Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

8 Pages « < 6 7 8 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Boxe Spate, inlocuire

dan22y
post 28 Jul 2014, 13:30
Post #211


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.501
Joined: 7 June 06
From: Wallendorf




QUOTE(suzu @ 28 Jul 2014, 10:30)
m-am dus la un centru pentru a inlocui difuzoarele fata (sistem 13cm) si mi-au spus ca trebuiesc trase fire pentru difuzoarele spate (coaxiale 13cm) si ca demontarea fetelor de usi este un adevarat chin.
s-a mai confruntat cineva cu asa ceva pana acum? deci masina este coupe, nu in 4 usi..am avut mai demult megane II in 4 usi, scenic II...a durat sub 30 min sa schimb difuzoarele la ele...
posibil sa fie firele acolo dar sa lipseasca boxele?
*


Lipseste cablajul pentru panourile spate.

Binenteles ca trebuie vazut daca din unitatea audio originala pleaca 4 perechi de fire pt. cele 4 boxe... Cel mai simplu scoti unitatea din bord si verifici.
Daca nu sunt, atunci, ramane doar de tras inca 2 perechi pt. penourile spate.

E o idee chin, insa nu e ceva ce nu poti face. Eu am montat lampi de veghe in usile spate si stiu cam ce implica... bine acum nu le-as mai da jos nici batut sa reiau procedurile tongue.gif Am tras fire pana in montantii B (stalp mijloc) acolo desfacut mufele si conectat cu pini corespunzatori de o parte si alte a mufelor.
La tine e mai usor ca trebuie tras pana in panourile spate. Nu mai ai treaba cu mufe de pe stapli si pini. Ci direct cablu de difuri si mufa difuzor.

This post has been edited by dan22y: 28 Jul 2014, 13:32


--------------------
R M 8 - HD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
suzu
post 29 Jul 2014, 06:36
Post #212


Membru autentic


Group: Members
Posts: 637
Joined: 16 December 07
From: Bucuresti




eu am inlocuit player-ul original cu un mp3 alpine care il aveam de la vechiul megane...e 4x45, stiu sigur ca se misca mult mai bine decat cele de fabrica.
trebuia sa fac o poza cand am conectat mufele, aveam acolo raspunsul daca am fire pt rear sau nu...o sa desfac si revin.
acu am gasit un topic pe un forum din UK unde e un tip este exact in situatia mea...si dupa ce a desfacut (mama mama, cu tot cu banchete, scaune, plastice...un adevarat chin) firele erau acolo, lipseau doar difuzoarele..aveau o mufa ciudata pe care a taiat-o si a pus papuci normali.

This post has been edited by suzu: 29 Jul 2014, 06:37


--------------------
Renault Megane II 2004
Megane II Coupe 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 29 Jul 2014, 08:18
Post #213


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Mai mult ca sigur este instalatie si pentru boxe spate....cauta bine!

@+


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
suzu
post 29 Jul 2014, 09:46
Post #214


Membru autentic


Group: Members
Posts: 637
Joined: 16 December 07
From: Bucuresti




pai mai mult ca sigur asta o sa fac, desfac o fata de usa si vad ce gasesc, am vazut ca ma taxeaza min 100 lei pentru treaba asta la orice centru...


--------------------
Renault Megane II 2004
Megane II Coupe 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 29 Jul 2014, 11:24
Post #215


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Ce instalatie de sunet spate cauti pe la usi...pentru coupe?
Instalatia este pe langa prag si mai bine cauta firele dupa ce scoti "plasticaraia" de prin spate/portbagaj.

@+


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
suzu
post 29 Jul 2014, 11:55
Post #216


Membru autentic


Group: Members
Posts: 637
Joined: 16 December 07
From: Bucuresti




http://www.meganeownersclub.co.uk/forum/vi...php?f=12&t=7683

pe mine ma intereseaza sa gasesc firele gata trase pt difuzoare...nu sa mai trag altele din spate de la player ca e munca de munca..vreau doar sa desfac fetele de usa, sa gasesc mufa acolo, cumpar difuzoarele, le conectez...si gata.

fratimiu la golf4 avea firele cu mufele acolo, erau trase din fabrica...doar difuzoarele spate erau optionale...

