Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Zgomot in stalpul stanga

vladss
post 9 May 2012, 13:11
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 31 August 09
From: Bucuresti




Salutare,
de aproximativ 3 saptamani am o noua masinuta, un Renault Megane Sport Tourer.
Cam de 3 zile a aparut un zgomot ciudat undeva in stalpul din mijloc de pe stanga cam in dreapta urechii il percep eu (daca stau in dreapta si conduce altcineva pare sa se auda de prin portiera stanga spate, iar daca conduc eu si imi lipesc urechea de stalp zgomotul se aude apropae clar din stalp). Un fel de tacanic usor(pare ca s-ar tensiona\detensiona ceva - parca ar fi desprins ceva de la locul lui). Nu e un zdranganit. Zgomotul apare cand accelerez , dar mai ales cand franez (mai ales daca franez mai tare). La gropi si hopuri se aude rareori. Tot acum vreo 3 zile erai in masina cu portiera stanga deschisa si cand am vrut sa cobor s-a auzit o pocnitura undeva prin zona (am zis eu ca o fi vreo balama de la portiera - nu am dat importanta). Nu sunt sigur daca are legatura cu tacanitul pe care il aud eu.

S-a mai lovit cineva de acest zgomot? Aveti idee de la ce poate fi?

Eu am facut oricum o programare sambata in service dar am zis sa intreb si aici ca poate s-a mai lovit cineva de asta si le-as putea zice ceva celor din service, s-au m-as putea uita chiar eu.

This post has been edited by vladss: 9 May 2012, 13:12


--------------------
Renault Megane Sport Tourer 2011 Privilege EVO 1,6 16V - B-82-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dcrane
post 9 May 2012, 13:23
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 66
Joined: 27 April 12




Stalpul stanga mijloc nu pare a se pupa cu dreapta urechii stangi (caci cu urechea stanga esti catre stalpul central din partea stanga). Cred ca e o greseala de redactare, nu?

Posibil sa fie doar zgomotul pe care-l face centura. Ai observat sa faca doar cand asta e cuplata?


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reckno
post 9 May 2012, 13:59
Post #3


Adaug tampiti in lista de warn logs!


Group: Members
Posts: 523
Joined: 18 June 07




Daca e zgomotul de soricei din usi..in dreptul stalpului se aude in mers..il am si eu

sincer nu stiu de la ce ar putea fi...

Mai e o problema..daca inchizi portiera cu geamul pe jumatate deschis..se aude cu geamul loveste o bucata de metal....

daca are cineva idee ar fi foarte util...si idei de reparat


--------------------
Renault Megane Coupe 2011 - MAG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladss
post 9 May 2012, 16:07
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 31 August 09
From: Bucuresti




Despre urechea stanga este vorba. Am gresit eu.
Zgomotul nu este de la centura, am mers si fara ea si am tras si de centura in toate partile si nu se aude nimic. Scoate si centura un greieras intr-o anumita pozitie dar cu ala m-am prins.

Nu am testat geamul , nu cred ca am deschis vreun geam pana acuma. O sa incerc in seara asta si iti zic.



9 May 2012, 16:25:
Mie mi se pare ca se aude in stalp nu in portiera cu toate ca atunci cand stau in dreapta pare ca se aude de undeva din zona portierei stangi inspre stalp. Seamana intradevar cu un chitait de soarec. O fi din portiera.
Sunt tare curios ce vor zice cei din service. Parca vad ca vor zice ca ei nu aud decat zgomote normale, totul e in regula smile.gif)
Asi desface eu tot pe acolo dar imi e ca stric poate ceva si apoi ma costa.



This post has been edited by vladss: 9 May 2012, 16:25


--------------------
Renault Megane Sport Tourer 2011 Privilege EVO 1,6 16V - B-82-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bgd819
post 9 May 2012, 19:09
Post #5


Membru


Group: Members
Posts: 124
Joined: 15 October 11
From: Toscana, Italy




[quote=vladss,9 May 2012, 16:07]
Despre urechea stanga este vorba. Am gresit eu.
Zgomotul nu este de la centura, am mers si fara ea si am tras si de centura in toate partile si nu se aude nimic. Scoate si centura un greieras intr-o anumita pozitie dar cu ala m-am prins.

