Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

10 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Cutia automata EDC / Renault, pareri , opinii , discutii , defecte , reparatii

stefandinescu70
post 24 Aug 2017, 12:01
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 815
Joined: 4 September 16




Incerc sa discutam/comentam pe aici, despre cutiile automate EDC ( Getrag ) de la Renault . Sa nu mai fie subiectul EDC offtopic prin alte parti[U] .
Atasat si diferentele intre ambreiajele 7DCT300 ( tot ce este motor TCE cu cuplu mai mare de 250 nm + GT ) si 6DCT450 ( DCI cu cuplu mare ,peste 300 nm + CLIO RS 1.6 TCE 200 cu padele ) si 6DCT250 ( uscat ) la ( DCI si TCE cuplu sub 250 nm )

This post has been edited by stefandinescu70: 24 Aug 2017, 20:17


--------------------
Talisman . 2016
1.6dCI160 EDC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
simon
post 24 Aug 2017, 12:49
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 735
Joined: 30 October 04




In Manual nu se indica sa treci cutia edc in N cind astepti la stop, de exemplu.

'CUTIE DE VITEZE AUTOMATĂ (2/3) Situații excepționale Conducere în mod automat Cuplați levierul 1 în poziția D. În majoritatea condițiilor de circulație întâlnite, nu trebuie să mai acționați levierul: vitezele se schimbă automat, la momentul oportun, la turație corespunzătoare a motorului deoarece „automatismul” ține cont de sarcina vehiculului, de profilul șoselei și de stilul de conducere ales. Conducere economică Pe drum, lăsați întotdeauna levierul în poziția D, pedala de accelerație fiind menținută puțin apăsată, raporturile vor trece automat la o turație motor mai mică.'


--------------------
Renault Megane III 2009 Dinamique 1.6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stefandinescu70
post 24 Aug 2017, 13:11
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 815
Joined: 4 September 16




Dar este singura varianta de a raci ambreiajele si de a nu sta cu piciorul FULL apasat pe pedala de frana ... daca relaxezi nitel frana , cutia/ambreiajele se activeaza si sta sa plece imediat . Tine cont de presiunea lichidului de franare ( pedala de frana ) , nu tine cont numai de intreupatorul on/off de pe pedala de frana . Aici nu se face diferenta intre a apasa usor pe frana si a apasa puternic pe frana, numai la apasare puternica trece in N automat . La fel si sistemul S/S la fel face/reactioneaza diferit de cum apesi de tare(sa nu) pe pedala de frana..

The following conditions must be met in order for the neutral function to activate:
• gear lever in D or R.
• throttle position 0%
brake pedal pressed down.
• speed 0 km/h.

=============

DCT gear box oil temperature
If the fluid temperature in the gearbox is too high, specific measures will be initiated depending on the temperature. The calculated temperature of the clutch and the transmission fluid sump temperature are considered.
Clutch temperature increases above:
160°C – warning level 1: The gearbox warning indicator in the instrument cluster lights up yellow, oscillations in the clutch torque cause vibrations in the vehicle. The driver is thus prompted to press the brake and by so doing allow the clutch to open and cool down.
165°C – warning level 2: As for warning level 1, but with more severe oscillation.
170°C – warning level 3: The clutches are opened to avoid damaging them.

Transmission fluid temperature increases above:
125°C – warning level 1: The gearbox warning indicator in the instrument cluster lights up yellow, oscillations in the clutch torque do not cause vibrations in the vehicle.
136°C – warning level 2: As for warning level 1, but with more severe oscillation.
138°C – warning level 3: The clutches are opened to avoid damaging them.

The vehicle can be operated once more without restriction after the cooling down stage. To permit rapid cooling down and to ensure continuous lubrication of all components, the engine should run and not be switched off.



This post has been edited by stefandinescu70: 24 Aug 2017, 13:25


--------------------
Talisman . 2016
1.6dCI160 EDC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 24 Aug 2017, 13:59
Post #4


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Faceti cum zice nenea Stefan, daca vreti sa stricati cutiile. Nenea, e automata, da? A U T O M A T A! Eu zic sa iti tii parerile pentru tine si sa experimentezi pe masinile tale, experimente (si masini) care nu ne intereseaza. Da' deloc! Zero!

