Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages « < 2 3 4 5 > 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

RABLA numai cu ITP, split de la Stiri pe scurt

MuciX
post 2 Apr 2019, 10:16
Post #91


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




QUOTE(maho @ 2 Apr 2019, 08:45)
Nu-i chiar greu, e doar cerere si oferta, daca-i convine sa plateasca (loc parcare, impozit, etc.) n-ai ce face in privinta acelui loc decat sa licitezi (p-aici asa e);
*


Cred ca il ai pe CJ la ignore, pentru ca altfel ai fi vazut ca omul a dat un exemplu clar in care trebuie si ITP valabil. Acum stiu ca se fac multe "brasoave' (total fara legatura cu orasul tau) cu ITP-ul, dar refuz sa cred ca cineva ar da unei epave.

Beleaua stii care e? Sunt inca multe epave care stau de pe vremea cand nu ii pasa nimanui de loc platit, asa ca stau pur si simplu ampulea unde au apucat sa le parcheze inainte de abandon si creca si in cazul alora este foarte dificil din punct de vedere legal.

Dar ai dreptate, suntem offtopic.


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 2 Apr 2019, 10:35
Post #92


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.080
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




Nu-l am pe "ignore", pur si simplu nu stiu cum e p-aici (daca e nevoie de itp pt. inchiriere de loc), pt. ca eu imi tin masina in garaj, in curtea cuiva - proprietate privata. Pana acum n-am fost in situatia sa-mi inchiriez loc, si sper sa nu fiu nici de-acu' incolo (la vreo 2 ani dupa ce-am facut masina, am adus-o in fata blocului pt. vreo 3 ore, pe un "X" - loc intre parcari - si am gasit capota portbagajului zgariata).
Mai e o chestie subiectiva (tot off-topic) si relativa: ce inseamna "rabla", si cat de des ar trebui sa circule masina. De-aia zic ca atata timp cat omu' (din motivele lui) plateste tot ce trebuie pt. ea, n-ai ce-i face.


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea_aq
post 2 Apr 2019, 10:55
Post #93


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.884
Joined: 13 October 06




QUOTE(pishky @ 2 Apr 2019, 09:56)


Se ia in calcul NEDC sau WLTP ?

@maho, daca as fi politia romana, indiferent ca vorbim de o dacie 1310 din '83 sau una din '99, indiferent ca e intr-o stare buna sau curg tablele de pe ea, indiferent ca te gazeaza sau nu (presupun cu generozitate ca ar mai exista agregate care nu scot gaze in asa hal incat sa-l oblige pe cel aflat in spatele ei sa treaca pe recirculare). Indiferent de aceste aspecte, te-as opri, te-as felicita pentru capacitatea de a indura si te-as anunta ca supliciul a luat sfarsit si vei pleca spre casa pe jos si cu un tichet rabla in buzunar.


--------------------
Megane Estate GT Rouge Flamme
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 2 Apr 2019, 11:11
Post #94


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.080
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




Nici o sansa.
De-aia ziceam ca totu-i relativ, probabil clio din 2006 e considerata "masina noua", iar aia din 2010 futurista. rolleyes.gif


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 2 Apr 2019, 11:12
Post #95


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Nici chiar asa. Statutul de masina istorica ar trebui sa se pastreze. Si o masina ok tehnic prezenta zilnic in circulatie nu prea constituie rabla.


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 2 Apr 2019, 11:16
Post #96


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Rabla- dpdv al meu, este o un autovehicul in stare avansata de degradare cu sanse minime de a fi readus pe drumuri fara o cheltuiala care sa depaseasca cu mult valoarea ei.
Daca este perforata de rugina la structura de rezistenta: sasiu, praguri, lonjeroane, stalpi, contraaripi, in plus mecanica e obosita, nu mai are sens reparatia.
Ok, poate daca ar fi vreun Bugatti, vreun Mercedes antebelic, atunci ar merita sa o reconstruiesti - ca asta facio, folosesti seriile si reconstuiesti masina de la zero.
Dar o Dacie 1310, un Oltcit, W123, W124, E30, o Lada putreda, nu mai merita refacute si nici nu vor fi refacute. Vor zace acolo, focar de infectie, pline cu siringi, cadavre de animale, etc.
E mult mai bine ca aceste cadavre sa fie duse la fier vechi. Eliberezi un loc de parcare, iti iei o masina din zilele noastre de care te poti folosi decent.


