Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

8 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Alternative achizitie Laguna 3

sserban22
post 6 Oct 2009, 20:25
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 381
Joined: 1 August 09




Cati dintre voi, posesori de Laguna 3 , au fost tentati de alte marci in momentul in care s-au hotarat sa-si ia o masina si ce alte atuuri in afara pretului v-a facut sa va orientati spre L3.Eu sint posesor de L2, full, sincer imi place f mult masina, nu mi-a creat probleme dar ma intreb totusi daca mi-as lua o L3, avind in vedere ca la exterior modificarile sunt minime fata de modelul precedent si pe segmentul ocupat de L3 sunt concurenti seriosi si cu multe atuuri de partea lor.
De exemplu- Toyota avensis, de curind am avut ocazia sa merg si sa constat ca motorul acesteia de 2 litri Dci, consuma mult mai putin de DCi-ul omolog de la L3.Vorbesc de consumuri de maxim 6.5% in oras si 4% in afara, in conditii de mers normal, si asta cu modelul vechi care acum e la aprox. 16000€ , la promotie la Toyota.NU mai vorbesc de tinuta de drum , insonorizarea habitaclului care facea imperceptibila functionarea motorului,........... intretinere gratuita 5 ani.....ca sa nu mai vorbim de fiabilitatea Toyota.
Ati avut vrreodata senzatia ca puteati face o achizitie mai buna?, ma refer la cei care dupa ceva timp au observat probleme de fiabilitate la L3, in special in ceea ce priveste suspensia si directia, probleme care la Toyota nu exista , pe forumul lor nu apar nemultumiri legate de fiabilitate.


--------------------
Megane sedan 1.6 sce 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
korn
post 6 Oct 2009, 21:23
Post #2


Made in France


Group: Members
Posts: 164
Joined: 25 June 07




Eu am fost cu o toyota in anglia si nu mi s-a parut ceva deosebit. Ai putea incerca o Insignia sau un Ford Mondeo. Dar sunt niste prezente destul de banale pe sosea, spre deosebire de Laguna care este mai scumpa la vedere.


--------------------
Peugeot 508 Allure MMXII
Ex Dacia 1310 TLE
Ex Dacia Logan 1.4 MPI Preferance
Ex Citroen C4 SX HDI
Ex Renault Laguna III 1.5 dCi
Peugeot 508 Allure
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
csorin66
post 6 Oct 2009, 21:33
Post #3


Membru fabricat in Romania


Group: Members
Posts: 504
Joined: 22 September 08
From: Ploiesti




Si eu unul m-am uitat la mai multe marci( c5,mondeo,passat), pretul a fost cel care a hotarat masina, si nu regret nicio clipa alegerea facuta.


--------------------
Renault LagunaIII 2.0 16V/140 CP 2008 Privilege
''Viata trebuie savurata, nu suportata''
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sserban22
post 6 Oct 2009, 23:06
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 381
Joined: 1 August 09




Pretul avantajos a fost principalul atuu al celor de la Renault, cu L3 au mai dres busuiocul in ceea ce priveste fiabilitatea, dar mi se pare inadmisibil ca pina in 100k sa ai probleme cu suspensia, directie sau frane, toyota e o marca recunoscuta pt fiabilitate, de aceea am si dat-o drept exemplu. CEl mai corect mi se pare sa faci alegerea dupa ce ai facut drive test cu mai multe marci si pe urma sa faci deliberarea.
Oare cati dintre noi au facut asa si au ales L 3?



--------------------
Megane sedan 1.6 sce 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexC
post 7 Oct 2009, 00:56
Post #5


Vrum Vruuum


Group: Members
Posts: 1.651
Joined: 22 May 05
From: Bucuresti




Eu am avut de ales in ultima luna o masina de clasa medie, avand insa si un buget pe mana. De departe, la Laguna am gasit cele mai bune dotari/motoare la cele mai bune preturi.

Exemple:
- Avensis vechi e comparabil cu Laguna 2, nici nu l-am luat in calcul. Si-a cumparat cumnatul meu acum 3 saptamani, 18k full, e foarte multumit
- Avensis nou vine cu aceleasi motoare cu cel vechi, preturi foarte mari (imediat dupa lansare), n-am luat-o in calcul
- Mazda 6 2.0D 145CP si Honda Accord 2.2d - dotari medii la peste 24k EUR, varianta de top la 28k cu reduceri incluse
- Insignia 2.0 diesel 130CP Edition (echiparea medie) - 24.000 EUR dupa toate reducerile. Varianta 2.0 160CP Cosmo era >26k, cu 17% reducere inclusa.
- Mondeo 2.0tdci Titanium X - 20.800 EUR. Aici am avut cele mai mari dubii, dar dotarile si-au spus cuvantul. Mondeo are cel mai bun tren de rulare, cel mai fain design (subiectiv) si imagine de masina business.
- Laguna 2.0T 170CP Dynamique cu ceva optionale - 16.700 EUR DDP. Bugetul meu era peste si preferam diesel, altfel pe ea eram.
- Laguna 2.0dci 150CP CVA Privilege + trapa + xenon + airbaguri laterale spate - 20.200 DDP.

