Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

10 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Cutia automata EDC / Renault, pareri , opinii , discutii , defecte , reparatii

mars
post 25 Aug 2017, 08:43
Post #31


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Hai sa revenim la EDC. Stefan, explica-ne (dar cu argumente clare si documentate corect) de ce trecerea in N la semafor e benefica pentru cutie si, eventual, analizeaza si posibilitatea sa ii faca mai mult rau.

Mi-am adus aminte de un caz cu un DSG stricat (parca in garantie), cand tipul a fost certat de reprezentanta fix pentru trecerea in N la semafor. Sper ca e pe vwforum, o sa caut si revin cu link-ul, daca mi se pare relevant.

Off topic: o sa studiez daca activarea franei automate in D, cu frana de serviciu apasata apoi eliberata, schimba ceva in comportamentul cutiei. Daca da, nu mai procedez asa, dar credeam ca e ca la plecarea de pe loc, unde trebuie sa "simta" putin cuplu ca sa elibereze frana si sa o ia din loc (similar cu auto hold). Oricum, una e uleiul la a mea (care nu s-a incins nici cand am mancat tot Dealul Negru pe paine, la limita aderentei, in urcare), alta sunt discurile la EDC.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stefandinescu70
post 25 Aug 2017, 09:33
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 815
Joined: 4 September 16




In atasamentul de la postul meu nr 13 ( extras din manualul de servce al cutiei EDC - 6DCT450 ) observi ca pe diagrama cauza si efect , modul Park si Neutral sunt identice si comune ,
Deci ori ai cutia in Park sau ori o ai in Neutral , reactia cutiei este aceeasi, aceleasi valve in blocul de valve sunt actionate sau nu (cu diferenta ca in Park ai blocata mecanic cutia ( gen frana de stationare din transmisie ). Bun , Park/Neutral sunt singurele pozitii in care cutia nu asteapta reactia ta de la pedala de frana sau de acceleratie . In Park poti sa tii o luna de zile sa functioneze motorul , deci la fel si in Neutral poate sa functioneze motorul fara sa deterioreze nimic in cutia EDC. . Deci nu se strica nimic daca o tii in Neutral. In timp de in D sau R , cum uiti/sau nu de pedala de frana si o slabesti din full apasare. imediat ambreiajele sunt actionate si se apropie sa fie ready to run ( incalzind uleiul daca nu sunt trecute in pozitia inchis cat mai repede ) .
De retinut este faptul ca si daca tii distanta mare intre masina ta si cea din fata , faci mai rau , deoarece imediat ce trece de 3/5 km la ora , EDC ul schimba inclusiv treapta doi , si deci vei avea 0-1-2-1-0 , adica mai rau .. mai multe trepte schimbate in 100 m ..

De aici incolo, fiecare alege ce solutie aplica cand sta cu masina, cu cutie EDC, in coloana , bara la bara ,.. o tine in D sau nu , pune frana de mana cu D actionat smile.gif , poti sa o tii in manual doar pe treapta 1 si te joci numai cu frana de servicu , o pui in N si cu pedala de frana , etc etc , sunt versiuni si versiuni , nu sunt in masura eu sa dau sfaturi, cele mai bune sfaturi vin de la reprezentantele Renault .

This post has been edited by stefandinescu70: 25 Aug 2017, 12:55


--------------------
Talisman . 2016
1.6dCI160 EDC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Flatron
post 25 Aug 2017, 11:28
Post #33


Membru


Group: Members
Posts: 551
Joined: 10 September 15




N-am condus o automată până acum, deci nu dați cu parul, dar... Legat de discuția cu staționarea în P/N/D și semafor. Eu o văd așa: Bagi N, tragi frâna de mână (mă rog, apeși pe butonaș, că majoritatea au frână de mână automată).


