Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

50 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Achizitionare Laguna III, sfaturi utile

SAVAGE
post 1 Apr 2014, 07:54
Post #31


Membru


Group: Members
Posts: 191
Joined: 22 June 06




Ia-ti Logan, este la aceeasi bani si pe deasupra ai tot ce-ti doresti....:-))))


--------------------
RENAULT LAGUNA INITIALE 2002 / PRIVILLEGE 1.5DCI 81KW 2009 - CT 81 LAG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 1 Apr 2014, 08:28
Post #32


Membru


Group: Members
Posts: 4.188
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




QUOTE(Playboy @ 31 Mar 2014, 22:48)
Inca tot caut masina, dar is asa de zapacit incat nu stiu ce sa aleg. Adevarul e ca laguna sunt reusite. dar ma dispera interiorul ala sec, consola centrala nu ma atrage, iar ce ma atrage sunt dotarile, e foarte dotat...
Pai in cazul asta mai bine nu iti iei Laguna. Ce exprimi tu e ceva de genul: nu imi place neam, da e dotata.
Si acum fosta prietena viseaza la un Golf 5 dupa ce in 2008 si-a luat Kia Cee'd. De ce? "Pai e Golf dom'le." Mai bine o lasam sa-si ia Golf atunci.


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Playboy
post 1 Apr 2014, 11:33
Post #33


Membru incepator


Group: Members
Posts: 84
Joined: 22 April 10




La mine nu e vorba ca e dacia sau audi sau renault. Eu imi iau masina in primul rand sa imi placa designul apoi dotari, bine inteles sa se incadreze in bani care ii am. Iar daca imi iau masina si sa nu ma atraga cand ma uit la ea atunci mai bine nu imi iau.


--------------------
Renault Megane 2007 1.5 dCi 105 cp comfort dynamique - -
Vand Renault Megane II, pentru mai multe informatii trimite PM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea-daniel
post 1 Apr 2014, 18:38
Post #34


Membru cu tubina


Group: Members
Posts: 1.023
Joined: 16 May 05
From: Banda I




Din cate am inteles de la cineva care le tot bibileste, in legatura cu lag3 nu sunt probleme majore, insa pana la urma nu isi dezminte originea: incuietori care nu mai functioneaza si nu se pot repara (le desfaci, sunt ok, dar tot nu merg), electrice dubioase, eternii greieri, suportii motor de kko, vechiul amic EGR... Adica mici chestii care te termina psihic intr-un final.


--------------------
Renault Lagunaaaa 2003 - B 666 GGG
Cand aveam Clio mi se parea ca merg toti ca nebunii (consum 6%). Acum am leguma si mi se pare ca toti merg ca melcii (consum 10%).
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stefyi2001
post 2 Apr 2014, 18:16
Post #35


Membru incepator


Group: Members
Posts: 86
Joined: 15 October 12




Adevarul este ca la inceput ma tentau si pe mine alte modele ca si design exterior.

DAR dupa ce am cumparat-o .... sincer imi place la nebunie sa ma uit la ea smile.gif))) Arata bine din laterale/spate/fata. Are aer sobru si emana putere si mai ales .. doamne cum straluceste dupa ce e spalata si soare smile.gif ..... Intotdeauna intoarce capete din ce am vazut.

Interiorul tine de gustul fiecaruia cu siguranta.

Eu sunt genul care vreau sa ma impresioneze ceva si .. cu siguranta genul VW sau AUDI, la cat de anoste sunt, nu ma vor impresiona niciodata. Cum am spus si intr-un post anterior --> Nu ma vor da pe spate "tone de butoane" --> eu vreau ergonomie si utilitate !

Vreau sa vina inginerii aia super platiti si sa-si dea drumul la idei. Sa vad ce frumos poate sa arate un interior.