Am ales-o pe ultima, pentru ca fata de Mondeo vine cu o carca de dotari in plus (tapiterie piele, scaune reglabile electric, frana mana automata, trapa, card maini libere, cutie automata, 10CP in plus, xenon). In minus are o teoretica stabilitate mai mica (nu sunt Schumacher wannabe) si un design exterior mai dubios.


--------------------
Renault Laguna III Privilege 2.0dci CVA 150CP
Butoanele ne fac viata mai frumoasa :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tse
post 7 Oct 2009, 07:52
Post #6


Daciist convertit


Group: Members
Posts: 282
Joined: 15 November 02
From: Bucuresti




Subscriu la cele din postul de mai sus.
Cum am cautat masini pe stoc, toate ofertele pe care le-am primit au fost diesel. Drive-test faci numai cu diesel.
Initial am facut eu o prospectare de piata, inclusiv drive-test cu 4 masini. Apoi am fost tot familionul, sa alegem din top 3. Sambata dimineata.
Laguna 3 a intrunit toate sufragiile. A fost posibila o miscare usoara in curtea showroomului. Explicatii, tot tacamul.

A urmat Mondeo: Eu am constat ca Mondeo are bordul diferit de la Trend la Titanium. Calitatea lui este sub cea a bordurilor ce se vad in showroom.
In afara de ce scrie mai sus, la Ford esti obligat sa schimbi discurile+placutele cand vor ei, la Renault doar cand este cazul, cu acordul tau.
Un alt factor, atitudinea dealerului a fost diferita, cel de la Renault fiind muuuult mai doritor sa vanda. La Ford m-am dus sambata si n-aveau baterii masinile, nu am putut sa vad cum arata un portbagaj.

Iar la Citroen m-au dat afara ca le zgarii masinile. S-au suparat ca au trebuit sa se ridice de la calculator. Dar alti 2 dealeri Citroen au fost super cooperanti, dar nu am putut sa ma deplasez pana la ei in acea sambata.

Toyota veche nu mai era pe stoc, iar cea noua inca nu ajunsese pe stoc, si era si scumpa.
Mazda 5 nu aveau la prezentare, C4Picasso erau toate date, Seat Altea are montantul fata ciudat, Golf 5 Variant si familia sunt prea mici, iar la Passat trebuie sa ai rabdare pentru oferte. Japonezele sunt scumpe, iar 407 este pe final, si nici nu sunt cine stie ce oferte.


--------------------
Ex_Clio3_Laguna3 Dyn1,5dCi 2dCi 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatimeu
post 7 Oct 2009, 09:30
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.710
Joined: 6 September 06




QUOTE(sserban22 @ 7 Oct 2009, 00:06)
Pretul avantajos a fost principalul atuu al celor de la Renault, cu L3 au mai dres busuiocul in ceea ce priveste fiabilitatea, dar mi se pare inadmisibil ca pina in 100k sa ai probleme cu suspensia, directie sau frane, toyota e o marca recunoscuta pt fiabilitate, de aceea am si dat-o drept exemplu. CEl mai corect mi se pare sa faci alegerea dupa ce ai facut drive test cu mai multe marci si pe urma sa faci deliberarea.
Oare cati dintre noi au facut asa si au ales L 3?
*



oare cine nu are probleme cu directia in 100K km in Romania?
Chiar daca nu punem in discutie drumurile foarte "bune" putem pune in discutie cauciucele de foarte buna calitate, care dupa 10-15 k km mai tot timpul se gaseste cate unu care sa fie mai moale, pierde aer iar noi circulam in continuare (trage stanga, dreapta - evident probleme ulterioare la directie) si nu in ultimul rand faptul ca muritorii de rand inca in romania nu fac 100K km in patru ani, Directia are multe componente de cauciuc un material care pierde din calitate si prin simplu fat ca trece timpul peste el.
In Romania 50k km fara probleme la directie eu zic ca e super bine. Iar fata de frane, la felul in care se circula pe drumurile noastre (unde foarte greu mergi 500m fara sa pui frana - exagerez putin) e logic ca placutele sa nu dureze atat, cat despre discuri ovalizate asta tine mai mult de noroc.


