Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Kadjar vs. alte masini similare

m3st_tce
post 29 Apr 2016, 21:18
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 504
Joined: 6 May 12




Incep sa "cochetez" cu idea unui upgrade spre un SUV compact.
Kadjar ar fi Ok, insa ofera cam putine. De exemplu Hyundai are Tucson-ul care la preturi similare, pare a fi superior cam peste tot.
Cand ati cumparat, ce alta oferta/e ati mai considerat? Si de ce.. Kadjar?


--------------------
Renault Megane 3 ST Prestige / Skoda Rapid Active *** 2011 1.4 TCe / 2014 1.2 TSI (86CP)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
johny2k
post 29 Apr 2016, 22:38
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 74
Joined: 16 July 04




Preturi similare la Tucson? Cam la acelasi dotari este diferenta de cel putin 5k euro...


--------------------
Renault Kadjar 2016 - Intense 1.6 - 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Buder
post 30 Apr 2016, 14:51
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 76
Joined: 24 March 16




smile.gif johny2k are dreptate
Am ales Kadjar-ul dupa o luna de teste. Deci, pe rand:
- 2008 de la Peugeot e cam la nivelul Captur. O sa apara facelift-ul la 2008 dar probabil ca o sa vina si cu o marire de pret.
- 3008 de la Peugeot e la nivelul Kadjar dar cu 5000 de euro mai mult.
- Tucsonul este clar... mai scump
- Opel Mokka are vreo 45 de butoane si un afisaj matricial (cam cum se faceau acum 8 - 10 ani). Si ei fac un facelift
- Mazda cx3 e mai micuta iar cx5 mai marisor. Preturile sunt la amandoua penibile.
- Nissan mi-a placut. De fapt am fost intre Qashqai si Kadjar. Juke-ul a iesit fiind de nivelul lui Captur dar un pic mai scump (dar si mai bine accesorizat).
- la Suzuki nu m-am mai dus si nici la Dacia. smile.gif

Pot sa intru in amanunte dar sunt mai subiective decat ce am scris mai sus. Eu am plecat de la o lista de NEAPARAT SA AIBA:
- dimensiuni de SUV compact si garda la sol intre 18 si 20 cm.
- faruri si stergatoare automate
- card de acces (de asta ma enerveaza ca nu e la nivelul celorlalte masini Renault)
- navigatie (merg deseori la adrese date prin telefon deci....)
- un porbagaj decent (sa imi intre valiza mare de 70 de cm)


--------------------
Peugeot 407 2008
Ex. Laguna II
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cri123
post 30 Apr 2016, 15:47
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.620
Joined: 16 April 05
From: Cluj-Napoca




Ha, Buder, acum imi dau seama de ce e asa nasol ca nu are "maini libere" libere smile.gif

Revenind la topic:
- ne-am uitat la Tucson (era ix35 pe vremea aceea, dar stiam ca apare cel nou, insa nu stiam preturile, dar comparatia e cu noul Tucson) -> nu imi place deloc interiorul de masina coreeana, chiar daca pe exterior masina arata maricica si frumos desenata; ca si dotari, era draguta cutia automata si motorul mai puternic, dar la teste reale de consum si cum se conduce, cutia a iesit lenta, iar caii putere contribuie mai mult la consum decat la altceva; pretul lui ix35 era mai mare, deci clar ca urma si noul Tucson; retea de service slaba; a cazut de pe lista.
- CX5 (CX3 fiind de clasa mica, nicidecum compacta): masina frumoasa, mai ales la facelift, calitate destul de ridicata la interior, dar sistem de infotainment invechit; motor si cutie destul de "sportive", insa stiu de la colegi ca rupe franele si anvelopele in timp; posibilitati limitate de configurare; timpi foarte mari de asteptare, si retea de service slaba, piese scumpe si uneori asteptare mare la piese; pretul aberant, o echipare cum voiam sarea pe la 36k.
- Tiguan: nu stiam ca apare modelul nou inca (nici ca are o mare importanta); design sobru, batranesc in opinia mea, dar calitate foarte buna a montajului (nu spun si a materialelor, fiindca e plin si Tiguan de plastice tari pe la bord si usi); spatiu similar cu Kadjar; pret absolut aberant, tot in zona de 34-35k;
- Qashqai: foarte apropiat de Kadjar, nimic insa plus, si ca design noua ne-a placut mai mult Kadjar, atat la exterior cat si la interior; pret mai mare la aceeasi echipare; in teste, suspensia "inteligenta" cu probleme.
- altele nici nu au contat

