Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Transfăgărășan – atunci (2002) și acum (2016), Cateva vorbe si mai multe poze

gibonu
post 4 Jan 2017, 23:34
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.982
Joined: 29 May 06




Iulie 2016

Incepe urcarea catre cabana Capra. Daca nu ma insel, panta de la podul peste paraul cu acelasi nume si cabana Capra este cea mai accentuata. Apoi, dupa cabana capra pana ca cabana Salvamont de la cota 2000 parca panta este putin mai domoala.

Despre "Curba lui Zavate".

01.jpg ( Size: 358.28k ) Number of downloads: 620


Descifrarea:
"Maiorul ILIE ZAVATE a fost unul dintre constructorii care au venit primii pe acest santier si care a plecat odata cu momentul predarii cheii grandioasei realizari a poporului roman.
Este exemplul dintre miile de militari care au dat proba daruirii neconditionate pentru realizarea misiunii incredintate "VIA SACRA" a armatei tarii noastre.
Pentru profesionismul si mai ales pentru calitatile adanc umane ale comandantului lor, militarii au denumit acest sector "CURBA lui ZAVATE".
Calatorule tine minte. Cand inima iti canta de fericire pentru ce ai realizat, atunci fii sigur ca niciun sacrificiu nu a fost prea mare
."

Imi pare cam ciudat acest limbaj, cam limba de lemn.

Presupun ca asta este curba maiorului Zavate.

02.jpg ( Size: 597.78k ) Number of downloads: 600


O mica cascada peste copertina pentru protectia soselei.

03.jpg ( Size: 436.96k ) Number of downloads: 578


Imi aduc aminte ca in 2006, la o cascada asemanatoare cu cea din poza de mai sus [poate chiar aceiasi] am stat de vorba cu niste cicloturisti nemti.
La un moment dat, unul dintre ei s-a bagat cu totul sub jetul de apa al cascadei ca se se racoresca. Era imbracat in tricoul si pantaloni lungi insa asta nu l-a deranjat prea mult.
Dupa ce a stat cam 1 minut sub jetul de apa s-a urcat pe bicicleta si a continuat alergare.

Captarea de langa cabana Capra.

04.jpg ( Size: 600.82k ) Number of downloads: 577
05.jpg ( Size: 573.16k ) Number of downloads: 568


Aici conducta care preia apa este mai bine camuflata in peisaj.

06.jpg ( Size: 642.79k ) Number of downloads: 82
07.jpg ( Size: 576.53k ) Number of downloads: 74


Oare asta este scara pentru pesti? Adica locul special gandit pentru ca pestii sa poata urca pe cursul de apa.

08.jpg ( Size: 547.46k ) Number of downloads: 82


Turul Ciclist al Sibiului abia se terminase.

09.jpg ( Size: 514.92k ) Number of downloads: 90


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 6 Jan 2017, 00:32
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.982
Joined: 29 May 06




August 2002
Altimetrul de la cabana Capra.

01.jpg ( Size: 380.44k ) Number of downloads: 91


Azi tot acolo este.

Iulie 2016
Cascada Capra.

02.jpg ( Size: 670.87k ) Number of downloads: 94


Tarabele de pe marginea drumului care vand, probabil la suprapret, tot felul de mancaruri [branza, sorici, carnati, etc] sunt nesimtit de multe si se integreaza perfect in peisajul alpin.
Ca doar d-aia mergem la munte, ca sa mai facem niste cumparaturi. Astept cu nerabdare deschiderea unui mol pe Transfagarasan.
In fond, fraier este cel care da nu cel care cere.

In afara de acele tarabe, am mai stat putin de vorba cu polonezul intalnit la Piscu Negru.
Asta era cel lent. L-am lasat la bere la Piscu Negru, m-a depasit si abia l-am ajuns din urma la cascada Capra.
De fapt omu' cred ca s-a cam plictisit cat m-a asteptat, insa din curtoazie n-a zis nimic.
Dupa care polonezul a luat-o din loc si nu m-am mai intalnit cu el. Adica a lasat curtoazia la o parte si si-a vazut de drum.

August 2002
Cabana Capra vazuta de la cascada Capra.

03.jpg ( Size: 346.28k ) Number of downloads: 140


Iulie 2016
Exact aceiasi poza.

04.jpg ( Size: 395.25k ) Number of downloads: 118


Va las pe voi sa observati diferentele dintre cele doua poze si cate s-au schimbat in decurs de 14 ani.
Doar adaug ca in 2002 nu era nicio taraba la cascada Capra.

August 2002
Celalalt altimetru, putin mai sus de cascada Capra.

05.jpg ( Size: 336.85k ) Number of downloads: 115


Iulie 2016
Cat am urcat

06.jpg ( Size: 447.29k ) Number of downloads: 0


si cat mai aveam de urcat.

07.jpg ( Size: 332.6k ) Number of downloads: 60


In anul 2002 daca as fi vazut o drona as fi fost convins ca au venit extraterestii pe Transfagarasan.
In 2016 doar era ceva interesant care merita o poza.

