Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

29 Pages « < 14 15 16 17 18 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

1.33 tce 140cp, Pareri -impresii

Andy_ACS
post 12 Mar 2020, 15:56
Post #451


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.271
Joined: 19 July 04
From: Craiova




Ai naiba au scos prea mult smile.gif
Tu aveai cam 2-300 ml in plus si ei au scos 7-800 ml...
Sa urmaresti in timp evolutia, daca mai creste nivelul de aici e o problema.
Si pentru ca au scos atat, pana la urmatoarea revizie chiar daca iti baga benzina in baie si creste nivelul, pana nu sare de maxim o sa spuna ca e intre min si max. Sper sa nu fi scos cu intentie asa de mult, sa se "protejeze" de eventuala crestere de nivel.

This post has been edited by Andy_ACS: 12 Mar 2020, 15:58


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kappa_ii
post 12 Mar 2020, 17:34
Post #452


Membru autentic


Group: Members
Posts: 312
Joined: 24 February 05




Verificat uleiul inainte de plecare la drum. Distanta parcursa la 160-180 a fost pe dutata de minim 40 minute. Verificat a doua zi si nicelul era aproximativ acelasi. Si exista foarte multe autostrazi in europa unde noaptea se merge la aceasta viteza. In Romania sunt momente cand la 180 primesti flashuri din spate


--------------------
Megane 4 1.33 116cp Business 2019-10
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex1018
post 13 Mar 2020, 13:24
Post #453


Membru incepator


Group: Members
Posts: 96
Joined: 4 December 18




QUOTE(Andy_ACS @ 12 Mar 2020, 15:56)
Ai naiba au scos prea mult smile.gif
Tu aveai cam 2-300 ml in plus si ei au scos 7-800 ml...
Sa urmaresti in timp evolutia, daca mai creste nivelul de aici e o problema.
Si pentru ca au scos atat, pana la urmatoarea revizie chiar daca iti baga benzina in baie si creste nivelul, pana nu sare de maxim o sa spuna ca e intre min si max. Sper sa nu fi scos cu intentie asa de mult, sa se "protejeze" de eventuala crestere de nivel.
*



Hai sa nu exageram acum smile.gif . Nivelul este intre minim si maxim, unde ar trebui sa fie, chiar daca e mai aprope de minim decat de maxim. Daca ma duc acum inapoi sa le zic asta, arunca cu slapul dupa mine smile.gif.


--------------------
Renault Megane IV 2018 Sedan Intens 1.3 TCE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andrew202
post 8 May 2020, 21:38
Post #454


Membru incepator


Group: Members
Posts: 59
Joined: 5 May 19




Salutare,

Referitor la problema discutata intens in ultimele posturi cu nivelul uleiului, precizez ca am luat masina pe 10.05.2019. La o luna de zile si doar 600km in bord am verificat uleiul care era foarteee greu de observat fiind transparent (prea nou) aveam cam 4-5 mm peste maxim. Programat la meridian (prima din multele dati in care am fost cu masina pt constatari) am dat de un mecanic care nu avea chef sa desfaca busonu de la baia de ulei si sustinea sus si tare ca domne e normal, ca a mai vazut ca nush ce. A venit tipu de la garantii a constatat nivel peste maxim si a ordonat de urgenta aducerea uleiului la nivel max. Au scos 0.6 l de ulei. Asa cum am sustinut si eu si tipul de la garantii in manual spune clar sa nu tii nivel peste maxim pt ca poate dauna catalizatorului. Deci eroarea aia primita de colegi cu verifica sistem antipoluare nu cred ca e doar o intamplare. Eu nu am avut-o dar am mers doar 600km. De le acel moment am mai verificat uleiul la 5000, 8000 si 12000 km si a mai scazut cam 2 mm sub maxim, probabil a papat ceva in rodaj. La 8k si 12k a fost identic. La 13600 am facut revizia le-am zis sa aibe grija cu nivelul, mi-a aratat mecanicul joja dupa ce a pus mai putin de 5.5l de ulei, era pe max. De atunci am facut doar 400 km, 200km in 2 luni prin drumuri scurte pt ca izolarea asta nu mi-a permis prea mult si weekendul asta am mai facut 200km in afara si i-am dat talpa grea dar nu am mai verificat uleiul. Oricum e un alt "mister" marca Renault.

