Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Câte stele Euro NCAP poate avea Fluence?

DFA
post 25 Nov 2010, 11:21
Post #1


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.511
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




Ca să nu mai poluăm topicul uriaș de Renault Fluence, am deschis un subiect nou în care să tratăm întrebarea lui DUDU de aici: Stie cineva la cate stele de siguranta NCAP este clasificat FLUENCE?

QUOTE(onlyone @ 25 Nov 2010, 01:20)
care sunt de fapt diferentele constructive reale care ar face fluence mai prejos decat megane?
*


La testele EURO NCAP bănuiesc că s-a testat un Megane III Hatch (B95) făcut pe platforma X95 pentru că în 2008 platforma X38 pe care sunt construite Fluence (L38) și Megane III 2010 (B38) nici nu se comercializa pe atunci.

Stabilind acest lucru, apar următoarele diferențe în ce privește siguranța pasivă între B95 și L38:

1. Nu mai există "Airbaguri frontale adaptabile (multistage)".
2. Nu mai există "Pretensionare separată centură piept + poală".
3. Nu este precizat nicăieri că pe X38 s-au păstrat senzorii dublii de impact lateral care sunt pe B95
4. Nu este precizat nicăieri că pe X38 există airbaguri laterale cu cameră dublă și adaptabile pentru protecția toracică (standard) cât și pelvină, care există pe B95. - CORECȚIE - în urma discuției cu Renault România am primit răspunsul că și pe L38 există airbaguri laterale duale, atât pentru torace cât și pentru pelvis.

Acum rămâne de văzut dacă aceste lipsuri pot influența foarte mult siguranța generală a lui L38 și B38.

Nu se știe care sunt modificările structurale privind ariile deformabile la impactul frontal și lateral la L38/B38 față de B95.

Dacă L38 va fi testat la EURO NCAP este posibil să obțină rezultate asemănătoare cu B95 dar nu uitați că va fi evaluat cu o versiune mai nouă de teste decât cele care au fost folosite la B95 - ca atare rezultatele NU vor putea fi comparate pur și simplu.

Eu personal nu cred că Fluence va fi testat la EURO NCAP, mai degrabă vor testa Fluence ZE, pe care Renault mizează foarte mult în cucerirea pieței de mașini electrice.

This post has been edited by DFA: 30 Nov 2010, 10:24


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 25 Nov 2010, 11:56
Post #2


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




Mai sunt și modificările de aici:
http://img411.imageshack.us/f/91001114.jpg/

Așadar, în mod sigur siguranța este sub Megane 3 veritabil, iar eu personal cred că și sub Megane 2.

This post has been edited by ssilviu: 25 Nov 2010, 13:44


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFA
post 25 Nov 2010, 12:16
Post #3


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.511
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




Da, acolo se vede destul de clar că există diferențe între platforma X38 și X95, nu mai spun de X90 (Logan).

Diferente_constructive_platforme_Renault__X90__X38__X95.jpg ( Size: 698.81k ) Number of downloads: 1783



25 Nov 2010, 12:25:
Am adăugat în postul inițial alte 2 diferențe între L38 și B95 privind protecția la impactul lateral.

This post has been edited by DFA: 25 Nov 2010, 12:25


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MB 47
post 25 Nov 2010, 14:17
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 47
Joined: 1 November 10




Megane 3, diesel 1.5 Expression, 5 usi si 1292 kg a fost masina de test in 2008 si a obtinut 5 stele. Din cate stiu eu Fluence e construit pe aceiasi platforma cu Megane 3, cea ce e logic dpv economic. partea din fata e la fel atat in exterior cat si in interior. Eu nu cred ca Fluence are modificari majore fata de Megane 3 care sa o scada sub 4 stele.(Jaguar XF in 2010 a luat 4 stele)


--------------------
Renault Fluence 1.5 90cp 2010 Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 25 Nov 2010, 14:29
Post #5


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




Nu citești posturile de mai sus? Fluence nu e pe aceeași platformă cu Megane 3.

