Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

26 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topic

Outline · [ Standard ] · Linear+

Honda Insight Hybrid 2010, prima japoneza ... si Laguna 4Control renascuta

IRONICK
post 2 May 2019, 14:20
Post #61


-


Group: Members
Posts: 21.832
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(madhorsefuzzy @ 2 May 2019, 12:01)
@IRONICK : pare ca si-au dat silinta japonezii. biggrin.gif
*

Da, dar mai sunt cateva locuri. biggrin.gif
Si ceva de insonosrizat.

This post has been edited by IRONICK: 2 May 2019, 14:21


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 2 May 2019, 14:36
Post #62


Membru


Group: Members
Posts: 4.191
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




QUOTE(dizzy @ 2 May 2019, 15:16)
Mi se pare ca e o masina bine insonorizata, nu se aude motorul decat daca o arzi la 6000 rpm - si acolo vrei sa il auzi.
Pai la 1200rpm crusing sau 1700-2200rpm in accelerare nu prea ai ce sa auzi. smile.gif

QUOTE(IRONICK @ 2 May 2019, 15:20)
Da, dar mai sunt cateva locuri.  biggrin.gif
Si ceva de insonorizat.
Oh nu ... si la asta am treaba? ohmy.gif ... mai am ceva material ramas de la Leguma ... niste pasla ... probabil o sa o arunc in portbagaj pe sub/peste capacul de acolo. Desi oalele rotilor sunt chele ... trebuie studiata un pic.

Mi-au stricat apele astia de la DRPCIV Pipera: numerele sunt gata in 48h adica ... luni dupa 12/14 (nu am retinut ora ca deja mi-o daduse la temelie ...). Maine dupa amiaza vroiam sa o duc vopsitorului ... sad.gif In 2013 le-am luat in aceeasi zi parca ...


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dandobre
post 2 May 2019, 15:11
Post #63


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.117
Joined: 3 August 12
From: Ilfov




Numere preferențiale sau la rând?


--------------------
Ford, Suzuki Focus 3 combi, SxCross 2016, 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vis-a-vis
post 2 May 2019, 15:14
Post #64


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.887
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti




Ca să fac o paralelă cu electronica... Prius are două motoare legate în paralel și Insight în serie. La Prius motoarele pot acționa independent, șunt legate printr-un soi de diferențial și controlate electronic. La Honda soluția e mult mai simplă, de altfel din ce am desfăcut eu de pe la Honda, ei se axează pe soluții simple și fiabile-n timp. Electricul fiind parte componentă a motorului termic, solidar cu vilbrochenul. E posibil ca termicul să meargă singur, dar invers doar dacă supapele ar rămâne deschise, să nu se facă compresie... rezultând alte complicații. Practic Honda doar a speculat legislația și a făcut un hibrid simplu, care să te scutească de taxe. Însă nu e o soluție proastă sau ineficientă, ci electricul cu bateria aferentă sunt subdimensionate. Soluția există și pe Koenisegg Regera care are un electric destul de puternic legat pe vilbrochen și încă doua pe planetare. Drept pentru care nici nu mai are cutie de viteze ci doar un convertizor ce cuplu. Electricul trage tare în ture joase cu un cuplu maxim de la zero, iar când termicul se turează suficient, puterile se însumează. Practic e o mașină cu priză directă, fără trepte de viteză sau CVT.
Revenind la Insight, electricul ei cred că nici n-ar mișca mașina prea bine dacă ar fi tras doar el, e foarte mic.


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
Life is a journey, not a destination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 2 May 2019, 15:41
Post #65


Membru


Group: Members
Posts: 4.191
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




QUOTE(dandobre @ 2 May 2019, 16:11)
Numere preferențiale sau la rând?
Preferentiale de Bo$$. Am 2 masini cu ZKR, doar nu era sa las Honda fara ZKR. De la asta mi se trage? sad.gif

M-a sunat nevasta si imi zice ca si un coleg de-al ei a depus azi dosarul si a deschis gura sa intrebe daca nu se poate sa fie gata maine: "o sa incerc". Eu nu am avut inspiratia sa intreb ...

