Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Oferta renault 2009, Oferta renault 2009

iradu22
post 9 Jun 2010, 07:52
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 7 June 10




Salut,

Am cumparat un renault fluence cu anul de fabricatie din 2009 benficiind de oferta renault. Din cate stiu masina pleaca cu ulei de motor din fabrica. De asemenea revizia este la 20.000km sau la 1 an. Intrebare: Anul respectiv nu ar trebui sa fie de cand a parasit autoturismul fabrica? Pe bord imi arata ca trebuie sa scimb uleiul peste un an.

Voi cum stiti ca se procedeaza? Schimba cumva dealer-ul uleiul? L-ati schimbat voi dupa achizitie?

This post has been edited by iradu22: 9 Jun 2010, 07:53


--------------------
Renault Fluence 2010/Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatimeu
post 9 Jun 2010, 10:26
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.710
Joined: 6 September 06




nu stiu ce sa iti spun. masina mea implineste pe 18 iulie un an de la achizitie, iar astazi m-a anuntat ca mai am 30 de zile pana la revizie, deci mai repede cu 9 zile.
in mod normal in cazul unei achizitii pe baza de comanda cred ca setarea CB-ului se face inainte de iesirea pe poarta uzinei stiind pentru ce piata este destinata (diferente de intervale intre revizii. Nu stiu cum se practica cu masinile aduse de RRO si tinute pe stoc, dar si atunci sigur setarea CB-ului se face in mod similar deoarece si atunci diferentele in intervale de revizie se mentine. Eu am luat masina din stocul existent la acea data in parcul RRO si am revizie la 20.000km sau un an.
o alta posibilitate e modificarea sau setarea intervalului de revizie de catre RRO in momentul in care masina intra in parcul lor auto, urmand sa fie ulterior expediata catre reprezentantul care a lansat comanda.


--------------------
renault/audi Megane III RS/Audi A4 2014/2019 benzinar/tractor 302/190 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iradu22
post 9 Jun 2010, 10:41
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 7 June 10




Pai da imi e foarte clar ca si mie mi l-au resetat prb cu cateva zile inainte de a-mi livra masina. Resetul cred ca il pot face si eu lunar. Nu aceasta e problema ci cat de real este? Masina e clar fabricata in 2009. Si tot clar imi este ca a avut ulei in ea. Intrebarea era cand au resetat ei computerul au schimbat si uleiul? Daca nu inseamna ca eu am ulei de cel putin juma de an si daca nu fac 20.000 km pana in decembrie (cazul cel mai fericit daca masina a fost fabricata in decembrie) inseamna ca o sa am ulei mai vechi de un an in motor.

This post has been edited by iradu22: 9 Jun 2010, 10:43


--------------------
Renault Fluence 2010/Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatimeu
post 9 Jun 2010, 11:03
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.710
Joined: 6 September 06




si ce crezi ca o sa se intample? nu se strica nimic. Pentru siguranta ta poti merge la o reprezentanta reno si o sa-ti spuna sigur data exacta a fabricarii autoturismului. Sigur uleiul este cel pus din fabrica, si la fel de sigur este ca ei o sa iti spuna ca uleiul este pus in masina cu doua zile inainte de ridicarea ei sau mai exact atunci cand zice CB-ul 1an - cat mai zice ca ai acum pana la revizie.


--------------------
renault/audi Megane III RS/Audi A4 2014/2019 benzinar/tractor 302/190 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bebecool
post 10 Jun 2010, 20:09
Post #5


Doctor de oase


Group: Members
Posts: 549
Joined: 26 October 06
From: Pa scaun




Eu zic sa mergi cu masina asa cum e(app. cati km ai?).
Uleiul pe care il pun cei la fabrica nu o sa-l mai ai niciodata in masina. De asemenea fiind vorba de un motor nou uleiul este foarte important pana se mai ''lasa'' motorul.


--------------------
Renault/Opel Megane 2 1.5dci 80cp/ Focus 2 1.6Tdci 2009 2007 - B-08-BBM
Banii fac fericirea celor care nu merita alta fericire. (G. Gesbron)

User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iradu22
post 11 Jun 2010, 12:13
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 7 June 10




Pai abia am luat-o vreo 350Km. :-) Insa uleiul e pus din Octombrie 2009.


--------------------
Renault Fluence 2010/Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatimeu
post 11 Jun 2010, 13:13
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.710
Joined: 6 September 06




nu te mai stresa ca nu are rost. Masina daca nu a fost folosita crezi ca uleiul acela si-a pierdut proprietatile?


--------------------
renault/audi Megane III RS/Audi A4 2014/2019 benzinar/tractor 302/190 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PINCH
post 23 Jun 2010, 16:21
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 202
Joined: 13 June 10




pentru linistea ta intreaba de unde ai cumparat-o si ai scapat de un stres...succes!


--------------------
Honda Civic 2009 - B-777-ENB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stanyc2003
post 23 Jun 2010, 21:37
Post #9


Omu cu Fluensu'


Group: Members
Posts: 622
Joined: 2 December 08
From: Bucharest




QUOTE(iradu22 @ 9 Jun 2010, 11:41)
Pai da imi e foarte clar ca si mie mi l-au resetat prb cu cateva zile inainte de a-mi livra masina.  Resetul cred ca il pot face si eu lunar. Nu aceasta e problema ci cat de real este? Masina e clar fabricata in 2009. Si tot clar imi este ca a avut ulei in ea. Intrebarea era cand au resetat ei computerul au schimbat si uleiul? Daca nu inseamna ca eu am ulei de cel putin juma de an si daca nu fac 20.000 km pana in decembrie (cazul cel mai fericit daca masina a fost fabricata in decembrie) inseamna ca o sa am ulei mai vechi de un an in motor.
*


cand mergi in magazine sa cumperi ulei pt motor....cam cat crezi ca au stat acele bidoane pe rafturi? crezi ca si-au pierdut din proprietati????
vorba lu bebecool...ulei cum e cel pe care il ai acum in motor nu o sa mai vezi! o sa iti puna la revizie Elf fabricat in Romania! cu proprietati net ,,superioare,,smile.gif)


--------------------
Renault Fluence 2010,1,5 dci, 105 CP, negru metalizat - numere roșii
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_meme
post 1 Jul 2010, 13:19
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 2 December 09




salut, aveti idee daca exista in plan si alte motorizari pentru FLUENCE, sunt foarte tentat de acest model, arata fantastic, dar 1.6 110 CP este putin cam submotorizat pentru ceea ce se vrea o masina de clasa mijlocie.


--------------------
BMW E30 1990 - B9XXXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Phonyx
post 1 Jul 2010, 13:56
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 60
Joined: 8 March 08




Fluence nu este din clasa "mijlocie" este din clasa compacta,vezi ca se va baga pe fluence motorul de 2,0 140cp benzina.


--------------------
Chevrolet Cruze 1.8LT - BH- CRZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th April 2024 - 03:31
Dacia