Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Renault Megane 1.5, 2005 merita?

octavian.pascu
post 8 Sep 2010, 14:04
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 8 September 10




Salut,

Am marea rugaminte in a ma sfatui in cumpararea unui Renault Megane 1.5 model 2005
Rog proprietarii acestui model sau cei priceputi sa-mi spuna care sunt plusurile, minusurile acestei masini
Moldelul pe care am pus ochii are:

66,200 km, 82CP (60kW), 1500 cm³, diesel, negru-metalizat, ABS, geamuri electrice, oglinzi electrice, aer conditionat, tapiserie piele, jante aliaj, controlul tractiunii, inchidere centralizata, alarma, airbag, radio/CD, servo directie, imobilizator, computer bord, ESP, proiectoare ceata, geamuri colorate

Ma sperie piesele, citesc ca ar fi foarte scumpe.

Mentionez: acum am facut rost de bani si trebuie sa-mi iau masina urgent, mi-ar fi de folos niste sfaturi cat mai rapid.

Va multumesc anticpat.


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition, 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aleksanders
post 8 Sep 2010, 14:08
Post #2


.


Group: Members
Posts: 2.976
Joined: 6 November 07
From: ...




ce pret are? si daca are distributia schimbata?


--------------------
. . . - .
....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
octavian.pascu
post 8 Sep 2010, 14:11
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 8 September 10




5000 euro
distributia nu stiu daca a fost schimbata

dar in mare asta e doar una din zecile de variante asemanatoare... deci masini sunt, nu neaparat asta, pe mine m-ar interesa cum ziceam:

- Rog proprietarii acestui model sau cei priceputi sa-mi spuna care sunt plusurile, minusurile acestei masini
- Ma sperie piesele, citesc ca ar fi foarte scumpe.

Multumesc.


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition, 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinCT
post 8 Sep 2010, 14:22
Post #4


Honor et Patria


Group: Members
Posts: 3.441
Joined: 22 July 07
From: Constanta




Sunt cateva probleme des intalnite unele mai costisitoare decat altele. Blocul optic se mai strica, macara electrica, manerul de la frana de mana si alte plastice dar nimic major. Eu de exemplu am 88k km si nu am avut probleme la motor, directie sau electronice. La 5000 km daca e masina fara probleme si cu reviziile la zi eu cred ca merita banii, in special la ce consum are.


--------------------
Renault Megane Sport Tourer 2012 Privilege 1.5 dCI - CT-XX-LEA
Citroen C4 1.6 HDi 2006
Clio III 1.5 dCi Expression 2007
EX: Megane Sedan II.1 1.5 dCi Expression 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aleksanders
post 8 Sep 2010, 14:23
Post #5


.


Group: Members
Posts: 2.976
Joined: 6 November 07
From: ...




un mare plus pentru acest motor este consumul scazut
minusuri - mult plastic- deci greierasi; - uneori mai pica injectoarele, destul de scumpe- eu am un megane cu 60k si inca nu au cedat, deci cum iti este norocul, si un alt minus intalnit la masina mea - toata partea fata - pivoti,bucsi si ce mai tine de directie destul de slaba - in rest o masina care isi merita banii


--------------------
. . . - .
....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
octavian.pascu
post 8 Sep 2010, 14:50
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 8 September 10




cat de scumpe sunt injectoarele? se intampla asa des? cam la cati km?

va rog sa mai ma dumiriti toti cei trecuti prin rele dai si prin bune cu renault megane...
care sunt plusurile / minusurile masinii?

e costisitoare intretinerea? reviziile? piesele? performante!

Multumesc anticipat pentru bunavointa.


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition, 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mookie
post 8 Sep 2010, 15:26
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 20 November 09




In primul rand verifica daca are km reali. Daca sunt reali eu cred ca merita banii.

Eu am un megane 2 din 2007 si nu am avut nici o problema pana acum. Practic nu am schimbat nimic in plus fata de consumabile.
Reviziile sunt scumpe doar daca te duci la reprezentanta in caz contrar costurile scad cu 30 - 40%.


