Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

22 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Informatii utile pentru calatoriile in afara tarii

MoneyTalks
post 4 Oct 2005, 11:09
Post #61


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




QUOTE(dacicuss @ 4 Oct 2005, 05:05)
daca iti da drumul pe baza unor hartii masluite si faci tampenii pe dincolo, cine raspunde?

Fii sigur ca cine vrea sa faca prostii are toate hirtiile in regula! excl.gif


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adso
post 4 Oct 2005, 11:48
Post #62


Membru autentic


Group: Members
Posts: 330
Joined: 19 January 04




@dacicuss

dacicuss, slava Domnului ca nu esti...

exista vreo doua, hai, trei chestii care se cheama limbi de circulatie internationala. una din ele, cunoscuta printre exegeti ca "limba engleza" este vorbita, la varii nivele, de 1/2 din populatia lumii... de asemenea invitatii vorbeam eu. pentru ca daca as avea un partener in finlanda indeajuns de tampit sa imi trimita o invitatie in finlandeza, i-as da cu ea in cap si l-as ruga sa mi-o faca in engleza... limba in care probabil as si vorbi cu el, pentru ca finlandeza mea nu mai e ce era.

cu musetelul, chiar nu trebuie sa iti faci probleme. nu creste la aia nici de frica. daca era vorba de uscarea somonului de karvaatuuntunturi... eee, da. asta e alta treaba. riscul exista si nu poate fi ignorat.

deci: vamesul nu e poliglot, dar mi se pare de bun-simt ca intr-o tura, la orice punct de frontiera, sa fie cel putin unul din ei sa vorbeasca engleza, si inca unul cu franceza eventual. nu sunt covrigari in matache, sunt totusi vamesi - deci lucreaza cu strainii in fiecare zi. nu le cere nimeni sa vorbeasca dialectul frisic... dar engleza e musai sa o stie, macar la nivel functional, parerea mea.

ideea e ca ar trebui sa existe o presiune clara a cetatenilor care au nefericirea sa circule cu pasaportul ala visiniu sa fie macar o idee mai respectati. adica sa nu mai fie tratati ca ultimii oameni. pentru ca, dupa ce ca trebuie sa ma umilesc si sa le cer alora invitatie si sa primesc raspunsuri de genul "dar nu mai bine iti faci pasaport?", ma mai pune si statul sa pierd timp si nervi pe la toti pustii mucosi, care au absolvit limbi straine pe la cine stie ce privata amarata, si care se pomenesc peste noapte traducatori autorizati.

mie mi se pare foarte normal sa accepte ca atare o invitatie in engleza.

LE: am vorbit la otopeni la politia de frontiera. nenea de acolo, care a fost surprinzator de saritor mi-a zis ca din punctul lor de vedere, un bilet de avion dus-intors, asigurarea medicala, un mail de confirmarea rezervarii si o invitatie, toate in engleza, sunt suficiente. nu mai cer si traduceri. sper sa aiba dreptate, si slava Domnului daca e asa.


--------------------
Call me Ishmael...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
murfi
post 5 Oct 2005, 16:53
Post #63


Membru autentic


Group: Members
Posts: 668
Joined: 31 May 04




dar de asta ce ziceti:



'BUDAPESTA, 5 oct


Ministerul ungar de Externe i-a informat, miercuri, pe ambasadorii Ucrainei, Serbiei-Muntenegru, României și Croației că Budapesta va introduce, de la 1 ianuarie 2006, o viză națională specială pentru cetățenii celor patru țări, a anunțat secretarul de stat Maria Fekszi, citat de MTI.'

sursa mediafax 5 oct 2005




Multa UE la toti....


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu M
post 6 Oct 2005, 16:28
Post #64


Membru


Group: Members
Posts: 169
Joined: 14 September 04
From: Germania




QUOTE(adso @ 4 Oct 2005, 11:48)
exista vreo doua, hai, trei chestii care se cheama limbi de circulatie internationala. una din ele, cunoscuta printre exegeti ca "limba engleza"


... limba pe care cei care-s in drept sa-ti dea ivitatia (in tara de destinatie) n-o cunosc. Sau nu vor s-o cunoasca.
Ma refer, desigur, la invitatiile pe care persoanele fizice locuitoare in diversele tari vizitate trebuie sa le obtina de la oficialitatile locale.