--------------------
Renault Megane GT 2018 205CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stefandinescu70
post 25 Aug 2017, 11:34
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 815
Joined: 4 September 16




Cine are S/S sa il foloseasca cat mai mult si asa nu are ce sa mai strice ( la cutia EDC smile.gif , la motor alta discutie ) si de ce ( daca vorbim de sfaturi ) = isi face S/S treaba cum a gandit-o fabricantul. Motorul sta , cutia sta , masina sta si totul se raceste ( mai putin AC care nu functioneaza in situatia asta smile.gif )

This post has been edited by stefandinescu70: 25 Aug 2017, 12:43


--------------------
Talisman . 2016
1.6dCI160 EDC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 25 Aug 2017, 11:56
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Ștefane, lămurește-mă și pe mine cu ceva. Ziceai aici că e normal să crape ambreiajele din EDC la optzeci de mii de kilometri, dacă mașina a fost folosită mult în oraș. Or orașul e plin de cutii manuale care au sute de mii de kilometri cu ambreiajul original. E plin de taxiuri care merg de ani și ani de zile numai prin oraș. Nu tot la fel de des schimbă? De ce alea nu se strică, dar EDC-ul da?
Vrei să spui că EDC-ul schimbă mai prost decît un taximetrist? O schimbare la EDC face cît trei schimbări la o cutie manuală? blink.gif


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
simon
post 25 Aug 2017, 12:24
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 735
Joined: 30 October 04




Ceea ce nu inteleg eu, este de ce se produce edc uscat, atit timp cit edc uleiata para mai rezistenta.



--------------------
Renault Megane III 2009 Dinamique 1.6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stefandinescu70
post 25 Aug 2017, 12:29
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 815
Joined: 4 September 16




Vlad , cum se uzeza un disc de ambreiaj normal , asa se uzeaza si la un EDC uscat ( 6DCT250 ) .Daca sunt ambreiaje pe masini care au functionat 200 000 km ,la fel sunt si EDC care au si vor avea 200 000 km . Dar si cum cum sunt ambreiaje care au fost schimbate la 80 000 / 100 000 km asa vor fi si EDC cu ambreiaj uscat cu 80 000 km care trebuiesc inlocuite kiturile de ambreiaje.
Conteaza stilul de mers/unde se merge cu masina preponderent/cat de grea este masina si cat de puternic/cuplu are motorul/ 4x4 sau 4x2 . Mai nou conteaza mult fabricantul setului de discuri , pana acum cativa ani in urma NUMAI Getrag si LUK produceau seturile de discuri la 6DCT250. Acum mai nou se produc si in CHINA SI TURCIA, etc cine mai stie ... . Deci vom vedea cat tin in continuare ...
La EDC umed ( 7DCT300 si 6DCT450 ) , din ce am mai vorbit cu baietii de la FORD ( ei sunt cu cele mai folosite cutii de acest fel) in jur de 180 000 km maxim trebuie schimbat pachetul de discuri ( metal cu bronz sinterizat )( atasat )

Nu imi da exemplu cutiile manuale , incearca sa inumeri la tine cate schimbari de trepte face cutia EDC de la un cap de strada la altul si vezi cam cate trebuiau facute cu una manuala. La mine in 400 m am deja a sasea daca nu apas pe pedala puternic ( si apoi retrogradeaza din nou inca sase ca sa ma opresc ) , in timp ce la una manuala abia daca ajungeam la a treia schimbata ... si din frana de motor tinand-o pe a treia aproape ma opream , nu schmimbam doi , unu si zero ... EDC ul este ... repet ,.. o manuala cu multe shchimbari in sus si in jos , de multe ori enervante , de multe ori OK = economic .

Pe manuala poti schimba 1,2,3,4 si apoi 4,2 , debraiezi si opresti la semafor , pe cand la EDC face 1,2,3,4 ,4,3,2,1, Nu poate sari trepte un EDC ( asa este construita fiind secventiala )( sare trepte doar la frana brusca gen 6 direct in 1 , sau 5 direct in 2 ,1 ) , deci automat ambreiajele EDC in decursul vietii masini vor schimba cu cel putin 25 % daca nu mai mult fata de o manuala normala.

