Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

11 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Oglinzi Exterioare Megane 2, si orice are legatura cu oglinzile ext.

nacht
post 10 Aug 2005, 15:32
Post #1


F U H R E R


Group: Members
Posts: 350
Joined: 27 April 05




mad.gif Inca o data romanashii nu se dezmint: mi-au furat oglinzile exterioare. Adica pe cea din dreapta au reusit sa o scoata intreaga, cea din stanga nu a vrut si s-a spart. Le trebuia doar geamurile oglinzii nu tot bratul (din fericire). Bineinteles ca rahatul de alarma nu s-a declansat. Aia tzipa numai cand trece mashina de gunoi pe langa masina mad.gif
Se pare ca si aceasta piesa nu se prea gaseste pe stocurile service-urilor din Bucuresti. Le-am gasit la un singur service la incredibilul pret de 1700000ROL!!! Cu montaj ajunge la 4 mil. ROL.
Mai mult am facut greseala sa ma duc la furturi din auto in loc la accidente rutiere, iar militienii de la furturi imi pot elibera o dovada abia dupa 30 de zile de la declararea furtului si deci nu le pot inlocui pe CASCO.
Aveti idee unde pot gasi geamurile oglinzilor de megane 2 fara sa trebuiasca sa scot din buzunar 4 mil.?


--------------------
Honda Accord 2.0L 155CP, SSE, 2008 - a swing to perfection
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 10 Aug 2005, 15:39
Post #2


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




teoretic ti le poate face si un omulet care se ocupa cu geamuri si oglinzi si e mai smecher asa de fel ... eu am apelat la un astfel de stie tot ... si sincer a iesit oglinda ca noua wink.gif ... putin curbata ... calumea ce mai ... si a costat 400.000ROL ... iar de montat ... singurel ...


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 10 Aug 2005, 15:39
Post #3


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




Iti sugerez sa cauti pe la dezmembrari .. altundeva nu prea ai cum sa le gasesti mai ieftin. Mai cauta pe la service-urile "celebre" in domeniul tinichigeriei .. de obicei epavele rezultate in urma unor accidente grave se depoziteaza la ei in curte .. poate gasesti si un megane II irecuperabil dar cu oglinzile intregi (stiu ca suna sinistru .. dar asta e realitatea).


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nacht
post 10 Aug 2005, 15:58
Post #4


F U H R E R


Group: Members
Posts: 350
Joined: 27 April 05




@cmandrei

M-am gandit si eu la varianta asta dar geamurile au un suport de plastic pe spate cu ajutorul caruia se prind de bratul rabatabil si pe ala nu cred ca il gasesc la geamuri si oglinzi....

This post has been edited by cmandrei: 14 Mar 2006, 16:52


--------------------
Honda Accord 2.0L 155CP, SSE, 2008 - a swing to perfection
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nacht
post 10 Aug 2005, 16:00
Post #5


F U H R E R


Group: Members
Posts: 350
Joined: 27 April 05




@Liviu
Am incercat la vreo doua astfel de locatii, dar fara noroc - oricum nu ma las ca nu am de gand sa le dau boschetarilor de la service atatia bani ca doar nu imi monteaza oglinzi de venetia...!!!

This post has been edited by cmandrei: 14 Mar 2006, 16:52


--------------------
Honda Accord 2.0L 155CP, SSE, 2008 - a swing to perfection
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 10 Aug 2005, 16:16
Post #6


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Teoretic din nou ... daca ai gasi ceva oglinzi nasoale pe la dezmembrari a caror chestie de prindere din spate sa fie intreaga si buna ca si dimensiune pentru megane-ul tau ... ai cam rezolvat problema ... e cam multa teorie ... dar no'


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nacht
post 10 Aug 2005, 16:23
Post #7


F U H R E R


Group: Members
Posts: 350
Joined: 27 April 05




smile.gif multumesc andrei
multumesc liviu
iau in considerare si varianta sa astept sa treaca cele 30 zile, sa iau dovada si sa le fac pe casco - parca nu imi vine sa fac improvizatii pe mashina asta


--------------------
Honda Accord 2.0L 155CP, SSE, 2008 - a swing to perfection
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
atoma
post 10 Aug 2005, 16:54
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 232
Joined: 3 May 05
From: constanta




din cate am vazut oglinzile de la megan 2 sunt identice si la fel cu cele de la clio...acum nu vreau sa exagerez..dar cred ca sunt la fel ca dimensiuni si cu cele de la longhorn biggrin.gif(logan..asa ii spun eu) ... incearca...


