Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Probleme privind despagubirea rca, Pagubitul vra sa ma dea in judecata...:|

dody_87
post 16 May 2007, 21:46
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 16 May 07




Sal desi sunt nou pe forum il citesc de foarte mult timp.Mam hotarat sa mi fac user pentru a cere ajutor in cazul problemei mele.Preblema este urmatoarea :
Am avut un accident aqm cateva luni ,eu fiind cel vinovat.Masina personala a tatalui meu fiind condusa de mine.
Asiban a despagubit pe cel lovit de mine cu suma de 16,650 ron desi tot devizul a costat 28,890 ron.Mentionez ca pagubitul avea un autoturism marca Chevrolet kalos din 2004,iar eu dacia logan.
Desi a fost indrumat de catre asigurator sa nu apeleze la serviciile celor de la reprezentanta chevrolet,acesta a apelat la serviciilor acestora.
Cu cateva zile in urma am fost sunat de catre acel domn pentru a ma anunta ca am sa-i datorez suma de aproximativ 12.200 ron pe care acesta a platito pentru a isi scoate masina din service.
Mam intalnit cu el am discutat...i-am spus ca eu nu am de unde sa-i dau dansului acei bani deoarece n-am nici un venit.Mi sa spus ca a fost sunat de cei de la reprezentata cum ca ar mai trebui nush ce schimbat la masina si nu se incadreaza in acea suma.Dansul a spus ca suporta el cei 1000 de euro care mai erau necesari reparatiei,dar cand a venit devizu nu era vorba de 1000 de euro ci de o suma mai mare.
Am primit acasa pe numele tatalui meu,o notificare de la un anume notar,ca are sa-i dea acea suma de bani pagubitului
NU era normal ca eu sa fiu raspunzator si mie sa mi se ceara acea suma de bani,deoarece eu am fost la volan in momentul accidentului. ?
Daca nu voi restitui suma de bani ne va actiona in judecata.
Acum intreb din nou:Eu voi fi cel dat in judecata.? Nu am nimic pe numele meu nici casa,nici masina...si nici vreo sursa de venit e posibil sa fac puscarie daca nu am de unde sa-i dau acei bani? pentru ca ,chiar nu am de unde sa-i dau.
Totusi nu vi se pare cam mare suma pentru raparatie?Sunt in jur de 8000 de euro...isi lua aveo nou la bani astia :|
Astept un ajutor din partea voastra pentru a ma edifica in aceasta problema
Va multumesc !


--------------------
dacia logan 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin1983
post 16 May 2007, 21:51
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.578
Joined: 3 July 06
From: Bucuresti-Rahova




cred ca daca lucrurile ajung mai rau poti cere (cu ajutorul unui avocat) sa vezi devizele, sa ceri un catalog de la chevrolet, sa faci un calcul etc.. ca sa vezi unde au intrat atatia bani ca totusi mi se pare o suma enorma... ce i`ai facut? ai intrat cu loganul si i`ai rasturnat masina in prapastie? deocamdata e doar o instiintare probabil de la un notar... ia legatura cu un avocat ca sa te indrume mai departe!


--------------------
Renault Megane1- -Sisteme electronice de securitate
"Pe zi ce trece, prostii fac progrese, devin si mai prosti!" C. Vadim Tudor
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
441529
post 16 May 2007, 23:43
Post #3


Administrator de blocuri


Group: Members
Posts: 160
Joined: 14 January 07
From: Comuna Bucuresti




E ceva ciudat aici. Daca devizul de reparatie a fost aprox. 8700 Euro (aproape cat o masina nou), de ce nu a dat Asiban-ul avarie totala? De regula, asa se procedeaza cand avaria este de 75%.


--------------------
Renault Megane Nissan Pathfinder 2.5 dci SE+ 174 CP Nissan Urvan 2.4i
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Supapa_jR
post 16 May 2007, 23:53
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 685
Joined: 18 October 05
From: Bucuresti




Si tu iti iei un avocat...dovedesti ca nu ai venituri...si ii zici ca ii dai banii cand oi avea...si totusi..ceva e in neregula cu suma asta...are dreptate 441529...


