Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Amenzi luate in UE, Amenzi pt viteza luate in Austria,Bulgaria

Han Solo
post 21 Sep 2017, 15:10
Post #31


Potiphar Breen


Group: Members
Posts: 355
Joined: 8 June 11
From: Arstotzka




nope. s-a schimbat legea, mai nou confiscarea pe loc a masinii poate fi facuta si la prima abatere.

oricum, ajungi la tribunal si se lasa cu chiuituri.

21 Sep 2017, 15:12:
in plus, daca ranesti sau omori pe cineva din cauza vitezei ruland cu mai mult de 50kmh peste limita legala, se lasa cu inchisoare ferma si cu amenzi de genul 80-100K euro.

This post has been edited by Han Solo: 21 Sep 2017, 15:12


--------------------
White Star Titanic 1912 - un an bun sa fii iceberg - 131428
Maidanezii ajung in bordelurile zoofililor europeni!

N-am nimic cu tine, va urasc pe toti :)

Rage against the dying of the light.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B98CAB
post 21 Sep 2017, 16:14
Post #32


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 20 December 15




Han Solo, salutare, am si eu o intrebare, daca am platit on line amenda de 90E [cea redusa smile.gif ] trebuie sa mai fac confirmare prin posta, sa le trimit scrisorica aceea mica inapoi cu dovada platii? pentru ca si pe site ul lor www.antai.fr dupa plata nu mai gasesc procesul ce mi l au deschis acolo.


Multumesc anticipat!


--------------------
Dacia Logan MCV 2008 - B98CAB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
drrond
post 21 Sep 2017, 16:21
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 329
Joined: 8 June 07
From: Ramnicu Valcea




QUOTE(cj98czh @ 21 Sep 2017, 12:00)
Te inseli cu toata europa ... eu am laut-o in Austrie cu 84 pe limita de 80 ... aia cu 10... este cam pe la noi ..
*



Nu te contrazic. Atunci cand am luat amenda in Austria mi-au scris ca marja de eroare admisa a fost de 10 km/h, iar eu am presupus automat ca la toti e ca la noi. E drept ca nici nu m-am mai documentat. E bine de stiut.

QUOTE(Han Solo @ 21 Sep 2017, 15:59)
pentru depasire sub 20 kmh in afara orasului e cea mai mica amenda, 68E normala, 45E micsorata (daca nu contesti si platesti in 15 zile).

pentru restul depasirilor de viteza platesti 135E, cu 90E cea micsorata, diferenta e in cate puncte pierzi.

pentru depasiri peste 50kmh pedeapsa e stabilita de judecator, la tribunalul de politie.

pentru radarele fixe viteza retinuta e cu 5% mai mica decat cea indicata. pentru radarele mobile, cu 10% mai mica.

https://www.legipermis.com/infractions/exces-de-vitesse.html
*



Exact asa mi-au scris si ei in hartia trimisa. E vina mea ca nu m-am documentat inainte, asa ca am platit.

Oricum ideea este ca de cand cu tara membru UE, nu mai scapi. Ti le trimit acasa, iar daca faci pe nebunul si nu platesti ti le trimit la taxe si impozite locale (majorate). Am mai auzit de la unii si altele (intrari in bazele de date ale lor, confiscari cand te prind ulterior, etc.). insa nu stiu cat sunt de adevarate, nu am stat sa le verific. Personal sunt adeptul ideii ca atunci cand gresesti trebuie sa platesti...

This post has been edited by drrond: 21 Sep 2017, 16:26


--------------------
BMW X2, 2018 (fost proprietar de Dacia Logan, 2005, Ambition)
NIHIL SINE DEO!
CARPE DIEM!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Han Solo
post 21 Sep 2017, 22:10
Post #34


Potiphar Breen


Group: Members
Posts: 355
Joined: 8 June 11
From: Arstotzka




QUOTE(B98CAB @ 21 Sep 2017, 16:14)
Han Solo, salutare, am si eu o intrebare, daca am platit on line amenda de 90E [cea redusa smile.gif ] trebuie sa mai fac confirmare prin posta, sa le trimit scrisorica aceea mica inapoi cu dovada platii? pentru ca si pe site ul lor www.antai.fr  dupa plata nu mai gasesc procesul ce mi l au deschis acolo.
                                                  Multumesc anticipat!
*



Plata efectiva a amenzii stinge orice obligație în caz de contravenție simpla. Online e oricum înregistrată instantaneu.

