Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

28 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topic

Outline · [ Standard ] · Linear+

Golf GTI, al treilea VW...nebunia e de mai multe feluri...

sobolan
post 11 Feb 2019, 00:16
Post #61


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




Sigura in caz de accident nu prea era nici noua dat fiind faptul ca are zero airbag-uri,se pot pune de pe aia rosie dar e munca lu' dracu si nu stiu cat de mult se merita.....daca te referi mai exact la tablele carpite te asigur eu ca e mai sigura decat o masina cu pragurile putrede....
Un airbag vechi de 26 de ani oricum nu mai e sigur,asta probabil ca o stii deja,o sa radeti dar au si ele un termen de valabilitate,eu asa stiam.....oricum peste 4 ani e clasica ,ce pretentii ai ?
A3 nu imi place dry.gif


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lord Hades
post 11 Feb 2019, 06:21
Post #62


Memento Mori


Group: Members
Posts: 1.640
Joined: 28 July 07
From: Brasov




15 ani este durata de viata a oricărui sistem pirotehnic instalat pe mașini.
În teorie ele merg mai mult tîmp, dar 15 ani e cerința impusă de OEM.
De altfel, si durata de viata a unei masini tot la 15 ani e calculată.

Evident ca reparată e mai ok decat putrezita, eu ma refeream la stadiul de nou.
Am carpit dacia 1300 de nu era adevărat 😁 dar privind retrospectiv ma ia cu fiori perspectiva unui accident. Si marea panica e la ceilalți participanți trafic.

Anyway, sa auzim numai de bine despre si de la matale 😉


--------------------
OOOO A3 2010 / Vorsprung Durch Technik - BV03:-)
"Death smiles at us all. All a man can do is smile back."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 11 Feb 2019, 08:50
Post #63


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Ceva documentatie care sa sustina cei 15 ani?
Ultima oara cand citisem eu, e drept, acum multa vreme, era 10 ani limita.


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin1983
post 11 Feb 2019, 12:04
Post #64


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.578
Joined: 3 July 06
From: Bucuresti-Rahova




se pare ca s-a mai schimbat tehnologia...
https://www.edmunds.com/car-safety/do-car-a...ags-expire.html


--------------------
Renault Megane1- -Sisteme electronice de securitate
"Pe zi ce trece, prostii fac progrese, devin si mai prosti!" C. Vadim Tudor
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 11 Feb 2019, 16:24
Post #65


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




QUOTE(Lord Hades @ 11 Feb 2019, 07:21)
Evident ca reparată e mai ok decat putrezita, eu ma refeream la stadiul de nou.
Am carpit dacia 1300 de nu era adevărat 😁 dar privind retrospectiv ma ia cu fiori perspectiva unui accident. Si marea panica e la ceilalți participanți trafic.

*




man,orice masina restaurata NU mai e ca noua,fierul nou si nedeformat nu e ca fierul vechi si peticit.....
o masina ca asta a mea e reparata mai degraba sau peticita dar cred eu intr-un stil bun,cum vrei tu sa-i zici....am folosit tabla de 1,2mm,mai groasa decat aia de fabrica,daca pun cricul la mijlocul pragului salt ambele roti....daca Doamne fereste e ceva de rau eu cred ca tabla aia pusa de mine o sa-si faca treaba ok sau poate fi ne-ok biggrin.gif daca nu se deformeaza "corect" la impact si ma trazesc cu vreo tabla de aia groasa contorsionata prin scaun...orice masina e testata la impact si facuta cumva ca sa se deformeze in asa fel incat sa scape ocupantii ei.....
Dac-o duceam la service imi cereau un sac de bani,dura si mai mult si nici nu isi dadeau ei asa mare interes...eu am lucrat mult in service si stiu eu ce zic si stiu si cum se fac devizele.....asta e doar un hobby acum,nu mai am treaba cu masinile de mult timp doar ca am scule si cateva cunostinte de mecanica si tinichigerie,de profesie sunt inginer mecanic dar nu mai profesez de mult,is satul de salariile "mari" si de nervii mei .
Dacia nu are podea dubla-camera si nici prag ca la golf3,golful 3 merge si cu pragurile taiate...nu compara cu dacia,e departe wink.gif
cu airbagurile stiu eu ce stiu drept urmare......

Azi,la 5 zile dupa ce am dat cu mastic pensulabil sinto am dat-o cu teroson negru,la pistol special pentru cartusele din comert.....am dat si pe arcadele aripilor la exterior pentru ca acolo vine acel ornament de plastic si nu o sa se vada nimic dar totodata acolo se strange mizerie si de aia am facut ce am facut,nu ma deranjeaza nici cordonul de sudura vizibil de la prag pentru ca iar am ornament si acolo tongue.gif ...bag si oloi rolleyes.gif in praguri sau ceara si mai tine troaca 10 ani.
o sa vopsesc eu aripile zilele astea,cred ca ma descurc cu 150gr de vopsea + lac.....

