Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Valea Rea - Fagaras, se circula?

gibonu
post 14 Oct 2009, 13:26
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




@ catal1n2000
Pe Transalpina am fost cu un Jeep Wrangler, asa ca nu ma pot proonunta, insa cred ca este OK sa mergi si cu Megan-ul.
Da, de la stana (sfarsitul drumului forestier) se poate ajunge pe Moldoveanu si cobora in aceiasi zi.
De la stana pana in Portita Vistei traseul nu ridica probleme deosebite, doar o bucata destul de lunga de urcus sustinut. Din Portita Vistei spre Vf. Viste Mare si apoi pe Moldoveanu este destul de dificil in sensul ca trebuie sa fi foarte atent, sunt bucati cand mergi pe marginea prapastiei iar lanturi care sa te ajute nu sunt. Eu am fost pe Moldoveanu in 2004, poate s-a mai schimbat ceva de atunci.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catal1n2000
post 8 Apr 2010, 20:14
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 239
Joined: 16 May 08




A fost cineva prin zona anul asta?
Banuiesc ca zapada este inca destula in zona.


--------------------
Toyota Auris 1,33 VVTI 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
supremeon
post 17 Apr 2010, 18:47
Post #33


cam rareori membru...


Group: Members
Posts: 503
Joined: 28 July 07
From: din inima țării...




In 5 Aprilie era multa zapada...


--------------------
Iubesc mersul domol pe o sosea fara gropi si alte masini, primavara cu verde crud si albastru - pur pretutindeni!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catal1n2000
post 1 May 2010, 16:18
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 239
Joined: 16 May 08




Am facut azi o mica excursie in zona. Se pare ca drumul a iesit bine din iarna.
De la baraj am mai mers cam 6 km dupa care m-am intors.
Se mai putea inainta, dar am zis ca o sa revin cand o sa incerc si o ascensiune pe Moldoveanu, probabil prin iulie.
Pana la baraj era o gramada de lume, in special cu gratarele.
Drumul este accesibil pentru orice tip de masina cel putin pana unde am mers eu, nu stiu ce este mai departe, am inteles ca de acolo ar mai fi cam 12 km pana la stana Valea Rea, deci in total vreo 18-20 km de la baraj.
Din pacate sunt o gramada de exploatari forestiere in zona.
o sa revin si cu ceva poze.

LE:Poze. Primele 3 sunt din portiunea de pana la baraj. Ultimele 2 sunt de dupa baraj.
IMG_1058.jpg ( Size: 1.06mb ) Number of downloads: 2491
IMG_1060.jpg ( Size: 1.78mb ) Number of downloads: 2480
IMG_1065.jpg ( Size: 1.74mb ) Number of downloads: 2441
IMG_1077.jpg ( Size: 1.6mb ) Number of downloads: 2421

IMG_1090.jpg ( Size: 1.69mb ) Number of downloads: 2415


P.S: A ajuns cineva pana la stana anul asta?

This post has been edited by catal1n2000: 2 May 2010, 09:23


--------------------
Toyota Auris 1,33 VVTI 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catal1n2000
post 10 Jun 2010, 11:05
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 239
Joined: 16 May 08




Are cineva idee cum se prezinta drumul dupa ploile de luna trecuta.
As vrea sa-l incerc la sfarsitul lunii sau inceputul lui iulie si m-ar ajuta daca aveti informatii, sa nu fac drumul degeaba.



--------------------
Toyota Auris 1,33 VVTI 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
1shad0w
post 17 Jun 2010, 12:29
Post #36


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 28 February 08




Am fost weekendul trecut 12-13 pana la stana .Dupa baraj drumul mai prost fata de acum 2 ani , multe exploatari forestiere, in dreptul uneia era ceva mai mult noroi.
Cu loganul nu am avut probleme decat in zona cu noroi unde a atins putin.Probabil dupa ce se topeste toata zapada, inca curgea destul de multa apa de pe versanti, drumul va fi mai uscat.
In capat la stana am vazut vreo 6 masini diferite in cele 2 zile .


--------------------
Dacia Logan RAM HT III
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catal1n2000
post 7 Jun 2011, 21:22
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 239
Joined: 16 May 08




A fost cineva anul asta pana la Stana din Valea Rea? M-ar interesa starea drumului.
Se poate parcurge cu masini normale? De ex: Toyota Auris


--------------------
Toyota Auris 1,33 VVTI 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursul-alb
post 9 Jun 2011, 06:03
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 585
Joined: 16 October 04
From: Iasi




Sincer (conduc una) Auris nu e masina normala pentru .ro... Mult prea joasa...