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 2 Apr 2019, 11:18
Post #97


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.902
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




se ia in calcul ce e in CIV, si in civ e in functie de data productiei/inmatriclarii, deci WLTP anul asta


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
torquemada
post 2 Apr 2019, 11:31
Post #98


torquemada


Group: Members
Posts: 1.877
Joined: 17 January 05
From: Bucuresti




Defapt:

Astfel, în anul 2019, prima de casare se acordă pentru autovehiculul nou al cărui sistem de propulsie generează maximum 120 g CO2/km NEDC (New European Drive Cycle, utilizat în temeiul Regulamentului (CE) nr. 692/2008 al Comisiei Europene), în regim de funcționare mixt, conform informațiilor înscrise în Certificatul de Conformitate al mașinii (COC). În cazul în care în COC este înscrisă cantitatea de emisii de CO2 conform standardului WLTP (World Harmonised Light Vehicles Test Procedure, stabilită în Regulamentul 2017/1.151 al Comisiei Europene), prima de casare se acordă pentru autovehiculul nou al cărui sistem de propulsie generează maximum 140 g CO2/km NEDC, în regim de funcționare mixt.


--------------------
DACIA Logan II 2012 / 0.9 TCe Laureate - B-xxx-xxx
Există două feluri de oameni:
1 - Cei care pot extrapola din date incomplete
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 2 Apr 2019, 11:47
Post #99


Membru


Group: Members
Posts: 3.413
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




Heh, focusul meu are 124 in CI (wltp) si e euro5.
Nu e foarte restrictiv din ce vad


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea_aq
post 2 Apr 2019, 11:50
Post #100


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.884
Joined: 13 October 06




OK, multumim torquemada.
Face sens. La 120 g CO2/km WLTP nu se incadreaza nici macar 1.33 Tce-ul.

@maho, pe clio il paste rabla, mai are intre 5-11 luni, in functie de cand apare fl-ul megane-ului, pleaca pe ultimul drum.

@MuciX, tu stii la prima mana cat costa sa refaci o masina veche. Mie mi se pare o pasiune rezervata celor cu bani multi.

Vehiculele istorice in schimb ar trebui scuturate bine de tot. Sub umbrela acestui statut, in Romania majoritatea au abuzat si au inregistrat tot felul de rable. RAR-ul ar trebui sa le ia la triat, 80-90% ar ajunge in ghearele rematului.

Ce e istoric la o dacie din anii 80, care din fabrica n-a avut nici directie nici frane, doar piese rebutate. Sa fim seriosi. Nimic, doar nostalgia si incapacitatea de a evolua a unor indivizi, coroborate strans cu saracia cronica pe care au indurat-o de-alungul vietii, ii fac sa se agate de tinicheaua aia chioara.



--------------------
Megane Estate GT Rouge Flamme
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 2 Apr 2019, 11:59
Post #101


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Unii sunt legati de fiarele alea fara frane, prin diverse amintiri. De aia se chinuie sa le tina in circulatie, nu as cataloga-o ca incapacitate de a evolua.

Personal nu consider ca am bani multi, doar ca nu aveam un alt hobby sau viciu in care sa toc bani, asa ca mi-am permis sa aloc un cunatum mai mare din venituri acelui proiect. Au intrat niste bani, dar pe o perioada de 5 ani. Bani pe care altii i-ar fi dat pe undite, incaltari trendy, calatorind, sau mai stiu eu ce.


