Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

LEGEA PRIN CARE AVEM VOIE LANGA MASINA IN SERVICE

TheSting
post 25 Dec 2011, 01:17
Post #1


Ofera respect pentru a primi respect !


Group: Members
Posts: 1.210
Joined: 29 September 11




Raspunsul este DA prin lege avem dreptul sa stam langa masina cand este reparata in orice service din Romania.

Jos v-am scris un foarte mic rezumat al acestei legi dar aveti si un site pe care puteti citii legea sa.

http://legislatie.resurse-pentru-democratie.org/21_1992.php
http://legislatie.resurse-pentru-democratie.org/21_1992.php


CAPITOLUL 1
Dispozitii generale
ART. 1
Statutul, prin mijloacele prevazute de lege, protejeaza cetatenii in calitatea lor de consumatori, asigurind cadrul necesar accesului neingradit la pro duse si servicii, informarii lor complete despre caracteristicile esentiale ale acestora, apararii si asigurarii drepterilor si intereselor legitime ale persoanelor fizice impotriva unor practici abuzive, participarii acestora la fundamentarea si luarea deciziilor ce ii intereseaza in calitate de consumator.
ART. 3
Drepturile fundamentale ale consumatorilor sint:
a) de a fi protejati impotriva riscului de a achizitiona un produs sau de a li se presta un serviciu care ar putea sa le prejudicieze viata, sanatatea sau securitatea ori sale afecteze drepturile si interesele legitime;
cool.gif de a fi informati complet, corect si precis asupra caracteristicilor esen tiale ale produselor si serviciilor, astfel incit decizia pe care o adopta in legatura cu acestea sa corespubda cit mai bine nevoilor lor, precum si de a fi educati in calitatea lor de consumatori;
c) de a avea acces la piete care le asigura o gama variata de produse si ser vicii de calitate;
d) de a fi despagubiti pentru prejudiciile generate de calitatea necorespunzatoare a produselor si serviciilor, folosind in acest scop mijloacele preva zute de lege;


CAPITOLUL 3
Protectia intereselor economice ale consumatorilor
ART. 8
Guvernul adopta reglementari specifice in scopul prevenirii si combaterii practicilor ce dauneaza intereselor economice ale consumatorilor.

ART. 9
In relatiile cu consumatorii, agentii economici au obligatia de a se comporta in mod corect si de a nu folosi practici comerciale abuzive.

ART. 10
Drepturile consumatorilor, la incheierea contractului sint:
a) libertatea de a lua decizii, la achizitionarea de produse si servicii, fa ra a li se impune in contracte clauze care pot favoriza folosirea unot tehnici abuzive in vinzare, de natura a influenta optiunea acestora;
cool.gif de a beneficia de o redactare clara si precisa a clauzelor contractuale, inclusiv a celor privind caracteristicile calitative si conditiile de garan tie, indicarea exacta a pretului sau tarifului, precum si stabilirea cu exactitate a conditiilor de credit si a dobinzilor;
c) de a fi exonerati de plata produselor si serviciilor care nu au fost solicitate si acceptate;
d) de a fi despagubiti pentru daunele provocate de produsele sau serviciile care nu corespund clauzelor contractuale;
e) de a li se asigura service-ul necesar si piesele de schimb pe toata durata medie de utilizare a produsului, stabilita in documentele tehnice normative sau declarata de catre producator ori convenita de parti;
f) de a plati, pentru produsele sau serviciile de care beneficiaza, sume sta bilite cu exactitate, in prealabil; majorarea pretului stabilit initial este posibila numai cu acordul consumatorului.

ART. 12
Consumatorii au dreptul de a pretinde agentilor economici remedierea sau inlocuirea gratuita a produselor si serviciilor obtinute, precum si despagubiri pentru pierderile suferite ca urmare a deficientelor constatate in cadrul termenului de garantie sau de valabilitate. Dupa expirarea acestui termen, consumatorii pot pretinde remedierea sau inlocuirea produselor care nu pot fi folosite potrivit scopului pentru care au fost realizate, ca urmare a unor vicii ascunse aparute pe durata medie de utilizare a acestora.
ART. 18
Consumatorii au dreptul de a fi informati, in mod complet, corect si precis, asupra caracteristicelor esentiale ale produselor si serviciilor oferite de catre agentii economici, astfel incit sa aiba posibilitatea de a face o alegere rationala, in conformitate cu interesele lor, intre produsele si serviciile oferite si sa fie in masura sa le utilizeze, potrivit destinatiei aces tora, in deplina securitate.