--------------------
Seat Ibiza 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cornel_t
post 10 Aug 2005, 17:21
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.174
Joined: 12 November 04
From: Bucuresti




ABERANT ce zice Politia, asta cu 30 de zile se aplica daca iti fura masina nu si pt o oglinda plus ca intra si la vandalism ca ziceai ca una nu au putut sa o scoata si au spart-o; trebuie sa-ti elibereze dovada pe loc. Suna la asigurator/agent si incearca sa deschizi dosarul de dauna fara fitzuica de la politie, cumperi oglinzile pe banii tai si ii recuperezi pe urma, asta in cazul in care capetele patrate nu iti dau dovada, eu as incerca si cu niscai relatii pile etc, deh asta e lumea in ce traim.
La dezmembrari sanse mici sa gasesti, se potrivesc din cate stiu si de la Laguna nu Clio; sa le manufacturezi la un geamgiu nu e recomandabil deoarece nu le poate pune si rezistentza electrica pt incalzire si nu numai.


--------------------
Honda Accord 2.2 i-CTDi EX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pablo
post 10 Aug 2005, 21:18
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.015
Joined: 10 December 04
From: ORADEA




Nu sint la fel oglinzile de pe Megane II cu cele de pe Clio.Cele de Clio sint mai mici ... forma e asemanatoare biggrin.gif


--------------------
Renault Megane II Sedan Confort Expresion 1,6 16V (dec 2004,clima,jenti AL,ESP,etc)
Renault Clio Extreme 1,5 dCi 80 CP (iul 2005,tempomat)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dmc
post 10 Aug 2005, 22:50
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 703
Joined: 20 December 04
From: Bucuresti




daca nu ar exista oameni care sa cumpere oglinzi furate nu ar exista hoti de oglinzi, trist dar adevarat!


--------------------
Renault Megane II 2004 - 1.6 115
Megane 2 Sedan 1.6 115 Privilege
Iulie 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cornel_t
post 10 Aug 2005, 23:27
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.174
Joined: 12 November 04
From: Bucuresti




Am un prieten cu un Seria 5 ce a incercat nenumarate metode ca sa nu-l mai usureze hotii de oglinzi, a ajuns sa graveze si nr masinii pe oglinzi ... degeaba, pana intr-o zi cand a zis ca mai bine le sparge cu mana lui ... si se pare ca a fost pana acum metoda cea mai buna biggrin.gif


--------------------
Honda Accord 2.2 i-CTDi EX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin1967
post 11 Aug 2005, 07:50
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 426
Joined: 29 March 05
From: Bacau




Eu sunt de parere ca unele lucruri trebuie "ajutate" putin.Asa ca fa-o si tu . Renunta la chestia cu furtul si rezolv-o prin casco. La oglinda ,nici nu e greu sa para ca ti-a lovit-o cineva...(parerea mea..)


--------------------
ML 350 2013 - BC-35-SDS
MERCEDES ML 350 BLUETEC , TOT ALL INCLUSIVE
MEGANE 2.2 1,9 DCI ALL INCLUSIVE
Nu-mi pare rau ca sunt roman, ci ca altii sunt...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nacht
post 11 Aug 2005, 09:16
Post #14


F U H R E R


Group: Members
Posts: 350
Joined: 27 April 05




QUOTE(cornel_t @ Aug 10 2005, 05:21 PM)
ABERANT ce zice Politia, asta cu 30 de zile se aplica daca iti fura masina nu si pt o oglinda plus ca intra si la vandalism ca ziceai ca una nu au putut sa o scoata si au spart-o; trebuie sa-ti elibereze dovada pe loc. Suna la asigurator/agent si incearca sa deschizi dosarul de dauna fara fitzuica de la politie, cumperi oglinzile pe banii tai si ii recuperezi pe urma, asta in cazul in care capetele patrate nu iti dau dovada, eu as incerca si cu niscai relatii pile etc, deh asta e lumea in ce traim.

