Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

7 Pages « < 5 6 7 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Halogen, xenon sau LED, Halohen, Xenon sau LED

RveMO
post 26 Jun 2018, 11:30
Post #181


Membru autentic


Group: Members
Posts: 902
Joined: 4 July 16




Bravo, ai reusit sa mai faci un post care sa nu conțină nicio informatie utila...doar hate.

Lumini aftermarket nu poti sa iti pui legal decat daca au fost omologate pentru modelul respectiv, ai toate instalatiile auxiliare si daca o faci in service autorizat.

In Germania si alte o gramada de state nu dau voie sa se comercializeze becuri Led neomologate, mai exact nu gasesti bec led pentru ca nu exista omologat. Exista doar lampi cu totul care sunt omologate pentru anumite masini. Exista DLR led dar acestea trebuie puse in service autorizat pentru treaba asta pentru ca trebuie sa fie la o anumita distanta fata de elementele masinii, sa scada in intensitatea la aprinderea luminilor de intalnire s.a.m.d. .

In toata lumea asta multe lucruri nu se misca pentru ca nu exista legi. Ar fi atat de greu sa pui un Osram sau Philips led pe mașină, sa te duci cu ea la RAR, sa o bage intr-o cameră intunecata si sa faca niste determinari cu niste aparate banale? Inteleg ca la faruri e mai complicat, dar si la niste amarate de stopuri si lumini de semnalizare? Cum poate sa bata lumina unui LED care are aproximativ aceleasi specificatii cu un bec cu halogen? Si ochiometric poti sa iti dai seama daca lumina e comparabila sau nu, dar cu un aparat. Pe langa asta, luminile de semnalizare bat complet diferit la toate masinile pentru ca au dupe diferite, becuri diferite, pozitionare diferita. Sunt niste limite semnificative ca sa poti sa le respecți.
O sa ma duc in Italia la soacră-mea si o sa ii intreb pe aia cum dracu la ei se poate.

L.E. Ca sa vedeti cat de inteligenti sunt romanii nostri, nici folie transparentă nu ai voie sa pui pe far pentru ca cica ar putea sa iti modifice proprietatile optice si sa il scoata din omologare. E mult mai ok din punctul lor de vedere sa mergi cu el matuit, de parca asa vine din fabrica. Imi place ca la Romanica totul se bazeaza pe niste legi mega restrictive (ca sa se acopere) si pe simturi, nu pe aparate de masura si control. In Germania sau Austria daca vrea sa te verifice pe autostradă te baga intr-un tunel si verifica absolut tot, inclusiv lumini. Ii interesează mai putin daca ce ai pe masina e omologat atata timp la teste iti da bine. Politistul nu vine sa iti spuna...ma doare undeva, iti iai certificatul pentru ca ai led pe masina si ea nu vine asa din fabrica. Pai de unde stiti ca nu vine? Pai stiu eu...
Iti ia certificatul, te duci la RAR pentru verificare si acolo te trece ca e deficienta minora...WTF!

This post has been edited by RveMO: 26 Jun 2018, 11:43


--------------------
Ford Focus 2005
Megane Intense 1.5 dCi EDC 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladof
post 27 Jun 2018, 11:35
Post #182


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.086
Joined: 15 November 16
From: Bucuresti




Eu sunt de acord cu tine. Problema vine din faptul ca in special la noi nu-si bate nimeni capul cu niciun fel de omologare, RAR doar reomologheaza ceea ce altii au certificat deja. Si daca vrei altceva deja sunt pierduti si raspund cu aroganta tipica.

Din pacate nu suntem in alte tari civilizate (n-are rost sa dau nume), unde poti sa mergi si cu o masina facuta de tine sa o testezi si daca iti corespunde normelor de tehnice si de siguranta poti s-o inmatriculezi.

Asta cu folia transparenta e bullshit maxim si denota lipsa de interes total pentru orice fel de chestie aftermarket. Folia are fix aceleasi proprietati (pana in 1% diferenta maxim), doar nu vine cu cocoloase care se fac lupa si arunca lumina in copaci. biggrin.gif

Pentru LED la faza scurta cred ca trebuie totusi omologare dar sa existe interes in sensul crearii unui cadru legal prin care modificarile facute la un service autorizat pot face obiectul omologarii. Anumite produse sa fie omologate, etc. Daca nu se poate pune nu se poate si aia e.

Oricum cine are de pus isi pune. Cati nu vezi pe drum cu lampi care bat in ochi (in general xenon pe far fara lupa), de mai am putin si inchid ochii cand trec pe langa ei. Sau folii de nu vezi nimic afara.