QUOTE(vis-a-vis @ 2 May 2019, 16:14)
Practic Honda doar a speculat legislația și a făcut un hibrid simplu, care să te scutească de taxe. Însă nu e o soluție proastă sau ineficientă, ci electricul cu bateria aferentă sunt subdimensionate.
Culmea e ca fata de Civic VIII cu acelasi sistem hibrid dar de generatie anterioara, la Insight au micsorat capacitatea bateriei si puterea motorului, ca sa reduca masa totala cu vreo 90Kg.


3 May 2019, 14:15:
QUOTE(no-reply@drpciv.ro)
Vehiculul cu seria de șasiu JHMZE2850ASxxxxxx și numărul de înmatriculare BxxxZKR este înmatriculat. Valabilitate ITP: 13/03/2021.
Uuuuu ... oare sunt gata toate (placute si certificat)? nedumerire.gif

Daca sunt atunci o pot duce la vopsit azi. smile.gif Verific dupa 15.00 ca ma gandesc ca acum de la 14.00 e plin pe acolo pe la ridicari certificate/placute.

This post has been edited by madhorsefuzzy: 3 May 2019, 13:15


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 16 May 2019, 19:53
Post #66


Membru


Group: Members
Posts: 4.191
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




ODO: 82.611 Km

QUOTE(madhorsefuzzy @ 21 Apr 2019, 22:48)
Am fost azi la vopsitor pentru un deviz: reparat si vopsit - prag sofer (refacut sudura si bagat solutie in el), bara spate, aripile spate st/dr cu tot cu praguri si arce pana la parbiz, usa dreapta spate, plafon.
Ce ramane: usile stanga, usa dreapta fata, capota si bara fata cu oglinzile - polish.

Grand total: 2200 lei - o duc pe 03.05 dupa Paste.

Am luat masina dusa pe 03.05 ieri de la vopsitor:
- vopseaua nu e identica cu cea de fabrica (pigment si "sclipici" in ea), dar nu se observa decat noaptea cand bagi lanterna din telefon intre 2 elemente sa le compari. Ziua nu se vede/observa.
- mai are 2 infundaturi pe usi dreapta fata si stanga spate care au fost doar polishate si cu infundaturile nu a avut ce face;
- capota la polish a scos la iveala carpeala neamtului inainte de vanzare: zeci de puncte albe de filler mascate cu negru care la polish s-au curatat. Asta dupa ce a vopsise masina si ii dadea polish final pe elementele nevopsite. De aproape se vede. Mai de departe nu prea. De foarte departe deloc. Poate ii astup eu dinou punctele ...
- repatatiile la praguri si refixarea usii soferului (era reglata prost dupa reparatia din DE) facute excelent. Cel putin de afara. Inauntru vedem peste ani, desi baiatul mi-a zis ca a bagat substante inauntru peste tot.

Per total sunt foarte multumit. As fi vopsit si capota daca stiam de belele, dar altfel masina nu mai are rugina si arata foarte bine. Poze cand o sa fie soare. biggrin.gif

QUOTE(madhorsefuzzy @ 21 Apr 2019, 22:48)
- reparat/schimbat stopul stang - a fost spart la o atingere si intra umezeala in el - am vazut la service

L-a rezolvat vopsitorul si pe asta: i-a pus silicon transparent pe toata buza de jos inspre bara dupa ce in prealabil l-a uscat bine in soare. Acum nu se mai abureste. Cu folie deasupra o sa fie sigur.

QUOTE(madhorsefuzzy @ 21 Apr 2019, 22:48)
- revizie ulei si filtre (mai putin ala de la cutie)
- burduf cap bara dreapta

Am fost azi la Asko Chiajna pentru schimb de ulei si filtru de ulei si burduf cap bara dreapta.

Total 665,45 lei din care:
- manopera ulei+filtru - 117 lei
- ulei Hybrid - Honda Green Oil - banuiesc ca 0W20 - 4l - 406 lei
- garnitura buson - 3 lei
- taxa ulei - 1,5 lei

Restul pana la 665,45 lei a fost inlocuirea burdufului capului de bara.

E cel mai scump ulei/schimb ulei platit de mine. Parca la Leguma am mai dat 348 lei pe ulei, dar pe 8l nu pe 4l.

Uleiul scos parea destul de negru pentru o benzinara aspirata fara injectie directa (din cate stiu). Trebuie sa verific neaparat distantele bujiilor. 8 la numar in motor. Trebuie sa aiba intre 1.0 si 1.1 mm. O sa vad cand vine vremea mai frumoasa.