In schimb, tot aud din partea curelei de accesorii un zgomot ca si cum o rola are joc, se aude constant cam de cand am masina daca ascult atent dar am tot zis ca nah se invart rolele alea si poate e normal.. Da asta seara parca aud si un tacanit suplimentar din zona aia si sper sa nu fie lantu de data asta..Ca sunt pe aceeasi parte a motorului. Si la rece si la cald dupa 30 km de drum extraurban am auzit..sunetul acela de la cureaua de accesorii + noul tacanit care seamana cu sunetul de la injectie (si par a fi in tandem) dar nu era..pana acum. Si nu, nu e pompa de injectie ca pe aia o stiu o aud pare ceva suplimentar.

Nici nu stiu ce sa fac ca am fost la constatari de cel putin 10 ori in nici un an... Pt tot felul de chestii, injectia mi-au resoftat-o dupa 5 vizite. Sunt satul de francezi (lucrez zilnic cu ei) si masinile lor, am crezut ca evit VAG care parea de kkt da m-am lamurit cu renault, multe mistere, multe chestii ciudate.. Pacat de. Motor ca trage in mare fel, si nici EDC7 nu e rea, dar degeaba comportamentu e ok daca apar zgomote, socuri ciudate(am soc cand bag in R au zis ca e normal...in fine)

Ma gandesc sa o las asa si poate se amplifica problema (daca e una) doar sa nu ma lase in drum, altfel as da in ea cu ura sa pice macar in garantie.

Scuze pt postul prea lung, astea sunt impresiile mele.

This post has been edited by andrew202: 8 May 2020, 21:42


--------------------
Renault Megane Sedan Intens 1.33 TCE EDC7 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea_aq
post 8 May 2020, 22:25
Post #455


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.875
Joined: 13 October 06




Socul il am si eu la cuplarea marsarierului, pot sa-ti confirm asta.
Mie mi se pare ca esti o persoana foarte atenta la detalii, verifici obsesiv joja de ulei, asculti distributia sa vezi daca gasesti sunete ciudate.
In conditiile astea nu inteleg de ce ti-ai luat reno turcesc, stiut fiind faptul ca minunatele exemplare iesite pe poarta fabricii din Bursa prezinta o abundenta de astfel de caracteristici, greierasi, sunete tehnlologice din compratimentul motor, si tot felul de alte zgomote.
Recunosc ca eu nu am nici rabdarea sa vanez astfel de sunete, nici dispozitia necesara de a vizita service-ul mai des de o data pe an. Daca o masina m-ar baga de 10 ori in service pe an, i-as da foc sau as vinde-o urgent.


--------------------
Megane Estate GT Rouge Flamme
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lcc
post 9 May 2020, 01:18
Post #456


Membru autentic


Group: Members
Posts: 454
Joined: 10 March 18
From: Bucuresti




Tare asta cu Turcia. Bănuiam eu că ,,francejii" fac motoare separat pentru Turcia, pentru Spania și pentru Franța. Încă un ,,vorbanvânt". Chiar sunt satul de genul asta de specialiști în construcții de mașini.

This post has been edited by lcc: 9 May 2020, 01:19


--------------------
Renault Megane 4 Sedan Intense > 1.5 dci 110cp MT 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 9 May 2020, 06:32
Post #457


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.825
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




oricat iti place sau nu, diferente de calitate au fost la toate modelele de Megane intre cel turcesc si hatch sau break ... incepand cu M1


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andrew202
post 9 May 2020, 12:21
Post #458


