Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

8 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

GPL pe Fluence, Merita ?!

ssilviu
post 22 Nov 2013, 09:32
Post #61


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




E posibil sa vedem tot mai multe masini pe GPL pe viitor. Mai ales în contextul trecerii la norme de poluare tot mai drastice. Deja la un diesel Euro 6 e impovârător, la unele motoare ajung fabricantii sa cheltuie si 2000-3000 de euro pe masina pe tot mecanismul de de-poluare. GPL-ul stă mult mai bine. Iar în multe țări din Europa (Franța, Italia, Anglia) infrastructura e deja foarte bine dezvoltata, gasesti GPL mai peste tot.


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 22 Nov 2013, 12:52
Post #62


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Cînd se va răspîndi prea mult, nu va mai fi nici o scofală să ai GPL. GPL-ul e ieftin acum pentru simplul motiv că e folosit de prea puțini. Cînd va fi adoptat de multă lume, atunci statul va băga taxe de 75% în el la fel ca în benzină și tractorină, și va ajunge la pompă la același preț.

This post has been edited by VladSoare: 22 Nov 2013, 12:53


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 22 Nov 2013, 12:57
Post #63


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




Teoretic. Practic pretul e la 50% din benzina de foarte multi ani smile.gif


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 22 Nov 2013, 13:22
Post #64


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Păi e, pentru că încă nu s-a atins masa critică. Dar cînd se va atinge... unsure.gif


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cuki46
post 22 Nov 2013, 14:54
Post #65


Membru autentic


Group: Members
Posts: 537
Joined: 3 February 13




Veci nu o sa fie punctul critic...
1. ii relativ scumpa instalatia
2. pierzi spatiu in portbagaj
3. in Romania este ok, dar daca ai de mers pana la Frankfurt de ex., nu cred ca vei gasi prea mult gaz pe autostrada...
4. revanzare problematica...cine cauta masina second pe gaz? cine cumpara masina de la unu care a pus instalatia?, motivele pentru care a pus omu gaz sunt multe..si de cele mai multe ori au deaface cu lipsa banilor...care s-ar putea simti si la starea generala a masinii.
5. daca spui masina pe gaz, te gandesti la taxi, scoli de soferi, masini de firma...iara nu cred ca cineva isi doreste sa achizitioneze cu masina de genu.
etc. etc. etc.

Pe langa asta ii mai comod sa ai o masina "normala", daca chiar vrei economie iei diesel...daca vrei mai multa economie iei un second tot diesel...daca vrei si mai multa economie si iti permiti, mai pedalezi la lucru in zilele frumoase.
Putini sunt cei ce se vad obligati sa recurga la Gas...



--------------------
2017 MB C220 / 2012 Fluence 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 22 Nov 2013, 15:37
Post #66


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




QUOTE(VladSoare @ 22 Nov 2013, 14:22)
Păi e, pentru că încă nu s-a atins masa critică. Dar cînd se va atinge... unsure.gif
*




Nu cred ca exista un punct critic. Nu e ca și cum cand ar ajunge la punctul ala critic, bang, ajunge GPL la pret de benzina. Plus ca uite, exista oameni precum cuki46, români sadea cu să moara capra vecinului care au grijă maximă să nu existe prea mult români convinsi de GPL si sa nu se atingă acel punct critic. Nu putem decat sa-i multumim icon_mrgreen.gif Despre faptul ca motorul vine din fabrica cu GPL nu are însă nicio părere. El știe doar că GPL e de taxi. icon_mrgreen.gif. Eu mi-am recuperat investitia si am mai băgat în buzunar inca vreo 2000 de euro până acum. O scumpire nu m-ar afecta așa mult. Momentan merg mai ieftin decât un diesel. Și dacă incepe sa scumpeasca, preconizez ca destul de mult timp o sa fie tot mai convenabil datorita economiilor de fiabilitate.

QUOTE(cuki46 @ 22 Nov 2013, 15:54)
motivele pentru care a luat mașină DIESEL sunt multe..si de cele mai multe ori au deaface cu lipsa banilor...care s-ar putea simti si la starea generala a masinii.