This post has been edited by suzu: 29 Jul 2014, 12:14


--------------------
Renault Megane II 2004
Megane II Coupe 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
suzu
post 30 Jul 2014, 13:50
Post #217


Membru autentic


Group: Members
Posts: 637
Joined: 16 December 07
From: Bucuresti




pana la urma cred ca abandonez sa scot fetele de usa si sa bag dif-uri de 13cm...mai bine trag alte fire prin prag si pun dif-uri ovale pe polita de spate.


--------------------
Renault Megane II 2004
Megane II Coupe 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dan22y
post 1 Aug 2014, 05:57
Post #218


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.501
Joined: 7 June 06
From: Wallendorf




Aceeasi chestie am facut-o si eu la un M2 hatch in 4 usi. Atentie mare la taierea politei spate... la noi s-a lasat cu sange tongue.gif


--------------------
R M 8 - HD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
suzu
post 1 Aug 2014, 06:39
Post #219


Membru autentic


Group: Members
Posts: 637
Joined: 16 December 07
From: Bucuresti




nu mai ma ocup eu, am gasit prin cineva sa montez ce vreau din magazin fara sa mai ma taxeze la manopera; identic am avut si la megane-ul vechi, sistem 13 pe fata si dif ovale pe polita din spate...si a fost chiar ok, totusi... cred ca alea ovale se aud mult mai bine decat alea mici de 13 din spate; cum e gata totul revin cu poze, sper sa iasa bine treaba

<span class='edit'>1 Aug 2014, 20:35:</span>
Rezolvat rapid si usor.
Pe fata am montat sistemul de la mac audio pro flat cu crossoverele in spatele playerului iar pe spate ovale pe polita decupata; am scos un surub de la fata de usa din dreptul spatarului banchetei spate (tipu stia de el) si am cascat putin locul (cat se putea trage de fata de usa...la mana..fara sa crape nimic)...si ghici..firele cu tot cu mufa pt dif spate erau acolo, chiar destul de lungi ca au ajuns pana in portbagaj..le-am apucat cu doua degete si gata..doar am schimbat papucii si am conectat difuzoarele de pe polita decupata; dif spate sunt Lightning Audio S4; mentionez ca am optat pentru aceste difuzoare deoarece se aud cel mai bine pe player, fara amplificare...si pana acum au fost cele mai ok din tot ce am testat cu buget max 600 lei...cel putin cele ovale scot un super bass clar fara distorsiuni...f multumit.
Revin si cu poze

This post has been edited by suzu: 1 Aug 2014, 20:36


--------------------
Renault Megane II 2004
Megane II Coupe 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bigLau
post 3 Aug 2014, 08:03
Post #220


Membru incepator


Group: Members
Posts: 32
Joined: 13 June 14




Hai cu pozele tongue.gif . Sunt curios cum se aude acum, avand in vedere ca sunetul iti vine mai tare din spate. Era pe aici scris pe undeva ca sunetul e mai ok daca puneai boxele in usi. Cum le-ai pus tu acum nu au antifonare deloc(cele de pe spate). Ma gandesc ca scopul nu era sa se auda doar tare blush.gif


--------------------
Renault Megane 2.1 2005 Sport Way
Să auzi tunetul nu înseamnă că ai auzul fin.

User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djcristi
post 3 Aug 2014, 16:02
Post #221


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.944
Joined: 5 October 09
From: Bucuresti / Pitesti




nu prea are cum sa se auda clar bass-ul fiind pe polita fara incinta, mai corect era pe usa si cu ceva antifonare.


--------------------
Renault Megane 2.2 03/2008 Estate 1.5dci euro4 76kW FAP business - DJC
Dacia Logan euro4 1.5dci 50kW(68ps) ambition (fab oct-2007)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
suzu
post 4 Aug 2014, 06:44
Post #222