Am vazut inclusiv folii fumurii pe faruri, are cineva cunoscut mie pe o Skoda Superb cu halogen. Fata de GT, mi se par 2 lumanari pe drum dar cica el s-a obisnuit asa si nu i se pare naspa. Dudeee.. biggrin.gif

Eu o sa-mi pun folie transparenta pe faruri. Oricum aplicata corect arata identic farul, de unde-si dau ei seama ca am?

This post has been edited by vladof: 27 Jun 2018, 11:37


--------------------
Renault Megane GT 1.6 TCe 205 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
silvanu96
post 27 Jun 2018, 14:55
Post #183


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.798
Joined: 21 April 15
From: Ploiesti




Daca va uitati cu atentie, pe orice corp de iluminat omologat pentru drumurile publice ,producatorul a trecut pe el ce fel de sursa de lumina se monteaza in interior. Nu se accepta nici o abatere de la alegerea producatorului.
Sa pui acum inginerii de la RAR, sau TUV, sau MOT, sa faca teste cu un far pe care scrie H7 ,cu tot felul de leduri sau beculete, fie ele si HID, si sa stabileasca ce configuratia incalca sau nu siguranta rutiera, mi se pare o grava eroare.


--------------------
Renault Megane 3 2009 Hatch 1.5 dCI 78kw - PH__CSR
Duster Laureate 2016, 1.5dci 4wd.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RveMO
post 27 Jun 2018, 16:36
Post #184


Membru autentic


Group: Members
Posts: 902
Joined: 4 July 16




QUOTE
Asta cu folia transparenta e bullshit maxim si denota lipsa de interes total pentru orice fel de chestie aftermarket. Folia are fix aceleasi proprietati (pana in 1% diferenta maxim), doar nu vine cu cocoloase care se fac lupa si arunca lumina in copaci. biggrin.gif


Ca sa nu zici ca nebunul sunt eu: https://www.youtube.com/watch?v=l1jng72-sxg&t=1897s

Da, in mod normal nu isi da nimeni seama, dar ca idee, ca sa vedeti cat de cretina poate fi legea. Daca nu ti-o pune cum trebuie pana in muchie si e un politist mai curios si mai pus pe rele, isi poate da seama.

Pentru faruri si proiectoare de ceata e evident si nici nu are rost sa discutam, trebuie lumina omologata pentru acel far pentru ca altfel ori bate in copac, ori bate in sant, ori mai stiu eu unde si chiar pericliteaza siguranta traficului. Pentru numar, pozitie, semnalizare, frana si mers inapoi, las-o dracu ca nu orbeste pe nimeni si nici nu e greu sa verifici daca e ok sau nu. Eu sunt convins ca dupa experienta xenoanelor au zis "lasa ca interzicem orice interventie ca sa ne acoperim".
Poti sa verifici un bec led si prin comparatie. Lasi unu` LED si unu` incandescent si vezi daca sunt diferente notabile sau daca deranjeaza cu ceva. Bineintele ca nu e acceptabil asa ceva, exita aparate de masura la indemana cu care poti face niste determinari in cateva minute. Las-o dracu ca nu e rocket science.


--------------------
Ford Focus 2005
Megane Intense 1.5 dCi EDC 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladof
post 28 Jun 2018, 11:00
Post #185


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.086
Joined: 15 November 16
From: Bucuresti




QUOTE(silvanu96 @ 27 Jun 2018, 14:55)
Daca va uitati cu atentie, pe orice corp de iluminat omologat pentru drumurile publice ,producatorul a trecut pe el ce fel de sursa de lumina se monteaza in interior. Nu se accepta nici o abatere de la alegerea producatorului.
Sa pui acum inginerii de la RAR, sau TUV, sau MOT, sa faca teste cu un far pe care scrie H7 ,cu tot felul de leduri sau beculete, fie ele si HID, si sa stabileasca ce configuratia incalca sau nu siguranta rutiera, mi se pare o grava eroare.
*


Sunt total de acord cu tine in ceea ce privesc farurile, pentru ca acolo orice abatere mica pune in pericol siguranta in trafic. Dar ca sa pui la numar 2 becuri care oricum bat in jos si lumineaza mai tare, sa fim seriosi nu deranjeaza pe absolut nimeni. Astea de la marsarier la fel, doar nu o sa dai cu spatele in ochii participantului din trafic. biggrin.gif


--------------------
Renault Megane GT 1.6 TCe 205 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
30 mdc
post 28 Jun 2018, 18:28
Post #186


Membru autentic


Group: Members
Posts: 299
Joined: 22 August 07
From: constanta




Daca gasesti un politist care vrea sa dea amenda i-ti da, gaseste el pentru ce.
Eu pe M2 am xenon fara lupa dar nu deranjeaza deoarece am reglat farurile corespunzator,am si lumini da zi cu led, cu toate acestea am fost oprit pe A3 sa ma intrebe daca am omologare pentru evacuare(am ceva gen M2 sport), cand a vazut ca nu e umblat la evacuare a inceput sa ma ia cu altele.
Asta e, ne descurcam cu ce avem.


