Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Schimbare bielete de directie si capete de bara, Laguna II - sfaturi, scule necesare

liman64br
post 7 Aug 2013, 23:34
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 487
Joined: 10 November 10




ATENTIE NU SUNT RESPONSABIL PENTRU EVENTUALE PROBLEME APARUTE

1-Se destrang prezoanele, se urca masina pe cric, pe butuci si neaparat inca un sistem de asigurare sa nu cada masina (eu am folosit propria roata bagata sub masina)se da scutul de plastic motor jos pentru acces mai bun la burdufele caseta-bieleta DSCN2021.JPG ( Size: 1.55mb ) Number of downloads: 647


2-Se destrange piulita respectiv contrapiulita de pe capat bara,bieleta (cheie de 16 si 22 nu imi aduc aminte exact) ,dupa ce am desfacut piulita de pe capatul de bara se loveste cu ciocanul sa cada din fuzeta (iese foarte usor nu loviti tare)DSCN2018.JPG ( Size: 1.48mb ) Number of downloads: 756


3-Se dau sigurantele si burduful jos - pentru siguranta de pe caseta a fost necesar sa ma bag sub masina DSCN2020.JPG ( Size: 894.94k ) Number of downloads: 783
DSCN2019.JPG ( Size: 1.13mb ) Number of downloads: 758


4- Se desface capatul de bara si se numara numarul de filete desfacute (pentru a pastra cat de cat aceeasi pozitie a rotii pe directie) , se desface si bieleta de pe axul casetei --- aici avand o cheie de 32 prea mare din punct de vedere fizic am folosit un mox(papagal) pentru desfacerea ei DSCN2022.JPG ( Size: 1.07mb ) Number of downloads: 764


5-Se monteaza bileta se strange cu putere pe axul casetei , se aseaza burduful la loc , montam si capatul de bara cu contrapiulita numarand numarul de filete sa fie acelasi ca si la cel vechi , se strange piulita de la captul de bara pe fuzeta si fuga la service pentru reglarea directiei DSCN2023.JPG ( Size: 1.17mb ) Number of downloads: 466
DSCN2024.JPG ( Size: 1.65mb ) Number of downloads: 400


Motivul schimbarii a fost unul evident , troncanea pe drum cu piatra (bieleta si capat de bara dreapta varza) , le-am schimbat si pe stanga si am folosit acelasi producator pentru a avea aceeasi rezistenta la stres FEBI

This post has been edited by liman64br: 7 Aug 2013, 23:40


--------------------
renault laguna III 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 23:03
Dacia