--------------------
renault/audi Megane III RS/Audi A4 2014/2019 benzinar/tractor 302/190 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin_f39
post 7 Oct 2009, 10:38
Post #8


Ferrari fan


Group: Members
Posts: 2.431
Joined: 22 August 05
From: Galați




Fiabilitatea Toyota este acum la fel ca si mitul masinii germane.
Mergi pe marca , care iti place. Daca asta nu este de ajuns, uita-te ce model are cel mai bun raport motor / dotari / pret si apoi du-te si fa un drive-test.


--------------------
Renault Megane 2.2 Bicorp Dynamique 1.6 16V (2007) - GL
I'm the freedom man / That's how lucky I am.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andrei h
post 9 Oct 2009, 12:35
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 34
Joined: 21 September 09




Oameni buni am si eu o intrebare, poate sunt offtopic, unde se gaseste o statistica in care pot vedea numarul comparativ, in unitati vandute intre Laguna 3 si concurentii? Pe an sau pe luna.Multumesc


--------------------
renault symbol 2007 dinamique - 78678
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexC
post 9 Oct 2009, 17:19
Post #10


Vrum Vruuum


Group: Members
Posts: 1.651
Joined: 22 May 05
From: Bucuresti




Statistici in ce forme vrei tu - la APIA pe site: http://apia.softnet.ro/index.php?mact=News...nt01returnid=15.

Din pacate nu o sa vezi vanzarile pe clase de masini...


--------------------
Renault Laguna III Privilege 2.0dci CVA 150CP
Butoanele ne fac viata mai frumoasa :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
neptune
post 9 Oct 2009, 23:27
Post #11


Zaraki Kenpachi


Group: Members
Posts: 87
Joined: 9 October 09
From: Bucuresti




salut,

acesta e primul meu post pe acest forum smile.gif

sunt si eu un foarte posibil viitor proprietar laguna 3, 2.0 dci, gt line + optiuni, si cred ca sunt in faza de dupa prospectarea pietei, pe undeva intre convingerea creditorilor biggrin.gif, cautarea unor alternative sh, si comanda ferma la reprezentanta.

din ce am cautat eu, cele mai noi oferte(9 oct 2009) sunt cam asa:
- mitsubishi lancer productie 2008, 2.0 diesel: inform la 15900, inform+ la 17300, unde inform+ are praguri, spoilere, faruri de ceata, bluetooth kit (nu m-a convins interiorul, si mocheta portbagajului, si faptul ca n-avea eleron in dotare standard)
- toyota noul avensis productie 2009, 2.0 diesel d-4d: comfort 18400, executive 19300. Mai sunt 3 executive pe stoc si un elegance (n-am testat-o, dar se zice ca are directia ne-asistata; in plus nu-mi place cum arata)
- chevrolet cruze, preturile sunt cele de pe net, adica cu promotie ~1000 euro, 2.0 diesel 150 cp: LS 15300, LT 16300 (nu am incredere in chevrolet, nici in cruze; in plus pare prea mult o jucarie)
- skoda octavia 3, vine la 1.4 tsi, business, 17300, dar la 2.0 tdi vine peste 22000... (nu-mi place interiorul, si nici cum arata in general; cred ca sunt eu prea anti-octavia)

mazda6, passat, insignia, accord, mondeo trec mult de 19-20 K, bugetul meu. Asa ca am ramas la gt line 2.0 dci, care cu optiuni vine 19800 (bi-xenon, oglinzi reglabile electric, maini libere, oglinda electrocromatica). Am vazut cum arata alcantara pe alb (???) si sincer nu m-a convins. O sa am un bebe in curand, si nu vreau sa stiu cum se face pielea aia intoarsa alba intr-un an...

de ce laguna 3?
- pretul. e mai ieftina ca un golf 6 trendline cu motor 2.0 tdi, si nu cu mult mai scumpa decat trendline 1.4 tsi 122cp
- arata, totusi, bine; da clasa golfului si e altceva fata de octavia, lancer, noul avensis...
- siguranta buna (ncap)
- are mai multi Nm decat motoarele tuturor celorlalte biggrin.gif; doar 2.2 d-4d diesel de la noul avensis are tot 340 Nm, si 2.2 d-cat are 400Nm (dar acestea consuma sesizabil mai putin)
- cutie manuala cu 6 viteze; unele alternative dau doar 5 viteze, etajate mai economic

mazda3 berlina ar putea fi o alternativa. Recunosc, nu am studiat-o pana acum...

btw, avensis clasic nu se mai gaseste nicaieri, am sunat eu pe la mijlocul lui septembrie pe la toate toyotele din tara (iasi, harghita, braila, etc...) si toti radeau de mine ca m-am trezit prea tarziu.


