Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Bujie blocata / intepenita, Recomandari si solutii

SanKraN
post 14 Apr 2015, 14:57
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 96
Joined: 9 February 15
From: Bucuresti




Salut, recent am dat de o alta belea, am descoperit ca masina avea nevoie de un schimb de bujii, are 4 ca numar. Am fost la service mi-au inlocuit 3 si pe a 4-a nu, pe motivul ca nu pot sa o scoata ca este intepenita din cauza oxidarii si trebuie sa desfaca chiuloasa pentru ca bujia sigur se va rupe daca forteaza. Procedura destul de costisitoare(4500ron aprox) deoarece trebuie distributie noua, garnitura de chiuloasa semeringuri etc.

Intrebarea mea este daca este ok sa rulez cu astea 3 bujii sau trebuie neaparat sa o deblochez si pe a 4-a doarece in timp o sa ma afecteze.

Cei de la service mi-au zis sa merg linistit asa cu ea blocata ca nu o sa am probleme celelante 3 bujii active or sa isi faca treaba, gen moare masina de batranete inainte sa fie necesar sa inlocuiesc bujia respectiva.

Mentionez ca asta iarna am mers doar cu o bujie activa si nu am avut probleme.


--------------------
Renault Clio 3 2007
1.5 dCi / 50kw 68CP
Gri Metalizat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 14 Apr 2015, 15:06
Post #2


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Cand nu folosesti masina, de exemplu in weekend, poate, torni acolo degripant din plin. Faci asta o vreme si bujia va ceda.
Asta in cazul in care nu e stricat filetul, bineinteles.


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pistritu
post 14 Apr 2015, 15:32
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 520
Joined: 8 May 14




vezi ca iti trebuie si cheie buna serioasa. Iti recomand sa incerci dupa ce o lasi cu wd40, cu o cheie tubulara lunga + prelungitor + teu. Sa nu folosesti cheie cu clicket ca o strici rapid


--------------------
-- -- --
Gil26 este bolnav psihic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SanKraN
post 14 Apr 2015, 15:55
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 96
Joined: 9 February 15
From: Bucuresti




Au incercat baietii la service timp de 5 ore cu degripant si nu s-a lasat, cica nu are nici o problema filetul ci portiunea de dupa filet s-a oxidat si umflat deoarece nu a fost schimbata la 60k km. Daca era de la filet o scoteau. Masina are acum 103k km. In cazul asta ce este de facut ? o las asa si rulez doar cu 3 bujii ?


--------------------
Renault Clio 3 2007
1.5 dCi / 50kw 68CP
Gri Metalizat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kojak
post 14 Apr 2015, 16:03
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.786
Joined: 18 January 07
From: Bucuresti




Ce degripant au folosit?
Ma gandesc ca daca au folosit WD40 e destul de slab ca degripant, daca e intepenita asa de rau, ar trebui ceva mai puternic.
De aia e bine ca la orice schimb de bujii, filetul unei bujii noi sa fie uns putin cu ulei inainte de montarea in chiulasa. N-ai sa vezi asa ceva niciodata intr-o reprezentanta, le iau si le monteza direct.
La fel de important e si cuplul de strangere, bujiile nu se strang ca prezoanele de roti. Cati mesteri folosesc dinamometrica cand strang bujiile...

This post has been edited by Kojak: 14 Apr 2015, 16:07


--------------------
Dacia Logan 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 14 Apr 2015, 16:07
Post #6


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




https://www.youtube.com/watch?v=rSTNopDs3Pc

https://www.youtube.com/watch?v=Tq06zNegfcw

Extragerea bujie rupta se poate face si fara demontare chiuloasa.


