Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

9 Pages « < 2 3 4 5 6 > »  
Reply to this topicStart new topic

Outline · [ Standard ] · Linear+

Renault Laguna 2011, 2.0T, BVA

bgdrenault
post 15 May 2017, 21:21
Post #91


bgd


Group: Members
Posts: 3.291
Joined: 4 February 07
From: Piatra Neamt




Cititi bine excluderile la casco mai ieftine: neasigurat in afara drumurilor publice, intrarea in zone inundate daca se stia si totusi ai mers acolo, reoaratie doar in service agreat(care nu intotdeauna sunt reprezentante, fie si de alta marca), excluderi doar la daune jante si anvelope(intra doar daca ai accidentat si alta parte a caroseriei), obligativitatea de a accepta reparatia parbriz daca este posibil, etc


--------------------
Megane Sedan 1,33 140 CP 2019 Intens - XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 15 May 2017, 23:45
Post #92


Membru


Group: Members
Posts: 4.429
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




@r_vlad ce am primit eu de la ei ziceau ca nu pot repara in reprezentata, indiferent de marca.

Diferenta intre mine si Vlad (nu vlad, mars biggrin.gif), pe langa masini: coupe diesel la el, hatch benzina la mine (dotarile sunt cam la fel), ar fi varsta(<30 la mine), judetul (DB la mine, IF la el), si copii in intretinere (0 la mine).

This post has been edited by St: 16 May 2017, 08:07


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 16 May 2017, 06:54
Post #93


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Vlad blink.gif?


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 16 May 2017, 08:08
Post #94


Membru


Group: Members
Posts: 4.429
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




E clar, ar fi trebuit sa dorm deja la ora aia smile.gif)


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bgdrenault
post 16 May 2017, 08:45
Post #95


bgd


Group: Members
Posts: 3.291
Joined: 4 February 07
From: Piatra Neamt




Copii in intretinere, domeniul de lucru, etc, de multe ori sunt povesti.

Intrati pe anumite site-uri de RCA ieftin? si calculati o valoare. Va intreaba domeniul de lucru, vechimea permisului de conducere si daca aveti copii minori.
Intrati pe site-ul firmei si calculati, nu vi se cer aceste detalii, dar valoarea e aceeasi.
Am ramas in trecut, cand anumite firme la profesori, medici, dadeau o anumita reducere. de parca ei ar conduce mai bine sau ar fi mai atenti.
Hotaratoare sunt varsta(mai mult la RCA decat la casco), judetul(desi si aici e o mare vrajeala, pot fi din Bucuresti si accdente fac la Cucuietii din deal) si datele masinii.


--------------------
Megane Sedan 1,33 140 CP 2019 Intens - XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 16 May 2017, 13:00
Post #96


Membru


Group: Members
Posts: 4.429
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




Eu am scris ce e diferit intre mine si mars, masinile nu sunt, asta e clar. Care dintre diferente sunt caza pentru x2 cost la CASCO, nu stiu.


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 16 May 2017, 13:08
Post #97


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




QUOTE(St @ 15 May 2017, 17:11)
In cazul de fata e fix invers, CASCO pentru coupe este 550 eur, pentru hatch este 1100.
*


Pai e normal, la jumate de masina platesti jumate casco laugh.gif


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 15 Jun 2017, 13:02
Post #98


Membru


Group: Members
Posts: 4.429
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




Short term test-drive: Opel Insignia 2017, 1.6 diesel 136 Cp, cutie automata, 7000km la bord.

Am condus masina un weekend, 400 km, dintre care 130 pe autostrada, restul drumuri nationale.

O echipare ciudata, cutie automata, comenzi pe volan, senzor de lumina, dar nu senzor de ploaie si AC automat pe o singura zona. Probabil este cea mai ieftina insignia cu cutie automata.