Nu am testat geamul , nu cred ca am deschis vreun geam pana acuma. O sa incerc in seara asta si iti zic.
<span class='edit'>9 May 2012, 16:25:</span>
Mie mi se pare ca se aude in stalp nu in portiera cu toate ca atunci cand stau in dreapta pare ca se aude de undeva din zona portierei stangi inspre stalp. Seamana intradevar cu un chitait de soarec. O fi din portiera.
Sunt tare curios ce vor zice cei din service. Parca vad ca vor zice ca ei nu aud decat zgomote normale, totul e in regula smile.gif)
Asi desface eu tot pe acolo dar imi e ca stric poate ceva si apoi ma costa.
*


Salut, aceasi problema am avut si eu ,pe la 7000km,
iti spun exact despre ce este vorba, am mai detaliat pe undeva pe aici. Este vorba de bara , traversa ce leaga caroseria , mai exact travesrsa de pe plafon 1000%.
Aceasi simptome, la accelaerae si decellerare brusca,nu tot timpul in cazul gropilor,sunetul apare cand se torsioneaza caroseia.
Un sfat important : spunele sa sudeze in puncte aceea traversa, mie mi-au prinso in nituri apoi dupa un drum in italia sa aud din nou dar mult mai putin, astept sa revin in tara pentru a ma certa un pic cu APAN BRAILA DIG.
Deci este sigur de akolo, am fost in teste cu 5 persoane , de la electrician , mecanic ecc de la renault, a 2 zi au descoperit cauza.
in nici un caz nu te apuca de unul singur pentru ca pierzi garantia!!


9 May 2012, 19:21:
http://www.reno.ro/index.php?act=Search&CO...te=zgomot+stalp
cauta prin functia SEARCH ,zgomot i stalp si o sa vezi acolo problema mea identica cu a ta


This post has been edited by bgd819: 9 May 2012, 19:21


--------------------
renault megane sedan 2 1,6 16v- 2005- privilege megane 3 1,4 Tce -2011-privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
connectorxp
post 9 May 2012, 20:26
Post #6


Just a happy camper :)


Group: Members
Posts: 829
Joined: 28 March 09
From: Bucuresti




Ultima persoana care a postat aici probleme cu zgomotul din montantul respectiv, a avut surpriza sa constate la service ca un element metalic era deplasat de a locul lui si a necesita sudarea/fixarea acestuia.


--------------------
Lexus CT200h Eco/2011 - XX-XXX-LEX
1,8VVTi HSD, 136PS, 5% in Bucuresti :) Albastru 8U9 si senzatii tari pe curent :P

Ca musca'n lapte pe forumul Reno' :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AF80
post 10 May 2012, 07:20
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 64
Joined: 9 April 11




Exact aceasta problema o am si eu la Fluence. Eu am constatat ca e la usa drepta spate sau in dreptul plafonului deasupra usii. Se aude si cand deschid usa dar mai putin. Cand iau curbe mai agresiv sau la plecare de pe loc se aude. Practic cand caroseria e pusa in tensiune atunci se aude cel mai deranjant. Solutie inca nu am gasit chiar daca am fost in test cu 2 ingineri. Mi-au dat cu o solutie pe garnitura de la usa dar nu a rezolvat nimic. Ma duc la revizia de 2 ani peste 1 sapt si stau pe capul lor sa o rezolve.

This post has been edited by AF80: 10 May 2012, 07:23


--------------------
Renault Fluence Dynamique 1.5dci 105cp 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladss
post 10 May 2012, 10:21
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 31 August 09
From: Bucuresti




Eu abia ajunsesem acasa, am deschis portiera larg si ma pregateam sa ies din masina, cand s-a auzit o pocnitura destul de puternica, undeva in partea stanga , prin dreptul stalpului (mi s-a parut ca s-a auzit mai mult in partea de jos). Am zis ca a trosnit vreo balama (asa mai pocneau pe la logan cateodata). Ideea e ca din acea zi am inceput sa aud acel zgomot la plecarea de pe loc, cand franez mai tare sau cand sunt cu a 2-a de exemplu si accelerez mai puternic si rareori se aude si la denivelari (defapt cred ca se aude mereu - mai tare sau mai incet). Aseara am oprit casetofonul si clima si mi-am lipit urechea de stalp si am constatat ca se aude si cand iau virajele mai in forta. Exact cum zicea colegul de mai sus - cand se tensioneaza mai tare caroseria. Zgomotul se aude destul de incet, daca dai casetofonul mai tare, sau daca e clima la maxim, abia il auzi sau nu il auzi deloc (depinde de ce urechi ai smile.gif).

