Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Inlocuire Reostat ventilator

baiatu33
post 22 Nov 2011, 02:44
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 10 September 10




Ma confrunt cu o problema care a mai fost dezbatuta aici si anume nu imi mai merg treptele 1,2,3 de la ventilatie , doar treapta 4 functioneaza.Citind cu atentie topic-urile gasite referitoare la aceasta problema am inteles ca piesa "vinovata" este reostatul.
Cum nu sunt un cunoscator in domeniu am pus cap la cap informatiile gasite aici insa nu m-am lamurit complet.Din cate am inteles reostatul este de 2 feluri in functie de tipul climatizarii: ac manual sau climatizare automata.


pentru ac manual:
IMAG0221.jpg
reostat.png


clima automata:
alater_1137002350_regul_ventilo.jpg



In cazul meu este vorba de ac manual deci ar trebui sa fie prima varianta.Am gasit si un tutorial pe un site francez cum se schimba dar acolo este vorba de Megane II phase 1 iar al meu e din 2008 deci phase 2.

In speranta ca am inteles corect va pun urmatoarele intrebari:

1.Oare exista diferente (chiar si de amplasare la aceasta componenta) intre phase 1 si 2 ?

2.Cu un cod de identificare a piesei ma puteti ajuta? As vrea sa identific piesa pentru a vedea cat costa.

3.Piesa asta intra in contractul de garantie extinsa plus (perioada de dupa cei 2 ani standard) ?

Daca nu intra in garantie e foarte rau pentru ca mai mult ca sigur service-ul autorizat va spune ca trebuie dat bordul jos desi e demonstrat ca se poate si altfel.


va multumesc

This post has been edited by baiatu33: 22 Nov 2011, 04:35


--------------------
renault megane II 1.5 dci 85 cp 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
misu_imv75
post 22 Nov 2011, 08:17
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 74
Joined: 18 May 07
From: Craiova




Cumpara de la orice magazin de piese electronice siguranta termica de 10A / 80-120 grade ( piesa galbena cu 2 terminale din poza ) si lipeste-o in locul celei vechi sau pur si simplu strapeaz-o cu o litza care sa duca 10-15 A si va merge. Iar pe viitor curata sau schim,ba mai des filtrul de polen ca sa ai debitul necesar de aer pt racirea respectivei piese .Bafta

This post has been edited by misu_imv75: 22 Nov 2011, 08:28


--------------------
Renault Megane 2004 ,1,5dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
baiatu33
post 23 Nov 2011, 04:12
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 10 September 10




Multumesc de sfat.Filtrul il schimb anual la revizie pentru ca masina nu face mai mult de 4000km pe an , in majoritatea timpului sta in garaj deci nu cred ca a inghitit suficiente frunze in filtru ca nu a avut de unde.


Intre timp am reusit sa identific codul piesei: 7701207717

kgrhqjiie4rlrwiqbotdssb.jpg
kgrhqqokm8e3dgmrj3kboci.jpg
kgrhqnk0e68svumebovrfcf.jpg



Din pacate costa mult (cca 85-90 euro pe magazine online straine) si nu o gasesc pe la noi.O alta problema ar fi ca nu poate fi montata in intregime , la capul care intra in ventilator nu poti avea acces decat daca dai bordul jos si in cazul asta tot trebuie sa tai firele.


Va rog mult pe cei care cunoasteti sa ma lamuriti daca defectul asta intra sau nu in garantia extinsa plus 2+2 ani oferita de producator in 2008.Am citit contractul foarte atent dar nu am gasit nici o clauza de excludere.Piesa asta sa intre la capitolul sigurante?








later edit

capac.png

Cum desfac capacul asta? Nu sunt obisnuit sa trag de plasticele "made by renault".Mi-e frica sa nu le rup.