Ce mi-a placut:
-insonorizarea : mi-au zis ca e diesel, dar in primii km nu eram sigur ca n-au gresit aia de la inchirieri si de fapt mi-au dat o masina pe benzina. In interior mult mai silentioasa, mai ales pana in 2500 rpm, decat ma asteptam. Din afara iti dai seama imediat ca-i disesel.
-cutia automata: Schimba la fel ca Laguna mea treptele atunci cand mergi in sus (ex., 1->2->3, etc.) dar smuceste seminificativ mai putin atunci cand faci retrogradare manuala, chiar daca sare in 3000rpm in noua treapta de viteze.
-motorul: Nu stiu ce greutate are fata de Laguna, dar se misca foarte bine cu cei 136 cp vs. laguna cu 170.

Nu mi-a placut:
-interiorul, per total plastice cu senzatie de ieftin sau neingrijit, cred ca sunt masini de clasa compacta cu interioare mai bune calitativ, sau cel putin care arata mai bine la prima vedere/atingere. in plus, designul interior pare destul de invechit.
-tinuta de drum: Laguna mi se pare ca este mai stabila fara a avea senzatia de masina rigida la treceri peste denivelari. Insignia este foarte Ok la gropi si denivelari, dar rului mai mare decat Laguna la curbe.

Consum mediu: 5.9L/100km, viteza medie 60 km/h.

Attached thumbnail(s)
IMG_1304.jpg ( Size: 1.63mb ) Number of downloads: 922
IMG_1312.jpg ( Size: 2.58mb ) Number of downloads: 921
IMG_1313.jpg ( Size: 3.1mb ) Number of downloads: 880
IMG_1317.jpg ( Size: 1.07mb ) Number of downloads: 842


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 15 Jun 2017, 14:13
Post #99


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.808
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




E deja generatia care nu se mai produce masina din pozele tale...si e o varianta cheala. Cred ca e mai grea decat Laguna, generatia aia de Opel erau foarte foarte grele. Noua generatie are cu totul alte materiale de finisare la interior, am vazut una si mi-a placut. Iarasi, designul interior e diferit, arata mult mai modern noua generatie (putine butoane, sistem de infotainment modern). Nu am condus-o, dar fiind cu vreo 200 de kg mai usoara, probabil ca e ok. Si e si incredibil de ieftina, la 30k euro ai varianta 2.0 T, 260 cp, AT in 8 trepte si un sistem AWD la fel ca la Giulia, cu ambreiaje multidisc in loc de diferential spate. Asta inainte de orice discount. E cea mai interesanta oferta din segmentul mediu in momentul asta.

This post has been edited by AndreiMR: 15 Jun 2017, 14:13


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 15 Jun 2017, 14:52
Post #100


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




QUOTE(AndreiMR @ 15 Jun 2017, 14:13)
putine butoane

Asta sună rău. Adică are tabletă? unsure.gif
Faptul că are opt trepte nu-i un lucru bun, ba chiar dimpotrivă. Mai ales la 260 de cai.


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 15 Jun 2017, 15:06
Post #101


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.824
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




QUOTE(St @ 15 Jun 2017, 14:02)
Ce mi-a placut:
-insonorizarea : mi-au zis ca e diesel, dar in primii km nu eram sigur ca n-au gresit aia de la inchirieri si de fapt mi-au dat o masina pe benzina. In interior mult mai silentioasa, mai ales pana in 2500 rpm, decat ma asteptam.
*



Asta imi place la C5 ... nu prea auzi in interior ca este diesel ... si nici in exterior la relanti motorul toarce si este foarte silentios ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 15 Jun 2017, 19:52
Post #102


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.808
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




QUOTE(VladSoare @ 15 Jun 2017, 15:52)
Asta sună rău. Adică are tabletă? unsure.gif
Faptul că are opt trepte nu-i un lucru bun, ba chiar dimpotrivă. Mai ales la 260 de cai.
*



Ei, nu te gandi ca e ca la Reno smile.gif Nu mai are 1000 de butoane pe consola ca vechea generatie, au facut-o exact cum trebuie

opel_insignia_salpicadero.328669.jpg ( Size: 100.17k ) Number of downloads: 839


Cat despre cutia in 8 trepte...mie mi-au placut si variantele de la Jaguar/Land Rover si de la BMW. Cu un soft facut cum trebuie exploateaza motorul in mod incomparabil cu orice alt tip de cutie. Jag F-Pace cu motor de 2.0 d si AT8 se misca incredibil de bine, desi nu are foarte multa putere. Dar cutia tine in permanenta motorul in plaja de cuplu...iar consumul e mai mic decat la Discovery-ul din semnatura, desi e mai mare, mai grea si mai puternica felina