This post has been edited by R19/16v: 25 Nov 2010, 15:34


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MB 47
post 25 Nov 2010, 15:54
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 47
Joined: 1 November 10




Le-am citit, dar din imagini n-am inteles mare lucru pt ca nu sunt inginer. Eu am spus ca mai jos de 4 stele nu poate sa iasa indiferent de diferentele fata de M3. Imi bazez afirmatia pe faptul ca Loganul are 3 stele si nu cred ca Fluence-ul e la fel.


--------------------
Renault Fluence 1.5 90cp 2010 Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFA
post 25 Nov 2010, 16:04
Post #7


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.511
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




QUOTE(ssilviu @ 25 Nov 2010, 11:56)
Așadar, în mod sigur siguranța este sub Megane 3 veritabil, iar eu personal cred că și sub Megane 2.
*


Între Megane II Sedan (L84) și Fluence (L38) sunt următoarele diferențe din punct de vedere al dotărilor privind siguranța:

1. Fluence-ul NU are "Airbaguri frontale adaptabile (multistage)".
2. Fluence-ul NU mai are ca opționale "Airbag-uri laterale (torace) spate".
3. Fluence-ul NU mai are "Centuri laterale spate cu pretensionare" - dar astea lipsesc și de pe B95... (pe B95 au rămas doar limitatoarele de efort).
4. Fluence-ul NU mai are "ISOFIX pentru pasager față".

Nu se știe care sunt modificările structurale ale punților, ariilor deformabile, etc...

DAR

Fluence-ul are în plus față de Megane II Sedan:

1. Indicator bord lipsă centură pasager dreapta.
2. Alertă sonoră lipsă centură pasager dreapta.
3. Tetiere care reacționează la impact din spate (Anti-whiplash headrests).

Cam puțin în plus...

Din multe puncte de vedere, platforma Megane II a fost o mini-revoluție și încă este superioară, dar evident mai scumpă.
Probabil că industria auto nu se va mai întoarce acolo prea curând, având în vedere reducerile de costuri către care tind toți fabricanții, pentru a rămâne competitivi pe o piață auto aflată încă într-o criză profundă.


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mahamann
post 25 Nov 2010, 16:41
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 768
Joined: 23 July 10
From: Bucuresti




in privinta testelor EURONCAP, este mai mult o chestiune de marketing. bineinteles ajuta si la cresterea sigurantei autovehiculelor, mai mult impun un trend daca vreti. testele se fac la 56 , respectiv 62km/h , marea majoritate a automobilelor isi mentin integritatea structurala la impact la aceste viteze, dar la 64 se fac praf. de ce? pentru ca producatorii "isi fac temele" vor sa respecte respectivul standard si nu ii mai intereseaza ce se intampla after, clientii deja au luat decizia de a achizitiona cel mai safe produs de pe piata (asta conform unor standarde, nu unor realitati). cand te gandesti la siguranta trebuie sa te gandesti si la masa inertiala, de exemplu te lovesti "bot in bot" cu un Q7 (nu aruncati cu pietre, nu sunt bizon fan x5 sau x6 etc) care are 4 stele, cine iese mai sifonat? ocupantul din Q7 ? eu nu cred. la urma urmei diferenta cea mai mare in siguranta o face conducatorul auto. de exemplu se castiga puncte suplimentare pentru prezenta "piuitoarelor" de centuri. daca x masina nu le are pierde puncte. in primul rand cand te sui in masina iti pui centura. este si lege radmasa.gif nu ar trebui sa fie piuitoarele respective decat daca si producatorii constientizeaza ca soferii sunt .... post-336-1110552489.gif


--------------------
Megane 2.2 1.5dci Kadjar 140 GPF 2007/2020
De 10k € imi iau un BMW seria 3 care a fost făcut o singură dată daună totală!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariusd4
post 25 Nov 2010, 16:48
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.967
Joined: 16 October 07
From: Bucuresti