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 2 Apr 2019, 12:26
Post #102


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Unii nu-si permit din cauza de saracie.; altii din nostalgie.
Aveam un vecin (betiv) cu doua Dacii Nova, tot timpul ba era una stricata, ba cealalta.
Inainte sa ma mut, si-a luat o Skoda Octavia dar nu a vandut troacele. Cred ca era nostalgic.

This post has been edited by dizzy: 2 Apr 2019, 12:51


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 2 Apr 2019, 13:11
Post #103


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.080
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




QUOTE(mircea_aq @ 2 Apr 2019, 12:50)
@maho, pe clio il paste rabla, mai are intre 5-11 luni, in functie de cand apare fl-ul megane-ului, pleaca pe ultimul drum. 

@MuciX, tu stii la prima mana cat costa sa refaci o masina veche. Mie mi se pare o pasiune rezervata celor cu bani multi.

Vehiculele istorice in schimb ar trebui scuturate bine de tot. Sub umbrela acestui statut, in Romania majoritatea au abuzat si au inregistrat tot felul de rable. RAR-ul ar trebui sa le ia la triat, 80-90% ar ajunge in ghearele rematului.

Ce e istoric la o dacie din anii 80, care din fabrica n-a avut nici directie nici frane, doar piese rebutate.

Repet, notiunea de "rabla" e foarte relativa: acu' ceva timp, am constatat in trafic ca mi se arsese un bec de faza scurta; am tras pe dreapta, am schimbat becul si-n 10 minute am plecat, case solved; in schimb, vad o gramada de cazane ("rable"?) care merg cu un bec ars fara greata (probleme la instalatia de iluminare = motiv de retinere talon), poate nu-si permit sa mearga-n service, sa dea bara jos si sa schimbe becul.

Nu e singurul, iar pt. unii banii nu-s chiar totul in viata.

Esti in eroare de doua ori: nu orice dacie (sau orice alta masina) din anii '80 ia atestatul de "istorica", iar pt. a 2-a parte a afirmatiei... radmasa.gif
Istoricele chiar sunt "scuturate" bine (mai ales la r.a.r.), in unele cazuri chiar excesiv, stiu de la prima mana. wink.gif


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 2 Apr 2019, 14:45
Post #104


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Din partea mea ar trebui scuturate TOATE masinile, nu conteaza ca e istorica, non-istorica, isterica, etc.
Poate ar trebui introduse mai multe categorii de istorice:
- 30 ani-60ani youngtimer
60 ani-100 ani oldtimer
100 ani- + veryoldtimer



--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristic1982
post 2 Apr 2019, 16:18
Post #105


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.191
Joined: 4 February 11
From: Pitești




dizzy este așa (au tipologii în funcție de vechime, nivel de originalitate etc.), citește regulamentul pentru certificare de pe retromobil.
Anul ăsta am vrut să iau un pemfe 750 din '89 și să îl fac vehicul istoric (îndeplinind condițiile) și m-am documentat de subiect, dar riscul de a nu putea să o incadrez că vehicul istoric m-a dat înapoi.

This post has been edited by cristic1982: 2 Apr 2019, 16:23


--------------------
Dacia Duster 2010 K9K898 Laureat 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Merced
post 2 Apr 2019, 16:57
Post #106


No fear. No limit. No equal.


Group: Members
Posts: 8.228
Joined: 24 June 07




Daca este originala si foarte bine intretinuta eu cred ca ai sanse sa o faci istorica. Chiar a avut un amic asa ceva la un moment dat, era cred ca din 1988 daca tin bine minte. Dar masina aia va inghiti multi bani. Tin minte ca l-a apucat pe el nebunia ca nu mai tineau amortizoarele de la portbagaj si capota, si le-a cumparat, noi, doar originale, ca altele nu se mai gaseau, cu vreo 800 lei in 2008. Ca idee asa.
Cat despre cele incadrate ca vehicul istoric eu sunt de acord cu maho. Masinile alea trec prin mai multe maini decat unele obisnuite, tot ajungi cu ea si la RAR in timp ce cu alte masini poti sa treci ITP cu 100 lei in plus si sa fie cu filtru de particule anulat, chestii din astea.