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 16 Jun 2017, 11:15
Post #103


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Mie mi se pare că o cutie cu cît are mai multe trepte, cu atît îți ia mai mult din plăcerea condusului. Cu atît mașina se simte mai puțin ca o mașină sportivă și mai mult ca un troleibuz. E neplăcut să ai o cutie care schimbă încontinuu.
Cu automatele în trei sau patru trepte de acum douăzeci de ani, simțeai altfel accelerația. Simțeai cum motorul trage, și trage, și trage, din ce în ce mai bine pe măsură ce urca în ture, simțeai apăsarea scaunului în spate din ce în ce mai puternică. Și pe măsură ce motorul se tura, zîmbetul de pe fața ta se lățea. După care venea momentul schimbării treptei și ciclul se relua. Or astăzi motorul ajunge repede într-o plajă îngustă de turații, unde cutia îl menține schimbînd într-o veselie treptele multe și scurte. Înainte simțeai și auzeai clar schimbarea treptei de viteză, era momentul în care-ți ziceai "ooo, mai avem o treaptă, o luăm de la capăt, iupiiiii!!!", pe cînd acum vezi doar turometrul oscilînd puțin. Dacă te uiți pe bord vezi că mașina accelerează bine, dar de simțit nu mai simți nimic.

Știu că sînt in minoritate. N-am ce-i face. blush.gif

This post has been edited by VladSoare: 16 Jun 2017, 11:24


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stefandinescu70
post 16 Jun 2017, 11:40
Post #104


Membru autentic


Group: Members
Posts: 815
Joined: 4 September 16




Din acest motiv au automatele moderne pozitia +/- MANUAL = ca sa iti mentii zambetul permanent pe fata si sa nu te mai rogi de cutie ce sa faca si cand sa faca . Dar suntem comozi si mereu ajungem la " D " unde nu mai este funny , ci doar comod .

This post has been edited by stefandinescu70: 16 Jun 2017, 17:51


--------------------
Talisman . 2016
1.6dCI160 EDC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 16 Jun 2017, 12:06
Post #105


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




N-ai înțeles la ce mă refeream.
Ce zic eu are legătură cu numărul de trepte și cu lungimea (sau în cazul de față "scurtimea") lor. Că le schimbi tu manual, sau că se schimbă singure, asta este irelevant.
Crezi că dacă ai o cutie cu opt trepte scurte e foarte plăcut să le schimbi manual? Să tot cînți la padelele alea ca la pian? rolleyes.gif

This post has been edited by VladSoare: 17 Jun 2017, 08:34


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 16 Jun 2017, 14:02
Post #106


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.454
Joined: 1 November 04
From: sat




Cand am condus automata zau ca nu m-a interesat cate trepte avea. Pentru mine farmecul era ca nu mai schimbam eu vitezele. Am incercat si in M (din ce imi amintesc, rabla nu avea padele, doar +/-) dar dupa cateva sute de metri am proptit-o la loc in D.


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 16 Jun 2017, 17:17
Post #107


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Sînt lucruri subtile, pe care poți să le simți sau nu, și care pot să conteze pentru tine sau nu. Întîmplător eu le simt și pentru mine contează. Dar cum spuneam, eu sînt în minoritate. smile.gif


This post has been edited by VladSoare: 16 Jun 2017, 17:25


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 16 Jun 2017, 18:38
Post #108


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Poate or sa înceapă să sară trepte, că la autocare sau camioane.


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 16 Jun 2017, 19:30
Post #109


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Nu-i atît de simplu, din păcate. Cu cît sînt mai multe, cu atît sînt mai scurte. Și-atunci degeaba le sari, că motorul tot ca un mixer se va simți. sad.gif
Un mixer care accelerează impecabil, căruia din punct de vedere tehnic nu-i poți reproșa nimic. Dar care nu-ți pune pe figură rînjetul ăla pe care ți-l punea o vechitură de hidramată cu patru trepte.

