Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

vopsire

sxnc
post 17 Jun 2011, 16:59
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 19
Joined: 1 September 10




Salut! Intentionez ca peste cateva saptamani sa-mi vopsesc partial masina (renault megane estate). Ideea este ca nu stiu ce service sa aleg: Serus sau Meridian Vest? Voi ce spuneti? Am cateva zgarieturi pe partea dreapta de la o cheie trasa in dusmanie si alte cateva zgarieturi capatate de la neatentii din parcarile mall-urilor.....Multi mi-au zis sa optez pentru o vopsire partiala si nu totala (ptr care se va demonta toata masina....)


--------------------
Megane II Estate 2005/ 1.6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
georgerusu
post 17 Jun 2011, 17:28
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 256
Joined: 29 December 10
From: iasi




parerea mea este urmatoarea:
1. un element daca se deomnteaza/monteaza corect...nu te afecteaza cu nimic si se vopseste mult mai bine demontat
2. daca ai mai mult de 4-5 elemente de vopsit e mai rentabil sa o vopsesti toata.

in iasi stiu eu un service care face o treaba ireprosabila dar nu cred ca te ajuta. Succes si nu uita sa ceri garantie scrisa


--------------------
renault megane II 2005 coupe 1.5dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
solidconvert
post 17 Jun 2011, 17:42
Post #3


Donator


Group: Members
Posts: 3.247
Joined: 3 May 06
From: Bucuresti




Lucrarea banuiesc ca se va executa pe casco nu?... in cazul asta recomand Serus centura... depinde de tine sau de contractul casco daca optezi/poti s-o vopsesti integral sau doar reperele afectate... in mod normal poti sa vopsesti doar ce necesita reparatie, iar pe restul reperelor sa-i dai un polish pentru aducerea la acelasi stadiu de stralucire a tuturor reperelor... wink.gif


--------------------
. . .
Audi A4 B9 S-tronic TFSI...
Gîndirea corectă vine din experiență. Experiența, la rîndul ei, provine din gîndirea greșită.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sxnc
post 19 Jun 2011, 19:09
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 19
Joined: 1 September 10




Multumesc ptr. pareri! In principiu este vorba de doua usi de pe partea dreapta si cateva zgarieturi (vre-o 3 de suprafata). O sa optez ptr. Serus centura atunci.
Lucrarea va fi facuta pe casco. Dilema mea este ca nu stiu ce e mai bine: 1,2 sau 3?
1) Sa se faca o vopsire pe cele 2 usi din partea dreapta si ptr micile zbenghiuri de suprafata de pe partea stanga,
2) Sa se faca un polish (cu toate ca nu stiu daca e destul de sanatos ptr vopseaua masinii) pe cele 2 usi din partea dreapta si ptr micile zbenghiuri de suprafata de pe partea stanga,
3) Sa se faca o vopsire totala a masinii ptr a evita eventualele diferente de culoare...


--------------------
Megane II Estate 2005/ 1.6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cristi A
post 19 Jun 2011, 19:48
Post #5


Impatimit


Group: Members
Posts: 410
Joined: 20 April 09




De cand si pana cand te lasa asigurarea sa alegi daca vopsesti 2 elemente sau toata masina? Sau decontezi tu diferenta?


--------------------
Renault Megane Sedan 2005 Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
chitsro
post 19 Jun 2011, 20:28
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.192
Joined: 4 August 07




eu am vopsit masina acum 2 ani pe centura la serus ,dupa o ploaie cu grindina ,vopsire totala (mai putin bara spate care nu fusese afectata si nu a fost aprobata de casco) si a fost ok , am fost multumit de rezultate, nu se vedea ca a fost vopsita, eu ti as sugera varianta vopsire totala sau partiala ,polish sa faci doar daca nu vrei sa te stresezi prea mult (se rezolva mai repede)

ps: a durat cam 3 saptamani pana cand a fost gata , deci sa te inarmezi cu rabdare in cazul unei vopsiri partiale