Nu trebuie să mai trimiți nimic. Scrisorica auto adresată e inclusa in caz ca vrei sa contesti (sau te afli intr-un caz absolut particular - permis 'alb' etc.).

Bon débarras 04.gif


--------------------
White Star Titanic 1912 - un an bun sa fii iceberg - 131428
Maidanezii ajung in bordelurile zoofililor europeni!

N-am nimic cu tine, va urasc pe toti :)

Rage against the dying of the light.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crisolro
post 19 Apr 2018, 10:20
Post #35


Posts: 1.435.866


Group: Members
Posts: 1.884
Joined: 9 November 07
From: Bucuresti




cred ca au intrat bulgarii in panica si nevoie de bani ca au scos de la naftalina niste poze vechi
cred ca le trimit pe cartiere

una e pt. mine, amenda Pleven, 27 km/h peste limita de 90, 02.08.2016!
notificare in lb romana cu poza din iunie 2017
primita ieri
vreo 52 eur - 70% daca platesc in 14 zile intr-un cont deschis la BNB, contul Fondului de Securitate al Calatoriilor wacko.gif

si fiindca un amic avea un aviz postal din aceeasi zi dar nu prea avea chef sa-l ridice, l-am sfatuit cu posibilul continut
l-a ridicat ... el a comis-o prin mai 2017

link-ul dat de colegul mai sus pt. plata online sau app din appstore nu prea functioneaza pt. noi din ce ma pricep io (nu recunoaste card si nici cnp, presupun ca am inteles bine) deci nu ramane decat internet banking-ul, cu comisionul aferent mad.gif

mai asteptam o veste: in poza mea, se vad inspate farurile unui prieten cu care eram ... icon_mrgreen.gif ... suntem si vecini de cartier; acu' pune deoparte si el niste euro, just in case

la ce termene sunt in cazul meu, pare destul de usor de invocat depasirea termenului de constatare, aducere la cunostinta dar amenda nu se anuleaza fara o contestatie in limba si locul faptei unsure.gif care ar costa mai mult decat amenda ... si stiu si bulgaroii asta


This post has been edited by crisolro: 19 Apr 2018, 10:23


--------------------
Renault Clio IV Life 2015, 1.2 16V/75 cp Ford Ecosport 2018, 1.0 125cp - cu nr absolut normal
Daca vreodata ai impresia ca nu mai exista nimeni caruia sa-i pese daca mai traiesti, incearca sa nu platesti cateva rate la banca.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UXE
post 19 Apr 2018, 11:01
Post #36


Modelator


Group: Members
Posts: 6.727
Joined: 21 June 06
From: Bucuresti




Oare or fi camerele acelea de pe sosele? Am vazut ca unii bulgari o calca la greu.


Eu anul trecut am mers cam o luna prin bulgaria, dar am incetinit la camere.. acu eu stiu...



Prietenul meu bulgar zicea ca daca nu platesti nu au ce sa iti faca... dar nu te baza pe asta.

19 Apr 2018, 11:03:

"В случая се прилагат разпоредбите на чл. 34, ал.1 от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН), където се казва следното: „Не се образува административнонаказателно производство, ако не е съставен акт за установяване на нарушението в продължение на три месеца от откриване на нарушителя или ако е изтекла една година от извършване на нарушението…“

He must check the date of the offence and the date of the issue of the ticket

the term is 1 year from the making of the offence

19 Apr 2018, 11:07:


The ticket must have these requisits:

"За да е законен, електронният фиш трябва да съдържа следните данни: териториалната структура на МВР, на която територия е установено нарушението; мястото, датата, точния час на извършване на нарушението; регистрационния номер на МПС; собственика, на чието име е регистрирано возилото; описание на нарушението; кои законови разпоредби са нарушени; размера на глобата; срока, сметката или мястото за доброволното ѝ заплащане."

