Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Inlocuire Radio Connect R & GO 2018 cu Media Nav, Renault Captur 2018 Radio Connect R & GO

lucasro_2300
post 12 Mar 2018, 17:40
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 38
Joined: 24 February 18




Sper ca nu e off-topic, daca gresesc va rog sa ma corectati! Multumesc!
Am comandat un Renault Captur facelift 2018 care vine echipat cu Radio Connect R & GO si as dori inlocuirea in timp cu Media Nav (Evolution). Pe net nu am gasit prea multe despre conectarea mufelor, am gasit doar ca mufele de pe radio sunt diferite fata de MediaNav si ca ar fi niste cabluri care adapteaza Radio Connect R & GO la autoturism. Intrebarea mea este daca echiparea cu mufe a autoturismului este aceeasi cu cele cu MediaNav, avand functiile complet compatibile sau trebuie facute adaptari.Daca trebuie adaptari ,oare cei din reteaua service vor sa faca sau refuza pe motiv de garantie? Postez si foto cu radioul R&Go, cu mufele spate ale acestuia(primele 3 foto) si cu mufele spate si conexiunile la Media Nav(ultimele 4 foto)

This post has been edited by lucasro_2300: 12 Mar 2018, 18:18


Attached thumbnail(s)
2.jpg ( Size: 99.52k ) Number of downloads: 2521
1.jpg ( Size: 96.65k ) Number of downloads: 2617
197984849_6_644x461_radio_connect_rgo_renault_captur__rev009.jpg ( Size: 47.78k ) Number of downloads: 2623
4eba9e4s_960.jpg ( Size: 193.28k ) Number of downloads: 2607
Dacia_Duster_radio_stereo_wiring_diagram_connector_pinout_installation.jpg ( Size: 61.35k ) Number of downloads: 2621
post_756_142652700649_thumb.jpg ( Size: 29.34k ) Number of downloads: 509
3e4e1e4s_960.jpg ( Size: 69.8k ) Number of downloads: 489


--------------------
Renault Captur 2018 Live Evo - BV18LDS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
chelull
post 29 Mar 2018, 15:34
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 257
Joined: 11 February 10




Cablajul de R&Go (Radio 13) nu este compatibil cu cel de Medianav fara adaptarea mufelor.
Pentru montaj Medianav pe cablaj de R&GO ai nevoie de referinta asta 240366872R (cablaj de adaptare), care o gasesti la reprezentanta la comanda. Asta ca sa nu faci tiganii pe cablaj.

De avut in vedere la achizitionare Medianav:
- Piesa sa nu fie Virgina, daca este posibila sa fie configurata deja (daca vine fara configurare trebuie intervenit cu DDT)
- Ecranul EcoDrive (daca acesta va fi active) nu va functiona doar cu medianav, va trebui adaugat si multiplexor (BIC).
- Iti recomand minim ULC 3.0


--------------------
Renault Captur 2016 / ZEN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lucasro_2300
post 29 Mar 2018, 17:15
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 38
Joined: 24 February 18




Multumesc lui Chelull pentru raspunsul pertinent oferit. Voi incerca sa-i urmez sfaturile,bineinteles dupa discutii cu cei de la service in vederea pastrarii garantiei!


--------------------
Renault Captur 2018 Live Evo - BV18LDS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariusik88
post 7 Apr 2018, 20:35
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 261
Joined: 25 February 10
From: Bucuresti




@lucasro_2300 ai vorbit la Renault, ai rezolvat ceva?


--------------------
Renault Clio IV 2017 / 0.9 TCE / Life - RO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lucasro_2300
post 10 Apr 2018, 17:30
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 38
Joined: 24 February 18




Inca nu am vorbit, o sa revin cu amanunte peste cateva zile!


--------------------
Renault Captur 2018 Live Evo - BV18LDS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lucasro_2300
post 12 May 2018, 06:13
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 38
Joined: 24 February 18




Se pare ca ,dupa cele discutate cu un reprezentant service Renault, codul cablului de adaptare trimis de Chelull este cel care trebuie iar pretul este in jur de 180 lei!
Mai continui documentarea si va tin la curent cu ce mai aflu, am promisiunea de scheme de conectare !