08.jpg ( Size: 610.26k ) Number of downloads: 77
09.jpg ( Size: 628.73k ) Number of downloads: 75


Flori si piatra.

10.jpg ( Size: 750.17k ) Number of downloads: 73
11.jpg ( Size: 720.2k ) Number of downloads: 63


Privind in vale.

12.jpg ( Size: 281.28k ) Number of downloads: 62
13.jpg ( Size: 462.52k ) Number of downloads: 61
14.jpg ( Size: 220.18k ) Number of downloads: 57


Tunelul era aproape.

15.jpg ( Size: 441.52k ) Number of downloads: 68


Usile tunelului, sudate in pozitia deschis pe timp de vara.

16.jpg ( Size: 283.19k ) Number of downloads: 78


In tunel.

17.jpg ( Size: 193.99k ) Number of downloads: 83


Iliminarea nu este pe toata lungimea tunelului si doar la capetele acestuia.

This post has been edited by gibonu: 6 Jan 2017, 00:33


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian Frigo
post 6 Jan 2017, 01:42
Post #33


Membru cu o tigaie de dacie


Group: Members
Posts: 2.031
Joined: 4 February 15
From: Undeva,pe dreapta




QUOTE(gibonu @ 6 Jan 2017, 01:32)
August 2002Cabana Capra vazuta de la cascada Capra.
03.jpg ( Size: 346.28k ) Number of downloads: 140

Iulie 2016
Exact aceiasi poza.
04.jpg ( Size: 395.25k ) Number of downloads: 118

Va las pe voi sa observati diferentele dintre cele doua poze si cate s-au schimbat in decurs de 14 ani.

Alt acoperiș la cabană(probabil mansardare),o porcărie de microcentrală(mamă ce i-aș împușca pe ăștia de au permis construirea lor),au râmat în deal pentru parcare,copacii crescuți,construcții în plus și care strică toată estetica,multe mașini și cam atât...parcă mai mult îmi place poza din 2002! smile.gif

This post has been edited by Adrian Frigo: 6 Jan 2017, 01:44


--------------------
Dacia 1300/ 1310/1410 GTL/CL/Lj/Renault /1972/1986/1997/2000 și ceva... - XX-00-UAP/ACR
Mașina este ca femeia,dacă nu o întreții....TE LASĂ!
Daciot convins!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 6 Jan 2017, 01:43
Post #34


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




QUOTE(gibonu @ 5 Jan 2017, 23:32)
Tarabele de pe marginea drumului care vand, probabil la suprapret, tot felul de mancaruri [branza, sorici, carnati, etc] sunt nesimtit de multe si se integreaza perfect in peisajul alpin.
Ca doar d-aia mergem la munte, ca sa mai facem niste cumparaturi. Astept cu nerabdare deschiderea unui mol pe Transfagarasan.
In fond, fraier este cel care da nu cel care cere.
*


Interesant mod de gindire... blink.gif In primavara cind am fost la Grand Canyon, de-a lungul soselei spre Antelope Canyon erau asemenea tarabe, deschise de indienii bastinasi din USA. Sincer m-am bucurat ca i-am vazut si am putut vorbi cu ei. Am cumparat lucruri facute manual de la o indianca apache (nu m-a interesat daca sint la supra pret sau nu tongue.gif oricum ce cumperi in magazine nu sint aceleasi lucruri)

Ce vreau sa spun prin asta? Ca acei oameni care vindeau la tarabe isi duc existenta din aceste vinzari. Tarabele nu erau pentru tine, iar daca se va deschide un mall acolo, in mod sigur nu vei fi bine venit.

Prin cele ce ai spus mai sus ai pus o uriasa pata neagra peste jurnalul tau, care era foarte interesant. Acum deja nu mai este

This post has been edited by MoneyTalks: 6 Jan 2017, 01:44


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian Frigo
post 6 Jan 2017, 01:54
Post #35


Membru cu o tigaie de dacie


Group: Members
Posts: 2.031
Joined: 4 February 15
From: Undeva,pe dreapta




QUOTE(MoneyTalks @ 6 Jan 2017, 02:43)
Interesant mod de gindire...Ce vreau sa spun prin asta? Ca acei oameni care vindeau la tarabe isi duc existenta din aceste vinzari. Tarabele nu  erau pentru tine, iar daca se va deschide un mall acolo, in mod sigur nu vei fi bine venit.

Ehm...în caz că nu știai,tarabele alea sunt în mare parte patronate de țigani cu porcării chinezești!Tarabe ce nu își au locul într-un mediu natural,și așa greu încercat de epoca asta modernă! mad.gif Tocmai că frumusețea mai mare o are un astfel de mediu când e cât mai puțin aport modern....dar na,în concepția ta unde merge o tarabă merge și un mall,nu?!?! doh.gif
QUOTE(MoneyTalks @ 6 Jan 2017, 02:43)
Prin cele ce ai spus mai sus ai pus o uriasa pata neagra peste jurnalul tau, care era foarte interesant. Acum deja nu mai este

Cred că mai degrabă ce ai scris tu,dar deja e altă poveste...