Pregătește-te moral pentru revânzare de pe acum happy.gif

This post has been edited by ssilviu: 22 Nov 2013, 15:55


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 22 Nov 2013, 15:54
Post #67


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




QUOTE(ssilviu @ 22 Nov 2013, 15:37)
Nu cred ca exista un punct critic. Nu e ca și cum cand ar ajunge la punctul ala critic, bang, ajunge GPL la pret de benzina.
*


Nu se va întîmpla brusc, ci gradual, pe măsură ce GPL-ul prinde teren. De altfel, am văzut deja fenomenul. Motorina, care la mijlocul anilor '90 era la vreo două treimi din prețul benzinei, acum e la același preț. Și nu pentru că s-ar fi scumpit producția, ci pentru că statul a decis să fure mai mult. Cînd motorina era folosită de tractoriști și de cîțiva off-roaderi cu Aro, nu merita să-și bată capul. Dar cînd s-a răspîndit, a devenit un punct de atracție pentru tîlharii din guvern.
Deja am văzut chestia asta întîmplîndu-se. E istorie. Iar istoria se poate repeta oricînd. smile.gif
Nici un carburant nu face excepție; dacă s-ar inventa o mașină cu apă, statul ar raționaliza apa și ar taxa-o la limita suportabilului.
Cît timp GPL-iștii sînt o minoritate, probabil că pericolul să se întîmple asta e neglijabil. Dar dacă vor ajunge vreodată majoritari, atunci statul va sări la beregata lor fără milă, cum a făcut-o și cu dieseliștii cînd s-au înmulțit prea tare.

Acuma, dacă GPL-ul va ajunge vreodată să fie folosit la o scară suficient de largă cît să stîrnească lăcomia guvernului, asta e o altă discuție. Rămîne de văzut.

This post has been edited by VladSoare: 22 Nov 2013, 16:01


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 22 Nov 2013, 16:06
Post #68


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




Ideea e ca daca mergi macar un 20.000 de km pe an, atunci iti scoti banii pe instalatie din primul an. Daca o pui azi, e putin probabil ca intr-un singur an sa se scumpeasca așa de mult incat sa nu apuci sa scoti vreodata banii pe instalatie. Deci partea de break-even a asigurată. Că se va ajunge la un moment dat cand pate nu va fi, asta e o discutie pe care o putem avea la orice masina. Dar prefer sa ma bucur de masina acum decât sa-mi rup inima cu gânduri negre pentru ceva ce AR PUTEA să se intâmple undeva in viitorul îndepărtat.


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ali3n_cop
post 22 Nov 2013, 16:14
Post #69


🎲🎲


Group: Members
Posts: 1.265
Joined: 28 May 12
From: 🏡




Punctul critic la pretul GPL-ului nu va fi atins niciodata in Romania...si asta multumita TDI-stilor convinsi care sunt pacaliti de anunturile gen : consum 5% radmasa.gif sau pacaliti de datele tehnice ale producatorului. E greu ca "dizelist convins" sa recunosti ca ai acelasi consum ca si benzinarul meu in oras si extraurban iti tremura glezna pe acceleratie ca sa vezi macar in coborare acel mitic 5%. Nu ma poate convinge nici un "dizelist" de faptul ca exista vreun avantaj in plus atunci cand ai masina pe motorina pentru ca sunt si eu un fost "dizelist convins" si mi-a ajuns ca ceea ce am economisit la carburant sa dau pe partea cealalta la intretinere. Daca merg mai departe si ma gandesc si la binele mediului inconjurator, atunci e de preferat tot benzina si gpl.

This post has been edited by ali3n_cop: 22 Nov 2013, 16:15


--------------------
Mercedes Sprinter "Sārak Edition" 1998
The truth is out there
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Axe
post 22 Nov 2013, 18:52
Post #70


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.669
Joined: 24 February 08




Sa fii tu sanatos cand ti-o consuma tie un benzinar 3,8 la 100km/h afara, cu motor de 1.9 ca la mine ! wink.gif


--------------------
Renault Megane 1.5dci, 2013, 90CP inca vii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 22 Nov 2013, 19:22
Post #71


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




QUOTE(ali3n_cop @ 22 Nov 2013, 17:14)
extraurban iti tremura glezna pe acceleratie ca sa vezi macar in coborare acel mitic 5%.
*



Un tdi de 1.9 pe GOlf 4 consuma 4.2 % la un mers absolut normal, nu la consum, pe drumuri nationale, asa ca nu te mai lamenta atat. Cu benzinarul de 1.4 pe megan scot 5-5.5 la mers la fel de normal, asa ca nu renteaza GPL cel putin pentru mine, pentru ca sub 7-8 nu o sa fie veci, indiferet de povestile gepelistilor.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
99AIM
post 22 Nov 2013, 19:22
Post #72


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 26 June 05




Atentie ca consumul la gpl creste cu min 2 l% fata de benzina si in plus tineti cont ca tb facute si revizii la instalatie deci iar costuri in + iar care are masina in garantie...adio.


