Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

9 Pages « < 2 3 4 5 6 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Unghiul De Fuga?!(geometria Rotilor), UNGHIUL DE FUGA?!(geometria rotilor)

vallixx
post 29 Mar 2010, 20:33
Post #91


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.353
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




QUOTE(pustiu_1st@yahoo.com @ 26 Mar 2010, 17:27)
valixx nu cred ca ce am intrebat io are vreo legatura cu schimbarea ambelor bielete sau nu sau daca are explicami ...
*


Nu ma refeream la postul tau ci la cel de dinainte al lui theodor.
Referitor la ce zici tu, cei dinainte au zis bine, se poate sa fie de la tamponul sau tampaonele de fixare ale motorului.


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
theodor2004
post 30 Mar 2010, 10:04
Post #92


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.707
Joined: 8 February 10




QUOTE(theodor2004 @ 1 Mar 2010, 10:00)
Normal ar fi ca, daca iti schimba o bieleta de directie, sa o schimbe si pe cea pereche. Dar nici un service  nu face asta, mai ales in garantie pe banii service-ului. Ti-au schimbat numai una sa faca economie.
Daca volanul e inclinat spre stanga, tr sa refaci geometria de direcite. Cei de la vulcanizare ti-au echilibrat rotile, nu?? Eventual poti sa schimbi rotile intre ele, (stanga dreapta), poate sunt diferite ca greutate. Dar ma indoiesc ca se indreapta volanul daca schimbi rotile. Mai poti sa faci inca o echilibrare la roti, daca crezi ca nu ti-au facut-o bine prima data, insa, daca volanul sta stramb, tot la geometrie ajungi.
Si mie imi trage volanul dreapta dupa schimbatul anvelopelor, dar macar sta drept.
*



Ok, ce are postul meu?
Ca nu reiese de nicaieri ca bieletele de directie lucreaza in ,,pereche''. Am spus ca, daca schimbi o bieleta de directie, e bine sa o schimbi si pe cealalta. Dar nu am zis nimic de lucrul in ,,pereche''.


--------------------
Renault Clio Symbol 1.4 litri 2003, 8 valve
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pedro 1978
post 30 Mar 2010, 10:07
Post #93


Membru


Group: Members
Posts: 186
Joined: 7 March 08
From: targu mures\dr.tr.severin




salutare la toata lumea.vreau sa va semnalez si eu o problem la Clio meu.este din 2007.are 61000 KM.nu am avut probleme cu el,insa am probleme cu vibratii in volan la peste 120 km/h.am schimbat 3 seturi de cauciucuri noi....si degeaba....nu stiu ce sa ma mai fac.....Va rog,daa stiti ceva de problema asta,dati-mi un sfat...am echilibrat si super echilibrat toate rotile,presiune in roti e ok, am facut unghiul de fuga de 2 ori...Cineva mi-a sugerat sa iau roata de rezerva si sa inlocuiesc pe rand fiecare roata..si sa vad poate vreuna din jenti este de vina...acum am mai luat 2 cauciucuri noi FULDA de vara....nu mai stiu ce sa fac..mai am si 4 NOKIAN de vara noi...am zis a poate,vibratiile sunt din vina lor.....dar se pare ca NU.Va multumesc anticipat


--------------------
RENAULT SYMBOL 2007; 1.4, 8valve
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
theodor2004
post 30 Mar 2010, 11:03
Post #94


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.707
Joined: 8 February 10




prietene, daca vibreaza volanul la peste 120 km/h, cea mai plauzibila explicatie esta ca ai una/mai multe jenti indoite.
daca as fi in locul tau, primul lucru care l-as face e sa ma duc la o vulcanizare buna si sa imi indrepte jantele.
Sfatul cu schimbatul rotilor pe rand cu roata de rezerva nu e rau, dar eu zic ca isi vor da seama cei de la vulcanizare care janta e stramba, fara sa mai fie nevoie sa schimbi rotile cu roata de rezerva.
Bafta, si sa ne tii la curent.

PS: Nokian sunt marca f buna, e exclus ca vibratiile sa fie din cauza lor.


--------------------
Renault Clio Symbol 1.4 litri 2003, 8 valve
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cip31
post 30 Mar 2010, 15:19
Post #95


Membru


Group: Members
Posts: 229
Joined: 22 August 09




Subscriu la raspunsul de mai sus.