Eu inca am in familie Cielo-ul alor mei luat in 1995. Si daca Dacia am dat-o la rabla in 2008 parca, fiind cam greu de salvat, cu gauri mari cauzate de rugina prin toata caroseria, pe asta n-o s-o dau, chiar daca pana la sfarsitu' anului as cam vrea sa o scot din circulatie. Si acum regret ca am dat Dacia, au fost salvate altele mult mai distruse, dar era vorba de multi bani pe care nu-i aveam atunci. Inca mai visez noaptea ca o conduc. Sunt chestii din astea stupide care nu prind la toata lumea, dar ma rog, cine stie, intelege.
Pana la urma pana face 30 de ani n-ar mai avea mult Cielo-ul, iar infloriturile de rugina pe la contraripile spate si putin pe praguri nu se compara cu gaurile prin care bagai mainile de la Dacie. Cu reparatii prin zonele alea, o vopsire cap-coada, cateva elemente puse la punct, interiorul curatat si aranjat, o vad atestata in 2025. Sase ani trec imediat. biggrin.gif Masina la care stiu sigur ca are km reali(cam 180k in prezent, circula pe an cam 12-15k km fara completare de ulei intre schimburi), ambreiaj original). Ca evident, aceste masini in comparatie cu alea moderne sunt vai de ele, nu au frane(sunt curios ce s-ar zice de alea din perioada interbelica), e alta discutie. Dar fiecare cu piticii lui. Si oricum cine are masini de genu' nu prea cred le foloseste ca masina de zi cu zi.


--------------------
Ford Ka 2012 1.2 benzina 69 cai Titanium
it's a kind of peace.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristic1982
post 2 Apr 2019, 17:13
Post #107


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.191
Joined: 4 February 11
From: Pitești




Păi și scrie că un autovehicul istoric nu se folosește zilnic.
Am discutat cu cineva care se ocupă de certificarea vehiculelor istorice și mi-a spus că există neșansa la rar să nu accepte certificarea, iar asta înseamnă o acciză de 1 euro/cm3 (pt. că are motor mai mare de 3000 cm3) și impozitul aferent. În fine, am renunțat la idee momentan.


--------------------
Dacia Duster 2010 K9K898 Laureat 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Merced
post 2 Apr 2019, 18:13
Post #108


No fear. No limit. No equal.


Group: Members
Posts: 8.228
Joined: 24 June 07




Nu Rar îți certifica automobilul, ci Retromobil. Ia legătura cu Ov de aici, poate te lămurește el mai mult.


--------------------
Ford Ka 2012 1.2 benzina 69 cai Titanium
it's a kind of peace.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 2 Apr 2019, 20:28
Post #109


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.844
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




sper sa va pot da detalii in curand cu toate etapele certificarii .... vreme nu am din pacate sa aduc acasa Aro si sa ma ocup de el ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 2 Apr 2019, 20:52
Post #110


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




QUOTE(pishky @ 2 Apr 2019, 10:56)




120 e dar cam tot ce este e6 chiar si diesel scoate in jur de suta deci ce e asa grav ?


QUOTE(Merced @ 2 Apr 2019, 17:57)
Pana la urma pana face 30 de ani n-ar mai avea mult Cielo-ul, iar infloriturile de rugina pe la contraripile spate si putin pe praguri nu se compara cu gaurile prin care bagai mainile de la Dacie. Cu reparatii prin zonele alea, o vopsire cap-coada, cateva elemente puse la punct, interiorul curatat si aranjat, o vad atestata in 2025. Sase ani trec imediat. 
*



ai de pla mea,dacia lui einstein de la bursa era naspa ca era euro3 ,cielo ce norma are ? radmasa.gif cielo masina istorica,vezi ca peste 6 ani o aduni cu o matura de pe jos si o pui in sac,se face terci de rugina.....mult mai bun un logan din 2005 dar aia e treaba cu strugurii acri....cielo a fost ok in anii 95,e un opel vectra furat,motor bun,tabla de kkt,depasit moral,valoare nula si atat.
Cu tot respectul,te stiu pe aici de mult dar te credeam mai serios,ori cu einstein o dadeai in balarii pe la bursa....no offence.

