Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

situatia sos Gheorghieni-Sovata prin pasul Bucin, solicitare de la mihaibob

AL
post 8 Feb 2005, 13:20
Post #1


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




Am extras din topicul dspre austria o solicitare de-a lui mihaibob:

"avem nevoie de informatiile dumneavoastra despre strazi, hoteluri, restaurante de pe diverse trasee din Romania, nereusind in calatoriile noastre (circa 10-12 pe an) in tara sa acoperim toate aceste trasee unde trimitem clientii nostri austrieci, elvetiei si germani. de exemplu as dori sa stiu situatia soselei Gheorghieni, Sovata prin pasul Bucin, in urma cu 2 ani era rea dar am vara asta asa de multe grupuri (autocare, deci) care venind din Bucovina doresc sa ajunga la Sighisoara pe acolo incat sper intr-o minune, ca in vara sa fie practicabil. Voi ce stiti? "

cine stie e rugat sa-i raspunda aici...


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
OCEBE
post 8 Feb 2005, 14:47
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.324
Joined: 30 January 04
From: galati




eu am fost asta vara pe acest traseu; mai fusesem pe el acu vreo trei ani; in comparatie cu ce este acum, atunci era autostrada: mari portiuni de asfalt spart, gauri in asfalt, asfalt lipsa; este un drum care l-as mai face numai cu pistolul la tampla! nu cred ca de asta vara (august) pana acum sa se fi schimbat ceva in bine; mare pacat!


--------------------
dacia 1300
Am avut o DACIA 1300
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihaibob
post 8 Feb 2005, 15:48
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 7 February 05
From: Austria




Multam ptr. Info. Cam cat de lunga este portiunea cu probleme? este doar in munte la pasul Bucin? Crezi ca un autocar ar avea sanse sa merga pe acolo? Daca da cu ce viteza?


--------------------
SEAT TOLEDO - L-228DL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
OCEBE
post 8 Feb 2005, 15:58
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.324
Joined: 30 January 04
From: galati




cam mai bine de jumate de traseu (~30km, partea cea mai rea fiind cea dinspre Praid; de acolo la Sovata e bine dar ce folos); ptr. un autocar ar fi probleme nu atat datorita gaurilor din asfalt cat denivelarilor din portiunile cu asfalt lipsa sau rupt; eu cu cielo n-am reusit sa bag a III decat rareori; oricum, daca se merge incet (~20 km/h) este fezabil cred si pentru autocare;nu stiu de unde esti de loc ca sa pot eventual sa fac o comparatie cu un drum eventual cunoscut amandorura;
oricum, mai asculta daca apare si o alta opinie ptr. ca eu as putea fi subiectiv.


--------------------
dacia 1300
Am avut o DACIA 1300
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hatod
post 9 Feb 2005, 11:38
Post #5


Membru simplu


Group: Members
Posts: 92
Joined: 17 May 04
From: Cluj-N.




Nu le recomand traseul. Personal nu am parcurs traseul, dar am vazut masina colegului meu la o zi dupa ce a tracut pe acolo. Poate ca s-a grabit putin si a dat cu 40 km/h (in loc de 20)...
[asta era la inceputul verii 2004].

In plus si drumul de la Sovata pina la Balauseri e prost. Sint niste gropi seriosi, care se aduna la intrarea in fiecare sat, ca trebuie sa treci total pe contrasens. Acum se zice ca o sa fie reparata (au si inceput deja?), poate la vara o sa fie bun.

Desigur pt. turisti ar fi mult mai frumos sa treaca prin Bucin si apoi Sovata - cu opriri desigur -, dar pt. un sofer as recomanda ruta Gheorgheni - M. Ciuc - Odorhei - Cristuru Secuiesc - Sighisoara. Si acesta are gropi din belsug, dar totusi se poate deplasa cu o viteza mai normala.

So, warn them and let them decide smile.gif
Deci ma contrazic: pina la urma daca au o zi la dispozitie sa se plimbe pe acolo - se poate.


--------------------
Dacia Solenza 2004 - CV-nn-NNN
/* There's no one like you */
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aman
post 19 Jun 2006, 16:51
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 8 June 06




Rutele Gherogheni-Sovata si M.Ciuc-Odorhei-Sovata au fost complet refacute anul trecut (in 2005), cu exceptia catora poduri la data acela (octombrie 2005).


--------------------
Audi A4 1995, 1.8
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kaspersky
post 19 Jun 2006, 19:10
Post #7


maistru Zen


Group: Members
Posts: 1.063
Joined: 23 April 03
From: Cluj-Napoca




Sovata - Balauseri tot cu gropi a ramas?


--------------------
KIA Cee'd SW 1.6 GSL Base 2008
"Să fii patriot în România înseamnă să puți a iesle în timp ce constați că toate celelalte popoare ne sunt inferioare."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kriiss888
post 20 Jun 2006, 09:17
Post #8


Membru


Group: Members
Posts: 158
Joined: 19 December 03
From: Bucuresti




ambele rute gheorgheni- sovata si m. ciuc- odorhei secuiesc-sovata sunt foarte bune ..au fost refacute

sovata-balauseri este de asemenea bun...e posibil sa mai apara vreo groapa din cand in cand


--------------------
Dacia Logan Laureate Plus 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tabek
post 20 Jun 2006, 09:50
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 298
Joined: 23 June 05
From: Cluj Napoca




pe ruta Gheorgheni-Bucin-Sovata-Balauseri drumul este excelent! am fost acum o luna. Dupa cum s-a mai spus s-a reparat anul trecut. Nici o groapa, numai asfalt ca oglinda! blush.gif


--------------------
Dacia/Peugeot 1310L/307 1996/2006 - MM05HVM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursul-alb
post 23 Jun 2006, 13:48
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 585
Joined: 16 October 04
From: Iasi




Pai eu zic asta pe forumul asta inca din vara tracuta, de cand a fost reparat...; cert e ca acum dupa 1 an prin 2-3 locuri asfaltul a cedat... sper sa il repare repede sa nu se extinda.

Totusi dupa Praid, spre Gheorghieni, la primele viraje din ceea ce generic se numeste pasul Bucin, este o zona sfaramata crunt (de vreo 10 m...) nu stiu ce s-a intamplat acolo, dar drumul este efectiv de nerecunoscut...


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 egee - IS XX xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 10:06
Dacia