Si cum in familie am avut doar Renault pana acum, si ne place design-ul lui Kadjar, pretul a fost absolut decent la ce ofera, am facut un compromis (cutia automata a fost singura optiune care lipseste de pe masina cu adevarat la motorul de 1.6dci si 4x4) si am ales Kadjar-ul, plus o suma maricica de bani de folosit la atceva smile.gif. A contat si finantarea excelenta a RCI, nu stiu daca mai sunt multi cu asa oferta de finantare (pe la toti ceilalti inca nu am vazut DAE sub 5%).

Singura discutie a fost culoarea (eu am vrut rosu, sotia bej, asa ca banuiti cine a decis...).

This post has been edited by cri123: 1 May 2016, 09:59


--------------------
Renault Laguna 2 2006 2.0T dopat cu 30 ponei
Kadjar 1.6 dci 4x4 - 2015
Megane 1.2 Classic 1.6 16v - 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Buder
post 30 Apr 2016, 19:28
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 76
Joined: 24 March 16




@ cri123

Corect! 100% de acord!


--------------------
Peugeot 407 2008
Ex. Laguna II
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
romeo_id
post 7 May 2016, 16:05
Post #6


Engineer


Group: Members
Posts: 449
Joined: 8 August 11




Hehe... cam 1 an de zile mi-a luat mie cautarea... M-am tot documentat despre mare parte din segmentul asta de crossovere: Kia Sportage, Mitsubishi ASX, Suzuki SX4, Ford Kuga, RAV4, Mazda CX5 si altele..

Singura ca ar fi fost demna dintre toate ar fi fost RAV4, dar costa prea mult chiar si SH, plus ca la noi piata SH e foarte slaba. Cea mai mare dezamagire dintre toate a fost CX5. Am avut ocazia sa merg cu ambele versiuni (Diesel si benzina) la drum lung, e foarte prost antifonata (sub Kadjar! parerea mea) plus ca nu e deloc confortabila.. Probabil o fi bune motoarele, dar asta nu e suficient sa dai 30k pe o masina.

La mine era esential sa aiba 4x4, garda la sol buna, consum redus (fac multi km) si motor sub 2L. Cine? renault sau nissan cu motoarele si cutiile destul de notorii.
La Qashqai pretul pt versiunea echivalenta actualului Kadjar era cu vreo 1500E mai mult asa ca am ales Kadjar. Am avut noroc ca ce voiam eu se afla undeva prin tara si dealerul l-a adus destul de repede, n-am sta sa vina cu vaporul plus ca nu voiam briz-brizuri.

Zen - 1.6 dCi, 130 CP, 320 Nm - fab 2016, culoare brown cappuccino, +scaune incalzite. O sa primeasca in curand, probabil bare si suporti pt biciclete. Cam atat.

PS. Bineinteles a fost studiat si Dusterul, insa a picat din clasament datorita sigurantei, confortului si designul la interior (oalele alea cu butoanele la geamuri pe care le-au pus ei pe fetele de usi din fata mi se par aiurea rau, butoanele de aragaz, spatiul interior foarte mic) si a pretul nerealist (~ +18.000E pt o versiune mai dotata...).