Cand merg acuma sambata in service o sa le spun celor de acolo sa verifice si bara respectiva (banuiesc ca pot vedea destul de usor daca traversa aia e desprinsa).

O sa va tin la curent.

This post has been edited by vladss: 10 May 2012, 10:22


--------------------
Renault Megane Sport Tourer 2011 Privilege EVO 1,6 16V - B-82-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
caty2k
post 10 May 2012, 10:49
Post #9


Catalin


Group: Members
Posts: 723
Joined: 28 December 07
From: Bucuresti




Cred ca trebuie sa ma uit si eu la traversa aia, la mine mai si scartaie din toate incheieturile cand merg pe un drum denivelat, parca s-ar tensiona caroseria prea mult. Prima oara a facut asa acum circa 2 luni, dar de atunci parca se tensioneaza din ce in ce mai mult!


--------------------
Renault Megane III 2009 Expression - B 86 FUG
Daca vrei sa faci ceva, fa doar ceea ce-ti place!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bgd819
post 10 May 2012, 13:23
Post #10


Membru


Group: Members
Posts: 124
Joined: 15 October 11
From: Toscana, Italy




Pentru a verifica daca este traversa, urmati pasii:
mergeti pe un drum cu denivelari, nu gropi, cu o persoana in dreapta voastra , puteti-o sa impinga in sus prin capitonaj traversa( cu podul palmei) traversa este aproapte de stalpul cu centura.Veti observa ca nu se mai aude zgomotul.
Ca fapt divers eu am fost la 3 dealeri Renault, o gramada de persoane care au fost in proba, am mers pana si cu toate usile deschise smile.gif))) unuia mai dezghetat ia venit ideea sa impinga capitonajul plafonului si atunci ia cazut fisa smile.gif

This post has been edited by bgd819: 10 May 2012, 13:24


--------------------
renault megane sedan 2 1,6 16v- 2005- privilege megane 3 1,4 Tce -2011-privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dcrane
post 10 May 2012, 13:33
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 66
Joined: 27 April 12




QUOTE(bgd819 @ 10 May 2012, 14:23)
Pentru a verifica daca este traversa, urmati pasii:
mergeti pe un drum cu denivelari, nu gropi, cu o persoana in dreapta voastra , puteti-o sa impinga in sus prin capitonaj traversa( cu podul palmei) traversa este aproapte de stalpul cu centura.Veti observa ca nu se mai aude zgomotul.
Ca fapt divers eu am fost la 3 dealeri Renault, o gramada de persoane care au fost in proba, am mers pana si cu toate usile deschise smile.gif)))  unuia mai dezghetat i-a venit ideea sa impinga capitonajul plafonului si atunci i-a cazut fisa smile.gif
*




--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladss
post 10 May 2012, 14:17
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 31 August 09
From: Bucuresti




Buna ideea. Chiar o sa incerc in seara asta. Traversa este dupa stalp in spate sau in fata? Poate apas prea tare si o rup complet. smile.gif


--------------------
Renault Megane Sport Tourer 2011 Privilege EVO 1,6 16V - B-82-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bgd819
post 10 May 2012, 16:34
Post #13


Membru


Group: Members
Posts: 124
Joined: 15 October 11
From: Toscana, Italy




QUOTE(vladss @ 10 May 2012, 14:17)
Buna ideea. Chiar o sa incerc in seara asta. Traversa este dupa stalp in spate sau in fata? Poate apas prea tare si o rup complet. smile.gif
*





stai linistit apasa cu putere ca nu este din plastic, si trebuie sa apesi pt a vedea in mers daca se mai aude ,tinut presat,iar daca cumva se mai tine in sudura ceea ce ma indoiesc, nui problema.
este in partea din fata a stalpului cu centura,incearca sa tatonezi ,palpezi capitonajul de la mijloc din dreptul oglinzii retro...si mergi sper lateral.
ti-am mai zis ..ai grija daca este acesta problema zile sa o sudeze in jpuncte sa nu o prinda in nituri...ca e un mare kkt nituirea , isi face din nou si se aude din nou!!


