Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topic

Outline · [ Standard ] · Linear+

GT-ul de Familie, Renault Megane Estate GT 2018

Sage
post 1 Sep 2020, 17:44
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 110
Joined: 24 February 04
From: la birou in Bucuresti




Draga Jurnalule,

Îți deschid pagina virtuală ca să-ți spun despre noua mea mașină: Megane GT Estate.
Nouă e impropriu spus... Nu e nouă că e second. Nu e nouă că o am de șase luni și încă nu mi-am făcut curaj să scriu despre ea.

De ce mă, nu-ți place?

Ba da, dar e complicată rău. Dacă aș fi psihologul ei aș băga-o la azil o vreme sau măcar aș trece-o pe pastile până se hotărăște și ea ce este...
Revin mai târziu, acum e nevoie de un pic de context.

Context. Ca să știi cine e proprietarul și de ce părerea lui e așa cum este...

În istoria mea de șofer de peste 20 de ani am trecut de la Oltcit la SuperNova la Logan la Laguna și acum la Megane GT. Nimic spectaculos, doar ca între timp am cochetat cu jurnalismul auto și am mai condus cateva zeci de mașini pentru perioade scurte de o zi pana la 3 luni.
Am renunțat la asta de niște ani buni și nu am avut pana acum mașini care să-și modifice comportamentul la o apăsare de buton.

Meganul ăsta e prima mea mașină break și prima care sparge bariera de 200 CP. Este și prima mașină automată pe care o conduc pentru mai mult de 3 luni și a cărei cutie e de generație nouă (adică mai eficientă ca manuala). Și, nu în ultimul rând, e prima mea mașină luată la mâna a doua. (chiar dacă tot de la reprezentanță)

Cum te-ai gândit tu să-ți iei break!?

Am început să vânez o mașină prin decembrie și rapid am ajuns la Megane GT. Este o combinație bună între o mașină cu pretenții sportive și una de zi cu zi. Mă bătea gândul să iau un RS (Megane III), dar prețul era mare pentru mașină îngrijită și nu prea se pretează la drumuri zilnice. Nu mai vorbesc de drumuri mai proaste unde suspensia tare te rupe la rinichi.
Încă mai visez la una, mai ales ca acum știu că 205 CP nu sunt suficienți, dar mai am timp. biggrin.gif
Am restrâns oferta la vreo patru mașini și apoi la două. A câștigat break-ul din două considerente: sursa (AMG Pantelimon de unde mai luasem 2 mașini noi) și spațiul (am măsurat la hatch spațiul din portbagaj și până la scaunele din față și am constatat că e mai scurt decât schiurile mele pe care le țin așa când plec la munte).
Am verificat mașina care mirosea a nou (daune minore specifice unor zgarieturi reparate înainte de vanzare), am negociat un pic prețul ( de la 18900 la 18300) și am luat-o in plin început de pandemie...
Nu știu dacă hatch-ul era mai bun, știu sigur că are un spate mai frumos, dar nu regret alegerea pentru că forță este și spațiu de asemenea! wub.gif

Full fără piele?

Cam așa ceva, pentru că e alcantara... Altfel, are tot ceea ce putea pune Renault pe varianta GT. Atasez un pdf cu lista de doua pagini. (trapa, navigatia mare, Bose, toate sistemele de siguranță, cameră, parcare asistată, 4 control etc.)
Ajunge să spun că prețul de listă era 31,330 Euro. Eu am luat-o pe la 20 000 km.

Bla, bla, bla, cum e mașina!?