This post has been edited by stefandinescu70: 25 Aug 2017, 12:33


--------------------
Talisman . 2016
1.6dCI160 EDC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 25 Aug 2017, 12:36
Post #38


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




Imi place comparatia. La cutiile pilotate, care sunt o manuala dar cu cun chinez mic de schimba vitezele, ambreiajul pica dupa 180-200k km. La o amaraciune de dsg/edc, pot sa bag mana in foc ca mai mult.
Nu prea inteleg de ce un var de-al meu cu un passat cu dsg, 2.0tdi, 140cp, are peate 350k km si nu a picat cutia ph34r.gif
Aaaa...da...stiu...e volsvagin....ok.
Daca discitam pe principii, viata bate filmu' wink.gif


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stefandinescu70
post 25 Aug 2017, 12:41
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 815
Joined: 4 September 16




...e volsvagin...ala ( dupa cum spui tu ) ... din generatia veche ... , sa le vezi pe astea din generatia de tineret sperante de acum cum pica la 40 000 km , si tot volsvagin. smile.gif este ..



<span class='edit'>25 Aug 2017, 12:48:</span>
QUOTE(simon @ 25 Aug 2017, 12:24)
Ceea ce nu inteleg eu, este de ce se produce edc uscat, atit timp cit edc uleiata para mai rezistenta.
*


... pretul de fabricatie ( si de intretinere ) dicteaza ... . Be happy , la EDC uscat nu schimbi niciodata uleiul , nu ai filtru , deci , be happy . .. o conduci usurel usurel si tine 150 000 km . Te dai la ea cu un motor diesel cu un cuplu pe langa maximul ei , apoi mai vorbim ...

This post has been edited by stefandinescu70: 25 Aug 2017, 12:53


--------------------
Talisman . 2016
1.6dCI160 EDC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 25 Aug 2017, 13:16
Post #40


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Dar cam despre ce costuri vorbim? Ca, daca ar fi 500-600 euro la fiecare 80.000 km, nu pare asa grav.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stefandinescu70
post 25 Aug 2017, 13:20
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 815
Joined: 4 September 16




Normal ca nu este mult ... dar vrem ( vreau smile.gif ) masini automate ... cu intretinere ieftina ... ceea ce nu este posibil ..
Din ce stiu eu , kitul dublu ambreiaj uscat este in jur de 5000 ron, piesa in sine , plus minus, si ce o mai fi si manopera ( vreo 2000 ron ) . Dupa aceea ai o cutie automata EDC , exact ca in prima zi de functionare . Este simpla interventia si facila . La EDC umed este altceva .... nu este simplu si nici... ieftin. Daca ai garantie , te scoti , daca nu , bagi mana in buzunar ..

This post has been edited by stefandinescu70: 25 Aug 2017, 13:28


--------------------
Talisman . 2016
1.6dCI160 EDC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 25 Aug 2017, 13:28
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




QUOTE(stefandinescu70 @ 25 Aug 2017, 14:20)
dar vrem ( vreau smile.gif ) masini automate ...  cu intretinere ieftina ...  ceea ce nu este posibil ..
*

Ba este posibil. Cu o cutie automată normală, curată și cinstită, cum se făceau în vremurile bune. Nu cu aiureli din astea de DSG-uri, sta-i-ar sarmaua-n gît cui le-a inventat. dry.gif


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
simon
post 25 Aug 2017, 14:18
Post #43


Membru autentic


Group: Members
Posts: 735
Joined: 30 October 04




La compacte, cutie cu convertizor nu stiu decit la Opel. Mai se exista si la alte marci?

