Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Upgrade la frane de Clio 2 RS

sinn3r
post 2 Dec 2018, 11:01
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 28 March 12
From: Cluj-Napoca




Salutare, dupa cum spune si titlul topicul vreau sa fac un upgrade la franele de Clio 2 Rs pe masina mea personala (clio 2 Initiale paris, 1.6 16V)
Idea e ca am pompa frana, etrieri, portetrieri, portfuzetele sunt pe drum, ramane sa mai comand discurile si placutele pe fata, toate piesele sunt de clio 2 rs.

Vin cu o intrebare : - Daca fac acest upgrade oare o sa trebuiasca sa schimb si telescoapele fata ?

Arcurile si telescoapele de spate sunt de pe clio 2 Rs.
Am inteles ca telescoapele de clio 2 rs nu se potrivesc (sper sa nu zic vreo prostie).

Daca ma puteti ajuta cu idei sau indrumari as fi recunoscator.

Multumesc.


--------------------
Renault Clio 2 / 1.6 16V 2003 / Initiale - CJ133PVL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sinn3r
post 7 Dec 2018, 13:39
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 28 March 12
From: Cluj-Napoca




Nimeni nimic ? Nu e nimeni care are vreo idee sau indrumare ?
Multumesc.


--------------------
Renault Clio 2 / 1.6 16V 2003 / Initiale - CJ133PVL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sinn3r
post 15 Apr 2019, 08:08
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 28 March 12
From: Cluj-Napoca




Revin cu chestii noi in legatura cu acest upgrade la franele de clio 2 RS...
Se pare ca planetarele nu merg de la una la alta si trebuie dat jos capul de planetara de la planetara de clio 2 RS si vazut daca se potriveste capul de planetara pe axul planetar de clio 1.6 16V. Telescoapele fata nu potrivesc cu gaurile de la fuzeta astfel incat trebuie putin largite gaurile din partea inferioara a telescopului cu aproximativ 2 mm dupa care se potrivesc.

Intrebare intrebatoare - a mai incercat cineva sa face acest schimb de capete de planetara intre cele doua modele ? Inca nu am apucat sa dau jos capetele de planetara de pe clio 1.6 doar de pe planetarele de RS am reusit sa le dau jos.
Asa la o prima vedere s-ar parea ca merg schimbate intre ele iar acele caneluri (santuri) interioare din capul de planetara de RS parca se potrivesc pe axul planetar de clio 1.6 dar nimic nu e sigur.
Ideea e ca daca nu merg o sa fiu nevoit sa fac o camasa la strung pe care sa o montez in interiorul fuzetei de RS iar in aceasta camasa sa pun rulmentul cu tot cu flansa de prindere a discului de pe clio 1.6 astfel incat sa pot sa pun capul de planetara de clio 1.6.

Stiu ca vreau sa fac avioane dar in acest moment am adunate toate piesele, care nu au fost deloc ieftine si as vrea totusi sa le montez sus pe masina.
Daca aveti idei sau pareri le primesc cu cel mai mare interes.
Multumesc.


--------------------
Renault Clio 2 / 1.6 16V 2003 / Initiale - CJ133PVL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sinn3r
post 27 Apr 2019, 15:14
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 28 March 12
From: Cluj-Napoca




Update:
Am reusit pana la.urma sa montez etrieri si fuzetele de RS pe clio-ul meu de 1.6.
Solutia a fost mai simpla decat am crezut smile.gif.
Acuma ramane doar sa fac schumbul de lichid de frana pentru pompa de frana de RS siapoi o.scoatem la teste smile.gif.
O zi deosebita va doresc.

SARBATORI FRUMOASE TUTUROR!


--------------------
Renault Clio 2 / 1.6 16V 2003 / Initiale - CJ133PVL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 01:21
Dacia