Succes!


--------------------
Renault clio symbol 2007 1.5 dci 85 CP 50.000 km
Membru fara probleme, deocamdata!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TRANCA
post 30 Mar 2010, 17:09
Post #96


Membru autentic


Group: Members
Posts: 579
Joined: 29 January 06
From: IALOMITA




... ce-a fost @pustiu-le? ... tot pe "rampa"?


--------------------
A FOST RENAULT MEGANE II SEDAN 2004 1.5 dCi
Ex Megane II Sedan 1.5 dCi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pustiu_1st@yahoo.com
post 30 Mar 2010, 17:54
Post #97


Membru incepator


Group: Members
Posts: 81
Joined: 30 May 08




da deci am rezolvat problema schimband rotile de pe spate pe fata:D deci e de la exhilibrat...


--------------------
Dacia 1310 2003
Renault Megane2 Hatch 2007-->2012=78000-85000km
((((((sex&speed@no*limits))))))
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 30 Mar 2010, 19:02
Post #98


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.353
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




QUOTE(pedro 1978 @ 30 Mar 2010, 10:07)
salutare la toata lumea.vreau sa va semnalez si eu o problem la Clio meu.este din 2007.are 61000 KM.nu am avut probleme cu el,insa am probleme cu vibratii in volan la peste 120 km/h.am schimbat 3 seturi de cauciucuri noi....si degeaba....nu stiu ce sa ma mai fac.....Va rog,daa stiti ceva de problema asta,dati-mi un sfat...am echilibrat si super echilibrat toate rotile,presiune in roti e ok, am facut unghiul de fuga de 2 ori...Cineva mi-a sugerat sa iau roata de rezerva si sa inlocuiesc pe rand fiecare roata..si sa vad poate vreuna din jenti este de vina...acum am mai luat 2 cauciucuri noi FULDA de vara....nu mai stiu ce sa fac..mai am si 4 NOKIAN  de vara noi...am zis a poate,vibratiile sunt din vina lor.....dar se pare ca NU.Va multumesc anticipat
*


Daca vrei sa fii sigur, du-te la un atelier BUN, si cere-le sa-ti puna jantele pe masina de echilibrare fara cauciuc. Asa o sa vezi daca jantele sunt OK, desi eu cred ca sigur sunt strambe.
Deasemenea, ziceam sa te duci la un atelier bun si zic asta pt. ca am avut si eu probleme ca ale tale la care imi vibra roata pe la 140, fiind plecat cu masina fix de la vulcanizare unde am facut ecilibrarea.
Ideea e ca ori din nepricepere, ori din dorinta de a nu se munci mult cu echilibrarea, unii indivizi de acolo seteaza masina de echilibrat la o toleranta mai mare, astfel incat masina de echilibrat zice ca ai roata OK , iar ea tot iti vibreaza.
Daca iti seteaza la o toleranta mai mica se muncesc mult cu ea, dar daca o reusesc, nu-ti mai vibreaza nici la 180.
Incearca !


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DanM55
post 30 Mar 2010, 19:33
Post #99


Membru incepator


Group: Members
Posts: 47
Joined: 30 November 08
From: Bacau/Tulcea




daca schimb rotile de pe spate pe fata trebuie obligatoriu echilibrate sau merge si asa?aceasi problema o am si eu,de la 120 incepe sa vibreze volanul iar de la 130 aproape ca nu mai poti sta cu mainile pe el sad.gif (exagerand un pic)

This post has been edited by DanM55: 30 Mar 2010, 19:34


--------------------
Renault Clio Symbol Fidji 1.5 dCI 70 CP 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 30 Mar 2010, 21:38
Post #100


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.353
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Depinde cum ai rotile spate.
Daca le ai nasoale vor trebui echilibrate. De obicei pe spate se simte mult mai putin asa ca nu-ti poti da seama decat dupa ce le schimbi.


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
theodor2004
post 31 Mar 2010, 09:01
Post #101


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.707
Joined: 8 February 10




@DanM55: daca schimbi rotile de pe fata cu cele de pe spate, nu trebuie echilibrate. Echilbrarea se face daca dai jos anvelopa de pe janta. Dar tu schimbi rotile cu totul, deci nu e nevoie de echilibrare.
Dar daca va vibra si dupa ce schimbi rotile intre ele, trebuie sa dai jos janta, sa vezi daca nu e stramba, sa o indrepti, si sa o reechilibrezi.