LE. Mai este si la Kia, cred

This post has been edited by simon: 25 Aug 2017, 14:25


--------------------
Renault Megane III 2009 Dinamique 1.6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meg2s
post 25 Aug 2017, 14:27
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 969
Joined: 5 November 15
From: Bucuresti




Are cineva pana la urma argumente tehnice clare impotriva trecutului in stationare din D in N la EDC? (In afara de cele de genul 'eu conduc automata de pe vremea cand tu nici nu visai sa faci scoala pe manuala' sau pentru ca 'asa merg toti americanii' - cu automate clasice, apropos...)
Nu de alta, dar chiar intentionez sa trec pe EDC la M4 cand va da M2-ul semne de oboseala. Si daca imi demonstreaza cineva ca nu stiu sa conduc EDC si mai descopar si ca sub 100k km trebuie sa dau 10k lei inlocuire set discuri... raman la manuala.
La EDC-ul Getrag de pe Renault-uri e clar pana la urma daca frana de mana cuplata cu cutia in D decupleaza ambreiajele? La CVT-ul cu care-am mers raman in sarcina, am verificat


--------------------
CUPRA Formentor (2023) e-Hybrid++ 204CP
(Ex) Megane Sedan Privilege (2008) 1.5 dCi 78kW && Megane 4 GT (2018) 1.6 dCi 163CP EDC
(Ex) Skoda Octavia 4 Style++ (2022) 2.0 TDI 150 DSG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 25 Aug 2017, 14:34
Post #45


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Din manualul Megane IV:

Megane_IV.png ( Size: 96.7k ) Number of downloads: 1095


Zice cum ca, in general, nu mai atingi levierul ala pana cand ajungi la destinatie. Mai zice si ca functia "hill assist" se poate activa numai cand masina nu e in N sau P, deci cum altcumva sa tii masina decat in D si cu frana apasata?

In plus, legat de functionarea franei automate, aceasta se poate activa pentru opriri scurte la semafor, fara a mentiona daca e valabil si in cazul cutiei automate. Dar, daca sistemul nu e atat de destept incat sa stie ca frana e activata si sa nu patineze aiurea ambreiajele, mai bine nu facem astfel de experimente.

Pentru comparatie, putem vedea si manualul Laguna III:

Laguna_III.png ( Size: 33.81k ) Number of downloads: 1124


Aici scrie clar, cu litere ingrosate: levierul sta in D sau R cat timp masina e oprita, cu piciorul pe frana. In legatura cu frana automata, aceeasi poveste, scrie ca poate fi folosita la semafor, dar nu mentioneaza daca e valabil si pentru cutia automata. Din nou, de evitat folosirea pe cat posibil, daca e cum zice Stefan, ca cutia va sta in sarcina (eu nu mi-am dat seama de asta in rampa).


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meg2s
post 25 Aug 2017, 15:07
Post #46


Membru autentic


Group: Members
Posts: 969
Joined: 5 November 15
From: Bucuresti




K, merci de raspuns.
E foarte limpede ce scrie in manualul de M4, nu spune insa sa nu treci in N in stationare. Mai mult, "in most road conditions" nu te atingi de levier - perfect de acord, dar indraznesc sa cred ca "most road conditions" pentru ei cand au scris manualul nu se referau la cozile interminabile de pe DN1 sau la fel de rau - traficul capitalei noastre la ore da varf...
In celalalt maual, ceea ce e incadrat cu rosu spune cu totul altceva, este o chestiune de nuanta a limbii engleze. Spune "Trecerea in pozitiile D sau R se face numai in stationare" - asta stim, nu e recomandat sa cuplam R sau D cand roata e in miscare. Nu spune ca "levierul trebuie sa stea in D sau R cat timp masina e oprita", ci doar ne invata cum se cupleaza corect in D si in R. Noi stim ca intra si cu roata in miscare si fara sa calci frana - am verificat - nu chitaie nimic, nu trancane, nu da eroare; unele nu opun nici macar rezistenta mecanica in levier... Dar nu spune "never engage N while stopped in traffic and/or at redlight".
Cu frana de mana in drive am inteles ce spui, despre asta am intrebat, din pacate ma tem ca raman patinate ambreiajele daca eliberezi frana de serviciu, deci nu e un autohold pe bune, ca la casele mai mari, care decupleaza ambreiajele daca lasi in D cu frana de mana.