--------------------
renault megane 2, megane 4 intense 2003 1.9dci full , 2018 1,6dci - ct 30 mdc, ct 30 mdk
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aba81
post 28 Jun 2018, 20:58
Post #187


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.114
Joined: 2 November 16
From: Suceava




QUOTE(vladof @ 28 Jun 2018, 11:00)
doar nu o sa dai cu spatele in ochii participantului din trafic. biggrin.gif
*


pai de exemplu pe un drum cu un sens daca tu vrei sa parchezi lateral...dai cu spatele si cei care merg normal inainte sunt orbiti de luminile de mers inapoi biggrin.gif


--------------------
Renault Megane GT 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RveMO
post 28 Jun 2018, 22:19
Post #188


Membru autentic


Group: Members
Posts: 902
Joined: 4 July 16




Am stat si m-am tot uitat la lampile de stop a diverselor masini sa vad daca respecta cumva vreo regula de amplasament sau daca au toate aceeasi intensitate. De unde, unu` e jos langa bara, altu` are sus langa luneta la distanta de zeci de centimetri diferenta. Unele bat mai tare pentru ca au lupe si alte cele, altele bat mai incet. La cele de semnalizare sunt diferente si mai mari. La numar nu mai vorbim ca daca iei o masina de 20 de ani nici nu ii vezi nr. pe timp de noapte decat daca de duci la cativa metri de ea.

Argumentul suprem pentru care nu se omologheaza e ca becul cu filament emite lumina 360 de grade iar sursa LED emite 180 de grade.

Ma intreb cum se producatorii astia mari nu au reusit sa produca un bec LED care sa emita lumina identica cu unul cu halogen. Sunt convins ca se poate, ca doar am trimis sonde in afara sistemului solar, dar sa facem un amarat de bec.

This post has been edited by RveMO: 28 Jun 2018, 22:21


--------------------
Ford Focus 2005
Megane Intense 1.5 dCi EDC 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Catalinmodena
post 28 Jun 2018, 23:43
Post #189


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.547
Joined: 7 April 08
From: Aproape de Craiova




Cele mai ok lumini petru mers inapoi sunt pe seria 7 si passat din ce am văzut.

Iar la numar,desi s-au ars,nu le mai schimb.E mai bine asa,prietenii stiu de ce. cool.gif


--------------------
Renault megane sedan manager 1.4 16v 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BioHazarD
post 29 Jun 2018, 09:27
Post #190


Gold member


Group: Members
Posts: 1.407
Joined: 9 May 07




Va agitati degeaba....pur si simplu nu se poate la noi smile.gif

Fiecare sa-si puna becuri/leduri de care doreste la numar, plafoniera, marsarier sau in interior la picioare si n-o sa aiba probleme si nici n-o sa deranjeze pe nimeni.
Ma rog, albe, nu cine stie ce culoare dubioasa. smile.gif
La faruri e alta discutie.


--------------------
Renault ex-Clio Symbol 1.5 dci 2008
Megane 4 1.5 dci 2017
Austral mild-hybrid 2023
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Poty
post 29 Jun 2018, 09:32
Post #191


DDT Guru


Group: Members
Posts: 978
Joined: 19 March 17
From: Slatina/Bucuresti




Fiecare poa' sa faca ce vrea pe barba lui, suntem o tara librea ce pana... Vive le france!


--------------------
Renault Megane Intense Hatchback 1.2 Tce 132CP - OT-06-APV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Aco
post 29 Jun 2018, 10:34
Post #192


Membru autentic


Group: Members
Posts: 742
Joined: 19 April 13
From: Ploiesti




QUOTE(30 mdc @ 28 Jun 2018, 18:28)
...
Eu pe M2 am xenon fara lupa dar nu deranjeaza deoarece am reglat farurile corespunzator....
*



Crezi tu.