--------------------
Renault Laguna 3 a 2008 / Dinamique - B 023423
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Luko13
post 3 Apr 2014, 08:49
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 365
Joined: 21 August 08




Decizia de a cumpara Laguna 3 am luat-o din primele minute cand m-am asezat la volan . Daca o masina nu te atrage din prima si stai sa ii cauti plusuri si minusuri mai bine nu o cumperi . Am Laguna 3 de 2.5 ani si cred ca o sa mai merg cu ea mult si bine wub.gif . Am avut laguna 2 timp de 4 ani si pot spune ca Laguna 3 este mai fiabila. Nu exista masina perfecta .Orice marca are problemele ei. Trebuie sa faci si compromisuri cand achizitionezi o masina insa eu sunt de parere ca prima impresie este cea care conteaza. Bafta!


--------------------
Renault Laguna3 2008/Estate/Initiale Paris
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andrewtm
post 3 Apr 2014, 13:44
Post #37


Membru incepator


Group: Members
Posts: 98
Joined: 26 September 13
From: Lugoj




Pana acum am urmarit posturile voastre si am preferat sa ma abtin de la anumite comentarii.
Nu sunt posesor de foarte mult timp al masinii dar in primele doua luni pot spune ca am calatorit foarte mult cu masina si mi-am dat seama ca, cel putin pentru mine, ma simt odihnit la volanul masinii dupa un drum de 550 km in care nu am oprit deloc ( Timisoara - Bucuresti).
In momentul in care am achizitionat aceasta masina mi-a aratat un prieten, mai mult in gluma, un BMW din Germania seria 5 din 2006 care costa 6500 euro si era scos la licitatie pe ebay.
Sfatul meu este sa incercati sa cumparati o masina de la o reprezentanta, nu va uitati cat ar costa ea in afara si cat costa la noi mai ales daca are carnetul de service la zi.
Eu cand am cumparat-o de la dealer mi-a dat si istoricul masinii in ce accident a fost implicat si ce s-a schimbat la masina cu tot cu deviz de reparatie. ( s-a schimbat complet bara fata si bara spate)
Pe mine chiar nu m-a deranjat deloc chiar m-a bucurat acest lucru tinand cont ca masina a fost in leasing la o banca inainte sa o achizitionez eu si a avut contract de asigurare cu Allianz Tiriac.
In momentul cand am pus-o la vanzare am primit replici de genul.. " la 6500 imi cumpar 2.0 diesel si are si 150 cai nu 140 cat are a ta si consuma si mai putin"..
Acum fiecare stie ceea ce isi doreste de la o masina.
Eu chiar daca nu mai circul in momentul de fata cu masina fiind pusa la vanzare pot spune ca sunt multumit de consumul care il are raportat la ceea ce iti ofera.
Succes in achizitionarea viitoarei masini si sper sa alegi o Laguna smile.gif

This post has been edited by andrewtm: 3 Apr 2014, 13:47


--------------------
Renault Laguna III Dynamique 2.0 140
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Playboy
post 3 Apr 2014, 23:34
Post #38


Membru incepator


Group: Members
Posts: 84
Joined: 22 April 10




andrewtm Daca nu te deranjaza, de ce o vinzi si ce vrei sa iti iei?
Merci


--------------------
Renault Megane 2007 1.5 dCi 105 cp comfort dynamique - -
Vand Renault Megane II, pentru mai multe informatii trimite PM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andrewtm
post 4 Apr 2014, 07:11
Post #39


Membru incepator


Group: Members
Posts: 98
Joined: 26 September 13
From: Lugoj




Bine te-am gasit Playboy.
Primul motiv este acela ca am reusit sa achizitionez masina de serviciu dupa numai un an de condus pe ea ( este vorba de un Passat din '09 care l-am preluat in '13 ) iar in momentul de fata are ~88.000 km iar al doilea motiv este ca pur si simplu sta degeaba.
Imi cer scuze daca am fost prea vehement in postul anterior dar sunt facn masini pe benzina iar ceea ce mi-am dorit eu de foarte mult timp am reusit partial prin achizitionarea acestui Passat care este 1.8 benzina.
Mi-ar fi placut un A4 1.8 quattro dar uneori sunt si alte prioritati decat masinile.
Inainte de Laguna am avut o Toyota Avensis din 2004 tot 1.8 benzina.

