Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Manson schimbator Megane 2, 2 cleme rupte

body_bwa
post 7 Feb 2017, 15:40
Post #1


Bogdan


Group: Members
Posts: 110
Joined: 28 February 14
From: Bucuresti




Salutare . Detin un Renault Megane 2.1 1.6 16V Sedane , problema urmatoare este ca m-am trezit ca mansonul sarit , nu stiu cand s-a rupt exact , am observat la semafor , apoi cand sa-l pun la loc , stiind ca sta in 4 cleme , observ ca 2 cleme s-au rupt ... am bucatelele rupte de la clema , se mai poate face ceva la el ? Sau trebuie schimbat ?
PS: poza este orientativa

This post has been edited by body_bwa: 7 Feb 2017, 15:43


Attached thumbnail(s)
759524_manson_schimbator_viteze_renault_megane_2_1.jpg ( Size: 29.05k ) Number of downloads: 565


--------------------
Renault Megane 2 1.6 16V Sedane 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ripper2005
post 7 Feb 2017, 16:05
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 80
Joined: 15 November 08
From: Bucuresti




Salut.
La mine e si mai rau: sunt 3 din cele 4 cleme rupte.
Variantele pe care le-am gasit eu, in ordinea eficientei, sunt:
- confectionarea unor cleme in locul celor vechi din tabla/sarma mai rezistenta (tine pana bag in marsarier, dupa care sare)
- lipirea inelului de plasticul consolei centrale (tine bine dar nu mai poti umbla la nuca/manson fara chinuiala - imi displace total solutia asta)
- achizitionarea unui manson SH care sa aiba toate clemele alea intacte (cea mai buna varianta)

Edit: Ar mai fi si o alta varianta, romaneasca: fixarea cu niste TN-uri/negrese rigips (pt. cei neinteresati de aspectul final)

This post has been edited by ripper2005: 7 Feb 2017, 16:10


--------------------
Mazda Mazda3 Sedan 2021 GT Plus
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
body_bwa
post 7 Feb 2017, 16:27
Post #3


Bogdan


Group: Members
Posts: 110
Joined: 28 February 14
From: Bucuresti




QUOTE(ripper2005 @ 7 Feb 2017, 17:05)
Salut.
La mine e si mai rau: sunt 3 din cele 4 cleme rupte.
Variantele pe care le-am gasit eu, in ordinea eficientei, sunt:
- confectionarea unor cleme in locul celor vechi din tabla/sarma mai rezistenta (tine pana bag in marsarier, dupa care sare)
- lipirea inelului de plasticul consolei centrale (tine bine dar nu mai poti umbla la nuca/manson fara chinuiala - imi displace total solutia asta)
- achizitionarea unui manson SH care sa aiba toate clemele alea intacte (cea mai buna varianta)

Edit: Ar mai fi si o alta varianta, romaneasca: fixarea cu niste TN-uri/negrese rigips (pt. cei neinteresati de aspectul final)
*


exclus variante romanesti , gen negrese sau cine stie ce alte chestii... am lipit clemele cu poxipol , dar am bagat de 3 ori in marsalier si s-au rupt din nou ... ma gandeam la varianta cu lipirea inelului de consola cu silicon ... dar cine stie poate oi avea nevoie o data sa umblu ... am cautat pe dezmembrari si nu prea gasesc varianta pe negru ...


--------------------
Renault Megane 2 1.6 16V Sedane 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IonutCristian87
post 7 Feb 2017, 18:42
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 219
Joined: 10 December 12
From: Bucuresti




Uite aici https://lajumate.ro/manson-schimbator-vitez...e-2-759524.html

Eu am cautat pe argintiu si nu am gasit si am inventat ceva la al meu care pana acum tine ff bine:in gaura incercuita intra un piciorus de pe rama de plastic,am dat gaura in el si am bagat un betisor de plastic (din ala de urechi) de vreo 2 cm cat sa nu ii dea voie sa iasa in sus singura chestie e ca trebuie sa tragi consola in sus si sa fixezi rama si apoi sa bagi betisorul.