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pistritu
post 14 Apr 2015, 17:56
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 520
Joined: 8 May 14




vezi ca nu e bine ca dupa aia se solidifica de la ulei si greu o desfaci pe urma. E ca la prezoane daca le ungi si dupa aia le strangi de te urci cu picioarele pe cheia de roti. Vazusem la un vecin in parcare zilele trecute cum facea cu altcineva ... nici nu vreau sa ma gandesc ce-o sa se chinuie cand trebuie sa desfaca roata la o pana sau cand trebuie sa umble

Cureti filetul si strangi normal la mana cu cheia bujia si apoi se intoarce usor un sfert de tura inapoi. Atat smile.gif

Lasa ca si bujiile de logan schimbate la service in garantie si sa le schimb eu dupa 6 ani m-am chinuit sa le desfac cu teava pe cheia tubulara lunga si prelungitor. Mai sunt dinastia care strang ca apucatii in service. Mare noroc ca n-am stricat filetul la demontare

Solutii desfacere bujie ramasa blocata,intepenita :

1.Se incearca prima oara cu un spray degripant bun.Se da cu spray,se strange un pic bujia,iar se da cu spray asteptati cateva minute dupa ce aplicati spray(5-7 minute) si pe urma se incearca desurubarea.Daca bujia nu este intepenita rau se va desface.

2.Daca nu a mers cu metoda 1 poate fi deja lipita,sudata de bloc de la schimbari cald,frig si atunci nu merge decat asa :Se forteaza bujia pana ce aceasta se rupe (o sa ramana filetul doar in bloc plus partea dinauntru),Se da cu bormasina gaura prin bujie pentru subtierea peretilor acesteia in dreptul filetului si cu o surubelnita,sula se apasa de jur imprejur pe filet dinspre margine spre interior pentru ruperea acestei parti a bujiei (bujia nu o sa cada niciodata in blocul motor fiindca spatiul unde sta bujia este ca o palnie ascutita in jos iar bujia e conica ,deci ramane acolo,la fel nu au cum sa cada resturi sau bucatele de bujie in motor ),Se baga apoi un ghevimbor pentru a da filet in ce a ramas din bujie si se infileteaza un extractor (stiti cu contragreutate).Prin trasul puternic si loviturile extractorului ,un mecanic sau cine cunoaste sculele o sa inteleaga, bujia o sa iasa si se curata un pic in urma ei urmele de funingine lasate pe blocul motor cu o sula.

Ptr Bucuresti , se merge la un mecanic pe la Filaret ,un turc ,Hagi. Operatiunea dureaza cam 2 ore si nu se desface chiulasa de pe masina

This post has been edited by pistritu: 14 Apr 2015, 18:02


--------------------
-- -- --
Gil26 este bolnav psihic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SanKraN
post 14 Apr 2015, 20:55
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 96
Joined: 9 February 15
From: Bucuresti




QUOTE(pistritu @ 14 Apr 2015, 17:56)
vezi ca nu e bine ca dupa aia se solidifica de la ulei si greu o desfaci pe urma. E ca la prezoane daca le ungi si dupa aia le strangi de te urci cu picioarele pe cheia de roti. Vazusem la un vecin in parcare zilele trecute cum facea cu altcineva ... nici nu vreau sa ma gandesc ce-o sa se chinuie cand trebuie sa desfaca roata la o pana sau cand trebuie sa umble

Cureti filetul si strangi normal la mana cu cheia  bujia  si apoi se intoarce usor un sfert de tura inapoi. Atat  smile.gif 

Lasa ca si bujiile de logan schimbate la service in garantie si sa le schimb eu dupa 6 ani m-am chinuit sa le desfac cu teava pe cheia tubulara lunga si prelungitor. Mai sunt dinastia care strang ca apucatii in service. Mare noroc ca n-am stricat filetul la demontare

Solutii desfacere bujie ramasa blocata,intepenita :

1.Se incearca prima oara cu un spray degripant bun.Se da cu spray,se strange un pic bujia,iar se da cu spray asteptati cateva minute dupa ce aplicati spray(5-7 minute) si pe urma se incearca desurubarea.Daca bujia nu este intepenita rau se va desface.