Membru autentic


Group: Members
Posts: 637
Joined: 16 December 07
From: Bucuresti




azi fac pozele, m-am luat cu altele si am uitat.
in niciun caz nu avea cum sa se auda mai ok cu alea mici de 13 in usi, de unde si pana unde, astea ovale sunt de 3 ori mai mari ca una de 13, momentan nu am nevoie de incinta la ele sau insonorizare in fata deoarece toate dif merg pe player + ca auscult muzica la un volum mediu si nu distorsioneaza, baraie sau dardaie nimic (am schimbat dealungul timpului masini si difuzoare si amplificatoare, subwoofere, condensatoare, insonorizari antifonari etc etc...stiu ce vorbesc); am setat frecventa bass-ului la 60Hz si fader +2 pe fata..poate cu un player de generatie noua o sa scoata si mai bine ar imbunatati putin situatia..acu am un alpine entry level model de acu 4 ani (9870)..dar nou nout in cutie, il cumparasem pt un alt megane mai demult dar nu l-am mai montat.

<span class='edit'>4 Aug 2014, 08:31:</span>

20140804_080849.jpg ( Size: 3.22mb ) Number of downloads: 764
20140804_080557.jpg ( Size: 3.17mb ) Number of downloads: 783
20140804_080623.jpg ( Size: 3.46mb ) Number of downloads: 780


pe fata cand montati difuzor cu magnet mare sa nu cumva sa taiati cozorocul acela de plastic al fetei de usa, toata apa care se scurge pe geam va intra in masina, aveti grija, s-a discutat mai demult, sunt patit si eu (la megane-ul vechi);
eu am facut un distantier (cerc) de 1cm (din cablu de alimentare amplificator) aplicat cu banda dubla adeziva, chiar si la seria Pro Flat (difuzor de 42mm adancime) tot loveste in acel cozoroc

This post has been edited by suzu: 4 Aug 2014, 08:35


--------------------
Renault Megane II 2004
Megane II Coupe 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djcristi
post 4 Aug 2014, 12:36
Post #223


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.944
Joined: 5 October 09
From: Bucuresti / Pitesti




QUOTE(suzu @ 4 Aug 2014, 07:44)
azi fac pozele, m-am luat cu altele si am uitat.
in niciun caz nu avea cum sa se auda mai ok cu alea mici de 13 in usi, de unde si pana unde, astea ovale sunt de 3 ori mai mari ca una de 13, momentan nu am nevoie de incinta la ele sau insonorizare in fata deoarece toate dif merg pe player + ca auscult muzica la un volum mediu si nu distorsioneaza, baraie sau dardaie nimic (am schimbat dealungul timpului masini si difuzoare si amplificatoare, subwoofere, condensatoare, insonorizari antifonari etc etc...stiu ce vorbesc); am setat frecventa bass-ului la 60Hz si fader +2 pe fata..poate cu un player de generatie noua o sa scoata si mai bine ar imbunatati putin situatia..acu am un alpine entry level model de acu 4 ani (9870)..dar nou nout in cutie, il cumparasem pt un alt megane mai demult dar nu l-am mai montat.


pe fata cand montati difuzor cu magnet mare sa nu cumva sa taiati cozorocul acela de plastic al fetei de usa, toata apa care se scurge pe geam va intra in masina, aveti grija, s-a discutat mai demult, sunt patit si eu (la megane-ul vechi);
eu am facut un distantier (cerc) de 1cm (din cablu de alimentare amplificator) aplicat cu banda dubla adeziva, chiar si la seria Pro Flat (difuzor de 42mm adancime) tot loveste in acel cozoroc
*



nu conteaza daca ai dif direct la HU sau prin amp, inseamna ca asculti la un volum mic daca nu iti distorsioneaza panourile de usi, sau o muzica cu putine joase. Nu ai spus cum mergi cu bass-ul din setari, ai spus doar frecventa de centru de taiere (60hz) , daca il ai pe 0 ai setat-o degeaba, probabil tu mergi pe un -2 sau ceva ca sa nu-ti distorsioneze panourile... cat despre fader , daca esti de fata +2 , nu prea isi mai au rosturile dif-urile alea puse acolo... si in usi s-ar fi auzit lafel avand in vedere volumul mic... alegerea ta wink.gif

cat despre HU alpine care il ai este chiar mai vechi decat crezi (model 2006), dar nu prea conteaza, sunetul e acelasi de zeci de ani. La astea mai noi adauga optiuni mai multe la cele entry level... , dar iesirea e lafel aproape, al tau nu cred ca are DAC pe 24biti , deci mai pierde putin din calitate. Iar la putere si cele de acum au tot 45w (16w rms) per canal.