24064865_1_644x461_plastic_fatada_consola_cotiera_renault_megane_2_bej_calan.jpg ( Size: 55.31k ) Number of downloads: 606


--------------------
Renault Megane III 2014 1.5 dCI - B-XXX-KRY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ripper2005
post 8 Feb 2017, 14:04
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 80
Joined: 15 November 08
From: Bucuresti




QUOTE(IonutCristian87 @ 7 Feb 2017, 18:42)
Eu am cautat pe argintiu si nu am gasit si am inventat ceva la al meu care pana acum tine ff bine:in gaura incercuita intra un piciorus de pe rama de plastic,am dat gaura in el si am bagat un betisor de plastic (din ala de urechi) de vreo 2 cm cat sa nu ii dea voie sa iasa in sus singura chestie e ca trebuie sa tragi consola in sus si sa fixezi rama si apoi sa bagi betisorul.


Interesanta ideea ta de fixare si cred ca ar functiona si la mine, mai ales ca singura ureche care mai exista la mine e in partea opusa de piciorusul de care zici tu. Cand se mai incalzeste nitel afara incerc si revin cu pareri/idei.


--------------------
Mazda Mazda3 Sedan 2021 GT Plus
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IonutCristian87
post 8 Feb 2017, 20:30
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 219
Joined: 10 December 12
From: Bucuresti




Eu am dat gaura cu o sula incalzita si am incercat sa o dau cat se poate de centrala ca sa ramana plastic suficient in jurul gaurii ca sa nu cedeze.


--------------------
Renault Megane III 2014 1.5 dCI - B-XXX-KRY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
body_bwa
post 29 Apr 2017, 12:10
Post #7


Bogdan


Group: Members
Posts: 110
Joined: 28 February 14
From: Bucuresti




Revin cu o întrebare, credeți ca o da urat dacă pun altul argintiu? În locul celui negru? Știu ca mai am unul argintiu , ma gândeam să-l vopsesc cu vopsea cauciucata dar mi-e ca se va exfolia, asa ca ma gândesc sa pun pe argintiu, partea proasta este ca în afara de mânerele de care deschizi ușa din interior nu prea am cu ce s o potrivesc 😒 niște sugestii ceva? Are toate cremele sănătoase aceasta care o am prin casa
Edit: mai rămâne varianta să-l vopsesc negru lucios, am și mașină neagra, ce părere puteți sa mi dați și mie? Nu vreau nici sa se vadă urat .

This post has been edited by body_bwa: 29 Apr 2017, 12:11


--------------------
Renault Megane 2 1.6 16V Sedane 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jas2
post 30 Apr 2017, 20:02
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.380
Joined: 4 December 09
From: BUCURESTI




Mai bine cumpara de la dezmembrari unul bun si termini cu tiganiile.
Zic bine,zic rau,asa gandesc !


--------------------
Renault Megane 2.2 06.2009/1,6/16v/112 cp Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
body_bwa
post 30 Apr 2017, 22:03
Post #9


Bogdan


Group: Members
Posts: 110
Joined: 28 February 14
From: Bucuresti




QUOTE(jas2 @ 30 Apr 2017, 21:02)
Mai bine cumpara de la dezmembrari unul bun si termini cu tiganiile.
Zic bine,zic rau,asa gandesc !
*


vorba ta , la asta ma gandeam si eu , dar am zis ca na , sa nu mai caut , ca nu prea gasesc in bucuresti ...


--------------------
Renault Megane 2 1.6 16V Sedane 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Horhe
post 30 Apr 2017, 23:20
Post #10


Megane Boy


Group: Members
Posts: 33
Joined: 10 February 16
From: Iasi




Solutia cea mai buna este un manson luat de la dezmembrari. Astfel scapi de improvizatiile care la un moment dat vor ceda. si eu am reusit sa rup o clema cand am demontat acel capac, ma intreb de ce sunt asa sensibile.


--------------------
Renault Megane Sedan 2007 / 1.6 16v - IS 09
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Diac
post 1 May 2017, 21:55
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.011
Joined: 18 April 05
From: Bucuresti.




30-40 RON am dat pe unul cu inel argintiu la menic. Avea de toate.


