Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Iluminare numar spate

FlorinPadureanu
post 1 Aug 2017, 14:21
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 3 July 17




Salutare baieti,

Aseara am incercat sa schimb becul de la numarul de inmatriculare ptr se aprindea doar unul singur. Am hotarat sa le desfac pe ambele ca sa curt putin geamurile dar cand am scos suportul unde este becul din mufa prin care este alimentat cu curet am observat ca fiecare suport are doar cate un pin si initial am zis ca asa trebuie sa fie.
M-am uitat mai atent in ambele mufe de unde am scos cei doi suport cu becurile si am observ ca in fiecare mufa este ramas pinul, fiind ruginit s-a rupt si a ramas acolo si de asta se aprindea din cand in cand ptr ca mai facea contact cateodata. Am incercat sa scot pinii din mufele respective dar nu am reusit.

Aveti idee daca pot schimbaa doar mufele si suportii de plastic unde se pun becurile sau trebuie schimbat cu tot cu cabluri? Eu ma gandeam sa cumpar doar mufele si sa scot firele din cele vechi si sa le pun in cele noi.

Stiti cumva daca le pot cumpara noi sau trebuie sa caut la dezmembrari?

Renault Megane 3 1.5 dci 110 hp 2011

https://www.pieseauto.ro/fise-bujii/renault...i-51329943.html

Multumesc,
Florin


Attached thumbnail(s)
set_reparatie_set_cabluri_renault_megane_iii_114fe30914a7801068_0_0_0_0_0.jpg ( Size: 30.54k ) Number of downloads: 251


--------------------
Renault Megane Gandtour 3 1.5 dci 110cp 2011 - TR 15 XFM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Silviu881
post 1 Aug 2017, 18:48
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 88
Joined: 13 June 16




Salut, eu am inlocuit de curand suportii de plastic. am cumparat doi de la dezmembrari, cu geamuri cu tot si au costat 70 de ron. Se pot schimba de acolo din mufe cum ai spus tu, numai sa ai grija. La mine uinu sa desfacut foarte frumos, la mana, dar celalat a trebuit fortat cu surubelnita si l-am rupt un pic. Am pus dupaia niste superglue.

Spor la treaba

Scuze, acum am vazut ca ai zis de mufele, care vin pe cablu. Asta nu mai stiu sa zic, dar probabil ca merge incercat, daca nu tai cablurile, iei kitul ala de reparatii si le inadesti,

This post has been edited by Silviu881: 1 Aug 2017, 18:50


--------------------
Renault Megane III Grand Tour 2010 1.5 dci 110cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FlorinPadureanu
post 2 Aug 2017, 09:19
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 3 July 17




Multumesc frumos de raspuns. Si eu am rupt putin din geamul de la suportul de plastic.
O sa caut si eu la dezmembrari.


--------------------
Renault Megane Gandtour 3 1.5 dci 110cp 2011 - TR 15 XFM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
azaghorth
post 18 Aug 2017, 12:34
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 917
Joined: 15 November 07
From: Cluj-Napoca




Anul trecut am fost pe la reprezentanta si m-au informat ca trebuie schimbate lampile de la numar ca ar fi ceva defect de fabricatie.Le-au schimbat si nu mi-au luat nici un ban.
Daca asta se intampla la toate Megane 3,poate ar fi bine sa treci pe la ei sa vezi


--------------------
Renault Megane III 1.9 dCi130 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 23:10
Dacia