Atata timp cat si Fluence dispune de aceleasi sisteme de siguranta si aceasta siguranta a fost gandita in acelasi Laborator de Accidentologie si Biomecanica al PSA Peugeot-Citroen si Renault , cred ca v-a obtine sigur 5 stele.
Am sa atasez si un document emis de laboratorul mentionat in care fugitiv am aruncat ochii si am regasit majoritatea sistemelor de siguranta si pe Fluence. Stima

P.S. Poate din cauza platformei va fi mai putin fiabil, poate stabilitatea la o anumita viteza va fi influentata, dar siguranta nu cred ca va fi influentata (ABS, AFU, ASR, Discuri frana fata-spate, airbag standard se regasesc si la Fluence). Exemplul M3 2009 cu 5 stele si toate celelalte masini cu platforme diferite de M2 care au 5 stele, nu cred ca vor face rabat de la siguranta !

This post has been edited by mariusd4: 25 Nov 2010, 16:59

Attached File(s)
Attached File  DP_atelier_siguranta.pdf ( 268.49k ) Number of downloads: 157


--------------------
Renault/Skoda Logan/Fluence /Octavia/BMW/Octavia 2007/2010/2014/2012/2019 - B 112 ...
"Nebunul care perseverează in nebuia sa va deveni înțelept".
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFA
post 25 Nov 2010, 17:44
Post #10


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.511
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




QUOTE(mahamann @ 25 Nov 2010, 16:41)
testele se fac la 56 , respectiv 62km/h , marea majoritate a automobilelor isi mentin integritatea structurala la impact la aceste viteze, dar la 64 se fac praf.
*


Întâmplător, testele Euro NCAP se fac la viteza de .... 64 Km/h!

QUOTE(mahamann @ 25 Nov 2010, 16:41)
..... cand te gandesti la siguranta trebuie sa te gandesti si la masa inertiala, de exemplu te lovesti "bot in bot" cu un Q7 ......
*


Și, pe drum, chiar înainte să intri într-un SUV, scoți carnețelul, un calculator de buzunar și un pix, începi să calculezi masele și vitezele instantanee ale celor 2 mașini, introduci și unghiul de impact în calcul și chiar când se deschid airbag-urile și simți că pedala de frână îți faultează fluierul piciorului apeși pe TOTAL și afli dacă vei supravețui sau nu impactului. În timp ce corpul tău revine din recul pe scaun te gândești fericit că ai scăpat, calculele ți-au arătat că ai să scapi cu viață. De data asta.

Lăsând ironia la o parte, este evident că "siguranța" e relativă, testele sunt doar un indicator asupra nivelului de siguranță oferit de acea mașină într-un impact cu o mașină cu o masă similară.
Ar fi cam absurd să ceri aceiași protecție în ORICE impact, cu ORICE mașină.

Mă întreb cum te-ai simți să fi cobai într-un test în care ai de ales între o compactă de 4 stele și una de 5 stele, împotriva unui Q7. Pe care ai alege-o?
Nu-i așa că te gândești că ai avea mai multe șanse de supraviețuire în compacta de 5 stele?

QUOTE(mahamann @ 25 Nov 2010, 16:41)
...... de exemplu se castiga puncte suplimentare pentru prezenta "piuitoarelor" de centuri. ......
*


Ai fi uimit să vezi câți oameni sunt absolut și total ignoranți când vine vorba de propria lor siguranță sau a celor care merg în mașina lor.
Piuitoarele alea pentru ăștia sunt făcute. Uneori și proștii merită să fie salvați.

QUOTE(mariusd4 @ 25 Nov 2010, 16:48)
Atata timp cat si Fluence dispune de aceleasi sisteme de siguranta ............
*


Tocmai, că nu are chiar aceleași sisteme de siguranță, plus că platforma e diferită, lipsesc anumite structuri, poate că materialele diferă (furnizorii diferă sigur) plus alte diferențe pe care nu le cunoaștem încă.
Probabil că ar obține un punctaj bun, dar nu neapărat ca și Megane III (B95), ăla care a fost testat la Euro NCAP în 2008, nu 2009.