This post has been edited by lucasro_2300: 12 May 2018, 06:17


--------------------
Renault Captur 2018 Live Evo - BV18LDS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
chelull
post 18 May 2018, 16:51
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 257
Joined: 11 February 10




LUCASRO_2300 Te pot ajuta eu cu schemele necesare. Ce-ti trebuie mai exact?


--------------------
Renault Captur 2016 / ZEN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lucasro_2300
post 18 May 2018, 19:17
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 38
Joined: 24 February 18




Daca ma poti ajuta cu schemele ma intereseaza schemele electrice pe partea audio la varianta cu radio R&Go si varianta cu mediaplayer Medianav pentru varianta Renault Captur 2018 (Live Evo si Zen).Imi sunt necesare ca sa vad conectarea mufelor celor doua variante audio cu cablajul masinii in cele doua variante pentru a vedea ce e necesar sa adaptez!Multumesc mult de ajutor, vreau sa demonstrez celor de la reprezentanta Sibiu ca nu au dreptate si ca se poate schimba radioul original cu Medianav, in ciuda impotrivirii lor!De asemenea ar fi interesant daca ar fi conectarea la mufe la cablul adaptor propus de Chelull. O zi buna!

18 May 2018, 19:23:
Pentru cei ce nu au putut gasi in carte cum se ajunge in radacina cu foldere a unui stick cu muzica pe playerul R&GO , am gasit o solutie!Se apasa tasta OK(buton rotund dreapta sus) si apoi tasta Return de pe partea de butoane! dupa care se alege folderul dorit prin rotire buton dreapta sus si OK pe folderul selectat!La mine functioneaza aproape intotdeauna.

18 May 2018, 19:45:
Schemele sunt ceva in genul la asta!

This post has been edited by lucasro_2300: 18 May 2018, 19:45

Attached File(s)
Attached File  visteon.pdf ( 43.89k ) Number of downloads: 577


--------------------
Renault Captur 2018 Live Evo - BV18LDS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
shake9696
post 20 May 2018, 22:33
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 20 May 18




Salut! In vreo luna imi ajunge si mie noul Captur si as vrea sa fac upgrade la sistemul multimedia (vine cu radio connect). Ce parere aveti despre asta (s-ar potrivi?): Isudar multimedia. Si ai cumva un link de unde ai luat noul tau sistem original? Mersi!


--------------------
Renault Captur 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FlorianP
post 21 May 2018, 07:19
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 77
Joined: 29 June 15
From: Calarasi




QUOTE(shake9696 @ 20 May 2018, 22:33)
Salut! In vreo luna imi ajunge si mie noul Captur si as vrea sa fac upgrade la sistemul multimedia (vine cu radio connect). Ce parere aveti despre asta (s-ar potrivi?):  Isudar multimedia. Si ai cumva un link de unde ai luat noul tau sistem original? Mersi!
*




Pus de mine... citeste aici:
http://www.reno.ro/index.php?showtopic=290...dpost&p=4671399
http://www.reno.ro/index.php?showtopic=290...dpost&p=4674705


--------------------
Renault Captur - 0.9TCE 2015/Authentique Energy TCe 90
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lucasro_2300
post 29 May 2018, 17:53
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 38
Joined: 24 February 18




Am desfacut azi radioul R&Go de pe Captur 2018 si am avut o surpriza!
Mufele nu sunt ca la medianav, nu au nici adaptoare ci sunt cablate direct pentru radioul R&Go (cuplare directa in circuit).
Singura solutie ramane adaptarea intre mufe dar e nevoie de schema de legaturi pentru radioul VISTEON R013-X87 .
Cea de care am facut rost si am pus-o mai jos sub numele VISTEON este de la modelul X82, alaturi de cea de la Media Nav.
Schemele sunt gasite pe Net dupa o cautare profunda.
Daca poate cineva sa-mi ofere aceasta schema cu codul X87 ii voi ramane profund recunoscator.
Asa as putea sa fac o schema de adaptor intre cele 2 variante.Va ramane apoi problema mufelor de cuplare la instalatia existenta dar asta deja e alta poveste!
Multumesc!