This post has been edited by sobolan: 11 Feb 2019, 16:53

Attached thumbnail(s)
IMG_20190211_120124.jpg ( Size: 348.3k ) Number of downloads: 859
IMG_20190211_120149.jpg ( Size: 425.65k ) Number of downloads: 871
IMG_20190211_122400.jpg ( Size: 338.82k ) Number of downloads: 867
IMG_20190211_122420.jpg ( Size: 401.75k ) Number of downloads: 856
IMG_20190211_122430.jpg ( Size: 369.91k ) Number of downloads: 855
IMG_20190211_122448.jpg ( Size: 420.66k ) Number of downloads: 124


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Agrig
post 11 Feb 2019, 18:12
Post #66


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.916
Joined: 13 February 04
From: Jimbolia/Timisoara mai rar.




Bagi un frig in oase de numa!
Azi am avut de facut niste eclise la 90grd din cornier, pina le`am croit, sudat am stat vreo 2-3 ore pe afara.
Gauritul l`am lasat pe alta data!


--------------------
Renault Megane IV 1,33Tce 2021 Life
"Proștii se înmulțesc cînd cei înțelepți aleg să tacă"

Nelson Mandela
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 11 Feb 2019, 18:29
Post #67


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




azi 12 grade in Galati cu soare.....am vopsit odata o aripa la 2-3 grade afara.am pus-o pe un scaunel si pac-pac....apoi repede cu ea in camera unde tin sculele,acolo am tras calorifer si e cald....a doua zi jucai fotbal pe ea radmasa.gif ....oricum de maine se buleste vremea cam peste tot sad.gif deci iau concediu ca iar ma dor genunchii rau.....mai e pragul dreapta si radiatorul si cred ca se termina rablamentul asta in halit bani pisham-as pe ea biggrin.gif ,las si rablamentul rosu la fier vechi....cam am luat tot de pe ea,si rezerve si ce o mai fi.....
Stiu ca nu e bine dar am luat doua furtune de frana BUNE-BUNE de pe aia rosie sa le pun la mine ca ale mele is crapate......

This post has been edited by sobolan: 11 Feb 2019, 18:33


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Agrig
post 11 Feb 2019, 18:34
Post #68


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.916
Joined: 13 February 04
From: Jimbolia/Timisoara mai rar.




12C, soare... aia`i vreme de plaje, la noi 5-6C si ploua!


--------------------
Renault Megane IV 1,33Tce 2021 Life
"Proștii se înmulțesc cînd cei înțelepți aleg să tacă"

Nelson Mandela
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marian-j
post 11 Feb 2019, 21:50
Post #69


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.580
Joined: 10 January 08
From: Timișoara




QUOTE(sobolan @ 10 Feb 2019, 00:05)
[...}
Marian: stiu ca si tu detineai o nemtoaica veche,e36 parca,mai e ?
*


Da, o mai am! smile.gif
E "pisoiul" E36 Compact ce-mi apare in titlul jurnalului de bord. Urma sa fie vandut, dar nu s-a potrivit treaba. Io ma dadeam cu el, pana cand i-am cumparat sotiei o Laguna 1 Ph2(1,6-16v, benzina). Cand a vazut madam-j masina pe net, i-a placut-o. Am cumparat leguma, am adus-o acasa, s-a dat cucoana cu ea o tura si apoi nu i-o mai placut-o! Ca e lunga, ca e lata, ca are cutia de viteze de rahat, ca nu-i place lipsa de cuplu(venea de pe un Mondeo dizel de 1,8 turbo pe care io l-am urat din tot sufletul!) Bref: Mondeo ala a fost afacerea vietii mele! Am dat pe el 4k oiro, l-am dat cu 1700, cu tot cu rotile de iarna+inca cca1,5k oiro bagati in troaca, si am zis bodaproste ca am scapat de mizeria aia de masina! Asadar, pisicul a fost utilizat in ultimii ani de sotia mea, pana anul trecut cand si-a luat un Mini. De atunci sade frumos in curte, ca masina de backup.
Sa revenim. Io stiu exact ce vrei sa faci, sobolane! Acum multi ani, am fost si io in bocancii tai. Am refacut "din temelii" un E21.Serie 3, rechin.Bj: '79. Nu singur!Cu doi preteni in spate. unul dintre ei, injinier in sudura. Cu "apcant", cu ghilotina de tabla, cu sudura in mediu protejat(retine, vorbesc de anul 1996) si cu mult entuziasm.
M-am uitat la ce a facut alde MuciX-u'. Eram departe! Foarte departe!Io nu aveam net, nu erau atatea posibilitati, piesele absolut necesare veneau din Doici si costau de-mi curgea sange din salariu, piese sh nu se prea gaseau, noi, nici atat, etc. Cu toate acestea, m-am incapatanat.
Ca sa scurtez: pe la inceput de Mai '96 am pus rechinul pe chituci, iar in ajun de Craciun(acelasi an) l-am scos pe strasse! Sclipea! wub.gif
Zece ani a mai mers rechinul! Apoi l-am dus schrott pe rotile lui. Demn!
DSC01153.JPG ( Size: 1.46mb ) Number of downloads: 182

Cam asa arata pe la inceputul lui 2006. Era terminat.L-am trimis la odihna dupa ce a carat cat a putut duce. In februarie 2007 mi-am luat pisicul.
P.S.
Amu umblu pe la notari. Fac demersurile necesare sa-mi reacapat numerele de pe R5. Vreau sa le pun pe un Mini. wink.gif