E aberant intradevar, dar asta e militia romana. Nu va mai spun ca a trebuit sa fac vreo 3 drumuri la ei pentru ca nu stiu unu de altu' si fiecare spune altceva.
Am deschis dosarul la casco dar cum momentan trec printr-o perioada financiara de cacao (m-a pus dreq sa imi cumpar alt apartament), nu imi permit sa investesc 4 milioane cu speranta ca ii voi recupera vreodata de la asigurator.
Multam de sfaturi


--------------------
Honda Accord 2.0L 155CP, SSE, 2008 - a swing to perfection
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nacht
post 11 Aug 2005, 09:19
Post #15


F U H R E R


Group: Members
Posts: 350
Joined: 27 April 05




QUOTE(sorin1967 @ Aug 11 2005, 07:50 AM)
Eu sunt de parere ca unele lucruri trebuie "ajutate" putin.Asa ca fa-o si tu . Renunta la chestia cu furtul si rezolv-o prin casco. La oglinda ,nici nu e greu sa para ca ti-a lovit-o cineva...(parerea mea..)

E o idee dar deja am declarat faza la furturi si daca ma duc si la accidente rutiere mi-e sa nu fi aflat si militia romana de existenta bazelor de date si sa vada ca am declarat-o in doua locuri.....


--------------------
Honda Accord 2.0L 155CP, SSE, 2008 - a swing to perfection
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai
post 11 Aug 2005, 11:25
Post #16


Membru


Group: Members
Posts: 103
Joined: 10 December 03




Oglinzi de Megane (cel putin Megane 1) aveau la Al Padrino langa Inter, cele cu plastic cu tot erau cca 800.000 acum vreo 2 ani.
Se monteaza extrem de usor asa ca nu e cazul sa dai o gramada de bani la service.

This post has been edited by mihai: 11 Aug 2005, 11:27


--------------------
Laguna 3 Break 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nacht
post 12 Aug 2005, 09:41
Post #17


F U H R E R


Group: Members
Posts: 350
Joined: 27 April 05




Cred ca mashina mea este intrata pe lista cuiva la dezmembrari pentru ca ieri mi-au furat si antena mad.gif mad.gif mad.gif
De fapt mare greutate nu a fost sa o fure pt ca se desurubeaza foarte usor.
Am shanse sa gasesc undeva doar partea aceea de sarma a antenei in afara de dealerii renault care nu au preturi sub un milion decat poate pt capacelele de ventil?!

This post has been edited by nacht: 12 Aug 2005, 09:42


--------------------
Honda Accord 2.0L 155CP, SSE, 2008 - a swing to perfection
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
richie
post 12 Aug 2005, 09:55
Post #18


The Right Member


Group: Members
Posts: 661
Joined: 17 January 06




Antenele astea sunt Kathrein....

Se gasesc la Romkatel....cel putin ar trebui sa gasesti la ei.

Nu-ti pot da detalii de contact, dar, goooogle....


--------------------
Honda Accord / Nissan Pathfinder 2.5dCI, LE Plus A/T -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nacht
post 12 Aug 2005, 11:09
Post #19


F U H R E R


Group: Members
Posts: 350
Joined: 27 April 05




Multumesc de pont!!!
I-am sunat si se pare ca au ceva dar trebuie sa ma duc la ei sa vada ce se potriveste. Toata antena este undeva la 25-30EU insa au spus ca numai tija este mai ieftina.
Se pare ca si antenele de golf 4 merg pe acelasi soclu.