In cele din urma, mie mi se pare concurenta destul de stransa pe segmentul asta. In alegere, doza de subiectivism o sa fie destul de mare (Kadjar chiar arata bine pe langa o hyundai ix35 care nu-mi inspira absolut nimic - subiectivismul!). Daca ar sta cineva sa le faca o analiza multi-criteriala obiectiva, probabil ca cele mai multe ar obtine punctaje intr-o marja de +/-10%*
*Nu si hyundai ix35, care e absolut oribila smile.gif). Glumesc.


--------------------
Renault Clio 2, 1.2 16V 2003 Authentique Kadjar 1.6 dCi 4WD 2016 Zen
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Buder
post 7 May 2016, 16:40
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 76
Joined: 24 March 16




Eu nu am mai acceptat sa iau masina "pe stoc". Am masina cu care sa merg, nu vreau sa mai cumpar decat o masina EXACT asa cum vreau eu. smile.gif


--------------------
Peugeot 407 2008
Ex. Laguna II
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
romeo_id
post 7 May 2016, 17:01
Post #8


Engineer


Group: Members
Posts: 449
Joined: 8 August 11




E normal sa cumperi masina exact asa cum vrei, mai ales la cati bani cheltui. As putea sa zic ca la mine singurele lucruri pe care nu le-am ales eu, a fost culoarea si incalzirea in scaune. Dar m-am impacat perfect cu ambele si chiar imi plac. So no biggie.
Nu-mi place sa astept cu banii mei in buzunarul altora (plus ca tot asteptam de vreun an). Ti-am dat banu' imi dai produsu'. Asa ca am cerut ce aveau mai rapid. Evident am refuzat cateva pana sa ajung la asta.


--------------------
Renault Clio 2, 1.2 16V 2003 Authentique Kadjar 1.6 dCi 4WD 2016 Zen
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george1582
post 7 May 2016, 23:27
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 83
Joined: 3 June 06
From: Bucuresti




Și eu am renunțat sa aștept mașina configurata de mine,în condițiile în care prima oara a zis ca vine până la sfârșitul lui iunie și când au venit cotele, a zis august smile.gif. Asa ca am luat ce era în stoc și se potrivea cu ce vroiam eu,mai puțin culoarea. Parcă brown cappuccino avea și pachetul look,asta dacă este cea avuta de Auto Marcu's.
Și eu am plecat de la ideea de duster,dar din motivele expuse mai sus plus spațiul destul de mic pentru pasagerii din spate și portbagajul mai mic.Din punct de vedere financiar Kadjar-ul a fost cea mai ieftina alegere fata de alți concurenți la aceleași dotări și tracțiune integrala,plus finanțarea prin RCI cu avans de 25% și dobânda 0 pe 3 ani.Mai ciupesc cei de RCI la Casco,RCA și mici comisioane dar asta e.

This post has been edited by george1582: 7 May 2016, 23:42


--------------------
Renault Kadjar 1.6 DCI.4x4 2016 ZEN PLUS DIVERSE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Buder
post 8 May 2016, 08:42
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 76
Joined: 24 March 16




Ultimele doua masini le-am luat si eu de pe stoc. Nu mi-am dorit NICIODATA o masina verde dar .... smile.gif
Initial mi-au spus ca vine in 3 luni acum cateva zile m-au sunat ca vine mai devreme cu o luna.
Hmmm... oferta mea la RCI e mult mai proasta. E ceva ce nu stiu eu? Eu am zis 50% avans si 5 ani.... trebuia sa cer altceva?


--------------------
Peugeot 407 2008
Ex. Laguna II
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cri123
post 8 May 2016, 10:46
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.620
Joined: 16 April 05
From: Cluj-Napoca




La Renault aparent asa se intampla mai nou, dau termene mai mari si le aduc mai repede cu cateva saptamani.

