Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

7 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Prin ce se remarca noul Megane IV, Asta pana la lansarea oficiala din Roma

ionutm82
post 27 Mar 2016, 22:50
Post #61


Membru


Group: Members
Posts: 187
Joined: 19 February 06
From: Bucuresti




Am testat si eu azi Megane 4. Din nefericire am avut parte de 1.5 dci 110 cai pe o versiune de echipare ZEN. Zic din nefericire pentru ca ZEN e o echipare entry level si nu am putut vedea tot ce aduce nou Megane 4. De exemplu versiunea testata avea plansa de bord analogica. Display-ul digitatal vine doar pe versiunile superioane de echipare impreuna cu sistemul multi-sense.

Ce mi-a placut: directia este ceva mai ferma ca la Megane 3 si ceva mai precisa, masina pare solida, bine inchegata, interiorul e de calitate ceva mai buna decat Megane 3, neasteptat de silentios (totusi compar Megane 4 diesel cu un M3 benzinar).

Ce nu mi-a placut: plansa de bord analogica de la versiunile inferioare de echipare, suprafetele vitrate par foarte mici din interior, desi din exterior par ok. Parbrizul pare ingust din interior, senzatia de vizibilitate este scazuta.

Nu stiu care e stategia celor de la Renault Romania, dar privind din prisma modelului testat eu nu as face upgrade de la Megane 3. Desi vad o evolutie, nu m-a impresionat in mod special cu nimic. Poate nu sunt eu targetul lor. smile.gif

P.S. Ca sa fie clar cam asa arata plansa de bord la modelul pe care l-am testat:

big_579712115e.png ( Size: 583.67k ) Number of downloads: 519


This post has been edited by ionutm82: 28 Mar 2016, 14:22


--------------------
Renault Megane 3 1.6 16V Dynamique 2009 - B-yy-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
papa_mulo
post 28 Mar 2016, 06:57
Post #62


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.768
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




Zen e varianta de mijloc, intre life si intens.


--------------------
Renault Megane Estate 2018 dci90
Megane Sedan dci85 - 2007
Vivaro/Trafic 8+1 dci125 - 2018
Clio 1.2 16v - 2014
---------
Foste:
R11 Spring 1.6D - 1987
Trafic dci115 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
simon
post 28 Mar 2016, 07:43
Post #63


Membru autentic


Group: Members
Posts: 735
Joined: 30 October 04




M-am uitat pe Configurator, daca vrei varianta de echipare de vîrf, Intens, nu poti alege motor pe benzina. WTF?!! huh.gif


--------------------
Renault Megane III 2009 Dinamique 1.6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aqua
post 28 Mar 2016, 07:57
Post #64


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.244
Joined: 24 February 05
From: Bucuresti




da, si eu astept sa vad daca se poate 1,2 cu intens, la drivetest exista asa ceva, la vanzare nu, ce-o fi gandit renault nu stiu


--------------------
ex. megane dci, ex. Sportage GDI 2017
Sportage 2020 AWD T-GDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
chris_t
post 28 Mar 2016, 08:46
Post #65


trepadus clasic


Group: Members
Posts: 309
Joined: 19 August 04
From: Baia Mare




Ok, hai sa zic si eu trei cuvinte, in primul rand comparativ cu atelajul pe care l-am condus pana in urma cu vreo doua luni, un M3 1.5 110cp Dynamique, 2013.

Deci, m-am dat cu INTENS 1.5dci 110cp, avand ca dotare optionala tableta de 8.7", fata de cea de 7" venita in standard.

Masina arata ok, e mult mai inchegata decat M3 si iti da un feeling mai pronuntat de driver's car, prin pozitia la volan care, desi nu mi se pare mai sportiva, e avantajata de ansamblul cotiera - tunel median - consola centrala foarte ridicat. Iti da senzatia ca esti in cockpit. Tot senzatia asta de soliditate o ai si la condus, masina pare mai inchegata si motorul mai infipt. Comparativ M3 se simtea mai light, M4 se simte cu o jumatate de clasa in plus ca si comportament.