This post has been edited by cmandrei: 14 Mar 2006, 16:52


--------------------
Honda Accord 2.0L 155CP, SSE, 2008 - a swing to perfection
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
richie
post 12 Aug 2005, 13:17
Post #20


The Right Member


Group: Members
Posts: 661
Joined: 17 January 06




Pai antenele alea cred ca sunt cele mai folosite in lumea asta....le-am vazut cam pe toate masinile VAG, megane, nissan....etc


--------------------
Honda Accord / Nissan Pathfinder 2.5dCI, LE Plus A/T -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rombu
post 13 Aug 2005, 14:30
Post #21


FOR SALE


Group: Members
Posts: 586
Joined: 20 August 04
From: Bucuresti




eu de cum am cumparat masina, aveam antena inauntru, si inainte sa o montez, am turnat pe shurubul respectiv superglue. daca vrei sa fi mai sigur. toarna o rasina epoxy sau ceva.e de ajuns cateva ganguri. pt ca cel ce va vrea sa o fure..n-are timp sa stea cu patentul sa traga cat poate ca sa desfaca shurubu,.

despre oglinzi, e mai problematic!adica, ele au si o folie care le dezgheatza.. pe care nea gigi nu are cum sa o faca.

faza cu nea gigi nu tzine nici pt ca oglinzile auto sunt convexe/concave (nush) da nu drepte, ca aia de baie! si nu vezi mare brnza in ele!


--------------------
Renault Megane 2 2004 Confort Dynamique
Megane II BICORP 1.6 16V Confort Dinamique
Gris Hologramme- 2004
Bucuresti
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
raresss
post 13 Aug 2005, 21:07
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 229
Joined: 11 August 05




rombule... si speli masina la perii cu tot cu antena..... eu nu prea m-as risca ca la meg I cel aveam inainte mi-a agatat-o odata si a indoit si tabla un pic, inapreciabil, problema este ca-mi intra apa dupa aia in masina. s-a rezolvat in aceeasi seara cu un pic de silicon si dupa aia un an jumate nu a mai intrat. laugh.gif


--------------------
MII 1.5 DCI 100CV
Luxe privilege - rojo fuego
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fixer
post 14 Aug 2005, 13:00
Post #23


Membru incepator


Group: Members
Posts: 65
Joined: 11 May 05
From: Bucuresti




Mie mi-au ciordit oglinda stanga si m-am dus la Renault in Pantelimon, dupa Cora. Mi-au montat oglinda cu 2 zone (eu aveam simpla inainte) cu aproape 2 milioane.


--------------------
Renault Megane 2005 Influence
M2 Sedan Influence 1.5 dCi 80CP
C4 coupe 1.6 HDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valiusbug
post 14 Aug 2005, 14:54
Post #24


posesor reno


Group: Members
Posts: 105
Joined: 8 December 04
From: Bucuresti




oglinzile de clio se potrivesc intr-adevar pt. megane - dar doar pt megane clasic. oricum nu ar iesi mai ieftin fiindca una fara incalzire pt clio costa 1,4 milioane. mie, la mach1, nu mi-au luat bani pt manopera, ba chiar s-au oferit singuri sa mi-o monteze motivand ca "ghearele" de prindere nu sunt foarte rezistente si le-as putea rupe daca incerc s-o montez eu (si nici macar nu au acceptat "de-o bere pt amabilitate" blink.gif ).
ca solutie temporara, macar pt oglinda stanga, pana le rezolvi pe casco - gasesti in carrefour orhideea la standul auto o chestie numita "oglinda temporara" - o folie de metal lucios pe care poti sa o decupezi dupa forma oglinzii - te costa ~ 250.000 si se poate prinde cu banda adeziva dublu-fata.


--------------------
renault clio symbol 1,4 8v 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rombu
post 14 Aug 2005, 17:39
Post #25


FOR SALE


Group: Members
Posts: 586
Joined: 20 August 04
From: Bucuresti




EU NU!!! SPAL MASINA LA SPALATORIE CU PERII! ! ! DETERIOREAZA lacul si nici nu iese bine! prefer varianta cu presiune sau la furtun in garajul proprietate personala


--------------------
Renault Megane 2 2004 Confort Dynamique
Megane II BICORP 1.6 16V Confort Dinamique
Gris Hologramme- 2004
Bucuresti
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nacht
post 15 Aug 2005, 12:04
Post #26


F U H R E R


Group: Members
Posts: 350
Joined: 27 April 05




Am gasit in targ la Vitan antena de Golf 4 care merge perfect si pe Megane. Am dat 250k pe ea. Deocamdata o deshurubez de cate ori las mashina undeva, dar sper sa gasesc un adeziv solid (nu super-glue) si am sa o lipesc.