P.S. - Topic inutil. De inchis.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
simon
post 24 Aug 2017, 14:20
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 735
Joined: 30 October 04




De ce crezi ca strici edc daca o treci in N? Doar este o pozitie prevazuta din constructie.

In alta ordine de idei, curios ca Renault nu a prevazut cu edc si dci 130, cred ca s-ar fi potrivit 6DCT450.

This post has been edited by simon: 24 Aug 2017, 14:29


--------------------
Renault Megane III 2009 Dinamique 1.6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stefandinescu70
post 24 Aug 2017, 14:31
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 815
Joined: 4 September 16




1.6 DCI 130 este pe Kadjar 4x2 si pe tot ce exista cu automata , numai cu cutia 6DCT450 . Perfect match .

This post has been edited by stefandinescu70: 24 Aug 2017, 14:34


--------------------
Talisman . 2016
1.6dCI160 EDC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
simon
post 24 Aug 2017, 14:38
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 735
Joined: 30 October 04




Pe Megane nu este. dry.gif


--------------------
Renault Megane III 2009 Dinamique 1.6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meg2s
post 24 Aug 2017, 15:01
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 969
Joined: 5 November 15
From: Bucuresti




daca o vrei musai pe 1.6 dci la Megane, go for GT diesel...
(singurul dezavantaj e ca nu e la 130cp, ci la 165 tongue.gif )


--------------------
CUPRA Formentor (2023) e-Hybrid++ 204CP
(Ex) Megane Sedan Privilege (2008) 1.5 dCi 78kW && Megane 4 GT (2018) 1.6 dCi 163CP EDC
(Ex) Skoda Octavia 4 Style++ (2022) 2.0 TDI 150 DSG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 24 Aug 2017, 15:47
Post #9


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




QUOTE(simon @ 24 Aug 2017, 14:20)
De ce crezi ca strici edc daca o treci in N? Doar este o pozitie prevazuta din constructie.

*



Daca o treci in N cand masina nu e inca oprita de tot nu cred ca ii face bine. "N" e pentru tractare, nu pentru stat la semafor cateva (zeci de) secunde.Credeti ca aia de la Getrag sunt idioti si nu s-au gandit ca masinile mai si opresc la semafor?


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stefandinescu70
post 24 Aug 2017, 16:31
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 815
Joined: 4 September 16




Atunci dupa parerea ta , care este motivul de decuplare totala al ambreiajelor in cazul lui gerula2006 , dupa un mers bara la bara prelungit ,cu cutia in D si doar cu pedala de frana apasata , cand era in stationare ????
http://www.reno.ro/index.php?showtopic=298...dpost&p=4664848

This post has been edited by stefandinescu70: 24 Aug 2017, 16:56


--------------------
Talisman . 2016
1.6dCI160 EDC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 24 Aug 2017, 16:53
Post #11


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Eu zic sa mai tai din semnele alea de intrebare, nu numai acum, dar si in general. Vino tu cu o dovada clara ca ce sustii e adevarat si mai discutam. Pana una-alta, niciun producator de cutii automate (inclusiv dublu ambreiaj) si niciun producator de masini nu recomanda trecerea din D (sau S) in N la stationari scurte.

Ce a facut colegu' mentionat nu stiu, dar poate ca a "tinut" masina in rampa usoara din cutie (cu sau fara acceleratie), nu din frana, ceea ce, intr-adevar, nu e bine.

Eu ce iti spun e sa nu mai emiti anumite teorii ca si cum ai detine adevarul absolut si sa te "acoperi" cu citate de pe net, chiar daca nu sunt relevante. Poti sa zici cum faci tu (si poti sa faci ce vrei, desigur), ai si un jurnal, dar nu le mai recomanda si altora, ca nu e OK, mai ales pe o arie tehnica.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 24 Aug 2017, 17:56
Post #12


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




QUOTE(stefandinescu70 @ 24 Aug 2017, 15:31)
care este motivul de decuplare totala al ambreiajelor in cazul lui gerula2006 , dupa un mers bara la bara prelungit ,cu cutia in D si  doar cu pedala de frana apasata , cand era in stationare  ????
*


Motivul este EVIDENT: s-a luat dupa indicatiile tale pretioase radmasa.gif

Oare ai mai condus vreodata masini in afara de talismanul de acum? blink.gif Ca dupa ce sfaturi pretioase dai, nu cred. laugh.gif In orice caz masini cu cutii automate sigur nu ai condus in afara de talisman.