--------------------
Renault Megane 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gabi
post 8 Sep 2010, 15:35
Post #8


Preacuvincios moderator


Group: Members
Posts: 591
Joined: 25 July 03
From: Bucuresti




am un megane 2 din 2004, 1.5 dci - 76 kw. eu il am din 2006, deci 4 ani si ceva
pana acum am schimbat:
- bielete de directie ( 100 ron bucata) : 400 ron ( 200 acum 2 ani , 200 acum)
- tampon motor ( 400 ron)
- curea accesorii - 60 ron
- revizii de aprox 400 ron revizia ( filtre, ulei)
- placute de frana 600 ron ( de doua ori pe fata, odata pe spate)

pana acum am facut 54.000 km, si masina 2 ani a stat in garaj.

Per total masina este ok, preturile sunt mai mult decat ok la piese.
Piesele majoritatea sunt aftermarket, insa nu cele mai ieftine.
Service-ul, insa in marea majoritate a fost service renault.


--------------------
Renault Megane 2 bicorp 2004 - 1.5 dci Conf Exp - XXXXXXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinCT
post 8 Sep 2010, 15:50
Post #9


Honor et Patria


Group: Members
Posts: 3.441
Joined: 22 July 07
From: Constanta




Ce modificari/reparatii a suferit a mea:
- filtre + ulei in fiecare an (400-500 RON)
- kit distributie (vreo 900-1000 RON)
- frane fata + spate ( aprox 400 RON)

- schimbat de 3 ori macaralele ( prima oara pe garantie), vreo 1200 RON la reprezentanta si mult mai ieftin la dezmembrari sau kituri de reparatie cu 100 RON
- reparat panglica bloc optic (unul nou e 450 RON, paglica o repari cu 150 RON)
- reparat maner frana de mana (DIY)
- desfundat/modifcat scurgere AC (DIY)

Urmeaza:
- schimb bielete de directie + capete de bara ( vreo 500-600 RON)
- schimb tampon hidroelastic (400 RON)
- schimb sonda marsarier (100-200 RON)

Probabil eu am fost si mai ghinionist cu masina de am avut multe probleme, altii nu au avut asemenea necazuri. Ti-am dat o idee cam la ce sa te uiti cand vezi prima data masina.

Manopera si piesele costa excesiv de mult in reprezentanta si nici nu sunt profesionisti, cel putin asta e parerea mea dupa ce experiente neplacute am avut. Daca iti cumperi piesele din magazine si manopera o faci in alte locatii de regula ies mai ieftin cu cateva milioane bune. De exemplu in CT o revizie de ulei+filtre costa 950 RON la reprezentanta. Daca le faci singur sau la un particular iesi pe la 500 RON de toate.
Cat despre partile bune:
- o placere de condus la drum lung, cel putin asa consider eu
- consum obscen de mic; eu fac aproximativ 1000 km la plin in oras
- portbagajul si locurile din spate ofera un spatiu mai mult decat necesar, ai loc sa transporti si obiecte mai voluminoase sau pasageri mai corpolenti
- motorul este foarte robust, nu am auzit sa aibe probleme majore
- ofera o protectie sporita; in caz de accident frontal/din spate la 20-30 la ora inafara de zgarieturi pe bara si cateva plastice rupte masina nu pateste nimic; in caz de accident serios ai 5 stele Euro NCAP

This post has been edited by SorinCT: 8 Sep 2010, 16:01


--------------------
Renault Megane Sport Tourer 2012 Privilege 1.5 dCI - CT-XX-LEA
Citroen C4 1.6 HDi 2006
Clio III 1.5 dCi Expression 2007
EX: Megane Sedan II.1 1.5 dCi Expression 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
99AIM
post 8 Sep 2010, 16:32
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 26 June 05




Parerea mea total dezinteresata este ca la banii astia cu echipare full masina nu are km reali....Daca e din 2005 este euro 3 si la astea cade injectia in draci iar asta implica o reparatie de minim 10000 ron adica schimbat conducte,rampa comuna ,pompa de injectie,injectoare....Daca tot vrei M2.1 macar uita-te dupa un 1.9 dci ca asta are o incidenta de defectare a injectiei mica, ce bomoana de 1.9 dci estate are un vecin al meu si tot din 2005....a luat-o sh la vreo 130k de km din De si acu are in jur de 150k de km fara sa schimbe mai nimic la ea iar eu la 37k de km schimba tampoane la tobe,bielete,tampoane motor....
Eu unul sunt convins ca ceea ce a vandut Renault in vest are alta calitate fata de cele vandute la noi made in turkey, de ce nu mi-am luat eu estate-ul ce-l gasisem din France la 90k de km cu navigatie,piele... 1.9 dci si mai ieftin decat asta? am vrut masina cu km putini, gata inmatriculata....