Membru incepator


Group: Members
Posts: 59
Joined: 5 May 19




QUOTE(mircea_aq @ 8 May 2020, 22:25)
Socul il am si eu la cuplarea marsarierului, pot sa-ti confirm asta.
Mie mi se pare ca esti o persoana foarte atenta la detalii, verifici obsesiv joja de ulei, asculti distributia sa vezi daca gasesti sunete ciudate.
In conditiile astea nu inteleg de ce ti-ai luat reno turcesc, stiut fiind faptul ca minunatele exemplare iesite pe poarta fabricii din Bursa prezinta o abundenta de astfel de caracteristici, greierasi, sunete tehnlologice din compratimentul motor, si tot felul de alte zgomote.
Recunosc ca eu nu am nici rabdarea sa vanez astfel de sunete, nici dispozitia necesara de a vizita service-ul mai des de o data pe an. Daca o masina m-ar baga de 10 ori in service pe an, i-as da foc sau as vinde-o urgent.
*



In primul rand, am luat renault ca mi s-a parut interesant motoru, facut cu Mercedes montat pe modelele lor, ma rog probabil trasee si soft diferite dar in fond acelasi agregat.
Apoi sa stii ca subt probleme si la modelele asamblate in Spania, dar da nu am fost foarte atent la faptul ca e asamblat in Turcia am zis ca tre sa fie aceeasi calitate. Mna prima masina 24 de ani asa am gandit. Am zis nu iau passat tdi ca tot romanu cu 100k km in bord, am crezut ca masina noua inseamna perfecta macar 5 ani.. Se pare ca nu mai e valabil. Ai mei au o skoda octavia 2 1.4 mpi motor ineficient slab dar are 200k km si nu a vazut reparatii. Masina din 2010.
In fine. Daca luam un sh eram impacat cu faptul ca tre sa ascult motoru sa ridic capota.. Un prieten cu passat cc cumparat cam in acelasi timp cu mine are vreo 135k km si a stat mai putin decat mine in service, nu spun ca in 5 ani nu e posibil sa stea mai mult ca mine.. Dar..

Da sunt genul tipicar, asta este. La un sh as fi fost impacat cu tot felul de sunete si cu un buget de reparatii, am zis ca nu vreau sa imi pierd timpul prin service si se pare ca m-am inselat.

Legat de zgomot se aude in continuare ceva din zona rolelor de la cureaua de accesorii si un tacanit parca la rece de la distributie. La 14k km ar fi absurd sa necesite inlocuire. 0.9 tce era tot pe lant si tine bine.

9 May 2020, 21:22:
https://www.youtube.com/watch?v=0cFGGIeNEJk&feature=share

Cam asta ar fi sunetul, in afara de tacanitul injectiei se aude din zona rolelor de la cureaua de accesorii o vobratie si mai nou un tacanit care nu e continuu. Se aude 1-2 secunde apoi pauza apoi iar. Pe filmulet nu e foarte sesizabil. Live e altceva, in schimb se poate auzi de la cureaua de accesorii/distributie un zgomot care intra in rezonanta cu timingul motorului.
Precizez ca aici motorul era cald.

This post has been edited by andrew202: 9 May 2020, 21:22


--------------------
Renault Megane Sedan Intens 1.33 TCE EDC7 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
speedman
post 9 May 2020, 21:28
Post #459


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.458
Joined: 21 April 07




Eu aud un zgomot de injecție directa, posibil ceva de la role, dar nu m as hazarda sa afirm ca e și de acolo. Parerea mea e sa o lași așa, mergi cu ea, dc se întâmplă ceva ai garanție, inclusiv tractare gratis pe teritoriul României. Te stresezi inutil... Parerea mea


--------------------
Smart eq forfour 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 9 May 2020, 22:22
Post #460


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.825
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




QUOTE(andrew202 @ 9 May 2020, 13:21)
In primul rand, am luat renault ca mi s-a parut interesant motoru, facut cu Mercedes otorului.
*



Motorul este Nissan, nu are nici o treaba cu Mercedes ...