This post has been edited by andrewtm: 4 Apr 2014, 07:16


--------------------
Renault Laguna III Dynamique 2.0 140
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sserban22
post 4 Apr 2014, 13:23
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 381
Joined: 1 August 09




Si ce loc ocupa L3 , fata de -celelalte, avind in vedere ca acu opresti Passatul?


--------------------
Megane sedan 1.6 sce 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Playboy
post 4 Apr 2014, 19:55
Post #41


Membru incepator


Group: Members
Posts: 84
Joined: 22 April 10




Salutari, scuze pentru offtopic, dar asa cum a'ti cerut va pun linkul de vanzare cu masina ce tocmai am cumparat'o, nu e Renault..
Aici


--------------------
Renault Megane 2007 1.5 dCi 105 cp comfort dynamique - -
Vand Renault Megane II, pentru mai multe informatii trimite PM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maytow_airis
post 4 Apr 2014, 22:55
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 525
Joined: 20 August 09
From: Alta Tara




Te asteptam cu impresii,peste cca 6 luni. Chiar daca ai sa fii Off Topic,unii din noi tot suntem curiosi, "cum iti vine" noua achizitie.
Iti doresc sa "o porti" sanatos,si sa fii ferit de evenimente si neplaceri. smile.gif


--------------------
renault Laguna 2, Laguna 3 Expresion, 2009 1.5 dci 110cp (fara FAP)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Playboy
post 5 Apr 2014, 00:26
Post #43


Membru incepator


Group: Members
Posts: 84
Joined: 22 April 10




QUOTE(maytow_airis @ 4 Apr 2014, 21:55)
Te asteptam cu impresii,peste cca 6 luni. Chiar daca ai sa fii Off Topic,unii din noi tot suntem curiosi, "cum iti vine" noua achizitie.
Iti doresc sa "o porti" sanatos,si sa fii ferit de evenimente si neplaceri. smile.gif
*



Iti multumesc, sincer si eu sper sa fie totul ok, Masina am achizitionat'o de la reprezentanta BMW iar simbata viitoare merg dupa ea deoarece inca nu e pusa la punct.
Inainte de a face test drive reprezentantul mi'a spus ca masina are pivoti si ce mai stiu eu ce duse, dar cum nu prea ma pricep cu limba Germana am spus Ok smile.gif. Dupa ce am facut test drive m'a intrebat totul ok? Eu ma chinuiam sa ii explic ca ii bate ceva la directie si pina la urma a inteles omul ce am vrut sa ii zic, si imi raspunde: pai ti'am spus ca are directia "praf" biggrin.gif si il intreb pai si nu se schimba piesele, ramane asa? A spus sa stau linistit ca totul se schimba, masina merge in reprezentanta Opel si schimba directia si ce am mai spus ca nu imi place la masina. plus distributia si consumabile.
Masina mai are 1 an garantie si pretul de achizitionare a fost 9200 Euro.


--------------------
Renault Megane 2007 1.5 dCi 105 cp comfort dynamique - -
Vand Renault Megane II, pentru mai multe informatii trimite PM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maytow_airis
post 5 Apr 2014, 00:33
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 525
Joined: 20 August 09
From: Alta Tara




Parere personala:
EU nu as cumpara masina din Germania,pentru simplul motiv ca "sunt duse catre extrem"! Una e sa cumperi o masina care a vazut de cel mult 2-3 ori 200km/h,si alta e sa cumperi una care la oricare iesire pe autoband,viteza medie sa fie 180/h biggrin.gif
Daca ma insel sa ma contrazice.ti !