This post has been edited by chitsro: 19 Jun 2011, 20:29


--------------------
BMW 320D Steptronic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
01zack
post 19 Jun 2011, 20:49
Post #7


mi-au furat sigla, las' ca am la avatar


Group: Members
Posts: 158
Joined: 16 April 10




Recomand DAB smile.gif inafara de calitate aproape ireprosabila SUNT foarte amabili (nu tipic renault) poti merge in atelier in orice moment sa vezi masina, chiar si in timpul vopsitoriei (daca te tin plamanii).
Eu am facut spatele in urma unui accident si nu iti poti da seama de diferente

Btw: eu as opta pentru prima varianta, doar vopsirea elementelor necesare

Eu am masina gri metalizat si nu se vede matuirea de la soare trecerea anilor etc. Acum depinde ce coloare e masina ta. oricum orice service Renaul lucreaza cu vopsea la cod deci nu are cum sa existe diferente de culoare decat daca e vopsitorul beat.

This post has been edited by 01zack: 19 Jun 2011, 20:54


--------------------
Renault Megane sedan 2.1 2005 1.6 16v Expresion - B 46 si ceva . . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
georgerusu
post 19 Jun 2011, 21:16
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 256
Joined: 29 December 10
From: iasi




diferentele de culoare pot aparea daca se foloseste acelasi cod de culoare pentru ca vopseaua originala isi schimba nuanta si o sa apara un ton diferit fata de vopseaua nou aplicata. Mai sunt vopsitorii unde iti pune aparatul ala electronic care iti citeste culoarea de pe masina si iti da codul culorii (asta daca vrei sa tii cont de faptul ca se schimba tonalitatea culorii in timp) insa daca nu folosesc o vopsea super buna cele 2 vopsele (cea originala si cea nou aplicata) se vor "maturiza" in feluri diferite si te poti trezi dupa 1 an ca ai iarasi diferente de tonalitate intre elementele cu vopsea originala si cele vopsite ulterior. De aceea cred ca e mai bine vopsire totala numai la o locatie cu profesionisti care sa foloseasca vopsea de calitate. Repet: cereti de la inceput garantie pe lucrare.

P.S. Am un prieten cu un Cielo Executive care l-a vopsit (ambele portiere pe dreapta + capota) la un service destul de aratos si de dotat din iasi pe Casco acum 3 ani. Dupa prima iarna deja se vedeau diferente de ton intre elementele vopsite si cele cu vopsea originala, deci MARE ATENTIE!


--------------------
renault megane II 2005 coupe 1.5dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
grandvitara
post 19 Jun 2011, 22:32
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 16 January 11




Plus ca daca masina a fost vopsita cu vopsea pe baza de diluant,astia acum prin service-uri vopsesc doar cu vopsea pe baza de apa(normele UE) si sansele ca sa nu iasa nuanta la fel cresc in mod simtitor.
Chestia cu diferentele intre vopselele pe diluant si apa am vazut-o cu ochii mei intr-un service cind aceeasi marca de vopsea diferea usor la nuanta in functie ce baza avea(apa sau diluant)


--------------------
Renault megane 2 2005 - is 08 jct
Niciodata sa nu spui niciodata!
http://kmauto.ro/index.html
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
solidconvert
post 19 Jun 2011, 22:55
Post #10


Donator


Group: Members
Posts: 3.247
Joined: 3 May 06
From: Bucuresti




Ce legatura are vopseaua pe baza de diluat cu discutia noastra?... omu' are megane 2, deci vopsita Ixell... sau postati doar asa ca sa va aflati in treaba?... mad.gif


--------------------
. . .
Audi A4 B9 S-tronic TFSI...
Gîndirea corectă vine din experiență. Experiența, la rîndul ei, provine din gîndirea greșită.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius36ro
post 21 Jun 2011, 07:59
Post #11


Membru


Group: Members
Posts: 122
Joined: 21 September 09
From: Suceava




Salut. Am putea avea niste preturi pentru un vopsit integral? Multumesc.


--------------------
Renault Megane II 1.9 dci 88 kW 2003 Grantour
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cheluuu75
post 21 Jun 2011, 08:23
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 35
Joined: 2 March 09




anul trecut am vopsit spatele la serus militari (in urma unei lovituri) iar acum la usa din spate langa cheder se cojeste .(am fost trimis de cineva care il cunostea bine pe un sef de la vopsitorie, si tot degeaba), iar pe stalpul fata se vede scursa , asa ca fiecare cu "norocul sau" !


