Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Trapa blocata deschisa, si vine ploaia..., Scenic 1 cu probleme electrice. Adica Scenic 1.

Adi B
post 14 May 2018, 10:07
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 24
Joined: 16 January 17




Salut. Cotetul meu, Scenic 1, s-a hotarat sa ma tradeze iar. Am deschis trapa din spate (are doua) si, cand sa cobor, nu se mai inchidea. Deloc. Butonul nu face absolut nimic. Zero. Trapa din fata merge ok, asta din spate nu misca nimic. Si s-a anuntat o ploaie nasoala azi in
Bucuresti, stau cu morcovu grav de tot.

Am mai patit asta acum un an, dar cu cea din fata. Dupa ce am stat doua saptamana cu folie de plastic lipita peste trapa cu scoci, a inceput sa mearga de la sine. Dar macar eram acasa.

Banuiesc ca e un contact de vina, dar nu stiu unde sa ma uit. Am verificat deja sigurantele. Am tras de trapa, am impins, am scuturat firele ale de sub capacul de sus, dar nu se clinteste nimic. Nu se aude nici motorul, nici altceva.


Ceva idei? Sau caut scociul, iau un sac de gunoi si cobor in parcare, sa aiba si colegii motiv de ras.

Mersi.


--------------------
Renault Megane Scenic 2 2006 /1.5 dci
Got the French car disease
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 14 May 2018, 10:19
Post #2


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Sub capitonajul tavanului, in spate, trebuie sa existe motorasul trapei. Fulia acestuia trebuie sa aiba un hexagon in mijloc, in care sa se potriveasca un imbus.
Foloseste-l ca sa inchizi trapa.


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 14 May 2018, 10:35
Post #3


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.826
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Trapele astea au nevoie de o intretinere peiodica ... gresate mecanismele cu o vaselina speciala (speciala - adica sa nu fie din aia care aduna praf) ... cauciucul chederelor trebuie din nou tratat, desfundate si curatite scurgerile, etc .. .... daca toate astea nu sunt facute apar probleme


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adi B
post 14 May 2018, 11:06
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 24
Joined: 16 January 17




QUOTE(R19/16v @ 14 May 2018, 10:19)
Sub capitonajul tavanului, in spate, trebuie sa existe motorasul trapei. Fulia acestuia trebuie sa aiba un hexagon in mijloc, in care sa se potriveasca un imbus.
Foloseste-l ca sa inchizi trapa.
*



Mersi de raspuns, am de unde sa incep. Oare capitonajul poate fi tras cumva la o parte, fara sa-l demontez? Ca niste imbusuri am gasit pe la colegi, dar scule n-am la masina.

14 May 2018, 11:27:
O sa fac si revizie, ca oricum o duc la servis luna asta pentru ITP. Dar daca ploua azi, la ITP ii rog sa-mi treaca in talon "Acvariu model Megan Scenic, an de fabricatie 1999".

This post has been edited by Adi B: 14 May 2018, 11:27


--------------------
Renault Megane Scenic 2 2006 /1.5 dci
Got the French car disease
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 14 May 2018, 13:18
Post #5


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.826
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




QUOTE(Adi B @ 14 May 2018, 12:06)
Dar daca ploua azi, la ITP ii rog sa-mi treaca in talon "Acvariu model Megan Scenic, an de fabricatie 1999".
*



Pai deschide usile daca ploua tare ... smile.gif


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DanyMBI
post 27 Jul 2018, 08:13
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 27 July 18




Salutare. Poate ajuta pe alti colegi. Eu am avut o problema similara la scenicul meu 1 doar ca trapele nu se deschideau. Am desfacut motorasele si am descoperit ca un dinte de la angrenajul interior din plastic era rupt si bloca motorasul. Rezolvarea a fost inlocuirea motoraselor cu motorase SH de pe un scenic din 96 care difera putin estetic dar potrivesc la fix. Diferenta e ca cele de pe scenicul din 96 sunt nemtesti si sper, mai calitative decat cele frantuzesti care erau pe masina. Mai trebuie o mica modificare la instalatia electrica deoarece difera niste mufe asa ca daca vreti sa luati motorase de pe scenic din 96-98 luati si mufele si releul din spate.
Numai bine


--------------------
Renault Scenic 2003 - MM11MBI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 15:30
Dacia