This post has been edited by sobolan: 2 Apr 2019, 21:51


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 2 Apr 2019, 21:43
Post #111


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.220
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




QUOTE(mircea_aq @ 2 Apr 2019, 11:50)
Ce e istoric la o dacie din anii 80, care din fabrica n-a avut nici directie nici frane, doar piese rebutate. Sa fim seriosi. Nimic, doar nostalgia si incapacitatea de a evolua a unor indivizi, coroborate strans cu saracia cronica pe care au indurat-o de-alungul vietii, ii fac sa se agate de tinicheaua aia chioara.
*



In caz ca nu oscilezi intre o lipsa cronica de bun simt, si frustrari macsime ca n-ai fost luat in brate cand erai mic, ti s-o explicat aici:

QUOTE(MuciX @ 2 Apr 2019, 11:59)
Unii sunt legati de fiarele alea fara frane, prin diverse amintiri. De aia se chinuie sa le tina in circulatie, nu as cataloga-o ca incapacitate de a evolua.
*



--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 2 Apr 2019, 21:53
Post #112


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




@mirce_aq :dacia cu bune si rele face parte din noi,e masina cu care ne-am crescut,e ok la multe treburi casnice,te duce din A in B ,toti am mers cu ele,au facut tara....iarna e ok,da caldura cand ajungi la destinatie radmasa.gif dar sa fim realisti ca avea frane si directie ok,a fost o masina reusita pentru anii 80-90 maxim....pentru nostalgici e priceless,logic si poate ca nu stii dar o dacie din anii 80 buna face mai mult decat un logan din 2007....am avut si eu multe dacii si-mi pare rau mai ales dupa ultima pe care am dat-o pomana si acum cica ar fi pe la un pasionat prin tara la mama naibii,nu mai stiu....

This post has been edited by sobolan: 2 Apr 2019, 21:57


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Merced
post 2 Apr 2019, 22:01
Post #113


No fear. No limit. No equal.


Group: Members
Posts: 8.228
Joined: 24 June 07




QUOTE(sobolan @ 2 Apr 2019, 20:52)
ai de pla mea,dacia lui einstein de la bursa era naspa ca era euro3 ,cielo ce norma are ? radmasa.gif cielo masina istorica,vezi ce peste 6 ani o aduni cu o matura de pe jos si o pui in sac,se face terci de rugina.....mult mai bun un logan din 2005 dar aia e treaba cu strugurii acri....cielo a fost ok in anii 95,e un opel vectra furat,motor bun,tabla de kkt,depasit moral si atat.
Cu tot respectul,te stiu pe aici de mult dar te credeam mai serios,ori cu einstein o dadeai in balarii pe la bursa....no offence.
*



Vorbim de doua chestii diferite. Cielo ala anu' asta o sa ajungă sub șopron și ferit de eventuale taxe aiurea. Îl voi scoate și de la primărie și apoi când va avea 30 de ani se poate reinmatricula și plăti impozitul la primărie pe anii ăștia, cel puțin acum schema asta este posibila. E o mașină avuta de noua în familie, cu valoare sentimentala și într-o stare mult mai buna decât crezi tu. Dacă ai fi văzut unul lângă altul unul facut în Coreea și unul la Craiova ai fi știut despre ce e vorba. Alea din 1996 românești sunt adunate de mult cu matura cum zici tu. Asta are niște flori de rugina, nici măcar una "patrunsa". In plus și-a petrecut și primii ani de viata într-un garaj.
Nu neg ca este mult mai bun un Logan, dar nu era un Vectra furat, era pe platforma de Kadett, iar tabla proasta era apanajul celor făcute la noi, nu alora făcute la ei.
Eu la bursa ma uitam de o mașină care sa înlocuiască Cielo-ul pentru a fi folosita în următorii ani de maica-mea. Cum baga ăștia taxe dubioase, cum se va radia Cielo, care este într-adevăr non-euro. Între timp am găsit ceva interesant la niște rude, rămâne sa vad zilele următoare despre ce e vorba(cu motor mai mic și euro 4, tot din 2005).
Asa sa iau un Logan chiar și la super preț și sa ma trezesc ca cer prostii ăștia taxe aiurea , chiar sunt bani pierduți. Oricum cred ca se preteaza mai bine pentru mama o mașină mai mica.
Dacă nu se baga taxe dubioase în următorii doi ani, voi încerca să devansez restaurarea mașinii. Tot nu am văzut niciuna pe internet sa mai arate ca în reclama care a consacrat-o. Au ajuns Daciile mașini de colecție, de ce nu ar fi și astea cândva:

Cu respect!

This post has been edited by Merced: 2 Apr 2019, 22:04


--------------------
Ford Ka 2012 1.2 benzina 69 cai Titanium
it's a kind of peace.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 2 Apr 2019, 22:06
Post #114


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




Dacia are pesonalitate si inca o dezvolta,crede-ma.....stiu ca e kadet,am gresit....daca e coreean e mai ok la consum si cheltiueli de intretinere +mai putini senzori si electronica ,pana la urma e treaba ta ce faci cu ea up.gif ,stima !

This post has been edited by sobolan: 2 Apr 2019, 22:07


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Merced
post 2 Apr 2019, 22:11
Post #115


No fear. No limit. No equal.


Group: Members
Posts: 8.228
Joined: 24 June 07




Dacia are personalitate pentru noi, pentru alții nu are nimic. Mașina poate ajunge și la Rabla cu Itp ca îl are valabil, dar dacă încă se pot face chestii cu ea, ar fi păcat. Oricum nu sunt bani de masina noua. Piese sunt pe piața, principala problema e sa găsesc pe cineva sa o vopsească cum trebuie. În rest nu sunt multe de schimbat, are în general piese de calitate pe unde a fost nevoie, amortizoare Kayaba, capete de bara Lemforder, plăcute Ferodo, filtre Mahle. Chiar am întreținut - o cât s-a putut de bine, dar cu tabla e o lupta cu timpul.


--------------------
Ford Ka 2012 1.2 benzina 69 cai Titanium
it's a kind of peace.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 2 Apr 2019, 22:25
Post #116


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




tabla te lasa si la merceses,aia e.....daca ai garaj e ok daca nu e mai naspa.....piesele la cielo-s ieftine,ma mir ca inca se mai gasesc,am avut unul pe mana coreean de la servici,era full-full,tot ce se putea avea pe o masina ,cutie hidramata in 3,era ok,mi-a placut la vremea aia....pana la urma as lua unul identic daca as gasi doar asa de moft desi ma indoi... dar tabla....tabla la ele e cam proasta orice ai zice iar la anii astia te astepti la multe...adica dintr-o simpla gaurica luata la frecat radmasa.gif sa rezulte o mare prapastie radmasa.gif zici ca n-are mai nimic dar cand te agati de ea gasesti front de lucru,asa e cu vechiturile,is patit.

This post has been edited by sobolan: 2 Apr 2019, 22:29


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea_aq
post 2 Apr 2019, 22:28
Post #117


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.884
Joined: 13 October 06




Vad ca s-au activat cativa fani ai berlinelor obosite.

Oare chiar merita sa investesti atata energie in apararea unei rable ?
La urma urmei amintirile sunt legate de trairi si de oameni, nu de masini, aspiratoare sau frigidere. Cu astea din urma iti faci treaba cat ti-o faci, pe urma le casezi sau le duci la remat, dupa caz.

Eu inteleg foarte bine ca cei mai in varsta au fost traumatizati de comunism si inca au sechele, dar e cazul sa-si depaseasca trauma si sa dea dracului harbul.

Daca ai bani, si ai acest fetis sa te chinui cu 1310, fa-o pe proprietatea personala, nu pe un drum public.