This post has been edited by meg2s: 25 Aug 2017, 15:09


--------------------
CUPRA Formentor (2023) e-Hybrid++ 204CP
(Ex) Megane Sedan Privilege (2008) 1.5 dCi 78kW && Megane 4 GT (2018) 1.6 dCi 163CP EDC
(Ex) Skoda Octavia 4 Style++ (2022) 2.0 TDI 150 DSG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stefandinescu70
post 25 Aug 2017, 15:11
Post #47


Membru autentic


Group: Members
Posts: 815
Joined: 4 September 16




QUOTE(meg2s @ 25 Aug 2017, 14:27)
....... chiar intentionez sa trec pe EDC la M4 cand va da M2-ul semne de oboseala. ....


Poti sa treci la M4 cu EDC fara nici o problema , nu inteleg care este problema . Iti iei masina noua , platesti o garantie extinsa ( 5 ani si cati km or mai fi ... ) si esti acoperit de garantie la tot . Tu crezi ca la alte branduri este altfel sau este vreo masina PERFECTA >> Nu dispera si nu iti alege masina in functie de ce scrie pe forum . Aici discutam nu schimbam parerile fiecaruia despre marca Renault . Mie putea sa imi comenteze orice prieten de-al meu despre Renault , eu tot Renault am luat si tot iau .....


--------------------
Talisman . 2016
1.6dCI160 EDC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meg2s
post 25 Aug 2017, 15:33
Post #48


Membru autentic


Group: Members
Posts: 969
Joined: 5 November 15
From: Bucuresti




@stefandinescu70: nu-ti face griji, tot la M4 sedan intens tractor (diesel) raman, doar ca vreau sa fac alegerea corecta intre 1.5 dci edc si 1.6 dci manual (am mai discutat noi asta in PM ca era offtopic...). Acum prefer edc-ul pentru ca a crescut ponderea km parcursi in urban fata de momentul cand am luat M2-ul.
Ca sa intelegeti de ce va plictisesc cu acest N versus D in stationare: drumul meu zilnic este de 20 de minute prin Bucuresti casa-servici, cu trafic zero - circa 14 km. Timp de 9 luni pe an, el dureaza minim 40-45 de minute din cauza traficului, in loc de cele 20 in trafic ideal (acel trafic pentru care s-a scris manualul de utilizare al masinii). Asta inseamna 20-25 de minute de stationare in fiecare sens, deci vreo 50 de minute pe zi. Daca e musai sa stai in D cu frana calcata cele 50 de minute pe zi (pentru o corecta exploatare a cutiei EDC), atunci pas - eu nu tin nici stangul pe ambreiaj, nici dreptul pe frana in stationare in mod normal... A, daca stationarea in N nu e o provocare sau contraindicatie pentru cutia EDC, perfect - oricum de-a lungul traseului e predominant plat, n-am nevoie de frana de mana cand sunt oprit...

This post has been edited by meg2s: 25 Aug 2017, 15:35


--------------------
CUPRA Formentor (2023) e-Hybrid++ 204CP
(Ex) Megane Sedan Privilege (2008) 1.5 dCi 78kW && Megane 4 GT (2018) 1.6 dCi 163CP EDC
(Ex) Skoda Octavia 4 Style++ (2022) 2.0 TDI 150 DSG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 25 Aug 2017, 16:42
Post #49


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Ai dreptate cu "only engage", mi-au sarit in ochi doar literele D si R si nu am mai stat sa citesc cum trebuie. Dar la EDC nu e valabila treaba asta, la manevrele inainte-inapoi in parcare? In plus, am inteles ca la DSG ar scrie in carte ca e interzis sa "scoti pe liber" (N) la oprire (nu si dupa oprire).