2.Daca nu a mers cu metoda 1 poate fi deja lipita,sudata de bloc de la schimbari cald,frig si atunci nu merge decat asa :Se forteaza bujia pana ce aceasta se rupe (o sa ramana filetul doar in bloc plus partea dinauntru),Se da cu bormasina gaura prin bujie pentru subtierea peretilor acesteia in dreptul filetului si cu o surubelnita,sula se apasa de jur imprejur pe filet dinspre margine spre interior pentru ruperea acestei parti a bujiei (bujia nu o sa cada niciodata in blocul motor fiindca spatiul unde sta bujia este ca o palnie ascutita in jos iar bujia e conica ,deci ramane acolo,la fel nu au cum sa cada resturi sau bucatele de bujie in motor ),Se baga apoi un ghevimbor pentru a da filet in ce a ramas din bujie si se infileteaza un extractor (stiti cu contragreutate).Prin trasul puternic si loviturile extractorului ,un mecanic sau cine cunoaste sculele o sa inteleaga, bujia o sa iasa si se curata un pic in urma ei urmele de funingine lasate pe blocul motor cu o sula.

Ptr Bucuresti , se merge la un mecanic pe la Filaret ,un turc ,Hagi. Operatiunea dureaza cam 2 ore si nu se desface chiulasa de pe masina
*



Din ce mi-au explicat mecanicii eu ma incadrez in stadiul 2, este deja sudata mai jos de filet ca si in videourile puse de espacern, dupa ce le-am urmarit am vazut totusi ca exista o sansa sa scapi finalul bujiei in blocul motor daca cel care opereaza nu are o mana de chirurg. Poate cineva sa ma indrume catre o persoana specializata pe astfel de probleme si care a iesit cu brio dintr-o astfel de problema? si la ce costuri se ridica. Ca la mine la service mi-au zis ca se baga daca le dau acordul dar sa ma pregatesc si cu bani pt desfacerea chiuloasei etc in caz de se rupe... Nu vreau sa ma duc undeva sa imi zica ca se rezolva si sa ma trezesc ca au rupto si trebuie sa desfaca blocul motor. Pur si simplu nu am banii astia, la salariul meu trebuie sa mor 4 luni de foame ca sa imi permit chestia asta.

This post has been edited by SanKraN: 14 Apr 2015, 20:58


--------------------
Renault Clio 3 2007
1.5 dCi / 50kw 68CP
Gri Metalizat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
75AIM
post 14 Apr 2015, 21:02
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 690
Joined: 23 March 14
From: Constanta




QUOTE(SanKraN @ 14 Apr 2015, 14:57)
Salut, recent am dat de o alta belea, am descoperit ca masina avea nevoie de un schimb de bujii, are 4 ca numar. Am fost la service mi-au inlocuit 3 si pe a 4-a nu, pe motivul ca nu pot sa o scoata ca este intepenita din cauza oxidarii si trebuie sa desfaca chiuloasa pentru ca bujia sigur se va rupe daca forteaza. Procedura destul de costisitoare(4500ron aprox) deoarece trebuie distributie noua, garnitura de chiuloasa semeringuri etc.

Intrebarea mea este daca este ok sa rulez cu astea 3 bujii sau trebuie neaparat sa o deblochez si pe a 4-a doarece in timp o sa ma afecteze.

Cei de la service mi-au zis sa merg linistit asa cu ea blocata ca nu o sa am probleme celelante 3 bujii active or sa isi faca treaba, gen moare masina de batranete inainte sa fie necesar sa inlocuiesc bujia respectiva.

Mentionez ca asta iarna am mers doar cu o bujie activa si nu am avut probleme.
*


Vrajeala....de ce sa faci distributia si pompa de apa sa o schimbi daca tu le ai in regula?eventual schimbi numai cureaua de distributie si cea de transmisie+ garnitura chiuloasa.La 1.5 dci distributia nu necesita cine stie ce inginerie ca vine la semne usor, apoi se da chiuloasa jos...chestie de max 2h la un mecanic priceput.