This post has been edited by marian-j: 12 Feb 2019, 00:37


--------------------
--- --- ---
Cupeu cu dop
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 11 Feb 2019, 21:59
Post #70


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




Am citit foarte atent...n-am cuvinte....mama ce masina era aia rosie daca o aveai acum,mama da' cu ce bani se vand alea,au pret de heroina.....si restaurata corect,din ce spui matale....speechless...si aia mica,aia mica e frumoasa,nu stiu de ce mi-au placut mult tare renoaiele 5 ,am avut putin timp si eu unul si parca era editie campus cu un mic motor benzinar de 1100cc,era o troaca perfecta pentru oras,pescuit,carat cartoafe etc...chiar si ala facea un banut bun in ziua de azi....cand eram prin facultate am avut si oltcit,era de ala cu 5 viteze si motor de 1300cc ,TRs parca,fugea grav....ce rau imi pare ca atunci la vemea aia nu le-am pretuit...au fost "consumabile"....si daciile au fost bune,am avut una din 98,a avut aici jurnal de bord,pe aia am reconditionat-o total prin '09,a mers 300oookm motorul pana l-am desfacut si l-am trecut la arbore la R1 si i-am pus un set nou,mama ce buna a fost masina aia,a avut motor 102-13 pe inele de Cu la camasi,cel mai smecher motor de dacie.....

Apropo de numere : Am avut odata niste numere pe un symbol...l-am dat si apoi 3 masini am mai inmatriculat si tot n-am dat de ele...asta pana la GTI,le-am si luat inapoi charge.gif ....

This post has been edited by sobolan: 11 Feb 2019, 22:33


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marian-j
post 11 Feb 2019, 22:59
Post #71


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.580
Joined: 10 January 08
From: Timișoara




Aia mica, R5-ul adica, avea motor de 1,4! Fugea de o gaseau dracii! Avea un carburator cat o cratitza! Solex dublu. Alerga ca turbata, dar si sugea pe masura. biggrin.gif
Si ca sa nu raman dator, mi-am "tunat" rechinul. In acte era de 1,6. Cat timp am muncit la caroserie, am gasit un rechin din acelasi an('79) ,troznit grav. Dar era de 1,8. Am cumparat puntea spate completa, cutia de viteze, cardanul, carburatorul, delcoul, pistoanele, linia de arbore, pompa de ulei
, etc Dat fiind faptul ca lucrez unde lucrez, am "manarit" oleaca masina. Am pastrat blocul motor original, seria de motor de origine neatinsa, dar l-am alezat pt 1,8 si am mutat tot. Chiulasa, carburator, delcou, suporti motor, etc.
Disclaimer! Sa nu procedati ca mine! biggrin.gif

Chiar a fost o palcere sa-mi pedalez rechinul.
Dar a fost greu sa-l refac!
Veneam pe la doo noaptea acasa, orbit de sudura, transpirat ca porcu' si mirosind pe masura, iar in prag ma intampina stimata mea sotie: ai venit, mah, bezmeticule? O sa mori, dracului, carpind la ruginitura aia de pemfeu!! S-a intamplat ca incapatanarea mea sa dovedeasca nervii nevesti-mii. Zece ani a mai mers rechinul! cool.gif
Apoi i s-au frant lonjeronele posterioare de la carat saci de ciment, cutii de fainta, saci de nisip, etc.
L-am trimis la odihna, in pace si onor!
Mi-am pastrat sigla din mijlocul volanului, pedala de acceleratie si "rinichii" din bot.
P.S.
Observi ca i-am plus si "glass dach", nu? Provenea tot de pe acel 318 avariat. Am decupat plafonul cu "soricelul", iar nevasta-mea a tighelit imbracamintea plafonului, ca sa se potriveasca cu gaura din tavan. Sa nu-ti mai spun ce "fericire" a fost sa potrivesc tuburile de scurgere prin plafon si montanti. happy.gif

This post has been edited by marian-j: 11 Feb 2019, 23:15


--------------------
--- --- ---
Cupeu cu dop
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 11 Feb 2019, 23:05
Post #72


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




QUOTE(marian-j @ 11 Feb 2019, 23:59)
Disclaimer! Sa nu procedati ca mine! biggrin.gif

*



pe dracu' biggrin.gif ,eu l-as face syncro dar sa termin la tablarie si apoi sa gasesc un syncro pentru donat,is cam rare,am gasit unul langa mine dar cere pe el 2000E si e un cazan ordinar vopsit cu pensula ,ceva gen cu picioru la asfalt ca-n flinstone...a simtit omu' ca are potential rabla si ca e rara si se arunca in bani,il pandesc ca sunt sigur ca nu exista tampit pe lumea asta sa dea atat pe ea si personal nu m-as apuca de ea nici daca mi-ar da-o in 800E pentru ca e mult de lucru la ea....

This post has been edited by sobolan: 11 Feb 2019, 23:08


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marian-j
post 11 Feb 2019, 23:21
Post #73


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.580
Joined: 10 January 08
From: Timișoara




Bre, sobolane, ai grija!
Is mooistii aia de la itp care stiu citi un civ.
Si daca vii cu 4 planetare cand in civ scrie "Tractiune fata", nu "Integrala", s-ar putea sa ai belele. Si chiar daca nu observa din prima itepistii, se prind cand baga masina pe standul de frana! Ca e syncro, ca e 4motion tot se vede pe stand! Nu glumesc!

