Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Sugestii detailing-din experienta personala, polishare/ ceruire/ foliere

Cezar01
post 18 Dec 2011, 17:47
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 410
Joined: 6 April 11
From: Bucuresti




Salutare,
Unde v-ati facut ultima polishare si ati fost multumiti de rezultate?
Multam!


--------------------
Renault Megane 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
!__!
post 19 Aug 2015, 11:11
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 17 August 15




Mie imi place sa ma ocup eu insumi de masina, asa ca o sa postez aici cateva produse pe care le-am folosit eu de-alungul timpului si impresiile mele in legatura cu aceste produse

TRATAMENT HIDROFOB PARBRIZ

- Am incercat pana acum doua produse : AQUAPEL si KIT ul Gyeon Q2 View 2x20 m

AQUAPEL :
- Ce spune producatorul :
A fost dezvoltat pentru industria aviatica. Formeaza o legatura chimica cu geamul ceea ce creste capacitatea de respingere a apei, drept urmare apa curge foarte usor de pe geamuri. Se aplica in doar cateva minute pe parbrizul curatat si uscat sau pe orice fel de suprafata exterioara din sticla. Dureaza pana la 6 luni, in conditii normale de folosinta, incluzand ploaie torentiala sau zapada, spalari regulate, curatarea geamurilor si sarea de pe drumuri.
- Returul meu :
A tinut cam 6 luni
Usor de aplicat, o capsula insa nu ajunge decat pentru un parbriz
Initial am incercat sa aplic inclusiv pe geamurile laterale si luneta insa am renuntat pentru ca eficienta este scazuta, probabil din cauza curegerii aerului pe aceste suprafete.
Dupa aplicare am facut Bucuresti/Ploiesti pe ploaie torentiala fara sa folosesc stergatoarele. In oras, la viteze mici, eficienta produsului scade si este nevoie sa folosesti stergatoarele

& KIT ul Gyeon Q2 View 2x20 m
- Ce spune producatorul :
Ofera un efect hidrofob atunci cand ploua. Nu numai ca respinge apa, dar respinge si murdaria, putand astfel sa degivrati parbrizul mult mai repede si usor in timpul iernii. Scopul este acela de a asigura un maximum de siguranta si confort in conditii de ploaie / iarna prin mentinerea parbrizului (geamurilor) curate. Kit-ul este format din doua produse: o solutie de curatare pe baza de dioxid de siliciu (SiO2) si tratamentul hidrofob. Durabilitate: >12 luni / 20.000 km. Auto curatare: 50 kp/h. Toleranta pH: 2 – 11. Toleranta Alcool: Rezistent la orice tip de alcool. Consum: 20 ml / parbriz Gyeon vine in doua sticlute
- Returul meu :
O perioada dupa aplicarea gyeon, stergatoarele topaiau pe parbriz
Relativ usor de aplicat, dar mai complicat decat AQUAPEL tinand cont ca trebuie aplicate doua solutii
La fel de eficienta ca si AQUAPEL, insa pare sa reziste mai mult in timp (Am aplicat cam in martie si inca isi face efectul, e adevarat nu cu aceeasi eficienta ca la inceput)
Dupa aplicare am facut Bucuresti/Ploiesti pe ploaie torentiala fara sa folosesc stergatoarele. In oras, la viteze mici, eficienta produsului scade si este nevoie sa folosesti stergatoarele