--------------------
renault megane II nov 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
solidconvert
post 21 Jun 2011, 09:22
Post #13


Donator


Group: Members
Posts: 3.247
Joined: 3 May 06
From: Bucuresti




Vopseaua a fost scursa de la inceput, nu s-a scurs dupa aceea... deci vina este a ta 100% ca nu te-ai uitat cand ai luat masina in primire... asa ceva nu se accepta nici la tine dar nici la ei (pentru ca sigur s-a lucrat cu picioarele)... wink.gif


--------------------
. . .
Audi A4 B9 S-tronic TFSI...
Gîndirea corectă vine din experiență. Experiența, la rîndul ei, provine din gîndirea greșită.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
01zack
post 22 Jun 2011, 10:50
Post #14


mi-au furat sigla, las' ca am la avatar


Group: Members
Posts: 158
Joined: 16 April 10




CHeluu75 nu trebuia sa semnezi de primire pana nu era reparatia PERFECTA ! ei lucreaza pe bani, banii tai din asigurare sau din propriul buzunar. Mergi si remediaza situatia cu calm si daca nu merge asa, cu scandal. S-au obisnuit ca noi "clientii" sa ne lasam pagubasi.
In alta ordine de idei, din acest motiv recomandam DAB pentru ca cel putin sunt amabili si nu trebuie sa te enervezi !


--------------------
Renault Megane sedan 2.1 2005 1.6 16v Expresion - B 46 si ceva . . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
moreinffo
post 25 Jun 2011, 23:07
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 293
Joined: 21 April 09




salut
eu am vopsit in Martie un Polo din 2000, gri metalizat la Alf Auto, in curtea fostei fabrici de paine Vitan, pe diagonala de targ. a iesit super bine - nicio diferenta fata de vopseaua originala de 11 ani. un element de vopsit, de ex. la Megane gri metalizat - bara fata, mi-au cerut 450 RON cu totul -montat, demontat, vopsit, materiale


--------------------
RENAULT MEGANE 1.6 16V B99W_G
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MasterVlad
post 26 Jun 2011, 10:48
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 66
Joined: 21 May 10
From: Ploiesti




Mi-am facut si eu masina pe casco saptamana trecuta. Aveam niste avarii minore gen un far matuit , 2 cleme rupte la bara , un suport de far crapat...
Pe langa faptul ca mi-a venit bara fata (cu toate grilele si clemele aferente) + ambele faruri + ambii suporti de far + bandou spate ORIGINALE! mi-au mai vopsit bandourile din fata si din spate , bara fata (noua) si bara spate , capota , aripa stanga fata , aripa spate dreapta.
Am vopsit totul la AUTOKAT , la iesirea din Ploiesti (Billa) spre centura care duce la Bucuresti.
Au acolo un vopsitor super meserias , un mecanic excelent si amabilitate maxima din partea tuturor , inclusiv a patronului. (vorbesc de cei care s-au ocupat de masina mea)
Nu vorbesc aiurea , am facut vizite in fiecare zi sa vad cum evolueaza treburile.
De bani nu pot spune nimic inca pentru ca intarzie un suport de far de la Renault si mai dureaza pana marti. Cand soseste devizul de plata va pun in tema si cu preturile exact.
Aaaa si de rapiditate : in 2 zile mi-au demontat ce era de demontat , mi-au facut suplimentarile si au si vopsit de era de vopsit. Cand au venit si piesele le-au montat imediat , dar bineinteles ca cei de la Renault iar fac probleme si n-au trimis rahatu ala de suport! mad.gif si uite asa tin eu masina de vreo 12 zile in service aiurea....
Numai bine tuturor!


--------------------
Renault Megane 2.2 2007 1.6 16v Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_69
post 5 Jul 2016, 17:54
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.322
Joined: 16 February 10
From: Curtea de Arges