--------------------
Renault Megane sedane/Nissan X-trail 2005/2017 Influence/Tekna - HAN/AIZ/DIA
Alexandru.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
body_bwa
post 6 May 2017, 12:50
Post #12


Bogdan


Group: Members
Posts: 110
Joined: 28 February 14
From: Bucuresti




QUOTE(Diac @ 1 May 2017, 22:55)
30-40 RON am dat pe unul cu inel argintiu la menic. Avea de toate.
*


am si specificat mai sus , am inel argintiu acasa , caut sa fie negru inelul ... am intrebat la el , nu are momentan pe negru ...

6 May 2017, 13:51:
QUOTE(Horhe @ 1 May 2017, 00:20)
Solutia cea mai buna este un manson luat de la dezmembrari. Astfel scapi de improvizatiile care la un moment dat vor ceda. si eu am reusit sa rup o clema cand am demontat acel capac, ma intreb de ce sunt asa sensibile.
*


stiu ca este cea mai buna solutie , dar momentan am gasit doar pe argintiu , gasisem unul negru dar avea 2 prinderi rupte si practic era inutil ...

This post has been edited by body_bwa: 6 May 2017, 12:51


--------------------
Renault Megane 2 1.6 16V Sedane 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ripper2005
post 8 May 2017, 08:31
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 80
Joined: 15 November 08
From: Bucuresti




Off-topic: Nu esti interesat sa-l vinzi, ca eu caut de ceva vreme inel argintiu si nu gasesc pe nicaieri? smile.gif

On-topic: Daca te gandeai sa-l vopsesti cu vopsea cauciucata iti recomand Plasti-Dip. E vreo 80 de lei un tub de 325ml dar e cam singura care rezista si poate fi data jos in caz ca nu iti mai place aspectul.


--------------------
Mazda Mazda3 Sedan 2021 GT Plus
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
body_bwa
post 10 May 2017, 15:48
Post #14


Bogdan


Group: Members
Posts: 110
Joined: 28 February 14
From: Bucuresti




QUOTE(ripper2005 @ 8 May 2017, 09:31)
Off-topic: Nu esti interesat sa-l vinzi, ca eu caut de ceva vreme inel argintiu si nu gasesc pe nicaieri? smile.gif

On-topic: Daca te gandeai sa-l vopsesti cu vopsea cauciucata iti recomand Plasti-Dip. E vreo 80 de lei un tub de 325ml dar e cam singura care rezista si poate fi data jos in caz ca nu iti mai place aspectul.
*



gasisem eu pe un site 3 inele argintii biggrin.gif iti trimit pe privat link daca e , il tin ca are mama modelul cu argintiu la megane ul ei , si cine stie ph34r.gif sa nu il schimb la a mea apoi sa pateasca ea wacko.gif

O tine daca il vopsesc cu vopsea cauciucata ?


--------------------
Renault Megane 2 1.6 16V Sedane 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tataieb12
post 10 May 2017, 21:24
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 76
Joined: 27 January 09
From: buzau




se da o gaura in inelul de plastic argintiu /negru la mine este argintiu , central cu orificiul central de pe soclu si in acea gaura se va introduce un bradulet dupa ce inprealabil gara de pe soclu a fost ingustata ca braduletu sa intre fortat si sa ramana intepenit in gaura in care este introdus
eu asa am facut la mine dar cu explicatia ca in soclu am bagat un bradulet cu gaura in sus iar inelul argintiu un alt bradulet si amandoua au fost clipsate ca o capsa unul de jos altul de sus iar intre ele soclul si rama gri a mansonului
sau mai simplu o picatura de picatura dar ffff putin cat sa stea lipit pina cand nu vom avea nevoie sa umblam acolo eu cel putin am nevoie ca nu se aprinde becu la bricheta
faza dura este ca inainte am avut un logan la care sotia a spus " bai vrei sa-l faci avion " bricolat la greu am crezut ca daca trec la o clasa superioara nu mai e nevoie de bricolaj pe dracu dar am imbatranit si nu prea mai ma intereseaza micile defecte


--------------------
dacia // renault logan // megan 2005 % 1.6mpi // 1.6 16v dopat gepelizat - fast & furious
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
body_bwa
post 10 May 2017, 23:32
Post #16