--------------------
renault laguna 3 GT Line 2.0 dci, 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexC
post 10 Oct 2009, 10:14
Post #12


Vrum Vruuum


Group: Members
Posts: 1.651
Joined: 22 May 05
From: Bucuresti




Foarte buna alegere! Avensis clasic mai sutn in Bucuresti, cumnatul meu a luat una acum 3 saptamani si se rugau aia de el (a luat break full cu 19.500 DDP).

La Laguna nu configura doar ce vezi pe net, suna la dealeri. In Bucuresti au unele pe stoc de ceva timp la care dau mega-reduceri, pana la 8k eur.

Sa ne tii la curent cu ce gasesti! Oricum va fi o alegere buna smile.gif


--------------------
Renault Laguna III Privilege 2.0dci CVA 150CP
Butoanele ne fac viata mai frumoasa :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin_f39
post 10 Oct 2009, 12:11
Post #13


Ferrari fan


Group: Members
Posts: 2.431
Joined: 22 August 05
From: Galați




QUOTE(neptune @ 9 Oct 2009, 23:27)
salut,

acesta e primul meu post pe acest forum smile.gif

sunt si eu un foarte posibil viitor proprietar laguna 3, 2.0 dci, gt line + optiuni, si cred ca sunt in faza de dupa prospectarea pietei, pe undeva intre convingerea creditorilor biggrin.gif, cautarea unor alternative sh, si comanda ferma la reprezentanta.

din ce am cautat eu, cele mai noi oferte(9 oct 2009) sunt cam asa:
- mitsubishi lancer productie 2008, 2.0 diesel: inform la 15900, inform+ la 17300, unde inform+ are praguri, spoilere, faruri de ceata, bluetooth kit (nu m-a convins interiorul, si mocheta portbagajului, si faptul ca n-avea eleron in dotare standard)
- toyota noul avensis productie 2009, 2.0 diesel d-4d: comfort 18400, executive 19300. Mai sunt 3 executive pe stoc si un elegance (n-am testat-o, dar se zice ca are directia ne-asistata; in plus nu-mi place cum arata)
- chevrolet cruze, preturile sunt cele de pe net, adica cu promotie ~1000 euro, 2.0 diesel 150 cp: LS 15300, LT 16300 (nu am incredere in chevrolet, nici in cruze; in plus pare prea mult o jucarie)
- skoda octavia 3, vine la 1.4 tsi, business, 17300, dar la 2.0 tdi vine peste 22000... (nu-mi place interiorul, si nici cum arata in general; cred ca sunt eu prea anti-octavia)

mazda6, passat, insignia, accord, mondeo trec mult de 19-20 K, bugetul meu. Asa ca am ramas la gt line 2.0 dci, care cu optiuni vine 19800 (bi-xenon, oglinzi reglabile electric, maini libere, oglinda electrocromatica). Am vazut cum arata alcantara pe alb (???) si sincer nu m-a convins. O sa am un bebe in curand, si nu vreau sa stiu cum se face pielea aia intoarsa alba intr-un an...

de ce laguna 3?
- pretul. e mai ieftina ca un golf 6 trendline cu motor 2.0 tdi, si nu cu mult mai scumpa decat trendline 1.4 tsi 122cp
- arata, totusi, bine; da clasa golfului si e altceva fata de octavia, lancer, noul avensis...
- siguranta buna (ncap)
- are mai multi Nm decat motoarele tuturor celorlalte biggrin.gif; doar 2.2 d-4d diesel de la noul avensis are tot 340 Nm, si 2.2 d-cat are 400Nm (dar acestea consuma sesizabil mai putin)
- cutie manuala cu 6 viteze; unele alternative dau doar 5 viteze, etajate mai economic

mazda3 berlina ar putea fi o alternativa. Recunosc, nu am studiat-o pana acum...

btw, avensis clasic nu se mai gaseste nicaieri, am sunat eu pe la mijlocul lui septembrie pe la toate toyotele din tara (iasi, harghita, braila, etc...) si toti radeau de mine ca m-am trezit prea tarziu.
*


Vezi ca tu amesteci clasele de masini in comparatiile pe care le faci. Compara masini de clasa compacta intre ele , respectiv masini de clasa medie intre ele. Nu o compacta cu o medie, pentru ca e la fel ca si cum ai compara mere cu pere.


--------------------
Renault Megane 2.2 Bicorp Dynamique 1.6 16V (2007) - GL
I'm the freedom man / That's how lucky I am.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
neptune
post 10 Oct 2009, 21:03
Post #14


Zaraki Kenpachi


Group: Members
Posts: 87
Joined: 9 October 09
From: Bucuresti




salut,

din cate stiu nu ai voie sa citezi un alt mesaj de pe aceeasi pagina; cel putin asa scrie in regulamentul forumului. In al 2lea rand, vreau sa iti spun ca apreciez sfatul tau: de acum inainte ma voi gandi sa cumpar doar masini din aceeasi categorie, nu din categorii diferite, pentru ca, dupa cum ai spus si tu: acestea nu se pot compara intre ele.