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mahamann
post 25 Nov 2010, 18:27
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 768
Joined: 23 July 10
From: Bucuresti




am gresit cu 2 km/h viteza cu care se fac testele (eram setat pe vechile norme), oricum sunt convins ca ai inteles ce am vrut sa zic, si se vde din postul tau (cu tot cu ironia de rigoare tongue.gif ); in ziua de azi daca observi cam toate compactele noi au 5 stele ; oricum comparatia cu Q7 este pentru genul de oameni care au cazut pe spate ca a luat fluansul titlul de cea mai cea masina in 2011 de un juriu obscur si care o sa mai cada o data pe spate cand o sa afle ca a luat si 5 stele la ncap si care probabil ar fi in stare sa se gandeasca ca daca masina are 5 stele gata! sunt in siguranta orice ar fi. in ceea ce priveste faptul ca unele masini se fac muci la o viteza cu 2 km mai mare decat la cea la care e testata este binecunoscuta testarea "virtuala" (vezi logan) cand se aleg: duritatea, coeficientii de material etc astfel incat sa indeplineasca respectivele norme. oricum pe viitor se prefigureaza testele ncap notate cu pana la 6 stele (norme care dupa aparitie vor fi indeplinite de toti producatorii la urmatorul model). pana la urma de aici vom avea de castigat tot noi, "consumatorii"


--------------------
Megane 2.2 1.5dci Kadjar 140 GPF 2007/2020
De 10k € imi iau un BMW seria 3 care a fost făcut o singură dată daună totală!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariusd4
post 25 Nov 2010, 21:41
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.967
Joined: 16 October 07
From: Bucuresti




DFA, poate ca ai dreptate, poate ca nu, dar sincer daca as fi reno care deja mi-am facut un renume Euro NCAP nu as cobora stacheta decat sa fiu oligofren stiind ce isi doreste piata. Ramane de vazut, poate ne-am oligofrenizat cu totii si Fluansul va fi sub Logan. Stima si bucurati-va de masinile voastre.


--------------------
Renault/Skoda Logan/Fluence /Octavia/BMW/Octavia 2007/2010/2014/2012/2019 - B 112 ...
"Nebunul care perseverează in nebuia sa va deveni înțelept".
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 25 Nov 2010, 22:38
Post #13


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




QUOTE(mariusd4 @ 25 Nov 2010, 16:48)
aceasta siguranta a fost gandita in acelasi  Laborator de Accidentologie si Biomecanica al PSA Peugeot-Citroen si Renault , cred ca v-a obtine sigur 5 stele.



QUOTE(mariusd4 @ 25 Nov 2010, 21:41)
dar sincer daca as fi reno care deja mi-am facut un renume Euro NCAP nu as cobora stacheta decat sa fiu oligofren stiind ce isi doreste piata.


Raționament greșit. A se vedea eșecul Twingo 2 cu doar 4 stele.

Revenind on topic, din câte știu eu, la noile teste EuroNCAP, pentru 5 stele, ESP este obligatoriu. Așa că Fluence-ul fără ESP sigur nu are 5 stele conform noilor metodologii.

This post has been edited by ssilviu: 25 Nov 2010, 22:40


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFA
post 26 Nov 2010, 09:50
Post #14


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.511
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




Uitați o comparație făcută de mine privind testele Euro NCAP la 3 modele de compacte sedan.
Din păcate la Fluence sunt de fapt datele de la Megane III Hatch pentru Europa de Vest (B95) și nu de la Megane III Hatch 2010 low-cost (B38), astfel încât comparația nu e prea corectă.