19 Aug 2015, 11:12:
PRODUSE CURATARE JANTE :

- Am incercat Sonax Full Effect Wheel Cleaner
- Ce spune producatorul :
Solutie pentru curatare jante de aliaj, nu contine acizi, avand un ph de doar 7, este sigura chiar si pentru jantele de aluminiu sau jante cromate. Capabila sa dizolve depunerile de fier. Pe durata functionarii vehiculului vostru, jantele aduna contaminanti de la discurile de frana precum si de la placutele de frana. Din cauza temperaturilor foarte mari, aceste depuneri raman prinse pe jantele de aliaj. Praful de placute contine niveluri inalte de fier si odata lipite de janta, devin foarte greu de dizolvat si inlaturat fara folosirea unor substante foarte acide. Se poate aplica sub forma de spuma folosind un spray spumant sau un spray obisnuit. Pe masura ce solutia incepe sa isi faca efectul asupra particulelor de fier, solutia isi schimba culoarea in rosu, semnalizand prezenta particulelor de fier pe suprafata jantelor. Culoarea rosie semnalizeaza transformarea fierului lipit pe jante intr-un complex lichid solubil in apa pentru a fi inlaturat foarte usor. Praful de placute persistent, sau mizeria persistenta pot necesita agitarea solutiei pe jante, insa de obicei nu este nevoie sa folosim decat un jet puternic de apa cu ajutorul aparatului de spalat cu presiune.
- Returul meu
Neavand conditiile necesare sa aplic aceste solutii acasa, am vorbit cu baietii de la spalatorie sa ma ajute. Fiind si singura pereche de jante am incercat sa le curat pe masina direct.
Personal nu am fost multumit de rezultat. Jantele la suprafata au iesit relativ OK insa partea dinspre interior fiind greu accesibila, nu s-a curata, ramanand pete de depuneri
Personal recomand utilizarea acestor produse pe jantele demontate. Cu siguranta rezultatele din video demonstrative sunt exagerate, deci probabil va fi nevoie de mai multe cicluri de aplicare/curatare.
Insa daca aveti suficienta rabdare cu siguranta jantele vor iesi curate. Recomand de asemenea ca dupa curatare sa se foloseasca un produs dedicat pentru a pastra jantele curate mai mult timp (ceara, sealant)


19 Aug 2015, 11:13:
DRESSING CAUCIUCURI :

- Am incercat Meguiar's Gold Class Endurance High Gloss Tyre Gel
- Ce spune producatorul :
Reimprospateaza culoarea neagra a anvelopele, mai putina mizerie adera pe ele chiar si in cazul ploilor torentiale
- Returul meu :
Rezultatul nu a fost extraordinar, in sensul ca solutia a schimbat culoare anvelopei insa aspectul nu era unul « de salon auto »
Trebuie sa recunosc insa ca m-am chinuit sa aplic cu o laveta pentru ca nu am avut un aplicator dedicat pentru anvelope, asa cum se recomanda in instructiunile de utilizare, iar vascozitatea produsului este destul de mare
Am aplicat aceasta solutie si pe covorasele interioare din cauciuc , timp de cateva saptamani a persistat un miros fin de cauciuc nou destul de placut
Un recipient este suficient pentru mai multe aplicari

PROTECTIE CAROSERIE : DECONTAMINARE
- Am folosit lubrifiant Vicont QD & Lube System si argila Vicont Fine Claybar
- Per total multumit

PROTECTIE CAROSERIE : CERUIRE
- Am incercat Collinite 845
- Ce spune producatorul :
a fost dezvoltata initial pentru companiile de electricitate pentru a proteja impotriva penelor de curent, incendiilor, sau exploziilor pe cablurile electrice si este una din cele mai bune ceruri lichide pe baza de carnauba pe care o poti cumpara. Are luciul si efectul de umed oferit de o ceara pasta, dar durabilitatea ei este asemanatoare cu a unui sealant. Poti sa vezi rezultatele chiar si la 5 luni dupa aplicare chiar si pe vehiculele care stau afara. Respinge apa, poluarea, soarele, sarea, insectele si multi alti contaminanti. Poate fi o ceara de iarna grozava cand doriti protectie dura impotriva sarurilor de pe drum, zapezii si ghetii, fara a sacrifica luciul. Vara face fata cu brio impotriva caldurii razelor ultra-violete mai mult decat majoritatea cerurilor pasta.
- Returul meu :
Usor de aplicat, un miros foarte placut asemanator cu cel de crema de pantofi
Am inteles ca dupa ceara ar fi ok sa aplici pe masina si un sealant insa eu nu am aplicat ceara simpla, nimic altceva dupa.
O nota mare pentru prezentarea produselor Collnite sub o forma aproape vintage
Aspectul de curat se mentine destul de mult timp dupa spalare
Rezista cam doua sau trei luni dupa care incepe sa dispara treptat treptat. Cam dupa cinci luni mi s-a parut ca protectia a disparut complet
Ca si circumstante atenuante ar fi faptul ca nu am aplicat decat intr-un strat, iar conditiile meteo din vara asta nu au fost cele mai bune (cateva saptamani bune de canicula). In plus masina sta in permanenta sub cerul liber.
Ca fapt divers, am aplicat ceara cam in martie odata cu tratamentul hidrofob Gyeon Q2 View. Tratamentul hidrofob este inca pe parbriz si isi mai face inca treaba cat de cat.