--------------------
renault megane sedan 2 1,6 16v- 2005- privilege megane 3 1,4 Tce -2011-privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladss
post 10 May 2012, 16:49
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 31 August 09
From: Bucuresti




QUOTE(bgd819 @ 10 May 2012, 16:34)
stai linistit apasa cu putere ca nu este din plastic, si trebuie sa apesi pt a vedea in mers daca se mai aude ,tinut presat,iar daca cumva se mai tine in sudura ceea ce ma indoiesc, nui problema.
este in partea din fata a stalpului cu centura,incearca sa tatonezi ,palpezi capitonajul de la mijloc din dreptul oglinzii retro...si mergi sper lateral.
ti-am mai zis ..ai grija daca este acesta problema zile sa o sudeze in jpuncte sa nu o prinda in nituri...ca e un mare kkt nituirea , isi face din nou si se aude din nou!!
*



Cred ca au preferat nituirea ca sa nu mai vopseasca ceva pe acolo. Probabil daca sudau trebuiau sa trateze si sa revopsesca, poate chiar si plafonul sa-l vopseasca.


--------------------
Renault Megane Sport Tourer 2011 Privilege EVO 1,6 16V - B-82-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bgd819
post 10 May 2012, 18:10
Post #15


Membru


Group: Members
Posts: 124
Joined: 15 October 11
From: Toscana, Italy




QUOTE(vladss @ 10 May 2012, 16:49)
Cred ca au preferat nituirea ca sa nu mai vopseasca ceva pe acolo. Probabil daca sudau trebuiau sa trateze si sa revopsesca, poate chiar si plafonul sa-l vopseasca.
*



au preferat pentru ca era mai putin de munca,nu cred ca trebuie revopsirea plafonului pentru ca este pe interior, probabil un tratament anticoroziv da.


--------------------
renault megane sedan 2 1,6 16v- 2005- privilege megane 3 1,4 Tce -2011-privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladss
post 11 May 2012, 08:04
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 31 August 09
From: Bucuresti




QUOTE(bgd819 @ 10 May 2012, 16:34)
stai linistit apasa cu putere ca nu este din plastic, si trebuie sa apesi pt a vedea in mers daca se mai aude ,tinut presat,iar daca cumva se mai tine in sudura ceea ce ma indoiesc, nui problema.
este in partea din fata a stalpului cu centura,incearca sa tatonezi ,palpezi capitonajul de la mijloc din dreptul oglinzii retro...si mergi sper lateral.
ti-am mai zis ..ai grija daca este acesta problema zile sa o sudeze in jpuncte sa nu o prinda in nituri...ca e un mare kkt nituirea , isi face din nou si se aude din nou!!
*




Aseara am luat un prieten si am inceput sa apasam amandoi pe cupola dar zgomotul nu a disparut. Noi nu am reusit sa ne dam seama la palma pe unde e traversa din fata.
Este o traversa dar e dupa stalp spre spate acolo unde e plafoniera spate.
Tu sigur ai Sport tourer?
La mine pare sa fie o singura traversa, destul de groasa, imediat dupa stalp, in partea din spate.



--------------------
Renault Megane Sport Tourer 2011 Privilege EVO 1,6 16V - B-82-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bgd819
post 11 May 2012, 15:05
Post #17


Membru


Group: Members
Posts: 124
Joined: 15 October 11
From: Toscana, Italy




nu nu am sport turer,chiar am coborat sa verific
traversa este exact intre stalpi,leaga plafonul de la stanca la dreapta sau invers


--------------------
renault megane sedan 2 1,6 16v- 2005- privilege megane 3 1,4 Tce -2011-privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladss
post 11 May 2012, 15:53
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 31 August 09
From: Bucuresti




La mine e o singura traversa , cel putin asa am vazut eu care e un pic mai in spare fata de stalpi si pare foarte mare si solida. Am apasat si pe ea dar zgomotul tot se auzea.
Am stat in spate si nu auzeam zgomotul mai deloc. Trebuia sa ma aplec in fata , in dreptul tetierei scaunului stanga fata ca sa il aud.
O sa vad maine ce zic si cei din service si apoi o sa va zic ce era.