Comparatie_Rezultate_EuroNCAP_B84__B95__O2FL.PNG ( Size: 42.71k ) Number of downloads: 1653


După cum se vede, B95 e net superior atât lui B84 (care a fost foarte bun la vremea lui) cât și Octaviei 2.
Lui B84 nu i s-au făcut testele privind protecția copiilor (!!), iar de la Octavia 2 lipsesc punctajele de la semnalizare centuri și impact stâlp.

Punctajul l-am dat cu referința la "Fluence" (în fapt B95...), pentru egalitate se dă zero (0), pentru mai bun decât referința se dă unu (1), pentru mai slab decât referința de dă minus unu (-1).

Mai jos este o comparație între cele 3 modele, de data asta privind dotările de siguranță și securitate.
De data asta comparația este făcută chiar între cele 3 modele, efectiv, nu între Hatch-uri de platforme diferite față de modelele dorite, cum e la evaluarea Euro NCAP.

Comparatie_dotari_securitate_L84__L38__O2FL.PNG ( Size: 90.3k ) Number of downloads: 1498


Punctarea s-a făcut la fel, cu referința la Fluence Privilege (L38), pentru egalitate se dă zero (0), pentru mai bun decât referința se dă unu (1), pentru mai slab decât referința de dă minus unu (-1). Se dă tot zero (0) și dacă pentru a obține acea dotare trebuie plătit în plus (e trecută și suma în EURO fără TVA).
"egaliz." (egalizare) înseamnă că acea dotare se obține la pachet cu o altă dotare pentru care trebuie plătit, cum e cazul la Megane II, pentru a obține ASR, CSV trebuie cumpărat ESP.

După cum se poate observa, la o evaluare obiectivă, L84 (Megane II Sedan Privilege) obține un scor egal cu Fluence iar Octavia 2 Facelift este mai slăbuță pentru că multe dotări de siguranță nu sunt incluse ci sunt opționale și trebuiesc adăugate ca să le egalizezi cu un Megane II Privilege sau Fluence Privilege.

Nu s-a ținut seama de costul per dotări la punctaj (Octavia 2 Facelift având și cea mai scumpă siguranță...).

Megane II chiar a reprezentat o referință dacă după 8 ani încă este la fel de bine dotat în privința securității și siguranței față de Fluence, care este mai modern, iar Octavia 2 nu este un adversar redutabil pentru Fluence tot din cauza politicii lor de a ține cât mai multe dotări pe lista de opționale.

Dacă Fluence nu ar fi fost construit pe o platformă low-cost (X38) și ar fi fost făcut pe platforma originală de Megane III (X95) le-ar fi "bătut" foarte ușor pe Megane II Sedan nu mai spun de Octavia 2 Facelift.

This post has been edited by DFA: 26 Nov 2010, 10:28


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFA
post 30 Nov 2010, 10:23
Post #15


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.511
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




Am modificat primul post - în urma discuției cu Renault România am primit răspunsul că și pe L38 există airbaguri laterale duale, atât pentru torace cât și pentru pelvis.

This post has been edited by DFA: 30 Nov 2010, 10:24


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
claudiu.manda
post 30 Nov 2010, 12:04
Post #16


Think green!


Group: Members
Posts: 368
Joined: 19 July 10
From: Bucharest




Un filmulet cu deformarea SM3-ului la impact frontal:



Aici cei de la Renault sustin ca, in conformitate cu testele lor interne, rezultatul ar fi 5 stele.

"From the perspective of passive safety, the vehicle has acquired the highest offset crash safety performance (5 stars, based on Renault Samsung Motors’ measurements). Besides, passenger airbag is installed as standard equipment in all models and side and curtain airbags are available options across all models."

Dupa cum arata situatia, cred ca si Fluence va tinti catre 5 stele.