De asta nu i-am făcut pagină de la început că mi-a fost foarte greu să emit o opinie convinsă până nu am condus-o mai mult și nu m-am obișnuit cu ea. Și nicio altă mașină nu a prezentat pentru mine o curbă mai lungă de învățare.
Mașina e mișto. Clar. Nu pot spune altceva, dar nu e perfectă și nu e ca o singură mașină. E ca mai multe.
Știu, sunt mașini la care printr-o apăsare de buton schimbi mult mai mulți parametri decât motorul și cutia, sunetul și climatizarea. La unele se modifică și suspensia. Și eu am zis, ce mare lucru, se schimbă și îți faci treaba și apoi apeși iar butonul și îți faci treaba și gata. Dar nu e așa când e a ta și ești ca mine care mi-am cunoscut mașinile la perfecțiune după sunet și după senzație. Asta își modifică sunetul și personalitatea când apeși butonul și dintr-o dată e altfel și nu o mai simți la fel. De aici și paralela cu psihologul. Clar suferă de personalitate multiplă și eu trebuie să-i cunosc toate personalitățile... wacko.gif

În plus are direcția asistată electric și senzațiile din volan nu mai vin la fel de natural ca la cea asistată hidraulic (cum era Laguna). Cel mai tare te frapează asta când o lași să parcheze asistat (tu apeși accelerația și frâna). Ea singură învârte de volan și e foarte tare. E ceva de arătat la rude și la prieteni (ca după atâta șofat în București nu mă face ea pe mine la parcări radmasa.gif ). Dar e și dovada că între tine și roți este un volan ca ală de la consolă minus force-feedback-ul... ph34r.gif

Dar o să mai vorbesc despre asta și în postarile viitoare și la fel o să vorbesc și despre sistemele de asistență.
Azi își mai spun drăgă jurnalule despre:

MODUL RS!!!

În modul ăsta mașina se trezește. Își leapădă costumul de familistă și se ia la înjurături cu băieții din cartier. biggrin.gif
Nu doar că schimbă mai târziu, dar înlocuiește furtunul de admisie al benzinei cu o conductă și trage ca o nemâncată oferind cai și cuplu, plus un sunet bestial (știu că e din boxe) care te lipesc în scaunele superbe și de te fac să te crezi pe circuit (chiar vreau să mă duc cu ea la o tură). Este atât de tare că duce clar la dependență și comiterea de ilegalități. Suspensia e dură și roțile cu jante de 18 și cauciucuri 225/40 se agață de asfalt atât de tare că orice canal cu o diferență de 1 cm este dureros la accelerare. Orice curbă e o bucurie, serpentine sunt circuit de curse și doar experiența și simțul rațiunii te opresc și te mai domolesc. Asta și pasagerii cărora inevitabil li se face rău... radmasa.gif
După câteva minute te liniștești, te aduni și continui în ritm normal uimit de faptul că tocmai ți-ai crescut consumul mediu făcut în 150 km cu 2 litri la sută. ohmy.gif

O sa continui in postările următoare legat de alte moduri de condus (inclusiv manual) și toată gama de senzații oferită de o mașină foarte complexă. Plus problemele apărute, ghinioanele, reparațiile și durerile (la propriu).

This post has been edited by Sage: 1 Sep 2020, 17:45


Attached thumbnail(s)
fata.jpg ( Size: 532.8k ) Number of downloads: 1100
spate.jpg ( Size: 430.47k ) Number of downloads: 1113
spate_2.jpg ( Size: 457.29k ) Number of downloads: 1129
integrare_Android_Auto.jpg ( Size: 258.22k ) Number of downloads: 1123


Attached File(s)
Attached File  Dotari.pdf ( 404.48k ) Number of downloads: 15


--------------------
Renault Laguna Navi Dynamique 180 CP/Megane Estate GT 2011/2018
Jurnal de Laguna III - 180 CP http://www.reno.ro/index.php?showtopic=219603&st=0
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex462
post 1 Sep 2020, 17:52
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 101
Joined: 3 March 10




Felicitări și cât mai puține incidente!
Ce motor are bolidul?


--------------------
Ford Galaxy Titanium 2016 2.0 Tdci 180 Powershift
Semper fi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 1 Sep 2020, 17:55
Post #3


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.872
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




Renault

On topic

Frumos foc gt ul.

This post has been edited by wolfin: 1 Sep 2020, 17:56


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
speedman
post 1 Sep 2020, 18:10
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.458
Joined: 21 April 07




Frumoasă mașina! Mulți km fără probleme!