@Gibonu-Dă-i înainte,mie îmi place chiar și cu pata aia neagră... tongue.gif

This post has been edited by Adrian Frigo: 6 Jan 2017, 01:55


--------------------
Dacia 1300/ 1310/1410 GTL/CL/Lj/Renault /1972/1986/1997/2000 și ceva... - XX-00-UAP/ACR
Mașina este ca femeia,dacă nu o întreții....TE LASĂ!
Daciot convins!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 6 Jan 2017, 02:40
Post #36


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




QUOTE(Adrian Frigo @ 6 Jan 2017, 00:54)
Ehm...în caz că nu știai,tarabele alea sunt în mare parte patronate de țigani cu porcării chinezești!

Asa, si? Ei nu au voie sa traiasca? Daca nu fura, nu omoara, nu tilharesc, ci incearca sa traiasca dintr-o munca cinstita, TU le negi dreptul la existenta? Din ceea ce zici rezulta ca preferi ca tiganii sa iti deie in cap, sa fure etc, doar sa dispara din peisajul ala unde nu fac nici un rau fizic nimanui.

QUOTE
Tocmai că frumusețea mai mare o are un astfel de mediu când e cât mai puțin aport modern....dar na,în concepția ta unde merge o tarabă merge și un mall,nu?!?! doh.gif
*


Cind ai iesit ultima data din tara? Peste tot in lume asemenea lucruri sint NORMALE, doar in romania secolului XXI te-ai gasit tu sa vrei sa le interzici. blink.gif


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 6 Jan 2017, 07:36
Post #37


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Se încadrează de minune țiganii cu tarabele pe Transfăgărășan. Ultima oară am fost acum câțiva ani, m-am simțit că în București, aglomerație, prostime, bizoni, fitze...Mediu natural ce sa zic, n-am mai dat pe acolo de atunci.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 6 Jan 2017, 09:25
Post #38


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Une e o taraba, e si tarabagiu. Daca nu-i linga taraba, atunci e pe DC, presteaza idei crete, despre ce este natura si ce face ea.


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 6 Jan 2017, 09:47
Post #39


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Zona Balea Lac 2016.....vedere mai de sus!

Attached thumbnail(s)
Balea.jpg ( Size: 416.08k ) Number of downloads: 132


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 6 Jan 2017, 10:13
Post #40


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Zona Balea va fi declarata "Park Kokalaros". Le mai lisesc 114 tarabe ca sa indeplineasca cinditiile. E misto cind stai sus, in fereastra Balii si te uiti cu un ochi la Balea si cu unul dincolo, la Capra. Si vezi deferenta.


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bicicleta galbena
post 6 Jan 2017, 10:49
Post #41


Sunt nembru, domnule!


Group: Members
Posts: 2.064
Joined: 29 January 13
From: Bucuresti




QUOTE(MoneyTalks @ 6 Jan 2017, 02:43)
de-a lungul soselei spre Antelope Canyon erau asemenea tarabe, deschise de indienii bastinasi din USA.
*


Comparatia cu indienii din SUA si produsele manufacturate de ei nu-si are rostul.

Personal nu agreez sa vad, in mijlocul muntilor, intr-un loc in care ai venit sa scapi de jeg si tiganie, exact jeg si tiganie.

Cine vrea un sandvis sau o apa le ia de la un supermarket de la baza sau vine cu el de acasa. Micul comert facut de indienii nostri:
1. aduce poluare la munte (cine cumpara de la ei e genul care arunca pet-ul pe munte, fara jena);
2. nu se plateste nimic catre comunitatea locala;
3. nu se da bon fiscal;
4. strica exact atmosfera de liniste pe care o cauti la munte.

Scuze de off-topic, colegul Gibonu e rugat sa continue.





--------------------
Peugeot 407 1.8 16v 2005 , ex-Dacia Solenza 1.4 Mpi 2003
____________________________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 6 Jan 2017, 14:37
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.982
Joined: 29 May 06




@MoneyTalks

Nene, te simti bine?
Te intreb pentru ca din ceea ce scrii nu s-ar zice.
Sau las-o mai moale cu whiskey-ul ala irlandez. O fi el bun, insa in doze mari dauneaza.

QUOTE(MoneyTalks @ 6 Jan 2017, 03:43)
Tarabele nu  erau pentru tine, iar daca se va deschide un mall acolo, in mod sigur nu vei fi bine venit.


Oricat m-as stradui, nu inteleg ce vrei sa spui.
Sa se deschida un mall unde?
Ideea cu mol-ul pe Transfagarasan era doar o gluma.

QUOTE(MoneyTalks @ 6 Jan 2017, 03:43)
Prin cele ce ai spus mai sus ai pus o uriasa pata neagra peste jurnalul tau, care era foarte interesant. Acum deja nu mai este


WOW. Sunt devastat sa aflu asta.

