Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Bucse bara stabilizatoare

PhilipMorris
post 31 Mar 2011, 19:38
Post #61


dependent de internet banking


Group: Members
Posts: 708
Joined: 14 November 07
From: Where the streets have no name




Mi se pare corect.
Tot discutand, imi zice un baiat priceput ca pot incerca setul de bucsi de la bieleta antiruliu de la dacia 1300. numai bucsile, tre sa mearga pe axul original. O sa incerc, o bieleta este 10 ron. Ca un plus, chiar si bucsile centrale bara stabilizatoare s-ar potrivi. Merita incercat, si asa nu prea aveam de treaba zilele astea. smile.gif


--------------------
MK2 Black panther, sexiest hatchback ever TiVCT
Dacă vrei să iti arati superioritatea și ți-e rușine ca nu intelegi cuvintele potrivite, posteaza un link.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
verde
post 31 Mar 2011, 20:03
Post #62


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.127
Joined: 5 September 06
From: Pitesti




Eu am luat de Symbol cu 18 lei/buc dalea la kil fara ambalaj, mai pe toamna dar sunt prin balcon asteapta caldura. Alea de Dacie ma gandesc sa nu clantane surubu in contact cu bara antiruliu . Nu stiu exact cum vine ca n-am umblat pana acu. Si se gasesc doar cauciucele separat ptr alea de Dacie.


This post has been edited by verde: 31 Mar 2011, 20:05


--------------------
megane 3 /clio 4 ....dci 110 /1,2aspirat ....2015 /2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PhilipMorris
post 5 Apr 2011, 20:08
Post #63


dependent de internet banking


Group: Members
Posts: 708
Joined: 14 November 07
From: Where the streets have no name




cred ca nu, atata vreme cat le strangi in suruburi. zilele astea fac operatiunea, planul e facut sunt gata sa-l execut... smile.gif


--------------------
MK2 Black panther, sexiest hatchback ever TiVCT
Dacă vrei să iti arati superioritatea și ți-e rușine ca nu intelegi cuvintele potrivite, posteaza un link.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
serban24
post 5 Apr 2011, 21:00
Post #64


Membru autentic


Group: Members
Posts: 586
Joined: 30 September 09
From: BUCURESTI




am schimbat si eu bucsile azi, am pus swag...daca o sa tina f putin le voi schimba cu altele de origine
ce pot sa zic... s a redus sesizabil zgomotul in masina smile.gif la mine erau `sudate`, am desfacut piulita dar partea de mijloc a bucsei nu a vrut sa iasa neam ...asa ca am apelat la panza de taiat si am taiat partea de sus a surubului.


--------------------
toyota yaris 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PhilipMorris
post 9 Apr 2011, 15:05
Post #65


dependent de internet banking


Group: Members
Posts: 708
Joined: 14 November 07
From: Where the streets have no name




Am schimbat astazi bucsele cu cele de dacie, asa cum am specificat, si se potrivesc. Ambele parti, cea din stanga a necesitat si schimbarea surubului pe care vin bucsile deoarece era zob de rugina.
Pe partea dreapta era stricata doar bucsa care vine deaupra barei stabilizatoare. Asa ca am fost la un prieten care are un service, am luat o bieleta antiruliu de dacie, am scos o bucsa si am taiat-o cu un cater la jumatate pentru ca este prea groasa. Am strans surubul la loc si asta a fost.
Pe partea stanga, unde era cea originala, a trebuit sa mai fac o operatiune. Surubul bieletei era atat de ruginit incat nu mai putea fi folosit. Unul din baietii care m-au ajutat a avut geniala idee sa il inlocuim cu un prezon prindere injector de la Opel. Nu stiu unde este acesta, dar este de fapt un surub de 8 foarte lung, filetat numai in capat. Arata exact ca si surubul bieletei. Numai ca este nevoie de o saiba mare deasupra basculei.
Masina merge impecabil, azi dimineata i-am facut proba. Pana si baietii de acolo au fost sceptici la inceput, dar la final erau incantati. In loc de 80 ron bieletele care ma tineau cine stie cat, am cheltuit 0 lei ca bucsile astea le avea tipul pe acolo si nu prea le mai cauta nimeni. Imi pare rau ca nu am facut poze pe parcurs, dar eram plini de unsoare. In plus, operatia in sine este simpluta smile.gif


--------------------
MK2 Black panther, sexiest hatchback ever TiVCT
Dacă vrei să iti arati superioritatea și ți-e rușine ca nu intelegi cuvintele potrivite, posteaza un link.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 4 Jun 2013, 18:54
Post #66


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




Se poate sterge.