Attached thumbnail(s)
Media_Nav_Dacia_Lodgy_wiring.jpg ( Size: 86.33k ) Number of downloads: 468


Attached File(s)
Attached File  visteon_X82.pdf ( 43.83k ) Number of downloads: 264


--------------------
Renault Captur 2018 Live Evo - BV18LDS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
shake9696
post 10 Jun 2018, 11:09
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 20 May 18




QUOTE(lucasro_2300 @ 29 May 2018, 17:53)
Am desfacut azi radioul R&Go de pe Captur 2018 si am avut o surpriza!
Mufele nu sunt ca la medianav, nu au nici adaptoare ci sunt cablate direct pentru radioul R&Go (cuplare directa in circuit).
Singura solutie ramane adaptarea intre mufe dar e nevoie de schema de legaturi pentru  radioul VISTEON R013-X87 .
Cea de care am facut rost si am pus-o mai jos sub numele VISTEON este de la modelul X82, alaturi de cea de la Media Nav.
Schemele sunt gasite pe Net dupa o cautare profunda.
Daca poate cineva sa-mi ofere aceasta schema cu codul X87 ii voi ramane profund recunoscator.
Asa as putea sa fac o schema de adaptor intre cele 2 variante.Va ramane apoi problema mufelor de cuplare la instalatia existenta dar asta deja e alta poveste!
Multumesc!
*



Ai mai reusit? Sunt curios de progres smile.gif


--------------------
Renault Captur 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lucasro_2300
post 10 Jun 2018, 14:56
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 38
Joined: 24 February 18




Am mai studiat problema si am gasit ceva corespondente intre cablare Medianav si radio R&Go (sau invers).Pe partea de audio (difuzoare si alimentare )e OK, le-am gasit!
Inca ma mai supara faptul ca nu am gasit corespondenta a 2 fire de pe aceasta mufa dar am aflat ca R&Go foloseste magistrala de date de mare viteza de pe masina si nu magistrala de joasa viteza media(pinii 12 si 13 mufa OBD la Media Nav si pinii 6 si 14 OBD la R&Go).Se pare ca undeva aici se monteaza multiplexorul in cazul in care vrei sa ai afisare date ECO pe Medianav(de pe pinii de pe conector OBD?) R&Go se pare ca are demux incorporat ca sa poata prelua date din calculatorul din habitaclu!
Pe mufa mare se pare ca sunt conectate doar microfonul, conexiunea de date si comenzile de pe volan dar nu am facut inca desene cu corespondenta pinilor.

This post has been edited by lucasro_2300: 10 Jun 2018, 15:00


--------------------
Renault Captur 2018 Live Evo - BV18LDS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andrei0391
post 11 Jun 2018, 16:12
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 3 June 15




https://www.reno.ro/Media-Nav-in-loc-de-Rad...Go-t316211.html

@lucasro_2300 Exact ce vrei tu, eu am reusit!

This post has been edited by andrei0391: 11 Jun 2018, 16:14


--------------------
Dacia Logan 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nirosreno
post 21 Jun 2018, 19:45
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 56
Joined: 9 April 18




Am achiziționat de pe site-ul unui cunoscut magazin online (nu-i dau numele ca să nu-i fac reclamă) navigația cu android din imaginea atașată, în scopul de a înlocui unitatea Radio Connect de pe Capturul meu fabricat în 2018. Am urmărit cu atenție tot ce s-a postat pe acest topic și pe celelalte în legătura cu operațiunile de înlocuire a unității originale a mașinii cu o unitate medianav sau cu navigație cu android și am constatat și am constatat că nici propria mașină nu face excepție de la regulă și ca și în cazul celorlalte, sunt probleme de compatibilitate a mufelor. La modelele 2013 se pare că nu era această problemă, întrucât într-o discuție telefonică avută cu vânzătorul produsului, acesta mi-a dat asigurări că este compatibil cu modelul deținut, fiind plug & play, adică îi bagi mufele, îl așezi în locaș, dai drumul și funcționează 100%. Da, așa se întâmpla dacă era vorba de modelul 2013, cu cel din 2017 lucrurile stau altfel. Mai postase cineva pe alt topic, faptul că a înlocuit cu succes radioul original cu o navigație cu android identică cu cea cumpărată de mine, dar și în acel caz era vorba tot de primul model de Captur.
Citind ce s-a postat pe celălalt topic referitor la înlocuirea Radio Connect R&Go cu Medianav, mi-a atras atenția prima postare, a lui andrei0391, în care acesta făcea unele precizări privind modificările ce se pot face în vederea instalării unui Medianav și am reținut recomandarea privind mufele ISO de Nissan.
Studiind setul de cabluri cu care a venit navigația mea, concluzionez că pot rezolva problema adaptabilității într-o mare măsură, dacă folosesc cablajul adaptor ISO pentru Nissan, împreună cu setul de cabluri ISO al navigației (cel încercuit cu albastru).
Am constatat că pe spatele Radio Connect sunt două mufe, una din ele conține alimentările și ieșirile spre difuzoare, dar cealaltă nu îmi dau seama exact ce rol are, probabil conține comenzile de pe satelitul de sub volan și informații de la computerul de bord (Drive Eco, volumul în raport de viteză, etc.). Probabil nu voi mai beneficia de toate acestea, dar constat că pe lângă seturile de cabluri ale navigației există și modul CAN Bus (încercuit cu roșu), ce poate fi montat pe oricare din cele două seturi de cabluri adaptoare. În acest caz, există posibilitatea să se păstreze o mare parte din funcții, dacă nu chiar toate, prin intermediul acelui CAN Bus Box?
Indiferent de rezultat, când voi primi mufele ISO de Nissan pe care le-am comandat de pe site-ul recomandat de andrei0391 și căruia îi mulțumesc pe această cale, voi trece la montarea navigației pe mașină și voi reveni cu cele constatate.