<span class='edit'>12 Feb 2019, 00:31:</span>
Io, cand mi-am modificat pemfeul, stiam exact ce fac!
Adica am facut modificari, hai sa le zic "discrete" si foarte greu demonstrabile!
Dar un ax cardanic, un diferential si inca doua planetare in plus? Chior sa fii...
Si inca ceva, pentru a intra in legalitate cu un 4X4 artizanal ar trebui sa ti se modifice numarul de omologare in civ. Crede-ma pe cuvant: n-ai sa vezi veci asa ceva!

This post has been edited by marian-j: 12 Feb 2019, 00:46


--------------------
--- --- ---
Cupeu cu dop
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 11 Feb 2019, 23:42
Post #74


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




am lucrat si la banda prin 2007,a expirat licenta si nici nu am mai profesat asta,stiu ce si cum darrr ...am prieteni inca wink.gif deocamdata is ok asa cu ea,is multe cu virgula cand faci modificarea asta,vom vedea dar totusi e o idee de-a mea care inca sta in picioare pe undeva prin coltul mintii mele....masina asta e "modabila" din mai multe puncte de vedere,bani sa ai si timp s-o mesteresti.

This post has been edited by sobolan: 11 Feb 2019, 23:43


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marian-j
post 11 Feb 2019, 23:50
Post #75


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.580
Joined: 10 January 08
From: Timișoara




Ah, deci stii exact despre ce vorbesc!!
Spor la treaba! biggrin.gif


--------------------
--- --- ---
Cupeu cu dop
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 11 Feb 2019, 23:53
Post #76


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




biggrin.gif


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 13 Feb 2019, 00:49
Post #77


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




Am comandat un prag nou pe dreapta,tabla groasa de 08,lucrat binisor marca Klokkerholm,aia rosie il are atacat si nu merita efortul de a-l petici inutil,am dat pe el 45ron de la magazin,din ce am vazut am contrapragul bunisor aici,podeaua e cam la fel ca dincolo......cica de luni se incalzeste (10C),ma agat de ea daca e asa...

This post has been edited by sobolan: 13 Feb 2019, 03:05

Attached thumbnail(s)
IMG_20190212_182507.jpg ( Size: 304.58k ) Number of downloads: 191


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 13 Feb 2019, 08:25
Post #78


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.779
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




QUOTE(sobolan @ 11 Feb 2019, 01:16)
Sigura in caz de accident nu prea era nici noua dat fiind faptul ca are zero airbag-uri,se pot pune de pe aia rosie dar e munca lu' dracu si nu stiu cat de mult se merita.....daca te referi mai exact la tablele carpite te asigur eu ca e mai sigura decat o masina cu pragurile putrede....
Un airbag vechi de 26 de ani oricum nu mai e sigur,asta probabil ca o stii deja,o sa radeti dar au si ele un termen de valabilitate,eu asa stiam.....oricum peste 4 ani e clasica ,ce pretentii ai ?
A3 nu imi place dry.gif
*


Nu te chinui cu airbagurile, ai dreptate.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
user123
post 13 Feb 2019, 11:21
Post #79


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.114
Joined: 4 August 09




QUOTE(sobolan @ 13 Feb 2019, 00:49)
Am comandat un prag nou pe dreapta,tabla groasa de 08,lucrat binisor marca Klokkerholm....
*




Sunt la al doilea set de aripi spate, de acceeasi marca.....sper sa te tina mai mult ca la mine

Te invidiez ca ai timp......eu nu mai apuc si nici nu mai vreau, le vand dupa aceea in pierdere...


--------------------
Dacia Renault 2004/2018

Stop, drop and roll will not save you in hell - inscriptie pe o biserica in Virginia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 13 Feb 2019, 14:02
Post #80


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




QUOTE(einstein1984 @ 13 Feb 2019, 09:25)
Nu te chinui cu airbagurile, ai dreptate.
*



eu am stat si m-am gandit bine in acest sens,pierd timpul si ceva bani aiurea pentru ca apoi sa nu-mi garanteze nimeni ca ies afara in caz de....
Ea are 240 in bord,nu i-o lua ea pe toti dar nici eu nu abuzez de ea pe sosea,mai am treaba pe aici si mai am si familie desi au cam inceput sa se inmulteasca drogatii cu masini scumpe pe sosele.....