QUOTE(MoneyTalks @ 6 Jan 2017, 04:40)
Peste tot in lume asemenea lucruri sint NORMALE, doar in romania secolului XXI te-ai gasit tu sa vrei sa le interzici.


2005 - Mont Ventoux, Franta. In varful catarararii, erau amenajate niste casute de lemn din care se vindeau diverse chestii. Casutele erau asemanatoare cu cele care apar pe la targurile de Craciu. Asadar nu tarabe.

2009 - Pasul Stevio, Italia. Aceleasi casute descrise mai sus, nu tarabe.
2009 - Pasul Umbrail, granita intre Elvetia si Italia - nimic.

2010 - Pasul Pordoi, Italia - nu exista nicio taraba, doar o cabana cu terasa.

2010 - pasul Agnello, granita dintre Franta si Italia - nu exista nimic, nici macar un sopron sub care sa te feresti de ploaie.
2010 - Col du Vars, Franta, doar o cabana cu terasa.
2010 - Col de la Bonette si Cime de la Bonette, Franta - nimic.

Ti-am enumerat mai sus cateva dintre pasurile din Alpi si Dolomiti pe unde am avut ocazia sa ajung cu bicicleta.
Bineinteles ca cei de acolo sunt niste dobitoci pentru ca nu au tarabe.
Stiu ca au trecut niste ani de cand am fost prin acele pasuri, insa imi este greu sa cred ca intre timp s-au umplut de tarabe.

Iar daca nu m-am exprimat clar: casutele era doar in varf, tot timpul langa o parcare.
Nicaieri n-am vazut tarabe pe marginea drumului.

In plus, am uitat sa specific si imi cer scuze pentru asta.
Acele tarabe sunt amplasate pe asfalt, pe marginea drumului. La asta se adauga romanii civilizati care parcheaza chiar in fata tarabei si ambuteiajul este gata.
Cui nu ii este dor de un ambuteiaj pe Transfagarasan?

Te asteptam cu Lexus-ul din semnatura (sa-ti traiasca) sa vezi cum este.

Ca sa nu ma intelegi gresit, n-am nimic cu cei care vand marfa la taraba si nici cu cei care cumpara.
Am doar o problema cu ideea de taraba pe marginea drumului, in zona alpina, unde se presupune ca merg ca sa scap de aglometatia si tigania din oras.
Concret, se pot ampalsa acele tarabe in parcarea de la Capra si nu pe marginea drumului.

In rest, ti-au explicat ceilalti colegi ca esti pe langa subiect. Mai ales @Bicicleta galbena a punctat foarte corect si la obiect.

Oricum, imi place ca unul plecat din RO da lectii savante celor ramasi aici despre ce ar trebui sa faca sau sa nu faca.
Ca sa nu ma intelegi gresit, n-am nicio problema cu cei plecati din tara. Doar ma amuza atitudinea lor in anumite situatii concrete, cum ar fi tarabele de la cascada Capra.

This post has been edited by gibonu: 6 Jan 2017, 14:54


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 6 Jan 2017, 17:51
Post #43


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Poate a facut primii bani vorbitori vinzind la o taraba in pasul Prislop. Icoane cu Arsenie Floca.


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 6 Jan 2017, 18:22
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.982
Joined: 29 May 06




August 2002

După cum spuneam mai sus, atunci nu era nicio tarabă pe margine drumului pe față sudică a Transfagărășan-ului. Plus traficul auto mult mai redus față de ziua de azi.

Am intrat în tunel crezând că și pe fața nordică va fi la fel, insă când am ieșit la Bâlea Lac am crezut că m-am teleportat în țigănia (de la vremea respectivă) din piața Obor din București.

Pe atunci nu se punea problema de iluminare a tunelului, însă farul alimenat de la dinam și lanterna care se agătă de cozocul șepcii au fost suficiente cât să nu îmi rup gătul. De lampă frontală încă nu auzisem.

O grămadă de tarabe care vindeau toate prostiile. Țin minte și acum că se vindeau, printre altele, veste relfectorizante. Stăteam că prostu’ și mă gândeam cine dracu’ urcă până la Bâlea ca sa își cumpere vestă reflectorizantă.
Haosul auto era maxim, pentru că în 2002 nu se punea problema de parcare organizată la Bâlea Lac. Sau cel puțin așa mi s-a părut.
Țin minte că abia prin anul 2006 a apărut un polițist rutier la Bâlea că să dirijeze circulația.

Iulie 2016

Aglomerația și tarabele de la Bâlea tot acolo sunt.

01.jpg ( Size: 232k ) Number of downloads: 127
02.jpg ( Size: 309.66k ) Number of downloads: 99


Însă între timp a apărut măcar o parcare organizată, cu niște angajați care se chinuie să dirijeze mașinile prin parcare și care le explică răbdător românilor (mai ales celor din zona sudică) că nu este frumos ca o mașină să ocupe două locuri de parcare pentru că celui de la volan îi este lene să facă câteva manevre.

Indicator rămas din alte vremuri.