Oferta cu dobanda zero e valabila doar pentru leasing de 3 ani, nu mai mult. RCI clar ca mai scot cate ceva din CASCO (3000 EUR in 3 ani probabil ca se poate scoate pe la 2500-2700 individual) si din taxa de administrare (minora insa, 7 EUR/luna). Din RCA nu castiga mai nimic, cam atat e un RCA de firma.


--------------------
Renault Laguna 2 2006 2.0T dopat cu 30 ponei
Kadjar 1.6 dci 4x4 - 2015
Megane 1.2 Classic 1.6 16v - 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
romeo_id
post 8 May 2016, 11:50
Post #12


Engineer


Group: Members
Posts: 449
Joined: 8 August 11




La RCI era oferta bunicica, 3 ani rambursare si 0% dobanda pt PJ. Eu am ales s-o iau cash totusi. Leasingul implica anumite riscuri. In caz de nu mai poti plati ratele ti se ia masina si ramai si fara avans. Plus celelalte neajunsuri, casco, comisioane, 2 inmatriculari, etc.

Eu de ex. am facut casco full la generali cu 730E. Fata de circa 1000 la ai lor.


--------------------
Renault Clio 2, 1.2 16V 2003 Authentique Kadjar 1.6 dCi 4WD 2016 Zen
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
m3st_tce
post 10 May 2016, 21:03
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 504
Joined: 6 May 12




QUOTE(aphophis @ 9 May 2016, 22:17)
oare o fi aflat aia ca la rahatul ala de sportage se supraincalzeste transmisia la urcarea unei banale borduri? 

Nerelevant pt. ca:
1. De fapt, acolo nu e tocmai bordura. Sa fim seriosi, pana si Dacia 1100 urca super-bordura aia (ma refer la cei 10cm de bordura!).
2. Nu stiu maghiara. Baiatul ala descrie dispozitivul (aparent unul de tortura) si conditiile, cam ce se intampla etc., insa habar n-am ce spune.
Imi permit o alta perspectiva: Sportage are senzor de temperatura pe transmise, ceea ce probabil Duster-ul nu are. O protectie in plus nu strica, bravo Kia! wink.gif

Privitor la criteriile de alegere, imi permit sa aduag:
- destinatia (o folosesc pentru naveta la birou, sau vreau sa merg si in vacante? am familie numeroasa sau nu? merg pe drumuri de tara? - a se citi distruse - etc.)
- siguranta (teste NCAP, airbag-uri, orice info de pe net)
- intretinerea (reteaua de service, costurile de service, costurile schimbului de anvelope - stiti cat costa una de 19?)
- costuri de asigurari (RCA, Casco)
- acordul sotiei, daca e cazul icon_mrgreen.gif

10 May 2016, 21:04:
L.E. Interesant, a disparut jumatate de topic. Am dat raspuns la "deleted".

This post has been edited by m3st_tce: 10 May 2016, 21:04


--------------------
Renault Megane 3 ST Prestige / Skoda Rapid Active *** 2011 1.4 TCe / 2014 1.2 TSI (86CP)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Buder
post 11 May 2016, 10:27
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 76
Joined: 24 March 16




QUOTE
- destinatia (o folosesc pentru naveta la birou, sau vreau sa merg si in vacante? am familie numeroasa sau nu? merg pe drumuri de tara? - a se citi distruse - etc.)
- siguranta (teste NCAP, airbag-uri, orice info de pe net)
- intretinerea (reteaua de service, costurile de service, costurile schimbului de anvelope - stiti cat costa una de 19?)
- costuri de asigurari (RCA, Casco)
- acordul sotiei, daca e cazul