--------------------
Renault Fluence 2013 Privilege,Clio 3 2007 - ex 99AIM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pistritu
post 14 Apr 2015, 22:07
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 520
Joined: 8 May 14




2 mil te costa la service-ul de la filaret . E de munca cam 2 ore fara sa dai jos chiulasa
Str Cutitul de Argint (vis-a-vis de Autogara Filaret)

This post has been edited by pistritu: 15 Apr 2015, 00:27


--------------------
-- -- --
Gil26 este bolnav psihic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RazvanF
post 15 Apr 2015, 06:13
Post #11


Tech


Group: Members
Posts: 2.284
Joined: 25 March 14




Nu ar merge cu un pistol de impact pneumatic?...Si eu le-am gasit stranse strasnic dar am reusit sa le dau jos si le-am strans la 10-15 Nm.


--------------------
Dacia Logan MCV Stepway X52 2017 1.5dCi 90 cp
VW Polo Comfortline 2017 1.2TSI 90 cp 7-speed DSG
Masina are un tacanit....este intre scaun si volan.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SanKraN
post 15 Apr 2015, 07:01
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 96
Joined: 9 February 15
From: Bucuresti




QUOTE(pistritu @ 14 Apr 2015, 22:07)
2 mil te costa la service-ul de la filaret . E de munca cam 2 ore fara sa dai jos chiulasa
Str Cutitul de Argint (vis-a-vis de Autogara Filaret)
*



Te rog frumos daca poti sa imi dai un nr de tel, tu ai fost la ei si te-au rezolvat cu o bujie rupta? Ma gandesc asa la ce este mai rau, inca nu s-a rupt dar cine stie...

QUOTE(RazvanF @ 15 Apr 2015, 06:13)
Nu ar merge cu un pistol de impact pneumatic?...Si eu le-am gasit stranse strasnic dar am reusit sa le dau jos si le-am strans la 10-15 Nm.
*



Ar merge dar nu stiu cine ar putea avea inafara de reprezentanta, si nu vreau sa ma duc sa dau niste bani si sa imi zica ca nu au reusit nici cu ala. Vreau sa merg la sigur.


--------------------
Renault Clio 3 2007
1.5 dCi / 50kw 68CP
Gri Metalizat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SanKraN
post 17 Apr 2015, 10:12
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 96
Joined: 9 February 15
From: Bucuresti




Update: Done am rezolvat, dupa mai multe pile si sfori trase am ajuns intr-un circuit inchis de mecanici unde aveau toate sculele necesare pt extragere, din fericire nu a fost cazul datorita mecanicului dibaci care a scoso prin preancalzire in 10 min fara sa se chinuie.

Multumesc de sfaturi! Au fost foarte de ajutor!


--------------------
Renault Clio 3 2007
1.5 dCi / 50kw 68CP
Gri Metalizat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
#Dino
post 17 Apr 2015, 10:51
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.189
Joined: 10 November 07
From: Loading...




Circuit inchis de mecanici? Cum vine asta?


--------------------
'22 Duster 1.0 Eco-G / Megane 3 1.6 16v 2013 / Logan 1.4 MPI 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SanKraN
post 17 Apr 2015, 12:35
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 96
Joined: 9 February 15
From: Bucuresti




QUOTE(#Dino @ 17 Apr 2015, 10:51)
Circuit inchis de mecanici? Cum vine asta?
*



Gen lucreaza doar pe baza de recomandare.


--------------------
Renault Clio 3 2007
1.5 dCi / 50kw 68CP
Gri Metalizat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andutu
post 23 Apr 2015, 00:25
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 682
Joined: 27 September 10
From: Bucuresti




Eu le-am schimbat singur, o tubulara lunga de 10, prelungitor si clichet inainte sa incep operatiunea timp de o saptamana am dat de 3-4 ori cu WD40 pe ele.Au iesit destul de usor iar operatiunea a fost facuta cu motorul rece.