ART. 19
Informarea consumatorilor despre produsele oferite se realizeaza, in mod obligatoriu, prin elemente de identificare si caracterizare ale acestora, care se inscriu la vedere, dupa caz, pe produs, eticheta, ambalaj de vinzare sau in cartea tehnica, instructiunile de folosire ori altele asemenea, ce insotesc produsul, in functie de natura acestuia.



--------------------
Renault Megan II 2005/sedan
Ofera respect pentru a primi respect
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
romeo3108ro
post 25 Dec 2011, 09:42
Post #2


Conducator de Twingo


Group: Members
Posts: 1.218
Joined: 4 March 06
From: Dirty Bucharest




"nu aveti voie sa stati langa masina deoarece nu aveti facuta protectia muncii in aceasta unitate.Multumesc" Si gata nu mai ai ce spune,asta este singurul lucru care it poate interzice sa faci asta.


--------------------
i help if i can
Ex Dacia Berlina 1310
Opel Zafira Y20DTH
Twingo 1.2 16 ventricole
ex angajat renou :))
Alan 42 Multi + Ml 145 / MIO Moov 500 cu Igo 8.3 si Ioana
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdanelkva
post 25 Dec 2011, 18:27
Post #3


/\____/\____/\____/\


Group: Members
Posts: 1.147
Joined: 4 November 09
From: reghin




Protectia muncii o face angajatul,mecanicul, ca el executa o operatie.Eu,ca simplu client care casc ochii la ce face mecanicul,ce nevoie am?
Cand un inspector vine in inspectie la un loc de munca,nu cred ca are nevoie de instructajul si protectia muncii din acel loc...nu ca as pune egal intre inspector si client dar e tot cam acelasi lucru...
Instructajul de protectia muncii il face angajatul nu clientul...

This post has been edited by bogdanelkva: 25 Dec 2011, 18:31


--------------------
ford focus facelift tot cu benzina 2009 - MS**---
In goana dupa posturi.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TheSting
post 25 Dec 2011, 20:09
Post #4


Ofera respect pentru a primi respect !


Group: Members
Posts: 1.210
Joined: 29 September 11




Fiecare service este obligat sa aibe formulare pt protectia munci care sa-le faca vizitatorii si dureaza fix 3 min sa-le completezi. Crede-ma ca te contrazici degeaba pe tema asta am fost instintati de chestia asta la service de 6 luni iar daca un client ne cere sa stea langa masina il punem sa completeze acel formular si ise face o scurta protectie a munci pt vizitatori toata treaba dureaza undeva la 10 minute. Acest lucru este o Ordonanta de Guvern data anul acesta si mine ca mecanic mi-a fost instintata in luna August si de atunci fiecare client care vrea sa stea langa masina poate sa o faca daca completeaza acel formular si face aceea scurta protectie a muncii.


--------------------
Renault Megan II 2005/sedan
Ofera respect pentru a primi respect
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
romeo3108ro
post 25 Dec 2011, 20:28
Post #5


Conducator de Twingo


Group: Members
Posts: 1.218
Joined: 4 March 06
From: Dirty Bucharest




QUOTE(TheSting @ 25 Dec 2011, 21:09)
Fiecare service este obligat sa aibe formulare pt protectia munci care sa-le faca vizitatorii si dureaza fix 3 min sa-le completezi. Crede-ma ca te contrazici degeaba pe tema asta am fost instintati de chestia asta la service de 6 luni iar daca un client ne cere sa stea langa masina il punem sa completeze acel formular si ise face o scurta protectie a munci pt vizitatori toata treaba dureaza undeva la 10 minute.  Acest lucru este o Ordonanta de Guvern data anul acesta si mine ca mecanic mi-a fost instintata in luna August si de atunci fiecare client care vrea sa stea langa masina poate sa o faca daca completeaza acel formular si face aceea scurta protectie a muncii.
*


ai perfecta dreptate dar multa lume nu stie de treaba asta iar cei din service profita