Vorba lui Mars: tine-ti indicatiile pretioase pentru tine, ca altfel in curind se umple forumul (si service-urile) de oameni cu cutii automate defecte, iar userii o sa se plinga ca ce proaste sint renault-urile cu cutii automate.

<span class='edit'>24 Aug 2017, 17:10:</span>
QUOTE(mars @ 24 Aug 2017, 15:53)
niciun producator de cutii automate (inclusiv dublu ambreiaj) si niciun producator de masini nu recomanda trecerea din D (sau S) in N la stationari scurte.
*


La stationari lungi pui masina in P, in nici un caz in N.

Dupa cum spune lumea care se pricepe:
QUOTE
When do you use N (Neutral) in an automatic gear transmission?

Never.

If the car won't start and you need to push it out of the way or onto a tow truck, use neutral.

If the car is being towed behind an RV and has the appropriate add-on equipment to do so, use neutral.

Other than that, I can think of no time your car should be in neutral.

QUOTE
Shifting out of drive and into neutral every time you need to stop creates wear and tear on the transmission and valve body. The drive train already has a device which will allow it to decouple the engine from the transmission ... it's called a torque converter. It will stay engaged as long as the engine is above a certain RPM, then will decouple when it gets below it, doing what you are suggesting without the need for the wear and tear from shifting


This post has been edited by MoneyTalks: 24 Aug 2017, 18:11


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stefandinescu70
post 24 Aug 2017, 18:20
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 815
Joined: 4 September 16




La cat de tehnic se discuta pe aici .......it's called a torque converter ..... eu ma retrag din discutii ( nu sunt pregatit suficient) .. Sorry daca am deranjat pe cineva ..

EDC ul nu are convertizor hidraulic ( de cuplu ) ( pe ala poti sa il freci o zi intreaga , nu se supara ) si deci vorbim/vorbesc pe langa ...

Ma mai intreb eu ... oare de ce se poate muta maneta din D in N si invers fara nici o alta protectie si foarte scurt/usor ,oricand, in orice situatie de deplasare a masinii ? daca era interzis / nerecomandabil nu o puneau sub aceeasi protectie ca si pozitia R sau P ?

Pozitiile Park si Neutral au aceeasi schema cauza si efect pe blocul de valve ( diferita de pozitia D ) , deci .....

This post has been edited by stefandinescu70: 25 Aug 2017, 04:09


--------------------
Talisman . 2016
1.6dCI160 EDC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 24 Aug 2017, 18:41
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




QUOTE(MoneyTalks @ 24 Aug 2017, 18:56)
QUOTE
When do you use N (Neutral) in an automatic gear transmission?

Never.
*

Îți mai dau și eu două cazuri, în afară de ce zice el.
1. În spălătoriile automate de tip "tunel".
2. Atunci cînd opresc motorul doar pentru un timp foarte scurt, fără să cobor din mașină, și nu vreau să mi se activeze easy entry/exit-ul. Fac asta uneori în liftul cu care ies din parcarea subterană. Nu vreau să meargă motorul în lift, dar nu vreau nici să-mi plece scaunul la plimbare doar ca să aibă de unde să revină peste zece secunde (ceea ce s-ar întîmpla dacă aș pune-o în P).

Apoi, vezi că are dreptate Ștefan. Ți-am mai zis și eu pe topicul celălalt. Cutiile automate adevărate sînt altă mîncare de pește. Nu despre ele vorbim aici. wink.gif

This post has been edited by VladSoare: 24 Aug 2017, 18:47


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
simon
post 24 Aug 2017, 19:02
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 735
Joined: 30 October 04




Mi se pare ca nu am vorbi despre edc daca nu ar fi, aici pe forum, niste oameni suparati ca numita cutie le-a dat probleme foarte serioase.

Oricum, de ce poate produce enervare parerea colegului, incit sa fie admonestat atit de contondent? huh.gif
Luati in seama, sau nu. Omul a venit inclusiv cu documentatie, ar trebui sa apreciem efortul de a ajuta.