This post has been edited by Liviu M: 6 Oct 2005, 16:29


--------------------
Ford Mondeo
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
octa74
post 6 Oct 2005, 17:41
Post #65


Membru incepator


Group: Members
Posts: 79
Joined: 14 December 04
From: Brasov




@murfi

Parerea mea este ca e o viza speciala, dar asta nu inseamna obligativitatea vizelor pentru cetatenii respectivelor tari.. mai ales ca sigur exista regim de vize intre Ungaria si Ucraina si aproape sigur cu Serbia Muntenegru. Cred ca cetatenii din respectivele tari daca obtin viza respectiva pot sta in Ungaria mai mult de cele 3 luni.
Oricum, nu cred ca vor introduce obligativitatea vizelor, mai ales dupa ce le-au sugerat alor nostri sa renunte la stupiditatea aia cu documente justificative pentru calatorie.
Voi ce ati inteles dupa ce ati ascultat comunicatul?


--------------------
Logan Ambiance (cu servo) - BV-xx-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driver
post 6 Oct 2005, 18:42
Post #66


i'm not driving fast, i'm flying low...


Group: Members
Posts: 542
Joined: 10 November 04
From: South Coast




tot asta, e o viza pentru sedere mai indelungata (Ex. studenti, etc), si nu iti da drept de lucru.


--------------------
Nissan Leaf cu baterie - RLU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
drumaru
post 7 Oct 2005, 09:15
Post #67


Membru


Group: Members
Posts: 174
Joined: 21 March 05




E o viza care permite sederea mai indelungata. Acum poti sta fara viza maxim 3 luni si daca vrei sa stai mai mult sau daca vrei sa muncesti sau sa inveti, chiar si sub 3 luni, iti trebuie viza. Asa ca luati un Rudotel si linistiti-va!


--------------------
Captur 1,5 dci 90 CP
Kadjar 1,3 tce 140 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adso
post 13 Oct 2005, 18:56
Post #68


Membru autentic


Group: Members
Posts: 330
Joined: 19 January 04




am trecut prin otopeni, dupa mult-discutatul act normativ.

vamesul s-a uitat la invitatie ca sa zica ca s-a uitat (era in engleza, fara vreo traducere), nu a mai cerut vreo rezervare si nici nu a vrut sa vada banii.

cam de acelasi tratament a beneficiat toata lumea cat am stat eu acolo.


--------------------
Call me Ishmael...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vv
post 23 Oct 2005, 10:13
Post #69


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




Acum am aflat de existenta ordinului nr.248/311 din 2002 al ministrului de interne și al ministrului sănătății și familiei, care zice ca nu e necesara asigurare medicala pentru urmatoarele state (suntem implicit asigurati pe baza de reciprocitate):
QUOTE
# Albania
# Marea Britanie
# Armenia
# Bulgaria
# Cipru
# China
# Croatia
# Cuba
# Egipt
# Grecia
# Serbia si Muntenegru
# Liban
# Lituania
# Macedonia
# Moldova
# Rusia
# Siria
# Slovenia
# Tunisia
# Turcia
# Ucraina
# Ungaria


A incercat cineva sa iasa in tarile astea fara asigurare?


--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adso
post 23 Oct 2005, 20:18
Post #70


Membru autentic


Group: Members
Posts: 330
Joined: 19 January 04




vv, stiam si eu de chestia asta, dar individa prin care cumpar eu bilete de avion a ridicat din umeri.

raspunsul ei: "va duceti in UK, traversati strada uitandu-va unde nu trebuie (hehe, ce simplu e smile.gif ) si da unu' peste dumneavoastra de va rupe piciorul... ce ii spuneti doctorului, sa caute in Legis?"

de bun simt raspunsul, trebuie sa recunosc, mai ales ca asigurarile medicale tind sa coste sume modice.