Am verificat la a mea, daca tin frana apasata in D si activez frana de mana, se lasa usor de spate cand iau piciorul de pe frana, semn ca trage. Si nu am bagat de seama ca ar activa mini-ambreiajul (neutral mode), nici macar dupa cateva secunde. Daca asta incalzeste sau nu uleiul si cat (in comparatie cu mersul normal), nu am idee.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
simon
post 25 Aug 2017, 16:54
Post #50


Membru autentic


Group: Members
Posts: 735
Joined: 30 October 04




QUOTE(stefandinescu70 @ 25 Aug 2017, 12:29)
La EDC umed ( 7DCT300 si 6DCT450 )...
*


7DCT300 nu este uscată? E cutia de pe GT. rolleyes.gif


--------------------
Renault Megane III 2009 Dinamique 1.6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meg2s
post 25 Aug 2017, 16:59
Post #51


Membru autentic


Group: Members
Posts: 969
Joined: 5 November 15
From: Bucuresti




mda, daca lasa spatele inseamna ca le tine cuplate/patinate. Pe termen lung, in conditiile pe care le-am descris mai sus e clar ca nu poate sa faca bine ambreiajelor. M-am uitat si eu pe indelete in manualul de M4. Nu spune nicaieri sa nu se foloseasca pozitia N; de fapt nu se spune nimic despre N... Insa faptul ca ei spun clar ca se poate trece din N in D si invers fara a apasa siguranta de pe levier, ar indica faptul ca nu e nicio problema. Insa e doar o speculatie, nu este spus clar nicaieri.
In sectiunea 2.10 din manual, la pagina 118/336 (versiunea engleza) la capitolul 'stop and start function' am mai gasit un indiciu ca pozitia N este permisa in trafic. Daca citesti conditiile de angajare a functiei SS:
For automatic gearboxes:
– the gearbox is in position D, M or N;
– and the brake pedal is pressed (sufficiently hard);
– and the accelerator pedal is not pressed;
– and the speed is zero for around 1 second.

eu inteleg ca 'position D, M or N' sunt pozitii de exploatare normala (in stationare) a cutiei EDC de pe M4.
Dar si asta e o speculatie atata timp cat ei nu-mi spun explicit in manual 'position N may be engaged...' in aceste circumstante...
Clarificare la VCR? Solicita cineva care are EDC?
L.E.:
@simon:: nested wet dual clutch:
http://www.getrag.com/media/media/datenbla...ion_7DCT300.pdf

This post has been edited by meg2s: 25 Aug 2017, 17:07


--------------------
CUPRA Formentor (2023) e-Hybrid++ 204CP
(Ex) Megane Sedan Privilege (2008) 1.5 dCi 78kW && Megane 4 GT (2018) 1.6 dCi 163CP EDC
(Ex) Skoda Octavia 4 Style++ (2022) 2.0 TDI 150 DSG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stefandinescu70
post 25 Aug 2017, 17:16
Post #52


Membru autentic


Group: Members
Posts: 815
Joined: 4 September 16




QUOTE(simon @ 25 Aug 2017, 14:18)
La compacte, cutie cu convertizor nu stiu decit la Opel. Mai se exista si la alte marci?
LE. Mai este si la Kia, cred
*


Range Rover / Lexus / Toyota / Mazda / Mercedes toate / Jaguar / tot ce este USA /Audi / VW = Tiptronic / BMW unele / etc etc

QUOTE(simon @ 25 Aug 2017, 16:54)
7DCT300 nu este uscată? E cutia de pe GT.  rolleyes.gif
*


Vezi postul 1 , este atasata acolo . Descopera tu daca este umezita sau uscata la soare .... :)este chiar prezentata pe larg

This post has been edited by stefandinescu70: 25 Aug 2017, 17:30


--------------------
Talisman . 2016
1.6dCI160 EDC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meg2s
post 25 Aug 2017, 17:24
Post #53


