Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

probleme vopsea Megane 4, exfoliere vopsea

valdo1
post 12 Jun 2019, 20:50
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 3 January 10




Salut
Prin acest topic incerc sa va previn de un lucru foarte grav si pe care il puteti pati oricare dintre voi.
In luna aprilie am cumparat de la Cobalcescu un Megane Sedan 4 Business de culoare neagra.
Sambata trecuta, dupa ce am mers la spalatorie am observat ca pe capota au aparui niste puncte in care vopseaua s-a incretit si s-a exfoliat.Practic s-a umflat au aparut crapaturi si chiar a sarit deja observandu-se grundul.
Am fost la Cobalcescu sa reclam situatia, mi-au facut poze la capota si am primit o fisa, cu promisiunea ca voi fi sunat cand sa vin la remediere.
Dupa o zi am fost sunat, insa in loc sa ma cheme la service m-au anuntat ca nu pot sa repare masina pentru ca nu au aprobare de la Renault, care pe baza pozelor trimise au concluzionat ca este o asa zisa actiune chimica si nu face obiectul garantiei.
Asta desi nimeni nu a facut vreo expertiza sa vada de ce se intampla, pur si simplu pe baza unei poze trimise pe mail.
Masina nu are 2 luni si deabia am facut 1000 de km, iar vopseaua s-a umflat si a crapat.
Ma intreb peste 5 ani daca masina asta mai exista.
Am avut Logan, Megane 2, Clio, insa asa ceva nu am mai patit.
Asta aviz amatorilor de Renault.
Daca nu remediaza o amarata de capota ma intreb daca ar crapa motorul sau cutia ce s-ar intampla?
Cu siguranta ar fi din vina mea evident.
Nu exista urme de lovire sau zgarieturi, nu e nici o urma mecanica, pur si simplu s-a crapat vopseaua, si tot apar si alte puncte, numai pe capota.
Asta e situatia in care nici nu visam ca voi ajunge, ca o firma de talia Renault sa-si bata joc de clienti in halul asta
Am sunat si la Vocea Clientului insa pana acum vad ca nu am nici un raspuns.
Probabil ca voi apela la protectia consumatorului si apoi voi merge in instanta.

This post has been edited by valdo1: 13 Jun 2019, 20:02


Attached thumbnail(s)
20190613_204853.jpg ( Size: 1.58mb ) Number of downloads: 1107
20190613_204919.jpg ( Size: 2.3mb ) Number of downloads: 1135


--------------------
Renault Megane 4 Sedan 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RveMO
post 12 Jun 2019, 21:08
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 902
Joined: 4 July 16




O poza face cat 1000 de cuvinte.
E normal sa incerci sa iti gasesti dreptatea pe toate caile. E inacceptabil ce ai patit tu.


--------------------
Ford Focus 2005
Megane Intense 1.5 dCi EDC 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RaveMEH
post 12 Jun 2019, 21:11
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 55
Joined: 29 September 18




Dar tu esti sigur ca ei nu au dreptate? Poate chiar au sarit/cazut niste picaturi de... ceva pe masina si au atacat vopseaua.


--------------------
Renault Megane GT 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
megene 4 tce 140 ovi
post 12 Jun 2019, 21:27
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 58
Joined: 10 November 18




Nu sunt chimist, dar din cate stiu cam asa sunt efectele acidului de baterie ( acid sulfuric ), sau multi alti acizi care mai exista...nu poate fi exclusa o mana " binevoitoare ".... sau sa fi ajuns cumva accidental niste acid, de exemplu solutii de spalat de genul Domestos care au clor....doar ca idee, nu putem trage concluzii sigure aici pe forum.