QUOTE(user123 @ 13 Feb 2019, 12:21)
Sunt la al doilea set de aripi spate, de acceeasi marca.....sper sa te tina mai mult ca la mine

Te invidiez ca ai timp......eu nu mai apuc si nici nu mai vreau, le vand dupa aceea in pierdere...
*



M-a surprins in bine si in rau faptul ca e zincat....nu o sa-l ia rugina pe dinauntru dar pe dinafara trebuie sa am grija sa-l matuiesc ca sa prinda totul bine pe el,chiar si la imbinarile sudate pentru ca si sarma asta de sudura scuipa zincul,is patit....ca e gros nu are relevanta,compozitia chimica a tablei conteaza,alea de pe ea is mai subtiri,la alea cu 4 usi is mai groase wink.gif ....n-o fost neamtu' prost degeaba....
Cel mai ieftin si bine iesi cand iei masina noua,tragi de ea 10 ani ,bagi la timp consumabile si te tine atat....apoi o dai si cine o ia incepe sa-i mai schimbe o aripa,o jumate de prag etc radmasa.gif ...eu eram constient de ce ma asteapta cand am luat-o dar repet ca nu o voi folosi zi de zi,o mai scot si eu cateodata cand permite situatia si ma veselesc cu ea,de facut o fac cat de bine pot eu,inca mai am rabdare desi e pe terminate,de vandut nu cred pentru ca ma ajunge exagerat cu mult peste pretul uneia din targ(desigur ca si aia e mancata de cancer) ,sunt vreo doua persoane care ma "ameninta" ca o vor inclusiv fostul proprietar care e un om instarit oarecum...... icon_mrgreen.gif daca oi da-o stiu acum ce si cum,nu mai fac ca si cu dacia,acolo au facut pla mare vreo 2-3 insi pe spinarea mea...am pus botu' la vrajeala ieftina,am gandit cu inima dry.gif

This post has been edited by sobolan: 13 Feb 2019, 14:09


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Agrig
post 13 Feb 2019, 14:52
Post #81


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.916
Joined: 13 February 04
From: Jimbolia/Timisoara mai rar.




La table zincate brazarea cu sirma de bronz, CuSi3 si gaz Ar.
Iasa perfect, nu vaporizeaza zincul de linga sudura.
Am pus ceva foto pe aici cu modelul asta de sudura.
http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...dpost&p=4675739

This post has been edited by Agrig: 13 Feb 2019, 14:56


--------------------
Renault Megane IV 1,33Tce 2021 Life
"Proștii se înmulțesc cînd cei înțelepți aleg să tacă"

Nelson Mandela
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 13 Feb 2019, 15:40
Post #82


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




esti profesor up.gif ,din postarile dumneata ai ce invata .....dar eu nu am mana formata,nu mai am gaz pentru alalalt,o sa incerc cu extinctorul odata,acum doar vreau sa termin masina sa fie cum e pe partea stanga....belesc oleak zincul ala de pe unde sudez si gata biggrin.gif

Am un gard ok facut de mine din tabla zincata cutata prinsa pe profile L si U intre mine si vecin si are un banal cornier defacut din sudura intr-un loc,cand bate vantul se aude tranc-bang....cat dura sa prind acolo 3 puncte ? da' m-a interesat ? nimic....masina si iar masina radmasa.gif

Azi am studiat o troaca cu motor diesel in stare ok ,cutia pare si ea ok....caroseria dry.gif ,ce mult am cautat o masina de asta si ce preturi au chiar si acum astea bune....is apreciate inca ! mie imi plac tare de tot modelele astea,am si condus de cateva ori una buna.....

This post has been edited by sobolan: 13 Feb 2019, 15:55

Attached thumbnail(s)
IMG_20181213_144957.jpg ( Size: 365.84k ) Number of downloads: 150


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
user123
post 13 Feb 2019, 19:53
Post #83


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.114
Joined: 4 August 09




QUOTE(sobolan @ 13 Feb 2019, 14:02)


M-a surprins in bine si in rau faptul ca e zincat....nu o sa-l ia rugina pe dinauntru dar pe dinafara trebuie sa am grija sa-l matuiesc ca sa prinda totul bine pe el,chiar si la imbinarile sudate pentru ca si sarma asta de sudura scuipa zincul,is patit....ca e gros nu are relevanta,compozitia chimica a tablei conteaza,alea de pe ea is mai subtiri,la alea cu 4 usi is mai groase wink.gif ....n-o fost neamtu' prost degeaba....
Cel mai ieftin si bine iesi cand iei masina noua,tragi de ea 10 ani ,bagi la timp consumabile si te tine atat....apoi o dai si cine o ia incepe sa-i mai schimbe o aripa,o jumate de prag etc radmasa.gif ...eu eram constient de ce ma asteapta cand am luat-o dar repet ca nu o voi folosi zi de zi,o mai scot si eu cateodata cand permite situatia si ma veselesc cu ea,de facut o fac cat de bine pot eu,inca mai am rabdare desi e pe terminate,de vandut nu cred pentru ca ma ajunge exagerat cu mult peste pretul uneia din targ(desigur ca si aia e mancata de cancer) ,sunt vreo doua persoane care ma "ameninta" ca o vor inclusiv fostul proprietar care e un om instarit oarecum...... icon_mrgreen.gif daca oi da-o stiu acum ce si cum,nu mai fac ca si cu dacia,acolo au facut pla mare vreo 2-3 insi pe spinarea mea...am pus botu' la vrajeala ieftina,am gandit cu inima dry.gif
*




La tabla zincata asculta-l pe Agrig, e printre putinii de aici care chiar stie ce vorbeste- jos palaria, nu ai ce sa adaugi, omul e pe gustul meu in ale meseriei....

