Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages  1 2 3 > »  
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Scaderi ale vanzarilor Renault in Romania

mafteilucian
post 8 Aug 2008, 16:14
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 42
Joined: 15 February 08




Vanzarile de autoturisme Renault sunt in continua si tot mai accentuata scadere. Din luna martie 2008 vanzarile au inceput sa scada cu 7,5% fata de perioada similara a anului trecut.
Ritmul s-a accelerat in urmatoarele luni: aprilie -8,1%, mai -21,6%, iunie -21,1%, conform Asociatiei Producatorilor si Importatorilor Auto din Romania (APIA).

http://www.apia.ro/publicatii-buletin.htm

In topul vanzarilor pe primele 6 luni, pe primul loc se afla Skoda (12.713), apoi Renault (10.923), urmat indeaproape de Volkswagen (10.149).
Ingrijorator este faptul ca, desi Renault si-a pierdut pozitia de lider pe care o ocupa cu putin timp in urma, locul pe care il ocupa in acest moment pare sa-i fie amenintat, nu numai de Volkswagen, dar si de Ford (9.350).
Judecand dupa declinul vanzarilor din Romania, cu siguranta peste maxim doi ani Renault va cobori pana pe pozitia 5, fiind intrecut chiar si de Hyndai, lucru de neconceput pana in urma cu doar un an.
Va invit pe toti cei care sunteti interesati de acest subiect sa "va dati cu parerea" fata de cauzele care au dus la aceste scaderi ale vanzarilor.
Din informatiile pe care le am, unele dintre motive ar fi "revigorarea" managementului vanzarilor, dar si calitatea redusa si deloc ieftina oferita clientilor pe partea de service.


--------------------
Renault Clio 2006 Symbol 1,5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexxutzu
post 8 Aug 2008, 20:58
Post #2


Member of Renault Forum


Group: Members
Posts: 567
Joined: 3 December 07
From: Bucuresti




Pai pretul exagerat al pieselor si al service-ului, dar cred ca siguranta masinilor lasa de dorit (parere personala).


--------------------
Renault Symbol Fidji 1.5dci 90cp Chip Dec. 2007
*Alpine CDE-101RM >Hifonics Titan TXi4000 >Hifonics ZEUS ZXi 4002>Infinity 9602i >Coustic CS502 > In Phase XTP62ND >In Phase IPC1D
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fan3
post 8 Aug 2008, 21:01
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 619
Joined: 1 January 05




taxa de prima imatriculare joaca un rol important...
iar modele care au scazut vanzarile renault sunt "masini nemtesti" iar romanu se pare ca asta vrea din ce in ce mai mult...


--------------------
* * * - *
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jri22
post 8 Aug 2008, 21:52
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 203
Joined: 4 January 07




calitatea este un motiv serios ptr declinul vinzarilor...noul laguna este un fiasco la vinzari...s-ar putea sa fie o catastrofa identica cu Velsatisul la vinzare(desi calitativ cele 2 modele sunt pintre cele mai bune de la reno)...interesant este pretul sh de la laguna:incredibil de mic...am vazut laguna dci din 2003 cu 6500e(foarte multe)ohmy.gif astfel de masina ajunge dupa 5-6 ani la 30% din pretul initial=>pierdere enorma(rar intilnita in lumea auto)


--------------------
renault clio 2002 1.2 16v HB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 8 Aug 2008, 22:59
Post #5


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




Cauza e una singura: Incompetenta Renault Romania.


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rty745
post 8 Aug 2008, 23:25
Post #6


Membru


Group: Members
Posts: 138
Joined: 31 December 04




Eu as zice ca tine de:
1. gama de modele e destul de invechita. Renault are in romania 2 modele de volum: Clio Symbol si Megane Sedan. Ambele sunt vechi dupa standartele de azi(symbol are practic 10 ani), si au de infrunta o concurenta tot mai agresiva - din partea unor modele cu pret comparabil dar mai noi. Kia Ceed de ex. a crescut enorm in vanzari si cred ca a furat multi clienti de la Sedan, poate si de la Symbol. Alt ex. noul Focus e oferit la preturi destul de bune (cu discount), iar dupa face lift arata trasnet.