--------------------
i help if i can
Ex Dacia Berlina 1310
Opel Zafira Y20DTH
Twingo 1.2 16 ventricole
ex angajat renou :))
Alan 42 Multi + Ml 145 / MIO Moov 500 cu Igo 8.3 si Ioana
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TheSting
post 25 Dec 2011, 20:41
Post #6


Ofera respect pentru a primi respect !


Group: Members
Posts: 1.210
Joined: 29 September 11




Tocmai din acest lucru ii sfatuiesc pe toti sa invoce Ordonanta Guvernului nr.21/1992, cu modificarile si completarile ulterioare ca le inchide gura si nu mai au ce face , si sincer m-am saturat ca din cauza a 70% din mecanici care ne fac meseria de ras sa fim cu toti bagati in aceeasi oala si chiar ma bucur ca sa dat ordonanta asta guvernamentala sa dispara dintre randurile mecanicilor toti incapabili si hotii care ma fac pe mine si pe restu colegilor mei care fac meseria asta inca din pasiune si nu ca avem alceva ce face ca unii mecanici nu se gandesc ca daca lucrezi curat, bine si din pasiune clientul se va intoarce la tine in loc sa se duca la unu care ii face masina praf si ca asa castiga si el mai multi clienti implicit si restu.


--------------------
Renault Megan II 2005/sedan
Ofera respect pentru a primi respect
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 25 Dec 2011, 20:57
Post #7


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Pot sa intreb totusi care e TEXTUL EXACT care spune ca are voie clientul sa stea langa masina? Nu 20 de articole, ci articolul ala, exact, care poate fi invocat.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TheSting
post 25 Dec 2011, 21:12
Post #8


Ofera respect pentru a primi respect !


Group: Members
Posts: 1.210
Joined: 29 September 11




De obicei invoci articolul nu textul exact dar pt ati zice textul exact te rog ai rabdare pana maine cand vin de la munca sa-ma uit exact ca nu il stiu pe derost,este ceva de genul "socetatea,service,... are obligatia de a pune la dispozitia clientului mijloace audio-video sau in lipsa........


--------------------
Renault Megan II 2005/sedan
Ofera respect pentru a primi respect
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 25 Dec 2011, 21:20
Post #9


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Pana ajungi la munca, recomand niste documente de studiu:
Proiectul de lege initiat de deputatul Iancu Iulian, de care vuiau ziarele acu un an si care prevedea aceste lucruri tocmai a fost ... RESPINS:
http://www.cdep.ro/pls/proiecte/upl_pck.proiect?idp=11370

El nu se referea la OG 21/1992 (protectia consumatorilor), ci la OG 82/2000 privind autorizarea service-urilor.
Recomand cu caldura citirea punctului de vedere al guvernului: http://www.cdep.ro/proiecte/2010/500/50/2/pvg552.pdf

In rest, astept maine noutati, cand ajungi la munca.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clr
post 27 Dec 2011, 16:25
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.728
Joined: 24 February 03
From: Bucuresti




Atunci cand ai de ales intre mai multe service-uri gasesti intotdeauna unul care te lasa, nu trebuie sa te bati in legi cu ei. Spre exemplu, la Mach1 intotdeauna m-au lasat. Inteleg ca si la Serus e la fel.
Recent am fost intr-un alt service cu un alt auto, le-am zis ca vreau sa stau langa masina si desi au cam strambat din nas m-au lasat. Intrat acolo am fost rugat frumos sa nu stau in raza de actiune a elevatorului datorita faptului ca eu nu am semnat pentru protectia muncii. Am fost rugat sa stau la cca 2 m de masina intr-o zona in care nu putea fi vorba sa ma loveasca ceva. Le-am inteles si eu punctul de vedere, iar pe de alta parte nici ei nu au incercat sa-mi anuleze posibilitatea de a vedea ce se face la masinuta.


