Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Instalatie HHO, Cateva nelamuriri

sundaysfantasy
post 2 Aug 2017, 09:11
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 2 February 13




Citeam azi noapte de plictiseala niste topicuri pe aici legate de instalatiile de HHO pe automobile in general si desi la prima vedere nu am reusit sa gasesc nimic concret ca ar face o foarte mare diferenta, eram totusi curios daca mai exista cineva pe aici care si-a pus si daca isi face treaba. Am ales sa nu postez intr-unul din topicurile existente pentru ca sunt vechi, unele de cativa ani si poate intre timp s-au mai schimbat lucrurile.

Pentru cine nu stie, o instalatie HHO produce oxigen si hidrogen prin electroliza apei care apoi sunt introduse in admisie si in teorie ajuta la o combustie mai eficienta, un consum redus de combustibil si diverse alte avantaje gen mers mai rotund, motor mai sanatos, reducerea emisiilor etc.

In principiu am inteles functionarea, as putea sa-mi fac una si acasa daca as vrea, chiar si cu modulator de frecventa, insa ce nu-mi da mie pace este ca in teorie, oamenii ce au vorbit despre asta spun ca daca adaugi hidrogen in amestec, folosesti mai putin carburant, insa motorul nu are de unde sa stie asta. In viziunea mea daca eficientizezi aprinderea in felul asta, calculatorul va considera ca are nevoie de mai mult carburant din cauza cantitatii mari de oxigen evacuata.

Ca rezolvare pe site-urile ce produc astfel de instalatii, ei spun ca exista acel dispozitiv ce pacaleste calculatorul in a injecta mai putina benzina in amestec, iar hidrogenul adjuvant va compensa aceasta lipsa si va facilita o aprindere mai buna. Totusi am citit si ca aceste dispozitive sunt niste prostii, ca nu functioneaza si ca risti alte belele.

De asemenea, din arderea hidrogenului in prezenta oxigenului rezulta vapori de apa, oare vaporii astia nu au nici un impact negativ asupra sondei lambda, catalizatorului si evacuarii in general?

In concluzie, pana la urma foloseste cineva o asemenea instalatie? Daca da, e eficienta, cum a reusit sa combata problema descrisa mai sus?

Sper ca nu o sa primesc tratamentul "folsoeste functia search" pentru ca am folosit-o, am citit topicurile vechi si am decis sa deschid unul unde poate strang informatii mai de actualitate.

This post has been edited by sundaysfantasy: 2 Aug 2017, 09:15


--------------------
Renault Megane 2001/Megane I
1.6 16 valve
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TomachE
post 2 Aug 2017, 21:15
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 553
Joined: 20 August 15
From: Bucuresti




Instalatie gaz si gata !


--------------------
Megane II 1.6/16v 82kW 112 cp Break 2005 - B 301 AAT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roland
post 3 Aug 2017, 13:33
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.704
Joined: 18 November 04




TomachE, omul a intrebat altceva, raspunsul nu e la obiect.

On topic, nu am studiat fenomenul, dar sunt curios pentru motoarele pe benzina, unde e nevoie de un amestec stoichiometric. Daca dai mai mult oxigen, automat trebuie si mai multa benzina. Nu cred ca hidrogenul compenseaza asa ceva, dar poate ma insel.

O sa citesc si eu, de curiozitate, dar cred ca functioneaza principiul "daca mergea, era in productie de mult".


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sundaysfantasy
post 4 Aug 2017, 08:48
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 2 February 13




M-am gandit si eu ca daca mergea trebuia sa fie mai raspandit, insa cred ca problema ramane la controlul amestecului si cum nu prea poti sa umblii la el fara modificari in soft, nu prea cred ca se baga nimeni. as incerca de curiozitate sa fac o smecherie de instalatie si sa ii bag un furtun sa vad cum se comporta la relanti, nu cred ca are ce sa strice.


--------------------
Renault Megane 2001/Megane I
1.6 16 valve
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roland
post 4 Aug 2017, 09:44
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.704
Joined: 18 November 04




Sunt o gramada de informatii pe net despre faptul ca HHO nu functioneaza, cu argumentatie tehnica. De la faptul ca iti trebuie mai multa energie pentru electroliza decat obtii dupa, de la faptul ca, de fapt, hidrogenul ala nu poate inlocui benzina ca sa obtina o aprindere corecta a mixturii, etc...

Bine, sunt si o gramada care vand asa ceva si spun ca reduce consumul, e cam la fel cu economizoarele de benzina sau alea de curent pe care le bagi in priza si miracol...

Si ai dreptate, fara modificari de soft si hardware nu se poate, pentru ca trebuie sa stii cat oxigen ai, cat hidrogen ai, ca sa stii cata benzina bagi prin injector. Nici soft-ul si nici hardware-ul nu e pregatit pentru asa ceva, ca sa zici ca modificarea e usoara.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 19:20
Dacia