PROTECTIE CAROSERIE : SEALANT
- Am incercat Sonax Xtreme Protect + Shine Hybrid NPT
- Ce spune producatorul :
nu contine ceara si poate fi folosit pentru protectia suprafetelor vopsite ale masinii dumneavoastra. Este foarte stabil si ofera un strat protector lucios ce va rezista timp indelungat. Ofera un efect antistatic contra murdariei, prafului, stralucirea vopselii fiind redata dupa fiecare spalare.
- Returul meu :
Foarte usor de aplicat, rezista cam doua sau trei luni dupa care incepe sa dispara treptat treptat, Cam dupa cinci luni mi s-a parut ca protectia a disparut complet
Baiatul de la care cumpar eu produsele mi-a spus ca el foloseste solutia asta pentru cei care vin sa si faca masinile la el

PROTECTIE CHEDERE
- Am incercat Sonax Gummi-Pflege
- Ce spune producatorul :
curata componentele din cauciuc ale masinii si mentine elasticitatea lor. Prelungeste durata de viata a chederelor si reda culoarea lor naturala. Se poate folosi la curatarea si protejarea anvelopelor si a presurilor din cauciuc
- Returul meu :
Am aplicat pe chedere . Usor de folsoit insa nu stiu ce sa zic in legatura cu eficienta si aspectul. Poate am facut eu ceva gresit

DRESSING PLASTICE INTERIOARE SI EXTERIOARE :

- Am incercat Smartwax SmartDressing
- Ce spune producatorul :
lotiune ce actioneaza asupra suprafetelor de plastic, vinilin, piele, cauciuc oferind protectie si o stralucire naturala oricarui ornament de interior. Prin aplicare frecventa previne aparitia crapaturilor si a decolorarii suprafetelor luptand cu razele UV daunatoare.
- Returul meu :
Am aplicat ieri pentru prima data, se aplica relative usor (mi-a luat cam o ora pentru toate plasticele interioare si exterioare)
Arata foarte bine, aspect de nou, mat , curat. Sunt curios cat dureaza efectul in timp

PRODUSE PE CARE LE DAU BAIETILOR LA SPALATORIE SA LE UTILIZEZE :

- Pt curatare bord, plastice : Sonax Xtreme Cockpit Cleaner
- Pentru curatare geamuri : Sonax Clear Glass
- Parfum : Vicont Spice Air Freshener
De obicei merg in doua spalatorii, una in Bucuresti, una in Ploiesti. Baietii au laudat produsele astea, eu nu stiu ce sa zic, neavand termen de comparatie.
Pot sa spun doar ca parfumul imi place intr-adevar foarte mult, este elegant, discret, interesant, insa din pacate vara nu este eficient - persista destul de putin. Iarna insa persista cam doua saptamani.



This post has been edited by !__!: 19 Aug 2015, 11:13


--------------------
Renault Megane 3 2009_1.6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 22 Aug 2018, 11:33
Post #3


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Necropost wub.gif

Sunt complet afon cand vine vorba de chestiile astea, dar poate ma ajutati voi.

Se da un interior de piele maro care este destul de murdar, posibil si putin uzat, dar inca nu e crapat.
Am nevoie sa il curat si sa incerc sa lungesc viata pielii cat mai mult.
Ar mai fi mochetele de curatat si platicele. parte sunt maro, parte negre. Unele zgariate. pentru ca masina nu ar portbagaj mai deloc, s-au carat chestii cu bancheta rabatata, deci probabil de acolo uzura.

Mdeci, sfaturi de produse, materiale si etape de curatare, tehnici, etc sunt binevenite. As duce-o la cineva profi, dar sunt niste scoruri pe aici de mi se face drag sa fac curat singur. Nici nu ajung cu fierul prea curand in Bucuresti ca o rezolvam acolo.