This post has been edited by ssilviu: 4 Jun 2013, 19:08


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danydci
post 20 Jun 2013, 11:58
Post #67


Membru


Group: Members
Posts: 133
Joined: 17 May 10
From: BUCURESTI




salutare , am si eu o nedumerire, acum o saptamana am schimbat la al meu clio din 2005, capete de bara si bielete de directie, cumparate din targ de la vitan de la cele 3 standuri care au numai piese de renault si logan.....ajung la service mecanicul (prieten cu mine) imi zice : capetele de bara arata bine dar bieletele nu imi plac . zic pune-le pe astea ca troncane rau.
am mers ce am mers vreo 2 zile, si acum am fost pana la tara si am mers pe piatra, si pe dreapta parca sub picioare asa la pasageru din dreapta troncane la orice piatra luata, mai demult am schimbat si bucsile de la bara stabilizatoare, dar a trecut ceva timp de atunci, pivotii sunt schimbati recent.....ce poate sa fie ? multumesc

20 Jun 2013, 17:25:
Nu ma ajuta nimeni???

This post has been edited by danydci: 20 Jun 2013, 17:25


--------------------
Renault Clio Clio 2005 - B 22 DCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexgeogabriel
post 20 Jun 2013, 21:37
Post #68


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.417
Joined: 24 September 11
From: Bucuresti




Eu stiam(din ce am citit pe aici) ca bieletele se manifesta asa, cand treci peste linii de tramvai sau pietre, daca mecanicul ti-e prieten, de ce nu il intrebi? Nu de alta dar tot a zis ca i se par suspecte.

This post has been edited by alexgeogabriel: 20 Jun 2013, 21:38


--------------------
Renault Symbol 2007, 1.4, 75cp, 8v - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexme24
post 21 Jun 2013, 11:15
Post #69


Membru autentic


Group: Members
Posts: 780
Joined: 23 September 09




Vezi sa nu ai troncaneli si din alte cauza: amortizoare, caseta de directie , pivoti etc. Eu am schimbat tot ce inseaman pe fata si abia asa am descoperit ca de fapt toata treaba era de la caseta, troncane la cea mai mica denivelare.


--------------------
Renault/Honda Clio 2/ Accord 2004/2008
Clio 2/Accord/Civic , 2004/2008/2008 1.5 dci / 2.4 VTEC / 1.8 VTEC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
loczero
post 9 Aug 2013, 01:35
Post #70


loczero


Group: Members
Posts: 62
Joined: 19 December 12
From: CT




am schimbat si eu de curand bucse bielete si park s-a produs o skinbare,,, sunt pe drumu bun , mai trebuie si altele skimbate se pare


--------------------
Renault Clio 2004 - CT-17-VIZ
http://www.cliodci.net/
http://www.cliosport.net/
Renault Clio Hatchback 2004 1.5 DCI 60kw -> need more pwr
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RoBerT_04
post 6 Jan 2014, 18:06
Post #71


Membru


Group: Members
Posts: 169
Joined: 15 April 12




ce diametru trebuie sa aibe bucsa ( cred ca acolo in interior ) fiindca ma intrebat vanzatorul ca daca are 21 mm sau 23 mm bara stabilizatoare. Oare cat este? pentru un megane 2 din 2005 1.6 16v estate( daca trebuiesc detaliile) .Multumesc!


--------------------
Renault Megane II 2005 1.6 16v 115 cp. estate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 6 Jan 2014, 18:39
Post #72


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Te-a intrebat vanzatorul pentru ca nu are posibilitatea fizica de masurare...si o cere programul de piese.
Tu ne intrebi pe noi...dar masina e la tine!

@+


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RoBerT_04
post 6 Jan 2014, 19:44
Post #73


Membru


Group: Members
Posts: 169
Joined: 15 April 12




asta intreb. Difera de la masina la masina? nu e standard la toate? sau ma gandesc la 2.1 e o dimensiune la 2.2 e alta. hmmm sau dupa motorizare.


--------------------
Renault Megane II 2005 1.6 16v 115 cp. estate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 6 Jan 2014, 19:50
Post #74


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Da difera pentru ca trenul de rulare este diferit functie de N variante chiar la aceeasi motorizare.
Te bagi sub masina si cu sublerul masori diametrul....si ai raspunsul exact.

@+


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RoBerT_04
post 6 Jan 2014, 19:55
Post #75


Membru


Group: Members
Posts: 169
Joined: 15 April 12




ms . asta o sa si fac. dar credeam ca am raspunsul direct biggrin.gif ca-i la fel la toate biggrin.gif


--------------------
Renault Megane II 2005 1.6 16v 115 cp. estate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Teodor Bogdan
post 22 Jul 2018, 08:27
Post #76


Membru


Group: Members
Posts: 150
Joined: 14 May 17




Salut! Cum se poate prinde la loc clema care ține bucșa de la bara stabilizatoare? Este aproape imposibil de comprimat, mai ales ca nu ai loc deloc.