2. pe langa asta romanii au mai multi bani decit acum 5 ani, si sunt ceva mai putin sensibili la problema pretului (critica acum cativa ani) , dar mai sensibili la imagine.
Vanzarile mari din trecut se intorc oarecum impotriva reno acum. Nu poti sa fii pe primul loc la vanzari si sa ai o imagine "excusivista". asa ca cei care vor sa fie un pic mai altfel (si cine nu vrea?) vor alege altceva - dac isi permit. Cred ca la noi muti inca vad o Skoda/VW ca pe o masina mai "aspirationala" decat reno - desi in vest ele sunt percepute f. similar din punctul asta de vedere (Skoda chiar mai jos)

Nu cred ca serviciile proste post vanzare sunt o cauza principala, pt. simplul motiva ca aceste servisii sunt la fel de proate la majoritatea barndurilor...daca intri pe forumul oricarei alte marci te convingi rapid. laugh.gif


--------------------
laguna 2.0 dci privilege 2008

ex. symbol 1.5 dci 80&65 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 8 Aug 2008, 23:32
Post #7


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




Io cred ca aia de la Renault Romania sunt atat de incompetenti incat acum cauta pe forumuri cauzele caderii in vanzari radmasa.gif


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Corbu'
post 8 Aug 2008, 23:32
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 763
Joined: 6 August 05
From: Canada




Corect, toti sunt la fel de prosti in service, dar Renault percepe ENORM pentru piesele de schimb. Exemplu concret > o saiba amarata ce tine boxa de la Logan prinsa in usa fata / 4 saibe la fiecare boxa / ~ 12.5 RON pe saiba pe cod de Renault si in punga Renault. 12.5 RON pe o amarata de saiba. Si lista poate continua. Jaful asta la drumul mare a inceput sa fie cunoscut printre romani si au inceput sa scada vanzarile. Simplu.

This post has been edited by Corbu': 8 Aug 2008, 23:33


--------------------
------- ------- -------

Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fan3
post 8 Aug 2008, 23:49
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 619
Joined: 1 January 05




intereseaza-te cat costa un etrier de avensis...si dupa aia o sa zici "Jaf la drumu mare "


--------------------
* * * - *
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dmc
post 9 Aug 2008, 11:39
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 703
Joined: 20 December 04
From: Bucuresti




Si eu sunt de parere ca au modele invhechite, iar noua Laguna este un fiasco la vanzari tocmai pentru ca au dat-o in bara cu designul exterior. Si cred ca s-au cam saturat romanii sa nu poata comanda tot felul de optionale care se regasesc in strainatate pe masini. Preturile practicate in service la unele piese este un motiv foarte serios pt declin. La fel si pretul manoperei.

Nu mai vorbesc de lansari de noi modele, care se face cu o anumita intarziere, ceea ce mi se pare cam jignitor pentur noi.

Eu sper sa le mearga cat mai prost ca poate asa or sa se trezeasca si ei la realitate si or sa-si schimbe politica fata de noi.


--------------------
Renault Megane II 2004 - 1.6 115
Megane 2 Sedan 1.6 115 Privilege
Iulie 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 9 Aug 2008, 11:43
Post #11


-


Group: Members
Posts: 21.839
Joined: 19 April 05
From: Romania




Noroc cu Dacia ...


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espace4
post 9 Aug 2008, 15:54
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 28
Joined: 14 November 06
From: vest




Cum sa nu scada vinzarile la Renault daca te certi 7 luni cu ei sa-ti schimbe in garantie o caseta de directie, si stai 14 zile sa-ti aduca un turbo la care timpul de manopera este normat 5,5 ore, si mai stai 7 zile in service pentru ca nu au o banala baterie si.......
Vina nu este a concesionarilor, care , normal, daca nu au piese nu au cu ce repara. Acum cind se prefigureaza o criza in toate domeniile economiei, eu zic ca politica RNR vs posesor auto Renault ar trebui schimbata radical. Pt ei a zicala "Clientul nostru stapinul nostru" este valabila pina ai semnat contractul.


--------------------
2xRenault Grand Espace 1,9dci; 3.0dci Nissan Navara Premium LE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aphophis
post 9 Aug 2008, 16:05
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.491
Joined: 14 January 06




ca peste tot in romania. asta insa nu scuza comportamentul renault.