Asa este! Si tot criteriile astea le-am urmarit si eu. Iar pentru a stii unde se situeaza fiecare masina am comparat cu alte modele. Ce retea service are Suzuki? Cat ma costa CASCO la ....?
Si de aici eu cred ca sunt utile si parerile (chiar si subiective) ale altora. Eu am mers cu Kadjarul vreo 20 de minute, prin Bucuresti. Pot sa imi fac o parere? Oarecum!
Robert Adam si Turatii m-au ajutat foarte mult. http://www.turatii.ro/2015/08/04/renault-k...-2l-tce-intens/
Comparatia am facut-o cu Suzuki Vitara.
Cei care au deja Kadjar pot compara masina cu alte modele cu care au mers si pot ajuta.
Sa fie clar: aici nu este un fan-club! Sunt doar oameni care discuta despre un subiect si nu neaparat trebuie sa fie cazuti in admiratie! laugh.gif

This post has been edited by Buder: 12 May 2016, 09:08


--------------------
Peugeot 407 2008
Ex. Laguna II
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dil
post 11 May 2016, 22:27
Post #15


Membru verde


Group: Moderatori
Posts: 1.361
Joined: 7 December 04
From: Corbeanca, Ilfov




Va rog sa cititi primul post din topic pentru a va face o idee despre ce se doreste a se dicuta in acest topic. Pentru alte discutii se pot sa folosi alte topicuri.


--------------------
- - - - -
Renault Captur 0.9 TCe XMOD (2015)
ex Daewoo Matiz 2004 (2012-2015)
ex Renault Clio Symbol 1.5dci 80CP 2006 Fidji (2006-2011)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hectic
post 2 Apr 2017, 17:35
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 89
Joined: 8 September 16




Azi am mers pe un drum forestier de 6 km catre Cabana Izvoranu. Drumul acoperit cu bolovani, pietris si prin unele locuri pamant. Garda la sol si pneurile de 17' cu talon de 60 fac toata diferenta. Partenerii de trafic cu sedanuri abia mergeau prin bolovanii de pe drum. Kadjarul s-a descurcat foarte bine, fara zgomote si scartaieli. Este cel mai prost drum pe care am mers cu masina asta pana acum si garda la sol inalta si-a aratat utilitatea.


--------------------
Renault Kadjar 2016 Life 1.5 dci 4x2
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
speedman
post 2 Apr 2017, 20:02
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.458
Joined: 21 April 07




eu am condus kadjar 1.2 tce manual echipare zen cred...mi a placut masina, insa motorul nu m a dat pe spate, dar e ceva normal pt gabaritul masinii, sunt convins ca pe captur, hatch sau sedan s ar misca mult mai bine. Imi place atat exterior cat si interior. Kia Sportage parca tot echipare de mijloc, motor 1.6 aspirat, manuala...pt un aspirat se descurca ok, trebuie turata serios desi dc nu ai mari pretentii de la ea este ok. Exteriorul este ok, in schimb interiorul mi s a parut sub cel al kadjar ului...oricum pe mine nu prea ma pasioneaza masinile asiatice, desi sunt convins ca fac masini bune si au evoluat foarte mult. Ateca este interesant, nu am condus, imi place doar exteriorul...Hyundai arata foarte bine, as pune o dupa kadjar ca aspect exterior, interior coreean,,,pret mai mare de achizitie. Skoda kodiaq n am vazut dc l ati trecut, dar este o masina urata...Peugeot 3008 interesanta ca masina dar scumpa, Tiguan arata bine dar costa...


--------------------
Smart eq forfour 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
silvyu
post 21 May 2017, 07:12
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 18 March 16




Renault face prezentari prin tara iar cine face un test drive cu orice model de la ei are 300e reducere la achizitionare


--------------------
renault kadjar 2017 -1,6 dci ,130 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
NightHawk
post 24 Nov 2017, 17:09
Post #19


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 22 October 17
From: Constanta