--------------------
Honda Accord 2.0L 155CP, SSE, 2008 - a swing to perfection
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rombu
post 15 Aug 2005, 22:18
Post #27


FOR SALE


Group: Members
Posts: 586
Joined: 20 August 04
From: Bucuresti




un poxipol...sau orice rasina loctite
da nush acum sigur cum si daca se mai face contactu calumea


--------------------
Renault Megane 2 2004 Confort Dynamique
Megane II BICORP 1.6 16V Confort Dinamique
Gris Hologramme- 2004
Bucuresti
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipman
post 15 Aug 2005, 22:42
Post #28


Membru autentic


Group: Moderatori
Posts: 1.698
Joined: 3 March 05




QUOTE(rombu @ Aug 15 2005, 11:18 PM)
da nush acum sigur cum si daca se mai face contactu calumea

Nu-i obligatoriu sa faca contact. Poate sa nu faca deloc. La limita, daca presupunem ca adezivul se aseaza, uniform sau nu, pe toata suprafata filetului atunci ceea ce rezulta e un condensator (cele doua armaturi fiind date de filetul exterior si de cel interior iar dielectricul dat de adeziv). E ca si cum ai inseria un condensator intre antena si mufa. Rezultatul e ca se modifica un pic impedanta antenei dar la receptie nu e semnificativ iar radiofrecventa trece prin condensator. Practic o sa mearga la fel de bine.

Problema e ca, daca unul se pune s-o fure si vede ca n-o poate desface, atunci, in frenezia momentului, incepe sa traga in toate partile de ea incercand s-o rupa. Si asta s-ar putea solda cu urmari mai grave decat lipsa antenei. Mi s-a intamplat mie la alta masina desi antena nu era lipita (se desfacea mai greu). Am avut noroc ca s-a rupt suportul si nu mi s-a indoit tabla.


--------------------
Megane II.1 Estate Priv 1.6 16V 2005, gri D69, clima+scaune
Va rog, fara intrebari tehnice prin PM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
electriczbif
post 16 Aug 2005, 07:21
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 255
Joined: 23 May 04
From: Cluj




Are dreptate cipman, nu lipi antena ca paguba va fi mai mare. O cheltuiala de 500 mii/an (presupunand ca nu ti-o fura mai des de 2 ori/an) nu e asa mare comparativ cu celelalte cheltuieli cu masina. Eu cand mi-am inlocuit cele 2 sigle furate m-am asigurat ca ies rezonabil de usor (desi au fost 2,5 mil) a.i. daca vrea sa le salte sa nu indoaie caroseria ca ar fi vai de capu' meu sa ajung iarasi pe mana lui don Campeanu de la tinichigerie...


--------------------
Renault Megane II Sedan 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
reno-Mos Craciun
post 16 Aug 2005, 20:39
Post #30


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 16 August 05




Si mie mi-au speriat antena si stergatoarele dar am cumparat altele de la Serus cu 435 de mii lei antena + stergatoare 800 mii lei pe care le-am intepenit bine fara sa le lipesc. Antena am strans-o mai tare cu o carpa de caprioara sa nu-mi alunece mana iar stergatoarele stau acum in portbagaj biggrin.gif .
Ma gandesc sa-mi fac niste tatuaje chimice pe tot ce se poate fura din exterior cu textul : FURAT DE LA B-xx-yyy, tatuaje ce ar trebui sa fie vizibile de la distanta , si atunci cred ca nu s-ar mai fura pentru ca e clar ca potentialul lor cumparator dupa subtilizare nu-i va conveni sa aiba lucruri furate si pe care scrie ca sunt furate de la cineva. mad.gif

This post has been edited by Mos Craciun: 16 Aug 2005, 20:42


--------------------
Renault Megane II Sedan 2004 16 16valve
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
11 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 21:20
Dacia