--------------------
Renault Megane III 2009 Dinamique 1.6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 24 Aug 2017, 19:05
Post #16


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Da, dar au aceleasi principii de utilizare. La stop, sistemul electronic previne patinarea discurilor. Chiar citisem undeva ca trecerea in N fara niciun rost poate uza mai mult cutia (era vorba de DSG). Dar nici asta nu o cred, cat timp producatorii nu sustin asta. Ce stiu, insa, e ca recomanda trecerea rapida a levierului din P in D, fara a "zabovi" in R si N (zis si "Noob mode").

24 Aug 2017, 19:08:
@ simon: ce documentatie? Nu reiese de acolo ce sustine el, d'aia am zis de citatele irelevante. Dar, na, da bine in poza wink.gif! Cu Google, toti suntem ingineri.

This post has been edited by mars: 24 Aug 2017, 19:08


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 24 Aug 2017, 19:13
Post #17


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




QUOTE(VladSoare @ 24 Aug 2017, 17:41)
Cutiile automate adevărate sînt altă mîncare de pește. Nu despre ele vorbim aici. wink.gif
*


TOATE cutiile automate sint adevarate

QUOTE(simon @ 24 Aug 2017, 18:02)
Oricum, de ce poate produce enervare parerea colegului, incit sa fie admonestat atit de contondent?  huh.gif
Luati in seama, sau nu. Omul a venit inclusiv cu documentatie, ar trebui sa apreciem efortul de a ajuta.
*


Da, exact, si despre dura-lube se spunea ca face minuni. La fel si despre alte dispozitive care se ataseaza pe nu stiu unde ca sa reduca consumul. Si acele prostii aveau documentatie atasata, ca sa para credibile tongue.gif

Vrei sa iti defectezi singur, sigur si rapid cutia automata? Fa ce spune Stefan, dar dupa aia sa nu vii sa te plingi pe forum ca ce cutii proaste are Renault.

This post has been edited by MoneyTalks: 24 Aug 2017, 19:14


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meg2s
post 24 Aug 2017, 19:31
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 969
Joined: 5 November 15
From: Bucuresti




simpla curiozitate: cand spuneti ca nu se scoate din D pentru stationari scurte la semafor, ma intreb care-i pragul peste care treceti din D in N sau P?
Eu am un vechi obicei de a nu sta cu piciorul pe frana la semafor; pe plat nu e nevoie, iar in panta trag frana de mana. Originea acestui obicei este in super-deranjul pe care-l induri cand stai pe intuneric in trafic in spatele unuia care stationeaza numai cu piciorul pe frana - exista anumite masini unde chiar au exagerat cu intensitatea luminoasa... Detest asta. Vara nu prea conteaza, ziua e lunga, e destula lumina... Iarna atat plecatul la servici cat si revenitul se face pe intuneric, mai e si umiditatea care amplifica deranjul, e destul de neplacut.
Pe principiul ce tie nu-ti place altuia nu-i face, eu nu stationez in trafic cu frana calcata, decat daca vorbim de cateva secunde, sau daca alte circumstante o impun.
Anticipez ca veti spune: esti prost, stai jos, masina din semnatura e o manuala, nu stii ce vorbesti. Am cateva mii de km pe CVT de la Toyota si cateva pe DSG de la Vag; acolo ma duc de regula in N pe plat plus frana de mana daca e panta/rampa. Ma duc in P numai cand stiu ca timpoul de asteptare va fi mare.
Nu va voi spune ca asa se face, ci doar ca eu asa procedez in absenta unor contraindicatii.


--------------------
CUPRA Formentor (2023) e-Hybrid++ 204CP
(Ex) Megane Sedan Privilege (2008) 1.5 dCi 78kW && Megane 4 GT (2018) 1.6 dCi 163CP EDC
(Ex) Skoda Octavia 4 Style++ (2022) 2.0 TDI 150 DSG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 24 Aug 2017, 19:35
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




QUOTE(MoneyTalks @ 24 Aug 2017, 20:13)
TOATE cutiile automate sint adevarate
*

Ei, nu face pe prostul, că nu-ți stă bine. Sînt convins că înțelegi la ce mă refer. wink.gif


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
simon
post 24 Aug 2017, 19:55
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 735
Joined: 30 October 04




QUOTE(mars @ 24 Aug 2017, 19:05)
@ simon: ce documentatie? Nu reiese de acolo ce sustine el, d'aia am zis de citatele irelevante. Dar, na, da bine in poza wink.gif! Cu Google, toti suntem ingineri.
*


pdf-ul de la LUK, cu instructiuni de demontare/montare cutie dublu ambreiaj, mi s-a părut interesant.