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andrew202
post 10 May 2020, 07:58
Post #461


Membru incepator


Group: Members
Posts: 59
Joined: 5 May 19




Renault-Nissan-Daimler acest concern a produs motoru. E acelasi agregat si pe nissan si sub capota unui A class CLA si tot ce mai are mercedes cu tractiune fata. Probabil cu trasee furtunele de calitate mai buna si soft diferit. La merc are 136 sau 163 de cp Am ridicat capota la un A class nou e acelasi traseu turbo totu identic. Cursa si diametrul pistoanelor identic. Deci are multa legatura cu merc. Nu e facut de mercedes in intregime dar nu e nici ca 1.5 dci imprumutat direct de la renault.

This post has been edited by andrew202: 10 May 2020, 08:06


--------------------
Renault Megane Sedan Intens 1.33 TCE EDC7 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 10 May 2020, 08:08
Post #462


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.825
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Mercedes cumpara si le pune pe masinile lor ... nu are insa nici o treaba cu proiectarea lui ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 10 May 2020, 10:16
Post #463


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.271
Joined: 19 July 04
From: Craiova




1.33 Tce chiar a fost facut in colaborare cu Daimler.
Nu e aceeasi situatie ca la 1.5 dCi sau 1.6 dCi (provenienta Renault-Nissan) preluate de Mercedes si adaptate putin.


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
speedman
post 10 May 2020, 10:40
Post #464


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.458
Joined: 21 April 07




Și eu la fel știu, motorul a fost făcut de alianță Renault Nissan în colaborare cu Daimler.


--------------------
Smart eq forfour 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meg2s
post 10 May 2020, 11:29
Post #465


Membru autentic


Group: Members
Posts: 969
Joined: 5 November 15
From: Bucuresti






--------------------
CUPRA Formentor (2023) e-Hybrid++ 204CP
(Ex) Megane Sedan Privilege (2008) 1.5 dCi 78kW && Megane 4 GT (2018) 1.6 dCi 163CP EDC
(Ex) Skoda Octavia 4 Style++ (2022) 2.0 TDI 150 DSG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kappa_ii
post 10 May 2020, 13:35
Post #466


Membru autentic


Group: Members
Posts: 312
Joined: 24 February 05




Parca mercedes ar fi scula pe bascula la motoare . Reno la motoare este comparabil cu oricare producator de top.


--------------------
Megane 4 1.33 116cp Business 2019-10
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andrew202
post 10 May 2020, 13:54
Post #467


Membru incepator


Group: Members
Posts: 59
Joined: 5 May 19




Nu se compara Mercedes cu Renault, sa nu exageram. Mercedes e top si va ramane, e un alt nivel. Doar ca a cumparat sau mai nou a conceput motoare cu alti producator ca sa taie din costuri.
Si da, cum am mai zis motorul este creat in colaborare cu Mercedes, nu e doar cumparat de la Renault.

Dar cred ca tot francezii si-au pus accentul pe proiectare, sau poate la Mercedes sunt alte componente auxiliare, gen trasee, role, furtunele. In fine.

Oricum ar fi, nu as da banii pe un A class de 35-40k cu motorul asta, tre sa fii tampit sau sa nu stii ce ai sub capota. Ok ai luxul de mercedes dar motor de renault?

This post has been edited by andrew202: 10 May 2020, 13:55


--------------------
Renault Megane Sedan Intens 1.33 TCE EDC7 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kappa_ii
post 10 May 2020, 14:21
Post #468


Membru autentic


Group: Members
Posts: 312
Joined: 24 February 05




A class nu este de lux. Si mercedes foloseste de foarte multi ani motoare renault, pe gamele de transport, vito , sprinter. Dupa esecul lor cu 2.2 care se rupea vibrokenul. La formula 1 motoarele reno sunt mai fiabile ca cele de la mercedes


--------------------
Megane 4 1.33 116cp Business 2019-10
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
speedman
post 10 May 2020, 14:26
Post #469


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.458
Joined: 21 April 07




Lasă cu f1 au spus ca nu mai investesc în cercetare și vor sa se retragă... E o chestiune de timp pana când o vor face


--------------------
Smart eq forfour 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kappa_ii
post 10 May 2020, 14:49
Post #470


Membru autentic


Group: Members
Posts: 312
Joined: 24 February 05




Cercetare in motoare cu ardere interna.