--------------------
Call me Ishmael...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Codrin
post 23 Oct 2005, 23:35
Post #71


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.364
Joined: 7 January 05
From: Bucuresti




Nu vad problema cu cautatul in Legis. Chiar modica fiind suma, de ce sa o platesc daca nu e necesara? Ei ce fac de acei bani? NIMIC


--------------------
Mazda . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fisherman
post 24 Oct 2005, 10:44
Post #72


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 3 December 04




Aveti idee cat costa un voucher pt Italia?
Merci anticipat!


--------------------
Citroen 10re - vl-04-***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bendix
post 26 Oct 2005, 07:44
Post #73


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.005
Joined: 10 November 04
From: Timisoara.RO




QUOTE(MoneyTalks @ 4 Oct 2005, 11:09)
Fii sigur ca cine vrea sa faca prostii are toate hirtiile in regula! excl.gif
*



Extraordinara replica! excl.gif

Prin asta MoneyTalk cred ca a spus totul despre birocratia hartiilor de la vama.

Eu sunt de principiul liberei circulatii. La vama ar trebui doar doua lucruri:
- Sa ai pasaportul.
- Sa nu transporti lucruri interzise.


--------------------
Dacia Logan Ambiance - 2005 - TM10### , alb arctic
In mileniul III automobilele vor merge cu apa sau nu vor merge deloc !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adso
post 26 Oct 2005, 08:56
Post #74


Membru autentic


Group: Members
Posts: 330
Joined: 19 January 04




Un voucher reprezinta plata in avans a cazarii.
costa tarif/noapte*nr de nopti + comisionul agentiei.


--------------------
Call me Ishmael...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lucian123
post 27 Oct 2005, 21:15
Post #75


Membru autentic


Group: Members
Posts: 240
Joined: 25 August 04
From: Bucuresti




Doresc sa plec in Germania in scop particular, neavand nici invitatie si nici rezervare la vre-un hotel. Voi avea la mine o suma de bani care depaseste cu siguranta cerintele, dar sunt interesat daca mai imi trebuie ceva documente. Am inteles ca de la 1 oct 2005 s-au facut unele modificari; daca unu dintre voi a iesit din tara in ultima perioada va rog sa-mi spuneti de ce ati mai avut nevoie pt. iesire.
Multumesc


--------------------
DACIA LOGAN Laureate 1.4 Rosu - B40XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dacicuss
post 28 Oct 2005, 07:15
Post #76


Mare Vrajitor KKK


Group: Members
Posts: 299
Joined: 3 August 04
From: Poplaca




No problem musiu ! wink.gif ...ca sa stai linistit, da un ochi si pe situ' vamii.
Daca vrei sa iesi pe la Nadlac...mai bine incearca Turnu...e mai libera wink.gif


--------------------
VW Passat 1.9TDI - ww-00-XXX
A religious war is like children fighting over who has the strongest imaginary friend...
The 50-50-90 rule: Anytime you have a 50-50 chance of getting something right, there's a 90% probability you'll get it wrong.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adso
post 28 Oct 2005, 20:21
Post #77


Membru autentic


Group: Members
Posts: 330
Joined: 19 January 04




lucian, sper sa nu fii plecat deja.

vezi ca AL a plasat mai sus actul normativ care reglementeaza iesirile din tara.

in mare, daca nu ai invitatie, trebuie sa ai neaparat macar o rezervare la hotel. un coleg a iesit din tara pe la nadlac cu mailuri printate, deci sunt in regula.

un voucher ar fi excelent.


--------------------
Call me Ishmael...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 28 Oct 2005, 21:41
Post #78


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




Lucian >> Se mai poate iesi din tara si cu o delegatie. Nu mai ai nevoie de nimic altceva. Pe la Bors am iesit eu cu un prieten. El avea delegatie. Si nu i-a mai trebuit nimic altceva. Ma rog, asigurarea medicala e foarte bine sa o ai, chiar daca se intimpla sa nu ti-o ceara la vama. Asta s-a intimplat a doua sau a treia zi dupa ce au introdus ai nostri cerintele alea suplimentare.


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lucian123
post 29 Oct 2005, 15:13
Post #79


Membru autentic


Group: Members
Posts: 240
Joined: 25 August 04
From: Bucuresti




Nu am plecat.