--------------------
Smart eq forfour 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stolniceanulucian
post 2 Sep 2020, 13:56
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 358
Joined: 31 March 11




QUOTE
Felicitări și cât mai puține incidente!
Ce motor are bolidul?


1.6 turbo benzina, 205 cp, cutie dublu ambreiaj cu 7 trepte

This post has been edited by stolniceanulucian: 2 Sep 2020, 13:57


--------------------
Dacia Logan 1.4 GPL Landi Renzo 2008 Preferance - BT-03-YPY
berlina 1.4 mpi GPL Landi Renzo
caravan 1.4 twinport GPL Tomaseto QBox
orlando 1.8 twinport
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sinaxis
post 2 Sep 2020, 14:02
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 388
Joined: 30 March 04




Like


--------------------
tohan stas 2012 full
"as fi de parere ca ar trebui interzisi copiii din locurile publice (...). Un sugar stie doar sa manince, sa se cufureasca si sa urle" by Marty
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stolniceanulucian
post 2 Sep 2020, 17:14
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 358
Joined: 31 March 11





Nu e masina mea, dar puteti vedea specificatiile complete aici:
https://www.ultimatespecs.com/car-specs/Ren...205-EDC-GT.html


--------------------
Dacia Logan 1.4 GPL Landi Renzo 2008 Preferance - BT-03-YPY
berlina 1.4 mpi GPL Landi Renzo
caravan 1.4 twinport GPL Tomaseto QBox
orlando 1.8 twinport
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
axabrt
post 2 Sep 2020, 17:32
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.004
Joined: 15 February 05
From: Ploiesti




Felicitări și mă bucur că ai zis și tu că 200 cp nu sunt de ajuns.
Cu inca vreo 80 de cai, situația ar fi fost alta. Din păcate nu se poate.

Sper sa fie bună cutia automata. Am auzit niste povesti pe forumul vecin și prieten cu acesta.

Cam multe metafore in jurnal, dar mă rog nu i jurnalul meu.
Cu ce presiune mergi in anvelope de simți capacele de canal de 1 cm.
Eu am 2.5bar și singura dată când am fost panicat a fost când am luat o groapă de vreo 8 cm. Alea de 1 cm nu este panică.


--------------------
Ford Focus mk3.5 Ecob00st
.dracnev si boboru’ este viitoru’.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clr
post 2 Sep 2020, 18:48
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.728
Joined: 24 February 03
From: Bucuresti




Frumoasa, sa te bucuri de ea si traditionalul multi kmp fara probleme biggrin.gif
Laguna ai dat-o? Am vazut ca aveai anunt pe la Bursa, dar n-ai mai zis daca s-a finalizat.


--------------------
Ex Renault Megane 2003
Cand ai încercat totul si nimic nu a mers, citeste instructiunile de folosire

User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
speedman
post 2 Sep 2020, 20:47
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.458
Joined: 21 April 07




De unde ai auzit de direcție asistata electric? Știam ca pe gt este hidraulica...


--------------------
Smart eq forfour 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MyKe89
post 2 Sep 2020, 21:17
Post #11


Membru RFG


Group: Members
Posts: 3.012
Joined: 16 December 07
From: Bucuresti




Cum altfel ar putea avea asistent la parcare?

@Sage, să o stăpâniți (la propriu și la figurat tongue.gif) sănătoși! Jurnalele tale au avut mereu ceva special. M-am abonat. smile.gif

This post has been edited by MyKe89: 2 Sep 2020, 21:18


--------------------
'23 Honda CR-V e:HEV
‘23 Honda NC750XA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
speedman
post 2 Sep 2020, 22:44
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.458
Joined: 21 April 07




Este o combinație gen pompa hidraulica asistata de un motoraș electric, nu este ca pe un megane normal... Cel puțin asa știu eu.