Saptamana viitoare urmeaza sa vopsesc si eu elementele urmatoare de pe
renaultul megane II din semnatura:
1- capota motor(prezinta cateva mici semne de la pietricele si usoare semne de la
apasatul cu podul palmei la inchiderea capotei)
2 -partea stanga toata cu prag cu tot
3 -aripa spate dreapta cu toata partea din spate inclusiv cadrul superior pana la aripa
fata
4 -bara fata si bara spate cu bandourile, bandourile insa le las in culoarea normala,
adica gri-negru.
5 -polishat si aplicat lac permanent pe farurile fata
Pretul undeva la 1500 roni toata operatiunea.
Demonatul elementelor il fac eu (cu rabdare), pentru a economisi timp.
Se executa in atelier cu cabina, firma de familie, particulara in Rm. Valcea.
Lucreaza excelent si nu iau masini pana nu termina cele cu programare.
Bara spate la masina unei cunostinte a fost refacuta acolo integral acum 4 ani si a
iesit culoarea identica cu cea originala a masinii.Si acum vopseaua este la fel, nu se
cunoastre, nu s-a decolorat
Am vazut mai multe masini facute acolo si arata excelent.
Eu zic ca este un pret bun toate elementele specificate.

This post has been edited by cosmin_69: 5 Jul 2016, 17:58


--------------------
renault Megane IV 2018 renault sedan IV
inca renault megane II si nou in renault megane sedan IV gris titan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 5 Jul 2016, 18:02
Post #18


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




QUOTE(cosmin_69 @ 5 Jul 2016, 17:54)
    Bara spate la masina unei cunostinte a fost refacuta acolo integral acum 4 ani si a
    iesit culoarea identica cu cea originala a masinii.Si acum vopseaua este la fel, nu se
    cunoastre, nu s-a decolorat

Tenta corecta a vopselei este realizata dupa o formula speciala......si nu are nici o legatura cu aplicarea vopselei.
Vopsitorul poate sa influenteze textura/aspectul prin "maiestria" lui...dar tenta de culoare se prepara dupa reteta/paleta de culoare prin adaus de baze/tente/metal.
Oricum revopsirea se observa....pentru cunoscatori!


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_69
post 5 Jul 2016, 18:06
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.322
Joined: 16 February 10
From: Curtea de Arges




Corect, asta mi-a spus-o si vopsitorul, dar eu nu o vopsesc sa o vand, o vopsesc pentru mine.Am de gand sa o mai pastrez.

This post has been edited by cosmin_69: 5 Jul 2016, 18:07


--------------------
renault Megane IV 2018 renault sedan IV
inca renault megane II si nou in renault megane sedan IV gris titan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_69
post 10 Jul 2016, 13:02
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.322
Joined: 16 February 10
From: Curtea de Arges




Am destule elemente caroserie incat sa ma hotarasc sa vopsesc pana la urma tota masina.
Am facut ceva ,,sapaturi" si am gasit un service Automag la Rm. Valcea. Are dotari, cabina vopsit, cuptor, si vopseste toata masina la pretul de 2500 roni.
Au spus ca folosesc numai vopseluri de calitate la 250 cutia vopsea.Ar dura 2 saptamani, pentru ca ei nu dau peste ochi.
Este un pret atractiv, dar vreau sa va cer parerea.
Asta include mici retusuri inainte la caroserie, acolo unde au aparut usoare indoituri de la piatra, zgarieturi etc. Apoi vosire integrala masina, iar bandourile demontate si vopsite in negru asa cum au fost.
Culoarea masinii pe cod TEF 43 bleu encre.
Este normal in conditiile descrise sa coste numai 2500 lei ?

This post has been edited by cosmin_69: 10 Jul 2016, 13:04


--------------------
renault Megane IV 2018 renault sedan IV
inca renault megane II si nou in renault megane sedan IV gris titan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_69
post 20 Jul 2016, 19:15
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.322
Joined: 16 February 10
From: Curtea de Arges




Ieri masina dusa la vopsitorie pentru vopsire totala.
Astept sa vad rezultatele.


--------------------
renault Megane IV 2018 renault sedan IV
inca renault megane II si nou in renault megane sedan IV gris titan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_69
post 3 Aug 2016, 22:54
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.322
Joined: 16 February 10
From: Curtea de Arges




Gata, am adus masina de la vopsitorie.Am sa postez cateva poze la topicul cu masinile noastre, cand voi avea timp.
Sunt foarte multumit. smile.gif tongue.gif smile.gif wub.gif
Au vopsitor de nota 10. A iesit culoarea exacta dupa cod, fara scurgeri.
In schimb baietii cu montajul m-au dezamagit.
Cateva clipsuri rupte si culmea, nu unde se rup mai usor ci la gaura unde intra surubul de fixat manerele din plastic de tapiteria portierelor spate.