Doar ca in cazul asta nu stiu ce sa fac: golf 6 si laguna costa cam la fel, nu stiu in ce categorie sa raman pana la urma... oare ce voi face?


--------------------
renault laguna 3 GT Line 2.0 dci, 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
csorin66
post 11 Oct 2009, 08:33
Post #15


Membru fabricat in Romania


Group: Members
Posts: 504
Joined: 22 September 08
From: Ploiesti




Simplu daca ai familie iti iei laguna daca esti singurel iti iei tot laguna biggrin.gif .


--------------------
Renault LagunaIII 2.0 16V/140 CP 2008 Privilege
''Viata trebuie savurata, nu suportata''
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Modus
post 11 Oct 2009, 10:07
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.482
Joined: 21 August 08




QUOTE(andrei h @ 9 Oct 2009, 12:35)
Oameni buni am si eu o intrebare, poate sunt offtopic, unde se gaseste o statistica in care pot vedea numarul comparativ, in unitati vandute intre Laguna 3 si concurentii? Pe an sau pe luna.Multumesc
*



http://www.automobiletv.ro/car.php?id=12



--------------------
Renault Clio GTLine 1.5 dCi EDC 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rty745
post 11 Oct 2009, 10:58
Post #17


Membru


Group: Members
Posts: 138
Joined: 31 December 04




In ultimul am am condus pe langa 20 mii Km in Laguna si cateva mii de km cu Vectra C , New Mondeo si Passat B6 (toate de firma) care putea fi o alternativa la laguna, asa ca m-am gandit sa sharuiesc niste impresii (personale si subiective).

Vectra C : nu e o masina cu o imagine prea buna adr mi-a placut f. mult. Suspesnia e f. confortabila, prea moale ar zice unii, dar mie mi-a placut. Motorul era de 1.9 , 100 CP, asa ca nu facea minuni, dar n-as spune ca era submotorizata. In plus tragea cel mai bine din cele 3 la turatii mici (sub 1800 turatii). Asta + directia mai asistat decat laguna o faceau mai placut la condus in oras. Destul de silentioasa, dar nu la fel cu laguna. Cu asta am mers cel mai mult 60 mii Km (in 3 ani), luata de noua. Singura problema a fost ca la 50 mii s-a blocat EGR-ul si a trebuit schimbat, pe garantie.

Mondeo - 1.8 tdci 125 cp trend. Pt. mine o dezamagire, desi inainte sa conduc asa ceva imi placea f. mult. In primul rand interioru, care la prima vedere arata bine, dar cand il ei la bani marunti vezi ca are finizaje prosate pt clasa asta, sub oricare din celelate 3 masini. Ergonomia e destul de proasta, in special comanda sistemului de climatizare si computerul de bord. In plus climatizarea e f. ineficienta, nu stiu daca din design sau avea o problema.
Moturul tragea bine, dar cand schimbam vitezele 1-2 apreau socuri in transmisie care nu cred ca erau normale. Masina am condus-o de la 20 K la 25 K km, deci era relativ noua.

Passat B6 2.0 TDI 140 CP Highline - asta inca o am in curte (deabia am luat-o) si are 60K km. Eu nu am fost niciodata fan VW in primul rand fiindca am niste idei preconcepute despre cei care isi iau "TDI frate". Cand vad de ex. un passat negru cu xenon, si geamuri fumurii hai sa zicem ca nu imi inspira un sentiment de invidie/admiratie fata de stapanul lui. Ei bine, o sa radeti, dar asta am eu in fata casei acum:) Ca sa fie clar nu a fost alegerea mea:)

In fine, masina e buna, trage bine, confortabila (cred ca mai confirtabila decat Laguna ca pozitie de condus , taria suspensiei). Motorul trage bine, similar cu Laguna, dar e muuult mai zgomotoas si mai brutal in reactii. Finisajele sunt bune - similare cu laguna, dar la cat de laudat e Passat-ul ma asteptam la mai mult.
probleme: Climatizarea din dreptul soferului (e "bizona") merge cum vrea ea, cand cald cand rece fara nici o legatura cu ce vrei tu. Aia din dreapata merge bine. Fiabilitate VW? (stiu, sunt rau:))

In concluzie Laguna are cel mai bine finisat interior (la egalitate cu passat), dar ergonomia mi se pare peste celelalte 3. Are cel mai rafinat motor - zgomot si modul de raspuns, cu un minus la turatii mici. La confort(pozitie de condus si amortizare) cred ca ca toate celelacte 3 stateau mai bine, din cauza ca Laguna are suspensiile prea tari pt drumurile noastre. Aici as zice ca passat-ul e un pic peste. A, inca un aspect: Laguna e singura cu haion,, care as zice ca e un mare plus. Stiu ca Opel si Ford au si ele versiuni cu haion, dar VW nu. Pe de alta parte laguna e cea mai putin "sexy".

