Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages « < 2 3 4 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Diferente Megane 2 vs Megane 2.2, Poze explicite cu detalii

SwatKat
post 27 Mar 2007, 15:45
Post #91


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.087
Joined: 22 June 04
From: eterna si fascinanta RO




QUOTE(touche @ 27 Mar 2007, 15:42)
tot lux privilege am si eu si nu am asa ceva, si schimbatorul este altfel, cel din poza are un cerculet ca la Cielo , pentru mersul cu spatele. Nu inteleg de ce nu se aduce si la noi asa ceva. Eu unul as fi interesat de navigatie si alte ..."ascunzisuri"
*




In legatura cu schimbatorul, asa cu cerculet e pentru versiunea cu 6 trepte.


--------------------
Skoda O3 FL 1.4TSI DSG 2017
Ex -M2.2, 1.5/100
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A l e x
post 27 Mar 2007, 15:52
Post #92


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




QUOTE(SwatKat @ 27 Mar 2007, 16:29)
Ce observ eu in plus la acea poza cu interiorul cu navi:

1. Alt fel de cadrane pt versiunea asta fata de lux privilege pe care o am eu.
2. Butonul de pe volan din stanga (de la tempomat) are 3 marcaje pe el, nu 2.

Oare ce optiuni ascunse mai sunt?

Mie mi se pare idioata politica RRO. LAsa domne meganu ca pana acum, dar pune la optionale totul. Daca vrea lumea, da banii si isi ia.
*



Esti sigur ca nu e politica RFR ?


--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SwatKat
post 27 Mar 2007, 20:07
Post #93


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.087
Joined: 22 June 04
From: eterna si fascinanta RO




Da de ce sa fie? Parca nu imi vine sa cred ca in Ro nu baga astfel de optiuni, nu baga modele noi de motoare (vezi cazul 1,5 dci 105 cp) pe cand in Bulgaria au alta politica.

Cred mai degraba ca au zis astia de la RRO ca, ca sa scape de multe masini care veneau cu probleme gen flanse, au inaintat la RFR o "nota" de propuneri.


--------------------
Skoda O3 FL 1.4TSI DSG 2017
Ex -M2.2, 1.5/100
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Benni
post 27 Mar 2007, 22:05
Post #94


Membru incepator


Group: Members
Posts: 76
Joined: 20 February 07
From: Cluj-Napoca




QUOTE(VladL @ 27 Mar 2007, 08:13)
OFF:
PDG-ul te dezavantajeaza putin daca vrei sa mergi mai sportiv pe drum virajat, avand garda mai mare si centru de greutate e mai sus, dar daca masina este incarcata sa zicem 4 persoane si ceva bagaje, e o placere sa o alergi. In conditiile de mai devreme se aseaza foarte bine pe curbe, iar dieselul de 100CP te ajuta mult cu reprizele (nu tre' sa schimbi prea des). wink.gif
ESP-ul este o optiune pe care am vrut sa o bifez la configurarea masinii dar nu am avut de unde, asa ca... sad.gif  In plus nu a trebuit sa astept 3 luni pentru masina, ci doar 1 saptamana (abia venise in tara).
Dupa mine ESP-ul este o optiune pentru cei care le place sa se simta protejati la volan si care au impresia ca tehnica face totul in locul lor, ceea ce nu e asa. Si cu ESP si fara poti face greseli care sa coste. Soferul este totul: atentie, prudenta, restul sunt "ajutoare". Cum spunea cineva pe acest forum despre ESP: "e de ajuns sa te scoata o data si face toti banii".
De cand am masina asta niciodata nu a intrat ABS-ul sau AFU-ul (exceptie cand l-am testat special in parcare la Practiker pe zapada), desi am avut situatii cand am franat tare. Imi place sa alerg masina atunci cand este loc si ma simt in siguranta, iar senzatia de putere de la diesel nu ma mai satura.
Eu zic ca orice optionala fie ca e pasiva sau activa isi face banii, indiferent pentru ce este destinata, totul depinde daca ne-o permitem sa o bifam sau nu, vorba aia strugurii sunt acri daca nu ajungi la ei.
Criterii dupa care mi-am luat masina: diesel, ABS+ESP, culoare metalizata deschisa, pret. Restul nu conta dar a intregit pachetul. cool.gif Eram la un pas de Peugeot 307 SW, dar dotarile Sedan-ului m-au atras iar promotia prinsa m-a convins definitiv si nu regret alegerea facuta indiferent de ce probleme vor apare ulterior din exploatare.


Bafta,
*


In totul de acord cu cele afirmate mai sus. Cu exceptia ca la cei aprox. 15 000 km pe an ai mei nu se renta diesel. Si apoi am micile avantaje incontestabile ale unui benzinar: super silentioasa (nu stiu ce se intampla la cei care se plang ca ar fi zgomotoasa...), demaraj fain, intretinere scazuta etc.
Am sesizat acelasi comportament al masinii datorita PDG-ului. Cand e plina masina pare mai stabila in viraje. Iar ridicarea centrului de greutate - si potentiala instabilitate in curbe de aici - sper sa fie compensata de cresterea in fiabilitate pe drumurile noastre. Un dealer de la FORD imi zicea azi ca PDG-ul la megane nu consta decat intr-o spira in plus la arcuri... Normal - m-am gandit eu - de-aia e mai ieftina cu 2000-2500 de euro fata de ce avea el echivalent pe acolo ( focus, fusion...). Iar ca design, interior-exterior, MIE tot meganul imi place mai mult.
Si eu cred ca toate optionalele isi fac banii, dar cel mai mult face un sofer intelept. It's PRICELESS!!

This post has been edited by Benni: 27 Mar 2007, 22:09


--------------------
renault megane 2.2 estate 1,6 16v 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages « < 2 3 4
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 23:14
Dacia