--------------------
Renault Clio Symbol 1.4 litri 2003, 8 valve
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DanM55
post 31 Mar 2010, 12:09
Post #102


Membru incepator


Group: Members
Posts: 47
Joined: 30 November 08
From: Bacau/Tulcea




multumesc theodor2004 ptr raspuns


--------------------
Renault Clio Symbol Fidji 1.5 dCI 70 CP 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
theodor2004
post 31 Mar 2010, 12:48
Post #103


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.707
Joined: 8 February 10




cu placere.


--------------------
Renault Clio Symbol 1.4 litri 2003, 8 valve
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pedro 1978
post 1 Apr 2010, 10:40
Post #104


Membru


Group: Members
Posts: 186
Joined: 7 March 08
From: targu mures\dr.tr.severin




ciao theodor2004.ms .pt.sfat.ieri am fost la o vulcanizare mai de doamne ajuta aici la noi..ai avut dreptate si vallix ai avut dreptate.janta dreapta spate era deformata rau...am inlocuit=o cu janta de pe rezerva...dar cauciucl a ramas acelasi...l-a "mancat" rau nenorocita asta de janta....saptaman viitoare pun 2 nokian-uri din cele 4,pe spate dar sper sa nu le nimeresc pe cele care le-am avut pe spate smile.gif pe janta asta...si daca te uitai la ea era nelovita....dar uite ca era deformata..ORICUM VA MULTUMESC FRUMOS TUTUROR CELOR CARE MI-ATI DAT SFATURI.....UN PASTE FERICIT TUTUROR!!!
P.S. TREBUIE SA FAC UN DRUM DE TG.MURES ...cand vin tin la curent cum s-a descurcat noua janta edsi tipul de la vulcanizare nu mi-a garantat ca NU o sa mai simt vibratia pana nu schimb cauciucul...vb.


--------------------
RENAULT SYMBOL 2007; 1.4, 8valve
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
theodor2004
post 1 Apr 2010, 13:05
Post #105


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.707
Joined: 8 February 10




cu placere Pedro.
Ma bucur ca am putut sa te ajutam, daca as fi descoperit acest site din timp, as fi scapat si eu de multe belele si schimbari de piese inutile pe care le-am avut prin service-uri.
Pe de alta parte, sa stii ca intr-adevar anvelopa ia forma jantei (se muleaza pe ea); asa ca daca janta a fost deformata, si anvelopa pateste la fel. Asa ca daca ai tinut mult timp anvelopa pe acea janta, iti va vibra si acum. Deci sa nu te miri daca va vibra, si va trebui sa iti pui Nokian-urile pe spate. Daca nu vibreaza, norocul tau.
Oricum, sa nu faci prostia sa iti pui pe o parte Nokian, si pe cealalta Fulda.


--------------------
Renault Clio Symbol 1.4 litri 2003, 8 valve
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pedro 1978
post 8 Apr 2010, 08:18
Post #106


Membru


Group: Members
Posts: 186
Joined: 7 March 08
From: targu mures\dr.tr.severin




hristos a inviat! theodor am venit de la tg.mures...sa stii ca nu mai vibrat asa e rau pana pe la 140 nimic si de acolo a inceput...dar incet sa vibreze...ieri am pus nokianurile pe spate ...sa vad cum se comporta...oricum tipul de la service mi-a spus ca peste cateva zile indiferent daca merg sau nu nu masina sa vin sa le mai echilibram pe toate 4 inca o data......multumesc ff.mult inca o data.....apropo ce vream sa te mai intreb...cati litri de ulei intra in 1.4 8 v- 3 litri sau 3.1l.ms vb


--------------------
RENAULT SYMBOL 2007; 1.4, 8valve
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
theodor2004
post 8 Apr 2010, 08:36
Post #107


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.707
Joined: 8 February 10




Adevarat a inviat!
1)Si mie tot la 140 km/h incepe sa vobreze, dar nu merg cu viteza aceasta. Daca ti-a zis sa le reechilibrezi, fa-o. Nu e scump, si merita.
2)La Symbol 1.4l, 8 valve intra 3.2 litri ulei. Dar cantitatea asta se gaseste la bidoane de 4 l, asa ca iti mai ramane ulei in bidon.