--------------------
renault megane 4 2018 1, 3 tce 140 cp, sedan bussines
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladof
post 12 Jun 2019, 22:07
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.086
Joined: 15 November 16
From: Bucuresti




Subscriu, asteptam cu interes poze. smile.gif


--------------------
Renault Megane GT 1.6 TCe 205 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 13 Jun 2019, 07:09
Post #6


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.902
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




si spuma de la spalatorie, daa nu e diluata iti exfoliaza lacul urgent.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valdo1
post 13 Jun 2019, 20:06
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 3 January 10




Am atasat si poze.
Vedeti si voi hal de vopsea dupa nici 2 luni.


--------------------
Renault Megane 4 Sedan 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RveMO
post 13 Jun 2019, 20:18
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 902
Joined: 4 July 16




Pare sa fie de la gainat de pasare. Am si eu pe plafon o chestie de genul ala pe plafon. Nu stiu cum dracu ca acum parca nu mai fac pe ea asa de rau. smile.gif)
Din pacate nu cred ca iti poate oferi nimeni garantie pe asa ceva. sad.gif


--------------------
Ford Focus 2005
Megane Intense 1.5 dCi EDC 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valdo1
post 13 Jun 2019, 21:33
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 3 January 10




Pai totusi vopseaua nu ar trebui sa protejeze tabla?
Daca se dizolva de la gainat de pasare la ce mai protejeaza, ca doar nu e lavabila ?


--------------------
Renault Megane 4 Sedan 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RveMO
post 13 Jun 2019, 22:08
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 902
Joined: 4 July 16




Eu stiu ce zici, dar inca nu exista vopsea care sa reziste si la mediu acid si la mediu bazin in acelasi timp. Vopseaua de obicei rezista bine la mediu bazic, altfel s-ar duce imediat la spalatorie. Gainatul poate sa fie foarte acid si atunci din pacate vopseaua poate sa cedeze. Singurul lucru care te mai poate ajuta e sa ai ceara data pe masina.


--------------------
Ford Focus 2005
Megane Intense 1.5 dCi EDC 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
30 mdc
post 14 Jun 2019, 07:36
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 299
Joined: 22 August 07
From: constanta




Din poze chiar nu are treba calitatea vopselei, ce ai acolo sunt de la gainat sau acid.
Eu am la M2 ceva asemanator (nu asa pronunțat) de 10 ani, undeva pe plafon si nu ma deranjează.

This post has been edited by 30 mdc: 14 Jun 2019, 07:38


--------------------
renault megane 2, megane 4 intense 2003 1.9dci full , 2018 1,6dci - ct 30 mdc, ct 30 mdk
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
solidconvert
post 14 Jun 2019, 07:55
Post #12


Donator


Group: Members
Posts: 3.247
Joined: 3 May 06
From: Bucuresti




Si mie tot gainat imi pare ca a fost... unii sunt acizi si ataca imediat lacul in vreme ce altii pot sa stea mult si bine ca nu afecteaza...


--------------------
. . .
Audi A4 B9 S-tronic TFSI...
Gîndirea corectă vine din experiență. Experiența, la rîndul ei, provine din gîndirea greșită.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bgdrenault
post 14 Jun 2019, 08:07
Post #13


bgd


Group: Members
Posts: 3.309
Joined: 4 February 07
From: Piatra Neamt




Nici pasarile nu mai manaca cat trebuie si ce trebuie. Nici c...atul nu mai e ce a fost.

Problema e destul de grava, daca aceasta vopsea pe baza de apa e asa usor atacabila. Ideal e sa stergi gainatii respectivi cu servetele umede, dar ce faci cand esti plecat cateva zile?
Parca prea usor........

Deci se recomanda ceara urgent, sa inteleg? Saptamana viitoare cred ca vine si a mea. Sa-mi programez o sedinta de ceara , cateva ore, in week-end.


--------------------
Megane Sedan 1,33 140 CP 2019 Intens - XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bugghy
post 14 Jun 2019, 08:46
Post #14


Membru


Group: Members
Posts: 188
Joined: 30 August 10
From: Craiova




Da, alea sunt urme de gainat. Din pacate nu cred ca reusesti sa bagi pe garantie asa ceva. La masina veche am si eu cateva astfel de pete, se rezolva numai prin revopsire.
Ceara sau sealant-ul ajuta la protectie, insa varianta de top este protectia ceramica sau folia transparenta (care este si foarte scumpa).