Attached thumbnail(s)
4CARMEDIA_ZRS_AS_47B.jpg ( Size: 34.24k ) Number of downloads: 400
HTB1BuybX26H8KJjSspmq6z2WXXa3a.jpg ( Size: 105.56k ) Number of downloads: 302


--------------------
Renault Captur Life Evo Energy 90dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lucasro_2300
post 22 Jun 2018, 18:07
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 38
Joined: 24 February 18




Modulul incercuit nu e adaptorul CAN-BUS, este convertorul pentru adaptarea comenzilor pe volan la comenzile de pe noul player. Dupa cum spui ca vrei sa faci vei pierde deocamdata folosirea microfonului original pentru convorbirile telefonice handsfree, comenzile pe volan si bineinteles comunicarea pe BUS cu calculatorul masinii.Toate cele 3 conexiuni se afla pe mufa aceea ce ramane nefolosita de tine.Atentie la BUS ca se pare ca la radio R&GO varianta 2018 nu e folosit bus-ul de viteza mica (audio) ci cel de date (CANBUS).Banuiesc ca radioreceptorul are multiplexor in interior!
Totusi deocamdata nu am reusit sa identific clar lucrul acesta.


This post has been edited by lucasro_2300: 22 Jun 2018, 18:08


--------------------
Renault Captur 2018 Live Evo - BV18LDS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nirosreno
post 22 Jun 2018, 21:01
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 56
Joined: 9 April 18




Așa este, m-am convins, din nefericire. Am instalat navigația folosind cablul cu mufă Nissan și mufe ISO și am constatat ca nu mai funcționează comenzile pe volan și nici iluminatul butoanelor de pe navigație. Mi-am dat seama ca restul comenzilor sunt pe cealaltă mufă. Rămâne varianta cu cablul indicat de chelull. Am citit pe alt topic ca cineva a montat aceeași navigație pe un Captur model 2013, care are mufe compatibile Medianav. E nevoie de o chema de compatibilitate a celei de-a doua mufă tip Nissan cu cea de-a doua mufă Medianav.


--------------------
Renault Captur Life Evo Energy 90dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andrei0391
post 23 Jun 2018, 19:10
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 3 June 15




Conexiunile pentru comenzi volan sunt cele din visteon.pdf și diagrama pentru media nav, însă îți trebuie mufa de care ziceam ca am comandat-o din SUA. A se observa ca au aceeași culoare și denumire cu cele de la media Nav.

Blocul este numerotat 325, tot ce trebuie făcut este conexiunea A1-A1, A2-A2, A3-A3, B1-B1, B2-B2, B3-B3.