--------------------
Cagiva STX 350 / 30cp Enduro xt 660x SOLD
www.KawaMotors.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_slz
post 16 May 2007, 23:56
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.162
Joined: 17 July 05
From: BUCURESTI S6




Asa e. E ciudat, 8700 Euro pentru un amarat de kalos(cuvant care in greceste insemna frumos...... radmasa.gif ). Pai cred ca cel mai bine te poate ajuta lecturarea contractului tip de asigurare RCA, al firmei la care ai facut asigurarea. Aia nu au dat banii aia, pt ca miroase a prostie acolo. Cum sa ai un astfel de deviz la o masina, care costa un picut mai mult. Dauna totala trebuia declarata, si gata....Evaluarea masinii nu o face proprietarul, ......cum ar fi ca unul, care si-a luat un junghi de dacie si a investit 10.000 euro(bani investiti neasigurati)k sa iti ceara 13.000 euro, pt ca el a muncit pt a aduce masina in starea aia....e nebunie, ori sumele sunt incorecte.

Iata o poveste interesanta! Sa ne ti la curent!

This post has been edited by george_slz: 17 May 2007, 00:00


--------------------
dacia Astra H Cosmo 2008 - b xx sef
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Como
post 17 May 2007, 08:03
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 679
Joined: 12 November 04
From: Bucuresti




Asigurarea nu poate despagubi o suma mai mare decat valoarea reala a masinii, calculata pe baza unor cataloage de preturi (si nu dupa cum au ei chef). Exista un prag de 75% peste care se declara dauna totala, asigurarea plateste cei 75%, iar restul si-i recupereaza proprietarul din vanzarea epavei.

Exista posibilitatea ca cei de la service sa fi estimat gresit valoarea daunelor. Ei trebuiau sa desfaca toate piesele afectate si sa calculeze corect costul reparatiilor. Se fac reconstatari, daca e nevoie, si se obtine un nou acord de la asigurari pentru toate piesele afectate. Practic, in momentul in care incep sa monteze masina la loc, asigurarea trebuie sa fi aprobat deja TOATE piesele si costurile. Au mai existat cazuri in care la sfarsitul reparatiilor costul total depasea pragul de 75%, iar asigurarile au refuzat sa plateasca o suma mai mare. Dar aici e vina service-ului (pentru ca nu au desfacut intai masina, nu au calculat corect, au facut devizul incomplet etc.), si pe ei ar trebui sa-i dea in judecata.

Mai exista si posibilitatea - destul de redusa - ca proprietarul sa fi avut niste aranjamente cu service-ul si sa-si fi reparat niste chestii in plus. Sau service-ul a reparat masina, asigurarea a platit, si abia pe urma si-au dat seama ca mai sunt piese afectate. Sau proprietarul a fost comod si nu s-a dus sa se certe cu cei de la asigurari pe motiv ca te poate da pe tine in judecata.

As zice sa te duci la asigurari si sa afli de ce au platit cat au platit si au refuzat restul. Nu prea e normal sa-si recupereze banii de la tine pentru ca nu e normal ca asigurarea sa nu plateasca tot, daca dosarul a fost facut corect, iar service-ul si asigurarea au procedat ca la carte.

This post has been edited by thecagero: 17 May 2007, 08:12


--------------------
Ford Focus 1.6 Ti-VCT, Ex-Logan
“In a gentle way, we can shake the world.” – M. Gandhi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dody_87
post 17 May 2007, 08:26
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 16 May 07




Kalosul a fost lovit de catre mine in partea stanga...i-am ciupit semnalizarea capota,iar aripa iam facuto-o praf cu tot cu roata.El a spus ca cei din service l-au chemat sa faca proba cu masina dupa reparatie,iar acesta a constatat ca ii bate planetara.Bun..ei au zis ca daca o v-or schimba se va marii devizu.Dansul a spus ca suporta el cei 1000 de euro...si sa o schimbe.Au schimbat-o iar cand a venit devizu vedeti si voi cat a ajuns.
Suma maxima data de asiban este 16 ,650 ron,calculata in functie de valoarea reala a masinii,si cred ca din aceasta cauza nu au dat dauna totala.Cei de la service au facut devizu cu 28,890.
Politaiul care a constatat accidentul a scris pe pv la avarii urmatoarele:aripa stanga fata,capota,far stanga,usa stanga roata stanga ,si airbaguri sarite.Si ce o fi mai schimbat dupa aia p la roti...dar sa ajungi la o asemenea suma..:|
Dupa mine eu cred ca serviceul a facut manarie cu aceasta suma.
Eu oricum nu am bani sa-i dau dansului si n-am nici nimic pe numele meu...
Se ajunge la puscarie?