--------------------
Renault Megane Sport Tourer 2011 Privilege EVO 1,6 16V - B-82-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladss
post 14 May 2012, 13:24
Post #19


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 31 August 09
From: Bucuresti




Dupa cum v-am zis sambata aveam programare la service.
Am fost acolo si am plecat intai in probe cu baiatul de la receptie. La inceput zicea ca nu aude nimic, apoi a auzit si el acea "zbarnaiala" , mi-a facut intrarea in service, dupa care a venit cel care urma sa se ocupe de masina si am plecat si cu el in probe. El a zis ca nu aude nimic, ca e normal ca masina sa mai scoata anumite sunete cand e noua ca sa se mai aseze piesele. Eu am tot insistat ca nu e normal sa se auda acel sunet si ne-am intors in service unde a demontat plasticele de pe stalp si am plecat iar in probe. De data aceasta sunetul se auzeaza mult mai tare si clar si l-a auzit si el. A zis ca banuieste care ar fi problema (o clema undeva la o imbinare intre stalp si prag - pe acolo). Zicea ceva despre niste spuma , pe care trebuie sa o taie si e destul de greu , ca e locul ingust si ca trebuie sa ma programez ca sa las masina in service cam o zi, deoarece sunt multe chestii de demontat pe acolo. Mentionez ca zgomotul la mine se auzea de undeva din partea inferioara a stalpului. M-au programat luni (adica azi) la ora 9. Am lasat masina in service dimineata si pe la ora 13 m-au sunat sa imi zica ca este gata, problema fiind o clema de la o imbinare care nu a fost montata corect din fabrica si din acest motiv a sarit (de aici fiind si pocnitura pe care am auzit-o eu). Au zis ca au pus-o la loc si nu mai sunt probleme, au facut probe cu ea pe mai multe tipuri de suprafete, la accelerare, franare etc. si ei nu au mai auzit nimic.
O sa merg diseara sa o iau si sper ca nici eu sa nu mai aud acel zgomot si nici altele smile.gif
Sper sa aflu si mai multe detalii legate de clema respectiva.


--------------------
Renault Megane Sport Tourer 2011 Privilege EVO 1,6 16V - B-82-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hack
post 14 May 2012, 13:27
Post #20


Megan' ti-ai luat?!


Group: Members
Posts: 5.147
Joined: 12 April 07
From: The Moon




QUOTE(vladss @ 14 May 2012, 14:24)
El a zis ca nu aude nimic, ca e normal ca masina sa mai scoata anumite sunete cand e noua ca sa se mai aseze piesele.
*


Ce imbecil excl.gif


--------------------
Reno Megan' Sedan 2.2 2007 Expression 1.6l/16V/110CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladss
post 15 May 2012, 11:09
Post #21


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 31 August 09
From: Bucuresti




Am fost aseara si am ridicat masina. Acuma este liniste deplina, am scapat de zgomotul acela, sper ca pentru totdeauna.

Nu au vrut sa dea prea multe detalii legat de ce a fost. Au zis ca era desprinsa o clema undeva in stalp, care leaga doua elemente ale stalpului, si care nu a fost fixata bine din fabrica.


--------------------
Renault Megane Sport Tourer 2011 Privilege EVO 1,6 16V - B-82-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dcrane
post 15 May 2012, 12:16
Post #22


Membru incepator


Group: Members
Posts: 66
Joined: 27 April 12




Calitate, nu altceva. Ciudat ... si masina e facuta in Spania, nicidecum in iadul turcesc!

radmasa.gif


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dumid
post 15 May 2012, 13:42
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 641
Joined: 12 July 06
From: Bucuresti




Daca era "turkish delight" in mod sigur zicea cineva pe aici ca este normal, intrucat vine de la Bursa si este si pe platforma xxx.


--------------------
5461 1997 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladss
post 15 May 2012, 13:54
Post #24


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 31 August 09
From: Bucuresti




Eu cred totusi ca e un caz izolat. Se mai intampla. Sper sa fie asta singura problema pe care o am si cel mai important este sa nu reapara. Daca cumva reapare inseamna ca au masluit problema cei de la service sau trebuie luata alta masura (e defect de fabricatie ceva). Ciudat este ca nu au vrut sa intre in detalii cei de la service chiar daca eu insistam sa imi zica, sa imi arate ce si cum.