Problema este urmatoarea: Plecam patru prieteni pentru a aduce 3 masini.
Eu iau delegatie de la firma, deci nici o problema. Plecam cu masina firmei mele, pentru care am luat imputernicire de la leasing.

ma intreb daca ceilalti vor avea probleme, implicit toti ne vom intoarce.


Daca as face rezervare pentru masini, ar fi in regula?


This post has been edited by Lucian123: 29 Oct 2005, 15:17


--------------------
DACIA LOGAN Laureate 1.4 Rosu - B40XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Parintele
post 18 Nov 2005, 21:54
Post #80


Membru


Group: Members
Posts: 106
Joined: 18 November 05





Off topic:cam prin iunie-iulie a-si vrea sa fac un concediu de ~12 zile in Elvetia.In afara de vigneta care se cumpara ptr. tot anul,ce alte lucruri ar mai trebui de stiut ptr."o plimbare"de genul acesta?Aveti idee de ceva lucruri interesante de vazut(statiuni,muzee,parcuri naturale,etc)?
Multumesc anticipat,orice sfat,idee,sunt binevenite!!!


--------------------
MB C class MB - x xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 19 Nov 2005, 00:46
Post #81


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




Parinte >> Citeste cu atentie tot ce scrie la fiecare tara in parte prin care vrei sa treci pentru a ajunge in Elvetia. Si pune intrebarile la locul respectiv, daca nu gasesti deja raspuns acolo.


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Parintele
post 19 Nov 2005, 01:19
Post #82


Membru


Group: Members
Posts: 106
Joined: 18 November 05





Multumesc ptr. indicatie,le-am studiat pe ~ toate;am mai iesit "pe afara"si stiu cam cu ce se "maninca"drumul+restul(vama,acte,etc)-ceea ce nu am gasit "nicaieri"este exact ELVETIA.

Credeam ca totusi cineva a stat macar cateva zile pe acolo,si poate ar fi avut cate ceva interesant de spus despre CH.

@Money Talks,din 'locatia"ta am inteles ca te afli prin Austria:nu ai avut nici o data curiozitatea sa stai(nu sa tranzitezi)Elvetia?Chiar nu este nimic altceva interesant acolo in afara de ciocolata si ceasuri?

Inca o data ,multumesc anticipat ptr.orice "traseu"sau orice alt loc interesant de vazut!!!!


--------------------
MB C class MB - x xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 20 Nov 2005, 01:27
Post #83


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




Marty a stat o perioada (citiva ani parca) in Elvetia. Eu numai am trecut pe acolo in 2001. Nu retin nimic special de vazut. Sint multe lucruri mai frumoase in Austria si Germania care merita vazute...


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Parintele
post 20 Nov 2005, 14:20
Post #84


Membru


Group: Members
Posts: 106
Joined: 18 November 05





Austria am cam vazut-o(mai putin Melk-ul)si o parte din De.

Poate ca totusi cineva(@Marty...???)ar avea cateva trasee(rute)demne de urmat,sau ceva impresii despre ce ar fi de vazut????


--------------------
MB C class MB - x xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 21 Nov 2005, 10:32
Post #85


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




QUOTE(Parintele @ 20 Nov 2005, 14:20)
Austria am cam vazut-o(mai putin Melk-ul)si o parte din De.

Asa am zis si eu pina asta vara... ca am vazut Austria smile.gif si am ajuns la concluzia ca mai sint foarte multe de vazut... smile.gif

La Kitzsteinhorn ai fost? Dar pe Grossglocknerstrasse? Grossglockner l-ai vazut? Lacurile din Austria le-ai vazut? Sa mergi asa, cu masina de-a lungul lor si cu vaporul pe ele... La una din cele mai mari cascade din Europa ai fost? (nu mai retin numele)

In Germania ai fost la Newschwainstein? Dar de-a lungul lui Fussen?