--------------------
Renault Megane III 2010 1.5 dCi 110, Megane IV 2018 GT 1.6 TCe 205
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
puiutu
post 14 Jun 2019, 08:59
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 300
Joined: 18 December 10
From: Bucuresti




1000 % urmele alea sunt de la rasina cazuta din vreun pom, am vazut asa ceva e un Megan 2 facelift al unui coleg care parca masina sub un cais.


--------------------
Renault Clio 2014 Expression 0.9 TCe
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 14 Jun 2019, 09:32
Post #16


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.844
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




toate vopselele noi, pe baza de apa sunt sensibile la rahat de pasare .... am un bun amic cu un E Klasse 2015 ii este praf plafonul dupa ce a stat masina parcata 2 sapt sub un copac ... el era in vacanta ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
papa_mulo
post 14 Jun 2019, 13:23
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.768
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




QUOTE(valdo1 @ 12 Jun 2019, 21:50)
Am avut Logan, Megane 2, Clio, insa asa ceva nu am mai patit.


Abea acum te-a lovit ghinionul. Si masinile precedente la fel ar fi patit. In fine, la masinile albe, argintii, bej metalizat poti avea problema asta si sa nici nu o sesizezi, pe negru e contrastul mare si se vede imediat. Nu iti mai irosi energia cu reclamatii, nu e problema de garantie ci de casco.


--------------------
Renault Megane Estate 2018 dci90
Megane Sedan dci85 - 2007
Vivaro/Trafic 8+1 dci125 - 2018
Clio 1.2 16v - 2014
---------
Foste:
R11 Spring 1.6D - 1987
Trafic dci115 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valdo1
post 14 Jun 2019, 21:53
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 3 January 10




Si ce sa reclam la casco.
M-a accidentat un cenzurat de pasare si nu avea RCA.
E de rasu-plansu.
Daca nu vor sa o faca, o vopsesc eu si ii bag in cenzurat ma-si.
Oricum cred ca vopseaua e dezastru.
Am un Megane 2 un Clio si un Logan si nici una nu a avut asa ceva in decurs de 14 ani Meganul si Loganul desi toate au sta pe langa bloc in aceleasi locuri.
Daca va uitati cu atentie nu este vorba ca este atatcat lacul, pur si simplu vopseaua a crapat si s-a exfoliat pana la grund.
Oricum parerea mea este ca suntem priviti ca cetateni de rangul 5.
Nu cred ca in Franta nu s-ar repara pe garantie.E o nimica toata.Sa tinem cont totusi ca masina are o luna si jumatate.Da ma duc la munte si se caca un vultur pe ea, sa inteleg ca face gaura in tabla?
E de noaptea mintii.


--------------------
Renault Megane 4 Sedan 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
30 mdc
post 14 Jun 2019, 22:28
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 299
Joined: 22 August 07
From: constanta




Nu vrei sa înțelegi nimic, daca citeai postarea mea anterioara vedeai că am asa ceva la M2 de câțiva ani și masina e 2004 luată din Olanda.


--------------------
renault megane 2, megane 4 intense 2003 1.9dci full , 2018 1,6dci - ct 30 mdc, ct 30 mdk
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valdo1
post 14 Jun 2019, 23:47
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 3 January 10