--------------------
Renault Clio Symbol 1.4 litri 2003, 8 valve
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pedro 1978
post 8 Apr 2010, 10:10
Post #108


Membru


Group: Members
Posts: 186
Joined: 7 March 08
From: targu mures\dr.tr.severin




theodor, filtru de care ma sfatuiesti sa pun .original sau mann? mann am toate filtrele- benzina,aer ,polen....


--------------------
RENAULT SYMBOL 2007; 1.4, 8valve
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
theodor2004
post 8 Apr 2010, 10:30
Post #109


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.707
Joined: 8 February 10




de vreo 3 ani tot Mann pun si eu.


--------------------
Renault Clio Symbol 1.4 litri 2003, 8 valve
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pedro 1978
post 8 Apr 2010, 13:39
Post #110


Membru


Group: Members
Posts: 186
Joined: 7 March 08
From: targu mures\dr.tr.severin




MAI VORBI SI CU INGINERUL SEF DE LA reprezentanta renault de la tg.mures si imi zise ca MANN filtru ed ulei este ff.bun...ms oricum pt,sfat


--------------------
RENAULT SYMBOL 2007; 1.4, 8valve
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
theodor2004
post 15 Sep 2010, 16:43
Post #111


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.707
Joined: 8 February 10




Apropos de geometria de directie si trasul lateral al masinii, revin si eu cu episodul 2000 -reloaded.
Am observat usoare vibratii in volan la viteze de peste 130 km/h, si am decis sa imi roluiesc si eu jantele pe fata. Am fost la vulcanizare, erau strambe intr-adevar, le-am roluit, le-am echilibrat, si am iesit cu masina in oras. In trafic, surpriza, masina tragea puternic dreapta. Ma intorc la vulcanizare, schimb rotile intre ele, si masina mergea aproximativ drept (adica multumitor de drept, zic eu).
Apoi, trecand pe la un service pt altceva, fac si geometria de directie (mentionez ca inainte volanul era ff putin inclinat stanga). Dupa efectuarea geometriei, constat ca masina tragea puternic stanga, si volanul era inclinat spre dreapta. Ma intorc la service, dar ei deja inchisesera, si nici nu pot sa ma mai intorc pt ca nu sunt din Buc.
Acum am nelamuriri:
-cu ce au gresit ei?? pt ca la geometrie au blocat rotile (in pozitie dreapta, zic eu), volanul era perfect drept in mom in care l-au blocat, si computerul arata o eroare la pozitia rotii dreapta spate (era o diferenta acolo mai mare de 19 grade). Pana la urma au reusit sa o corecteze si pe aia, dupa ce au umblat cu cheia la roata dreapta fata.
Din cate stiu eu, nu trebuia sa repuna volanul in pozitie dreapta, dupa ce au umblat cu cheia la unghiuri?? Pt ca eu stiam ca asa se face. Voi ce ziceti?
Acum am schimbat iar rotile intre ele, si trage dreapta. Deci volan inclinat dreapta, masina trage dreapta. Marfa de geometrie.


--------------------
Renault Clio Symbol 1.4 litri 2003, 8 valve
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
D-Ice
post 15 Sep 2010, 17:45
Post #112


Membru autentic


Group: Members
Posts: 826
Joined: 27 June 10




Pai ti-au facut geometria la misto. Ideea la geometrie este sa puna rotile pe drept de la inceput, sa corecteze pozitia volanului in zero, si sa scoata unghiurile in limite din bielete. Mare smecherie nu este, totul este sa aiba chef de treaba. Aici, desi sunt contra mersului la reprezentanta, te-as sfatui totusi sa le faci o vizita, dar sa fie o firma care sa-si faca treaba cum trebuie, chiar daca au tarife nesimtite.
O intrebare, masina ta a fost cumva lovita tare pe fata sau lateral fata, sau ai dat intr-o groapa sau sant adanc care sa-ti fi strambat toata fata? Aici ma refer nu numai la brat suspensie fata, ci leagan motor, adica fieratania care sustine tot trenul fata, inclusiv motorul si CV.