--------------------
dacia logan 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
$$ilvviu
post 17 May 2007, 08:36
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.882
Joined: 6 January 07
From: Roman/NT




Cum sa se ajunga la puscarie? Ai o asigurare, nu? In caz de accident trebuie sa plateasca, e datoria lor sa fata hartogaraia, sa discute cu service-ul.
Daca loveai un mertan ce-ti faceau, te spanzurau??
Kalosu ala amarat nu cumva costa 8-9000 euro de nou?

Zii sa te dea in judecata si da-l dracu de tantalau, cu rabla lui cu tot. Cine stie ce a aranjat el cu service-ul de a ajuns la suma aia.

This post has been edited by ssilvviu: 17 May 2007, 08:37


--------------------
Renault Laguna Initiale 2002 - NT-97-SLR
Suzuki Samurai 1983 NT-99-SZK
VW Golf 1.9TDI 2001 NT-99-FIX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marss41
post 17 May 2007, 08:36
Post #9


Membru


Group: Members
Posts: 109
Joined: 20 November 06
From: Oradea




Cateva sfaturi:
1. Conform RCA ,societatea de asigurare la care ai incheiat asigurarea RCA trebuie sa te sprijine daca ajungi in instanta inclusiv prin a-ti asigura asistenta juridica.
2.La notificarea de plata care ai primit-o le faci comunicarea ca ai asigurarea RCA nr. ....... la societatea de asigurare ......... si nu are decat sa-si recupereze bani de acolo
3.Daca nu ai semnat si tu pe constatarile de dauna facute de asigurare ,cam poti sa refuzi consatarea facuta (daca s-a dat la inlocuit ceva de exemplu poti sa zici ca acel reper se poate repara )
4. Daca costurile reparatiilor sunt mai mari decat valoarea reala a masinii la data accidentului trebuia sa fie declarata dauna totala ,asigurarile trebuie sa-i fi dat suma maxima posibila si cu asta gata ( de exemplu sa zicem ca eu am o dacie 1300 de acum 25 de ani,valoarea ei de piata e 1000 lei ,tu ma lovesti zdravan si-mi faci masinuta varza iar eu ma duc in service si perfect normal costurile reparatiei sunt de 10000 lei - doar nu o sa-mi platesti 10000 lei ci mergem frumos duminica in targ si alegem o masina in aceeasi stare cum a fost a mea platesti pentru ea sa zicem 1500 lei si cu asta se cam termina povestea .Dca eu vin si-ti mai cer diferenta de 8500 lei asta deja se chiama santaj si cam risc fiu cercetat penal)
5.Pagubitului ii ceri sa-ti justifice fiecare leut cheltuit cu reparatia si acasta reparatie sa fi avut legatura stricta cu pagubele produse de tine in accident
6.Paguba se recupereaza intotdeauna de la vinovat (cel care a condus masina si a produs accidentul) si nu de la proprietar.
7. In cazul in care iti mai cere bani pentru ca sau inlocuit nustiu ce piese poti sa-i ceri si este obligat sa-ti dea piesele avariate (doar le platesti ) daca nu ti le da inseamna ca nu s-au prea inlocuit si asta se numest excrocherie si santaj.
Ar mai fi multe de spus finca cu daune ma ocup si eu dar in principiu cam astea ar fi punctele esentiale in cazul tau.
Cele bune.


--------------------
RENAULT LAGUNA II 2002 ,1,9 DCI 120 CP - BH11...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Como
post 17 May 2007, 08:40
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 679
Joined: 12 November 04
From: Bucuresti




QUOTE(dody_87 @ 17 May 2007, 09:26)
El a spus ca cei din service l-au chemat sa faca proba cu masina dupa reparatie,iar acesta a constatat ca ii bate planetara.
*



Pai trebuiau sa vada ca bate planetara inainte sa ii dea masina!

