Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Probleme Sernzori Parcare, Senzori Parcare

Ancateuvali87
post 27 Apr 2017, 19:46
Post #31


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 27 April 17




da dar iti facea si cand dadeai imi masalier?

27 Apr 2017, 19:47:
am rezolvat din meniu mersi , am reusit sa ii dezactivez , dar oricum trebuie sa imi rezolv problema

27 Apr 2017, 19:49:
acuma le-am dezactivat pe amandoua ca nu pot ajunge la un mecanic pana marti , dar ii ceva dubios , daca era in fata cum zici la numere trebuia sa faca doar cand o bag in D dar ea face si cand o bag in R

This post has been edited by Ancateuvali87: 27 Apr 2017, 19:49


--------------------
Renault megane 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aldea florin
post 27 Apr 2017, 19:54
Post #32


Membru incepator


Group: Members
Posts: 88
Joined: 3 November 11




E posibil ca o mufa sa nu faca contact sau poate chiar ars vre-unu dar sa cada asa dintr-o data pare dubios. Cand pleci de pe loc dupa ce treci de 7 km/h se dezactiveaza automat. Incearca sa-i activezi pe rand fata spate si sa vezi din care parte ar fi pb. In felul asta descoperi daca pb este de pe fata sau spate. Daca face in ambele sensuri posibil sa fie din comanda centrala si un tester va spune unde e buba.

27 Apr 2017, 19:57:
Cu mare placere. In marsarier nu imi facea doar cand imi tauia in fata continuu si bagam in marsarier tauia alternand fata spate.

This post has been edited by aldea florin: 27 Apr 2017, 19:57


--------------------
renault Kadjar 2016 1,5 dci 110 cp - DB-26-APR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
johnjar87
post 18 May 2017, 09:11
Post #33


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 7 December 16
From: Râmnicu Vâlcea




Salutare.
Vin cu o problemă (mai ciudată).
Senzorii de parcare merg ok, doar că suspectez sistemul lor ca fiind problema.
De curând am instalat senzori aftermarket, doar pe spate.
Eu m-am ocupat de instalare. Găuri, trasee electrice, etc...
Locul pentru „calculatorul” senzorilor l-am ales în spate le mochetei, portbagaj, partea stângă (pe acolo trec cablajele).
Inițial la legarea alimentării avem un fir gri (+ pentru lâmpile marșarier spate) și un negru (masă). Am legat + și acel negru - . Nu am fost atent, dar acel negru era minusul de la aprinderea becului din portbagaj. Mai pe scurt dacă deschideam portbagajul (fără să ridic) și dădeam in spate cu mașina, funcționa și sistemul senzorilor de parcare.
Apoi am desfăcut din nou la cablaje, am găsit minusul corect (tot negru dar mai pitulat prin acel cablaj), am legat și acum totul este perfect funcțional.... cu un mic efect secundar..
Dacă merg prea mult cu spatele (ca și timp, 15-20 de secunde), în bord apare portbagajul ca fiind deschis, cu toate că este închis. La viteze mai mari știți voi, apare avertizare „boot open” cu roșu.
Acum, sunt sigur că din cauza ultimilor modificări am problema asta.
Senzorul/contact deschidere portbagaj M3, hatchback, unde naiba e?
Sau oare dacă pun - de la sistemul senzorilor de parcare direct pe mașină o mai fi problemă?.... acum mi-a venit ideea asta......

This post has been edited by johnjar87: 18 May 2017, 09:13


--------------------
Renault Megane III 2011 - VL 27 JAR
Impossible is nothing...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
silvanu96
post 18 May 2017, 09:35
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.798
Joined: 21 April 15
From: Ploiesti




Minusul se pune la caroseria masinii.
Senzorul hayon este in broasca.


--------------------
Renault Megane 3 2009 Hatch 1.5 dCI 78kw - PH__CSR
Duster Laureate 2016, 1.5dci 4wd.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hspinache
post 2 Dec 2022, 12:51
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 311
Joined: 16 March 09
From: -




Am o problema cu senzorii de parcare aftermarket , montati pe spate .
Pentru a fi alimentati , din calea cu becuri de marchalier , a urcat cu fir rosu in sus , a ajuns in locul unde cablajul se desparte in doua parti [catre capota si catre aripa fix] , a luat-o catre capota si s-a jonctat cu fir pt lumini .
Problema ar fi ca m-am trezit cu firul rupt , asa , parca a fost retezat cu o forafeca . Celelelte fire sint bune .
Firul rosu inca are rezerva pentru a se reface legatura , dar nu pricep cauza sectionari . Este evident ca s-a sectionat de la miscare capota , dar cred ca sint 2 variante : poate plasticul este de vina sau poate traseul firului . Astfel ca nu stiu ce sa cer . Ce ma sfatuiti ?


--------------------
Ren - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 10:20
Dacia