Membru autentic


Group: Members
Posts: 969
Joined: 5 November 15
From: Bucuresti




Imi place ca-n fisa getrag specifica: "optional integrated cooling"
Oare Renault a optat pentru NO cooling de se incalzeau unele cutii la GT? tongue.gif


--------------------
CUPRA Formentor (2023) e-Hybrid++ 204CP
(Ex) Megane Sedan Privilege (2008) 1.5 dCi 78kW && Megane 4 GT (2018) 1.6 dCi 163CP EDC
(Ex) Skoda Octavia 4 Style++ (2022) 2.0 TDI 150 DSG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stefandinescu70
post 25 Aug 2017, 17:47
Post #54


Membru autentic


Group: Members
Posts: 815
Joined: 4 September 16




Sistemul de racire la 7DCT300 ...existent sau nu la GT ...


--------------------
Talisman . 2016
1.6dCI160 EDC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
simon
post 25 Aug 2017, 19:14
Post #55


Membru autentic


Group: Members
Posts: 735
Joined: 30 October 04




oops.gif
Rămăsesem cu ideea ca 7DCT300 este uscată din cauza ca mai mult la GT a fost problema cu edc.

Si...are la GT răcire la fel ca 6DCT450 la Talisman? nedumerire.gif
7DCT300 vad ca este racită cu antigelul din motor.

Alta intrebare: 7DCT300 are filtru de ulei? La ce termene se schimba uleiul la aceasta cutie?

This post has been edited by simon: 25 Aug 2017, 19:42


--------------------
Renault Megane III 2009 Dinamique 1.6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
speedman
post 25 Aug 2017, 20:58
Post #56


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.458
Joined: 21 April 07




gt urile fabricarie 2017 nu au pb la cutie, cele 2016 au avut/au. Eu dupa resoftare am facut 1000 km si am tras de ea...n a mai dat mesaje de avertizare.


--------------------
Smart eq forfour 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stefandinescu70
post 26 Aug 2017, 04:43
Post #57


Membru autentic


Group: Members
Posts: 815
Joined: 4 September 16




QUOTE(simon @ 25 Aug 2017, 19:14)
Si...are la GT răcire la fel ca 6DCT450 la Talisman? nedumerire.gif
7DCT300 vad ca este racită cu antigelul din motor.
Alta intrebare: 7DCT300 are filtru de ulei? La ce termene se schimba uleiul la aceasta cutie?
*



Vezi poze . Asa este la Talisman DCI 160 EDC . Agentul de racire ( la 95 grade permanent suna aiurea agent de racire , dar asta este smile.gif ) este coolantul motor ( antigelul ) . Cutia 6DCT450 ( denumita DW6 la Renault) are :
1. filtru de ulei ( intern ) ( pe sorbul pompei de ulei ), nu se schimba decat la repararea cutiei din
terte motive
2. filtru de ulei (EXTERN) ( se schimba la fiecare 90 000 km sau 6 ani zice Renault( .pft atasat ) , Ford/Mitshu zice
la 30/60 000 km si 4 ani .......
3. racitor (in placi) de ulei ( EXTERN )
4. pompa aditionala electrica care actioneaza/circula suplimentar coolantul cand S/S opreste motorul + in sarcina mare a cutiei

In .pdf este racitorul de ulei original GETRAG ( pe Ford / Volvo / Mitshu ), integrat in corpul superior al filtrului extern de ulei ( cam mic totusi ... ) .Se pare ca pe Talisman/Espace cu acest motor biturbo DCI , Renault / Getrag , au considerat ca racitorul de ulei trebuie sa fie mai mare si diferit ( in placi=capacitate de racire superioara) .