--------------------
Renault Clio Symbol 2001 1.4MPI 8V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Yan78
post 25 Jul 2018, 07:34
Post #77


Membru autentic


Group: Members
Posts: 438
Joined: 31 July 10




Am patit-o si eu. Dar am dat vina pe faptul ca bucsele nu erau originale Renault si posibil si un milimetru in plus sa incurce la montaj. Pana la urma le-am lasat pe cele vechi care nu erau foarte uzate.
De unde ai cumparat bucsele?

This post has been edited by Yan78: 25 Jul 2018, 07:34


--------------------
Renault Clio Symbol 2008 1.5 dci
[URL=http://www.reno.ro/Folositi-functia-CAUTARE-t40668.html]Search cu incredere![/URL]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andutu
post 25 Jul 2018, 08:20
Post #78


Membru autentic


Group: Members
Posts: 682
Joined: 27 September 10
From: Bucuresti




Nu mai stiu exact cum am facut dar iti spun sigur ca am bagat o ranga cumva intre caroserie si clema parca de am reusit sa onpresez si altcineva o bagat surubul.E destul de naspa si greu data viitoare ma duc in service, nu merita chinuiala


--------------------
Renault Clio Symbol 1.5 dci 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Teodor Bogdan
post 25 Jul 2018, 11:44
Post #79


Membru


Group: Members
Posts: 150
Joined: 14 May 17




@Yan78 Bucsele noi sunt MOOG, de la Epiesa.
@andutu Am cumparat suruburi si pilite noi dupa codul OEM, dar cu un cm mai lungi. Voi folosi un spray siliconic sa ung clemele ca sa intre mai usor, presandu-le cu un cleste papagal. Surubul il voi strange cand masina sta pe roti, poate o sa fie mai usor. smile.gif


--------------------
Renault Clio Symbol 2001 1.4MPI 8V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
anti77
post 7 Dec 2019, 23:43
Post #80


IT Project Manager by day, amateur radio operator by night


Group: Members
Posts: 104
Joined: 23 May 11




Problema asta o am si eu, bara cu diametrul de 23mm, pe cutia bucsei barei stabilizatoare SWAG 60610003 scrie si codul renault 7700785788 (dat si de dialogys pt. masina mea), scrie si 21.5 pe piesa. Ar trebui sa fie compatibil cu cu cel original dat jos, piesa pe care scrie 7700436014. Masurat cu sublerul la exterior piesa noua e identica cu cea veche, pe interior e 21.5 cel nou, 23 cel vechi. Descrierea pe site de unde am cumparat piesa SWAG la 5 lei bucata mentioneaza tot 23mm, alte siteuri zic 21.5.

Presupun diametrul trebuie sa fie in interior 21.5 ca sa stranga bine pe o bara de 23mm.

Nicicum nu-l pot monta pe cel nou deoarece surubul nu e destul de lung sa prind clema peste bucsa, ca eventual sa-l pot comprima din surub. Totusi am reusit sa-l mai apropriu dar nu suficient, prin simpla curatare locului bucsei cu peria de sarma, smirgel pe bara, care e un pic ruginita. Vazelina siliconica o ajutat si ea se poate pozitiona usor bucsa pe bara. Deocamdata am abandonat masina asa suspendata in curte dupa 2 ore de chinuiala.

Probabil o sa fac maine o presa speciala si mai incerc asa, daca nu, trebuie sa pun inapoi cele originale care au deja o vechime considerabila, este mancat cauciucul dar inca isi pastreaza forma.

Recomandarea e sa nu incepeti in regim propriu aceasta lucrare.


--------------------
renault symbol 2011 1.2 16v
tel 0726 opt opt cinci cinci unu doi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Teodor Bogdan
post 8 Dec 2019, 10:30
Post #81


Membru


Group: Members
Posts: 150
Joined: 14 May 17




@anti77 nici eu nu am mai stat sa o pun la loc, era prea chinuitor. Am fost la service, unde s-a chinuit mecanicul (cu masina pe elevator) cam 45 minute pentru o bucsa smile.gif)


--------------------
Renault Clio Symbol 2001 1.4MPI 8V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
anti77
post 8 Dec 2019, 15:50
Post #82


IT Project Manager by day, amateur radio operator by night


Group: Members
Posts: 104
Joined: 23 May 11




Pana la urma am reusit si eu cu o simpla presa C am strans bara de caroserie pe verticala, si cu un surub mai lung (40mm in loc de 25mm) de inox am reusit sa-l prind si sa-l strang. Cu un cleste papagal am mai ajutat un pic clema sa pozitionez surubul.

Deci piesa era cea buna. Am lucrat (mai mult m-am chinuit) in total 4 ore, in pozitia culcat, fara elevator, masina fiind butuci.

Poate e placebo, dar mi se pare mai stabila masina in curbe, am mai strans suruburile la bieletele de la capatul barii.

This post has been edited by anti77: 8 Dec 2019, 15:51


--------------------
renault symbol 2011 1.2 16v
tel 0726 opt opt cinci cinci unu doi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 20th April 2024 - 03:29
Dacia