Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

10 Pages « < 2 3 4 5 6 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Captur 0.9 Tce, Probleme drum lung

m3st_tce2
post 16 Jul 2020, 11:17
Post #91


Membru incepator


Group: Members
Posts: 38
Joined: 25 June 20




E "o sansa" sa fie de la volant, insa as verifica si tampoanele (motor/cutie).


--------------------
Renault Megane 2011 1.4Tce - 1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lucian Octavian
post 23 Jul 2020, 17:16
Post #92


Membru


Group: Members
Posts: 141
Joined: 29 September 19
From: Sector 6, Bucuresti




Salutare
După cum am zis, azi am fost in service pt. Cloncanit și picăturile de apă de la condens AC care cad pe picioarele pasagerului din dreapta!
1.Pt cloncanitul care apare după ce schimb din treapta 1 in 2 și încep să accelerez concluzia a fost că trebuie să schimb treptele de viteza la cel puțin 2500 rpm!
Să nu tin cont de indicatorul din bord care se aprinde cand trebuie să schimb viteza , sa am minim 2500 rpm.cand schimb viteza!
Ei au spus că acel cloncanit apare pt.ca este motorul subturat , și fiind un motor turbo îi trebuie turatie mare !
Am fost cu un mecanic in probe, și a spus că sunt zgomote funcționale, exact cum am inteles ca și voi ati primit acest răspuns!
Au zis ca să o țin sub observație și când se acutizează cloncanitul sa ma duc la ei !
2. Cu picăturile de condens de la AC care cad pe picioarele pasagerului din dreapta au spus că au repozitionat conductele și au mai pus niste buretei ca să nu mai aduca curentii de aer picăturile de apă care se formeaza pe conductele de evacuare a condensului in habitaclu !
Recomandarea a fost să observ daca mai picura atunci când pun viteza maxima și direcția spre picioare la AC !
Ei au spus că recomandă să se meargă cu butonul la 2 sau maxim 3 la AC la drum lung!
Deci acum sa vad cum se va comporta la drum respectând ce au spus ei !
Pe 10 August o sa plec pe Transfagarasan și atunci voi vedea cum se comportă masina!
La voi cum mai sta treaba cu cloncanitul?

This post has been edited by Lucian Octavian: 23 Jul 2020, 17:21


--------------------
Renault Captur 2019 TCE 90
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
F.Dan
post 24 Jul 2020, 18:26
Post #93


Membru


Group: Members
Posts: 102
Joined: 20 June 19




Salut. Eu am lasat balta deocamdata cu cloncanitul. Daca se agraveaza mai tare cu cloncanitul ma duc iar la doctor. In rest masina ok si sunt multumit de ia. Am mai vazut scris undeva la dacia club ca cineva a avut aceeasi problema cu cloncanitul si mia spus ca nu se mai aude. Probabil la un momentdat nu se mai aude sau ne obisnuim cu el. In concluzie concediul placut la toata lumea. Eu am sa fac luna viitoare undeva din prin 10 august un tur prin tara cu capturul. Distractie placuta.


--------------------
Renault Captur 2019 life evo 0.9tce
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lucian Octavian
post 25 Jul 2020, 09:24
Post #94


Membru


Group: Members
Posts: 141
Joined: 29 September 19
From: Sector 6, Bucuresti




Mulțumesc la fel!


--------------------
Renault Captur 2019 TCE 90
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
herodot21
post 28 Jul 2020, 06:48
Post #95


Pantea Paul


Group: Members
Posts: 53
Joined: 14 December 16




Salut! Eu ieri am dus.o in service pentru schimbarea ambreajului si a volantei, azi sper sa o iau. Va tin la curent daca mai cloncane. La mine cloncanitul se aude cand se incalzeste masina bine, dupa un drum mai lung, nu ma incadrez la subturat pentru ca schimb undeva aproape de 3000 ture. Acum astept sa iau masina. Oricum e bine ca distanta dintre service si domiciliu este undeva la 40 km, deci daca ar fi sa mai faca are unde. Concediu placut!


