Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Zgarieturi capota, Cum le maschez

Dorudtc
post 13 Jul 2018, 13:48
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 55
Joined: 10 June 18




Nu stiu daca intreb unde trebuie, dar am un megane III, problema sta in felul urmator: pe capota am cioblituri de la pietre , destul de multe , asa am cumparat masina, nu sunt pana la tabla dar se vede stratul alb de sub vopsea, stie cineva vreo metoda de a scapa de ele fara a revopsi toata capota? Am mai incercat cu un creion dar dupa cateva spalari sa dus si au ramas zgarieturile...


--------------------
Renalut Megane 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
solidconvert
post 13 Jul 2018, 14:42
Post #2


Donator


Group: Members
Posts: 3.247
Joined: 3 May 06
From: Bucuresti




Te duci la Lizeanu daca esti din bucuresti cu codul de vopsea si iti face un creion corector sau vopsea pentru retus pe codul tau de culoare (este vopsea pe baza de diluant si nu mai poate fi indepartata decat mecanic, adica nu se ia prin spalare). Dupa aceea degresezi putin zona cu spirt sa zicem si dupa ce se usuca cu o scobitoare sau betigas de ureche corectezi orice gaura sau zgarietura. Recomand inainte sa corectezi sa ti exersezi putin mana pe orice altceva decat tabla masinii.
Sa ai spor! wink.gif


--------------------
. . .
Audi A4 B9 S-tronic TFSI...
Gîndirea corectă vine din experiență. Experiența, la rîndul ei, provine din gîndirea greșită.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dorudtc
post 13 Jul 2018, 16:00
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 55
Joined: 10 June 18




Nu sunt din bucuresti, o sa caut ce mi-ai zis cu creionul pe cod de vopsea , dar daca costa prea mult nu are rost ca vopsitul capotei integral ma costa 350 lei.


--------------------
Renalut Megane 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bugghy
post 13 Jul 2018, 17:10
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 188
Joined: 30 August 10
From: Craiova




Poti rezolva temporar cu metoda descrisa de @solidconvert, insa pe viitor ajungi in acelasi punct. Mereu o sa apara alte ciobituri, asa ca eu vad doar doua variante: fie te resemnezi si stai mereu sa dai touch-up cu vopsea pe codul masinii, fie vopsesti capota si aplici o folie de protectie transparenta. Acelasi lucru e valabil si pentru bara fata.

Acel kit de corectie costa in jur de 30-50 lei, in functie de cantitate. Candva se putea cumpara de la reprezentanta, dar nu stiu daca mai exista. Daca vrei sa incerci, cel mai bine merge cu scobitoarea, aplicat extrem de putin si, daca e nevoie, mai multe straturi. Eventual se poate da mai mult, incat sa depasesti putin nivelul lacului, apoi se face smirgheluire pe ud si polish.


--------------------
Renault Megane III 2010 1.5 dCi 110, Megane IV 2018 GT 1.6 TCe 205
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BioHazarD
post 18 Jul 2018, 15:06
Post #5


Gold member


Group: Members
Posts: 1.407
Joined: 9 May 07




Unde-i mai exact la Lizeanu?


--------------------
Renault ex-Clio Symbol 1.5 dci 2008
Megane 4 1.5 dci 2017
Austral mild-hybrid 2023
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 13:07
Dacia