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 egee - IS XX xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
csaladenes
post 7 Jul 2011, 16:12
Post #39


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 7 July 11




Am fost in ultimele zile pe Moldoveanu, prin Valea Rea. Peisajul este minunat.
Traseul Stana Valea Rea – spre Moldoveanu (Portita Vistei), triunghiul rosu este de 3-3 1/2 ore, daca esti in forma, urcus incontinuu – OK! Celalalt traseu, crucea albastra este foarte lunga,6+ ore si este prin padure.
Drumul… aici sunt probleme. Valea care incepe din satul Slatina este 45 km. La prima portiune (Raul Doamnei) drum nemodernizat, dar nu forestier, circulabil cu masina mica. Dupa cative kilometri buni, (inainte de lac cu vreo 10 km) este o “intersectie” si drumul se imparte in doua (Cernat - stanga, V. Rea - dreapta). Cel din stanga are o bariera verde si cel din dreapta are o bariera rosie. Pe aici este Valea Rea, pe stanca scrie “spre Vf. Moldoveanu”. De aici este drum forestier, plina de camioane cu lemne, dar este destul de bine pana lac. De la lac mai sunt 18 km pana la stana (adica sfarsitul drumului) dar din cauza lucrarilor forestiere drumul este foarte naspa. Cu Volkswagen Caddy am mai putut merge in prima treapta vrea 10 km, dupa aia am lasat acolo masina. Cu Dacia Papuc sau 4Ś4 este practicabil inca vreo 5 km, pana locul unde se intorc camioanele cu lemne si este un noroi neimaginabil. Daca resusesti sa treci peste noroiul acela, drumul este foarte bun, chiar mai bun decat drumurile de asfalt din majoritatea judetului Arges. Aproximativ 1 km de stana drumul este in construire din cauza miscarii de teren (si a defisarii).
Sunt ursi langa stana. Am stat o noapte in cort langa rau, la cateva sute de metri mai la aval de la stana. Nu ne-a vizitat dar a luat o oaie de la stana Petardele si focul le alunga. Sunt oprotunitati mai bune de campare sus pe platou, langa Lacul Vestic Valea Rea, sau langa (in) refigiul Vistea Mare.
Pana aici este partea mai grea, dar Vistea si Moldoveanul sint recompensa pe masura! Vreamea este de obicei senin in sud si innorat in Ardeal si vantul aduce norii dinspre nord, care dupa aia dispar repede.
Cer senin si noroc pentru toata lumea!
Denes, jud. Harghita

This post has been edited by csaladenes: 7 Jul 2011, 16:16


--------------------
VW Caddy 2008 - 12345
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
accent
post 12 Jul 2011, 16:56
Post #40


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 20 June 09




09072011118.jpg ( Size: 1.37mb ) Number of downloads: 587
09072011121.jpg ( Size: 1.78mb ) Number of downloads: 571
09072011130.jpg ( Size: 2.17mb ) Number of downloads: 513
09072011137.jpg ( Size: 1.66mb ) Number of downloads: 478
09072011164.jpg ( Size: 958.56k ) Number of downloads: 475
Am urcat pe Vf Moldoveanu sambata 09.07.2011 dinspre sud.Va dau detaliile importante:Din Nucsoara luand pe drumul forestier veti face exact 38,5 km de la prima bariera pana la stana urmand firul apei.....asta in conditiile in care pe ultimii 12 km nu va impotmoliti in drumul desfundat pe alocuri!Sfat:Nu va opriti sub nici o forma dupa ce ati intrat pe portiunea noroioasa chiar daca v-i se pare interminabila!Daca totusi v-ati impotmolit apelati la tractoristul de langa drum!La capat de drum e bine sa si intoarceti dupa care sa parcati in caz contrar puteti fi blocati de altii.E bine sa ajungeti aici macar la 9 dim.Drumul forestier va va fura din timp 2,5-3 ore. Treceti podul,acordati atentie ciobanilor-va veti imprieteni si veti mai afla informatii utile/ex despre vipere/Urcati pe triunghiul rosu in dreapta cascadelor pana pe platou.Nu e nevoie sa carati apa,doar flacon,acesta existand la orice pas/adica apa/.Platoul parcurgeti-l prin zona centrala/marcaj rarefiat/astfel incat refugiul Vistea s-o vedeti dreapta sus/cladire mica rosie pe versant.Odata ajunsi pe creasta luati stanga catre Vf Vistea Mare 2527m respectiv la 30 min Vf Moldoveanu/2544m/.Total timp parcurs de la stana 4,5 ore cu pauze foto si de odihna!La coborare puteti opta si la varianta triunghi albastru concomitent cu cerc galben/traseul lacul Galbena/dar la un moment dat acestea dispar.Veti improviza un traseu tinand firul apei care coboara pe stanga catre stana,dupa care ajunsi pe un platou veti descoperi un marcaj cruce albastra pe fond alb care va coboara prin padure exact la masina!durata 4 ore.E bine sa fiti aici la 8 seara.Apa in sticla e suficient sa luati la urcare doar la capatul platoului.Urs nu am intalnit doar capra neagra!Drum bun,Iosif Cluj.