--------------------
RENAULT CAPTUR 2019 09 TCE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
herodot21
post 1 Aug 2020, 14:30
Post #96


Pantea Paul


Group: Members
Posts: 53
Joined: 14 December 16




Salut! Vineri am luat masina din service cu kit.ul de ambreaj schimbat, volanta schimbata, rulment de presiune schimbat. Dupa vreo 20 km cand ma intorceam acasa, cand am incetinit la o trecere de cale ferata s.a auzit, dar foarte incet si putin. Dupa discutia cu inginerul de la service, a ramas sa merg cu ea asa o saptamana doua pana se aseaza. Acum sper ca nu mai face, ca altfel sunt hotarat sa o returnez in schimbul banilor sau a altei masini.


--------------------
RENAULT CAPTUR 2019 09 TCE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
F.Dan
post 1 Aug 2020, 15:21
Post #97


Membru


Group: Members
Posts: 102
Joined: 20 June 19




Bafta. Si fara alte probleme.


--------------------
Renault Captur 2019 life evo 0.9tce
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lucian Octavian
post 2 Aug 2020, 19:28
Post #98


Membru


Group: Members
Posts: 141
Joined: 29 September 19
From: Sector 6, Bucuresti




Salut!
Si pe mine ma bate gândul sa o returnez pt.ca acel cloncanit tot se aude si la mine chiar dacă am facut cum au zis ei!
Si cu picăturile de condens de la AC tot nu s-a rezolvat nici acum ,tot mai picură din cand in cand!
După ce vin din concediu o sa ma pun pe ei !
Baftă tuturor!


--------------------
Renault Captur 2019 TCE 90
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
F.Dan
post 4 Aug 2020, 21:57
Post #99


Membru


Group: Members
Posts: 102
Joined: 20 June 19




Salut Lucian Octavian. Incep sa ma linistesc in legatura cu cloncanitul ca nu suntem singuri si cei cu megan 4 se confrunta cu cloncanitul ca si noi. Probabil asa este renaultul mai nou. Daca o sa se auda mai tare si mai des o sa ma duc iar la service pt cloncanit. M-am tot gandit si dupa ce am fost ultima data la service se poate ca acel cloncanit sa fie si de pe la articulatiile de la schimbatorul de viteza. Concediu placut la toata lumea.

This post has been edited by F.Dan: 4 Aug 2020, 22:04


--------------------
Renault Captur 2019 life evo 0.9tce
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tajmahal777
post 5 Aug 2020, 08:15
Post #100


Membru incepator


Group: Members
Posts: 99
Joined: 15 October 14
From: Bucharest




QUOTE(Lucian Octavian @ 2 Aug 2020, 19:28)
Salut!
Si pe mine ma bate  gândul sa o returnez pt.ca acel cloncanit tot se aude si la mine chiar dacă am facut cum au zis ei!
Si cu picăturile de condens de la AC tot nu s-a rezolvat nici acum ,tot mai picură din cand in cand!
După ce vin din concediu o sa ma pun pe ei !
Baftă tuturor!
*



Salut, Lucian Octavian! Cum adica sa o returnezi, poti returna masina dupa ce ai folosit-o?? In cat timp? Cat primesti inapoi? Saut te referi doar ca sa o mai duci in service o data?


--------------------
Renault Captur 2019 TCe 0.9 Benzina/Life Evo
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Thaddaus
post 5 Aug 2020, 09:32
Post #101


Membru autentic


Group: Members
Posts: 278
Joined: 23 November 14




Se dau urmatoarele : 2 persoane in masina, multe bagaje si o autostrada pe dealuri..masina nu reuseste sa tina viteza constanta de 130(era pilotul pus). Scade pana pe la 118 si acolo ramane. Stiu ca e motorul mic, ca lipsa putere, bla bla, dar am ramas "marcat" de intamplare smile.gif)


--------------------
- - - - -
The coolest car in the world is the one in your possession.
Renault Captur 0.9TCE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lucian Octavian
post 5 Aug 2020, 17:12
Post #102


Membru


Group: Members
Posts: 141
Joined: 29 September 19
From: Sector 6, Bucuresti




Salut Thaddaus,
Se poate dar asta inseamna sa te judeci cu ei, cea ce inseamna timp pierdut + cheltuieli etc.
Am un coleg care a facut asta cu un Opel Moka, care avea probleme la C.V , sarea din viteza a 2 a , si o avea de 1 an !
Deci se poate dar dureaza!
Si da dupa concediu o mai duc o data in service adica a treia oara pt.aceeasi problema , pt.ca nu mi se pare normal sa cumperi o masina noua si sa ai probleme cu ea de la 1000 si ceva de km.
Este cam aiurea situatia , plus ca merg cu ea foarte putin in weekend-uri pana la socri la tara inspre Calarasi plus ce mai merg prin Bucuresti pe la cumparaturi . Si nu merg in stil sportiv sau agresiv cu ea!
In rest merg cu masina de servici!
Acum are 3345 km si o am din octombrie 2019!
Bafta si sa auzim numai de bine!