--------------------
renault Laguna 2, Laguna 3 Expresion, 2009 1.5 dci 110cp (fara FAP)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Playboy
post 5 Apr 2014, 00:41
Post #45


Membru incepator


Group: Members
Posts: 84
Joined: 22 April 10




Gresesti, o masina are mult mai putina uzura pe autobanda decat in oras. iar da aici in Germania se conduce destul de rapid. Dar totusi nu se compara starea unei masini din Ro fata de cea din De. Iar aici revizia la o masina e revizie, ori schimbi ce ai de schimbat pe masina ori nu treci inspectia techinica! In Ro ii dai la ala o bere si treci si tu si toata familia inspectia tehnica..


--------------------
Renault Megane 2007 1.5 dCi 105 cp comfort dynamique - -
Vand Renault Megane II, pentru mai multe informatii trimite PM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maytow_airis
post 5 Apr 2014, 00:50
Post #46


Membru autentic


Group: Members
Posts: 525
Joined: 20 August 09
From: Alta Tara




Ma refeream la faptul ca mai sunt si alte tari,unde se impune limita pe autostrazi,si au si insignia. Din RO nici eu nu as lua masina,poate cel mult un Logan...
Personal am vazut masini aduse de acolo, cu gauri in motor,la propriu,si lipite cu nu solutii speciale,care dupa 1 an au cedat,si vorbesc de Mercedes si BMW. Nu o lua "personal",eu iti doresc ce-ti doresti si tu ! biggrin.gif
Am trecut de nenumarate ori prin germania,si eu la 160/h aveam impresia ca stau pe loc. Ce uzura are un motor la 200km/h,si ce uzura are altul,care merge intr-o tara cu limite,si baga si el 140/150 .... cel mult.... si merge stresat sa nu-si piarda punctele... amenda...etc.
Unde stau eu,cam aceleasi preturi sunt:
http://www.milanuncios.com/opel-de-segunda...o-123418849.htm
http://www.milanuncios.com/opel-de-segunda...v-120941417.htm
http://www.milanuncios.com/coches-de-segun...htm?hasta=10000
si lista poate continuua.
Pe platforma, din SP in RO costa 500€ wink.gif


--------------------
renault Laguna 2, Laguna 3 Expresion, 2009 1.5 dci 110cp (fara FAP)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Playboy
post 5 Apr 2014, 00:56
Post #47


Membru incepator


Group: Members
Posts: 84
Joined: 22 April 10




Stiu, si eu vin tot din Spania, am stat in Murcia 6 ani, dar acum locuiesc in Germania. Totusi eu am incercat sa ma feresc de Autohausurile tucesti, ruse..etc. Am preferat reprezentantele tot timpul. Bine inteles ca poti lua o masina buna/proasta de oriunde dar la o reprezentanta ai mai multa incredere iar Garantia e luata mai in serios de o reprezentanta decat de un autohaus.

Eu sper cum spera toata lumea biggrin.gif sa am noroc si cat mai putine probleme costisitoare smile.gif


--------------------
Renault Megane 2007 1.5 dCi 105 cp comfort dynamique - -
Vand Renault Megane II, pentru mai multe informatii trimite PM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andrewtm
post 5 Apr 2014, 06:00
Post #48


Membru incepator


Group: Members
Posts: 98
Joined: 26 September 13
From: Lugoj




@sserban22
Practic nu are nicio diferenta.
Teoretic masina am putut sa o achizitionez fara sa platesc TVA plus un discount destul de bun iar masina a ajuns ca si pret de achizitie apropiat de ce al Lagunei iar eu am considerat la acel moment si consider si acum ca a fost o " afacere " daca ii pot spune asa profitabila.