23 Jun 2018, 19:16:
Mufa de care ziceam...

This post has been edited by andrei0391: 23 Jun 2018, 19:16

Attached thumbnail(s)
Screenshot_20180623_200410.png ( Size: 65k ) Number of downloads: 382
Screenshot_20180623_200718.png ( Size: 348.75k ) Number of downloads: 219
IMG_20180503_122126.jpg ( Size: 2.97mb ) Number of downloads: 297


--------------------
Dacia Logan 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lucasro_2300
post 27 Jun 2018, 19:40
Post #19


Membru incepator


Group: Members
Posts: 38
Joined: 24 February 18




Dupa multe cautari pe Net am reusit sa gasesc schema de conectare in circuit a MediaNav.
Am prelucrat-o si am notat legaturile conform mufelor.
Nu stiu exact daca pe pinii 4 si 18 vine informatie de la senzorii de parcare sau ce reprezinta aceasta conexiune, pe schema mufei nu este specificat.
Daca cineva poate face completari rog sa le posteze aici.
Postez aici si conectarea modulului de date multiplexor BIC cu codul 283468105R ,poate dau cuiva idei sa incerce functionarea datelor ECO pe dispaly.

This post has been edited by lucasro_2300: 27 Jun 2018, 19:51

Attached thumbnail(s)
Conectare_Medianav_si_camera_.jpg ( Size: 233.48k ) Number of downloads: 342
bic3.jpg ( Size: 29.83k ) Number of downloads: 228


--------------------
Renault Captur 2018 Live Evo - BV18LDS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nirosreno
post 1 Jul 2018, 19:56
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 56
Joined: 9 April 18




A trebuit să abandonez momentan ideea înlocuirii Radio Connect R&Go cu navigatia 7 inch cu android 7.1, deoarece din nefericire nu am nici timpul nici experienta necesară realizării tuturor modificărilor, mai ales că unele din cele discutate pe acest topic nu prea se potrivesc cu navigatia mea. Așa cum am mai spus, navigatia cu android are două seturi de cabluri adaptoare, unul cu mufe ca pentru medianav, de unde și compatibilitatea cu modelele Logan, Sandero și Duster de la Dacia, iar celalalt cablu are mufe ISO, în care am văzut ca intra și comenzile de pe volan. Am optat pentru această variantă, deoarece am găsit pe site-ul indicat de Andrei un cablu adaptor care se potrivea cu mufa mică de pe Captur, partea cu tensiunile de alimentare și ieșirile spre difuzoare, fără să am comenzi pe volan și celelalte de pe cealaltă mufă. Am instalat navigatia doar cu acest cablu și am constatat ca nu funcționează nici iluminatul butoanelor de pe aceasta. Asa că am renunțat momentan și aleg varianta cu cablul adaptor original indicat de chelull, în speranța compatibilității sale cu adaptorul navigației mele, prevazut cu mufe de medianav. Am discutat la dealerul local despre cablu, nu prea știau de asa ceva, dar au fost de acord sa facă o comanda, spunând ca va dura ceva timp pana va sosi. Se pare ca nici pana în ziua de azi nu au primit confirmare în legătură cu comanda data, deși cablul exista în baza de date Renault. Știe cineva vreun dealer Renault care să aibă acest cablu adaptor pe stoc sau măcar să fie mai operativ cu comenzile de acest fel?


--------------------
Renault Captur Life Evo Energy 90dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobmilo
post 9 Jul 2018, 10:29
Post #21


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 5 April 17




Salut. A reusit cineva pana la urma sa inlocuiasca R&GO cu sistemul multimedia android de la chinezi sau medianav in asa fel in cat sa fie full functional (cu toate mufele, multiplexoarele, fufutnele si dighidoiznele smile.gif )? Cred ca chinezii o sa afle pana la urma de adaptoarele respective si o sa le bage in punga cu restul cablurilor din sistemul multimedia. Daca m-as pricepe i-as contacta sa le explic despre ce e vorba, dar sunt varza la acest capitol.

This post has been edited by bobmilo: 9 Jul 2018, 11:27


--------------------
Renault Captur 2018 Life Evo Energy 0.9 tce
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nirosreno
post 9 Jul 2018, 22:04
Post #22


Membru incepator


Group: Members
Posts: 56
Joined: 9 April 18




Am fost pe la câțiva dealeri Renault și am discutat cu personal calificat în domeniu, adică pe partea de electrică. Mulți au fost surprinși de existența cablajului de adaptare, dar după ce s-au convins de existența acestuia în baza lor de date, mi-au dat același răspuns în privința disponibilității sale, adică faptul că acesta nu poate fi găsit la nicio reprezentanța pe stoc, trebuie comandat, vine de afară și poate dura și 3 săptămâni sosirea referinței comandate. Prețul a mai crescut, dar este identic peste tot unde am întrebat, adică 196 lei.. Asa că cine nu are experiență suficienta sau timp necesar, dacă se înarmează cu răbdare, poate alege și varianta aceasta. Merită încercat, ceva tot va funcționa și poate pe parcurs, se vor rezolva și eventualele disfuncții. Personal am optat pentru așa ceva și va voi ține la curent.