La 7DCT300 Renault ( GT si noul RS se pare ) racirea cutiei/uleiului este integrata in corpul cutiei DCT ( vezi postul nr . 54 ) , adica coolantul motor umbla prin peretele carcasei cutiei/zona ambreaiaje, gen racirea blocului motor si exista o pompa electrica ,suplimetara, de ulei a ambreiajelor dedicata racirii lor . Oricum aceasta cutie 7DCT300 este folositata NUMAI DE RENAULT . Filtru de ulei ??? , Racitor extern de ulei ??? Plan de service ??? Posesori GT TCE info .....

This post has been edited by stefandinescu70: 26 Aug 2017, 06:26


--------------------
Talisman . 2016
1.6dCI160 EDC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 26 Aug 2017, 06:43
Post #58


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




QUOTE(speedman @ 25 Aug 2017, 21:58)
gt urile fabricarie 2017 nu au pb la cutie
*

Pentru că-s prea noi. De-abia au ieșit din găoace; ce probleme să aibă? Mai au timp. biggrin.gif


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
speedman
post 26 Aug 2017, 07:50
Post #59


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.458
Joined: 21 April 07




au timp, insa sunt masini fabricatie 2017, cu km mai multi...ar fi trebuit sa apara problemele smile.gif
in alta ordine de idei, posibil ca cele noi sa aiba softul potrivit, avand in vedere problemele de la lotul 2016. Vom vedea pe parcurs, la mine la 6000 km au aparut mesajele, la putin peste 7000 am facut resoftarea, iar acum am putin peste 8300 km si cred ca ar fi trebuit (la cum am mers) sa mai apara mesajele, dar cred ca s a rezolvat momentan....cine stie ce varianta de soft o fi asta... smile.gif

This post has been edited by speedman: 26 Aug 2017, 07:51


--------------------
Smart eq forfour 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stefandinescu70
post 26 Aug 2017, 08:07
Post #60


Membru autentic


Group: Members
Posts: 815
Joined: 4 September 16




QUOTE(mars @ 25 Aug 2017, 08:43)
.................. Stefan, explica-ne (dar cu argumente clare si documentate corect) de ce trecerea in N la semafor e benefica pentru cutie si, eventual, analizeaza si posibilitatea sa ii faca mai mult rau. ................... 

Uite aici explicatia oficiala dintr-un document al lui FORD ( nu ai sa vezi la Renault asa explicatii NEVER ) pentru cutia 6DTC450 in care explica cum pe pozitia D , cu pedala apasata , masina oprita , se reduce cuplul pe ambreiaje la doar 5 NM , ( dar asta inseamna ca tot freaca intre ele nitel uleiul incalzindu-se putin cate putin , depinde de timpul de stationare in aceste conditii , iar la mersul bara la bara , 30 min / o ora iti dai seama ca se aduna ceva temperatura si frecare pe acolo )
Numai pe N si in P , este decuplat total ambreiajul si poti sa o tii acolo FOREVER ( cu motor pornit bineinteles si nu la vale smile.gif ) fara consecinte termice.

http://workshop-manuals.com/ford/focus_200...nt_description/

Torque reduction in the "D" position with the brake depressed and the vehicle stationary
If the vehicle is stopped in selector lever position "D", the TCM preselects 2nd and reverse gear and reduces the torque of the drive away clutch to approx. 5 Nm. This function stabilises idling, lowers fuel consumption and reduces vibrations transmitted by the powertrain.

( În poziția "D" cu frâna apăsată și autovehiculul staționar. Dacă autovehiculul este oprit în poziția "D" a manetei de selecție, TCM preselectează treapta 2 și cea de mers înapoi și reduce cuplul ambreiajului la o valoare de aprox. 5 Nm. Această funcție stabilizează ralanti, reduce consumul de combustibil și reduce vibrațiile transmise de sistemul de propulsive )

This post has been edited by stefandinescu70: 26 Aug 2017, 08:15


--------------------
Talisman . 2016
1.6dCI160 EDC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
10 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

3 User(s) are reading this topic (3 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 10:36
Dacia