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Parintele
post 21 Nov 2005, 14:33
Post #86


Membru


Group: Members
Posts: 106
Joined: 18 November 05




Anul trecut am stat 12 zile la Sporthotel-Ellmau,in Hinterglemm,si de acolo ,in fiecare dimineata,plecam sa vedem alte "chestii"demne de vizitat.Am fost pe Zell am See(cu vaporasul),Kaprun,Leoganger Bergbahnen,am "urcat"si pe Grosglockner Molltal,Bad Gastein,Lofer-St.Martin,Maria Kirchental,Burg Hohenwerfen,am trecut si dincolo,in de.pe la Munchen si i-am vazut "locul" lu'nenea Hitler(Berchtesgadener Land) +cateva castele din Austria.Mai am cateva de vazut din Via Imperialis,dar,dupa Elvetia.(Uitasem de Salzburg si de Innsbruck)


--------------------
MB C class MB - x xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BOGDAN DSN
post 21 Nov 2005, 16:44
Post #87


Membru autentic


Group: Members
Posts: 248
Joined: 18 October 04
From: Bucuresti




Si inca mai sunt de vazut - lacurile din Salzkammergut(Hallstatter See si Gosausee in special),lacurile din sudul Austriei(Worther See,Millstatter See,Ossiacher See etc.- unde poti face plaja ,surfing,yachting),cascada Krimml(despre asta cred ca vorbeai Money,nu?),pesterile de gheata din Dachstein si Eisriesenwelt,Innsbruck(cel putin doua zile - vezi ca am scris la topicul despre Austria),Silvretta Hochalpenstrasse si zona din Tirolul de vest (la Kappl urci cu telecabina si poti cobori in partea cealalta in Elvetia),Kitzbuhel,Alpbach(care a fost premiat intr-un an ca cel mai frumos sat din Europa) si ma opresc ca iar imi vine cheful de duca.
Pe Kitzsteinhorn chiar merita urcat - sa vezi panorama de-ti taie rasuflarea de la 3029 m (aici ajunge telecabina - varful are 3204m) totul e sa ai vreme buna.Daca ai fost in Kaprun sper ca ai fost la baraje ca altfel ai pierdut ceva deosebit(numai drumul pana acolo e o mica aventura)

This post has been edited by BOGDAN DSN: 21 Nov 2005, 16:49


--------------------
Toyota Aygo 2006 - masina de servici - fost posesor de DSN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Parintele
post 21 Nov 2005, 18:40
Post #88


Membru


Group: Members
Posts: 106
Joined: 18 November 05





Toate bune si frumoase(ma refer la At+De).....DAR....nu zice nimeni ....NIMIC ....despre Elvetia!!!!

E vreo sperietoare pe acolo,nu te lasa sa intri in tara,sau,pur si simplu nu a fost nimeni(din diferite motive)????

Cand spun "fost"ma refer la facut concediul,vazut cate ceva,stat 10-12 zile....ceva de genul acesta,NU...trecut spre Italia sau Franta!!???

Inca o data,multumesc tuturor ptr.traseele din At.!!!(poate ,totusi cineva....are ceva si despre Elvetia??!!)


--------------------
MB C class MB - x xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BOGDAN DSN
post 21 Nov 2005, 18:55
Post #89


Membru autentic


Group: Members
Posts: 248
Joined: 18 October 04
From: Bucuresti




Nu am fost in Elvetia, dar iti recomand daca stai in St. Moritz(sau pe langa) sa mergi cu Glacier express - este un tren care traverseaza muntii(urca pana la 2000m),trece peste zeci de poduri si viaducte,are geamuri mari panoramice.Gasesti informatii si pe net.
Tot din auzite si citite lacul Leman si satele de langa el,orasul Zermatt(eventual telecabina pana sus pe Matterhorn),Zurich - merita vazute.Uite aici - poate te ajuta.

http://www.capital.ro/index.php?a=22092&shift=1

neaparat sa ne spui cum a fost.


--------------------
Toyota Aygo 2006 - masina de servici - fost posesor de DSN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Parintele
post 21 Nov 2005, 19:03
Post #90


Membru


Group: Members
Posts: 106
Joined: 18 November 05





@Bogdan DSN

Excelent articol!!!!MULTUMESC MULT!!!!

In sfarsit,pot sa conturez un traseu!!!!


--------------------
MB C class MB - x xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
22 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 10:49
Dacia