--------------------
Renault Megane III 2009 Dinamique 1.6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
partner
post 24 Aug 2017, 20:11
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 433
Joined: 20 June 13
From: Bucuresti




Precum meg2s gandesc si eu.


--------------------
Renault Captur 2013 / TCe120
EDC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 24 Aug 2017, 20:12
Post #22


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Chestiunile astea se puteau discuta fie la Megane si/sau Talisman (dar acolo e periculos, mai sunt unii care chiar se pricep), fie pe jurnalul propriu, unde parerea altora e mai putin relevanta. Dar, daca Stefan a vrut sa o dea in Diverse, atunci sa isi asume circul smile.gif.

24 Aug 2017, 20:27:
Uite ce zice unul care e la a treia masina cu DSG (Audi): "The box is really quite clever in my experience. When you come to a stop in D you can feel the clutch fully disengage. By contrast, if you move the box from N to D you can feel the car become slightly tensed as the clutches start to bite in preparation for moving off. It is designed well enough to be able to differentiate between the two". La Reno cum e?

This post has been edited by mars: 24 Aug 2017, 20:27


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 24 Aug 2017, 23:24
Post #23


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




QUOTE(meg2s @ 24 Aug 2017, 18:31)
simpla curiozitate: cand spuneti ca nu se scoate din D pentru stationari scurte la semafor, ma intreb care-i pragul peste care treceti din D in N sau P?

In N niciodata. In P cind parchezi masina (stationezi pentru mai mult timp, sau de exemplu vrei sa faci schimb de soferi)
QUOTE

Eu am un vechi obicei de a nu sta cu piciorul pe frana la semafor; pe plat nu e nevoie, iar in panta trag frana de mana. Originea acestui obicei este in super-deranjul pe care-l induri cand stai pe intuneric in trafic in spatele unuia care stationeaza numai cu piciorul pe frana - exista anumite masini unde chiar au exagerat cu intensitatea luminoasa... Detest asta. Vara nu prea conteaza, ziua e lunga, e destula lumina... Iarna atat plecatul la servici cat si revenitul se face pe intuneric, mai e si umiditatea care amplifica deranjul, e destul de neplacut.
Pe principiul ce tie nu-ti place altuia nu-i face, eu nu stationez in trafic cu frana calcata, decat daca vorbim de cateva secunde, sau daca alte circumstante o impun.
Anticipez ca veti spune: esti prost, stai jos, masina din semnatura e o manuala, nu stii ce vorbesti. Am cateva mii de km pe CVT de la Toyota si cateva pe DSG de la Vag; acolo ma duc de regula in N pe plat plus frana de mana daca e panta/rampa. Ma duc in P numai cand stiu ca timpoul de asteptare va fi mare.
*


Daca asa faci, atunci, sincer, sau te obisnuiesti sa conduci cu cutie automata (adica la semafor si/sau in trafic cind e aglomeratie stai pe loc cu masina in D si piciorul pe frina), sau schimbatorul automat nu e pentru tine si mai bine ramii pe manual. Faptul ca pe cel din spate il deranjeaza lumina de frina e problema lui si nu a ta. Americanii nu sint deranjati de acest lucru. Vrei progres si civilizatie, atunci obisnuieste-te cu progresul si ciovilizatia.


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
simon
post 25 Aug 2017, 06:42
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 735
Joined: 30 October 04




Zi-i si lui ca nu stie sa conducă. bash.gif Daca tot ai inceput cu 'nu-i pentru tine cutia automata' fa o încheiere glorioasa si desființează-l.
yupy.gif

This post has been edited by simon: 25 Aug 2017, 06:43


--------------------
Renault Megane III 2009 Dinamique 1.6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 25 Aug 2017, 07:13
Post #25


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Daca situatia o impune (DN1 aglomerat), eu trec in P. Sau, uneori, activez frana de mana si o las in D, fara frana de serviciu. Nu cumva EDC asta are auto hold, cum are DSG-ul? Ca ala parca nu functioneaza in N.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 25 Aug 2017, 07:44
Post #26


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




Nu am incercat pe edc, insa pe L3 vezi ca nu era acelasi lucru...adica se simtea ca daca o lasi in D cu frana de mana trasa, trage un pic sa plece... pe cand la frana de serviciu, se simtea cum o trecea cumva pe neutru...