--------------------
Clio III ph 1 Renault Fluence ph 2 1.6 dci - CT 99 xxx
Sufletele mari au intalnit intotdeauna opozitie din partea mintilor mediocre. (Albert Einstein)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 22 Nov 2013, 20:17
Post #73


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




Nu ai GPL dar știi fix cu cât crește consumul. Oameni educați domle. Citiți.

This post has been edited by ssilviu: 22 Nov 2013, 20:18


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 22 Nov 2013, 20:21
Post #74


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




Destul de citit sa stiu ca iesi la fel de plata/100 km cu un gpl vs un diesel economic. Pe masini similare binenteles, cu capacitatea cilindrica similara. Megane 1.6 16v vs Megane 1.5 dci 85 de cai ca exemplu. Si prefer dieselul oricand pentru cuplu.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adytym
post 22 Nov 2013, 20:31
Post #75


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.172
Joined: 6 May 09
From: TIMISOARA




un 1,9 tdi consuma 9% in oras , iar pana la 4% mai este mult


--------------------
Ex Megane 3; Volvo XC60; Toyota Yaris - TIMISOARA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 22 Nov 2013, 20:43
Post #76


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




Consumurile variata, conteaza ce traseu ai, cum stii sa conduci. Acolo unde un diesel ia 9 in oras, un benzinar se duce in 13. Dar și invers, acolo unde un diesel la consum scoate 3,5, si un benzinar ia 5,5.

Eu zic ca un GPL are un pret mediu pe km asemanator cu dieselul. Insa per total, financiar, ieși un pic mai ieftin datorita reviziilor mai ieftine si a fiabilitatii mai mari. Plus celelalte avantaje care s-au mai mentionat.

La folosire normala, un benzinar 1,6 e cam la fel de placut ca un 1,5 dci de 82/85 de cai. Problema e ca, atunci cand ai nevoie de putere, la benzinar te duci in 4500-6000 rpm si trage, dieselul mai mult decât ce ofera si la folosinta obisnuita, nu poate.


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
99AIM
post 22 Nov 2013, 20:55
Post #77


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 26 June 05




QUOTE(ssilviu @ 22 Nov 2013, 20:17)
Nu ai GPL dar știi fix cu cât crește consumul. Oameni educați domle. Citiți.
*


A avut sotia inainte de Clio 3 un Matiz pe care pusesem gpl-instalatie Landi Renzo si la care cam la 6 luni îi tb cate un reglaj +plaman schimbat,numai stiu ce filtru.... si tot mergea prost la relanti,schimba bujii cica de gpl,regleaza culbutori... oricum pt. mine a fost o chestie nereusita in care am bagat bani aiurea si masina numai tragea mai deloc.

This post has been edited by 99AIM: 22 Nov 2013, 20:59


--------------------
Clio III ph 1 Renault Fluence ph 2 1.6 dci - CT 99 xxx
Sufletele mari au intalnit intotdeauna opozitie din partea mintilor mediocre. (Albert Einstein)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 22 Nov 2013, 21:04
Post #78


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




Și e foarte inteligent sa generalizezi de la un singur exemplu, nu? Bine ca nu ne-ai spus ca ai avut GPL pe o Dacia 1310 icon_mrgreen.gif

This post has been edited by ssilviu: 22 Nov 2013, 21:06


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
99AIM
post 22 Nov 2013, 21:12
Post #79


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 26 June 05




am generalizat eu?am spus doar experienta mea cu gpl....
eu chiar nu il inteleg pe initiatorul ce si-a montat gpl si care a tras cu masina asta de a injurat-o ca merge prost,ca sunt pb. la motor acu bomboana de pe coliva si gpl asa ca prima sursa de erori in viitor.