--------------------
Renault Laguna III Dynamique 2.0 140
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea-daniel
post 5 Apr 2014, 10:10
Post #49


Membru cu tubina


Group: Members
Posts: 1.023
Joined: 16 May 05
From: Banda I




Daca imi permiteti si mie, eu cred ca o masina condusa in vest e mult mai ok decat una din est. Nu e zguduita zilnic, combustibilii sunt buni, reviziile respectate (nu vb de pocnitori) si faptul ca e alergata pe autostrada e un lucru foarte bun, practic motorul face ce e proiectat sa faca. Mai multa uzura are o masina haraita in oras.


--------------------
Renault Lagunaaaa 2003 - B 666 GGG
Cand aveam Clio mi se parea ca merg toti ca nebunii (consum 6%). Acum am leguma si mi se pare ca toti merg ca melcii (consum 10%).
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Boggy
post 15 Apr 2014, 18:21
Post #50


Membru


Group: Members
Posts: 180
Joined: 5 May 05
From: Bucuresti




Salutare domnilor!
Pentru a nu mai deschide inca un topic nou, il voi folosi pe acesta.
A venit vremea, dupa 9 ani cu un Logan 1.4, sa schimb masina.
Urmaresc o Laguna III diesel, de preferat rulata in Romania (pentru a evita samsarii, cred), de la dealer (pare mai de incredere; astept pareri in aceasta privinta), modelul de 150cp, piele (macar partial), de preferat cu trapa, iar restul sunt bonusuri. Pret maxim 10.000 eur dar de preferat 9.000 cu taxa inclusa. Ma intereseaza sa fie din punct de vedere tehnic cat mai buna.
Intrucat nu am mai cumparat o masina SH pana acum, recurg la amabilitatea voastra in a alege un model cat mai ok.
Asadar, ce imi recomandati atunci cand caut o Laguna III? Poate aveti mici sfaturi pentru atunci cand o vizionez. Evident ca voi cere un test in service, dar nu prea imi da mare incredere acest amanunt.

Am sa listez cateva oferte gasite la o cautare rapida pentru a va face o idee asupra tintei mele:

http://www.autovit.ro/renault-laguna-C32140844.html
http://www.autovit.ro/renault-laguna-C32723142.html
http://www.autovit.ro/renault-laguna-C32336819.html
http://www.autovit.ro/renault-laguna-C32777714.html
http://www.autovit.ro/renault-laguna-C32748066.html

Multumesc anticipat.


--------------------
Renault Laguna III 2.0dCi 150cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vyo79
post 15 Apr 2014, 18:45
Post #51


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 8 June 07






--------------------
dacia 1300 dacia 1300 1981
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 16 Apr 2014, 00:26
Post #52


Membru


Group: Members
Posts: 4.188
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




vyo aia e ciudata : 130.000km in 2 ani si 2 luni. Revizii din 30.000km in 30.000km si ii spune 13.200km sau 20 de luni => in ultimele 4 luni a facut 16.800km. A facut dubios revizia la un numar aiurea de km sau de ani sau a resetat aiurea partea cu service-ul.

Boggy iti zic ce am facut eu:
- ochit masina la un dealer mai serios in DE
- vorbit cu un samsar sa mi-o aduca (mi-a zis pretul final la care mi-o aduce in fata blocului in care a inclus si comisionul lui)
- inscris masina
- mers cu ea la Serus pentru verificat zgomote care apar la anumite denivelari. Concluzia: n-are nimic masina, e mai tzeapana la 100.000km decat a mea la 50.000km facuti in RO (baiatu de la dealer avea o L3 cumparata de noua din RO cu pachet drumuri grele - a mea nu are).

Eu cred ca poti gasi destui samsari ok pe care sa-i trimiti in DE sau NL sa iti aduca o masina cu un anumit VIN (fix aia, nu sa caute ei ceva asemanator). Know how au, de ce sa nu il folosesti in favoarea ta pentru un comision decent?