Tableta e ok, foarte responsiva, cu multe optiuni. Prea multe. Desi merge usor si are un meniu logic si clar, multitudinea de optiuni ma face sa fiu reticent la folosirea in trafic de catre un sofer mai putin familiarizat cu tehnologia. De exemplu, daca la varianta de 7" expusa in showroom puteai controla viteza ventilatorului de aer pe o zona touch dedicata, la cea de 8.7 trebuie sa accesezi un meniu tip perdea, care iese din partea de jos a tabletei in stilul notificarilor de pe telefoanele mobile. Sunt de acord ca nu prea ai tu treaba cu controlul asta pe o climatizare auto, dar cred ca totusi tehnologia asta devine prea complicata si poate distrage atentia de la trafic. Foarte ok navigatia, sistemul audio standard civilizat, util blind-spot monitoring si afisarea limitei de viteza pe display-ul central. Nu avea hub, sau tanti de la dealer nu a stiut sa imi zica de el.

Spatiile de depozitare interioare civilizate, un mare plus pentru mutarea unui cup-holder pe tunelul median, lasand spatiul de sub tableta liber pentru acces USB, AUX si loc depozitare telefon. Am insa o indoiala referitoare la pachetul pentru fumatori. Daca pe varianta ZEN cele doua cup-holdere sunt individuale si bine profilate, lasand loc pentru o scrumiera de-aia neiluminata tip borcan, la Intens spatiul mi s-a parut mai mic, nu stiu cum o sa incapa acolo o scrumiera portabila.

Mi-a placut mult MultiSense, intre modurile Eco, Comfort si Sport e o diferenta de parca ai conduce alta masina. Cel putin in sport se simte bine directia mult mai grea si raspunsul mai bun la acceleratie. Eco e exclusiv pentru oras, totul devine prea moale si nu m-as incumeta la drum lung cu el. Cum vad eu lucrurile: Eco in oras, Comfort la drum lung lejer, Sport cand vrei sa si zambesti putin. Senzatia la Sport e accentuata si de faptul ca toate cadranele si luminile ambientale se inrosesc la activarea acestuia.

Ca si tinuta de drum e mult superioara M3, am luat o curba de a albit putin tanti de la dealer iar masina s-a comportat exemplar. Comparativul cu M3 nu isi are locul, cel putin varianta turceasca era o barca. As incadra M4 undeva langa Focus ca si senzatie. Nu am avut ocazia sa pun la lucru puntea spate, sa vad cum se comporta in viraje stranse, denivelate, etc.

Mi-au placut franele, am luat mana de pe volan la 80 si m-am aruncat in pedala, masina a pastrat traiectoria si s-a oprit f ok si repede, nu am avut nicio clipa senzatia ca trebuie rectificata directia sau lucrat cu intensitatea apasarii pedalei.

Ca si elasticitate, in a 4a la 1500rpm e mort, mort rau, incepe sa traga de pe la 1700, sub e prea lenes. Probabil 1.6 dci e mult mai elastic si trage mai ok de jos, n-am avut ocazia sa il testez.

Cam atat. Sunt in cautarea unei masini, as merge pe varianta ZEN 1.2 TCE, mi se pare varianta cea mai corecta ca raport echipare/pret. E practic 14.125 + TVA, -6% discount pentru PJ. De banii aia mai pui ceva optionale si esti ok, 14.000-14.500. In caz de achizitie persoana fizica, discount era parca 1.200 la benzina si 1.000 la diesel, nu am fost foarte atent.


PS: o chestie care pe mine nu ma deranjeaza, insa s-ar putea sa fie releventa pentru unii. Sezutul banchetei din spate e destul de scurt, practic vine la cel putin 10cm de articulatia genunchiului unuia de 1.77cm inaltime. Inteleg ca au facut chestia asta pentru a optimiza spatiul la picioare. Pentru scaun sofer reglat pentru un sofer de 1.77, acelasi sofer de 1.77 are spatiu suficient in spate, insa sezutul ala prea scurt s-ar putea dovedi f inconfortabil la drumuri mai lungi.