--------------------
Clio III ph 1 Renault Fluence ph 2 1.6 dci - CT 99 xxx
Sufletele mari au intalnit intotdeauna opozitie din partea mintilor mediocre. (Albert Einstein)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 22 Nov 2013, 21:14
Post #80


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




QUOTE(99AIM @ 22 Nov 2013, 20:22)
Atentie ca consumul la gpl creste cu min 2 l% fata de benzina si in plus tineti cont ca tb facute si revizii la instalatie deci iar costuri in + iar care are masina in garantie...adio.
*



Ai precizat cumva aici ca asta s-a intamplat DOAR in cazul tau si ca ar exista o posibilitate sa se intample si la altii? NU! Ai spus-o ca pe o regula generala. Ai generalizat. E greu si cu limba romana?


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ali3n_cop
post 22 Nov 2013, 21:22
Post #81


🎲🎲


Group: Members
Posts: 1.265
Joined: 28 May 12
From: 🏡




Argoane, nu-mi baga placa cu Golf 1.9 tdi, sunt fost posesor de G5 1.9 Tdi DPF achizitionat de nou din Germania in 2008 si vandut in 2012 la 56k km. Curiozitatea mi-a fortat rabdarea de a testa cat de putin poate sa consume acea masina si cel mai mic consum vazut vreodata pe BC a fost de 4.2% setat pe pilot automat la 90km/h pe traseul Bucuresti-Focsani tur-retur. Acelasi traseu l-am facut si cu Fluence-ul, setat tot la 90km/h pe pilot automat si la finalul calatoriei aveam 4,9%. In oras consumul la Golf oscila intre 8,2 si 9,6%. Fluence-ul scoate intre 8 si 12%. Diferenta reala dintre cele doua masini la 100km rulati urban este de 2 litri iar extraurban la fel. La 10k rulati, la Fluence bag in plus 200 litri de benzina dar benzina mea e ceva mai ieftina decat motorina, revizia e mai ieftina decat la Golf, asigurarea mai ieftina, impozitul mai ieftin, intretinerea masinii in caz de vreo defectiune este mai ieftina decat la Golf si multe alte puncte in plus pentru care am renuntat la Golf diesel in favoarea Fluence-ului pe benzina. Mai am destule de spus dar nu doresc sa scriu romane.


--------------------
Mercedes Sprinter "Sārak Edition" 1998
The truth is out there
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
99AIM
post 22 Nov 2013, 21:30
Post #82


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 26 June 05




QUOTE(ssilviu @ 22 Nov 2013, 21:14)
Ai precizat cumva aici ca asta s-a intamplat DOAR in cazul tau si ca ar exista o posibilitate sa se intample si la altii? NU! Ai spus-o ca pe o regula generala. Ai generalizat. E greu si cu limba romana?
*


Mai lingvistule,consumul creste pe gpl fata de benzina- asta ti-o spun si cei ce-ti monteaza butelca cu gas


--------------------
Clio III ph 1 Renault Fluence ph 2 1.6 dci - CT 99 xxx
Sufletele mari au intalnit intotdeauna opozitie din partea mintilor mediocre. (Albert Einstein)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 22 Nov 2013, 21:31
Post #83


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




QUOTE(ssilviu @ 22 Nov 2013, 21:17)
Nu ai GPL dar știi fix cu cât crește consumul. Oameni educați domle. Citiți.
*



Nu am avut o problema cu faptul ca va creste consumu, ci cu faptul ca tu știai FIX cu cât crește. Precum spuneam, greu tare cu limba română. Poate te descurci cu altele mai bine, mai ales ca pleci acum pentru prima oara pe afara, o sa fie dificil. Poate nu pleci singur icon_mrgreen.gif


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
99AIM
post 22 Nov 2013, 21:35
Post #84


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 26 June 05




Mah tot neamul tau nu a fost pe afara unde am fost eu....sa-ti arat cum arata o viza de Gibraltar?sau mai bine sa-ti arat ceva poze de la cenzurat?

http://www.google.ro/imgres?imgurl=http://...ved=0CEYQ9QEwBA

PS. desteptule eu am spus ca consumul creste cu minim 2 l %

This post has been edited by 99AIM: 22 Nov 2013, 21:44


--------------------
Clio III ph 1 Renault Fluence ph 2 1.6 dci - CT 99 xxx
Sufletele mari au intalnit intotdeauna opozitie din partea mintilor mediocre. (Albert Einstein)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariusd4
post 23 Nov 2013, 19:57
Post #85


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.967
Joined: 16 October 07
From: Bucuresti




"1. ii relativ scumpa instalatia

4. revanzare problematica...cine cauta masina second pe gaz? cine cumpara masina de la unu care a pus instalatia?, motivele pentru care a pus omu gaz sunt multe..si de cele mai multe ori au deaface cu lipsa banilor...care s-ar putea simti si la starea generala a masinii."