Bogdan


Group: Members
Posts: 110
Joined: 28 February 14
From: Bucuresti




QUOTE(tataieb12 @ 10 May 2017, 22:24)
se da o gaura in inelul de plastic argintiu /negru la mine este argintiu , central cu orificiul central de pe soclu si in acea gaura se va introduce un bradulet dupa ce inprealabil gara de pe soclu a fost ingustata ca braduletu sa intre fortat si sa ramana intepenit in gaura in care este introdus
eu asa am facut la mine dar cu explicatia ca in soclu am bagat un bradulet cu gaura in sus iar inelul argintiu un alt bradulet si amandoua au fost clipsate ca o capsa unul de jos altul de sus iar intre ele soclul si rama gri a mansonului
sau mai simplu o picatura de picatura dar ffff putin cat sa stea lipit pina cand nu vom avea nevoie sa umblam acolo eu cel putin am nevoie ca nu se aprinde becu la bricheta
faza dura este ca inainte am avut un logan la care sotia a spus " bai vrei sa-l faci avion " bricolat la greu am crezut ca daca trec la o clasa superioara nu mai e nevoie de bricolaj pe dracu dar am imbatranit si nu prea mai ma intereseaza micile defecte
*


pe mine ma deranjeaza ca se ridica mereu de acolo , fiind rupte cele din fata , mai vad pe la semafor ca e sarit de acolo si este enervant...


--------------------
Renault Megane 2 1.6 16V Sedane 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ripper2005
post 11 May 2017, 09:52
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 80
Joined: 15 November 08
From: Bucuresti




QUOTE(body_bwa @ 10 May 2017, 15:48)
O tine daca il vopsesc cu vopsea cauciucata ?
*



Parerea mea este ca Plasti-Dip ar rezista, mai ales ca nu e o piesa care e supusa unei uzuri extrem de mari. Doar in primele 1-2 zile se dezlipeste mai usor, dupa asta e complet uscat si rezistent la uzura. Se foloseste si pentru vopsit jante sau masini cu totul si acolo rezista cu brio. Nu stiu ce sa zic insa de variantele autohtone de vopsea cauciucata, mai ieftine, pe care le-am vazut pe la vreo 35 de lei...
Eu am in plan sa folosesc Plasti-Dip pentru manerele interioare ale usilor de pe fata.


--------------------
Mazda Mazda3 Sedan 2021 GT Plus
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
body_bwa
post 12 May 2017, 16:30
Post #18


Bogdan


Group: Members
Posts: 110
Joined: 28 February 14
From: Bucuresti




QUOTE(ripper2005 @ 11 May 2017, 10:52)
Parerea mea este ca Plasti-Dip ar rezista, mai ales ca nu e o piesa care e supusa unei uzuri extrem de mari. Doar in primele 1-2 zile se dezlipeste mai usor, dupa asta e complet uscat si rezistent la uzura. Se foloseste si pentru vopsit jante sau masini cu totul si acolo rezista cu brio. Nu stiu ce sa zic insa de variantele autohtone de vopsea cauciucata, mai ieftine, pe care le-am vazut pe la vreo 35 de lei...
Eu am in plan sa folosesc Plasti-Dip pentru manerele interioare ale usilor de pe fata.
*


Am înțeles, am sa mai caut sa vad ce și cum și dacă tot nu găsesc, cumpăr un plasti dip și aia e 😋


--------------------
Renault Megane 2 1.6 16V Sedane 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
soare marin
post 28 Aug 2017, 14:04
Post #19


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 28 August 17




salut! ce cod are inelul asta fiindca si la mine s-a rupt,cred ca doar cu unul nou se rezolva!


--------------------
renault megane 2, 2006 - b37stp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ripper2005
post 29 Aug 2017, 09:27
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 80
Joined: 15 November 08
From: Bucuresti




Salut. Difera in functie de modelul de Megane 2, de numarul de fabricatie al masinii si nivelul de echipare.
La mine (hatchback) este cod OEM 8200505842 - Manson schimbator Nivel de echipare EA2 (material negru, inel argintiu)
Am intrebat la epiesa prin iulie si costa vreo 250 de lei


--------------------
Mazda Mazda3 Sedan 2021 GT Plus
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 17:10
Dacia