Pun poze cu bidonul de 4l in care mai am vreo 300-400ml. Cica "Country of Origin: Japan". Venit din Belgia de la "Honda Motor Europe Logistics". Plecat de pe 19.04 cand cred ca am sunat la Asko sa fac programare pentru schimb de ulei cu ulei Honda. Sau e doar o coincidenta?
Pe jos prin service erau doar bidoane de 5W30 Castrol si Honda 5W30.

Ce am aflat in service e ca nu pot merge la nea Gigel sa fac reumplere cu freon pentru ca Hondele Hybrid (nu si Hondele normale) folosesc un ulei special pentru instalatia de AC. Si daca bag ulei normal bulesc instalatia de AC. Taxa e de 200 lei +/- in functie de cat freon e inauntru, comparativ cu 80 lei la Frigoservice.

Tot azi, acasa, am schimbat si filtrul de aer in fata blocului. wink.gif
Patru cleme rapide intr-un minut ca incepea ploaia. tongue.gif

QUOTE(madhorsefuzzy @ 21 Apr 2019, 22:48)
- covorase si tavita portbagaj
Am rezolvat cu ajutorul celor de la Rimi Timisoara.
Am luat:
- tavita de Honda Insight
- covorase de Honda CRV 2013 - Nu exista aftermarket covorase pentru Honda Insight. Astea de CRV trebuie ajustate putin unde intra sub scaunele din fata. O sa ma ocup sau o sa le folosesc asa, pentru ca fiind covorase Rigum din cauciuc calitativ se aseaza pe forma data in timp.

Oricum m-au rezolvat baietii de la Rimi. Le-am trimis o schita cu dimensiunile masurate de mine puse pe o poza cu covorasele originale de Honda Insight si ei au masurat in depozit vreo 3 modele de la diverse Honde care pareau din poze ca se potrivesc. Apoi la telefon am vorbit care si cum sa mi le trimita.

QUOTE(madhorsefuzzy @ 21 Apr 2019, 22:48)
Mai urmeaza:
- faruri - polish sau schimbate cu unele noi
- pus folie pe faruri + stopuri
- cauciucuri - GY Allseason Vector 4

Cu folia si polish o sa merg sa vorbesc la Detail PROTEKT.

Cu cauciucurile vad mai incolo.

This post has been edited by madhorsefuzzy: 27 Aug 2020, 11:42

Attached thumbnail(s)
IMG_20190516_195451.jpg ( Size: 123.14k ) Number of downloads: 90
IMG_20190516_195623.jpg ( Size: 162.43k ) Number of downloads: 71
IMG_20190516_195909.jpg ( Size: 114.53k ) Number of downloads: 69
IMG_20190516_195503.jpg ( Size: 134.36k ) Number of downloads: 65
IMG_20190516_195543.jpg ( Size: 264.67k ) Number of downloads: 56


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 20 May 2019, 09:05
Post #67


Membru


Group: Members
Posts: 4.191
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




ODO: 82.650 Km

Ieri am pus jantele de Dacie pe Honda.

De la 13,9 Kg cele de iarna acum am 14,4Kg per janta pe astea de vara.

Mi se pare ca inelele de centrare sunt degeaba: parca nu calca deloc pe butuc. De abia il ating in loc sa calce 2-3 mm acolo. Trebuie altele desi par centrate rotile. Pana in 65Km/h nu sunt probleme. Mai sus nu stiu.

Am comandat si piulite de ford cu saiba ca nu imi mai intra capacul cu Dacia ce acopera piulitele si butucul.

Attached thumbnail(s)
WhatsApp_Image_2019_05_20_at_09.47.55.jpeg ( Size: 152.59k ) Number of downloads: 107
WhatsApp_Image_2019_05_20_at_09.10.44.jpeg ( Size: 139.55k ) Number of downloads: 118
WhatsApp_Image_2019_05_20_at_09.11.19.jpeg ( Size: 167.67k ) Number of downloads: 92


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 20 May 2019, 09:11
Post #68


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.892
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




aoleu cat de gresit arata......Si nu sunt cu estetica asa rau dar asta...