I concluzie, fara sa iau pretul in calcul, din astea 4 tot Laguna as alege. Daca m-as uita la toata piata, Marda 6 imi place cel mai mult (nu am condus), dar e mai scumpa si intelg ca suspensiile sunt chiar mai tari decat Laguna. Si desigur ca m-as uita si la Opel Insignia, dat fiind ca Vectra mi-a lasat amintiri placute.



--------------------
laguna 2.0 dci privilege 2008

ex. symbol 1.5 dci 80&65 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
neptune
post 17 Oct 2009, 18:07
Post #18


Zaraki Kenpachi


Group: Members
Posts: 87
Joined: 9 October 09
From: Bucuresti




Am ales Laguna 3 GT Line, 2.0 dci, si azi am luat-o. M-am plimbat prin Bucuresti, am trecut de 2 ori prin inersectia de la Lujerului de la 41... sunt foarte multumit. Nu sunt inca obisnuit cu ea, ca vin de pe Logan 1.4 benzina, insa sunt sigur ca cu timpul va fi din ce in ce mai bine.

La Lujerului, la iesire din pasaj in rampa, in conditii de bara la bara, am avut cateva emotii cu plecarea in rampa, cand era sa alunec intr-un X5 model noude Arges, dar in final m-am redresat smile.gif. Foarte utila la plecarea in rampa este frana de parcare, e aproap ca si cum ai pleca de pe loc pe plan drept, insa trebuie pusa manual la fiecare oprire a masinii.

Viteza 1 nu prea trage, si se aude un tic tac de sub bord pe partea soferului, la interval de vreo 20 de secunde, nu stiu de la ce-ar putea fi...

In trafic am trecut pe langa un Avensis nou (prima alternativa), si eu si nevasta-mea ne uitam la Avensis, iar tipul de volan si tipa din dreapta se uitau la Laguna noastra; asa ca eu zic ca m-am orientat bine wink.gif.

Astea sunt impresiile primei zile.

edit: primu plin mi-a luat 60.5 litri

This post has been edited by neptune: 17 Oct 2009, 21:51


--------------------
renault laguna 3 GT Line 2.0 dci, 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
quasararoma
post 17 Oct 2009, 21:51
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 415
Joined: 28 March 06




Sa o stapaniti sanatosi. Ce culoare este? Pune te rog si niste poze pe topic-ul dedicat.
Cat a costat?

This post has been edited by quasararoma: 17 Oct 2009, 21:52


--------------------
Renault Laguna 3 2.0 dCI GT Line - CT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
neptune
post 19 Oct 2009, 22:30
Post #20


Zaraki Kenpachi


Group: Members
Posts: 87
Joined: 9 October 09
From: Bucuresti




gt line 2.0 dci + pachetul cu xenon adaptiv, maini libere si oglinzi retractabile eletric + oglinda electrocromatica = 19800

dar se mai poate negocia un pic, la vreo cateva sute de euro, in functie de skilu de negociator...


--------------------
renault laguna 3 GT Line 2.0 dci, 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laguna_III
post 19 Mar 2010, 20:52
Post #21


Membru


Group: Members
Posts: 162
Joined: 2 February 10




Desi a cam "murit" topic-ul asta, o sa postez si eu pe subiect; cand am cumparat Laguna a fost o optiune atat afectiva cat si rationala;practic, a "dragoste la prima vedere", cand am vazut-u in showroom;dupa ce m-am decis, am luat masina chiar din show-room, nu am mai avut rabdare;asta s-a intamplat in mai 2008.
Pana sa iau decizia finala, am facut "adanci" "investigatii" printre concurentele ei (vazut "versus"-uri multe pe net, intrat pe forum si test-drive cu ea si VW Passat).
Dupa multe comparatii si studii, iata clasamentul meu final, ce m-a determinat sa optez pentru Laguna (in clasament intra toata masinile pe care le-am luat in calcul pentru achizitie, la motorizari si optionale comparabile):

1.LAGUNA III;
2.MAZDA 6;
3.VW Passat;
4.HONDA ACORD;
5.FORD Mondeo;
6.Peugeot 407;
7.CITROEN C5

Opel Insignia nu aparuse inca, desi stiam ca lansarea acestuia va fi, undeva, dupa a doua parte a anului 2008.

De ce LAGUNA III, din toate astea?