Salutare. Am vrut sa schimb Logan-ul 1.5 dci 70 cp din 2007, asa ca am plecat la reprezentanta chitit pe Duster 1.5 EDC. Venit, vazut, placut. (16.500 Euro). A doua zi merg cu sotia sa o vedem impreuna... trece pe linga duster si se opreste linga Captur... asta-mi place imi spune ... Eu primul gand, !! pretul!! ... consilierul de vanzari spune ... 18.000 euro .. deja s-au aprins beculetele .... se merita .. Ma intorc spre birou sa discutam conditiile ... cu coada ochiului vad ceva mare ... WOAW .. Kadjar ... in mintea mea .. peste 25.00. Euro ... si spun intr-o doara ...asta-mi place am si eu loc in el (eu avand 2 metri inaltime). Consilierul stiind ca vreau cutie EDC imi da cu parul in cap ... Kadjar versiunea life cutie EDC la 18.500 euro. In secunda 2 era a noastra. dupa o saptamana eram mandrii posesori de Kadjar ... Drumuri bune ..


--------------------
Renault Kadjar 1.5 edc / 110cp 2017 / versiunea LIFE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 24 Nov 2017, 18:34
Post #20


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Care e legatura cu subiectul? Adica masina similara... Duster?


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
NightHawk
post 25 Nov 2017, 11:07
Post #21


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 22 October 17
From: Constanta




Duster si Captur nu sunt suv-uri?


--------------------
Renault Kadjar 1.5 edc / 110cp 2017 / versiunea LIFE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ncristi
post 26 Nov 2017, 08:49
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.910
Joined: 9 April 05




In finala la mine au ramas kia sportage, tucson si kuga. La kia-kyundai nu am reusit sa gasesc un motor care sa-mi satisfaca nevoie zilnice (consum relativ mic si care sa traga bine - exclus diesel). Era motorul 1.6 gdi care era cam mortaciune pentru masina aia, in plus consuma bine de tot si 1.6 T-GDi care rupea rezervorul in 2 smile.gif insa tragea bine.

La kuga nu m-am impcat sub nici o forma cu faceliftul - ma refer la mecla smile.gif

Eu unu nu am vazut diferente semnificative intre ele. Cel mai frumos finisata mi s-a parut kia (in varinatele de top).

Pretul nu prea a contat pentru ca sunt (sau erau cand am luat-o eu) diferente desul de mici intre la configuratii similare.

This post has been edited by ncristi: 26 Nov 2017, 08:52


--------------------
Renault kadjar - 1.2 tce 130 hp ZEN - 2017
Sandero stepway 0.9 tce
Ford focus 1.6 tdci 110 hp
Ford ecosport 1.0 ecoboost 125hp
Skoda octavia 1.2 tsi 105 hp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 26 Nov 2017, 09:25
Post #23


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




QUOTE(NightHawk @ 25 Nov 2017, 11:07)
Duster si Captur nu sunt suv-uri?
*



Captur e un "amarat" de crossover cu platforma de Clio, nu are ce cauta in comparatie. Duster-ul da, plus alea mentionate de colegul ncristi. Deci tu nu ai ales intre trei masini similare, ci intre doua Renault-uri complet diferite si o Dacie, alegerea fiind evidenta: Kadjar.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
romeo_id
post 26 Nov 2017, 09:48
Post #24


Engineer


Group: Members
Posts: 449
Joined: 8 August 11




Captur nu e suv. E subcompact crossover. Kadjar e crossover sau suv compact. SUV-urile incep cam de pe la dimensiunea unui Koleos, Touareg, etc. Kadjarul e micut, e doar un pic mai inalt decat un sedan, break obisnuit. N-o vezi chiar cu usurinta in parcare.. Dar pt mine are dimensiunea perfecta!
Oricum, felicitari tutor pt alegeri!