Si eu am patit exact acelasi lucru. Masina a fost lovita in aripa stanga fata si aruncata cu partea dreapta peste o bordura. Tot ce tine de directie si suspensie a fost rupt si pe stanga si pe dreapta. S-au facut 2 re-constatari pana acum; cei din service au facut masina, au testat-o si au ajuns la concluzia ca bate planetara; au facut poze si se face din nou reconstatare. Asta e situatia, masina sta de 7 saptamani deja in service, si o sa stea pana cand se aproba toate piesele si pana iese ca lumea. Cum dracu' i-au dat masina fara sa o testeze intai?

Service-ul trebuia sa testeze masina si sa faca reconstatare cu asigurarea. Iar daca proprietarul a zis ca o repara pe barba lui, atunci asa sa-i ramana numele.

This post has been edited by thecagero: 17 May 2007, 08:42


--------------------
Ford Focus 1.6 Ti-VCT, Ex-Logan
“In a gentle way, we can shake the world.” – M. Gandhi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dody_87
post 17 May 2007, 10:02
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 16 May 07




Fiind indrumat de catre avocat am fost si am facut cerere la director pt a-mi da urmatoarele acte:

- Nota de constatare intocmita de societatea de asigurari

- Devizul de lucrari de reparatii

-Chitanta sau dovada platii efectuate de soc de asigurari catre pagubit in baza rca
Inspectorul de la asigurari mi-a spus in felul urmator:"Nu prea vad eu sa intre cineva in arhiva si sa scoata documente de acolo,Problema aceasta ma depaseste" :|


--------------------
dacia logan 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
441529
post 17 May 2007, 10:56
Post #12


Administrator de blocuri


Group: Members
Posts: 160
Joined: 14 January 07
From: Comuna Bucuresti




Da' ce, e arhiva securitatii??? Dar s-a intrat si la asta...
Auzi secrete, nenica...Kalos-ul ala era vreun OZN, ceva?
Poti sa mai incerci si la CSA (Comisia de Supraveghere a Asigurarilor) si vezi ce zic si astia.


--------------------
Renault Megane Nissan Pathfinder 2.5 dci SE+ 174 CP Nissan Urvan 2.4i
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
deconectat
post 17 May 2007, 11:05
Post #13


Membru cu avatar de sezon


Group: Members
Posts: 1.116
Joined: 11 January 05
From: Brasov




O planetara > 1000 euro???
Deci: tu ai un proces verbal de constatare in care sunt trecute avariile. Pe baza acelui proces verbal el se duce in service si se face un deviz care trebuie aprobat de inspectorul de daune de la firma unde ai incheiat tu asigurarea. Daca inspectorul nu accepta intregul deviz, trebuie sa justifice motivul pentru care nu a acordat despagubirea. Eu ti-as recomanda sa afli cine s-a ocupat de acest dosar si sa il intrebi direct ce s-a intamplat. E persoana cea mai in masura sa te lamureasca.

Pentru orice reparatii care nu sunt cuprinse in devizul initial se face un nou deviz care trebuie aprobat de un inspector de daune; daca nu a facut asta, e problema lui si nu ii esti dator cu nimic.


--------------------
logan 1.6 8v ambition .
Ex. DSN Rapsodie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bashtalu
post 17 May 2007, 15:42
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.051
Joined: 9 September 06
From: Bucuresti




dovada platii este o chestie simpla, extras de cont sau copie dupa ordinul de plata...arhiva este exclus

o alta chestie, plafonul maxim de despagubire la rca este cam de 100.000 ron, trebuie sa te interesezi...
in rest consulta avocatul si sa te sfatuiasca cum trebuie
bafta!


--------------------
Audi A4 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor
post 17 May 2007, 16:23
Post #15


Moderator


Group: Members
Posts: 1.824
Joined: 10 May 05
From: Bucuresti




Indrumarea data de valentin.dumitran este foarte buna.
Si impresia mea, data de descrierea daunei si valoarea reparatiei, e ca e ceva necurat, suma fiind mult prea mare.