Deci cine punde gaz pe masina e sarac dar are bani de o instalatie relativ scumpa !!! blink.gif Nu ma intereseaza revanzarea masinii si parerile multor neavizati de pe aici...

Pentru cei interesati, am pus instalatia, masina merge la fel ca inainte, nici o diferenta indiferent pe ce merge, montajul-reglajul super profesionist, merita diferenta de bani.
Pe gaz motorul este mai silentios dar injectoarele de gaz sunt mai galagioase, despre consum...in 200 km extraurban pare mai mic de 10 % in jur de 5-6% , astept sa se goleasca butelia sa fac un calcul exact.
Revizii: prima la 1000-1500 km gratuita, restul din 30 in 30.000 km.
Este vre-o problema daca consum complet gazul din instalatie? Dupa primele impresii pare o alegere buna. O sa revin si cu poze daca este cineva interesat. Stima

P.S. Inca un "sarac"... care si-a luat benzinar mai ieftin si l-a trecut pe GPL:

http://www.instalatii-gpl-auto.ro/montaje/...-bmw-654ci.html

This post has been edited by mariusd4: 23 Nov 2013, 20:05


--------------------
Renault/Skoda Logan/Fluence /Octavia/BMW/Octavia 2007/2010/2014/2012/2019 - B 112 ...
"Nebunul care perseverează in nebuia sa va deveni înțelept".
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 23 Nov 2013, 20:00
Post #86


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




Ai testat aia cu consumul aratat pe linie dreapta cand pornesti si opresti gplul?


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariusd4
post 23 Nov 2013, 20:12
Post #87


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.967
Joined: 16 October 07
From: Bucuresti




Da , cu CC :
- la 116 km/h benzina = 7.8 l si pe gaz 8.3 l
- la 110 km/h benzina = 7.4 l si pe gaz 7.8 l
- la 64 km/h benzina = 4.8 l si pe gaz 5.3 l

Stima


--------------------
Renault/Skoda Logan/Fluence /Octavia/BMW/Octavia 2007/2010/2014/2012/2019 - B 112 ...
"Nebunul care perseverează in nebuia sa va deveni înțelept".
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 23 Nov 2013, 20:12
Post #88


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




In cartea de la Scenic cu GPL montat din fabrica este specificat sa nu se ruleze pana se goleaste butelia complet.
Si sa fie tot timpul cel putin 30% benzina in rezervor pentru racire pompa.

@+


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariusd4
post 23 Nov 2013, 20:14
Post #89


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.967
Joined: 16 October 07
From: Bucuresti




Multumesc de sfat atunci nu risc. De benzina m-au sfatuit si de la service. Stima


--------------------
Renault/Skoda Logan/Fluence /Octavia/BMW/Octavia 2007/2010/2014/2012/2019 - B 112 ...
"Nebunul care perseverează in nebuia sa va deveni înțelept".
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinCT
post 23 Nov 2013, 20:16
Post #90


Honor et Patria


Group: Members
Posts: 3.441
Joined: 22 July 07
From: Constanta




Din calculele voastre, de la cati KM/an devin rentabile instalatiile de GPL? Din ce citisem eu preturile sunt in continua crestere si cred ca vor reduce ecartul intre combustibili lichizi si gazosi. Probabil nu prea va intereseaza daca schimbati masinile dupa 4 ani dar cine vrea sa o tina mai mult are tema de gandire.
PS: nu-i nimic prea spectaculos prin Gibraltar inafara de maimute si o intersectie intre pista de avion si un bulevard laugh.gif

This post has been edited by SorinCT: 23 Nov 2013, 20:18


--------------------
Renault Megane Sport Tourer 2012 Privilege 1.5 dCI - CT-XX-LEA
Citroen C4 1.6 HDi 2006
Clio III 1.5 dCi Expression 2007
EX: Megane Sedan II.1 1.5 dCi Expression 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
8 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 15:25
Dacia