Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Fluence și Megane 3 cu cutie de viteze EDC, cu dublu ambreiaj de la 1 Noiembrie 2010 și în RO!

DFA
post 22 Oct 2010, 08:29
Post #1


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.512
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




Am întrebat zilele trecute la Renault România dacă se vor comercializa și la noi mașini cu cutie de viteze cu dublu ambreiaj (EDC - Efficient Dual Clutch) și mi s-a răspuns că de la 1 Noiembrie 2010 se vor aduce modele Fluence și Megane cu EDC, la fel cum acum se comercializează în Franța Megane 3 cu EDC.

Iată și mail-ul:

QUOTE
Stimate Domnule ......,

Va confirmam primirea mesajului adresat companiei noastre si va multumim pentru interesul dumneavoastra fata de produsele RENAULT.

Referitor la solicitarea dumneavoastra va informam ca vom comercializa versiuni dotate cu cutie de viteze cu dublu ambreiaj atat in gama Fluence, cat si in gama Megane.
Comenzile pentru aceste versiuni se vor putea lansa incepand cu 1 noiembrie 2010.

Ramanem in continuare la dispozitia dumneavoastra pentru orice solicitari si sugestii si va asiguram de intreaga noastra consideratie.

Cu deosebita stima,
Georgeta OPREA
Vocea Clientului Renault
Tel.: 021 203 88 58
Fax: 021 203 88 80
e-mail: voceaclientului.renault@renault.com
www.renault.ro


Se pare că cutiile EDC sunt fabricate de Getrag iar modelul care va echipa mașinile Fluence și Megane 3 este:

GETRAG PowershiftŸ 6DCT250 TRANSMISSION

6DCT250 are:
- 6 trepte
- cu ambreiaje uscate (reduc consumul față de cele umede)
- răcirea ambreiajelor nu se face cu ulei (iarăși se reduce consumul de combustibil și volumul de ulei din cutie - 1.7litri)
- comutarea treptelor nu se face hidraulic ci cu actuatoare electrice (iarăși consum mai mic și volum mic de ulei).

Mai multe detalii găsiți aici: http://www.getrag.de/en/231


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea_aq
post 22 Oct 2010, 14:19
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.885
Joined: 13 October 06




am si eu cateva nelamuriri, sper ca ma puteti lamuri macar partial:

1) cine fabrica cutiile pentru grupul vag ?
2) de ce dci110 (singurul motor care se poate comanda cu EDC) are performante mai slabe decat cuplat la o BVM6, iar la DSG e pe dos ?
3) de ce poti comanda EDC doar cu o singura motorizare ?

4) de ce "noile" generatii de motoare nu se utilizeaza pe mai multe platforme - vezi TCE130 care e pe M3 si nu pe Fluence, desi sunt in aceeasi clasa.
5) de ce nu avem motorizari comune intre mai multe clase , 1.4T pe Clio sau Laguna ? 1.2T pe Megane ?

6) Cat costa sa tii in productie 5 tipuri de cutii de viteza: BVR, CVT, EDC, AJO si automatele cu 4 trepte de pe clio, in conditiile in care le poti comanda doar in raport de 1 motorizare la 1 cutie.
7)Cat la suta din vanzarile renault in europa sunt cutii automate ?

8)Cand o sa putem alege altceva in afara de 1.6 benzina si 1.5 dci ?
9)Poate off-topic, dar L3 facelift a ramas doar cu 2.0 ca singura motorizare benzina ? mi se pare jenant

This post has been edited by mircea_aq: 22 Oct 2010, 14:20


--------------------
Megane Estate GT Rouge Flamme
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 22 Oct 2010, 14:26
Post #3


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.854
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Politica Renault Romania ... de 2 lei dar asta este ... vrei atceva ... te duci si iei din vest ...


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFA
post 26 Oct 2010, 16:01
Post #4


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.512
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




QUOTE(mircea_aq @ 22 Oct 2010, 14:19)
am si eu cateva nelamuriri, sper ca ma puteti lamuri macar partial
*



1. Sunt proiectate de BorgWarner si licențiate către grupul VAG - cred că acum le fabrică direct VAG, dar nu sunt 100% sigur.

2. Bănuiesc că cutiile de la Getrag nu sunt atât de rapide sau optimizate - probabil că mai au de muncă la ele până să le aducă la un nivel comparabil cu DSG - totuși, nu stau chiar așa de rău!

3. Ambreiajul uscat nu permite cupluri prea mari (deci se exclud motoare mai puternice) și este posibil ca cu motoare pe benzină să nu aducă un beneficiu prea mare - sau deloc.

4. Nu știu.
5. Nu știu.
6. Nu știu.
7. Nu știu.
8. Nu știu.
9. Nu știu.

This post has been edited by DFA: 26 Oct 2010, 16:02


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFA
post 8 Nov 2010, 11:10
Post #5


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.512
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




Și Ford folosește aceleași cutii cu dublu-ambreiaj de la Getrag, pentru cutiile sale PowerShift.

Din ce am citit, cutiile astea de la Getrag sunt destul de bune, schimbările de trepte în sus sunt foarte rapide și line, dar ceva mai lente decât cele de la o cutie DSG - cu mențiunea că o cutie DSG nu e atât de rapidă la schimbări în jos pe cât e de rapidă la schimbări în sus.

This post has been edited by DFA: 8 Nov 2010, 11:19


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFA
post 17 Nov 2010, 13:57
Post #6


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.512
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




Se pare că deocamdată Megane și Fluence cu EDC nu sunt disponibile, data de 1 Noiembrie 2010 nu s-a respectat:

QUOTE
Stimate Domnule ................,

Va informam ca data de deschidere a comenzilor pentru versiunile Megane si Fluence dotate cu cutie de viteze cu dublu ambreiaj a fost decalata.
Comenzile pentru aceste versiuni se vor putea lansa in reteua agreata renault Romania incepand cu 1 decembrie 2010.

Ramanem in continuare la dispozitia dumneavoastra pentru orice solicitari si sugestii si va asiguram de intreaga noastra consideratie.

Cu deosebita stima,
Georgeta OPREA
Vocea Clientului Renault
Tel.: 021 203 88 58
Fax: 021 203 88 80
e-mail: voceaclientului.renault@renault.com
www.renault.ro
www.merchandising-renault.ro



--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lungubogdan
post 13 Dec 2010, 17:38
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 98
Joined: 22 July 08




am vazut pe site ca au aparut deja fluence si megane 5 usi cu edc. astept sa vad la ce pret apare si megane ST cu edc. oricum consumul e foarte bun.


--------------------
seat leon 5F ST 1.2TSI DSG7 2014 - B59GAE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFA
post 14 Dec 2010, 10:45
Post #8


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.512
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




În sfârșit...
Dar văd că au pus EDC-ul doar pe Fluence Dynamique...
Și la Megane hatchback au pus EDC-ul doar pe Sport Edition...

Pe Megane EDC-ul e 967 Euro fără TVA.

Pe Fluence EDC-ul e 1.129 Euro fără TVA...

Totuși, un DSG7 pe Octavia 2 FaceLift e 1.375 Euro fără TVA.

This post has been edited by DFA: 14 Dec 2010, 12:21


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 00:57
Dacia