Pentru faptul ca pagubitul nu a fost despagubit integral de asiguratorul RCA sunt posibile 2 cauze:

1. Valoarea solicitata depaseste una din valorile limita din legea RCA. Situatia este foarte putin probabila, tinand cont ca masina lui este relativ noua. In aceasta situatie esti raspunzator de suma nedespagubita doar in masura in care ea este justificata (piesa defecta a fost inspectata si gasita defecta, cu constatare tehnica semnata si stampilata si care ti-a fost adusa la cunostinta; daca nu s-a intamplat asta cheltuiala respectiva nu-ti poate fi imputata; daca exista constatare tehnica, dar tu nu stiai de ea, poti cere piese defecta pentru reexpertizare; daca nu mai exista piesa defecta pentru a iti permite reexpertizarea, nu ti se poate imputa respectivul reper). Aici avocatul trebuie sa cunoasca si sa te sfatuiasca cum sa platesti strict pentru ce esti raspunzator sau cum sa nu platesti nimic.

2. Pagubitul nu a respectat procedura RCA privind constatarea daunei si eventualele reconstatari ulterioare necesare in speta. In acest caz nu esti raspunzator pentru nimic si nu ti se poate imputa paguba suferita de el datorita propriei sale neglijente in a urma procedurile legale in cazul RCA.

Despre frica ta de puscarie, e cazul sa te linistesti. Pentru daune materiale produse unor terti nu se face puscarie. Un accident auto ca cel din cazul tau nu poate fi incadrat penal; daca s-ar fi putut incarda in penal ar fi avut grija politistul constatator sa o faca. Ceea ce ai facut tu a fost contraventie (sanctionata de catre lege doar cu amenda), nu infractiune (caz de natura penala). In proces civil nu se poate face puscarie, doar in penal exista asa ceva. In proces civil se pot hotara doar despagubiri/ reparatii materiale.


--------------------
Renault Clio III 2006 1,5 dCi 80cp Dynamique 3usi
Honda CR-V 2006 2,2 CDTi 140cp Executive
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Benni
post 17 May 2007, 19:25
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 76
Joined: 20 February 07
From: Cluj-Napoca




Ma grabesc sa dau o indrumare fara a fi citit neaparat toate posturile:
ASIGURATORUL TREBUIE SA PLATEASCA INTREAGA SUMA, INDIFERENT DE VALOAREA ACESTEIA!!
Am fost si eu intr-o situatie asemanatoare cu Asiban-ul. Daca se ajunge in judecata, asiguratul nu are nici o raspundere. Poate fi chemat in instanta doar ca martor , nu ca parte in proces. Iar pagubitul se judeca cu asiguratorul.
FOARTE IMPORTANT: Pana la instanta apeleaza la CSA ( Comisia de supraveghere a asigurarilor ). De fapt tu, ca vinovat de accident, dar ASIGURAT, nu esti dator pagubitului decat cu polita RCA in copie xerox. Si cu scuzele de rigoare pentru producerea accidentului - desigur...
Oare cand va incepe si tara asta sa functioneze normal?!!...

This post has been edited by Benni: 18 May 2007, 09:31


--------------------
renault megane 2.2 estate 1,6 16v 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Benni
post 17 May 2007, 20:28
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 76
Joined: 20 February 07
From: Cluj-Napoca




Am citit pana la urma toate posturile si imi vine sa ma iau de cap... Mai intai ca imi aduc aminte de ticalosia celor de la ASIBAN Cluj, de felul cum m-au purtat pe drumuri pana i-am dovedit. Eu am fost pagubit, si valoarea reparatiei era mai mare decat erau ei dispusi sa plateasca, asa ca m-au indrumat spre vinovatul de producerea accidentului, sa negociez cu el... Le-am spus din start ca desi sunt suparat pe respectivul sofer, nu am nici cea mai mica intentie sa-i dau macar un telefon. Legea 135 (daca imi aduca bine aminte) modificata ulterior de cateva Ordonante ale Guvernului zice altceva. Asa ca m-am pus pe studierea respectivei legi, si m-am dus cu ea in extras la Comisia de Supraveghere a Asigurarilor. Aici la inceput am facut pe "niznaiul" sa vad cum ma abordeaza respectivii. Si spre marea mea uimire au incercat sa ma trimita tot la soferul vinovat mad.gif . Apoi le-am pus documentatia pe masa, si au dat-o domnii la intors, in cele din urma obligand ASIBAN sa plateasca intreaga reparatie.
Intre timp cosultasem si un judecator, care a zis asa: daca suma necesara reparatiei depaseste valoarea masinii respective la acel moment (cel mai rau caz) trebuie sa actionez in instanta ASIGURATORUL ( !!!!! ), si pe baza facturii din service acesta va platii intreaga suma!
Si nu conteaza unde iti repari masina, poti sa o faci la cel mai scump service din tara!, indiferent de ce zice asiguratorul!! Treaba asta cu service-uri agreate e praf in ochi pt necunoscatori, asa cum cu onoare am fost si eu...