03.jpg ( Size: 285.79k ) Number of downloads: 106


Am apreciat foarte mult faptul că la Bâlea există tomberoane cu gunoi, varinta mare cu 4 roți. Tomberoane care, spre surprinderea mea, încă nu erau pline sâmbătă seara. Sau doar îmi place să cred că se golesc destul de des.

Cât am fumat o țigară și am strâns lampa frontală a apărut al cicloturist polonez care mergea spre Vidraru.
Era un tânăr de vreo 20 de ani care făcea o tură prin toată zona balcanică, inclusiv Macedonia, Kosovo și Albania cu final la Zagreb.
Omu’ mi-a mai spus că de la Zagreb în Polonia se va întoarce cu trenul, însă granițele le va trece pe bicicletă deoarece în trenurile internaționale nu are voie cu bicicleta.
Se grăbea să ajungă la campingul de la Cumpănă și a fost foarte bucuros când i-am spus că va merge doar la vale. Informația că va mai avea câțiva km de drum forestier înainte de Cumpăna n-a mai procesat-o.
I-am mai spus că în RO încă se poate campa pe marginea drumului (wild camping) însă omu’ nu părea că ar fi interesat de așa ceva. Zicea ceva de urși.

August 2002

Ajuns la Bâlea Lac am trăit o senzație foarte frumoasă, aceea a visului împlinit.
Nu prea se poate exprima în cuvinte, trebuie trăită. Din păcate, nu se mai poate repeta. Din 2002 până azi am ajuns la Bâlea de multe ori, însă senzația din august 2002 n-am mai avut-o.

Eram nerăbdator să încep coborărea. Înainte de asta am dat drumul la muzică și s-a nimerit să fie melodia Nathalie a lui Gilbert Becaud.
S-a nimerit să fie = la Walkman ascultai ce era pe casetă în momentul respectiv și nu prea aveai posibilitatea de derulare a benzii casetei înainte / înapoi, ordonare alfabetică a melodiilor, salt la melodina nr. …, etc.
Sau exista posibilitatea de derulat banda casetei înainte / înapoi însă asta mânca din baterie (și uza curelele, după cum mi-au spus unii care se dădeau specialiști în domeniu).
Mai exista posibilitatea derulării cu creionul, însă creion ceva nu aveam la mine.
Probabil că cei mai tineri nu înteleg ce am spus mai sus și se întreabă din ce epocă istorică relatez.

Singura poza mai prezentabilă de atunci.

04.jpg ( Size: 341.97k ) Number of downloads: 121


Despre coborâre n-am ce să spun. Doar că am avut senzația, mai mult psihică și mai puțin fizică, că zbor.
Ce vremuri.

Undeva înainte de Bâlea Cascadă m-am oprit pentru că mă dureau îngrozitor închieturile și degetele.
Aveam frâna clasică, nici măcar V-Brake. Cine visa atunci la frână pe disc?

Iulie 2016

Tehnologia a evoluat, partial și eu odată cu ea, așa ca Nathalie a lui Becaud se auzea de la telefon (ne-smartphone atunci).
Senzația de zbor nu am mai avut-o, doar de ușoară plutire.
Nu cred că are vreo relevanța că cei 14 km de la Piscu Negru până la Bâlea Lac i-am urcat în 5 ore.
Nu mă grăbeam nicăieri plus că la ora 19:00 drumul era aproape pustiu, ceea ce în plin sezon este un mare avantaj.
Aproape că am fost singur pe Transfăgărășan. Se vede mai bine în pozele de mai jos.

05.jpg ( Size: 532.08k ) Number of downloads: 106
06.jpg ( Size: 540.23k ) Number of downloads: 78
07.jpg ( Size: 373.44k ) Number of downloads: 70



Suprapunere.

08.jpg ( Size: 595.48k ) Number of downloads: 81


Poarta geniștilor.

09.jpg ( Size: 444.4k ) Number of downloads: 83
10.jpg ( Size: 341.85k ) Number of downloads: 71


Soarele se pregătea să apună.

11.jpg ( Size: 235.69k ) Number of downloads: 83


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 8 Jan 2017, 11:51
Post #45


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.982
Joined: 29 May 06




Iulie 2016

Urma cautarea unui loc de cazare. Pardon, a unui loc de pus cortul.
Mi-a placut mult senzatia de liberatate pe care o aveam, in sensul ca nu trebuia sa ma opresc neaparat la un punct fix de cazarea, rezervat in prealabil.
Apoi mi-a mai placut faptul ca am putu fi pretentios in sensul ca "am refuzat" [ce tare suna] cateva locuri de cazare de pe marginea drumului pe motive mai mult sau mai putin obiective precum: prea aproape / departe de drum sau de apa, nu erau suficienti copaci, etc.
Cum spuneam, o senzatie de libertate pe care nu am mai trait-o de mult timp. Si care mi-a placut la nebunie.

Ceea ce nu mi-a placut a fost faptul ca la Vama Cucului, fosta parcarea in care am campat in perioada 2002 - 2006 acum nu mai exista. Mai exact este plina de constructii.
Se vede mai bine in imaginea de mai jos, luat de pe Google Street View.