--------------------
Kia Rio 2021 - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
balanel
post 9 Aug 2008, 17:16
Post #14


Transmisie automata - confort si siguranta.


Group: Members
Posts: 1.219
Joined: 29 September 06




Eu cred ca politica de preturi e un pic gresita. E prea mare diferenta de pret intre modelul de intrare in gama, Symbol, si urmatorul, Clio 3. Mai mult, Clio 3 e prea scump fata de concurenta, la nivel de dotare echivalent. Ca exemplu, sa comparam varianta dci 70 expression, 12300 euro, cu Grande Punto active m-jet 75, 11300 euro, sau C3 furio hdi 70, 11100 euro. Iar seria limitata Cosmopolitan e o mizerie, fara a/c si scaun sofer reglabil pe inaltime.


--------------------
chevrolet aveo sedan t300 LT+ a14xer - 1.4 benzina aspirat 100 CP/ 2013 (in curand alta masina, cu transmisie automata)
*********
Mwe Louis-Rene Panhard si Emile Levassor, inventatorii transmisiei manuale.
Fan Mircea Badea.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rtBK
post 9 Aug 2008, 17:30
Post #15


Unique like everyone else


Group: Members
Posts: 3.955
Joined: 19 January 08
From: Bucuresti




nu stiu de ce toata lumea spune ca l3 arata rau, in poze recunosc arata super aiurea, dar in realitate este o alta discutie si sa nu uitam varianta coupe.

Vanzarile alea scazute fata de vw si hyundai mai pot avea si motivul lipsei anumitor masini, mai exact clasa mica ( twingo ) care ar fi ridicat considerabil vanzarile. Asta in timp ce hyundai vinde masini mici cu design execrabil ( din punctul meu de vedere ).

Siguranta modelelor nu poate fi adusa in discutie, majoritatea avand 5 stele ( cu exceptie symbol ).

citroen c3? cine ar cumpara asa ceva?


Parerea mea este ca lipsa lui twingo a atras scaderea vanzarilor pentru ca traficul nu mai permite masini mari si romanii au inceput sa se reorienteze.


--------------------
Renault Clio 4GT Line 2017

Trek Valencia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Corbu'
post 9 Aug 2008, 17:42
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 763
Joined: 6 August 05
From: Canada




Adevarul ca Twingo ar da bine pe drumurile noastre, mai ales daca pretul este bun. De la disparitia Matiz-ului nu prea am mai avut vreo masina micuta de oras sa rupa gura targului ca vanzari. Sau nu numai pentru oras, pentru 2 persoane este suficienta si pentru exterior, este si economica.
C1 / 107 / Aygo incearca dar nu ies in evidenta, sunt si un pic cam scumpe pentru ce ofera, un Twingo zic eu ca ar face figura frumoasa.

This post has been edited by Corbu': 9 Aug 2008, 17:43


--------------------
------- ------- -------

Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jammix
post 9 Aug 2008, 19:18
Post #17


Membru


Group: Members
Posts: 137
Joined: 11 March 08




Renumele Renault, care la noi a ajuns sa insemne numai nervi, lucruri scumpe etc. Eu m-am confrutat cu asta in momentul in care mi-am cumparat un Renault. Multe sunt legende si total nefondate dar legendele circula mai bine ca faptele. Eu totusi sunt curios ce se va intampla odata cu aparitia Megane 3.


--------------------
Renault Megane 1.6 16v 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexC
post 9 Aug 2008, 20:30
Post #18


Vrum Vruuum


Group: Members
Posts: 1.651
Joined: 22 May 05
From: Bucuresti




Va recomand una rticol din revista "Capital" de saptamana asta, care arata clasele de masini unde s-au inregistrat scaderi si cresteri in ultimul an.