This post has been edited by nirosreno: 9 Jul 2018, 22:16


--------------------
Renault Captur Life Evo Energy 90dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lucasro_2300
post 10 Jul 2018, 08:51
Post #23


Membru incepator


Group: Members
Posts: 38
Joined: 24 February 18




Si eu am riscat si am comandat cablul cu codul de la Chellul si suplimentar am comandat de pe Aliexpress si de pe TME mufele de Nissan si Renault (conectare la Medianav)pe care sper sa le pot echipa corespunzator cu pini si sa le cuplez intre ele dupa scheme.
Acum astept sa soseasca toate comenzile si va voi tine la curent cu modul in care am avansat cu lucrarile.
Varianta finala va fi ori cea cu cablul original cumparat ori cu un cablu executat de mine dupa schemele de conectare Renault-Dacia
Mai astept (daca se poate si este cineva atat de amabil sa o posteze) schema de conectare a receptorului R&Go pe masina (schema originala Renault Captur 2018)pentru a depista cele 2 fire necunoscute de pe mufa cu difuzoarele.


--------------------
Renault Captur 2018 Live Evo - BV18LDS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobmilo
post 10 Jul 2018, 10:06
Post #24


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 5 April 17




Am avut intentia sa comand sistem multimedia China cu android 8 si anume acesta https://www.aliexpress.com/item/Isudar-Car-...2847485676.html sau acesta https://www.aliexpress.com/item/For-Duster-...7460.0.0.V89MC4 dar astept sa vad daca cu trecerea timpului cineva ii da de cap adaptorului si multiplexorului. Am fost inspirat sa comand la configurarea masinii (life evo) si a suportului rotund (craddle) cu pretul de 100 eu (nu e din aur) ...se potriveste perfect in gaura aceea rotunda din radio, are mufa usb pt incarcare pe el asa ca firul aproape nu se vede la conectarea telefonului si arata cat se poate de decent in masina. Totusi nu se compara cu un ecran incorporat fara excrescente. Sistemul chinezesc a fost cand m-am uitat prima data 378$ acum pretul a scazut la 294$ si cred ca o sa mai scada; toata problema e cu adaptoarele. Va urmaresc cu admiratie si interes; sunt convins ca pana la urma veti reusi sa-i dati de cap.

This post has been edited by bobmilo: 10 Jul 2018, 11:44


--------------------
Renault Captur 2018 Life Evo Energy 0.9 tce
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nirosreno
post 18 Jul 2018, 22:24
Post #25


Membru incepator


Group: Members
Posts: 56
Joined: 9 April 18




Azi am fost la reprezentanță, de unde am ridicat cablajul de adaptare comandat, referința 240366872R. De cum l-am văzut, am avut neplăcuta surpriză să constat că deși referința corespunde ca și cod, din nefericire nu este ceea îmi trebuie, în sensul că mufele dinspre cablajul mașinii sunt tip ”mamă”, iar cele care trebuie să intre în MediaNav sunt de tip ”tata”, în loc ca toate mufele de pe cablajul adaptor să fie invers, pentru a putea fi cuplate la cablaj și la navigație.
Practic, este același cablu din prima imagine pusă de lucasro_2300 în prima lui postare din acest topic deschis de el. Acest cablu permite mai degrabă adaptarea Radio Connect R&Go X87 R013 pe modelele Captur din 2013.
S-ar putea elimina mufele cu 24 și 32 de pini de pe cablajul mașinii și de pe cablajul adaptor, punându-se firele pe direct, cap la cap, iar mufele pentru MediaNav ar putea fi înlocuite cu unele de pe TME, deși nu am găsit acolo mufe pentru comenzile pe volan.
Am încercat, dar nu reușesc să pun poze cu cablajul comandat, dar pentru a vă face o idee, precizez că este identic cui cablajul atașat la R&Go-ul din prima imagine a primei postări a lui lucasro_2300, inițiatorul acestui topic.