--------------------
Renault Clio Symbol 1.5 dci 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexutzuco
post 24 Apr 2015, 09:49
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 1 March 09




Exista o vaselina sub forma de spray de la WURTH care rezista la temperaturi foarte inalte. Este exact ca bronzul cu care se vopseau plitele de la sobe pe la tara. Cand am schimbat bujiile, cele noi au fost pulverizate din abundenta pe filet dar si pe partea de la filet in jos. Mecanicul care a facut operatiunea lucra la VW si mi-a spus ca asa se procedeaza si elimina intr-un procent mare aceasta problema.


--------------------
Renault Clio III 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MMVI
post 24 Apr 2015, 10:44
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 611
Joined: 4 April 06
From: Ilfov




unde gasesti de cumparat produse WURTH?



--------------------
renault clio III 2007 1.6 16V dynamique - B-xx-ELF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabi.dragoi
post 24 Apr 2015, 10:54
Post #19


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 17 June 13






--------------------
Renault Clio 3 facelift 2012, benzina 1.2 16V 75CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RazvanF
post 28 Apr 2015, 21:38
Post #20


Tech


Group: Members
Posts: 2.284
Joined: 25 March 14




Nu este recomandat sa folosesti acest tip de produse "in abudenta". Bujia incandescenta, la fel ca si bujia motorului pe benzina se alimenteaza cu minus(-) de pe blocul motor iar plus(+) vine din fisa/cablu.
Daca se pune prea multa solutie/vaselina antiblocare riscati sa pierdeti o buna parte din conexiunea cu minus(-) ce poate duce la aprinderea spiralei in cazul diesel iar la benzinare functionare iregulata a motorului.

This post has been edited by RazvanF: 28 Apr 2015, 21:39


--------------------
Dacia Logan MCV Stepway X52 2017 1.5dCi 90 cp
VW Polo Comfortline 2017 1.2TSI 90 cp 7-speed DSG
Masina are un tacanit....este intre scaun si volan.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radunre
post 11 May 2015, 20:17
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.570
Joined: 1 October 07
From: Tg Mures




Poate ajuta si asta http://www.molyslip.co.uk/copaslip.php

Eu am cumparat un tub de 100g. si-l folosesc la prezoane.


--------------------
MB E250 2011 / Clio III K9K772 2009 - MS
Daca muncesti ca sa traiesti, de ce te omori muncind ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmingrigorescu
post 20 Jan 2016, 14:39
Post #22


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 20 January 16




QUOTE(SanKraN @ 17 Apr 2015, 10:12)
Update: Done am rezolvat, dupa mai multe pile si sfori trase am ajuns intr-un circuit inchis de mecanici unde aveau toate sculele necesare pt extragere, din fericire nu a fost cazul datorita mecanicului dibaci care a scoso prin preancalzire in 10 min fara sa se chinuie.

Multumesc de sfaturi! Au fost foarte de ajutor!
*



cum sa fac sa intru si eu in contact cu acel circuit inchis de mecanici? Ca si eu am vreo doua bujii intepenite


--------------------
ford mondeo 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jas2
post 3 Mar 2016, 21:14
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.380
Joined: 4 December 09
From: BUCURESTI




Dupa ce a folosit el un culoar de trecere spre acel "circuit inchis de mecanici" l-a dinamitat.


--------------------
Renault Megane 2.2 06.2009/1,6/16v/112 cp Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
froniecristian
post 7 Mar 2016, 00:22
Post #24


Cristi F


Group: Members
Posts: 152
Joined: 10 February 10
From: Rimnicu Vilcea




Eu mi-am schimbat bujiile cu motorul rece. Pe cele noi le-am montat cu putin ulei de motor pe filet, pentru ca rezista cel mai bine la temperaturi inalte.