--------------------
. . .
„Omul a ajuns un semizeu tehnic înainte ca, din punct de vedere moral, să fi coborât de tot din copac.” — Jean Rostand
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hellcat
post 15 Sep 2010, 18:28
Post #113


FrontYard Motorsport


Group: Moderatori
Posts: 5.628
Joined: 25 April 04
From: Dieppe




@D-ice: Apreciez ca stii de toate, insa la refacerea geometriei se pleaca de la blocarea volanului, evident cu o scula specializata, in pozitie normala, adica drept si apoi se regleaza rotile daca e cazul pana intra in parametrii asistati de aparat.


--------------------
Renault Clio bicorp 1.4 16v 2002 expression
Commencal Premier HD1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
D-Ice
post 15 Sep 2010, 19:12
Post #114


Membru autentic


Group: Members
Posts: 826
Joined: 27 June 10




QUOTE(hellcat @ 15 Sep 2010, 19:28)
@D-ice: Apreciez ca stii de toate, insa la refacerea geometriei se pleaca de la blocarea volanului, evident cu o scula specializata, in pozitie normala, adica drept si apoi se regleaza rotile daca e cazul pana intra in parametrii asistati de aparat.
*



Doamne fereste, nu stiu de toate, nici nu ma dau destept. Eu am facut de doua ori geometria si am fost cu ochii pe respectivul ca pe butelie. Etapele au fost urmatoarele: a urcat masina pe dispozitiv, a pus rotile relativ pe drept (nu avea de unde sa stie), a pus dispozitivele de vizare pe roti, a adus o scula pe care a pus-o pe volan, probabil pentru stabilirea pozitiei 0, a blocat volanul pe pozitie, apoi a inceput sa roteasca de bielete pentru a aduce rotile in limitele admise. Apoi a listat rezultatele, unghiurile reale trebuiau sa fie intre limitele max si min. Sper ca nu am scapat vreo etapa. smile.gif

Am intrebat de accident pentru ca am vazut Laguna careia nu ii nimerea nimeni mersul drept, darmite unghiurile. Pana la urma s-a dovedit ca suferise un accident urat pe fata cu deformarea leaganului motor. S-a rezolvat problema cu schimbarea piesei ridicol de scumpa.

This post has been edited by D-Ice: 15 Sep 2010, 20:38


--------------------
. . .
„Omul a ajuns un semizeu tehnic înainte ca, din punct de vedere moral, să fi coborât de tot din copac.” — Jean Rostand
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
theodor2004
post 16 Sep 2010, 08:37
Post #115


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.707
Joined: 8 February 10




etapele au fost cele enumerate de tine: imobilizat volan in pozitie neutra (folosind imobilizatorul, of course), imobilizat roti pe pozitia drept inainte si paralele intre ele, verificat unghiurile, umblat cu cheia la bieletele de directie pana cand unghiurile au fost in erorile normale (adica mai mici de 19 grade), verificat din nou unghiurile (si eu am vazut pe computer ca erau OK), apoi eliberat roti si volan si asta fost tot. Am stat langa ei, pe computer totul parea OK> Dar in trafic, volanul sta stramb vreo 20 grade spre dreapta, nu a stat asa in viata lui, iar masina tragea stanga. Dupa ce am schimbat cauciucurile pe fata intre ele, tragea dreapta.
M-ai intrebat de lovituri cu masina: in 2007 am avut un mic acrosaj cu un micoribuz (si acum regret ca nu m-am dus instantaneu la politie, pt ca nesimtitul mi-a luat fata si dus a fost cu viteza luminii). Rezultatul a fost ca mi-a zgariat aripa stanga fata (fara a fi infundata), dar de atunci am facut geometria si masina mergea perfect drept, si volanul statea drept.
Raman la parerea ca gemoetria a fost facuta prost, pt ca acelasi service acum 18 luni a facut-o perfect (cu alt angajat).
Inca odata intreb: dupe ce au umblat la bielete sa modifice unghiurile, nu trebuia sa revina iarasi la volan, sa il indrepte? Ca eu stiu ca volanul are un ax cu zimti, si acum volanul pare rotit 1-2 zimti spre dreapta.