--------------------
Dacia 1300 1978 - cj 06 vkc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
whizzy
post 4 Aug 2011, 11:21
Post #41


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 4 August 11




Weekend-ul asta ma duc si eu intr-o expeditie de o zi ... sa vedem daca reusesc sa ajung pana la Stana, va tin la curent smile.gif


--------------------
Suzuki SX4 2009
http://andreipop.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
munty1986
post 8 Aug 2011, 19:54
Post #42


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 8 August 11




hai prietene ne spui si noua cum a fost aventura ta pe valea rea si cum ai reusit sa parcurgi traseul? sau nu ai mai ajuns acasa saptamana asta vreau sa ajung si eu acolo


--------------------
Daewoo Matiz 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
whizzy
post 9 Aug 2011, 15:03
Post #43


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 4 August 11




Salutare,

Am fost si am reusit sa facem ce ne-am propus.

Drumul se strica de la baraj, sunt fix 20.1 KM pana la stana valea rea ! Este un drum groaznic am atins cu masina destul de mult, mult noroi, multe santuri, busteni aruncati pe acolo !

Masina mea are 19cm garda dar tot degeaba, punctul culminant cred ca este pe 10-11km de la baraj spre stana ... avem o groapa mare (~2m) plina de noroi si apa ... problema este ca in groapa sunt busteni, copaci si naiba stie ce mai e pe acolo .. eu am trecut dar am atins ce era pe acolo destul de urat.

Noi am plecat la 5:35 din Bucuresti -> am inceput traseul pe jos (adica de la stana) pe la 11:30 -> la 18:30 eram jos la masini -> 21:00 eram in slatina !!

NU recomand acest traseu pentru o singura zi, mi se pare destul de greu si obositor!

Pe traseu se intampla sa gasiti o masina de lemne care incarca .. si trebuie sa asteptati, de aici problema cu timpul ... daca prindeti noapte pe valea rea ....... nu stiu cat de usor se poate face !

Succes !

10 Aug 2011, 11:04:
nu stiu daca am voie cu link-uri pe acest forum, dar va pun un link catre blog-ul meu despre moldoveanu

poate va ajuta

http://www.de-weekend.com/2011/08/ascensiu...eanu-valea.html

This post has been edited by whizzy: 10 Aug 2011, 10:04


--------------------
Suzuki SX4 2009
http://andreipop.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
munty1986
post 16 Aug 2011, 23:10
Post #44


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 8 August 11




in dimineata asta la ora 4 plec pe valea rea ca sa urc pe moldoveanu impreuna cu o mana de prieteni cu un matiz si un opel astra o sa revin cu informatii dupa ce ma intorc


--------------------
Daewoo Matiz 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 17 Aug 2011, 07:32
Post #45


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Succesuri! Daca ploua, o sa aveti nevoie de talent, ca Dorel. Ma refer la drum.