--------------------
Renault Megane Sport Tourer 2011 Privilege EVO 1,6 16V - B-82-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
m3st_tce
post 16 May 2012, 16:23
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 504
Joined: 6 May 12




Si eu am un zgomot, cu aparitie aleatorie, tot in stanga, in dreptul prinderii centurii. Pare a fi zdranganit de plastic, nu metalic.
Sincer, sunt mult mai atent la zgomotele de sub capota sau cele de rulare. smile.gif

Oarecum off-topic, chestia cu clema imi aduce aminte de fosta mea masina de spalat (Whirpool, prima generatie digitala, de Italia). La prima spalare reala (nu aia "pe gol") am pus o patura (la max. de incarcare) si zbang! a pocnit ceva in interior cand a urcat in turatie. Am oprit masina si chemat "baiatul de la... service". A fost un fleac - din 3 suruburi ce prindeau rola curelei de tambur, unul sarise. Fusese insurubat la 1/3!!!!
Masina de spalat a mers perfect peste 10 ani! Total nr. ore de folosire? Am estimat peste 12.000. Sper ca Bosch-ul asta de acum, Avantixx sa tina la fel... Ca si Meganu'!


--------------------
Renault Megane 3 ST Prestige / Skoda Rapid Active *** 2011 1.4 TCe / 2014 1.2 TSI (86CP)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eraserr
post 16 May 2012, 20:50
Post #26


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 29 September 10




Din pacate de zgomotele parazite nu prea scapam....
Eu am probleme cu platicele de pe hayon / cache bagage .... functie de drum intra intr-un fel de vibratie si fac o zornaiala de mai mare dragul.....

Daca aveti vreo experieta similara si rezolvarea aferenta .... help please !


--------------------
Renault Megane 3 1.9 dci Privilege, euro 5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
connectorxp
post 17 May 2012, 14:58
Post #27


Just a happy camper :)


Group: Members
Posts: 829
Joined: 28 March 09
From: Bucuresti




Cache bagaje? parca retraiesc jocurile alea video...

Daca ai probleme cu plasticele de la caroserie, iti dau cateva sfaturi utile, indiferent de marca si calitatea masinii:
1. Verifica clipsurile elemetului [reataseaza, inlocuieste]
2. Verica sa nu fie cazut ceva intre elementul respectiv si caroserie
3. Insonorizeaza! [fie cu folie, Alubond, Dynamat sau cu vopsea de izolatie fonica, arata ca un bitum sau pune burete]

Cam astea sunt sfaturile de dat in ceea ce priveste plasticaria de la o masina. Cel mai probabilpoti avea un clips neatasat sau rupt, am avut si eu si aveam senzatia ca se rupe usa cand treceam peste denivelari sau cand ascultam muzica mai tare.


--------------------
Lexus CT200h Eco/2011 - XX-XXX-LEX
1,8VVTi HSD, 136PS, 5% in Bucuresti :) Albastru 8U9 si senzatii tari pe curent :P

Ca musca'n lapte pe forumul Reno' :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladss
post 24 May 2012, 13:34
Post #28


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 31 August 09
From: Bucuresti




De cateva zile zgomotul a reaparut, dar se aude mai incet (cred ca au dat si cu ceva prin zona sa se asigure ca in caz de sare iar poate nu se mai aude nimic smile.gif ). O o sa fac iar o programare in service sa se uite daca nu cumva clema aia a sarit iar si de data asta o sa stau langa ei sa vad si eu ce se intampla.

Va tin la curent.


--------------------
Renault Megane Sport Tourer 2011 Privilege EVO 1,6 16V - B-82-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
m3st_tce
post 31 May 2012, 20:19
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 504
Joined: 6 May 12




Banuiala mea s-a confirmat - zgomotul e de la prinderea curelei. Am coborat-o, la o poz. intermediara, si zgomotul reapare, f. estompat, numai la un trecerea pe strazi de macadam prost asezat.


--------------------
Renault Megane 3 ST Prestige / Skoda Rapid Active *** 2011 1.4 TCe / 2014 1.2 TSI (86CP)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladss
post 9 Aug 2012, 13:56
Post #30


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 31 August 09
From: Bucuresti




Zgomotul a reaparut iar de ceva vreme si s-a mai amplificat. Am studiat mai atent cu o cunostinta care este mecanic si am ajuns la concluzia ca de fapt nu aude din stalp. Se aude din portiera spate de prin dreptul balamalelor.
Aveti idee ce ar putea fi? Mai are cineva acest scartait la demaraj, franare, accelerari nervoase ?

This post has been edited by vladss: 9 Aug 2012, 13:56


--------------------
Renault Megane Sport Tourer 2011 Privilege EVO 1,6 16V - B-82-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 16th April 2024 - 08:38
Dacia