--------------------
Renault Laguna II 2.0dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladof
post 29 Jun 2018, 11:01
Post #193


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.086
Joined: 15 November 16
From: Bucuresti




QUOTE(Catalinmodena @ 28 Jun 2018, 23:43)
Cele mai ok lumini petru mers inapoi sunt pe seria 7 si passat din ce am văzut.

Iar la numar,desi s-au ars,nu le mai schimb.E mai bine asa,prietenii stiu de ce. cool.gif
*



Da. Au asa o linie alb rece. Luminile alea m-au inspirat sa schimb si la mine cu alb rece. Nu e chiar acelasi efect (evident), dar arata mult mai frumos. tongue.gif

Si am dat banul pe Philips si Osram, dupa mai bine de 6 luni, nu s-a ars nimic. Orice chinezarie se arde, am incercat pe fosta masina toate neamurile luate si din tara si din china si din UK, toate s-au ars.


--------------------
Renault Megane GT 1.6 TCe 205 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Poty
post 29 Jun 2018, 11:21
Post #194


DDT Guru


Group: Members
Posts: 978
Joined: 19 March 17
From: Slatina/Bucuresti




@vladof era masina de vina:)) glumesc. Poti sa prinzi si ceva led uri mai ieftinache bine nu led la 5 lei.. dar un led CREE de ex e ok..


--------------------
Renault Megane Intense Hatchback 1.2 Tce 132CP - OT-06-APV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pantsless
post 29 Jun 2018, 13:09
Post #195


Membru incepator


Group: Members
Posts: 38
Joined: 27 July 10




QUOTE(30 mdc @ 28 Jun 2018, 18:28)
Eu pe M2 am xenon fara lupa dar nu deranjeaza deoarece am reglat farurile corespunzator

Sunt sigur ca asa credea si ala de l-am vazut zilele trecute cu volzvagan sh si xenon fara lupa. Era zi, si ma durea creierul. Imi imaginez cum sunt noaptea. Ala trebuia batut.

De ce nu va puneti ceva gen Philips Racing Vision, si in felul asta nu chinuiti nici ceilalti participanti la trafic.


--------------------
Renault Megane 2 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
30 mdc
post 29 Jun 2018, 19:11
Post #196


Membru autentic


Group: Members
Posts: 299
Joined: 22 August 07
From: constanta




Nu am pretentia sa ma crezi, concret initial primeam flashuri ulterior nu cu aceleasi becuri.


--------------------
renault megane 2, megane 4 intense 2003 1.9dci full , 2018 1,6dci - ct 30 mdc, ct 30 mdk
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 30 Jun 2018, 01:29
Post #197


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




QUOTE(Catalinmodena @ 28 Jun 2018, 22:43)
Cele mai ok lumini petru mers inapoi sunt pe seria 7 si passat din ce am văzut.
*


Si cit timp crezi ca vei conduce NUMAI cu spatele pe timp de noapte? (ca doar noaptea se vad mai bine liminile de mes inapoi)
Sa inteleg deci ca masinile astea sint ca tramvaiul? Adica te pui pe locul din spate, scoti un volan si... da-i bice. Conduci cu spatele, ca doar luminile de mers inapoi sint mirobolante radmasa.gif

Ce importanta au luminile de mers inapoi? La 100k km condusi, peste 99% din soferi nu conduc continuu mai mult de 100m cu spatele. Cind iesi din parcare/garaj cu spatele chiar ca nu ai nevoie de LED-uri. Si nici nu te intereseaza cit de ok sint.


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gill_ro
post 1 Jul 2018, 10:37
Post #198


..Nici paine fara munca, nici munca fara paine..


Group: Members
Posts: 2.349
Joined: 1 February 07
From: Bucuresti




Daca tot discutati de becuri led ... sa zicem pentru numar, puteti sa va comandati reperul original Renault cu LED 265108990c


--------------------
Renault Megane II.1 / Megane IV GT /// 2004 Sedan Privilege 1.5 dci / 2017 GT 1.6 dci - = B-006-ILL
Mi-e grea maturitatea, mi-e greu să fiu docil,
Aș da orice pe lume să redevin copil!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladof
post 1 Jul 2018, 12:58
Post #199


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.086
Joined: 15 November 16
From: Bucuresti




Cat costa? smile.gif

@moneytalks, fiecare cu simtul lui estetic (sau fara). Daca tu vezi in masina un cal de bataie si cam atat, sunt si altii care pun accent pe cum arata, etc. Eu sunt unul din aia.