Pe segmentul A Renault nu are masina
Pe segmentul B family Clio Symbol a scazut vanzarile, lucru evident odata cu face-liftul Logan si aparitia din ce in ce a mai multi concurenti (Astra Classic, Hyundai Accent, etc)
pe segmentul B City Clio 3 are preturi foarte competitive, insa pretul mic al concurentei determina vanzari modeste. Castigatorii sunt Polo si Fiesta care sunt si cei mai vechi, insa au vandut ofertele de sub 10k eur. A incercat Renault sa contracareze cu Clio Cosmopolitan, insa romanii obisnuiti cu doatri bune de la Renault nu au inteles ca modelul asta este facut special sa concureze cu cheliosii Polo si Fiesta si l-au penalizat pe ansamblu (exemplu cu 4 posturi mai sus, unde balanel nu a comparat cu variantele execrabile fara ABS ale concurentei, a dat verdictul din prima).
Pe segmentul C Megane este cel mai vechi model de pe piata, si era normal sa scada in vanzari, pe fondul imaginii devenite destul de comuna, a lipsei posibilitatilor de personalizare ale masinilor si a garantiei de doar 2 ani.
Pe segmentul D nu cred ca se astepta cineva ca Laguna sa devanseze Passat sau Mondeo in vanzari, insa ritmul de vanzari din Romania e mai slab decat cel din Vest.

Skoda a crescut in vanzari pe fondul cresterii vanzarilor clasei C, cu O1 si O2, iar VW a crescut din vanzarile Polo si Golf.

Cum spunea si un coleg mai sus, s-a dus vremea cand Renault vindea in Romania dublu cat urmatorul concurent si trata clientul cu fundul. Romanul castiga acum poate mai bien ca alti vecini de mai la Vest si are pretentii din ce in ce mai mari de la masinile pe care le cumpara. Renault va continua sa scada, si eu cred ca in 2-3 ani de zile se va stabiliza pe un loc 4-5, dupa VW, Skoda si Ford.


--------------------
Renault Laguna III Privilege 2.0dci CVA 150CP
Butoanele ne fac viata mai frumoasa :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
balanel
post 9 Aug 2008, 22:55
Post #19


Transmisie automata - confort si siguranta.


Group: Members
Posts: 1.219
Joined: 29 September 06




Romanul, si eu de asemenea, prefer a/c-ul abs-lui. Stiu ca dpdv al sigurantei e foarte bun abs-ul, si chiar m-a scos din cateva situatii nasoale, dar totusi, fara a/c, e cam greu...
In al doilea rand, Clio Cosmopolitan are pret asemenator cu al celor 2 exemple pe care le-am dat, care au toate dotarile, inclusiv abs.
In al treilea rand, cea mai mare problema a acestui model nu e lipsa de dotari, cele mai multe fiind optionale, inclusiv a/c si abs, ci lipsa, macar optionala, a dotarii "scaun sofer cu reglare pe inaltime". In afara faptului ca era de bun simt sa fie standard asa ceva, adica chiar nu cred ca costa asa mult, lipsa lui ca dotare optionala ma face pe mine, client, sa ma gandesc ca Renault nu ma respecta. Pai ce facem, ne intoarcem la pernele sub fund?


--------------------
chevrolet aveo sedan t300 LT+ a14xer - 1.4 benzina aspirat 100 CP/ 2013 (in curand alta masina, cu transmisie automata)
*********
Mwe Louis-Rene Panhard si Emile Levassor, inventatorii transmisiei manuale.
Fan Mircea Badea.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 10 Aug 2008, 15:28
Post #20


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




pai cum sa nu scada vanzarile cu asa un management. nu pot sa nu fiu de acord cu ssilviu.

s-au trezit si ei la un an de la lansare sa aduca koleos. si prezinta 2 masini la baneasa city timp de 2 zile. si alea cu numere de germania. cred ca s-au trezit e mult spus.

norocul lor ca masinile s-au vandut singure, ca ei nu au reusit decat sa intareasca falsa idee ca masina germana e mai buna.

acum 10 ani mergea sa ai la vanzare doar cateva modele, pret mic si service ieftin. chiar si cu garantia de 18 luni.
da acum nu mai merge. nu poti sa vi cu laguna 3 si sa nu ai disponibila navigatia si sa te bazezi tot pe ideea, masina budget.


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aphophis
post 10 Aug 2008, 18:20
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.491
Joined: 14 January 06




managementul ala (local) nu da si el socoteala cuiva, care sa ii ia capul daca nu da rezultate multumitoare?