--------------------
Clio III ph 1 Renault Fluence ph 2 1.6 dci - CT 99 xxx
Sufletele mari au intalnit intotdeauna opozitie din partea mintilor mediocre. (Albert Einstein)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iuiu
post 8 Sep 2010, 17:19
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 216
Joined: 7 January 08
From: Iasi




Cu injectia care cade in draci la euro3 e poveste sau chestie de noroc. Am 150.000 km cu meganul din 2004 si motorul, inclusiv injectia, functioneaza perfect si sunt piesele originale. Intradevar toata suspensia pe fata este putin sensibila la drumurile noastre dar preturile pieselor nu sunt mari deloc. Daca sunt adevarati km aceia masina face toti banii.


--------------------
Renault Kadjar&Megane 2017 1.2 TCE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ric26ct
post 8 Sep 2010, 18:52
Post #12


ric26ct


Group: Members
Posts: 461
Joined: 19 February 10
From: Constanta




Megane 2005 motor 1,5 dci 74 kw, 126 000 km luat sh :

- telescoape la 60 000 km
- tampon hidroelastic la 120 000 km
- bielete directie + bielete antiruliu
- pacute frana de 3 ori fata , 1 data spate+ discuri frana fata
- injectoare + pompa de inalta la 105 000 km
- urmeaza bucsele la puntea spate

Ma pot declara multumit de ea cum se comporta pe sosea, confort, consum singurul minus momentan este scartaitul ventilatorului de la clima.

Spre informarea ta un injector era cam 1100 ron iar pompa vreo 2000 . Am inteles ca ar merge reconditionate cu bani putini, eu am luat tot ansamblul nou, pt ca asa am considerat ca e mai bine. La ora actuala merge perfect.

Ma cam indoiesc de kilometri aia care ii zici tu parerea mea e ca o medie pe an a kilometrilor la o masina de familie nu are cum sa fie mai mica de 10000 km. Cine a dat bani pe masina asta in 2005 cu echipare full nu a luato sa stea cu ea in fata blocului sau in garaj indiferent cat ar incerca samsarul sa te convinga.

La 5000 de euro si dotarile care le are nu vei fi dezamagit de ea, clar, insa niste banuti mai mult ca sigur iti va manca anual cu intretinerea si unele piese care cad, eu zic sa te gandesti daca ai si un buget minim de 500-700 de euro pe an pt intretinere, mie cam asa imi mananca intretinerea ei de la silicon la piese schimbate.

Multa bafta !!!


--------------------
renault megane 2 2005, 1,5 dci 101 cp, confort-expression
Skoda Octavia 1,9 tdi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mibuletz
post 8 Sep 2010, 20:26
Post #13


MIB


Group: Members
Posts: 184
Joined: 22 September 08




Nu cred ca pica in draci cele cu 82 cp , nu mai generalizati aiurea a mea are 110000 de km si nu are nici o problema o am de 1 an jumate si am facut 40000 de mii de km cu ea fara nici o problema , face zilnic 100 de km si merge perfect .

This post has been edited by mibuletz: 8 Sep 2010, 20:28


--------------------
Renault Megane Sport Tourer 2013/1.5 DCI 110 / Bose Edition
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinCT
post 8 Sep 2010, 20:35
Post #14


Honor et Patria


Group: Members
Posts: 3.441
Joined: 22 July 07
From: Constanta




Nu e vorba de generalizare, nu TOATE masinile raman fara injectoare. E vorba despre o problema des intalnita in randul acestor masini ce nu trebuie ignorata. Majoritatea nu vor avea aceasta problema dar omul trebuie sa fie constient ca exista sanse sa se intample.