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 20 May 2019, 09:21
Post #69


-


Group: Members
Posts: 21.832
Joined: 19 April 05
From: Romania




Domnuuuu, alooo! Pai este frumos, ati parcat pe trotuar! radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif

Ce are mai ainstaine, 90% din jantele vazute zilnic sunt alese foarte prost in raport cu masina.
El a pus ce a avut, si chiar nu-i sta rau. Dar pana la cocalari si kitch mai are extrem de mult.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 20 May 2019, 09:21
Post #70


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.718
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




Acum mai trebuie sa faci rost de alte capace, sau sa le adaptezi pe alea de Dacia sa nu mai scrie asa ceva pe ele...
Vrei sa ramai cu doua randuri de roti, vara/iarna? Ca parca intelesesem ca vrei sa-i pui gume all-season...nu le pui mai bine pe jantele ei? Sau nu a avut aliaje?

This post has been edited by b06fcn: 20 May 2019, 09:23


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 20 May 2019, 09:32
Post #71


Membru


Group: Members
Posts: 4.191
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




QUOTE(einstein1984 @ 20 May 2019, 10:11)
aoleu cat de gresit arata......Si nu sunt cu estetica asa rau dar asta...
Le pun si capacelele cu Dacia pe ele stai linistit. Sau iti place mai mult cu jantele Rial? Ca jante Honda originale nu am la ea.


QUOTE(IRONICK @ 20 May 2019, 10:21)
Domnuuuu, alooo! Pai este frumos, ati parcat pe trotuar!  radmasa.gif  radmasa.gif  radmasa.gif
Acolo e locul de parcare ADP marcat: pe trotuar. happy.gif

QUOTE(IRONICK @ 20 May 2019, 10:21)
El a pus ce a avut, si chiar nu-i sta rau.
Le am pe astea Rial 6.5J ET42 si astea de Logan 6J ET50 de 7Kg.
Am cautat tot internetul de ceva jante 4x100 pe 15" cu ET-ul sa se incadreze in 45-50 si late de maxim 6". Doar chestii de la 7,6Kg in sus.

In plus mie imi plac! radmasa.gif

QUOTE(b06fcn @ 20 May 2019, 10:21)
Acum mai trebuie sa faci rost de alte capace, sau sa le adaptezi pe alea de Dacia sa nu mai scrie asa ceva pe ele...
Vrei sa ramai cu doua randuri de roti, vara/iarna? Ca parca intelesesem ca vrei sa-i pui gume all-season...nu le pui mai bine pe jantele ei? Sau nu a avut aliaje?

Le-as adapta pe astea de Dacie: chit de plastic, slefuit si spray dupa care lasate asa sau cu un sticker cu Honda.

Cu anvelopele nu stiu ce o sa fac: all season, 2 randuri ... Momentan vreau sa vad cum se misca cu astea ... nu e graba.

This post has been edited by madhorsefuzzy: 20 May 2019, 09:33

Attached thumbnail(s)
03.jpg ( Size: 286.4k ) Number of downloads: 644
WhatsApp_Image_2019_05_20_at_09.47.55.jpeg ( Size: 152.59k ) Number of downloads: 635


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 20 May 2019, 09:54
Post #72


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.892
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




nu e vorba de capace, rial BBS sau honda, dar astea, fiind asociate cu loganu pe honda aia... nus tsiu e rau.
Nu am nimic anti jante de opel pe chevrolet sau invers.
@Ironik , nu am zis de kitsc sau cocalari (daca erau vopsite verde neon puteam zice asta), inteleg si de ce a facut asta, dar parca mai rau nu putea arata smile.gif jante "robuste" pe masina cu linii fluide.
Acuma daca tie si sotiei va plac, drumuri bune!

This post has been edited by einstein1984: 20 May 2019, 09:59


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 20 May 2019, 18:44
Post #73


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.896
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




Inelele de centrare sunt conice...pare ca nu calca dae la interior sunt ok.

Intebare...inelele erau noi?. Cand se uzeaza le schimbi.


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 20 May 2019, 21:05
Post #74


Membru


Group: Members
Posts: 4.191
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




Inelele sunt noi si au o parte cilindrica si una conica. Dar aia conica intra mai mult in janta de Logan si nu ramane la suprafata de contact a jantei cu butucul. De care nu se atinge.

Ca si rezolvare: in loc sa fixez inelul pe janta il fixez pe butuc si apoi pun janta. Dupa strangerea piulitelor janta e centrata. Rezolv maine cand sper sa imi ajunga piulite de Ford cu saiba conica in cap. Nici piulitele actuale nu imi place cum calca pe janta. Dar se rezolva.