--------------------
renault megane 2.2 estate 1,6 16v 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 17 May 2007, 20:42
Post #18


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.436
Joined: 23 February 07
From: Arad




Este evident ca situatia este cazul 2 prezentat de Tudor.
Sfaturile date de Marss41 (ca si ale lui Tudor) sunt clare si la obiect.
Parerea mea este sa nu te agiti in nici un fel, nu ai ce plati - iar cu puscaria ... hai sa fim seriosi, la urma urmei s-au indoit niste fiare, da-le'ncolo!
Toata problema asta se rezolva intre pagubit si asigurator (pana in limita despagubirii impusa de lege - cazul tau).
Raspunde-i la notificare (Marss41 pct.2) si lasa-l sa te dea in judecata, apararea ta este simpla si ar trebui sa ai sprijin juridic de la asigurator in proces!
Stiu ca este neplacut si la urma urmei i-ai produs o paguba omului asa ca trebuie inteles si el dar asigurarea, prin efectul ei, preia toate responsabilitatile legate de despagubiri (chiar daca pagubitul nu este multumit de cuantumul lor, asta este, unii castiga din asta wink.gif , altii pierd ... sau nu, dupa caz).
Cred ca, data fiind situatia, pagubitul tau este prins intre lacomia celor de la service si asigurator, care nu mai este dispus sa suplimenteze platile pentru lucrari neprinse in deviz (care oricum par sa fie exagerate, nu inteleg de unde vin sumele respective).
Eu prevad ca, dupa intimidari, o sa "cadeti la pace" intr-un fel, eventual prin acceptul asiguratorului de a suplimenta platile pe baza de deviz suplimentar acceptat de tine.
Succes si alta data fii mai atent!

LE: Benni are dreptate in ceea ce spune, se vede ca e patit! (Cred ca editam simultan posturile de nu le-am vazut pe amandaua!)

This post has been edited by adi_ar: 18 May 2007, 07:00


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dody_87
post 17 May 2007, 20:59
Post #19


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 16 May 07




Pentru Benni:
Asiguratorul a spus ca nu poate despagubi mai mult decat valoarea reala a masinii,calculata de asigurator inainte de accident.Au spus ca atat pot despagubi maxim potrivit legii :|


--------------------
dacia logan 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
colombina29
post 17 May 2007, 21:08
Post #20


Membru cu FI(c)AT


Group: Members
Posts: 466
Joined: 3 June 06
From: Acasa




Un kalos din 2004 ma indoiesc ca are valoarea de catalog 8000 de euro!


--------------------
FIAT ALBEA Dynamic 2006 - "La rând"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Benni
post 17 May 2007, 21:12
Post #21


Membru incepator


Group: Members
Posts: 76
Joined: 20 February 07
From: Cluj-Napoca




Repet ce mi-a spus judecatorul respectiv, si au confirmat in cele din urma cei de la asigurari: pe baza facturii din service si in urma hotararii judecatoresti ei vor platii integral. Asa spune si legea 135, ca daca nu se ajunge la un acord pe cale amiabila, instanta decide! Iar ASIBANUL mi-a zis ca fara hotarare judecatoreasca ei nu pot plati. Daca este hotarare - se executa fara probleme...
Dar pana acolo pe mine m-a rezolvat CSA-ul. Vezi unde au o filiala mai apropiata si fa-le o vizita. De fapt nu e treaba ta asta, spune-i politicos pagubitului sa o faca.