This post has been edited by aphophis: 10 Aug 2008, 18:28


--------------------
Kia Rio 2021 - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xcss
post 10 Aug 2008, 18:27
Post #22


Born to Be Epic


Group: Members
Posts: 1.669
Joined: 24 August 07




Ceva masuri probabil ca se vor lua, dar nu stiu daca vor fi in stare sa faca legatura dintre scaderea vanzarilor si relatia cu clientul post-vanzare. Probabil ca n-au invatat ca nu e greu sa ajungi primul, dar e extrem de greu sa te mentii.


--------------------
- - -
Mit der Dummheit kämpfen Götter selbst vergebens.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 11 Aug 2008, 10:26
Post #23


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




QUOTE(aphophis @ 10 Aug 2008, 19:20)
managementul ala (local) nu da si el socoteala cuiva, care sa ii ia capul daca nu da rezultate multumitoare?
*



Pai e simplu. Aia de mai sus, impun lui Renault Romania un target de vanzari. Din moment ce a fost atins in toti anii pana acum, i-a durut in ... Inutil de spus ca cei de prin managementul Renault Romania nu au auzit de conceptul de dezvoltare durabila. Cred ca te iau si la palme daca le zici ceva de asta. Ei cred ca ii injuri .. or smth ..

This post has been edited by ssilviu: 11 Aug 2008, 10:33


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ncristi
post 11 Aug 2008, 11:07
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.910
Joined: 9 April 05




Calitatea slaba a anumitor modele + incompetenta renault romania.

Pe de alta parte modelul megane, chiar daca la inceput s-a bucurat de succes enorm a fost genul de masina pe care multi clienti nu ar mai cumpar-o a doau oara (skoda spre ex - octavia 1 a catigat clienti pentru oct.2) . Un client castigat acum 3-4 ani acum este unul pierdut pentreu renault.

Politica lor de kkat i-a adus in situatia asta si cred ca o sa se agraveze...si nu numai in ro. o sa pateasca chestia asta.

Sper ca pentru renault sa fie un dus rece...si sa nu fie prea tarziu.

This post has been edited by ncristi: 11 Aug 2008, 11:08


--------------------
Renault kadjar - 1.2 tce 130 hp ZEN - 2017
Sandero stepway 0.9 tce
Ford focus 1.6 tdci 110 hp
Ford ecosport 1.0 ecoboost 125hp
Skoda octavia 1.2 tsi 105 hp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A l e x
post 11 Aug 2008, 11:10
Post #25


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




Lasa-i sa vanda cat mai putin, ca pana acum tocmai faptul ca vindeau mult, in orice conditii, i-a facut sa-i doara fix in posterior.


--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
elnego
post 11 Aug 2008, 11:17
Post #26


Membru incepator


Group: Members
Posts: 56
Joined: 28 January 08




Unul din principalele motive pentru scaderea vinzarilor este cred , calitatea si probitatea profesionala a dealerilor care fac vinzarea si service-ul . O sa revin in curind cu relatarea problemelor pe care le am cu Meganul in garantie.


--------------------
Renault Megane Estate 1.5 DCI 2008 - PH 57 XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madkat
post 11 Aug 2008, 12:35
Post #27


™™™™™™™™™


Group: Members
Posts: 2.351
Joined: 3 May 05
From: Bucuresti




modele relativ invechite, si facute prin tari indoielnice gen turcia, la preturi nu tocmai mici... cu exceptia unor oferte...

stiu deja pe multi (cunostinte, prieteni) care la gandul unei masini noi scoteau din calcul reno - exact din cauzele astea - si au sfarsit prin a lua "nemtesti" chele - gen fabia de 55cp sau astra classic de 1.4 ... datorita "calitatii" si locatiei de fabricatie (chiar daca astra nu se fabrica in germania)

asta coroborata cu dealerii de cacao... care nu au nici cea mai vaga idee ce sa faca cu un client cand le intra in showroom...


--------------------
Alfa Romeo & VW 156 2.5 V6 & Bora TDI 1999 & 2001
Hoping for the best, and expecting the worst
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 11 Aug 2008, 13:05
Post #28


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.906
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Postul de mai sus zice multe depsre inteligenta pritenilor tai, dar putine despre vanzarile lui renault.
Evolutia pietei per total cum a fost, tot crestere a vanzarilor?