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
munty1986
post 19 Aug 2011, 09:25
Post #46


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 8 August 11




vremea a fost foarte buna doar ca durmul e impracticabil cu o masina normala. am lasat masinile la 7 km dupa ce am trecut de baraj mai erau ink 21 pana la stana am vb cu un sofer care transporta lemne ni sa spus ca mai sunt 21 de km pana la stana si ca e o portiune la 9 km de stana unde nu se trece nici cu 4x4 mi sa recomandat sa incercam pe valea budei urcarea pt ca e mai practicabil am vrut sa mergem pe jos acei 21 km pt ca aveam la dospozitie 2 zile si dupa ce am pleacat la drum am mers 6 km apoi ne-am introst deoarece era mult prea mult noroi si ne-am inorait pana la genunchi
nu recomand traseul daca vretzi urcati spre moldoveanu atacatil de pe transfagarasan la trecerea peste un pod a unui parau pe nume Buda se face un drum la dreapta si de acolo se merge cu masina cat se poate si apoi pe jos circa 4 ore

19 Aug 2011, 09:31:
am pus 3 poze cu starea durmului la intoarcere a fost mai rau de atat dar din cauza agitatiei si nervilor nu am reusit sa facem nici o poza unde era mai rau

This post has been edited by munty1986: 19 Aug 2011, 09:31

Attached thumbnail(s)
DSC02639.JPG ( Size: 1.89mb ) Number of downloads: 452
DSC02638.JPG ( Size: 2.23mb ) Number of downloads: 391
DSC02640.JPG ( Size: 1.82mb ) Number of downloads: 366


--------------------
Daewoo Matiz 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 19 Aug 2011, 13:43
Post #47


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




Intr-adevar, noroiul ala ridica probeleme mari.
Am fost pe acolo la inceputul lui iulie, cu motocicleta.
Am reusit sa ajung la 4 km de stana.
La un moment dat pe una dintre bucatile pline de noroi (pe plat), desi mergeam incet si eram foarte atent, mi-a derapat motocicleta.
Adica roata spate a inceput sa danseze.
Noroc ca sunt animal mare si am reusit sa o tin din picioare.

Dupa asta, m-am intors.
Mi-a cam intrat morcovu-n dos, plus ca urma o panta plina de noroi.

Este posibil ca dupa o bucata mai lunga de soare sa se mai usuce drumul.
Insa, oricum vor ramane niste portiuni mai nasoale, portiuni care sunt in padure si la care soarele nu prea ajunge ca sa usuce noroiul.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladG
post 14 Oct 2011, 21:50
Post #48


Membru preistoric


Group: Members
Posts: 2.386
Joined: 23 January 03
From: Bucuresti




Mda, vroiam sa fac traseul asta la anul, pe bicicleta...
Dupa ce am citit aici, m-am linistit, mai ales ca nu sunt fan innoroiala pe MTB.


--------------------
Ex Dacia SuperNova -- - --
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Speedy
post 5 Jul 2012, 12:37
Post #49


Membru donator


Group: Members
Posts: 916
Joined: 27 December 05
From: Anytown USA




Mai are cineva informatii despre drumul acesta?
As vrea sa ajung in weekend pe vf Moldoveanu si acesta mi se pare cel mai abordabil traseu, in cazul in care drumul forestier este practicabil (pentru logan nu pentru jeepuri blush.gif )


--------------------
.... ... ....
Opel Astra J Innovation 2012 2.0 CDTI Ex Logan Prestige 1.6 16v
Suzuki XF650 Freewind 2001
Specialized Carve Expert
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 5 Jul 2012, 13:13
Post #50


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Anul asta n-am fost inca, am fost cam in toti anii trecuti. Daca nu rupe vreo furtuna drumul, poti ajunge pina la stina Valea Rea. Cu loganul e lux. Daca nu te temi sa-i murdaresti rotile si nu faci infarct cind hirjiie ceva pe dedesubt. Dar loganul e un obiect destinat sa-l serveasca pe om. Primii 25 km sint chiar buni icon_mrgreen.gif Restul de 15 pot fi parcursi.

Prima data am facut drumul asta cu un Lastun.
Deci da! Se poate!

Nu te lasa speriat de oricine. in realitate drumul arata asa:[attachmentid=1627821895] si e perfect practicabil.

This post has been edited by corbex: 5 Jul 2012, 13:58


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Speedy
post 5 Jul 2012, 13:25
Post #51


Membru donator


Group: Members
Posts: 916
Joined: 27 December 05
From: Anytown USA




Mersi nea Corbex!
Si eu vad masina fix ca pe un obiect destinat sa-mi faca viata mai usoara, mai ales ca nu e a mea, ci a firmei. laugh.gif



--------------------
.... ... ....
Opel Astra J Innovation 2012 2.0 CDTI Ex Logan Prestige 1.6 16v
Suzuki XF650 Freewind 2001
Specialized Carve Expert
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 5 Jul 2012, 13:59
Post #52


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




Problema mare pe Valea Rea este noroiul.
Sunt zone de drum prin padure, unele in curbe, pe unde soarele nu prea bate.
In zonele astea noroiul ramas de la zapezi/ploi inca nu s-a uscat/solidificat.