--------------------
Renault Megane Sport Tourer 2012 Privilege 1.5 dCI - CT-XX-LEA
Citroen C4 1.6 HDi 2006
Clio III 1.5 dCi Expression 2007
EX: Megane Sedan II.1 1.5 dCi Expression 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mibuletz
post 8 Sep 2010, 20:37
Post #15


MIB


Group: Members
Posts: 184
Joined: 22 September 08




Asa exista sanse sa se strice orice masina , daca citesti orice forum o sa observi ca nu exista masini fara probleme si daca pleci cu gandu ca o cumpar si se strica mai bine renunti , eu zic ca depinde mult de tot si de noroc si mai ales sa verifice foarte bine masina inainte de cumparare


--------------------
Renault Megane Sport Tourer 2013/1.5 DCI 110 / Bose Edition
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crisglam
post 8 Sep 2010, 20:48
Post #16


Membru


Group: Members
Posts: 102
Joined: 22 September 09




Orice masina se strica, asa este, insa Sorin are dreptate, unele masini sunt mai predispuse la a se strica, un exemplu poate fi si motorul 2.0 TDI PD. Si crede-ma, am vazut multe motoare 1.5 la care au picat injectoarele, pe cand la 1.9 mai rar. Aici e problema, motorul de 1.5 e mai vulnerabil


--------------------
Renault Megane 2.1 1.9 dCi 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinCT
post 8 Sep 2010, 20:50
Post #17


Honor et Patria


Group: Members
Posts: 3.441
Joined: 22 July 07
From: Constanta




Evident, toate piesele au sanse sa se strice dar sansele sa se strice injectoarele sunt mai mari decat celelalte piese din compartimentul motor smile.gif


--------------------
Renault Megane Sport Tourer 2012 Privilege 1.5 dCI - CT-XX-LEA
Citroen C4 1.6 HDi 2006
Clio III 1.5 dCi Expression 2007
EX: Megane Sedan II.1 1.5 dCi Expression 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nelutu19812010
post 8 Sep 2010, 22:53
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 2 September 10
From: BRASOV




Salut! Eu am un megane break din 2005 si in afara de schimbat un telescop si consumabile(ulei,filtre,placute,distributie)nu am avut nici o problema si am 155000km.


--------------------
renault megane 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
calinu'
post 9 Sep 2010, 00:12
Post #19


Membru


Group: Members
Posts: 176
Joined: 11 December 08




si eu tot motorul de 82 de cp il am, am 118000 de km cu ea si inca merge foarte bine, la motor nu am schimbat decat consumabile


--------------------
Renault Megane 2 2005
17" sunroof:X
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clr
post 9 Sep 2010, 08:23
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.729
Joined: 24 February 03
From: Bucuresti




@RamboX: 10.000 ??? Adica aproape 2500 Euro????
Pai la cat da pe masina aia, in caz ca-i pica mai repede o dezmembreaza decat sa o repare.
Banuiesc ca totusi problema la care te referi tu e una la care iti pica si trebuie sa schimbi absolut tot, chiar trebuie sa fii ghinionist sa ajungi la un asemenea nivel.
Eu am un prieten care a lucrat la Cobalcescu si al carui tata si-a cumparat cam in acelasi timp cu mine un Megane, dar diesel. Recent mi-a spus ca l-a lasat partea de injectie si a bagat cca 1000 Euro sa o rezolve. E totusi de 2,5 ori mai putin.
Pe de alta parte, recunosc ca si eu ma tem de diesuluri sh, mai ales intr-o tara in care nu esti sigur niciodata pe km reali. Probabil ca diesel nu mi-as lua decat masina noua, sh numai benzina.


--------------------
Ex Renault Megane 2003
Cand ai încercat totul si nimic nu a mers, citeste instructiunile de folosire

User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
octavian.pascu
post 9 Sep 2010, 08:57
Post #21


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 8 September 10




Va multumesc mult pentru bunavointa

In zilele ce urmeaza ma voi interesa si va voi urma sfaturile intocmai
Oricum... daca mai apar sfaturi, pareri... voi urmari topicul.

Multumesc.


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition, 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
renutu
post 9 Sep 2010, 09:02
Post #22


lapin noir


Group: Members
Posts: 245
Joined: 2 June 08
From: Suceava/Iasi




135.000Km 82CP 2005, schimbat la ea pana acuma :
distributia de doua ori 60k km/120k km ~1200Ron de fiecare data
revizii din 10 in 10 mii ~ 400RON
placute frana fata 4 ori spate 2 ori - discuri fata 2 ori spate urmeaza
bielete + capete de bara la 90K Km ~450Ron cu tot cu geometrie
o conducta de ac ~ 600RON
sonda marsarier ~ 80RON
in rest motorina si drum bun. functioneaza ca in prima zi

e hatch sau sedan masina? daca e hatch eu zic sa o iei mai ales la banii astia, dar sa verifici KM

ah si inca o problema des intalnita la megane diesel/benzina caseta de directie troncane din cauza la o bucsa din interior dar se poate reconditiona la tg mures cu aproximativ 600~700 RON si nu o sa mai ai probleme cu ea.