01.jpg ( Size: 310.6k ) Number of downloads: 101


Acum imi pare rau ca n-am si o poza din 2002, pentru a putea face o comparatie. Atunci nu mi s-a parut interesant sa fotografiez o banala parcare cu ceva iarba verde si copaci pe margine.

Locul de campare din seara respectiva a fost inainte de intrarea in Cartisoara, pe malul paraului Laita [pe Google Maps este paraul este denumit Cartisoara].
Mai exact.

01a.jpg ( Size: 149.19k ) Number of downloads: 96


Umbra, apa si mai ales liniste. De-a dreptul idilic. Se vede mai bine in pozele de mai jos.

02.jpg ( Size: 769.7k ) Number of downloads: 101
03.jpg ( Size: 690.84k ) Number of downloads: 95


Peste noapte bicicleta a stat foarte bine legata de un pom.

04.jpg ( Size: 767.26k ) Number of downloads: 94


Ora mesei.
Bucataria mobila: suport de butelie Primus, butelie, arzator si vas Optimus plus lingura, de plastic, de la Dechatlon.

05.jpg ( Size: 826.66k ) Number of downloads: 101


Cina din seara respectiva.

06.jpg ( Size: 643.18k ) Number of downloads: 111


Fusili [marca Kaufland], branza de burduf de la Napolact [tine bine vara] si o conserva de peste. Ce se vede in poza de mai sus costa sub 10 Lei, cu tot cu gazul din butelie [vreo 5 lei a fost conserva].

A mai urmat niste ceai si un somn perfect in cort.
Singura deficienta de organizare a fost ca n-am reusit sa iau cu mine niste palinca. Ar fi mers bine cu ceai. Data viitoare ma voi organiza mai bine.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 8 Jan 2017, 14:53
Post #46


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Sub tufa aia mi-am pus si eu masina. Mai erau urme de ulei? In zavoiul de pe malul riului chiar gasesti putina liniste, desi nu chiar intotdeauna. Se aseaza mai putina lume ca e cam bolovanos. Mai putina lume, mai putine peturi.


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dan73
post 8 Jan 2017, 21:42
Post #47


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.427
Joined: 4 July 07




QUOTE(gibonu @ 4 Jan 2017, 23:34)
Despre "Curba lui Zavate".

01.jpg ( Size: 358.28k ) Number of downloads: 620


Descifrarea:
"Maiorul ILIE ZAVATE a fost unul dintre constructorii care au venit primii pe acest santier si care a plecat odata cu momentul predarii cheii grandioasei realizari a poporului roman.
Este exemplul dintre miile de militari care au dat proba daruirii neconditionate pentru realizarea misiunii incredintate "VIA SACRA" a armatei tarii noastre.
Pentru profesionismul si mai ales pentru calitatile adanc umane ale comandantului lor, militarii au denumit acest sector "CURBA lui ZAVATE".
Calatorule tine minte. Cand inima iti canta de fericire pentru ce ai realizat, atunci fii sigur ca niciun sacrificiu nu a fost prea mare
."

Imi pare cam ciudat acest limbaj, cam limba de lemn.

Presupun ca asta este curba maiorului Zavate.

02.jpg ( Size: 597.78k ) Number of downloads: 600

*


DSC_0308_nx2.jpg ( Size: 1.95mb ) Number of downloads: 104

Intamplator, fix din curba lui Zavate e poza asta.
Ca sa ma laud, le-am trecut pe ambele noaptea...si Transfagarasanul si Transalpina, dar nu cu bicicleta smile.gif


--------------------
Citroen C5 III 2.0 HDI, Exclusive, 140 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian Frigo
post 9 Jan 2017, 02:04
Post #48


Membru cu o tigaie de dacie


Group: Members
Posts: 2.031
Joined: 4 February 15
From: Undeva,pe dreapta




QUOTE(corbex @ 8 Jan 2017, 15:53)
Sub tufa aia mi-am pus si eu masina. Mai erau urme de ulei?

Ia uite cine a poluat flora și fauna locală.... nedumerire.gif


--------------------
Dacia 1300/ 1310/1410 GTL/CL/Lj/Renault /1972/1986/1997/2000 și ceva... - XX-00-UAP/ACR
Mașina este ca femeia,dacă nu o întreții....TE LASĂ!
Daciot convins!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 9 Jan 2017, 10:21
Post #49


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.982
Joined: 29 May 06




QUOTE(corbex @ 8 Jan 2017, 16:53)
Sub tufa aia mi-am pus si eu masina. Mai erau urme de ulei?