Ba am citit.
Insa ceea ce am spus este faptul ca mai am trei masini, care au stat tot in aceleasi locuri si nu au asa ceva, deci mi se pare ciudat ca nici dupa doua luni sa se distruga vopseaua.
Daca pateam la fel cu celelalte mai intelegeam, insa tinand cont ca au fost tinute in aceleasi conditii si in aceleasi locuri, cu aceleasi pasari prin jur, e totusi clar ca e ceva putred daca ani de zile vopseaua de pe celelalte nu s-a corodat in halul asta.
Nu spun ca nu mai sunt cazuri, insa nu am auzit pe nimeni pana acum sa se umfle vopseaua pe masina in nici doaua luni si 1000 de km.Inteleg sa se intample dupa cativa ani, daca apar lovituri sau zgarieturi, insa vopseaua s-a dizolvat efectiv.
Asta e situatia, si dupa ce dai 13500 de euro nu prea poti sa treci cu vederea.
Eu cel putin nu mai am absolut nici un fel de incredere in firma asta desi pana acum am toate masinile de la ei.Vor fi ff fericiti sa ma taxeze cu de 5 ori pretul pe filtre si ulei la revizie,ca sa pastrez o garantie iluzorie, insa sunt convins ca nu vor schimba pe garantie nimic.
Ca sa nu mai spun ca nu am nici un raspuns de la vocea clientului prostit, nu ca as mai avea vreo speranta.
Cam asta este situatia.


--------------------
Renault Megane 4 Sedan 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RveMO
post 15 Jun 2019, 06:51
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 902
Joined: 4 July 16




@valdo1 Ai avut ghinion, crede-ma si s-a intamplat acum. Si eu avut un eveniment de genul asta la jumatate de an dupa ce am cumparat-o. A mai trecut un an de atunci si nu au mai aparut altele dar am grija sa o spal unde imi da si ceara pe ea. I-am aplicat si solida. E posibil sa mai apara ca cine stie de unde vine cormoranu` si face caca acid pe ea de nu o mai protejeaza nimic.


--------------------
Ford Focus 2005
Megane Intense 1.5 dCi EDC 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bgdrenault
post 15 Jun 2019, 08:23
Post #22


bgd


Group: Members
Posts: 3.309
Joined: 4 February 07
From: Piatra Neamt




Casco se aplica simplu, te duci si arati ca ai elementul zgariat. Nu l ai? Va fi intr=o zi.
Acum cu cenzuratul de pasari, asta-i. Inainte vopselele nu erau pe baza de apa si erau mai rezistente. Important ae fi ca acest gainat sa nu stea prea mult, niste servetele umede pentru poponetul bebelusilor sunt utile. Il stergi si gata.

Nu iau apararea Renault, colegul de cluj ti a dat exemplul de Mercedes, probabil cel putin dublu la pret.

This post has been edited by bgdrenault: 15 Jun 2019, 08:26


--------------------
Megane Sedan 1,33 140 CP 2019 Intens - XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RveMO
post 15 Jun 2019, 09:14
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 902
Joined: 4 July 16




Eu tin asa ceva in masina. https://www.emag.ro/solutie-curatare-rapida...7/pd/D4WZZ3BBM/
Cand mai vad caca de pasare mai dau si sterg cu hartie. Inmoaie repede gainatul si probabil ajuta fata daca ar sta mult timp pe masina.


--------------------
Ford Focus 2005
Megane Intense 1.5 dCi EDC 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Remicade
post 15 Jun 2019, 17:24
Post #24


Membru


Group: Members
Posts: 186
Joined: 26 November 09




Nu e normal sa se intample asa ceva la o masina noua, doar nu e ceva pasare de la Cernobal. ANPC in ultima instanta.

This post has been edited by Remicade: 15 Jun 2019, 17:35


--------------------
Renault Kadjar 1.2 TCe 2018
Logan 1.4 8v 75CP
Logan 1.6 8V 90 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bayek
post 15 Jun 2019, 20:48
Post #25


Membru


Group: Members
Posts: 172
Joined: 19 March 19




Pai tocmai ca nu e normal, de obicei nu se intampla. Decat daca vorbim de factori chimici extra. De obicei, adevarul e undeva la mijloc, fara suparare.