This post has been edited by djcristi: 4 Aug 2014, 12:39


--------------------
Renault Megane 2.2 03/2008 Estate 1.5dci euro4 76kW FAP business - DJC
Dacia Logan euro4 1.5dci 50kW(68ps) ambition (fab oct-2007)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
suzu
post 5 Aug 2014, 06:55
Post #224


Membru autentic


Group: Members
Posts: 637
Joined: 16 December 07
From: Bucuresti




am sa schimb player-ul curand...e cam vechi, sa iau ceva cu usb, am vazut un kenwood destul de dragut care are doar radio si usb (KMM-100AY), ieftin, undeva la 260 lei..se aprinde tot pe portocaliu...sau poate tot un alpine (CDE-180RM) ca il are un tip la vanzare aproape nou la 300 lei...si mai e un pioneer (DEH-1600UBA).

la player-ul alpine existent am bass la +4, inalte la +2, balance 0, fader 0 (modificat ieri), din 0-30 volum pot sa ma duc la 18-19-max 20 (in functie de cum e trasa melodia pe CD) fara sa distorsioneze cu setarile de mai sus.


--------------------
Renault Megane II 2004
Megane II Coupe 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djcristi
post 5 Aug 2014, 13:57
Post #225


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.944
Joined: 5 October 09
From: Bucuresti / Pitesti




QUOTE(suzu @ 5 Aug 2014, 07:55)
am sa schimb player-ul curand...e cam vechi, sa iau ceva cu usb, am vazut un kenwood destul de dragut care are doar radio si usb (KMM-100AY), ieftin, undeva la 260 lei..se aprinde tot pe portocaliu...sau poate tot un alpine (CDE-180RM) ca il are un tip la vanzare aproape nou la 300 lei...si mai e un pioneer (DEH-1600UBA).

la player-ul alpine existent am bass la +4, inalte la +2, balance 0, fader 0 (modificat ieri), din 0-30 volum pot sa ma duc la 18-19-max 20 (in functie de cum e trasa melodia pe CD) fara sa distorsioneze cu setarile de mai sus.
*



da, la 300-400ron ai multe optiuni pentru HU. Recomand alpine + adaptor, daca vrei sa ramai si cu functiile de display central si comenzi volan.


--------------------
Renault Megane 2.2 03/2008 Estate 1.5dci euro4 76kW FAP business - DJC
Dacia Logan euro4 1.5dci 50kW(68ps) ambition (fab oct-2007)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
suzu
post 5 Aug 2014, 18:25
Post #226


Membru autentic


Group: Members
Posts: 637
Joined: 16 December 07
From: Bucuresti




asta e player-ul http://www.be-loud.ro/produse/CD-Playere-M...PINE/CDE-180RM/

e un tip din ploiesti care il are la vanzare cu 300 lei...are 3 luni vechime, garantie 2 ani..ma bate gandul sa il iau smile.gif


--------------------
Renault Megane II 2004
Megane II Coupe 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djcristi
post 5 Aug 2014, 19:26
Post #227


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.944
Joined: 5 October 09
From: Bucuresti / Pitesti




QUOTE(suzu @ 5 Aug 2014, 19:25)
asta e player-ul http://www.be-loud.ro/produse/CD-Playere-M...PINE/CDE-180RM/

e un tip din ploiesti care il are la vanzare cu 300 lei...are 3 luni vechime, garantie 2 ani..ma bate gandul sa il iau smile.gif
*



e foarte low end modelul , intradevar , e mai nou (2013) dar nu are macar DAC pe 24 biti ... in fine, incheiem aici discutia de HU, ca sa nu fim offtopic, posteaza in topic-ul dedicat daca ai nevoie de recomandari...