5 Aug 2020, 17:21:
QUOTE(F.Dan @ 4 Aug 2020, 21:57)
Salut Lucian Octavian. Incep sa ma linistesc in legatura cu cloncanitul ca nu suntem singuri si cei cu megan 4 se confrunta cu cloncanitul ca si noi. Probabil asa este renaultul mai nou. Daca o sa se auda mai tare si mai des o sa ma duc iar la service pt cloncanit. M-am tot gandit si dupa ce am fost ultima data la service se poate ca acel cloncanit sa fie si de pe la articulatiile de la schimbatorul de viteza. Concediu placut la toata lumea.
*


Salut F Dan
S-ar putea sa fie asa cum zici tu de la articulatiile de la schimbatorul de viteza! Cand o sa ajung iar in service o sa le sugerez si aceasta ipoteza , poate... poate!
Concediu placut tuturor!

5 Aug 2020, 17:28:
QUOTE(Thaddaus @ 5 Aug 2020, 09:32)
Se dau urmatoarele : 2 persoane in masina, multe bagaje si o autostrada pe dealuri..masina nu reuseste sa tina viteza constanta de 130(era pilotul pus). Scade pana pe la 118 si acolo ramane. Stiu ca e motorul mic, ca lipsa putere, bla bla, dar am ramas "marcat" de intamplare smile.gif)
*


Salut Thaddaus
Fara pilot pus iti face la fel ?
Nu de alta dar sa stiu la ce sa ma astept pe Transfagarasan ,cu 3 persoane in masina si bagaj!
O sa va spun daca o sa intimpin ceva probleme neasteptate!
Sa auzim de bine!

This post has been edited by Lucian Octavian: 5 Aug 2020, 17:28


--------------------
Renault Captur 2019 TCE 90
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 5 Aug 2020, 19:23
Post #103


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.844
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




la motorul asta de drujba ... se mai da si treapta inferioara cand il vezi ca gafaie ...


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
F.Dan
post 5 Aug 2020, 19:55
Post #104


Membru


Group: Members
Posts: 102
Joined: 20 June 19




Salut. Erai cumva pe modul eco? Daca erai pe eco acolo iti limiteaza doza de alimentare ca sa nu consume. Sau era panta mare? Apropo daca te inveti cu motorul asta nu va mai faceti probleme pt transfagarasan sau transalpina. Nu este chiar asa de slab motorul cum cred alti. Are totusi 90 cai.

This post has been edited by F.Dan: 6 Aug 2020, 07:58


--------------------
Renault Captur 2019 life evo 0.9tce
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Thaddaus
post 7 Aug 2020, 14:51
Post #105


Membru autentic


Group: Members
Posts: 278
Joined: 23 November 14




Nu eram pe modul eco, am dat si a 4 si pe langa zgomot nu parea sa faca altceva decat sa tina viteza constanta(pedala la fund). Eram pe langa/in Luxembourg, nu in Romania. p.s. Ma indoiesc ca pe transalpina/transfagarasan ajungi la viteze de 130, eu eram pe autostrada.


--------------------
- - - - -
The coolest car in the world is the one in your possession.
Renault Captur 0.9TCE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
F.Dan
post 7 Aug 2020, 15:22
Post #106


Membru


Group: Members
Posts: 102
Joined: 20 June 19




Ai dreptate pe Luxemburg nu sunt pante asa mari. Am fost curios sa vad si la camion cum se comporta pe pilot si m-am uitat la consumul instant. Si surpriza la panta mentinea consumul instant dar scadea viteza de deplasare pe pilotul automat. Cred ca asa este din calculator. De Transalpina ma referea la Lucian Octavian ca face fata.