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 21 May 2019, 07:40
Post #75


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.892
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




stii ca piulitele alea sunt gandite pentru un anumit unghi de asezare pe janta.... care unghi poate e diferit la ford fata de prezonu de dacia?


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 21 May 2019, 07:59
Post #76


Membru


Group: Members
Posts: 4.191
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




O sa masor cu raportorul inainte. wink.gif

Care e probabilitatea sa fie 45 grade in ambele cazuri? radmasa.gif

This post has been edited by madhorsefuzzy: 21 May 2019, 08:00


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 21 May 2019, 08:14
Post #77


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Dom injuner, pe mine ma macina o dilema: pana la urma ala chiar e prezon? Adica asa ii zice lui pe nume?


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 21 May 2019, 08:24
Post #78


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.892
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




e surub naibii, dar la vulcanizare si pe forum toti ii zic prezon la ala de logan. Prezonu e tija filetata pe toata lungimea, dar ma dau si eu dupa publicul tinta.
@fuzzy, absolut nule, surubul de logan are guler de 60 de grade, nu cred ca se aseaza pe janta la 45 de grade, vezi ca piulita de ford sa nu aiba raza.....


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 21 May 2019, 08:44
Post #79


Membru


Group: Members
Posts: 4.191
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




E nule nule sansele. sad.gif Si Ford tot 60 de grade are: click

Despre ce raza vorbim ca nu stiu?

Diametrul piulitei de ford e de 28mm, iar al surubului de Dacie ar fi 25mm. Sa imi dea cu virgula pentru 1,5 mm? unsure.gif

This post has been edited by madhorsefuzzy: 21 May 2019, 08:45


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 21 May 2019, 08:52
Post #80


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.892
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




iegzista piulite sferice, nu conice, nu cunosc la ford cum e.
Conul la dacie merge de la 15 pana la 22.5, diametru max pe guler e 23 mm, posibil sa nu intre piulita for de 28 mm blush.gif

This post has been edited by einstein1984: 21 May 2019, 08:54


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 21 May 2019, 11:16
Post #81


Membru


Group: Members
Posts: 4.191
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




Mda ... acel sentiment ca iti iei m$#$ orice ai face ...

Au venit piulitele Ford cu saiba ... si grosimea partii mobile care ar trebui sa intre prin janta Sinaia e de 18,5mm. Sau nu trebuie sa intre?

@einstein1984: daca stii cumva si cat de mare e gaura jantei Sinaia raman dator cu o cheers.gif

Attached thumbnail(s)
IMG_20190520_074310.jpg ( Size: 764.67k ) Number of downloads: 440
IMG_20190521_115403.jpg ( Size: 315.4k ) Number of downloads: 432
IMG_20190521_115609.jpg ( Size: 331.7k ) Number of downloads: 128


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bgdrenault
post 21 May 2019, 11:32
Post #82


bgd


Group: Members
Posts: 3.309
Joined: 4 February 07
From: Piatra Neamt




La ford fiesta am janta de aluminiu cu piulite de genul. Intra prin janta, sau ma rog, in locasul special partea mobila nu ramane afara.

This post has been edited by bgdrenault: 21 May 2019, 11:33


--------------------
Megane Sedan 1,33 140 CP 2019 Intens - XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 21 May 2019, 11:58
Post #83


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.892
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




QUOTE(einstein1984 @ 21 May 2019, 09:52)
iegzista piulite sferice, nu conice, nu cunosc la ford cum e.
Conul la dacie merge de la 15 pana la 22.5, diametru max pe guler e 23 mm, posibil sa nu intre piulita for de 28 mm  blush.gif
*


gaura cilindrica de deasupra conului are 32 mm, ca sa incapa cheia pe ele.... diametrul din con pe care se aseaza piesa e 22, 38mm


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 21 May 2019, 17:38
Post #84


Membru


Group: Members
Posts: 4.191
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




Iar in capatul conului se termina cu o deschidere cu diametrul de 13mm. Cat sa incapa surubul de 12 mm.

Drept urmare surubul cu diametrul de 18,5 mm nu trece de con, cum e si firesc de altfel pentru ca, capatul conului jantei vine direct pe disc.