La un studiu mai atent al etichetei de pe cablajul adaptor, realizezi că acesta este făcut în România de către Sumitomo Electric Wiring Solutions (SEWS) care produce cablaje pentru indistria auto, iar la noi în țară se pare că are fabrici în 4 locații, la Târnăveni, Alba Iulia, Deva și la Orăștie. Site ul firmei este www.sews-e.com.

This post has been edited by nirosreno: 18 Jul 2018, 23:23


--------------------
Renault Captur Life Evo Energy 90dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Insane09
post 20 Jul 2018, 20:51
Post #26


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 2 November 16




Buna ziua,

M-ar interesa si pe mine sa montez un sistem multimedia similar cu acesta: Smarty Trend

A mai folosit careva ? A fi ok ca si cablaje ? La sfarsitul filmuletului sunt prezentate si cablajele cu care vine.

Eu am un Captur din 2015, cu Media Nav Evolution.

This post has been edited by Insane09: 20 Jul 2018, 20:51


--------------------
Renault Captur 2015 - Intens Energy DCI 90
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nirosreno
post 21 Jul 2018, 09:59
Post #27


Membru incepator


Group: Members
Posts: 56
Joined: 9 April 18




Din punct de vedere al mufelor este OK și ar trebui să se potrivească cu cablajul mașinii, dacă este vorba de un Captur din 2015.Sistemul fiind plug & play, trebuie să funcționeze fără adaptări.

This post has been edited by nirosreno: 21 Jul 2018, 12:23


--------------------
Renault Captur Life Evo Energy 90dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
shake9696
post 29 Jul 2018, 10:21
Post #28


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 20 May 18




Buna ziua!

Am gasit si eu un mediaplayer cu Android pe AliExpress (link) si din cate vad este si pentru modelul din 2018. Din poza cu cablaje credeti ca sunt toate cele necesare? M-ar interesa deoarece si eu am modelul din 2018.

Va multumesc!


--------------------
Renault Captur 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nirosreno
post 29 Jul 2018, 10:31
Post #29


Membru incepator


Group: Members
Posts: 56
Joined: 9 April 18




Dacă are mufele din imagini, ma tem ca este exclus să poată fi montat pe un Captur din 2018, fără modificări sau adaptări ale acestora.


--------------------
Renault Captur Life Evo Energy 90dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lucasro_2300
post 3 Aug 2018, 16:11
Post #30


Membru incepator


Group: Members
Posts: 38
Joined: 24 February 18




A venit momentul sa va prezint si primul cablu adaptor, cel cu alimentarile si difuzoarele.
Pentru cunoscatori, in afara de alimentare si difuzoare,firul rosu neconectat se va conecta la mufa mai lunga a Medianav pe pinul 2 pentru pornire la introducere card in locas(contact prin cheie).
Cele 2 fire ,alb si negru inca nu le-am descoperit,astept inca o schema de la conectarea R&Go la captur 2018.Oricum va functiona si fara ele.
Urmeaza mufa de semnal mic, unde voi adapta legaturile la microfon,,camera marsarier,comenzile pe volan si apoi voi studia si legaturile pe magistrala de date.
Doar legat cu firul rosu la pinul 2 mufa mare Medianav va functiona dar fara lumina pe butoane si normal fara comenzi volan.
Am achizitionat din dezmembraride pe o Dacia Dokker un cablu de legatura comenzi-volan -Medianav, inca ma gandesc daca il voi conecta direct sau o sa-l tai si o sa-l conectez prin mufa mare R&Go.
Decizia o voi lua cand va sosi timpul sa achizitionez Medianav-ul(cat de curand).
Pana atunci va las sa va delectati cu lucrarea mea.
20180803_164806.jpg ( Size: 1.51mb ) Number of downloads: 255

20180803_164839.jpg ( Size: 1.49mb ) Number of downloads: 201

20180803_164934.jpg ( Size: 1.52mb ) Number of downloads: 158


This post has been edited by lucasro_2300: 4 Aug 2018, 11:02


--------------------
Renault Captur 2018 Live Evo - BV18LDS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
6 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 12:15
Dacia