This post has been edited by F.Dan: 7 Aug 2020, 15:25


--------------------
Renault Captur 2019 life evo 0.9tce
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lucian Octavian
post 12 Aug 2020, 19:14
Post #107


Membru


Group: Members
Posts: 141
Joined: 29 September 19
From: Sector 6, Bucuresti




Salut
F Dan , am fost ieri pe Transfagarasan 3 persoane(adulti) in masina +bagaje in total cam 320 kg.si iti pot spune ca asa a fost cum ai spus, a facut fata cu brio , in plus am observat ca mergea fara sa ,,gafaie" sau cum se mai spune ,, sa tragi de ea"!
A mers snur fara nici o problema !
Azi am fost pe Cheia si tot asa a fost, nu a ,,simtit" serpentinele , a mers excelent!
Numai cloncanitul nu vrea sa dispara!
Daca nu era cloncanitul ala enervant era ok!
In rest pot spune ca este o masina f.buna !
Sa auzim de bine!


--------------------
Renault Captur 2019 TCE 90
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
F.Dan
post 12 Aug 2020, 20:16
Post #108


Membru


Group: Members
Posts: 102
Joined: 20 June 19




Salut Lucian Octavian. Masina este ok. Eu nici nu mai bag in seama cloncanitul. Masina este ok si merge super. Am plecat luni pe ruta Alba Iulia, Satu Mare, Sighetul Marmatiei, Viseul de sus, Bistrita, Reghin, Borsec, Bicaz ( pe linga lac),Piatra Neamt, Buzau. Si masina sa comportat bine pt 3 persoane si bagaj. Plus ca pe malul lacului am prins drumul in lucru cu sapaturi. Asta a fost consumul de la Bistrita de unde am facut plinul la omv cu benzina de 95 pana la Bacau. Concediu placut in continuare.

This post has been edited by F.Dan: 12 Aug 2020, 20:23


--------------------
Renault Captur 2019 life evo 0.9tce
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lucian Octavian
post 12 Aug 2020, 20:37
Post #109


Membru


Group: Members
Posts: 141
Joined: 29 September 19
From: Sector 6, Bucuresti




QUOTE(F.Dan @ 12 Aug 2020, 20:16)
Salut Lucian Octavian. Masina este ok. Eu nici nu mai bag in seama cloncanitul. Masina este ok si merge super. Am plecat luni pe ruta Alba Iulia, Satu Mare, Sighetul Marmatiei, Viseul de sus, Bistrita, Reghin, Borsec, Bicaz ( pe linga lac),Piatra Neamt, Buzau. Si masina sa comportat bine pt 3 persoane si bagaj. Plus ca pe malul lacului am prins drumul in lucru cu sapaturi. Asta a fost consumul de la Bistrita de unde am facut plinul la omv cu benzina de 95 pana la Bacau. Concediu placut in continuare.
*


Salut F Dan
Da vad ca ai cònsum mic la ce ruta ai facut pana acum !
Si la mine este consumul mic nu este ,, betiva " masinuta!
Drumuri bune si concediu placut in continuare!


--------------------
Renault Captur 2019 TCE 90
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tajmahal777
post 13 Aug 2020, 08:16
Post #110


Membru incepator


Group: Members
Posts: 99
Joined: 15 October 14
From: Bucharest




QUOTE(F.Dan @ 12 Aug 2020, 20:16)

*




Salut F.Dan, ce aplicatie e asta de unde ai dat print screenul, ce folosesti?


--------------------
Renault Captur 2019 TCe 0.9 Benzina/Life Evo
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MariusDiaconu
post 13 Aug 2020, 10:27
Post #111


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 21 March 19




Salutari!
A tras cineva o rulota cu motorul de 90 de cai? Daca da, cum se comporta masina, cam care este consumul...
Multumesc.


--------------------
Renault Captur 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 13 Aug 2020, 10:57
Post #112


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.844
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




QUOTE(MariusDiaconu @ 13 Aug 2020, 11:27)
A tras cineva o rulota cu  motorul de 90 de cai? Daca da, cum se comporta masina
*



cam asa se comporta .. https://www.youtube.com/watch?v=2NzyLNpkGSI

Pentru rulota ai nevoie de motor ... adica nu de motor de masina de tuns iarba ...

This post has been edited by cj98czh: 13 Aug 2020, 10:57


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
silvanu96
post 13 Aug 2020, 12:22
Post #113


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.798
Joined: 21 April 15
From: Ploiesti




pentru rulota, 90cai, dar cu 1.5 dci...