--------------------
Renault Megane 3 GT 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
darem
post 9 Sep 2010, 09:27
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 617
Joined: 19 January 06
From: Constanta




Salut,

Posed una bucata MII 1,5dCI din 10.2005. In prezent are 91000km si cred ca va stationa destul de mult la valoarea asta avand in vedere ca am inceput sa o folosesc mai mult in weekend cand imi fac cumparaturile.
Revizii: primele doua revizii 15000 si 30000 (in realitate 13000 si 27000) au fost facute la R. C-ta cu consumabilele mele.
Urmatoarele 2 revizii au fost facute de mine (mi-am cumparat cheie de filtru ulei si prelungitoare si aveam acces la o rampa...acum nu mai am). De atunci la orice alt service mai mult de 40ron ptr un schimb de ulei si filtrul diesel nu mi s-a cerut.
La fiecare revizie am schimbat toate filtrele, inclusiv cel diesel, si nu am scos mai mult de 500ron/revizie.
La aprox 64kkm am schimbat distributia, si dupa multe cautari de preturi, am ales s-o fac la R. C-ta. Pret:910ron cu manopera pentru schimbarea tamponului hidroelastic (tamponul achizitionat de la Tracon C-ta: 360ron).
La revizia de 60kkm am schimbat placutele fata (asa zice cartea) erau cam 60% consumate
La revizia de 75kkm am schimbat placutele spate (asa zice cartea) ..erau si mai pline.
Per total: in PLUS fata de reviziile clasice recomandate pe care orice are grija de masina le face, eu am schimbat: tamponul hidroelastic, un parbriz (pe casco) si difuzoarele (4 bucati..am vrut un sunet mai bun si am instalat 2 pioneer-fata si 2alpine-spate).
Hibe: manerele interioare (un set schimbate pe garantie si acum de curand vopsite de mine) si o "mica" inundare in partea dreapta fata datorita infundarii scurgerii clima (pb rezolvata tot personal pe baza informatiilor de pe forum).

Nu-ti fac aceasta mica prezentare ca sa ma laud sau orice altceva poate veni in cap cuiva, ci doar sa vezi si exemplul meu de exploatare a unui MII 1,5dCI sedan privilege. recunosc ca si eu eram ingrozit pe la inceput cand citeam de injectie de preturi la revizii si altele cate mai sunt pe acest forum. Dar au cam trecut 5 ani si 90kkm cu istoricul de mai sus.
O fi bine, o fi rau...eu sunt multumit.



--------------------
renault megane SEDAN 2005 PRIVILEGE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bocazma
post 29 May 2018, 17:59
Post #24


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 14 October 17




Cati CP au motoarele de Megane break 1,5 DCI(2007-2008) in 6 trepte.Unii spun 1o3 altii 106 chiar si 110?
Ma poate ajuta cineva cu un raspuns 100%.


This post has been edited by Bocazma: 29 May 2018, 18:00


--------------------
Renault Megane 2008 1,5 DCI 106CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roby1308
post 31 May 2018, 07:40
Post #25


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 16 May 16




Din cate stiu eu 1.5dci(cu 6 trepte cum zici tu) are 103 cp si are DPF,iar normalul fara DPF are 105.Cele de pe Megane 2 nu au avut 110 cp,ci cele de pe laguna 3 si megane 3 si tot asa.


--------------------
Renault Megane 2.2 1.5 dci 86/Clio 3 1.5 dci 86 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 31 May 2018, 07:53
Post #26


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




QUOTE(Bocazma @ 29 May 2018, 17:59)
Cati CP au motoarele de Megane break 1,5 DCI(2007-2008) in 6 trepte.
Ma poate ajuta cineva cu un raspuns 100%.

Raspunsul 100% corect se afla DOAR dupa "decodarea" numarului VIN.....si difera functie de tara de livrare/norma depoluare printre altele.


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 20:11
Dacia