This post has been edited by chris_t: 28 Mar 2016, 08:53


--------------------
Renault Megane Estate 2017 ZEN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
simon
post 28 Mar 2016, 11:08
Post #66


Membru autentic


Group: Members
Posts: 735
Joined: 30 October 04




Ai facut o multime de nazdravanii cu masina asta. Cind ai avut timp s-o cunosti atit de amanuntit? Probabil ca drive testul tau a tinut macar o ora. Galanton dealerul!


--------------------
Renault Megane III 2009 Dinamique 1.6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 28 Mar 2016, 11:37
Post #67


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




Pe mine m-ar fi tenta 1,2 cu EDC, dar nu e disponibila.


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihaimgm
post 28 Mar 2016, 14:09
Post #68


Membru autentic


Group: Members
Posts: 575
Joined: 9 March 08
From: Arges




Eu sunt interesat de achizitie dar nu am ajuns la test din lipsa de timp. Foarte folositoare relatarea lui chris_t.


--------------------
Renault Megane 4 Estate GTline 2017 - 1,5 dCi EDC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bonzai
post 28 Mar 2016, 14:37
Post #69


Membru autentic


Group: Members
Posts: 706
Joined: 15 April 05
From: Bucuresti




S-a cam dus autonomia de la M2/3: Capacitatea rezervorului de carburant (l) 47


--------------------
Renault Megane 4 GT 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
oache17
post 28 Mar 2016, 15:14
Post #70


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 25 April 08




Am fost si eu ieri sa vad si sa testez noul megane. Eram interesat de varianta GT pe care am gasit-o in showroom (in interior).
Masina, dupa parerea mea, arata foarte bine atat la interior cat si la exterior. Eram interesat mai ales de spatiul interior. La sofer este ok, iti gasesti repede pozitia la volan. In schimb, in spate, spatiul nu mi se pare extraordinar. Eu am 1,77 si cu scaunul reglat normal pentru mine, cand m-am suit in spate, spatiu mi s-a parut un pic inghesuit - mai mare decat megane 2 si megane 3 hatch, dar mai mic decat megane 2 sedan (stiu ca este mai mare, dar eu cu ce am compar). Un alt lucru care m-a incomodat este scaunul soferului in sensul ca sezutul este cam ingust (nu sunt o persoana corpolenta, dar partile laterale ale picioarelor stateau efectiv pe bolsterii de sustinere laterala ale scaunului - a mai observat cineva acest lucru, in alta postare si am constata si eu la fel). Spatarul in schimb este extraordinar, te imbraca efectiv fara sa fie deranjant datorita sustinerii laterale - aici latimea este in regula. In rest ambianta interioara este cam ceea ce vreau eu de la masina.

Am facut si un drive test cu varianta 1,6 dci, 130 cai. Mi-a placut cum merge, cum trage si cum se aud ca lucreaza suspensiile cand treci peste denivelari. Un mic zgomot la vant cam pe la 100 km/h, dar nu mi se pare ceva insuportabil. La aceasta varianta, scaunul soferului nu mai are acelasi profil ca la GT, drept urmare incovenientele de mai sus nu mai erau prezente. Se sta mult mai confortabil, exista si sustinere laterala buna.

Astept sa aduca si varianta GT la drive test si revin cu detalii, mai ales despre pozitia la volan - sa vad cum este si cand conduci.

Dupa testul cu meganul, am testat si talisman 1,6 dci 160 cai, INTENS. Spatiu enorm, atata in fata cat mai ales in spate, alta ambianta. Am urmat acelasi traseu ca si cu megane. Este mai bine insonorizat la vant talismanul, dar se aud un pic mai pronuntate suspensiile - bine pe megane aveam roti de 16', iar pe talisman de 18".

Ambele masini mi-au placut, cu plusuri si minusuri. O sa mai astept si varianta Estate GT de la Megane sa vad daca spatiul interior, in spate este un pic mai mare - cam 1-2 cm daca era mai mare la Megane hatch si era perfect.