--------------------
Renault Clio 2, 1.2 16V 2003 Authentique Kadjar 1.6 dCi 4WD 2016 Zen
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 26 Nov 2017, 10:13
Post #25


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Pai nici Duster-ul nu e SUV, e tot un "compact SUV - crossover", ca si Kadjar. D'aia am zis ca da, Duster are ce cauta in comparatie, Captur fiind din alt film wink.gif.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
NightHawk
post 26 Nov 2017, 10:54
Post #26


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 22 October 17
From: Constanta




QUOTE(mars @ 26 Nov 2017, 10:13)
Pai nici Duster-ul nu e SUV, e tot un "compact SUV - crossover", ca si Kadjar. D'aia am zis ca da, Duster are ce cauta in comparatie, Captur fiind din alt film wink.gif.
*




Pai de aici a plecat "povestea" mea ... eu eram chitit pe Duster (acceasi motorizare, aceeasi cutie EDC) .. si am luat Kadjar ... m-am hotarat in 10 minute cat am stat linga masina din showroom care era "full - full" wink.gif si neagra.


--------------------
Renault Kadjar 1.5 edc / 110cp 2017 / versiunea LIFE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
romeo_id
post 26 Nov 2017, 12:58
Post #27


Engineer


Group: Members
Posts: 449
Joined: 8 August 11




Pana la urma fiecare stie ce-i mai bine pt el... Eu zic ca ai facut o alegere buna, avand in vedere ca nu iti doreai 4x4 (daca am inteles corect), Kadajarul fiind peste Duster la toate celelalte capitole.


--------------------
Renault Clio 2, 1.2 16V 2003 Authentique Kadjar 1.6 dCi 4WD 2016 Zen
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
renaultforever
post 3 Jun 2018, 17:17
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 219
Joined: 3 November 07
From: IASI




Am testat aproape tot din gama. A ramas sa aleg intre Qashqai si Kadjar.

Am luat Nissan. E mare diferenta la antifonare. In Kadjar parca mergi cu geamurile deschise. 1.6 dci este un motor extraordinar.

Combinat cu x-tronic ( cutie cvt ) mergi gratis. In weekend am facut cu Qashqai-ul 800 de km, mers sportiv ( cu varfuri de 150-160 km/h ).
Consum facut la pompa ( identic cu cel din bord) 5.7/100km. No coment..


--------------------
nissan qashqai 1.6 dci x-tronic J11 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bgd2018
post 17 Jun 2018, 20:16
Post #29


AMBIDÉXTRU


Group: Members
Posts: 130
Joined: 11 April 18




Si in cazul meu tot cele doua au ramas in finala( Qashqai si Kadjar).
Eu am ales Kadjar pentru ca-mi place exteriorul mai mult, dar nu numai pentru acest aspect. E adevarat ca interiorul Qashqai-ului este mai bun, dar exteriorul nu e la fel de misto ca al Kadjar-ului(chestie de gust). Pentru mine a cantarit foarte mult faptul ca Qashqai-ul pentru UE este fabricat in Anglia (la Sunderland). Si pentru ca si-au anuntat brexitul sunt sanse mari ca piesele de schimba sa devina mai sumpe. In cazul benzinarelor Qashqai si Kadjar n-a auzit/simtit diferente in ceea ce priveste antifonarea. Consumul mediu fara start/stop, fara eco, fara retineri, cu AC permanent, in ultimii 700 km, a fost 7,2 litri la 100km, aproape toti in afara oraselor mari.


--------------------
Renault Kadjar 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 17 Jun 2018, 21:53
Post #30


-


Group: Members
Posts: 21.803
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(renaultforever @ 3 Jun 2018, 18:17)
Am testat aproape tot din gama. A ramas sa aleg intre Qashqai si Kadjar.

Am luat Nissan. E mare diferenta la antifonare. In Kadjar parca mergi cu geamurile deschise. 1.6 dci este un motor extraordinar.

Combinat cu x-tronic ( cutie cvt ) mergi gratis. In weekend am facut cu Qashqai-ul 800 de km, mers sportiv ( cu varfuri de 150-160 km/h ).
Consum facut la pompa ( identic cu cel din bord) 5.7/100km. No coment..
*

Qashqai este si mai aerodinamic, nu doar mai insonorizat (materiale + solutii).


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 00:20
Dacia