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 16 Apr 2014, 06:45
Post #53


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.707
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




Plus ca nu are xenon, desi se specifica acest lucru.
Chestia cu kilometrajul nu este relevanta, eu am luat Leguma mea la 36000 km si ceva in octombrie si am acum aproape 53000. Deci 17000 km in 6 luni, doar in Romania si vreo doua drumuri scurte pana in Rep. Moldova. Daca la cea din anunt mai pui si drumul spre Romania, e cam pe acolo. Problema e alta, ca pretul e cam jos. O masina de genul asta se vinde in Franta cu cca 8500-9000 euro. Cu ce mai adauga si samsarul, e cam dubios sa aiba doar kilometrajul ala. Una spre 200000 km ar iesi in suma aia, care e pusa asa sa mai aiba loc sa scada ceva.

This post has been edited by b06fcn: 16 Apr 2014, 06:46


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Boggy
post 16 Apr 2014, 07:32
Post #54


Membru


Group: Members
Posts: 180
Joined: 5 May 05
From: Bucuresti




Nici eu nu am incredere in cea expusa de vyo79 (multumesc oricum, vyo). E dat sigur inapoi kilometrajul.

In legatura cu cele de import. Dupa ce am citit despre motoarele gripate ale colegilor de pe forum, eram foarte aproape sa renunt la ideea L3 2.0. Si totusi... Decat una din alta tara alergata la vreo 200k km cu revizii din 30k in 30k si cu motor clar uzat (pentru ca asta se pare ca se intampla daca se respecta intervalele date de Renault) mai bine una din tara, verificabila la dealer cu maxim 2 revizii de 30k km si inceput de uzura. De ce spun asta, pentru ca intentionez sa schimb uleiul la maxim 15k km. De aici la o uzura mai lenta in continuare. Bine, asta la nivel pur teoretic.

Am uitat sa mentionez in primul meu post. Nu doresc break. Chiar si 4 locuri sunt prea multe pentru mine. In plus, renunt definitiv la ideea cutiei automate.

Deci au ramas doua:
http://www.autovit.ro/renault-laguna-C32777714.html
http://www.autovit.ro/renault-laguna-C32748066.html

Cea din Bucuresti am sa incerc sa o vizionez azi sau maine, iar in Constanta poate sambata.

P.S. pentru o liniste mentala in legatura cu motoarele stricate, merita 1.5dci?


--------------------
Renault Laguna III 2.0dCi 150cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 16 Apr 2014, 07:45
Post #55


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.707
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




Eu as merge pe cea din Constanta, are km mai putini si pare sa fie in mintile ei. Ce ma intriga este insa grila vopsita la bara din fata, fie a facut-o proprietarul ca asa i-a placut, fie a fost lovita si reparata.
Am insa o intrebare, cati km faci anual? Ca la banii astia sau ceva putin peste, daca nu mergi foarte mult si nu vrei masina asa de mare ca Laguna, poti lua Megane III sau Fluence nou, motor de 1,6 16V, dar macar stii ca e masina noua.


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Boggy
post 16 Apr 2014, 08:00
Post #56


Membru


Group: Members
Posts: 180
Joined: 5 May 05
From: Bucuresti




Cati fac, este irelevant. Conduc Logan si pe cat posibil ma abtin de la drumuri lungi deoarece este foarte incomod (zgomot urias, putere deloc, consum mare... ma rog, cred ca ati auzit de ele :-)).

Cati sper ca voi face daca iau alta masina, pe gustul meu: undeva intre 10k si 15k pe an.

M-am gandit si eu la Megane (Fluence nu imi place deloc) dar parca m-am saturat de plastic ieftin gen Logan. Stiu ca e o comparatie groso modo interiorul Logan-ului cu cel al Megan-ului dar parca e un pas si mai mare spre interiorul Lagunei. Arata pur si simplu demential, la interior, Laguna. Parerea mea.

Cea din Constanta imi ridica si mie o spranceana de neincredere la cum arata bara fata. Parca nu vine cu ea asa din fabrica, nu? In plus, totusi, are trapa.