--------------------
megane magane 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aqua
post 28 Mar 2016, 16:38
Post #71


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.244
Joined: 24 February 05
From: Bucuresti




QUOTE(ionutm82 @ 27 Mar 2016, 22:50)
Am testat si eu azi Megane 4. Din nefericire am avut parte de 1.5 dci 110 cai pe o versiune de echipare ZEN. Zic din nefericire pentru ca ZEN e o echipare entry level si nu am putut vedea tot ce aduce nou Megane 4. De exemplu versiunea testata avea plansa de bord analogica. Display-ul digitatal vine doar pe versiunile superioane de echipare impreuna cu sistemul multi-sense.

Ce mi-a placut: directia este ceva mai ferma ca la Megane 3 si ceva mai precisa, masina pare solida, bine inchegata, interiorul e de calitate ceva mai buna decat Megane 3, neasteptat de silentios (totusi compar Megane 4 diesel cu un M3 benzinar).

Ce nu mi-a placut: plansa de bord analogica de la versiunile inferioare de echipare, suprafetele vitrate par foarte mici din interior, desi din exterior par ok. Parbrizul pare ingust din interior, senzatia de vizibilitate este scazuta.

Nu stiu care e stategia celor de la Renault Romania, dar privind din prisma modelului testat eu nu as face upgrade de la Megane 3. Desi vad o evolutie, nu m-a impresionat in mod special cu nimic. Poate nu sunt eu targetul lor.  smile.gif

P.S. Ca sa fie clar cam asa arata plansa de bord la modelul pe care l-am testat:

big_579712115e.png ( Size: 583.67k ) Number of downloads: 519

*




aia e echipare life, basic


--------------------
ex. megane dci, ex. Sportage GDI 2017
Sportage 2020 AWD T-GDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutm82
post 28 Mar 2016, 18:05
Post #72


Membru


Group: Members
Posts: 187
Joined: 19 February 06
From: Bucuresti




Masina aia cred ca era o struto-camila. Motorul asta de 1.5 dci 110 cai nu este disponibil in echipare Life si nici optiuni ca scaune incalzite, start-stop, navigatie. Cred ca era un ZEN cu plansa de bord de la Life.


--------------------
Renault Megane 3 1.6 16V Dynamique 2009 - B-yy-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 28 Mar 2016, 18:13
Post #73


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




sau adusa din vest/alta tara cu alt configurator.


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
chris_t
post 28 Mar 2016, 19:03
Post #74


trepadus clasic


Group: Members
Posts: 309
Joined: 19 August 04
From: Baia Mare




@simon mult mai putin. Am fost trei in masina, eu am mers de la dealerul din Baia Mare pana in aeroport, nu cred ca sunt mai mult de 5-6km, ceilalti doi au adus masina inapoi. Am avut insa noroc de 2 giratorii, 2 benzi pe sens, o urcare destul de serioasa, ceva curbe, o straduta laturalnica de intrare in aeroport + o domnisoara recent angajata care a explicat foarte frumos toate alea de pe bord si care a raspuns afirmativ la intrebarile mele de genul: "pot sa iau curba asta mai tare?" "pot frana brusc acum?" "pot sa-i dau un pic de ture in Sport sa vedem ce poate?"

Astea cumulate cu faptul ca am mers tintit pentru a urmari anumite chestii si nu doar pentru a ma plimba cu masina smile.gif

This post has been edited by chris_t: 28 Mar 2016, 19:09


--------------------
Renault Megane Estate 2017 ZEN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
simon
post 28 Mar 2016, 22:13
Post #75


Membru autentic


Group: Members
Posts: 735
Joined: 30 October 04




Cum era zgomotul dieselului 1.5 110 in regim de de croazieră?
Ti s-a părut diferit raspunsul suspendării cînd ai schimbat stările in Multisense? Eu nu vad nicăieri scris ca ar avea suspensie adaptiva.