QUOTE(Adrian Frigo @ 9 Jan 2017, 04:04)
Ia uite cine a poluat flora și fauna locală.... nedumerire.gif


@corbex
Da-te prins, nu mai ai nicio scapare.
Ca sa te reabilitezi trebuie sa deschizi o taraba pe Transfagarasan. In tunel la Balea, ca sa se blocheze circulatia si pe acolo.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 9 Jan 2017, 10:28
Post #50


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




QUOTE(gibonu @ 9 Jan 2017, 10:21)
trebuie sa deschizi o taraba pe Transfagarasan. In tunel la Balea,

Sunt instalate acum cateva tarabe in tunel la adapost......da cum tunelul e inchis lipsesc clienti! sad.gif

Attached thumbnail(s)
CIMG3753.JPG ( Size: 2.7mb ) Number of downloads: 133


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 9 Jan 2017, 10:59
Post #51


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Corbex, de ce ai inchis tarabele?


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dan73
post 9 Jan 2017, 12:21
Post #52


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.427
Joined: 4 July 07




marmotele sunt la hibernare. sleep.gif


--------------------
Citroen C5 III 2.0 HDI, Exclusive, 140 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 9 Jan 2017, 15:58
Post #53


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.080
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




@gibonu: esti fericit ca te mai tin balamalele si obligatiile familiale.
Felicitari! Nu sta totul in calitatea pozelor (mai ales referitor la cele vechi).
up.gif


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 9 Jan 2017, 17:48
Post #54


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




QUOTE(radian @ 9 Jan 2017, 11:59)
Corbex, de ce ai inchis tarabele?
*


Nu mai e clienti, bre! Am ramas cu 27 de kürtoskolacs nevinduti.


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreist
post 9 Jan 2017, 18:49
Post #55


betiv fumator consumator de porc


Group: Members
Posts: 819
Joined: 24 November 14




Adrian, nu inteleg, daca cauti natura nepoluata de asfalt si cabane ai fara numar in Romania, da' tie tot cu masina/bicicleta pe sosea iti place sa mergi si dupa aia te vaiti de civilizatie, in varfu muntelui. Ce-i cu dublu standard asta?

This post has been edited by andreist: 9 Jan 2017, 18:50


--------------------
Renault W209/R129/Symbol M113/K9K 702
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 9 Jan 2017, 19:02
Post #56


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Si sosea curata, fara cocalari si aurolaci(tarabagii) nu se poate? Se usuca copacii fara ei? Tu te duci la munte/mare sa cumperi cenzuraturi sau sa mergi la bar/club? Atunci n-ai nevoie nici de munte, nici de mare. Stai la tine in sat, ai acolo de toate.

This post has been edited by corbex: 9 Jan 2017, 19:04


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 9 Jan 2017, 19:05
Post #57


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.982
Joined: 29 May 06




@Dan73
Multumesc pentru completare. Foarte tare poza.


@corbex
Pai io de ce crezi ca ti-am zis sa pui taraba in tunel, mai pe la mijloc. Acolo e mai intuneric, nu se vede bine marfa, asa ca cei 27 de kurtosi ii poti vinde si la vara.



Iulie 2016

Locul de campare a fost perfect, mai ales pentru că era la umbră. Aveam la mine cartea Argentina, a lui Ioan Chirilă, chiar nu m-aș fi plictisit. Însă nu este în fiecare zi 23 August.

Muzeul sătesc Badea Cârțan din Cârțișoara are câteva camere și oferă niște informații interesante, mai ales legate de “traficul” peste munți de cărți în limbă română de pe la anul 1900.
Badea Cârțan.

01.jpg ( Size: 597.67k ) Number of downloads: 99


și muzeul sătesc care îi poartă numele.

02.jpg ( Size: 509.16k ) Number of downloads: 84


August 2002

Final de Transfăgărășan, aproape de intersecția cu DN 1.

03.jpg ( Size: 361.72k ) Number of downloads: 89


Atunci am mers până la Cârța de unde am luat un personal (trenul Regio de azi) până la Brașov. Țin minte că nașii s-au uitat la mine ca la o mare ciudățenie și sub nicio formă nu m-au crezut că veneam de pe Transfăgărășan.

Iulie 2016

În centrul Câtișoarei am virat drepta spre Arpașu de Sus.

04.jpg ( Size: 528.45k ) Number of downloads: 92


O fermă de bivoli, după ieșirea din Cârțișoara.

05.jpg ( Size: 595.8k ) Number of downloads: 82
06.jpg ( Size: 523.79k ) Number of downloads: 59


Singur pe drum (DJ 105P) între Arpașu de Sus și Ucea de Sus

07.jpg ( Size: 314.33k ) Number of downloads: 62


Se schimbă județul, însă drumul rămâne bun.

08.jpg ( Size: 360.05k ) Number of downloads: 60


Vaci si bivoli.

09.jpg ( Size: 377.68k ) Number of downloads: 57
10.jpg ( Size: 606.45k ) Number of downloads: 50


La ieșirea din Ucea de Sus, stânga spre Ucea de Jos.

11.jpg ( Size: 390.09k ) Number of downloads: 52


Calitatea drumului (DJ 105C) mai scade, însă nimic grav.

12.jpg ( Size: 532.13k ) Number of downloads: 54


Relativ repede am ajuns la DN 1.

13.jpg ( Size: 382.48k ) Number of downloads: 59


Deși nu-i nicio plăcere, se poate merge bine cu bicicletă pe marginea lui DN1.