This post has been edited by claudiu.manda: 30 Nov 2010, 12:15


--------------------
Renault Clio Symbol 2008 Dinamique 1.5 dCi 85 hp
10,000 km - 22.06.2009 / 20,000 km - 25.02.2010
30,000 km - 28.11.2010 / 40,000 km - 26.08.2011
50,000 km - 08.06.2012 / 60,000 km - 04.05.2013
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Avani
post 30 Nov 2010, 12:12
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 23 October 07
From: Capitala gri




QUOTE(claudiu.manda @ 30 Nov 2010, 12:04)
Un filmulet cu deformarea SM3-ului la impact frontal:
[...]
*



Nu inteleg de ce nu au lasat filmul mai mult, sa se vada cum lucreaza toata caroseria, nu doar partea din fata. ph34r.gif


--------------------
. . .
Think forward !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
claudiu.manda
post 30 Nov 2010, 12:17
Post #18


Think green!


Group: Members
Posts: 368
Joined: 19 July 10
From: Bucharest




Am tot cautat si eu, insa numai asta apare peste tot.


--------------------
Renault Clio Symbol 2008 Dinamique 1.5 dCi 85 hp
10,000 km - 22.06.2009 / 20,000 km - 25.02.2010
30,000 km - 28.11.2010 / 40,000 km - 26.08.2011
50,000 km - 08.06.2012 / 60,000 km - 04.05.2013
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 30 Nov 2010, 12:37
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




poate se deforma si stalpul A...

in Korea a fost testa? sunt curios cum a iesit la ei (la ei impactul frontal este pe toata latimea botului cu un perete nedeformabibil de beton)


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariusd4
post 30 Nov 2010, 13:23
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.967
Joined: 16 October 07
From: Bucuresti




....si totusi, filmuletul nu este de pe o sursa oficiala, sau poate ca nu vad eu. Stima

P.S. La Euro NCAP nu a fost testat nici Fluence, nici Samsung.

http://www.euroncap.com/results/renault.aspx

Ne dam cu parerea pe un filmulet al cui ?

This post has been edited by mariusd4: 30 Nov 2010, 13:29


--------------------
Renault/Skoda Logan/Fluence /Octavia/BMW/Octavia 2007/2010/2014/2012/2019 - B 112 ...
"Nebunul care perseverează in nebuia sa va deveni înțelept".
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razvandur
post 13 Dec 2010, 00:24
Post #21


Membru incepator


Group: Members
Posts: 18
Joined: 2 October 10
From: Iasi




Buna,

Am gasit trei filmulete realizate la testarea lui Renault Fluence/Samsung 3 - in cadrul KNCAP Korean New Car Assessment Program:

Succint ceva diferente sesizate:
Institutie/ Test Impact frontal Impact lateral
KNCAP 56 km/h * 55 km/h
EURONCAP 64 km/h 50 km/h
*impactul frontal la KNCAP a fost facut si la 64 km/h

Nu sunt un specialist, dar din ce vad nu cred ca o sa aiba probleme la obtinerea celor 5 stele la EURONCAP.
Totusi spre eliminarea oricarui dubiu nu stiu de ce nu il testeaza odata si pentru Europa.


--------------------
Renault Fluence 2010 1.5 dci 110 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DUDU D
post 13 Dec 2010, 08:14
Post #22


Membru


Group: Members
Posts: 156
Joined: 21 May 07




La impactul lateral nu vad cortina.Nu are ala?


--------------------
renault MEGANE SEDAN 4/1,5DCI, INTENS 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFA
post 13 Dec 2010, 09:29
Post #23


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.511
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




Numai uitați-vă în primul clip, cu impactul frontal, ce cap trage manechinul șofer la stâlpul B stânga!
Asta arată cât de importante sunt airbag-urile cortină, pe care koreenii văd că nu le-au testat, probabil că la ei sunt vândute predominant echipări mai slabe în privința siguranței.

În al doilea rând, se poate observa cât de puțin relevant este testul frontal cu un zid nedeformabil (caz care se întâmplă în realitate extrem de rar) și cât de distrugător e impactul frontal cu un obstacol deformabil plasat excentric.


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 12:08
Dacia