This post has been edited by VladSoare: 16 Jun 2017, 19:34


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dethave
post 16 Jun 2017, 20:51
Post #110


Membru autentic


Group: Members
Posts: 557
Joined: 11 April 09




👍


--------------------
renault espace the race,2002 - vl-19-ran
Nu masina e vinovata...rombul de pe capota.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 17 Jun 2017, 06:25
Post #111


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Ce incerc sa spun este ca, spre exemplu un autocar cu 12 trepte pleaca de pe loc cu 3 (la sarcina mica), si sare 2-3 trepte pe timpul schimbarilor. Practic atunci cand ajungi in top gear, vei fi schimbat de vreo 4-5 ori treapta.
Celelalte sunt folosite doar pentru granularitate - vrei tu sa urci o panta cu 68, nu cu 66 kmph si alege treapta optima.


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 18 Jun 2017, 15:59
Post #112


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




A, acum mi-a picat fisa. Greu... blush.gif
Are sens ce zici, numai să poți s-o și controlezi. Să poți să selectezi un program în care ea să folosească, orice-ar fi, numai treptele 2, 4, 6 și 8. Sau 1, 3, 5 și 8. Treaba asta, făcută pe o cutie automată adevărată, cu convertor hidraulic, și cuplată cu un motor puternic, ar fi super. wub.gif
Dar nu cred că se va întîmpla. Pentru că le-ar da cu virgulă la consum și la emisiile de codoi. Și nu cred că ar fi cineva dispus să le sacrifice pe alea doar de dragul cîtorva conservatori care înoată contra curentului.

This post has been edited by VladSoare: 18 Jun 2017, 16:04


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stefandinescu70
post 18 Jun 2017, 16:17
Post #113


Membru autentic


Group: Members
Posts: 815
Joined: 4 September 16




CVT ul poate sa faca ce vrei tu . Poate si chiar sa schimbe 1 , 3 , 6, 8 daca vrei ( feeling /adrenalina) si crezi ca motorul poate ..., numai sa tina lantul in ea . Vezi ca si CVT poate fi buna la ceva ... blink.gif

This post has been edited by stefandinescu70: 18 Jun 2017, 17:38


--------------------
Talisman . 2016
1.6dCI160 EDC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 18 Jun 2017, 16:35
Post #114


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Parerea mea este ca daca mai evolueaza lanturile, CVT este cutia ideala. Nu imi pasa de conceptii invechite despre cum ar trebui sa sune un motor in acceleratie, aia face fix ce trebuie, tine motorul la turatia ideala.


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristic1982
post 18 Jun 2017, 19:54
Post #115


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.176
Joined: 4 February 11
From: Pitești




MuciX - Subaru deja face asta, au cea mai tare cvt pe piata


--------------------
Dacia Duster 2010 K9K898 Laureat 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 18 Jun 2017, 22:24
Post #116


Membru


Group: Members
Posts: 4.429
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




Gata, v-ati lamurit cu CVT si alte OZN-uri? smile.gif

S-au intamplat multe intre timp:
1. Inmatriculare
Intr-un final am reusit sa inmatriculez definitiv Laguna si a fost poveste lunga.
Am domiciliul la Targoviste, asa ca am facut cuiva o procura sa inmatriculeze masina. La DRPCIV Dambovita se depun actele exclusiv pe baza programarii online. Te programezi astazi pentru peste ~6 saptamani. Am facut prima programare imediat ce am cumparat masina. S-a dus omul la ghiseu cu documentele indicate pe site la prefectura si aparent nu era suficient (exemplu de problema: brief mic si mare erau in germana, trebuiau traduse, chiar daca la RAR a fost totul in regula in germana, nu mai zic ca aceleasi documente au fost deja analizate la RAR odata...mi le mai cer si la politie in conditiile in care am CIV emis de RAR).

Cum m-au respins prima data a trebuit sa fac o a doua programare asa ca atunci cand au expirat numerele temporare pe care le aveam pe 60 zile n-am mai putut circula cu masina, asa ca a stat 5 saptamani in parcare. Bineinteles ca a expirat si certificatul de autentificare emis de RAR, asa ca am mai facut o tura si pana acolo: timp si bani in plus.