--------------------
Renault Megane Sedan Intens TCe 140 EDC GPF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valdo1
post 15 Jun 2019, 21:04
Post #26


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 3 January 10




Multumesc pentru postari.
Nu va contrazic in legatura cu cauza.
Poate gainatul este f coroziv, sau a curs ceva rasina, insa ceea ce ma uimeste este calitatea extrem de proasta a vopselei si indolenta Renault Romania.
Daca doar se pata ma impacam cu gandul, insa vopseaua s-a topit si s-a strans cu totul pana la grund ceea ce mi se pare inadmisibil.O firma care se respecta nu cred ca nu ar fi remediat problema mai ales ca masina are putin peste o luna vechime, si tinand cont ca nu este un cost mare.
Inclin sa cred ca suntem tratati ca cetateni de mana a cincea.Nu cred ca in Germania si-ar fi permis asa ceva.Reclama buna de care au parte acum e posibil sa determine pe cativa sa nu mai cumpere vazand cele intamplate.
Eu unul nu stiu daca as mai cumpara alt Renault desi asta e al treilea, si nu ca vopseaua e proasta, si sunt convins ca asa este, insa faptul ca garantia e degeaba si nu remediaza chestii minore asta nu pot sa o inghit.Nu mai am incredere in aceasta marca deloc, si nu cred ca mai cumpar vreodata un Renault nou.


--------------------
Renault Megane 4 Sedan 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bgdrenault
post 15 Jun 2019, 22:30
Post #27


bgd


Group: Members
Posts: 3.309
Joined: 4 February 07
From: Piatra Neamt




Daca povestim de alte marci tot acolo ajungi. Am plecat de la skoda si vin la renault. Nimic diferit, ba chiar lucruri mai grave,

Nu iei in calcul si o mana binefacatoare? Un prieten care a aruncat un acid, ceva?


--------------------
Megane Sedan 1,33 140 CP 2019 Intens - XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RveMO
post 15 Jun 2019, 23:30
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 902
Joined: 4 July 16




Pe un alt forum un baiat cu o skoda rapid are exfoliata vopseaua cat palma, o data pe plafon si o data pe portiera. Pe portiera ii sarise o pietricica si ii luase vopseaua punctiform dar dupa o vizita la spalatorie s-a dus dracu pe o suprafata mare si a ramas exfoliata. Sa zicem ca pe portiera sa fi avut influenta acea piatra luata dar pe plafon nu inteleg cum a ajuns in halul ala. Chiar sunt curios ce o sa ii spuna reprezentanta dupa ce primesc raspunsul din fabrica.
Cu siguranta se poate intampla la orice marca. Chiar daca procesele sunt mega robotizate tot se pot strecura diverse erori.


--------------------
Ford Focus 2005
Megane Intense 1.5 dCi EDC 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
balauru_327
post 16 Jun 2019, 10:51
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 693
Joined: 27 February 09




Vorbeste cu un vopsitor de meserie, ca el stie ce e acolo de fapt. Daca iti poate da si o hartie la mana e si mai bine. Eu zic ca acele incretituri/ basici sunt din cauza grosimii lacului, adica e foarte subtire si/sau prezenta unei ''murdarii'' inaintea aplicarii stratului de lac.
Dar cel mai sigur este sa vorbesti cu o persoana care lucreaza in domeniu caci are cea mai pertintenta opinie, nu noi.


--------------------
dacia supernova 2001 1.4mpi/rapsodie - b-83-dip
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
papa_mulo
post 17 Jun 2019, 08:32
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.768
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




Pe vopsele pe baza de apa s-a trecut obligat-fortat prin 2005-2006. Norma europeana.


--------------------
Renault Megane Estate 2018 dci90
Megane Sedan dci85 - 2007
Vivaro/Trafic 8+1 dci125 - 2018
Clio 1.2 16v - 2014
---------
Foste:
R11 Spring 1.6D - 1987
Trafic dci115 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 20th April 2024 - 03:19
Dacia