This post has been edited by froniecristian: 7 Mar 2016, 00:23


--------------------
Renault Fluence 2013 Privilege 1,6 dci R9M - 130CP - Vl-02-AMC
I LOVE MY RENAULT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Yan78
post 7 Mar 2016, 13:43
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 438
Joined: 31 July 10




salut! ma puteti ajuta cu o recomandare pentru o cheie bujii incandescente. ceva de la un magazin online?

trebuie sa schimb bujia a doua de la dreapta ( poate conteaza aspectul acesta).

multumesc!

This post has been edited by Yan78: 7 Mar 2016, 14:11


--------------------
Renault Clio Symbol 2008 1.5 dci
[URL=http://www.reno.ro/Folositi-functia-CAUTARE-t40668.html]Search cu incredere![/URL]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 7 Mar 2016, 14:18
Post #26


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.822
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Da, vezi ce cheie se potriveste .. de 10 de 12 ... vezi de care ...
smile.gif

Nu exista cheie speciala de bujii pentru cele incandescente.

Schimba bujia cu motorul cald ca sa nu plnagi pe urma pe aici ca s-a rupt si trebuie sa dai jos chiuloasa.

Spor!


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RazvanF
post 7 Mar 2016, 17:40
Post #27


Tech


Group: Members
Posts: 2.284
Joined: 25 March 14




Iti trebuie o tubulara lunga de 10, sa fie cat mai subtire. Posibil sa ai nevoie si de 1 prelungitor.


--------------------
Dacia Logan MCV Stepway X52 2017 1.5dCi 90 cp
VW Polo Comfortline 2017 1.2TSI 90 cp 7-speed DSG
Masina are un tacanit....este intre scaun si volan.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Yan78
post 9 Mar 2016, 17:01
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 438
Joined: 31 July 10




Multumesc pentru raspunsuri.

Pana la urma am gasit intr-un magazin cheie pentru bujii de 10mm. Este lunga cu T si din chrom vanadium.

Citeam tot pe forum ca schimbul este recomandat sa se faca cu motorul rece.
http://www.reno.ro/index.php?showtopic=600...dpost&p=1193744
http://www.reno.ro/index.php?showtopic=600...dpost&p=1201526

@cj98czh sigur trebuie sa incerc cu motorul cald?


Si inca o intrebare legat de cuplul de strangere. La o bujie Bosch in specificatii, scrie ca ar trebui sa strang cu un cuplu de 10Nm. Este corect? Nu era 15Nm? Difera de la bujie la bujie sau de la motor la motor?

bujie_bosch.jpg ( Size: 41.29k ) Number of downloads: 545


This post has been edited by Yan78: 9 Mar 2016, 17:04


--------------------
Renault Clio Symbol 2008 1.5 dci
[URL=http://www.reno.ro/Folositi-functia-CAUTARE-t40668.html]Search cu incredere![/URL]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RazvanF
post 9 Mar 2016, 17:13
Post #29


Tech


Group: Members
Posts: 2.284
Joined: 25 March 14




Strangerea este intre 10 si 15 Nm, daca folosesti o cheie dinamometrica corect calibrata va avea o marja de eroare de + - 3% care este acceptata de construcorii auto. Daca folosesti o chinezarie poate avea marja de eroare si de + - 5%.
Este bine sa scoti bujia veche cand motorul este cald, astfel rezidurile dintre filet vor fi "moi" si vei putea desface mai usor.


--------------------
Dacia Logan MCV Stepway X52 2017 1.5dCi 90 cp
VW Polo Comfortline 2017 1.2TSI 90 cp 7-speed DSG
Masina are un tacanit....este intre scaun si volan.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Yan78
post 10 Mar 2016, 10:20
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 438
Joined: 31 July 10




Multumesc razvan.

Am gasit si un film complet.

https://www.youtube.com/watch?v=fys6qSInzfc


--------------------
Renault Clio Symbol 2008 1.5 dci
[URL=http://www.reno.ro/Folositi-functia-CAUTARE-t40668.html]Search cu incredere![/URL]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th March 2024 - 05:30
Dacia