--------------------
Renault Clio Symbol 1.4 litri 2003, 8 valve
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
D-Ice
post 16 Sep 2010, 10:53
Post #116


Membru autentic


Group: Members
Posts: 826
Joined: 27 June 10




Volanul trebuie pus la 0 din start, apoi facute unghiurile la roti, dupa ce termina unghiurile volanul ramane drept. Acum, intre niste limite te poti juca la bielete sa pui volanul la drept, daca nu a mai umblat nimeni la el din fabrica si nu a mai fost demontat de pe coloana sau coloana de pe caseta, nu vad de ce ar umbla la el.

Mai mult ca sigur geometria a fost facuta prost, volanul nu era pe 0 de la inceputul operatiunii. Raman la ideea ca mai bine te duci la un service care isi face treaba bine sau la reprezentanta, cu directia nu e de joaca.

This post has been edited by D-Ice: 16 Sep 2010, 10:56


--------------------
. . .
„Omul a ajuns un semizeu tehnic înainte ca, din punct de vedere moral, să fi coborât de tot din copac.” — Jean Rostand
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
theodor2004
post 16 Sep 2010, 11:30
Post #117


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.707
Joined: 8 February 10




Volanul a fost perfect drept de la inceput, pt ca am stat langa ei cand l-au fixat.
Caseta de directie a fost reconditionata acum 18 luni (deci data jos si remontata) si geometria am facut-o la aceiasi firma la care am reconditionat caseta; am fost la acest service pt verificarea casetei, deci oamenii stiau bine ca demontasera caseta acum 18 luni.
Asta e, acum voi merge la Renault pt o noua geometrie, sper ca macar ei sa ma rezolve.



--------------------
Renault Clio Symbol 1.4 litri 2003, 8 valve
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hellcat
post 16 Sep 2010, 11:47
Post #118


FrontYard Motorsport


Group: Moderatori
Posts: 5.628
Joined: 25 April 04
From: Dieppe




Si eu recomand sa se faca geometria la reprezentanta. Cel care e responsabil cu asa ceva are sute de renault-uri trecute pe aparat plus ca si aparatele sunt de calitate, cu softuri renault, etc.
La reprezentanta unde am facut eu cateva directii se procedeaza la proba dupa operatiunea de reglare si daca e cazul, adica trage sau volanul tot stramb e, se face revenire.
Eu insa am super ciudatenie biggrin.gif cand pun rotile de iarna volanul se duce foarte putin in dreapta, fara sa se inrautateasca tinuta de drum....cand revin la rotile de vara isi revine volanul la locul lui si atentie, locul lui a fost de cand era noua si apoi numai asa a fost dupa orice interventie de directie - 2 mm inclinat spre stanga.


--------------------
Renault Clio bicorp 1.4 16v 2002 expression
Commencal Premier HD1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
theodor2004
post 16 Sep 2010, 12:04
Post #119


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.707
Joined: 8 February 10




O sa merg la DAB, acolo costa 130 RON. ( La Cobalcescu costa 200 RON, deci mai scump).

Si eu am avut aceiasi problema: dupa schimbarea anvelopelor, volanul s-a inclinat spre stanga vreo 2-3 mm, si asa a ramas. Pana saptamana asta, cand m-a pus necuratul sa fac geometria, si m-am trezit cu el spre stanga.
Nu era ceva deranjant, masina mergea (relativ) drept, doar ca volanul era putin inclinat.


--------------------
Renault Clio Symbol 1.4 litri 2003, 8 valve
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
D-Ice
post 16 Sep 2010, 12:30
Post #120


Membru autentic


Group: Members
Posts: 826
Joined: 27 June 10




Nu e ciudatenie, "asa face toate" biggrin.gif . Si eu cand am schimbat anvelopele originale Goodyear GT2 cu Michelin, mi-a revenit masina la drept. Desi geometria fusese facuta dupa un acident de acum 2 ani, masina tragea usor dreapta. Am pus-o pe seama accidentului dar cand am schimbat anvelopele, minune, si-a revenit. Probabil ca cele vechi se tocisera neegal si aveam diferente de diametre, mici dar semnificative la viteza mare. Acum, cu anvelopele noi, daca dau drumul volanului in mers la orice viteza, asa ramane.

This post has been edited by D-Ice: 16 Sep 2010, 12:32


--------------------
. . .
„Omul a ajuns un semizeu tehnic înainte ca, din punct de vedere moral, să fi coborât de tot din copac.” — Jean Rostand
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
9 Pages « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 13:36
Dacia