--------------------
Megane 4 1.33 116cp Business 2019-10
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 10 May 2020, 14:49
Post #471


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.271
Joined: 19 July 04
From: Craiova




QUOTE(kappa_ii @ 10 May 2020, 15:21)
La formula 1 motoarele reno sunt mai fiabile ca cele de la mercedes


Nu te supara, dar tu urmaresti F1??? In era V6 turbo Mercedes a avut si are cel mai bun PU. Cate abandonuri au fost la RedBull din cauza propulsorului Renault?
Asta ca o paranteza asa, legat de 1.33 Tce eu cred ca e un motor foarte bun, dar au de lucrat putin la problema cu contaminarea uleiului la drumuri scurte cu motorul rece. Sunt sigur ca o rezolva pana la urma, posibil doar printr-un update de soft.


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 10 May 2020, 14:50
Post #472


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.825
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Aveti dreptate .. asta chiar a fost facut in colaborare du Daimler ..

https://group.renault.com/en/news-on-air/ne...ce-and-daimler/



--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andrew202
post 10 May 2020, 15:04
Post #473


Membru incepator


Group: Members
Posts: 59
Joined: 5 May 19




QUOTE(kappa_ii @ 10 May 2020, 14:21)
A class nu este de lux. Si mercedes foloseste de foarte multi ani motoare renault, pe gamele de transport, vito , sprinter. Dupa esecul lor cu 2.2 care se rupea vibrokenul. La formula 1 motoarele reno sunt mai fiabile ca cele de la mercedes
*



Te-ai urcat intr-un A class dotat model 2019? Plangi daca compari cu megane. Aia 20k in plus se vad la interior. Vezi ca Mercedes spre deosebire de alti producatori premium folosesc materiale aproape la fel de calitative pe toate modelele. Adica la bmw pe un seria 1 vei vedea calitate mult inferioara fata de un 5-ar. Pe cand un A class se poate compara cu un E la finisari.

Vezi ca motorul de 2143 cmc cod OM651 e unul din cele mai fiabile motoare ale lor si chiar din lume.

Dar deja e offtopic ce discutan aici.
V-am pus un filmulet cu sunetul acela. Merci pt pareri si va invit sa adaugati si alte raspunsuri.


--------------------
Renault Megane Sedan Intens 1.33 TCE EDC7 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kappa_ii
post 10 May 2020, 15:41
Post #474


Membru autentic


Group: Members
Posts: 312
Joined: 24 February 05




Nu stiu despre ce 2.2 dar cei din bransa stiu ca 2.2 de pe sprinter si vito au foat motoare foarte proste in comparatie cu vechiul 2.7 . Daca zici ca ai mers.cu a clase cu 1.3 asta e zi si mie este antifonat bine ?ca o masina de lux ! brandul va fura ! Doar ca este mercedes si deja va tresare inima. Eu va zic asa. Mercedes este mercedes pentru clasele de.top si nu pentru soferi ci pentru proprietari masinii. Doar in Romania masinile de top sunt conduse de proprietar.

10 May 2020, 16:43:
Fiecare producator are din start un anume segment. Credeti voi ca reno nu poate face un sclass ? As fi mai mirat daca ar reusi mercedes sa faca un clio sau i dacie la.pretul si calitatea lor

This post has been edited by kappa_ii: 10 May 2020, 15:43


--------------------
Megane 4 1.33 116cp Business 2019-10
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zec_77
post 16 Dec 2020, 14:43
Post #475