Pentru cei mai tipicari (ca mine) si care vor vopsi complet masina, va dau cateva sfaturi:

1 - Demontati-va singuri tapiteria de la portiere fiindca nu cred ca exista un atelier care a sa aiba rabdare sa demonteze-remonteze cu atentie toate detaliile.Si tapiteria de la capota portbagaj.
2 - Notati-va suruburile care unde vin ca e mai usor la montaj.La mine am avut au prins cam aiurea suruburile, si unele unde nu era cazul.
3 - Locul de depozitare al tapiteriei este mai sigur la voi acasa decat in vreun loc prafuit din atelierul lor asa cum a fost in cazul meu.Mult praf.
Concluzia:
Asa ca acum trebuie sa iau la mana toate cele 4 fete de portiera, sa le demontez, sa aspir, fiindca nu au aspirat sub tapiterie praful intrat, iar in plus am gasit si cocoloase de banda adeziva cu hartie de ambalaj, folosite probabil la izolatie inainte de vopsire.
Oricum culoarea, nuanta, calitatea vopselei si a lacului precum si mana vopsitorului, compenseaza munca de care trebuie sa ma apuc zilele astea.
Si am o intrebare.
Pe spate nu am difuzoare, in schimb am locasul prevazut pentru montaj si surpriza placuta sa gasesc cablajul tras cu mufe mama albe, in ambele portiere din spate.
Este posibil ca acele fire cu mufe mama sa fie pentru difuzoare ?
Si daca da, ce tip de difuzoare trebuie sa caut?

This post has been edited by cosmin_69: 3 Aug 2016, 23:01


--------------------
renault Megane IV 2018 renault sedan IV
inca renault megane II si nou in renault megane sedan IV gris titan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
budspencer07
post 4 Aug 2016, 12:36
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 589
Joined: 11 December 14
From: Suceava




Difuzoare cu diametrul de 13 4ohm.


--------------------
Land Rover Range Rover 2015
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_69
post 10 Aug 2016, 00:08
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.322
Joined: 16 February 10
From: Curtea de Arges




Multumesc budspencer07!
Deja am gasit la dezmembrari, chiar de renault megane.
Sunt ok.Se aude altfel acum in masina. wink.gif

This post has been edited by cosmin_69: 10 Aug 2016, 00:09


--------------------
renault Megane IV 2018 renault sedan IV
inca renault megane II si nou in renault megane sedan IV gris titan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kobe84
post 23 Jun 2018, 14:13
Post #25


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 16 December 16




Bună ziua! Am un megane 2 break albastru, și l-am găsit rașchetat în parcare pe aripa dreapta spate, nu foarte tare dar vizibil, intrebare: cum aflu codul culorii vopselei și dacă exista spray-uri pentru retușări? Mulțumesc anticipat!


--------------------
Renault Megane 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TomachE
post 23 Jun 2018, 19:04
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 553
Joined: 20 August 15
From: Bucuresti




Pe stalpul masinii,in partea dreapta !


--------------------
Megane II 1.6/16v 82kW 112 cp Break 2005 - B 301 AAT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kobe84
post 26 Jun 2018, 10:15
Post #27


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 16 December 16




M-am tot uitat acolo dar nu prea înțeleg mare lucru, sunt o grămadă de cifre și litere smile.gif nu știu care din ele!


--------------------
Renault Megane 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 26 Jun 2018, 18:35
Post #28


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Posteaza seria VIN si-ti dau codul de vopsea....daca nu te descurci cu datele de pe placa ovala!


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kobe84
post 28 Jun 2018, 13:59
Post #29


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 16 December 16




Cam asta zice eticheta de pe stâlpul din dreapta! Mulțumesc!

Attached thumbnail(s)
IMG_20180628_145636.jpg ( Size: 3.14mb ) Number of downloads: 177


--------------------
Renault Megane 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alintosu
post 28 Jun 2018, 15:43
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 420
Joined: 9 September 11
From: Cluj-Napoca




OV460


--------------------
Renault Megane II Grandtour, 1.5 dCI, 74kW 2004
126cp, 260Nm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 13:41
Dacia