14.jpg ( Size: 440.82k ) Number of downloads: 62


Calea ferata care merge spre orașul Victoria și combinatul chimic de lângă oraș.

15.jpg ( Size: 602.4k ) Number of downloads: 65


În gară la Ucea.

16.jpg ( Size: 631.46k ) Number of downloads: 73


Înca o utilizare a sacului de rafie este că se pot comasa toate bagajele într-un singur loc. Altfel, singur fiind, mi-ar fi fost destul de greu sa mă descurc cu bicicleta și cu cinci piese de bagaj (genta de ghidon o aveam pe umar).
Plus că bagajele sunt protejate de praf, mizerie, zgărieturi, agătări, etc.

Trenul a avut cam vreo oră întârziere, însă având la mine o carte a lui Ioan Chirilă nu a fost nicio problemă. Chiar o plăcere aș putea spune.

Pe peron mai era un biciclist. Avea un MTB cu niste anvelope cramponate si cu un balon foarte mare, plus un rucsac măricel în cârcă.
Cu toate astea, mi-a spus (după ce s-a uitat la ora unei poze din telefon) că a făcut 7 ore de la Curtea de Argeș la Bâlea Lac (peste 80 km), ceea ce m-a făcut să ma uit la el ca la Iron Man.
Văzându-mi mirarea, omu’, diplomat, a încercat să îmi explice că nu a avut multe bagaje cu el și că din acest motiv a mers mai repede.
Era foarte mirat că a abia găsise cazare la Cârțisoara cu o seară înainte și mi-a spus că nu se aștepta ca și aici să fie la fel de aglomerat ca și pe valea Prahovei.

Bicicleta si sacul de rafie, în vagonul cu loc pentru biciclete.

17.jpg ( Size: 307.63k ) Number of downloads: 93


Până la București nimic deosebit, doar aglomerație mare de bicicliști după Predeal, însă ne-am descurcat.

La Câmpina s-a urcat un cuplu care abia se apucase de ciclotursim si prima lor iesire cu cortul fusese la lacul Paltinul.
El băiat bun, ea cam crizată pe motiv că nu a putut sa își cumpere bilet pentru bicicletă de la casa de bilete din gara Câmpina. Am încercat să o lămuresc ca locurile pentru biciclete sunt limitate și că o idee bună este biletul on-line, însă n-am reușit.
Până la urmă a calmat-o nașu’ care i-a găsit un loc pe scaun în vagon, așa că până la București a fost liniște.

Cam asta a fost.
Deși am trecut prin locuri cunoscute (mai puțin bucata finală dintre Cârțișoara și Ucea) mi-a plăcut la nebunie tura asta. Cireașa de pe tort: dormitul în cort și spălatul la râu.
Sper să mai repet exepriența asta de multe ori în anul care tocmai a început.

Dacă are cineva vreo întrebare, cu cea mai mare plăcere.

This post has been edited by gibonu: 9 Jan 2017, 19:25


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreist
post 9 Jan 2017, 19:38
Post #58


betiv fumator consumator de porc


Group: Members
Posts: 819
Joined: 24 November 14




corbex, tu ce club visezi pe Transfăgărășan ? Aveti posibilitatea de a dezvolta mini-afaceri pe langa obiective turistice, ca asta inseamna turismul. Daca va complaceti si lasati asa zisii tigani sa va ia locul, bravo lor. Se genereaza locuri de munca si impozite pentru nea' dragnea. Si da, eu ma duc la munte/mare sa cumpar/sa cheltuiesc pe servicii, nu cumpar salam de la kaufland sa-l car 50 km si sa-l mananc cu praz in mijlocu' transfagarasanului ca-i mai ieftin asa, prefer le dau bani celor care se ocupa de locul respectiv.

This post has been edited by andreist: 9 Jan 2017, 19:40


--------------------
Renault W209/R129/Symbol M113/K9K 702
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 9 Jan 2017, 19:58
Post #59


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Du-te la Amara, e mai aproape si mai ieftin. Oricum nu-ti spune nimic un apus de soare, un susur de apa, un fosnet de padure. Afacerile sint in vale, la baza transfagarasanului, sub forma de pensiuni si restaurante. Nu trebuie suite in virful muntelui. Dar vorbesc degeaba. Ti se intimpla sa arunci petul gol pe geamul masinii? Sau pe unde opresti sa-ti faci selfie?


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bicicleta galbena
post 9 Jan 2017, 20:08
Post #60


Sunt nembru, domnule!


Group: Members
Posts: 2.064
Joined: 29 January 13
From: Bucuresti




QUOTE(corbex @ 9 Jan 2017, 20:58)
Ti se intimpla sa arunci petul gol pe geamul masinii?
*


Da, daca nu gaseste un cos de gunoi in maxim 50 de metri. A mai fost.



--------------------
Peugeot 407 1.8 16v 2005 , ex-Dacia Solenza 1.4 Mpi 2003
____________________________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages < 1 2 3 4 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 20th April 2024 - 02:03
Dacia