This post has been edited by baiatu33: 23 Nov 2011, 04:51


--------------------
renault megane II 1.5 dci 85 cp 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
misu_imv75
post 23 Nov 2011, 08:02
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 74
Joined: 18 May 07
From: Craiova




Blocul asta de rezistente se afla in partea din spate, ai acces mai usor daca stai cu spatele pe podea si capul la pedale. Nu mai incerca sa adaptezi de la alt modele de masini, inlocuieste siguranta termica de care ti-am zis si ai rezolvat problema,la orice masina se rezolva in felul asta. PS . DACA AI MASINA IN GARANTIE , FUGA LA SERVICE

This post has been edited by misu_imv75: 23 Nov 2011, 08:11


--------------------
Renault Megane 2004 ,1,5dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hack
post 23 Nov 2011, 08:06
Post #5


Megan' ti-ai luat?!


Group: Members
Posts: 5.147
Joined: 12 April 07
From: The Moon




Daca zici ca masina e in garantie atunci nu stiu de ce te mai chinui, garantia ar trebui sa acopere acest defect.


--------------------
Reno Megan' Sedan 2.2 2007 Expression 1.6l/16V/110CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
baiatu33
post 24 Nov 2011, 01:10
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 10 September 10




O sa ma duc la reprezentanta sa vad daca e acoperit de garantie.V-am intrebat si pe voi pentru ca nu am avut timpul necesar sa dau o fuga la service.In plus vreau sa fiu pregatit in caz ca nu intra la garantie si imi vor cere un pret exorbitant.

Va multumesc pentru sprijinul acordat.


--------------------
renault megane II 1.5 dci 85 cp 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 24 Nov 2011, 08:11
Post #7


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




QUOTE(baiatu33 @ 24 Nov 2011, 01:10)
si imi vor cere un pret exorbitant.


Pai cerut e una si platit este alta!

Am eu piesa SH daca nu gasesti alta solutie.

@+


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
baiatu33
post 25 Nov 2011, 00:34
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 10 September 10




Am fost la reprezentanta si se pare ca am noroc , intra la garantie.La ei piesa costa peste 4 mil , nu mi-au zis exact pretul ca nu mai era cazul.
Sunt curios cum vor monta piesa , oare vor da bordul jos sau taie si lipesc firele ca in tutorial? La clima e simplu ca ai mufa la baza piesei.

Multumesc de oferta espacern, nu se stie niciodata de ce voi avea nevoie pe viitor , oricum dupa ce termin garantia voi incerca sa mai fac si cu mana mea unele reparatii.


--------------------
renault megane II 1.5 dci 85 cp 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bubus
post 6 Jan 2012, 22:36
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 77
Joined: 24 October 10
From: Bucuresti




salut !

Nici la mine nu mergea aeroterma pe treptele 1,2, si 3 . Am schimbat rezistenta cu una de 10A 121 grade , e ok asta ?
Am citit mai multe topicuri si am gasit valori diferite , ce tip de siguranta ati folosit ?


--------------------
renault Megane 2.2 ,bicorp , 1.6 16v 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Catalinmodena
post 7 May 2017, 11:11
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.547
Joined: 7 April 08
From: Aproape de Craiova




Salut.A cedat si la mine.
E ok sa schimb doar siguranta sau cu totul?Pentru ambele variante,cum scot mufa care intra in ventilator?La parte de jos are o clema de plastic,aia am rezolvat-o,insa sus pare ca are o balama,acolo m-am blocat.
Idei?


--------------------
Renault megane sedan manager 1.4 16v 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Catalinmodena
post 20 May 2017, 08:57
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.547
Joined: 7 April 08
From: Aproape de Craiova




Si rezolvarea.
Desi luasem modul nou,132 lei,am zis sa incerc si schimbarea sigurantei termice de pe cel vechi.Asa ca am achizitionat o siguranta termica de 216 grade ca si temperatura,10A si 250w si am schimbat-o.Pus la loc,totul ok,iar cea luata la retur.


--------------------
Renault megane sedan manager 1.4 16v 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 14:17
Dacia