Daaaaar ... piulitele de Ford cu saiba vin manusa pe jantele Sinaia. a scapat.gif Ma si vedeam cu anunt pe olx cu piulite de Ford ...

Cand pun piulita pe janta saiba se fixeaza, dar piulita se invarte in saiba fara sa atinga janta. El la 1-1,5mm de janta. Iar la fixare piulita se invarte cam 10-13 ture pe prezon pana sa pun mana pe cheie sa strang. Practic partea care intra in piulita acopera tot filetul interior al piulitei.

Acum mi se pare ca stau mult mai bine piulitele pe janta decat piulitele vechi.

Acum merg puse si capacele cu Dacia. biggrin.gif

This post has been edited by madhorsefuzzy: 21 May 2019, 17:40

Attached thumbnail(s)
IMG_20190521_164856.jpg ( Size: 576.62k ) Number of downloads: 136
IMG_20190521_164904.jpg ( Size: 532.37k ) Number of downloads: 83
IMG_20190521_165347.jpg ( Size: 596.91k ) Number of downloads: 79


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 22 May 2019, 07:29
Post #85


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.892
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Asa, ca regula generala, o fixare corecta e cand ai cel putin o spira de filet pe partea ailalta a piulitei, ca sa fie toate spiele de filet din piulita in priza. Dci din ce vad in poze ai nevoie de prezoane lejer mai lungi.
poate sunt nedormit, dar din ultimul post al tau nu am inteles nimic, noroc cu pozele.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 24 May 2019, 12:17
Post #86


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.892
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Nu zici rau ca jantele de origine sunt la alt standard decat alea aftermarket, dar chiar aa greu gasesti jante de honda care sa vina pe asta?


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 24 May 2019, 13:32
Post #87


Membru


Group: Members
Posts: 4.191
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




La dealer e 400 EUR o janta pe 15".

Pe oleics am:
- https://www.olx.ro/oferta/jante-15-16-17-18...html#a62492d688 - 600 EUR jante pe 15" si 700 EUR jante pe 16"

- https://www.olx.ro/oferta/set-8021-jante-ho...html#357d7e96f1

- https://www.olx.ro/oferta/jante-originale-h...html#357d7e96f1

- https://www.olx.ro/oferta/jante-honda-cauci...html#357d7e96f1

https://www.olx.ro/oferta/jante-honda-vti-1...html#d2e74d5e30

Pun si poze ca sa ramana peste timp ce aveam de ales.

Si tehnic si estetic (aici bag si pretul) raman la Sinai.

This post has been edited by madhorsefuzzy: 24 May 2019, 13:33

Attached thumbnail(s)
1.jpg ( Size: 15.54k ) Number of downloads: 43
2.jpg ( Size: 9.99k ) Number of downloads: 30
3.jpg ( Size: 35.04k ) Number of downloads: 25
4.jpg ( Size: 42.05k ) Number of downloads: 21
5.jpg ( Size: 83.65k ) Number of downloads: 24
6.jpg ( Size: 77.92k ) Number of downloads: 32


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vis-a-vis
post 24 May 2019, 13:34
Post #88


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.887
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti




Alea de Logan merg foarte bine... nu mai cheltui banii aiurea.


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
Life is a journey, not a destination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 24 May 2019, 13:54
Post #89


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.896
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




numa sa fie stranse cu ce trebe sleep.gif


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 24 May 2019, 14:04
Post #90


Membru


Group: Members
Posts: 4.191
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




QUOTE(vis-a-vis @ 24 May 2019, 14:34)
Alea de Logan merg foarte bine... nu mai cheltui banii aiurea.
Nu dau banii pe nimic. Dar avem o discutie filozofica si plastica despre frumos. tongue.gif

In plus, tehnic jantele de Logan sunt ideale pentru masina. Japonezii si-au dat seama de abia la facelift si au pus pe Insight facelift jante cu specificatiile de Sinaia (sau Bran daca vreti): 4x100 6J ET50.

QUOTE(wolfin @ 24 May 2019, 14:54)
numa sa fie stranse cu ce trebe  sleep.gif
Din 2013 strang piulite si suruburi cu cheia dinamometrica proprie. Daca la asta te referi.

Si mi-am cumparat si un cric crocodil Yato de 2t. link


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
26 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 16th April 2024 - 19:01
Dacia