--------------------
Renault Megane 2.2 03/2008 Estate 1.5dci euro4 76kW FAP business - DJC
Dacia Logan euro4 1.5dci 50kW(68ps) ambition (fab oct-2007)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
goto
post 1 Sep 2014, 00:58
Post #228


Membru incepator


Group: Members
Posts: 96
Joined: 14 March 12




Am si eu un Megane 2.2 Sedan Prima, si are doar boxe doar pe fata. Pina la urma e vre-o sansa sa aiba cablurile trase si in usile din spate? M-am uitat la mufele de la HU si nu are fire pentru boxe spate.
Si ce fel de fire se folosesc pentru a trage de la HU la boxe? Ma gandesc si eu sa pun niste boxe in spate, eventual tot pe polita din spate, dar direct pe polita, fara sa mai tai ceva.
Suzu, poti pune o poza si cu locatia exacta a surubului de la fata usa spate pe unde sa poti sa bagi mana?
Eventual ma puteti ajuta cu un tutorial de desfacere a fetei de la usa din spate? Nu am geamuri electrice, ci doar macara.


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2 1.4 16V 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrian_yza
post 29 Nov 2014, 19:54
Post #229


Membru autentic


Group: Members
Posts: 364
Joined: 6 October 08




Salut, nu-mi mai functioneaza difuzoarele de pe spate si nici in meniul cd player nu-mi apare setarea pentru difuzoarele spate ,apare numai pentru fata stanga dreapta doar atat.A mai patit cineva sau am setat eu ceva gresit prin meniul cd player [tuner list]


--------------------
Renault Megane 2.1 1.6 confort privilege 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djcristi
post 29 Nov 2014, 21:05
Post #230


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.944
Joined: 5 October 09
From: Bucuresti / Pitesti




de asa ceva nu am mai auzit, eu stiu ca apare setarile in meniu indiferent ca ai sau nu conectate boxele de spate.


--------------------
Renault Megane 2.2 03/2008 Estate 1.5dci euro4 76kW FAP business - DJC
Dacia Logan euro4 1.5dci 50kW(68ps) ambition (fab oct-2007)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 29 Nov 2014, 21:20
Post #231


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




@adrian=ai umblat in setari si ai ales doar iesire fata....trebuie resetat prin default!


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tulin
post 5 Jun 2019, 08:33
Post #232


Membru autentic


Group: Members
Posts: 322
Joined: 9 October 12
From: vrancea




ce valori au boxele spate la symbol,au inceput sa paraie si vreau sa la schimb.pe cele stock nu scrie cati wati si ohmi au.ceva sugestii de boxe eventual.mersi.ar merge sa pun difozoarele de pe fata si sapun pe fata ceva mai bun?

This post has been edited by tulin: 5 Jun 2019, 08:44


--------------------
renault symbol 2008 1.5 dci
1,5 dci 65 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
KET
post 2 Apr 2023, 23:41
Post #233


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 2 April 23
From: Bucuresti




Salutare baieti sunt nou pe aici , sper sa nu deranjez daca readuc la viata acest topic … am o problema si eu poate ma ajuta cineva … si anume am achizitionat un megane 3 2014 de curand si am constatat ca nu se aud boxele spate , am verificat si am dif in usi am verificat si in spatele player ului si inclusiv balansul spate fata …. chiar nu stiu daca se pot activa de undeva anume sau cv …
Am atasat si modelul player ului

Attached thumbnail(s)
39F5EFC3_50CE_48B6_8CFA_6A67EFA0DED5.jpeg ( Size: 832.64k ) Number of downloads: 80


--------------------
Renault Megane 3 Hatchback 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costas78
post 3 Apr 2023, 06:57
Post #234


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 26 August 20
From: Constanta




Verifica intai daca ai semnal pe ambele boxe spate. Posibil sa fie arse, sau sa fi intrat apa la ele de la ploaie si sa fie duse. Nu mai una daca este defecta, atunci playerul le intrerupe pe ambele. Daca nu ai semnal (incercand cu alte difuzoare), atunci desfa si curata cu spray de contacte mufele din stalpii centrali. Nu exista setare, in afara de fader, in player care sa intrerupa boxele spate.


--------------------
Renault Megane 3 K9K 636 Grandtour 1,5dci 110CP 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
KET
post 3 Apr 2023, 09:57
Post #235


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 2 April 23
From: Bucuresti




Multumesc , eu am umblat acolo si am incercat alt dif dar pe o singura parte …. Nu pe ambele


--------------------
Renault Megane 3 Hatchback 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
8 Pages « < 6 7 8
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 17:17
Dacia