Nici eu nu le am la nivel de arta cu sudatul, iti trebuie experienta si mana - sudorii romani sunt unii din cei mai apreciati dincolo, mai putin la noi in tara ca deh- insa am facut atat cat am stiut si am mers pe chimicale impotriva ruginii....de 2 ori am mers pe mana fabricii, acum am pus cocktail-ul propriu care nu a dat gres la Daciile 1300 care au fost in familie....


De vandut, daca apuci vinde-o.....ajungi relativ bine la buzunar in sensul ca mai recuperezi ceva- dar munca investita si nervii nu-i recuperezi niciodata; dupa ce am refacut o masina de la zero exact cum zici tu, a cumparat-o un veterinar batran care a luat-o pe camp cu ea.......masina care participase la raliu, mergea pe campul cu vaci, a vandut-o tata si numai nervi mi-am facut....

La treaba cu masinile noi, ai dreptate din nou.......eu numai noi le-am cumparat pe toate, am strans destule, ajunsesem sa am si 10-12 odata cred....si le-am tinut, nu am vandut nici o masina sub 10 ani insa nu stiu daca merita.....nimeni nu te intelege, decat unul ca tine.......consoarta ta ce parere are despre asta? icon_mrgreen.gif


--------------------
Dacia Renault 2004/2018

Stop, drop and roll will not save you in hell - inscriptie pe o biserica in Virginia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 13 Feb 2019, 21:06
Post #84


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




Ca si substante chimice sau ceva de genul asta nu am folosit decat nigrin rust stop,ala isi face treaba ok darrrrrrr trebuie sa intelegem ca tabla ruginita nu mai e ca noua chiar daca as folosi cel mai performant compus chimic,e reparatie si nu e garantata....pe dedesubt am dat cu o mana de mastic pensulabil sinto(care am vazut ca rezista bine la intemperii chiar si nevopsit) si apoi o mana de teroson pistolabil din comert.....mai tine bine asa,nu-s fanatic sa le caut in dos prea tare......sunt anumite grunduri care merg date si peste rugina,n-am incercat......de multe ori conteza ca sa faci toate operatiile tehnologice fara sa sari vreuna si in ordinea corecta si mai putin marca produselor.....am patit cazuri in care reactionau urat vopsele intre ele sau alte golanii idioate....

Ce zice agrig ...pai omu' e profesor la suduri,o sa incerc sa fac ceea ce spune el la vara,pe esantioane,mai intai sa studiez bine postarile lui,is multe de invatat de acolo.....
Eu am sudat mai mult cu autogenul,m-a invatat prin anii 2000 un meserias batran,dar arde la greu tabla,are avantajele lui multe dar si cateva mari dezavantaje,oricum dupa autogen la 2-3 ani iese rugina prin vopsea ,poti sa dai si cu mama antiruginolului....ma jur ca nu m-a invatat nimeni sa sudez electric sau mig-mag,m-am invatat singurel si nu e greu deloc sa sudezi cat de cat corect....am mai peticit rable,nu-s la prima dar cred ca asta e ultima,e ca un film care se repeta mereu....ai vazut filmul Triangle ? mie imi plac filmele psihologice......tot zic ca ma opresc dar iar imi vine un gand,ar trebui sa ma opresc.

Deocamdata nu o vand dar daca as vrea as sti pe unde sa o dau in asa fel incat sa nu pierd ....

Autocaracterizare : In general in viata de zi cu zi sunt un om linistit,am pasarelele mele cu pescuitul(plec uneori de acasa maxim 4 ore,o data la luna sa zic),automodelism(am un automodel Baja5sc tunarit care sare de 1000E la mana a doua),pe asta o iau in portbagaj cu mine si o tavalesc pe campuri dar si asta a prins praf pe ea ca nu am mai avut timp si de ea si ce mai mesteresc la masini dupa timp....aloc timp si pentru familie,desigur....femeia ma indura biggrin.gif ,uneori ma interb in sinea mea ce faceam in locul ei.....
La servici nu ma duc,am alte treburi,legale bineinteles,muncesc cinstit,nu-s om de golanii,trebuie sa mucim pentru a trai cat de cat decent,nu?

Imi plac masinile anilor 80-90,aici am o lista nu prea mare,e prea putin timp in viata ca sa apuci sa le faci pe toate dar macar o parte,dupa timp si bani iar cu banii e din ce in ce mai greu de la o vreme.sanatate sa fie !
Is bucuros ca macar am reusit sa conduc bine o singura data un Lancer Evo care participa si acum la raliuri in tara si ca am stat cu capul sub "capota" la un porsche 911 din 79 parca,multi n-au habar sa schimbe uleiul la masina aia,in rest am calarit multe masini....un anume model de SAAB imi bantuie mintea....900 dry.gif

Asa arata troaca cand am luat-o,acum e magazie de piese,nici eu nu mai stiu pe unde sa le ticsesc...

This post has been edited by sobolan: 13 Feb 2019, 21:27

Attached thumbnail(s)
IMG_20181114_122259.jpg ( Size: 368.87k ) Number of downloads: 154


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
user123
post 13 Feb 2019, 22:10
Post #85


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.114
Joined: 4 August 09





Din "troacele" vechi poti scoate mult....cel putin la piese, din cauza tolerantelor mari poti face chestii interesante, mai ales daca tratamentul termic e cat de cat bun.....cu cat sunt mai noi, cu atat sunt mai pretentioase si te limiteaza la modificari....cu preturi pe masura....

