Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Concediu Paris 2010

bloodem
post 30 Jul 2010, 17:47
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 699
Joined: 29 December 06
From: Brasov, Romania




Salutare!
Iaca anul acesta imi voi face concediul la Paris, impreuna cu nevasta si as avea niste intrebari pentru cei care au fost recent pe acolo.

Traseul este urmatorul:

Ziua 1: drum Galati - Oradea
Zilele 2-3: Vienna
Ziua 4: Strasbourg
Zilele 5-11: Paris
Ziua 12: Dusseldorf
Zilele 13-14: Munchen
Ziua 15: Budapesta
Ziua 16: Cluj
Ziua 17: intoarcere in Galati


Intrebarea 1: La plecare aleg traseul: Galati - Tecuci Adjud - Onesti - Miercurea-Ciuc - Odorheiu Secuiesc - Sovata - Targu Mures - Turda - Gilau (faimoasa autostrada) - Oradea.

In mare parte stiu ca acest drum e bun dar nu sunt sigur de portiunea "Odorheiu Secuiesc - Sovata - Targu Mures". A fost cineva pe acolo recent si imi poate spune daca e bun? Tin sa mentionez ca prefer sa fac 50 km in plus, doar pentru a evita o portiune de drum distrusa.

Intrebarea 2: Voi cumpara vigniete pentru Ungaria si Austria. Deoarece traseul meu dureaza destul de mult, va trebui sa cumpar pentru Ungaria vignieta pentru o luna si pentru Austria mai mult de 10 zile (cea mai ieftina vignieta). Stie cineva daca este posibil sa iau doua vigniete a cate 10 zile consecutive pentru Austria din vama Bors ca sa evit sa cumpar vignieta pe doua luni care e mai scumpa cu vreo 7 euro?

Intrebarea 3: Autostrada care leaga Strasbourg de Paris are o taxa imensa: ~ 35 euro. Evident o sa ocolesc autostrada si vreau sa merg pe drumul national care e relativ paralel cu aceasta si care nu ma costa nimic. Problema este ca un amic m-a speriat spunandu-mi ca acel drum seamana mult cu cele din Romania (trafic intens si GROPI). Vreo parere referitoare la acest aspect?

Multumesc! biggrin.gif


--------------------
Renault Megane 4 Estate - Intens, 1.5 DCi 110cp, Euro 6 Iulie 2018

Crickets! Crickets! They're everywhere!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luclapin
post 30 Jul 2010, 18:34
Post #2


Membru din Ardeal


Group: Members
Posts: 609
Joined: 28 September 08
From: SIGHISOARA




Acum 2 ani am fost in Paris.Ultima oprire inainte de Paris a fost Dusseldorf.De acolo am avut inca cca 400 km si am preferat sa ocolesc autostrazile pt a evita monotonia drumului.Drumul a fost excelent,inclusiv o portiune de drum pe drum forestier(cca 10 km prin padure,drum asfaltat si marcat)Deci poti sa eviti autostrazile din Franta,dar atentie la radare(au multe camere fixe).Referitor la portiunea Odorhei-Sovata nu este rau drumul,dar nici portiunea Odorhei-Sighisoara nu este grozava.In rest,concediu placut si distractie multa!


--------------------
Renault Laguna/Modus 2003/2007 Grandtour Privilege 1,9dci/1,5dci - MS-//-///
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bloodem
post 30 Jul 2010, 20:37
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 699
Joined: 29 December 06
From: Brasov, Romania




Multumesc de raspuns. Ai putea sa mai detaliezi in ceea ce priveste drumul de la Odorheiu Secuiesc la Sighisoara? Tu spui ca nu e prea grozav dar eu tin minte (este posibil sa il confund) ca era PRAF... Adica puteai sa mergi doar cu 10-20 km/h ca sa nu iti rupi rotile. De aceea preferam sa merg prin Sovata...


--------------------
Renault Megane 4 Estate - Intens, 1.5 DCi 110cp, Euro 6 Iulie 2018

Crickets! Crickets! They're everywhere!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kaspersky
post 30 Jul 2010, 22:44
Post #4


maistru Zen


Group: Members
Posts: 1.063
Joined: 23 April 03
From: Cluj-Napoca




Odorheiul Secuiesc - Tirgu Mures este OK, pe Odorhei - Vinatori n-am mai fost de cind era praf. daca nu vine nimeni cu noutati de pe acolo, ti-as recomanda sa mergi spre Sovata


--------------------
KIA Cee'd SW 1.6 GSL Base 2008
"Să fii patriot în România înseamnă să puți a iesle în timp ce constați că toate celelalte popoare ne sunt inferioare."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luclapin
post 30 Jul 2010, 22:50
Post #5


Membru din Ardeal


Group: Members
Posts: 609
Joined: 28 September 08
From: SIGHISOARA




A fost reparata zona de la Cristur care era praf,restul este acceptabil.Dar zona Odorhei-Sovata este mult mai frumoasa.Diferenta de km este neglijabila,tinand cont de faptul ca esti in concediu si nu te preseaza timpul.Respect!


--------------------
Renault Laguna/Modus 2003/2007 Grandtour Privilege 1,9dci/1,5dci - MS-//-///
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Yutcaru
post 31 Jul 2010, 15:00
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.180
Joined: 1 August 08
From: Timisoara




Vigniete la Unguri si la Austrieci poti sa-ti cumperi pe perioada minima dus si intors.
La Austrieci e pe minim 7 zile ( undeva la 6-8 euro ) iar la Unguri e pe minim 4 zile ( undeva la 1530 de forinti adica 6-8 euro )
Daca stii exact data cand te intorci iti faci vigniete si pt intors,asta ca sa nu mai pierzi timpul la intors cu vignietele.


--------------------
Renault Laguna 2 1.8 16 valve 120 CP 2001 Expression - TM 24 GBY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bloodem
post 1 Aug 2010, 12:37
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 699
Joined: 29 December 06
From: Brasov, Romania




Multumesc tuturor de sfaturi. La intoarcere o sa pun niste poze wink.gif


--------------------
Renault Megane 4 Estate - Intens, 1.5 DCi 110cp, Euro 6 Iulie 2018

Crickets! Crickets! They're everywhere!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dan73
post 1 Aug 2010, 20:07
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.427
Joined: 4 July 07




Drumul prin Cristurul Secuiesc nu il cunosc dar pot sa spun ca il cunosc partial pe cel prin Sovata. De la Balauseri pana in Corund unde am ajuns eu e bun. Vreo trei ani am tot mers pe acolo...o singura data era sa ies de pe drum din cauza unui dulau mare mort pe mijlocul soselei.
Drum bun!


--------------------
Citroen C5 III 2.0 HDI, Exclusive, 140 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 09:35
Dacia