- pretul mai bun, la motorizari comparabile si optionale;
- cei 2-10 cai putere in plus, fata de majoritatea celorlalte, la acelasi motor de 2.0;
- garantia de 3 ani, fata de 2 ani...la unele modele;
- interiorul - m-a cucerit;
- faptul ca era un model nou lansat;
- reteaua de service dezvoltata si costurile ulterioare - revizii, consumabile, etc;
- "made in France";
- pentru ca nu este o masina de "fitze", des intalinita la manelisti (multi posesori de Passat);de aici, si usorul ei are "exclusivist", la vremea aceea - mai 2008.

Cam de astea imi amintesc;cu ce nu m-am impacat, inca, este design-ul din spate - de foarte aproape vazut, de langa ea, se vede ok;cand vad alta Laguna din spate, pe sosea, in continuare...nu prea ma incanta.



--------------------
Renault Laguna III, 2.0 dCI, 150 CP May,2008/Dynamique
Renault Laguna III, Dynamique, 2.0 dCi, may, 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexdan
post 19 Mar 2010, 21:49
Post #22


juventus


Group: Members
Posts: 227
Joined: 16 March 10
From: Bucuresti / Constanta




Total de acord cu ce ai postat tu Laguna_III. Ceva de genul asta am facut si eu. Pana si cu parerea ca nu e o masina des intalnita sunt de acord, asta a fost un factor in plus.
Avem puncte diferite de vedere abia la final. Spatele imi place, fata.. asa si-asa.
Un singur motiv in plus am mai avut pe langa cele spuse de tine:
- fost posesor de Clio Symbol (pe ea mi-am facut "scoala", 3 ani). Nu m-a dezamagit, nu m-a lasat balta niciodata, nu am avut probleme cu ea si am hotarat sa merg in continuare pe Renault.
Cu toate ca tatal unui vecin de-al meu mi-a spus "parfum german si masina frantuzeasca", deh, imi plac criticile, iar la noi in Romania, e plin de ele. Noi sa fim sanatosi si Renault-urile noastre sa mearga bine, fara probleme si costurile de intretinere sa fie mici in continuare in comparatie cu celelalte marci.

Numai bine tuturor!


--------------------
Opel Insignia Sports Tourer 1.5T AT6 165CP Innovation (2019) - B
15k km VW Up 1.0 TSI (2017-)
46k km Kadjar 1.2 TCe (2016-2018)
121k km Laguna III 2.0 16v (2008-2016)
47k km Clio 1.4 8v (2005-2008)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laguna_III
post 20 Mar 2010, 00:52
Post #23


Membru


Group: Members
Posts: 162
Joined: 2 February 10




alexdan,

Am uitat sa precizez, printre altele, nu stiu daca este importanta: este prima mea masina si nu am de gand sa o schimb prea curand.
Mai era o vorba: diferenta dintre "nemtesti" si "frantuzesti": cele germane se stiu..calitatatile...fiabilitate,etc, dar cand urci intr-o "frantuzeasca" iti vine sa o f..i.

Salutari si toate cele bune!


--------------------
Renault Laguna III, 2.0 dCI, 150 CP May,2008/Dynamique
Renault Laguna III, Dynamique, 2.0 dCi, may, 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sserban22
post 20 Mar 2010, 09:33
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 381
Joined: 1 August 09




Normal ca dc e prima ta masina esti surperincintat, ideea este ca nu prea vezi un tip care a condus masini nemtesti sa-si ia o L3, le face repulsie numele Renault, am colegi care nu ar cumpara in veci un Renault. Pe de o parte le dau dreptate, senzatia suspensiei la un Vw nu se compara cu cea de pe Renault, care dupa ceva timp se comporta ca o caruta.Ca posesor de L2 , stiu ce zic. Si mie imi place confortul din Laguna, sper doar ca dupa 150 mii km, suspensia de pe L3 sa nu se comporte ca cea de pe L2......


--------------------
Megane sedan 1.6 sce 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laguna_III
post 20 Mar 2010, 16:33
Post #25


Membru


Group: Members
Posts: 162
Joined: 2 February 10




sserban22,

La ce te referi, concret, cand spui ca ai probleme cu suspensia la L2?Esti unicul proprietare de L2 sau ai cumparat masina de la altcineva?
Poate ca pe drumurile din Romania, suspensia oricarei masini este vulnerabila si devine fragila, dupa un anumit numar de kilometri.
In rest, nu te pot contrazice cu "nemtestile";adevarul este ca, pana sa apara L3, micun meu "vis" era un VW Passat.