--------------------
Ex Renault Megane 2003
Cand ai încercat totul si nimic nu a mers, citeste instructiunile de folosire

User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 27 Dec 2011, 20:04
Post #11


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Eu asta cu "la buna intelegere" o stiu si, evident, se practica.
Sunt curios in continuare care e textul de lege care se spune ca exista si ca poate fi invocat.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 28 Dec 2011, 12:14
Post #12


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Auzisem, prin toamna, de o decizie a ANPC. Nu-mi amintesc mai mult, a fost o stire la radio, parca.


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4x4
post 28 Dec 2011, 17:12
Post #13


Übermensch


Group: Members
Posts: 3.394
Joined: 24 March 07




Teoretic nu vor sa te lase nici un service sa te plimbi pe acolo. Odata te expui unor riscuri, apoi mai incurci si mecanicii, si nu este imposibil de imaginat ca uneori incearca sa-ti ascunda anumite chestii.

Dar din experienta mea, daca vorbesti cu baietii, te lasa peste tot.
Concret la auto brass, la casa auto, la trado motors, iar de service-urile mai mici nu mai vorbim. Au sa iti dea si un halat si o casca de protectie care esti obligat sa le porti prin service.


--------------------
W S S
Attere Dominatum!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
supremeon
post 29 Dec 2011, 21:58
Post #14


cam rareori membru...


Group: Members
Posts: 503
Joined: 28 July 07
From: din inima țării...




Si cand lasi masina in service mai multe zile, cum este? Ce garantii mai ai ca nu umbla la ea?


--------------------
Iubesc mersul domol pe o sosea fara gropi si alte masini, primavara cu verde crud si albastru - pur pretutindeni!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TheSting
post 29 Dec 2011, 22:48
Post #15


Ofera respect pentru a primi respect !


Group: Members
Posts: 1.210
Joined: 29 September 11




Nu ai nici o garantie ca oricum daca un mecanic vrea te face cu tine de fata. Am avut eu niste dragi colegi de care am avut grija sa-le fac o scrisoare ca acei oameni ma fac pe mine si pe restu mecanicilor de ras si m-am cam saturat sa fiu eu injurat din cauza kaka........ care fura ca nesimtiti si va lasa fara jumate de motor nestrans.
Un mic exemplu: Un coleg de al meu pe care am putina pica am observat ca a terminat cam repede o revizie la un DS4 (citroen) si m-am dus special cand nu era la rampa sa vad ce a facut si am ramas masca cand am observat ca suportul de la filtru de motorina nu era strans , clemele de la filtru de particule care se afla sub torpedou, 3 din 5 le-a rupt si a pus silicon sa stea ala fix.
Asa ca sincer va zic singura metoda sa-va aparati impotriva imbecililor care fac meseria asta doar sa nu stea acasa in loc so faca din pasiune sau macar sa-si dea un pic interesul ca din 9 mecanici suntem doar 3 care intradevar punem putin suflet si muncim din placere ,asa ca singura varianta sa-va aparati este sa luati masina la control cand o scoateti din service. Iar daca gasiti ceva in neregula va duceti la seful service-ului sa faceti un referat (scrisoare).
Mult succes.


--------------------
Renault Megan II 2005/sedan
Ofera respect pentru a primi respect
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 5 Jan 2012, 00:49
Post #16


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Ceva noutati?
Care e legea si textul pana la urma?


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 8 Jan 2012, 13:57
Post #17


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Deci am avut dreptate ca nu exista text de lege?


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady77
post 8 Jan 2012, 14:31
Post #18


راحتزیل یو


Group: Members
Posts: 1.721
Joined: 15 December 05
From: near Bacau




Inca mai cauta wink.gif


--------------------
________________ ________________ _________________
The problem with this world is that the intelligent are full of doubts, while stupid ones are full of confidence.

ecnedifnocfollufsisoM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 10 Jan 2012, 13:37
Post #19


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Parca am mai zis, imi amintesc ca ar fi fost vorba de un text iesit de la OPC. Nu l-am vazut, dar ar fi fost reactie la niste reclamatii de profil.


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 08:28
Dacia