--------------------
renault megane 2.2 estate 1,6 16v 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Benni
post 17 May 2007, 21:18
Post #22


Membru incepator


Group: Members
Posts: 76
Joined: 20 February 07
From: Cluj-Napoca




Legea 135 are mari lacune, dovada numeroasele ordonante de Guvern care au dispus modificarea ei...
Crede-ma ce ti-am spus, am patit-o pana acum cu doi asiguratori! Nu te lasa, nu negocia nimic pentru ca nici ei nu au negociat cu tine valoarea primei de asigurare RCA. Nu te teme ca nu raman ei fara profit din activitatea care o desfasoara...


--------------------
renault megane 2.2 estate 1,6 16v 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Batrânul
post 21 May 2007, 11:03
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.458
Joined: 22 March 05
From: Bucuresti




Un sfat pentru dody_87 (daca mai e de actualitate):
Pastreaza cu grija procesul-verbal de la politie (nu il da din mana, chiar si in instanta, daca se ajunge pana acolo, dai o copie xerox); este cea mai buna dovada referitoare la pagubele produse.
Sa ne zici si noua ce s-a mai intamplat.


--------------------
Renault Clio IV 2015 / Life 1.2 16V
Ex Dacia 1300 (1975), Oltcit (1984), Dacia 1310 (1996), SuperNova (2001), R. Symbol (2007)
Cine nu are batrani sa-si cumpere... Astept oferte...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DAN_DANIEL
post 21 May 2007, 11:48
Post #24


STAGIAR


Group: Members
Posts: 167
Joined: 15 October 06




QUOTE($$ilvviu @ 17 May 2007, 09:36)
Cum sa se ajunga la puscarie? Ai o asigurare, nu? In caz de accident trebuie sa plateasca, e datoria lor sa fata hartogaraia, sa discute cu service-ul.
Daca loveai un mertan ce-ti faceau, te spanzurau??
Kalosu ala amarat nu cumva costa 8-9000 euro de nou?

Zii sa te dea in judecata si da-l dracu de tantalau, cu rabla lui cu tot. Cine stie ce a aranjat el cu service-ul de a ajuns la suma aia.
*




Corect!

Cat despre "dumnealui" sau "dansul" sau cum il apelezi tu pa nenea ala cu kalosu, e un excroc ordinar. Nu are ce iti face. La ce mai ne oblica sa platim asigurari daca tot noi tre sa dam banu din buzunar la final? wacko.gif


--------------------
DACIA berlina 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dody_87
post 21 May 2007, 11:57
Post #25


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 16 May 07




mai este de actualitate...am facut o cerere la directorul asigurarii pt a -mi da copii dupa deviz ,dupa constatare....mi sa spus spus ca in circa 10 zile imi dau raspunsul..
cat despre ala mia scris in notificare ca pana pe 20 august vrea aceas suma de bani.SA fie sanatos ca eu nu am de unde sa-i dau acei bani...nici macar daca ma da in judecata ,pentru ca ,chiar nu am de unde sa-i scot.:|
Oricum pe mn sau tatal meu nu ne-a chemat la nimic...nici la constatare nici in service sa zica ca depaseste si ca avem de plata.el nea sunat si a zis ca avem sa-i dam suma aceea de bani :|


--------------------
dacia logan 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
$$ilvviu
post 21 May 2007, 12:01
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.882
Joined: 6 January 07
From: Roman/NT




Stai calm... se da si el cocos crede ca poate si-a gasit prostul pe care sa-l stoarca de bani aiurea.
Daca nu aveai asigurare abia atunci aveai de ce sa-ti faci griji, dar asa.....


--------------------
Renault Laguna Initiale 2002 - NT-97-SLR
Suzuki Samurai 1983 NT-99-SZK
VW Golf 1.9TDI 2001 NT-99-FIX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 21 May 2007, 12:09
Post #27


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.436
Joined: 23 February 07
From: Arad




Dragul meu, chiar nu conteaza daca tu ai sau chiar nu ai acei bani!
Chiar de-ai avea sa-i cumperi masina noua si palarie de paie deasupra, nu are nici o importanta, tu nu-i datorezi nimic atata vreme cat ai avut o asigurare valabila!
Am si eu impresia ca e o excrocherie la mijloc (poti sa-l si dai in judecata pentru tentativa) si legat de valoarea reparatiei si de suplimentarea aceasta!
Succes!


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 16:20
Dacia