Anul trecut pana la 4 km de stana bucatile de noroi erau acceptabile.
Vezi postul meu de mai sus.
Cred ca, cu putina rabdare, se puteau trece si cu masina.
Mai ales cu un Logan.

Daca situatia s-a pastrat la fel, in cel mai rau caz ajungi pana la 4 km de stana si de acolo o iei pe jos.
O consideri incalzire pentru urcare pe Moldoveanu.

Bafta si te asteptam cu amanunte.

P.S.
Vrei niste amanunte despre bucata de urcarea stana de la Valea Rea - vf. Moldoveanu?


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Speedy
post 5 Jul 2012, 14:03
Post #53


Membru donator


Group: Members
Posts: 916
Joined: 27 December 05
From: Anytown USA




Da, te rog!

Stiu ca sunt doua trasee, unul de 3 ore si unul putin mai lung. Ma gandeam sa urc pe cel de 3 ore si sa cobor pe celalat.
Partea mai putin buna va fi cu camparea deoarece am auzit ca la stana sunt ursi.
Planul era sa pun acolo cortul, dar acum am indoieli si cred ca o sa campez unde voi intalni si alte corturi, cel mai probabil la baraj.


--------------------
.... ... ....
Opel Astra J Innovation 2012 2.0 CDTI Ex Logan Prestige 1.6 16v
Suzuki XF650 Freewind 2001
Specialized Carve Expert
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 5 Jul 2012, 14:04
Post #54


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Dupa perioada asta de seceta si caldura, zonele noroioase sint mai putine si mai mici. Trebuie si putina aventura. Sa ai ce-ti aminti.
Daca trece vreo turma de ursi pe drum, nu claxona. Astia-s ca vaca, nu se dau la oparte.
La cantonul situat la 1 km aval de stina vor fi 10-15 corturi. Posibil ca stina sa nu fie folosita. in cazul asta poti dormi in ea. N-au fost semnalate vizite ale ursilor la corturi. Nu-s obisnuiti cu oamenii si-i evita. Casca ochii pe drum, sint mai multe cladiri abandonate. Tine-le minte. In caz de forta majora te intorci la una dintre ele. Daca innoptezi la baraj, canci Moldoveanu! N-ai timp.
Vezi ca alea 4 ore sint de urcat, nu de contemplat.

Traseul 1 (recomandat): de la stina tii poteca pina ajungi deasupra cascadelor. Asta inseamna juma' de drum. Pe urma te iei dupa aia care bulevardeaza pe creasta. Mai intii ajungi la ei.[attachmentid=1627821905]

This post has been edited by corbex: 5 Jul 2012, 15:13


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 5 Jul 2012, 15:28
Post #55


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




@ Speedy
In completare la mesajul trecut.
Daca ai vreo lopada mica, pliabila (Linemann parca ii zice) n-o lasa acasa.
S-ar putea sa ai nevoie de ea.
Asa cum am avut eu in 2008, cand a trebuit sa nivelez putin drumul ca sa pot trece.

01.JPG ( Size: 280.22k ) Number of downloads: 227


Aveam Logan atunci.

Referitor la trasee, eu stiu doar doua care pleca de la stana.
1.Stana – portita Vistea – vf. Vistea Mare – vf. Moldoveanu;
2.Stana – lacul Galben (a) si posibil vf. Moldoveanu.

Traseul nr. 1 l-am parcurs pe tot, in 2004, in 4 ore.
E drept ca atunci aveam alta conditie fizica (si niste kile in minus).

Traseul nr. 2 nu l-am parcurs decat pana la lacul Galben(a).

Din ce spui tu, nu imi dau seama care este traseul de 3 h si care cel de 4 h.

Revenind la traseul nr. 1.
Stana cred ca o sti.

02.JPG ( Size: 231.16k ) Number of downloads: 228


Din poza de mai sus, se vad niste cascade (bucati albe), exact pe aceiasi linie cu stana, deasupra ei.
Pe acolo vei urca, pe langa cascade, pe poteca care merge in zig-zag.
Urcusul este destul de greu si solicitant.
Asa ca ideal este sa-l incepi devreme, cat este inca racoare.