Cum se face verificarea istoricului la dealer? Ma duc acolo, singur, si cer verificare pe un anumit VIN? Pare cam naiv.


--------------------
Renault Laguna III 2.0dCi 150cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 16 Apr 2014, 08:06
Post #57


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.707
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




Ideal ar fi sa mergi cu masina la dealer, sa fie verificata comme il faut. Cea din Bucuresti, fiind la dealer, se poate verifica mai usor.


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 16 Apr 2014, 08:22
Post #58


Membru


Group: Members
Posts: 4.188
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




Treaba cu uzatul e relativa. Nu sunt convins ca schimburile la 30.000km si maxim 6 luni dauneaza motorului. Cred ca dauneaza mai mult schimburi la 20.000km dar facute la 2 ani.

Motoarele stricate de care ai auzit pe forum sunt toate cuplate cu o cutie automata. De ce? Eu nu am inteles/gasit explicatia logica de ce doar pe automate.

Cat mergi afara cu ea si cat in oras?
Eu am luat Leguma pentru drumuri saptamanale Buc. - Rm. Valcea (autostrada + dealuri) - 90-95% din km. Mie mi s-a potrivit 2.0dci.
In Buc. drumurile zilnice le fac tot cu Loganul. Iarna cel putin se incalzeste mult mai repede motorul pe benzina si simt ca folosesc masina: ajung repede in a V-a si raman mult acolo. Cu Leguma rar ajung intr-a VI-a si nici nu stau mult acolo. In plus mi-e inca mila sa bag Leguma in parcari de supermarket-uri unde civilizatia e maxima.

Daca mergi mai mult in oras o sa te incante consumul lui 1.5dci comparativ cu 2.0dci. Dar d-astea nu s-au prea vandut la noi, iar cele de afara sunt magari de carat si alergat.

Si eu as merge pe cea din Buc. intre cele 2. Aia din Constanta pare mai accidentata chiar daca are trapa.
Sa nu iti ia ochii trapa aia. Mai bine o masina ok fara trapa decat una naspa cu trapa .

Si eu am vrut initial acoperis panoramic dar am renuntat la idee. Si acum nu imi pare rau.


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Boggy
post 16 Apr 2014, 08:39
Post #59


Membru


Group: Members
Posts: 180
Joined: 5 May 05
From: Bucuresti




Voi merge 75% pe afara. Avand in vedere ca minunata noastra tara mi-a tras-o grav cu Logan-ul (am dat peste 8k euro pe el si acum nu il pot vinde pentru ca taxa de inmatriculare este undeva la 1.200 - 1.300 euro, e clar ca voi ramane si cu el), cred ca drumurile zilnice, la serviciu, vor fi facute tot cu Logan-ul. Cat despre supermarket-uri, tind sa parchez in cel mai indepartat colt al parcarii unde "civilizatii" nu ajung pentru a-ti infunda portiera. Chiar si cu Logan-ul fac asta.

Da, nu sunt orbit de trapa. Voi tine cont foarte mult de starea tehnica.


--------------------
Renault Laguna III 2.0dCi 150cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pishky
post 16 Apr 2014, 08:56
Post #60


rca Naspa


Group: Members
Posts: 3.517
Joined: 26 January 11
From: Constanta




vad ca esti constantean, mergi si fa o tura si cu cea de constanta, uite-te bine la ea, pipaie toate lufturile - ce ai de pierdut? - vorbesti cu omu, te uiti la el, il cantaresti din priviri, daca trece testul wow mergi cu ea la mecanicul tau in care ai incredere, mergi la reprezentanta (nu in oridinea asta neaparat). cu ocazia asta iti faci o parere daca laguna iti place sau nu, nu neaparat asta a omului.

This post has been edited by pishky: 16 Apr 2014, 08:57


--------------------
Reno, dizel, ca nu-mi permit o benzina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
50 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 13:37
Dacia