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 11 Aug 2008, 13:24
Post #29


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




QUOTE(madkat @ 11 Aug 2008, 13:35)
stiu deja pe multi (cunostinte, prieteni) care la gandul unei masini noi scoteau din calcul reno - exact din cauzele astea - si au sfarsit prin a lua "nemtesti" chele - gen fabia de 55cp sau astra classic de 1.4 ... datorita "calitatii" si locatiei de fabricatie (chiar daca astra nu se fabrica in germania)


Bine, nu este mai putin adevarat ca si incultura auto de la noi din tara este una din cauzele scaderii vanzarilor, in ciuda dezvoltarii cailor de comunicare. Faptul ca Renault a vandut bine in trecut se sparge iar in capul lui, pentru ca bizonul roman intra pe forum, vede o groaza de probleme la Megane dar uita sa le raporteze la numarul de masini vandute. Si trage imediat concluzia ca masina se strica des. Plus de asta, faima renault a fost de exemplu patata si de importul masiv de masini second hand a unor modele gen Megane 2.1 sau Laguna 2.1 care nu au fost monumente de fiabilitate si s-au comportat mai slab decat suratele germane.

Pe cand la Skoda de exemplu, a fost invers, fiabilitatea buna dovedita de Ocatavia 1 si Fabia 1 a dus la niste preturi uluitoare la noile generatii. De exemplu pe mine ma mira si acum cand mai vad oameni care spun ca Skoda este o marca cu un raport excelent calitate pret. Pur si simplu ma uluiesc. Cand o O2 la dotari echivalente cu un Megane este mai scumpa cu vreo 4000-5000 de euro. Ok, bun, poate O2 o fi peste Megane, dar eu zic ca in nici un caz incat sa merite o diferenta si de pana la 30% in pret. Asta la dotari echivalente. Sau mai vad oameni care isi cumpara Fabia 2 cu motor de 1,4 tdi de 80 de cp si dau pe ea 17.000. Si culmea mai radiaza de fericire ca ce alegere buna au facut. Cand la banii aia gaseai numeroase compacte chiar mai dotate si mai puternice. Nu mai zic de Clio 3, ca iti luai unul full de tot cu trapa si xenoane si orice om cu minte la cap ce a mers si cu Clio 3 si cu Fabia 2 ar spune ca modelul frantuzesc in nici un caz nu e mai prejos Fabiei. Si nu sunt oameni care au cumparat modelul pentru ca au vrut neaparat designul ala. Nu. Pur si simplu atat i-a dus capul. Au vrut masina, au avut un buget, s-au dus in primul showroom Skoda ca au auzit ei ca e masina buna si au plecat de acolo cu una. Fara sa se mai duca la orice alt concurent.

Clio 3 și Megane 2.2 in nici un caz nu sunt masini proaste, dar nu prea se mai vand, nu pentru ca sunt prea scumpe comparativ cu concurenta, ci pentru ca diferente intre ele si concurenta ca pret a devenit mai mica, masinile fiind in continuare mai ieftine la dotari echivalente.

Dar revenim tot la incompetenta Renault Romania, care nu a stiut sa prevada acest fenomen si a ajuns unde a ajuns. Cum iti asterni asa dormi.

PS. Toata piata a crescut. Chiar i-am explicat unei proaste de la Vocea Clientului ca din cauza atitutidinii de rahat pe care o au fata de clienti au ajuns anul asta sa faca jumatate din norma de vanzati. Tuta s-a ars imediat, cum ca de unde stiu, ca nu e adevarat, ca toata piata a scazut si cand i-am citit din Apia a tacut imediat.

This post has been edited by ssilviu: 11 Aug 2008, 13:30


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DRD
post 11 Aug 2008, 14:02
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 709
Joined: 20 September 06
From: Brasov




Inca un lucru care trebuie mentionat...in Romania imaginea Renault este asociata din pacate cu Dacia si o mare parte din piese sunt folosite la ambele marci lucru de neconceput cand Meganul tau pe care ai dat 15k are motor mai slab decat un amarat de Logan...aici nu mai pun reactia unui posesor de Logan care zica ca masina sa este foarte aseanatoare cu Meganul tau....nu are rost sa stai sa ii explici diferentele.


--------------------
Renault Megane 2 1.5 Dci Comfort Expresion 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages  1 2 3 > » 
Closed Topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd April 2024 - 17:26
Dacia