Cel mai amuzant este ca in diferite judete ale tarii se cer documente diferite pentru inmatriculare.

2. Parbriz
Am decis sa repar parbrizul, nu doar din cauza costului cat si de teama ca nu va mai fi montat la loc corect si ma pot trezi cu potentiale probleme dupa. Pe langa cercul cat o moneda de 50 bani mai avea si 2 fisuri cere plecau din acesta. A iesit OK-ish, din fericire nu este in raza vizuala, asa ca nu prea deranjeaza. Ar fi iesit mai bine daca acopeream imediat zona cu probleme, eu am acoperit abia la 2 zile dupa, o ploaie si 100km parcursi.

3. Roti
Masina a venit cu roti de iarna. Pe acestea se vedea ca sunt senzori de presiune in roti, dar nu ii recunostea. Am fost la cineva si i-a configurat, totul ok. Nu inteleg ce-au facut nemtii pentru ca aveam configurate alte 2 seturi de senzori presiune (iarna si vara) decat cei care erau pe masina. Posibil sa-i fi pus inainte de vanzare alte roti decat ale ei.... cat despre jantele alea cu capace galbene, nu stiu ce model sunt, dar am mai vazut o L3 cu fix aceleasi jante.

Acum ca m-am lamurit ca problema era de la senzori si nu din alta parte, mai trebuie sa cumpar un set de senzori pentru rotile de vara, ar trebui sa ajunga marti. Anvelopele au ajuns, dupa ce vin senzorii merg merg sa-i montez impreuna cu anvelopele, pe jantele Interlagos care au vopsite.

4. Kit pana
Trebuie sa cumpar compresor+spuma. Din fabrica masina a venit cu kit de pana, din motive necunoscute la mine a ajuns fara compresor si spuma.

This post has been edited by St: 19 Jun 2017, 08:42

Attached thumbnail(s)
IMG_1475.jpg ( Size: 1.07mb ) Number of downloads: 217
IMG_1496.jpg ( Size: 1.04mb ) Number of downloads: 206
IMG_1478.jpg ( Size: 1.89mb ) Number of downloads: 203


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 19 Jun 2017, 09:52
Post #117


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




QUOTE(St @ 18 Jun 2017, 22:24)
Gata, v-ati lamurit cu CVT si alte OZN-uri? smile.gif
*

Lămurit. Scuze de poluare. blush.gif
MuciX, CVT-ul e exact în extrema opusă - eficiență maximă, plăcere zero.
Dar gata, mă opresc aici. blush.gif


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 19 Jun 2017, 11:23
Post #118


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.707
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




Cred ca mai bine iei un kit cu roata de rezerva, e mai sigur asa...
Cel mai probabil, compresorul si cele doua randuri de roti au fost subtilizate de una si aceeasi persoana, de la firma unde a ajuns sa fie vanduta masina...au si aia turcii si tiganii lor, pe langa pe aia veniti din zone mai cunoscute noua...


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 19 Jun 2017, 11:35
Post #119


Membru


Group: Members
Posts: 4.429
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




Cu roata de rezerva e mai complicat, trebuie alta mocheta de portbagaj, alt organizator + roata. In plus, eu n-am facut nici o pana in 10 ani de cand am permis. Iar la km pe care-i fac anual cred ca sunt sanse mici de asa ceva, asa ca am decis sa-mi asum riscul cu kitul.

Nu stiu ce s-a intamplat cu rotile si compresorul. Ideea e ca pentru roti firma(auto1) l-a "despagubit" pe intermediarul care a cumparat masina de la ei. De compresor mi-am dat seama mai tarziu. Cred ca totusi pur si simplu au fost ei aiuriti pentru ca intermediarul cumpara cateva masini pe luna de la auto1 si n-au fost probleme pana la a mea.

This post has been edited by St: 19 Jun 2017, 11:38


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 19 Jun 2017, 12:22
Post #120


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




QUOTE(St @ 19 Jun 2017, 12:35)
eu n-am facut nici o pana in 10 ani de cand am permis
*


doh.gif

Nu mai spune asta, ca te aude. excl.gif
taci.gif ph34r.gif


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
9 Pages « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 16:48
Dacia