--------------------
Smart eq forfour 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
silvanu96
post 3 Sep 2020, 13:16
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.798
Joined: 21 April 15
From: Ploiesti




trebuie sa se vada undeva capacul rezervorului de lichid...


--------------------
Renault Megane 3 2009 Hatch 1.5 dCI 78kw - PH__CSR
Duster Laureate 2016, 1.5dci 4wd.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 3 Sep 2020, 13:23
Post #14


-


Group: Members
Posts: 21.803
Joined: 19 April 05
From: Romania




Nu se vede ca este in spoiler ...


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sage
post 3 Sep 2020, 13:29
Post #15


Membru


Group: Members
Posts: 110
Joined: 24 February 04
From: la birou in Bucuresti




@axabrt - Cu ce presiune mergi in anvelope de simți capacele de canal de 1 cm.

Spuneam si mai sus "orice canal cu o diferență de 1 cm este dureros la accelerare"

@clr - Da, Laguna a plecat. My bad cu bursa, trebuia sa precizez, cred ca am spus insa in jurnal.

@speedman - clar are o componenta electrica pentru ca, așa cum spune si MyKe89, altfel nu misca singura volanul. In plus, te rog sa ma crezi, se simte ca un volan de consola la viteze mici... Da, probabil ca e o combinatie. Ar fi absurd sa raman fara direcție dacă moare bateria sau se oprește motorul, Dar probabil ca așa este la toate masinile cu "directie electrica".

@MyKe89 - multumesc blush.gif

This post has been edited by Sage: 3 Sep 2020, 13:30


--------------------
Renault Laguna Navi Dynamique 180 CP/Megane Estate GT 2011/2018
Jurnal de Laguna III - 180 CP http://www.reno.ro/index.php?showtopic=219603&st=0
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea_aq
post 3 Sep 2020, 15:06
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.875
Joined: 13 October 06




QUOTE(axabrt @ 2 Sep 2020, 17:32)
Felicitări și mă bucur că ai zis și tu că 200 cp nu sunt de ajuns.
Cu inca vreo 80 de cai, situația ar fi fost alta.  Din păcate nu se poate.
...
*



Eu cred ca sunt doua lucruri distince:

1. Ti-ai dori mai mult cuplu, ceea ce si eu as vrea

2. Multisense-ul nu te lasa sa setezi diferit modul cutiei de viteza de cel al motorului, astfel ca ajungi sa conduci in majoritatea timpului in neutral, acolo unde maparea motorului e mai degraba eco decat neutra. Nici pedala de acceleratie nu e configurabila individual si nici asta nu ajuta. Sport e prea agresiv pentru utilizarea de zi cu zi, iar neutral te-ar putea convinge ca 300 de cai sunt prea putini.



--------------------
Megane Estate GT Rouge Flamme
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 3 Sep 2020, 16:51
Post #17


Membru


Group: Members
Posts: 3.409
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




Oticati cai ai avea e tot prea putin ca te obisnuiesti repede cu binele.
De aia exista masini cu 1000 cai din fabrica, chiar si peste.


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 3 Sep 2020, 18:27
Post #18


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Tare masina! Si imi place evacuarea, n-au pastrat-o pe cea de la hatchback wink.gif.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatimeu
post 7 Sep 2020, 12:39
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.710
Joined: 6 September 06




pe punte fata 300 de ponei tineri sunt mult mai mult decat suficienti


--------------------
renault/audi Megane III RS/Audi A4 2014/2019 benzinar/tractor 302/190 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lord Hades
post 8 Sep 2020, 07:11
Post #20


Memento Mori


Group: Members
Posts: 1.640
Joined: 28 July 07
From: Brasov




Si peste 200 CP e prea mult pe o singură punte.

Frumoasă prezentare, daca se continuă in acelasi stil o sa urmăresc cu placere topicul.
Multe plimbări plăcute.