--------------------
Renault Megane III 2009 Dinamique 1.6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea_aq
post 28 Mar 2016, 23:25
Post #76


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.875
Joined: 13 October 06




Nu are suspensie adaptiva (din pacate).


--------------------
Megane Estate GT Rouge Flamme
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
simon
post 28 Mar 2016, 23:28
Post #77


Membru autentic


Group: Members
Posts: 735
Joined: 30 October 04




Deci Multisense e cam la shto.


--------------------
Renault Megane III 2009 Dinamique 1.6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
chris_t
post 29 Mar 2016, 09:54
Post #78


trepadus clasic


Group: Members
Posts: 309
Joined: 19 August 04
From: Baia Mare




Mai bine izolat ca M3 cu acelasi motor, nici nu incape in discutie. Nu am simtit suspensia pe diferite moduri, nu am avut cum sa o testez, doar raspunsul directiei si al pedalei de acceleratie. Dar sigur iti spun ca se simte o mare diferenta ca si raspuns al masinii in Sport vs Neutral/Comfort/Eco.

Ce mi s-a parut la sto, dar nu am avut timp sa verific si asta, a fost modul Personal. Eu sincer cand am auzit "personal" am dedus dupa logica mea ca e un mod in care poti sa setezi toate alea cum vrei tu, dar cu anumite limite. Adica sa imi fac un mod "Mad City" biggrin.gif in care sa am directia mai moale putin, gen Comfort si acceleratia mapata pe modul Sport. Din ce zicea tanti de la dealer, in Personal iti poti alege doua dintre cele 4 moduri (de ex Neutral si Sport) si sa le ai ca preferate, putand sa le schimbi de pe butonul ala cu steluta de pe consola mediana, din fata franei de mana, fara sa trebuiasca sa mai accesezi tableta. Ceea ce e ok dpdv al ergonomiei, dar preferam totusi sa ma pot juca putin cu modurile.

Acum, ca a zis tanti de la dealer aiurea, se poate, dar era cu poezia bine invatata.


--------------------
Renault Megane Estate 2017 ZEN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 29 Mar 2016, 10:07
Post #79


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




A personalised driving experience thanks to MULTI-SENSE technology:
Already available for the new Espace and the Talisman, MULTI-SENSE technology allows users to personalise their driving experience by modifying accelerator pedal and engine response, adjusting the speed of the gearshifts performed by the Efficient Dual Clutch (EDC) automatic transmission and controlling the firmness of the steering, the cabin lighting environment and the massage function of the driver’s seat (when fitted).

A MULTI-SENSE button on the centre console provides direct access to these functions via the R-LINK 2 display, as well as to five different predefined driving settings: Neutral, Sport, Comfort, Perso and Eco. In the case of the GT version, an R.S. Drive button replaces the Eco button, providing immediate access to the Sport mode.
These modes combine with a choice of five interior lighting ambiences: sepia, red, blue, purple and green. The illumination covers the centre console – as well as the front and rear door panels in the case of higher-end versions – and matches the colour on the dashboard’s TFT screen and on the R-LINK 2 portrait-format multimedia display.

Moreover, with the assistance of MULTI-SENSE technology, the driver is able to adjust the engine sound with a choice between three different settings: Neutral, Comfort and Sport.

29 Mar 2016, 10:08:
Deci cine a zis ca Multi-sense are ceva de-a face cu suspensia?

This post has been edited by R19/16v: 29 Mar 2016, 10:08


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 29 Mar 2016, 10:16
Post #80


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




la alelalte doo are si suspensie adaptiva.

ps folsvagin ofera suspensie adaptiva pe golf.

This post has been edited by b76bgaarh: 29 Mar 2016, 10:21


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 29 Mar 2016, 10:21
Post #81


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.808
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




S-a discutat si prin topicul de la stiri...unii au fost gresit informati la drive-test de reprezentantii de vanzari ca ar avea Megane asa ceva, si cica ar fi si simtit ca se intareste suspensia...Mai frumos e ca am vazut la emisiunea auto de la Digi, in drive-test-ul cu Megane, cum baiatul ala care scrie si la Automarket simtea modificari la reactiile suspensiei cand schimba modurile radmasa.gif


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 29 Mar 2016, 10:24
Post #82


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




folcsvagan vinde blobul ala anost cu suspensiile alea adaptive la bani de megane?