Referitor la tabla, initial eu am folosit produse de fabrica...grunduri, vopsele, antifon, ceara tot ! Degeaba, a aparut rugina cu inversunare, si tocmai ca nu la suduri - nu ca leas fi facut eu cine stie ce....

Asa ca am pus "reteta" proprie anti rugina, arata ca dracu si te mazgalesti daca atingi pragurile dar nu a facut rugina....inca, a depasit fabrica....la grunduri si vopseluri am patito cum ai zis si tu, sa nu se impace si sa cojit...am dat inca 2 straturi de grund si apoi antirugina homemade pt ca oricum era intrun loc unde nu se vedea....

Filmul ala e printre preferatele mele....la fel si "pasarile" wink.gif......nui prob daca ai ganduri, ai grija sa nu fie voci- atunci e mai grav icon_mrgreen.gif

Si nu in ultimul rand, am vazut troace ca a ta modificate pe la nemti care faceau chestii incredibile, la curse de drag......


--------------------
Dacia Renault 2004/2018

Stop, drop and roll will not save you in hell - inscriptie pe o biserica in Virginia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 13 Feb 2019, 23:42
Post #86


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




da,ganduri am,voci nu aud (inca laugh.gif )....

Terosonul secret ce e ?sau e o reteta pazita ? eu am vazut dacii refacute pe dedesubt si apoi o mana de miniu de pb(nu mai exista) apoi dupa uscare o pensula,ceva vaselina si apoi un drum cu praf.....era eficient.....

La ala verde am avut o problema,asa il luai....tzaca-tzaca....ca in reclama,tachetii biggrin.gif ....desfac distributia,scot tot ce trebuie inclusiv axa....vad imediat un tachet hidraulic ciupit,axa belita pe cama lui...zic: am belit-o.....in fine,dau de unul decapotabil prin dezmembrari,tot 18 benzen,o biela sarita prin bloc,vai de plm....acuma din kkt nu faci bici dar zice ala de-acolo sa-mi demontez eu ce-mi trebuie ca nu ma costa nimic,el si-asa arunca motorul ala....bun,am desfacut tot,am luat axa si doi-trei tacheti de pe motorul ala,ajung acasa ,scot toti tachetii,imi rup unghiile in ei ca sa-i dezmembrez ca se face ca un vid intre pahar si fundul ala si sa ii curat,aveau mizerie si uleiul nu mai intra in ei....din cei 8 tacheti ai mei si aia 3 am facut 8 tacheti BETON,pun tachetii,bag axa ,pun cureaua la distributie,capace,simering nou la axa etc....pornesc,tzaca-tzaca iar vreo 15 minute pana s-au amorsat,apoi liniste......puteam sa-i amrsez jos da' mi-a fost frica ca-s prea duri si arcurile supapelor dure si ele si fortez mult in capacele axei la montare....
Ce mi s-a parut mie e ca motorul tragea mai bine,wtf ? nu avea de ce.....totusi decapotabilul avea pe stalpul din mijloc sigla karmann,axa era diferita putin..... happy.gif
Atunci am inteles ca asta e o masina usor modificabila,exact cum ai scris,cu astea vechi te joci,riscul e mai mic,piese se gasesc ....astea noi nu mai au farmec.....

Prima poza e motorul de karmann,a doua e bestia aia benzinara cu motor de 26cc,a treia un proiect la care lucrez in casa icon_mrgreen.gif

This post has been edited by sobolan: 13 Feb 2019, 23:48

Attached thumbnail(s)
26219286_1532992056821374_1063292118844900092_n.jpg ( Size: 68.44k ) Number of downloads: 169
11846652_825109834276270_3022750526983987030_n.jpg ( Size: 82.1k ) Number of downloads: 153
10994586_733092450144676_6821349026209072173_n.jpg ( Size: 67.64k ) Number of downloads: 136


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
user123
post 14 Feb 2019, 08:45
Post #87


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.114
Joined: 4 August 09





"Terosonul" homemade este ulei ( la mine ars, sau de oricare- adun rapid de la 5-6 masini) in care "dizolv" prin incalzire vaselina.....devine o chestie fluida cu o culoare greu de definit pe care o injectez cu o shpritziera - tot home made, din metal - prin orice locuri doresti....asta dupa ce astup initial orificiile de scurgere ale condensului/apei.....cand se raceste ramane o pelicula de vaselina, iar in santurile declive vaselina si ulei.....inainte puneam doar ulei si uneori era suficient, insa peretii nu prea erau protejati, oricum rugina incepe unde balteste condensul......a dat roade dar nu e aspectuos....


Vezi, la cele mai vechi - poti imperechea diverse....desi corect nu e, pt ca fiecare isi face suprafata de lucru proprie insa datorita tolerantelor marite a mers; la astia hidraulici tot e ff sensibil la ulei, daca infunzi ceva oricat de mic, te penalizeaza......primul semn este ca urca greu/sau deloc la turatia de limitare si atunci unii cred ca e aprindere etc si ajung sa schimbe diverse pana cand poate ii da prin cap unuia sa umble pe acolo....