PS: stiu ce zici cu dublă personalitate, este absolut spectaculos. 😎


--------------------
OOOO A3 2010 / Vorsprung Durch Technik - BV03:-)
"Death smiles at us all. All a man can do is smile back."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sage
post 9 Sep 2020, 14:03
Post #21


Membru


Group: Members
Posts: 110
Joined: 24 February 04
From: la birou in Bucuresti




Draga Jurnalule,

Ti-am spus ca mai am multe de povestit si ca subiectul acestei masini e controversat si complex.
Dupa prima postare am gasit chiar un mesaj mai vechi, din februarie, prin care eram avertizat sa nu-mi iau masina asta pentru ca e cea mai proasta facuta in ultimii ani de Renault. Userul care mi-a scris a avut un sir intreg de probleme si defectiuni care l-au facut sa fie foarte suparat pe Megane GT. Il inteleg, daca as fi patit la fel, as fi avut aceeasi parere...

Cu Divinitatea, inainte!

Ce sa spun, de cand am luat-o am avut doua daune pe Casco (o zgârietura in parcare si un parbriz spart) si o interventie in service pentru bieletele anti ruliu. No big deal, dar asta nu a fost problema cea mai mare...

Masina mi-a facut rau, intentionat!

Exagerez la partea cu intentionat, dar serios, nu am mai avut niciodata trei saptamani cu dureri de spate constante. Au corespuns cu doua drumuri mai lungi si inevitabil le-am legat de mașină.


O explicatie non stiintifica si vise

Se pare ca scaunele sport genereaza dureri de spate pentru aia dintre noi care ne-am luat astfel de masini nu cand visam la ele ci cand ni le-am permis... Daca nu v-ati prins e felul meu de a spune ca nu mai am chiar 20 de ani...
Treaba asta se produce in ciuda pozitiei super-ergonomice din cauza presiunii pe partea inferioara a coloanei.
Va dati seama ca in orice relatie barbat-masina asta e un deal-breaker. Dar ceea ce a fost mai nasol a fost ca m-a facut sa ma gandesc ca nu o sa am niciodata un Porsche 911 Turbo sau macar un Nissan GTR plange.gif

Săracule, nu ai tu bani de alea!

Normal ca nu am ca daca aveam, le aveam, dar cine stie, as putea sa am peste 5-10 ani...
Dar, sa stiu ca
1. Nu mai pot conduce un "amarat" de Megane GT
si
2. N-o sa-mi iau niciodata masina visurilor
nu mi-a dat o stare prea buna

Soluția miraculoasa


Un pix si o foaie de hartie, toata lumea!!!
Solutia e un prosop! icon_mrgreen.gif
Preferabil albastru sa mearga cu interiorul. Merge si negru, dar eu nu am gasit. biggrin.gif

Te-ai prostit?
Nu, am cautat tot netul si am schimbat pozitia inaltand scaunul pana mai aveam putin sa ies cu capul prin trapa. Ma simteam ca dracu. Imi place pozitia joasa, sport. De aia nu mi-am luat SUV. Imi place sa-i privesc pe ceilalti cu superioritate de jos nu de sus ca orice fraier cool.gif radmasa.gif
Si apoi, cineva a sugerat un prosop facut sul si pus la imbinarea dintre spatar si sezut. Asa ca sa ma impinga in fata 10 cm si sa nu mai pun aceeasi presiune pe noada. Miracol! Jur! Ar trebui sa vina cu masina cand o cumpara astia la a doua tinerețe blush.gif

Asta a fost, Jurnalule, cea mai mare problema a mea cu masina si una care putea sa ne faca sa ne despartim...Dar dragostea a invins si nimic, aproape nimic, nu mai sta in calea mea spre un Porsche wub.gif

O sa-ti mai scriu si in zilele urmatoare despre cum e masina de condus in oras si la drum lung. Cat consuma si cum trage cand tragi tu de ea. Pa!