Mulțu :*


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 22 Aug 2018, 11:39
Post #4


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.808
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




Pentru piele, recomand kitul de la Leatherique:

http://www.pro-detailing.ro/kit-05l-rejuvi...clean-p-40.html

Face minuni. Am curatat acum cateva saptamani interiorul la fosta Mazda CX-7 (a ramas in familie), imi pare rau ca nu am facut poze before&after. Trebuie aplicat conform instructiunilor si e ideal sa faci operatiunea cat inca e vara si cald, dar scoate murdaria si pielea arata mult mai bine dupa aplicarea lui, ramane mata, fina si mai moale. Pentru cute si zgarieturi in piele exista solutii profi de chit si vopsea, dar nu stiu in ce masura sunt pretabile pentru DIY si, in plus, putina patina nu arata chiar rau la o masina cu tapiterie din piele.

In rest, pentru plastice eu folosesc o solutie de la Sonax, care curata si lasa aspectul mat (urasc siliconul pe bord), pentru mocheta/covorase aspiratorul clasic. Dar asta o fac destul de rar, de obicei spal masina des la spalatorie si nu ajunge sa se murdareasca atat de rau incat sa necesite curatare majora.


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 22 Aug 2018, 11:44
Post #5


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Leatherique si curata? Multumesc.

Asta pare similar, dar ies ceva mai scump cu shipping. Poate il comand de la noi cand ajung pe la bucuresti.

22 Aug 2018, 11:48:
Mda, au acelasi cod produs LTR-ROPC-500. Asta e.

This post has been edited by MuciX: 22 Aug 2018, 11:48


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 22 Aug 2018, 11:49
Post #6


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.808
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




Curata foarte bine daca respecti instructiunile de utilizare. Una din substante patrunde adanc in piele si scoatela suprafa ta mizeria, cealalta o curata. Pe langa faptul ca e foarte eficient, nu are niciun fel de chimicale in compozitie, ceea ce e bine si pentru pielea masinii, si pentru sanatatea ta...nu iti intra in piele sau in plamani cine stie ce chimicale dubioase.

Ala e, probabil ca au mai schimbat ambalajul.

This post has been edited by AndreiMR: 22 Aug 2018, 11:50


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mutzunache
post 22 Aug 2018, 16:34
Post #7


Milk my sheep, bitch!


Group: Members
Posts: 1.571
Joined: 22 May 06
From: Bucuresti




Deci, MuciX...nu aveai pe cine sa intrebi?

Sa te haleasca cainii!

Cat de uzata este?

Se ia culoarea?

Leatherique e un produs excelent, dar nu pe suprafete uzate!

Ambalajul e diferit in Germania.

In cazul suprafetelor uzate, Dr.Leather, servetele. Cureti incetisor si vezi daca se ia culoarea si poti evita zonele cu probleme.

This post has been edited by Mutzunache: 22 Aug 2018, 16:36


--------------------
M. Outlander 2019 Honda Civic 2021 Cadillac Eldorado 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 23 Aug 2018, 10:08
Post #8


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Nu am vrut sa iti poluez topicul de la anunturi, chiar vazand topicul tau mi-am dat seama ca pot intreba aici. Am scris pe arie comuna. biggrin.gif
Suprafata nu imi pare uzata, daaaar, cafeniul ala are zone unde e innegrit (a o umbra, asa) si inca nu mi-am dat seama daca e curatata culoarea sau daca e jeg consolidat.
Pot sa revin cu poze. E vorba de miniul mamei.

This post has been edited by MuciX: 23 Aug 2018, 10:10


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mutzunache
post 26 Aug 2018, 11:39
Post #9


Milk my sheep, bitch!


Group: Members
Posts: 1.571
Joined: 22 May 06
From: Bucuresti




"Pielea" de Bavaria, vezi ca e foarte sensibila.

Incearca cu servetele alea.


--------------------
M. Outlander 2019 Honda Civic 2021 Cadillac Eldorado 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 27 Aug 2018, 10:03
Post #10


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Iete aici starea. Sper sa se inteleaga ceva.


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mutzunache
post 28 Aug 2018, 13:16
Post #11


Milk my sheep, bitch!


Group: Members
Posts: 1.571
Joined: 22 May 06
From: Bucuresti




Cumpara servetelele si ai grija la cusaturi, fara presiune/frecare



--------------------
M. Outlander 2019 Honda Civic 2021 Cadillac Eldorado 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 30 Aug 2018, 07:27
Post #12


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Doar atat? Le sterg cu servetel? Alea curata, sau trebuie altceva inainte?


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 15:48
Dacia