--------------------
Renault Megane 3 2009 Hatch 1.5 dCI 78kw - PH__CSR
Duster Laureate 2016, 1.5dci 4wd.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 13 Aug 2020, 12:39
Post #114


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.844
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




nici macar ... ai nevoie de 2.0 cu 130 de cai in sus ... ca sa nu gafaie ... era un coleg care a pus pe un megane 2 1.6 16v motor de 2.0 135 cai ... tocmai din acest motiv .. ca gafaia motorul ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
F.Dan
post 13 Aug 2020, 13:12
Post #115


Membru


Group: Members
Posts: 102
Joined: 20 June 19




Salut Tajmahal777. Este o aplicatie pe google play r&go pe care o instalezi si te conectezi cu radioul de la masina. Si de acolo rasfoiesti paginile dupa ce deschizi aplicatia. Este un program foarte util si ai multe informati de la calculatorul masini.

This post has been edited by F.Dan: 13 Aug 2020, 13:13


--------------------
Renault Captur 2019 life evo 0.9tce
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MariusDiaconu
post 16 Aug 2020, 12:53
Post #116


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 21 March 19




QUOTE(cj98czh @ 13 Aug 2020, 10:57)
cam asa se comporta .. https://www.youtube.com/watch?v=2NzyLNpkGSI

Pentru rulota ai nevoie de motor ... adica nu de motor de masina de tuns iarba ...
*



Cu tot respectul cj98czh, mi se pare ca ai comentat doar ca sa te afli in treaba.... Nu comparam mere cu pere... Ai tras TU rulota?

Intrebarea mea era pentru un posesor de Captur 0.9 TCe care A TRAS dupa el o rulota!

Multumesc!
Respect!


--------------------
Renault Captur 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xmisterx
post 16 Aug 2020, 13:11
Post #117


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.662
Joined: 12 October 17
From: Brasov




MariusDiaconu- cu 0.9 tce nu se incumeta nimeni sa lege o rulota de masina, raspunsul lui CJ a fost chiar la obiect fiind posesor de 0.9 tce de ceva vreme.Motorul nu e capabil sa duca si o rulota de aprox. 750Kg.


--------------------
Renault Laguna 2 2003 Privilege 1.9 dci 120 hp
Clio life evo 2019 0.9 75 HP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eagleking95
post 16 Aug 2020, 14:01
Post #118


Membru


Group: Members
Posts: 107
Joined: 10 August 15
From: Iasi




Daca nu stii cum sa scapi mai repede de motorul ala de 0.9 atunci da, cred ca e o idee buna sa tragi o rulota cu el.


--------------------
Ex:Renault/Hyundai Captur 2015 1.5 dci / Elantra 2019 1.6 MPI Expression / Comfort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tajmahal777
post 17 Aug 2020, 08:18
Post #119


Membru incepator


Group: Members
Posts: 99
Joined: 15 October 14
From: Bucharest




QUOTE(F.Dan @ 13 Aug 2020, 13:12)
Salut Tajmahal777. Este o aplicatie pe google play r&go pe care o instalezi si te conectezi cu radioul de la masina. Si de acolo rasfoiesti paginile dupa ce deschizi aplicatia. Este un program foarte util si ai multe informati de la calculatorul masini.
*



Multumesc, am instalat-o si o sa o testez la un drum mai lung, pare interesanta. Daca mai stiti si alte aplicatii sau functii/gadgeturi/tricks, va rog sa le postati.


--------------------
Renault Captur 2019 TCe 0.9 Benzina/Life Evo
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tuneam
post 17 Aug 2020, 22:46
Post #120


Membru autentic


Group: Members
Posts: 851
Joined: 1 March 04
From: Bucuresti




De ce credeti ca nu s-ar preta sa traga o rulota? Scrie in talon care e masa maxima a unei remorci. Nu vad de ce nu ar merge. Cuplul motor e cam 160NM, din cate stiu eu, deci peste un 1.6, 16V. Dar da, viteza mica, nu tb fortat, eventual evitat de urcat Transfgarasanul cu rulota.


--------------------
Renault/Ford Clio IV 2014 - bucuresti
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
10 Pages « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 17:55
Dacia