--------------------
Renault Laguna Navi Dynamique 180 CP/Megane Estate GT 2011/2018
Jurnal de Laguna III - 180 CP http://www.reno.ro/index.php?showtopic=219603&st=0
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 9 Sep 2020, 15:19
Post #22


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.782
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




vezi ca prospul ala nu e ok in caz de crash .... risti sa dai cu genunchii (mai rau ) de plansa de bord. Mai ales daca esti inalt.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sage
post 9 Sep 2020, 18:09
Post #23


Membru


Group: Members
Posts: 110
Joined: 24 February 04
From: la birou in Bucuresti




Stai liniștit nu ma impinge atat de mult in fata.


--------------------
Renault Laguna Navi Dynamique 180 CP/Megane Estate GT 2011/2018
Jurnal de Laguna III - 180 CP http://www.reno.ro/index.php?showtopic=219603&st=0
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea_aq
post 9 Sep 2020, 19:10
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.875
Joined: 13 October 06




Prosopul e Placebo smile.gif

Si eu m-am plans de dureri de spate, prima data cand am fost cu ea pana la Arad, vreo 550km cu o singura pauza la iesire de pe valea Oltului. Scaunul insa a ramas in aceeasi pozitie.

Dupa vreo 3 saptamani am plecat in Grecia, n-am mai simtit nicio durere.
La vreo luna dupa Grecia, am dat o fuga in Praga (n-am gasit bilete de avion cum imi doream, asa ca am luat masina). Vineri seara la 21 am luat-o inapoi spre casa, sambata la 10 parcam in fata blocului. 2 opriri pentru benzina si una in vama. Zero dureri de spate.

Din ce imi dau seama e vorba de obisnuinta, scaunele sunt tari, dar daca mergi mult cu ele, cui pe cui se scoate. Evident, asta nu face din Megane vreun cruiser si nici scaunele de GT confortabile.

@mars iti promit poze cu evacuarea, n-am mai spalat masina de 3 saptamani, e afumata de parca e diesel.


--------------------
Megane Estate GT Rouge Flamme
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
speedman
post 9 Sep 2020, 19:22
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.458
Joined: 21 April 07




D aia am luat eu talisman... tongue.gif


--------------------
Smart eq forfour 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AR-18-MOS
post 9 Sep 2020, 19:43
Post #26


( -_・) ︻デ═一


Group: Members
Posts: 6.616
Joined: 19 August 07
From: Niedersachsen




Durerile de spate, la drum lung, pot surevni doar din două motive:
1. Probleme medicale grave;
2. Poziție incorectă la volan.



--------------------
BMW 730Ld '07 High Executive - AR - -
M-Benz C350CDI 7G-Tronic '12 Avantgarde
M-Benz E350CDI 9G-Tronic+ 4Matic & Airmatic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 9 Sep 2020, 20:54
Post #27


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.872
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




Eu cu suport lombar am rezolvat problema.

S a cam lasat. O sa trec pe perna cu memorie.


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 9 Sep 2020, 21:19
Post #28


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




QUOTE(mircea_aq @ 9 Sep 2020, 20:10)
@mars iti promit poze cu evacuarea, n-am mai spalat masina de 3 saptamani, e afumata de parca e diesel.
*


Multumesc, dar sunt poze mai sus. Poate cu evacuarea din partea dreapta de la hatchback pune careva smile.gif. Am avut 2.0 dCi (Euro 5) si, la 175.000 km, tobele erau curate, nici urma de funingine.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatimeu
post 10 Sep 2020, 10:26
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.710
Joined: 6 September 06




QUOTE(AR-18-MOS @ 9 Sep 2020, 19:43)
Durerile de spate, la drum lung, pot surevni doar din două motive:
1. Probleme medicale grave;
2. Poziție incorectă la volan.
*




mai mult ca sigur asta e cauza.
am venit peste 2200km cu RS-ul cu pauze doar de alimentare si nu am avut nici o problema


--------------------
renault/audi Megane III RS/Audi A4 2014/2019 benzinar/tractor 302/190 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 10 Sep 2020, 11:10
Post #30


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.782
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




spatarul la sofer e ideal la 22-25 de grade fata de evrticala.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 16:37
Dacia