--------------------
Renault Laguna III, 2.0 dCI, 150 CP May,2008/Dynamique
Renault Laguna III, Dynamique, 2.0 dCi, may, 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pcs
post 20 Mar 2010, 16:52
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 413
Joined: 8 November 08
From: Bethoncourt, FR




@ Serban: Si crezi ca suspensia masinilor germane rezista mult in conditiile din Romania? Am condus cam toate modelele VW, de la Polo la Passat si nu am gasit nici un argument legat de suspensii, grupul propulsor sau de confortul din masina care sa ma faca sa regret ca in locul Lagunei Privilege nu am luat un Passat chel la acelasi pret ( doar asa cred ca putem face o comparatie corecta, analizand doua masini noi, in limita unei anumite sume ).
E adevarat, lucrand intr-un domeniu mai inchis ( sisteme de management ) am posibilitatea unei priviri mai ample / corecte asupra a ceea ce a fost si ceea ce este astazi calitatea reala germana.
PS: Eu sunt un tip care a condus masini germane si apoi am cumparat o Laguna

This post has been edited by pcs: 20 Mar 2010, 23:45


--------------------
Dacia/Renault Logan1.6/Laguna3 2.0dci/Clio4 0.9/Megane4 1,33 05 Ambition/08 Privilege/15 Intense/19 Intense GT - GQ286YT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laguna_III
post 20 Mar 2010, 18:11
Post #27


Membru


Group: Members
Posts: 162
Joined: 2 February 10




pcs,

Probabil ca, acum, "ultrasii" "nemtoaicelor" vor spune ca esti exceptia care intareste regula.


--------------------
Renault Laguna III, 2.0 dCI, 150 CP May,2008/Dynamique
Renault Laguna III, Dynamique, 2.0 dCi, may, 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexdan
post 20 Mar 2010, 18:30
Post #28


juventus


Group: Members
Posts: 227
Joined: 16 March 10
From: Bucuresti / Constanta




Nu e chiar exceptia care intareste regula. Am un prieten cu vw care a avut probleme destule cu masina. Oricum, nu critic alte marci, toate masinile astea sunt bune daca ai grija de ele (poate cu mici exceptii Hyundai sau mai stiu eu ce marci mai noi). Diferenta dintre Renault si alte marci cel putin la fel de bune este ca are un pret rezonabil la masini/motorizari/echipari + costuri de intretinere pe masura. Eu consider ca am facut o alegere buna.

Btw, imi place la nebunie forumul asta, mai ales cand vad atatia conducatori de Laguna III laugh.gif Numai poze cu Laguna, imi place.


--------------------
Opel Insignia Sports Tourer 1.5T AT6 165CP Innovation (2019) - B
15k km VW Up 1.0 TSI (2017-)
46k km Kadjar 1.2 TCe (2016-2018)
121k km Laguna III 2.0 16v (2008-2016)
47k km Clio 1.4 8v (2005-2008)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 21 Mar 2010, 18:06
Post #29


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




Hai sa va zic si eu una alta...
Masini am avut diverse si in familie am avut si mai multe de tot felul de marimi si puteri si marci. Am avut doar una nou nouta de la dealer si m-am jurat sa nu mai fac prostia asta niciodata. Nu are sens sa discutam aspectul ci doar ca achizitie.
Inainte de laguna am avut megane 2. Am vrut passat. Am vazut o groaza de passaturi. Cumnatul meu e maniac cu tuaregurile (a detinut si 2 odata). Am vazut carute impreuna.
Am vazut laguna, am luat-o la condus si desi am zis ca nu mai vreau reno, pana la urma dupa inca 2 sapt. de cautari, m-am intors la laguna.

Pozitia la condus si senzatia de tanc sunt excelente in passat. De altfel e ceea ce mi-a placut la ele. Insa un pic cam brutale si cam chele. Laguna in schimb e plina de optionale si pare o masina buna. Avand in vedere ca am si economisit la achizitie si inca mai am garantie, am mers din nou pe reno.
Momentan nu-mi pare rau de alegere. Vom vedea.


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sserban22
post 21 Mar 2010, 20:54
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 381
Joined: 1 August 09




Vad ca pretul de achizitie este un factorul covirsitor in alegerea L3, dar fata de vechea L2 nu au spart gura tirgului, uitindu-ma la concurenta vad evolutii atit la motoarele folosite care au devenit mai economice cit si alte gadgeturi .......nu si Renault care pare ca a ramas in pana de idei.Uitativa la evoulutia Opel cu Insignia, Citr C5 , noul Avensis.......fata de vechile modele e o delimitare clara, nu acelasi lucru imi pare la L3 , in afara de fiabilitatea fata de L2 , optionalele sint la fel, chiar vad ca sistemul de monitorizare in pneuri a disparut la L3 disponibila din Rom.


--------------------
Megane sedan 1.6 sce 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
8 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 16:26
Dacia