Urcusul se termina intr-o caldare.

03.JPG ( Size: 189.29k ) Number of downloads: 212


Cam asa se vede drumul fostestier din caldare.

04.JPG ( Size: 204.94k ) Number of downloads: 203


Drumul continua aproximativ pe plat prin caldare.
Caldarea asta este foarte misto.
Drum plat, racoare si o iarba verde, grasa si afanata incat cu greu m-am abtinut sa nu mananc din ea.
Daca ai noroc, o sa vezi si broste, chiar daca este 2.000 m. altitudine.

Apoi incepe urcusul spre Portita Vistei.
Urcusul asa mi s-a parut mai putin solicitant decat cel pana in caldare.

Din Portita Vistei incepe bucata tehnica care necesita ceva atentie.
Prima data pana in vf. Vistea Mare, apoi bucata pana pe vf. Moldoveanu.
Bucata Vistea Mare – Moldoveanu mi s-a parut cea mai tehnica din toate.
Poate s-au mai schimbat lucrurile de atunci, insa in 2004, erau niste bucati pe care ar fi fost nevoie de un cablu de sprijin.
Insa, cu putin atentie se trece peste bucatile astea mai tehnice.

Urs n-am vazut niciodata pe Valea Rea.
E drept ca n-am dormit niciodata la stana, ci la vreo 12 km in aval de baraj.
Si am fost acolo in fiecare an, incepand cu anul 2003.

Pe unde te duci din Bucuresti catre Valea Rea?

Daca te mai pot ajuta cu ceva, nu ezita.


@ corbex

Si anii trecuri ai fost perioade de seceta si caldura.
N-am fost niciodata pe Valea Rea inainte de 15-20 iulie.
Si noroiul tot acolo era (in zonele impadurite).

Daca drumul nu ridica probeleme mari si omu’ are cat de cat conditie fizica, se duce pe Moldoveanu intr-o zi.
In 2004 am stat la vreo 12 km in aval de baraj.
La ora 11.30 am inceput urcarea de la stana (pe traseul nr. 1) si la ora 15.30 eram pe Moldoveanu.
Apoi, pe la ora 19.30 – 20.00 eram inapoi la cort (la 12 km in aval de baraj).


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 5 Jul 2012, 15:46
Post #56


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Pe traseul 2, de la lacul Galbenu, se urca spre muchie, pe directia nord-est. Ajuns acolo, se vede Moldoveanu. de pe muchie mai ai de urcat 30-45 minute, in functie de conditiia fizica.
Imi pare mai frumoasa varianta asta, dar pentru cine nu-i obisnuit cu orientarea, varianta 1 e ideala.
Noroiul pe care l-ai pozat si altele nu dispar niciodata, sint alimentate de izvoare de pe versant.
Cind e noroi adevarat iti afunzi rotile pina ramii suspendat cu podeaua pe pamint si rotile se invirtesc in gol icon_mrgreen.gif Nu e cazul la vremea asta.
Presupun ca varianta de 4 ore e cea de pe platou (lac).

This post has been edited by corbex: 5 Jul 2012, 15:47


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Speedy
post 5 Jul 2012, 15:49
Post #57


Membru donator


Group: Members
Posts: 916
Joined: 27 December 05
From: Anytown USA




Multumesc pentru informatii.
Revin cu detalii dupa ce ma intorc.

Edit: Traseul

This post has been edited by Speedy: 5 Jul 2012, 16:14


--------------------
.... ... ....
Opel Astra J Innovation 2012 2.0 CDTI Ex Logan Prestige 1.6 16v
Suzuki XF650 Freewind 2001
Specialized Carve Expert
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 5 Jul 2012, 17:11
Post #58


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




@ Speedy

Ar mai fi si varianta:
centura Pitesti - Piscani (pe DN 73) apoi Piscani - Domnesti (pe DJ 731).
In ultimii ani pe aici am fost pe Valea Rea.
Drumul este OK in ceea ce priveste asfaltul (mai putin bucata care merge spre Mioveni).

Bafta si asteptam sa ne povestesti cum a fost.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 5 Jul 2012, 19:04
Post #59


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Ce spui tu e traseul cel mai scurt. Dar cel mai rapid e Pitesti-Curtea de Arges-Domnesti-Slatina (Slatina e ultimul sat de pe vale, nu capitala semiolteniei).