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stefandinescu70
post 25 Aug 2017, 07:53
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 815
Joined: 4 September 16




QUOTE(mars @ 25 Aug 2017, 07:13)
..............Sau, uneori, activez frana de mana si o las in D, fara frana de serviciu. .............
*




De retinut aici ... daca vrei sa incalzesti uleiul repede intr-o automata .. Chiar functioneaza 100% .. este chiar un sfat bun .

This post has been edited by stefandinescu70: 25 Aug 2017, 08:04


--------------------
Talisman . 2016
1.6dCI160 EDC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 25 Aug 2017, 08:06
Post #28


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Nu era un sfat pentru altii. Si asta se intampla rar, pe vreun deal aglomerat, cand ma satur de stat cu piciorul pe frana si vreau sa plec instant. Trecerea in P in rampa sau panta e cam cu dus si intors, daca se misca putin masina agata levierul la trecerea in D (chestie discutata si oarecum logica). Oricum, baza e D si frana de serviciu. Niciodata N.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
74r12
post 25 Aug 2017, 08:16
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 514
Joined: 2 July 04
From: Planeta Pământ (Terra)




QUOTE(simon @ 24 Aug 2017, 21:55)
pdf-ul de la LUK, cu instructiuni de demontare/montare cutie dublu ambreiaj, mi s-a părut interesant.
*


Intrebarea e: oare cati mesteri priceputi in a repara EDC-uri or fi pe la noi?

Legat de statul la semafor in D cu frana apasata (au si altii dileme pe tema asta http://www.renaultsport.co.uk/forum/defaul...g=posts&t=88527 smile.gif ), asa procedez si eu, mai nasol e cand e coloana mare si prinzi acelasi semafor inca de 2-3 ori, atunci e chiar deranjant sa mai tii piciorul pe frana si procedez cum pomenea mai sus colegul mars (trecut in P sau activare frana de mana cu cutia ramanand in D).

Alte dezbateri privind EDC: http://www.renaultcarclub.com/board/phpBB3...924ddd1771d466d



--------------------
Megane 2.2 Expression+ 1,5 dci 85 cp
Megane 3 Sport Tourer Privilege 1,5 dci 110 cp EDC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meg2s
post 25 Aug 2017, 08:40
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 969
Joined: 5 November 15
From: Bucuresti




nu-i bai, banuiam la ce ma expun...
QUOTE
In N niciodata. In P cind parchezi masina
cred ca e prea transant raspunsul asta... pot sa-l inteleg pe-al lui mars: trecut in P cand situatia o impune.
Dincolo de asta, daca pentru tine progres si civilizatie implica musai disconfort vizual, atunci unde-i progresul?
QUOTE
pe cel din spate il deranjeaza lumina de frina e problema lui si nu a ta
se pare ca stii cum e cu civilizatia dupa semnatura... Printre semele de civilizatie se regaseste si vointa de a nu-i deranja pe cei din jurul tau. In fine, fiecare cu ideile lui.
Daca toate recomandarile merg catre "niciodata N" ne explica cineva de ce N e plasat intre R si D? Sunt strict motive legate de mecanica din cutie?
Sunt pe undeva precizate explicit de producator (al cutiei sau al masinii) motivele pentru care nu se stationeaza in N? Sau e pur si simplu pentru a evita vechea meteahna a unor "soferi" de a merge la vale pe liber...


--------------------
CUPRA Formentor (2023) e-Hybrid++ 204CP
(Ex) Megane Sedan Privilege (2008) 1.5 dCi 78kW && Megane 4 GT (2018) 1.6 dCi 163CP EDC
(Ex) Skoda Octavia 4 Style++ (2022) 2.0 TDI 150 DSG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
10 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 13:23
Dacia