This post has been edited by R19/16v: 29 Mar 2016, 10:25


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
chris_t
post 29 Mar 2016, 10:24
Post #83


trepadus clasic


Group: Members
Posts: 309
Joined: 19 August 04
From: Baia Mare




Recunosc ca se intareste altceva in modul Sport. Nu suspensia. Acum, in functie de domnita de la dealer ce sta in dreapta, ti s-ar putea intari de exemplu directia.

Aia de la Digi sunt overrated in orice, acelasi bla-bla cu aer de cunoscatori ca si oricare altii.

29 Mar 2016, 11:25:
@R19/16V, primesti optionale mai multe: minim un recall garantat.

This post has been edited by chris_t: 29 Mar 2016, 10:25


--------------------
Renault Megane Estate 2017 ZEN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 29 Mar 2016, 10:28
Post #84


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Ce legatura are postul tau cu... ORICE megan 4 related?

Recallurile sunt foarte bune, se cheama ca primesti ceva imbunatatit pe degeaba.

Ramaneti la Loganuri daca vreti masini simple.


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 29 Mar 2016, 10:29
Post #85


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.808
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




La Golf ai multe chestii in plus fata de Megane, dar sunt de obicei optionale, si costa foarte mult. Daca e bine gandita, o suspensie normala isi face treaba fara probleme pe o compacta normala...nevoia de suspensie adaptiva se simte mai degraba la automobilele mai mari si mai grele, unde e mai complicat sa gasesti un setup care sa iti dea si confort si sportivitate...la SUV-uri, limuzine mari, chestii de-astea.

O sa incerc sa ajung si eu la un drive-test cu Megane, dar ma intereseaza doar GT-ul, or fi prin Bucuresti la drive-test astfel de masini?

This post has been edited by AndreiMR: 29 Mar 2016, 10:31


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
chris_t
post 29 Mar 2016, 10:31
Post #86


trepadus clasic


Group: Members
Posts: 309
Joined: 19 August 04
From: Baia Mare




QUOTE(R19/16v @ 29 Mar 2016, 11:28)
Ce legatura are postul tau cu... ORICE megan 4 related?


*



Dar al tau?


--------------------
Renault Megane Estate 2017 ZEN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 29 Mar 2016, 10:34
Post #87


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




QUOTE(AndreiMR @ 29 Mar 2016, 10:29)
GT-ul
*


fix la asta ai nevoie de suspensie adaptiva.

da, e inca un lucru care lipseste si in loc sa ii luam la basca pe aia de la reno, noi zicem ca nu ne trebuie si dupa aia ne plangem ca se uita de sus posesoru de folsvagin.


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 29 Mar 2016, 10:42
Post #88


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.808
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




Era bun sa fie, nu zic nu, dar cred ca daca e bine reglata suspensia se poate si fara. Bine reglata pentru mine inseamna o idee mai spre fermitate...ceea ce se pare ca ar fi cazul la GT. Suspensie adaptiva la un Megane 1.5 dci nu prea aduce mari beneficii smile.gif


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 29 Mar 2016, 11:17
Post #89


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




QUOTE(chris_t @ 29 Mar 2016, 10:31)
Dar al tau?
*



Al meu era raspuns la postul lui b76bgaarh si subiectul era diferenta de pret si tehnologie dintre golf si megane.

Al tau?


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
chris_t
post 29 Mar 2016, 11:48
Post #90


trepadus clasic


Group: Members
Posts: 309
Joined: 19 August 04
From: Baia Mare




Al meu era referitor la modul de conducere Sport din MultiSense si la comparatia intre M4 GT si Golf GTI, cu dotarile optionale ale celui din urma incluse.


--------------------
Renault Megane Estate 2017 ZEN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
7 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 03:54
Dacia