In ce zi te duci, domnule, pe Valea Rea?

This post has been edited by corbex: 5 Jul 2012, 19:08


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Speedy
post 9 Jul 2012, 12:17
Post #60


Membru donator


Group: Members
Posts: 916
Joined: 27 December 05
From: Anytown USA




Revin cu detaliile promise.

Până la Slatina am mers pe drumul propus de Gibonu (Pitești-Pișcani-Slatina). Drumul de la Pitești la Pișcani este distrus dar se lucrează la refacerea și lărgirea lui.
De la Pișcani la Slatina drumul este foarte bun, doar inainte din Slatina pe cateva portiuni lipsește asfaltul dar fiind multe comune, dureaza destul de mult.
Drumul forestier până la baraj este foarte bun, am mers si cu 40-50 pe unele portiuni.
De la baraj spre stână se mai strica putin dar se poate merge lejer cu a 2a. Drumul e întreținut față de ce văzusem eu prin poze, noroi nu există mai deloc.
Pe partea cu râul se construiesc parapeți iar la fiecare afluent de pe versant s-au facut podețe.
Tot drumul până la stână a durat o oră și jumătate cu tot cu cele două pauze.

Traseul:

Am urcat pe la cascade vf. Vistea Mare - vf. Moldoveanu. De la stână pana pe Moldoveanu am facut 3,5 ore. Traseul mi s-a părut destul de greu poate și din cauza lipsei condiției fizice, acesta fiind abia al doilea traseu pe 2012.
Ajunși pe vârf am hotărât să nu ne mai intoarcem pe unde am urcat ci să coborâm pe la lacul Galbena. Până la lac, traseul este marcat dar traseul de la lac la stână n-am reușit să-l găsim așa ca am coborât printr-o vale care ni s-a părut noua mai accesibilă, asta vis-a-vis de aventură.
Ce vroiam să spun defapt este că de sus părea accesibilă dar grohotișul și plantele ne-au facut coborârea foarte grea. Dar partea cu adevărat grea a fost când am intrat în pădure. Întâi am traversat un perete de jepi (cred că așa se numesc,asemănători cu cei din Bucegi-Piatra Arsă), apoi un covor de ferigi pe care alunecam foarte rău și abia reușeam să mă țin pe picioare.
Coborârea prin pădure a fost foarte grea din cauza copacilor deși și a faptului că nu exista cărare. Pământul era acoperit cu cetină uscată care ne-a pus mari probleme deoarece alunecam pe ea. Cred că vreo 200 de metri mai aveam de coborât când am dat peste o prăpastie peste care nu se putea trece. Ce m-a suparat mai tare a fost faptul că de acolo de unde ne blocasem vedeam stâna și mașinile parcate. Toți eram cum moralul la pământ singurul lucru care ținea cu noi era timpul. Era abia ora 3 deci mai aveam vreo 5 ore până să se întunece.
Am început din nou să urcăm în încercarea de a ocoli prăpastia. Am traversat o vale între 2 versanți și am găsit o cărare printre copacii deși. Ce mi s-a parut ciudat, faptul că pământul era proaspat umblat iar crengile copacilor de puțin timp rupte.
Când am văzut și excrementele mi-am dat seama că poteca era făcuta de urs. Cu toate astea am ales să o urmăm pentru ca era singura cale care cobora. Într-un final am ajuns într-un luminiș aproape de stână, i-am multumit lui Dumnezeu că suntem teferi și am pornit spre casă.

Mi-am adus aminte că sâmbătă am văzut o Solenza galbena cu numar de Bucuresti. Nea Corbex, tu erai?

Câteva poze:
DSCF2085.JPG ( Size: 140.63k ) Number of downloads: 222
DSCF2086.JPG ( Size: 56.21k ) Number of downloads: 186
DSCF2108.JPG ( Size: 167.06k ) Number of downloads: 191
DSCF2114.JPG ( Size: 67.46k ) Number of downloads: 199
DSCF2193.JPG ( Size: 147.99k ) Number of downloads: 181
DSCF2246.JPG ( Size: 32.05k ) Number of downloads: 188
DSCF2251.JPG ( Size: 115.07k ) Number of downloads: 178


--------------------
.... ... ....
Opel Astra J Innovation 2012 2.0 CDTI Ex Logan Prestige 1.6 16v
Suzuki XF650 Freewind 2001
Specialized Carve Expert
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 22:27
Dacia