Membru incepator


Group: Members
Posts: 70
Joined: 3 May 20




Salut, vin si eu cu o mica problema legata de nivelul mare al uleiului dupa ce s-a efectuat revizia de 1 an la motorul de 1,33 tce 140 cp. Am constatat recent ca nivelul pe joja depaseste maximul cu aproximativ 5-6 mm, vazand asta dupa ce uleiul s-a mai innegrit de la ultimul schimb. Am rezolvat-o simplu prin extragerea surplusului pe la joja folosindu-ma de o seringa de 60ml cumparata de la farmacie (2 lei) si un furtun transparent ce il aveam prin masina. Operatiunea e destul de simpla, dar mare grija sa nu va scape furtunul in motor biggrin.gif . Am scos din motor aproximativ 300 ml de ulei, apoi nivelul masurat era in zona de maxim, asa ca recomandarea mea este ca la aceste motoare sa nu se puna cantitatea de ulei recomandata de producator, 5,5 l.
Este suficient sa se puna 5,2 l pentru a nu avea probleme cu uleiul peste nivel.

This post has been edited by zec_77: 16 Dec 2020, 14:54

Attached thumbnail(s)
3.jpg ( Size: 1.85mb ) Number of downloads: 634
2.jpg ( Size: 1.28mb ) Number of downloads: 646
1.jpg ( Size: 2.2mb ) Number of downloads: 628


--------------------
Renault Kadjar 1.33 TCE EDC 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bgdrenault
post 16 Dec 2020, 23:32
Post #476


bgd


Group: Members
Posts: 3.291
Joined: 4 February 07
From: Piatra Neamt




5,250 litri au pus la mine, la sugestia mea. Ei doreau sa puna 5.4.
E ok nivelul.


--------------------
Megane Sedan 1,33 140 CP 2019 Intens - XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
NicaT
post 17 Dec 2020, 09:20
Post #477


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 10 May 19




1.33 cc 116cp August 2019
Nivel verificat constant de la achiziție!
În luna feb 2020 am constatat nivel depășit cu 1 cm, mers scos, lăsat la jumătate(pentru observare), sanki de la mersul urban(de parca nu 99% din autoturisme sunt pe oraș..)

În august 2019 la revizie anuala era nivelul iar la maxim, schimbat ulei și lăsat iar la jumătate pentru observare (5L în loc de 5.4L).

Din 6 August până în 6 Oct. după apx 700km urban și 2000km extra urban(vacanță), nivelul a a ajuns iar la maxim. Sesizat, mers, constatat in noiembrie, când deja era iar 1cm peste maxim iar scos.. Iar lăsat la jumătate.

Am un clio 4 luat în aceeași perioada nu a avut nici una din probleme astea.

Textele cu asa a venit din fabrică, cu mersul urban, că este de la frig, merge și asa, nu este nici o problema,
încercarea dealerilor de a nu face constatările pe aceasta speță (neoficial asa au fost sfătuiți), etc...
În manualul de utilizare se specifică de N ori ca nivelul nu trebuie sa depășească nivelul maxim, la fel și pe site ul renault. Succes! 🥂


--------------------
Renault Megane 4 2019 - CT 38 DAD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zec_77
post 17 Dec 2020, 10:04
Post #478


Membru incepator


Group: Members
Posts: 70
Joined: 3 May 20




Daca uleiul miroase a benzina mergi la service pentru constatare. Risti sa distrugi in special cuzinetii si o sa ai uzuri majore la segmenti si alte piese in miscare.


--------------------
Renault Kadjar 1.33 TCE EDC 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 17 Dec 2020, 13:33
Post #479


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.271
Joined: 19 July 04
From: Craiova




Cred ca din ce a povestit colegul NicaT e foarte probabil ca uleiul sa fie contaminat de benzina.
Deci posibilitatea ca s-a pus prea mult la revizie si de asta e nivelul prea mare e demontata.
Este foarte trist, uleiul isi pierde din proprietati cand e contaminat si ungerea nu mai e asa eficienta, fapt ce in timp va duce la uzura mai mare decat normal.
Poate o fi vreun update de soft, presupunerea mea e ca aceasta contaminare se petrece in general la rece, fiind favorizata de drumurile multe si scurte cu motorul rece.


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 17 Dec 2020, 13:40
Post #480


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.825
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




oricare este motivul, nu are voie sa se intample .. decat daca este scapare de fabricatie ...


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
29 Pages « < 14 15 16 17 18 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 01:07
Dacia