Luminile mai puternice pe marsarier si pe numar ma ajuta sa vad mai bin in camera noaptea, pe langa elementul vizual mai placut. Stii cum e, ce-mi place mie nu-ti place tie etc. biggrin.gif Mie imi place si asta e suficient. Scriu aici ca poate ii ajuta si pe altii care poate se asociaza cu placutul meu. Daca cineva nu se asociaza nu e o problema. E bine sa fim diferiti, in felul nostru.

This post has been edited by vladof: 1 Jul 2018, 12:58


--------------------
Renault Megane GT 1.6 TCe 205 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jay333
post 1 Jul 2018, 18:16
Post #200


Membru autentic


Group: Members
Posts: 979
Joined: 25 June 07




QUOTE(vladof @ 1 Jul 2018, 12:58)
Cat costa? smile.gif
*


Cica 118 la o cautare rapida: http://www.autovestshop.ro/lista/piese-si-...ar-renault.html


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RenaultR27
post 1 Jul 2018, 19:16
Post #201


Membru


Group: Members
Posts: 157
Joined: 27 February 09
From: Timisoara




@Gill_ro din ce am vazut pe forumul nemtesc, codul e pentru lampa numar Talisman. Tot ei zic ca din pacate numai pe Megane sedan si estate se potriveste, pe hatch fiind diferita lampa.


--------------------
Ex Dacia Logan 1.6 8v Ambition 2005
Renault Megane 4 GT 1.6 TCe 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RveMO
post 1 Jul 2018, 19:26
Post #202


Membru autentic


Group: Members
Posts: 902
Joined: 4 July 16




Din cate am citit exista puse din fabrica pe unele modele de Megane. Nu stiu daca s-a uitat cineva atent. Pe de alta parte exista pentru Megane 3 acea lampa. Pot sa bag mana in foc ca este identica. Cred ca este identica pe toate tipurile de caroserie. Nu cred ca ar fi atat de nebuni sa schimbe tipul lampii de la numar intre versiunile de caroserie.


--------------------
Ford Focus 2005
Megane Intense 1.5 dCi EDC 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bogdan.T
post 22 Jul 2018, 14:13
Post #203


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 23 June 18




Buna ziua domnilor , a facut cineva conversie de la bec halogen la xenon pentru faza scurta , incerc de ceva timp sa gaseac informatii despre acest aspect ,insa in zadar, stiu ca piata este inundata de produse de proasta calitate , plus ca mai este si problema erorilor aparute la o astfel de interventie, ma refer la erori in calculator. Este posibil pentru farul cu lupa si adaptarea cu bec led H7 ???
MULTUMESC.


--------------------
Renault Megane 4 Megane 4 2017 , Zen
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clic
post 9 Oct 2018, 21:01
Post #204


Membru


Group: Members
Posts: 107
Joined: 5 March 14




Salut.respect parerea fiecaruia.
Am montat becuri led cree csp h7 in far Clio 4
Parerea mea-vede foarte bine in comparatie cu halogenul
Pentru a preveni deranjul participantilor la trafic am coborat 2 trepte nivelul farurilor.

Attached thumbnail(s)
Screenshot_2018_07_30_10_30_41.png ( Size: 814.75k ) Number of downloads: 729


--------------------
Renault Megane 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gbitzu
post 26 Feb 2019, 05:08
Post #205


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 15 July 17




QUOTE(BANDOI @ 4 Jan 2018, 16:37)
380euro toata treaba, farurile masini in posesie.poate le vrea careva
*


Ma intereseaza pe mine farurile de la zen, daca sunt cele C-shape. Am citit ca se potrivesc pe varianta life. Eu am sedan life din 2016. Am incercat sa scriu in privat dar nu am reusit, deoarece nu am numarul necesar de postari...


--------------------
Renault Megane 2016 Sedan - B013636
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BANDOI
post 26 Feb 2019, 09:03
Post #206


Membru autentic


Group: Members
Posts: 267
Joined: 25 July 17




Ti am dat pm


--------------------
renault megane 4gt 2016+talisman 2.0dci 200 megane 2016/zen+modif spre intens/2016/2019 - ag 4 brs
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gbitzu
post 26 Feb 2019, 09:09
Post #207


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 15 July 17




QUOTE(BANDOI @ 26 Feb 2019, 09:03)
Ti am dat pm
*


mulțumesc frumos! mi se pare absurd sa nu pot trimite si eu pm-uri, desi sunt membru


--------------------
Renault Megane 2016 Sedan - B013636
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
7 Pages « < 5 6 7
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 17:15
Dacia