Pentru mine locul daciei 1310 e la muzeul comunismului, alaturi de carpeta cu rapirea din serai si de volumul omagiu. In niciun caz pe strazi. Sa numesti o dacie 1100/1300/1310 vehicul istoric, mi se pare o gluma macabra.

@sobolan, verifica din curiozitate cate motoare scot sub 120 g co2/km cf WLTP.
Chiar si 140 g e problematic.


--------------------
Megane Estate GT Rouge Flamme
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Merced
post 2 Apr 2019, 22:34
Post #118


No fear. No limit. No equal.


Group: Members
Posts: 8.228
Joined: 24 June 07




Repet, un Ford T e mai sigur? Nici ala nu e masina istorica? Fiecare face ce vrea cu banii lui. Nu vorbim de epavele care încă circula și care sunt de toate felurile, însuți niște oameni care au niște mașini aduse din cam toate punctele de vedere la starea din fabrica a mașinii. Ce e rău că se duc de câteva ori pe an cu ele la întâlniri pentru pasionați?
Ai înțelege mai ușor dacă în loc de Dacia 1300 i-ar zice Renault 12? Ala e vehicul istoric?


--------------------
Ford Ka 2012 1.2 benzina 69 cai Titanium
it's a kind of peace.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 2 Apr 2019, 22:34
Post #119


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




QUOTE(mircea_aq @ 2 Apr 2019, 23:28)
Vad ca s-au activat cativa fani ai berlinelor obosite.

*



eu zic ca tu esti deja activat..... te ataci aiurea,cu ce e mai ok un Kafer la directie sau frane? la ala franele-s o gluma de doi lei,am vazut si stiu....sau o duba obosita T1 ? sau un trabant ? sau o skoda MB etc dar au cult in toata lumea si aia nu mai zic nimic de Hitler.....aia e,is masini vechi depasite tehnologic,is masini de epoca,de parada cu tehnologia aferenta anului de fabricatie....ce e asa de greu de inteles ?
Daca la mine te referi cu varsta nu ai ghicit...sechele nu prea am spre deosebire de tine,asta vad eu si altii(desigur) din ceea ce scrii....nu ne cunoastem si nu impinge limita,te rog.

This post has been edited by sobolan: 2 Apr 2019, 22:40


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea_aq
post 2 Apr 2019, 22:50
Post #120


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.884
Joined: 13 October 06




Tocmai, ca nu sunt. Modelele care merita cu-adevarat titulatura de istorice sunt putine la numar.

Ca se numesc R12, 1310 sau Cielo, ca sunt intr-o stare tehnica buna sau nu, e prea putin relevant. Chiar daca ar fi perfecte tehnic, ele sunt atat de departe de standardele din ziua de azi, incat simpla lor prezenta in trafic constituie un pericol pentru ceilalti participanti.

Personal n-as vrea sa fiu pe trecerea de pietoni in situatia in care e umed pe jos , iar dintr-un sens vine un istoric 1310. Chiar daca are actele in regula, corespunde tehnic cu ce e in fisa masinii, soferul e atent si respecta regulile de circulatie, conduce preventiv, are mari sanse sa provoace un accident.

Dacia 1310 nu franeaza pentru ca are un sistem ineficient de franare, pentru ca de fapt si de drept nu are un sasiu echilibrat, iar spatele pleaca foarte usor in derapaj, pentru ca suspensia masinii nu o ajuta sa aiba o aderenta mecanica buna. Pur si simplu, judecata prin prisma standardelor de azi, e un pericol public.

Faptul ca sunt unii pasionati care vor sa cheltuie pentru a restaura berline, e treaba oamenilor cum isi cheltuie bugetul. Din punctul meu de vedere sa se bucure de ele, dar nu pe un drum deschis circulatiei publice.


--------------------
Megane Estate GT Rouge Flamme
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
5 Pages « < 2 3 4 5 >
Closed Topic Topic OptionsStart new topic

2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 17:04
Dacia