Ce crater avea Karmann-ul ala.....cum o fi spart blocul, a mers cu garnitura de chiulasa arsa sau..?


--------------------
Dacia Renault 2004/2018

Stop, drop and roll will not save you in hell - inscriptie pe o biserica in Virginia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 14 Feb 2019, 10:09
Post #88


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




din ce am dedus eu....pe unul din pistoane(nu mai retin) avea reductie+bujie diferita....am impresia ca acolo tot se stingea bujia de la apa si berbecul le tot schimba pana a stricat si filetul dar nu aia era cauza,in timp a inceput sa vina si mai multa apa.....cred ca a fost soc mecanic(apa in camera de ardere) prin spargere de piston......ulei avea in baie deci......am gasit bujii in ea si vreo 3 bobine de dacie,tot cu bobina de dacie mergea si ea,pastrase doar modulul electronic din aa originala,inventiv romanul.....deci da.garnitura cred si eu ca era......
stiu ca nu e corect dar de unde acuma sa iau axa noua? tacheti gaseam.....a fost o treaba facuta "obligatoriu"....masina aia merge bine si acum.....

La motorul meu garnitura e din tabla,cand o sa schimb radiatorul(e fisurat) o sa trebuiasca(zic eu) sa pun si un termostat nou(desi asta de pe ea e ceas),ptr asta ori dau iar distributia jos ca sa dau pompa afara(termostatul e pe corpul pompei) sau dau pompa de servo jos si pierd lichidul de servo(care nu e de ala rosu,daca ii pun rosu f#t pompa de directie) sau varianta 3 il las asa ca merge bine.... wacko.gif wacko.gif wacko.gif



vreau sa fac un poll cu voi....
1.sony cdx gt20(ala de pe ea) ,
2.gamma 4 (am si codul la el),asta e destul de rar de gasit si e de golf 3,de beta sunt satul,am vreo doua...
3.chinezaria de AKAI care spre surprinderea mea scoate destul de frumos sunetul si e mai practic....
Mai am si un cass Panasonic+magazie 6cd.....asta e tot ce mai aveam prin casa..... smile.gif

This post has been edited by sobolan: 14 Feb 2019, 20:45

Attached thumbnail(s)
IMG_20190214_204022.jpg ( Size: 363.97k ) Number of downloads: 125


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 14 Feb 2019, 23:08
Post #89


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Gamma, clar


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
user123
post 15 Feb 2019, 00:45
Post #90


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.114
Joined: 4 August 09




QUOTE(sobolan @ 14 Feb 2019, 10:09)
din ce am dedus eu....pe unul din pistoane(nu mai retin) avea reductie+bujie diferita....am impresia ca acolo tot se stingea bujia de la apa si berbecul le tot schimba pana a stricat si filetul dar nu aia era cauza,in timp a inceput sa vina si mai multa apa.....cred ca a fost soc mecanic(apa in camera de ardere) prin spargere de piston......ulei avea in baie deci......am gasit bujii in ea si vreo 3 bobine de dacie,tot cu bobina de dacie mergea si ea,pastrase doar modulul electronic din aa originala,inventiv romanul.....deci da.garnitura cred si eu ca era......
stiu ca nu e corect dar de unde acuma sa iau axa noua? tacheti gaseam.....a fost o treaba facuta "obligatoriu"....masina aia merge bine si acum.....

La motorul meu garnitura e din tabla,cand o sa schimb radiatorul(e fisurat) o sa trebuiasca(zic eu) sa pun si un termostat nou(desi asta de pe ea e ceas),ptr asta ori dau iar distributia jos ca sa dau pompa afara(termostatul e pe corpul pompei) sau dau pompa de servo jos si pierd lichidul de servo(care nu e de ala rosu,daca ii pun rosu f#t pompa de directie) sau varianta 3 il las asa ca merge bine.... wacko.gif  wacko.gif  wacko.gif
vreau sa fac un poll cu voi....
1.sony cdx gt20(ala de pe ea) ,
2.gamma 4 (am si codul la el),asta e destul de rar de gasit si e de golf 3,de beta sunt satul,am vreo doua...
3.chinezaria de AKAI care spre surprinderea mea scoate destul de frumos sunetul si e mai practic....
Mai am si un cass Panasonic+magazie 6cd.....asta e tot ce mai aveam prin casa..... smile.gif
*




Exact ce ma gandeam....garnitura arsa, opreste motorul, cilindru se umple cu antigel si face poc cand o porneste....nu e prima oara cand vad....
Deci ca regula generala, cand ardeti garnitura de chiulasa ( vedeti nor alb in spate de fum, nu mai vedeti nimic altceva) nu opriti motorul decat la service unde o reparati.....odata oprit nul porniti decat dupa ce e reparat motorul, altfel mai rau faceti....

Ai radiator de cupru sau de aluminiu? Culmea e ca la antigel merg bine alea de aluminiu, la ulei cica sunt mai bune cele de cupru, nu am inteles de ce....

Zi mersi ca ai pompa de metal, unele moderne o au de plastic, inclusiv pe aia de ulei...


--------------------
Dacia Renault 2004/2018

Stop, drop and roll will not save you in hell - inscriptie pe o biserica in Virginia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
28 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 11:09
Dacia