This post has been edited by UXE: 19 Apr 2018, 11:07


--------------------
Renault Symbol 2006 1.4 8v - UXE
Subaru Forester 2.5 XT - 230 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crisolro
post 19 Apr 2018, 11:20
Post #37


Posts: 1.435.866


Group: Members
Posts: 1.884
Joined: 9 November 07
From: Bucuresti




ce intelege prin ofensa?
cand am comis-o sau cand au emis-o? pare ca e cand am comis-o si e din aug 2016!!! deci mai mult de un dar ...

This post has been edited by crisolro: 19 Apr 2018, 11:23


--------------------
Renault Clio IV Life 2015, 1.2 16V/75 cp Ford Ecosport 2018, 1.0 125cp - cu nr absolut normal
Daca vreodata ai impresia ca nu mai exista nimeni caruia sa-i pese daca mai traiesti, incearca sa nu platesti cateva rate la banca.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UXE
post 19 Apr 2018, 11:27
Post #38


Modelator


Group: Members
Posts: 6.727
Joined: 21 June 06
From: Bucuresti




Cand ai comis-o... pai e mai putin de un an...


offence -> aug 2016
ticket -> iunie 2017


Poti posta aici o poza cu notificarea?

This post has been edited by UXE: 19 Apr 2018, 11:28


--------------------
Renault Symbol 2006 1.4 8v - UXE
Subaru Forester 2.5 XT - 230 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crisolro
post 19 Apr 2018, 11:30
Post #39


Posts: 1.435.866


Group: Members
Posts: 1.884
Joined: 9 November 07
From: Bucuresti




data comiterii: 02.08.2016
data notificare: 28.06.2017
data primire notificare: 18.04.2018
revin cu poze


<span class='edit'>19 Apr 2018, 12:38:</span>
nenorocirea icon_mrgreen.gif

da, nu a trecut un an intre comitere si emitere notificare si nici intre emitere notificare si primire dar a trecut 1 an si 8 luni de la comitere

a se vedea discret ministry of interior bg pe sub expeditorul STAR Post Bucuresti radmasa.gif

This post has been edited by crisolro: 19 Apr 2018, 11:40

Attached thumbnail(s)
page_1.jpg ( Size: 680.67k ) Number of downloads: 618
page_2.jpg ( Size: 667.49k ) Number of downloads: 644
page_3.jpg ( Size: 636.03k ) Number of downloads: 620
page_4.jpg ( Size: 789.45k ) Number of downloads: 634
plic.jpg ( Size: 370.47k ) Number of downloads: 634


--------------------
Renault Clio IV Life 2015, 1.2 16V/75 cp Ford Ecosport 2018, 1.0 125cp - cu nr absolut normal
Daca vreodata ai impresia ca nu mai exista nimeni caruia sa-i pese daca mai traiesti, incearca sa nu platesti cateva rate la banca.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UXE
post 19 Apr 2018, 12:03
Post #40


Modelator


Group: Members
Posts: 6.727
Joined: 21 June 06
From: Bucuresti




Mda.. cred ca mai bine e sa o platesti... radarul zice ca ai avut 121 km/h , dar te-au trecut la 117 km /h ... altfel era amenda mai mare... dar banuiesc ca s-a luat o marja de eroare...


--------------------
Renault Symbol 2006 1.4 8v - UXE
Subaru Forester 2.5 XT - 230 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crisolro
post 19 Apr 2018, 12:09
Post #41


Posts: 1.435.866


Group: Members
Posts: 1.884
Joined: 9 November 07
From: Bucuresti




asa scrie si acolo, cavalerii au scazut din start marja ca sa eliminam si aspectul asta
elegant, la noi a trebuit o lege ca sa calmeze contestatiile bazate pe marja
sume mai mici decat la noi ...
nu prea ma batea gandul sa nu platesc
op din internet banking si sa speram ca ajung banii unde trebuie si se inchide pv-ul

aviz amatorilor

P.S. amicul meu care a ridicat ieir plicul a comis-o exact acolo, cu alta ocazie, acelasi sens radmasa.gif avem poze la indigo (exceptand trotineta personala)

L.E. Achitat sad.gif

This post has been edited by crisolro: 19 Apr 2018, 12:36


--------------------
Renault Clio IV Life 2015, 1.2 16V/75 cp Ford Ecosport 2018, 1.0 125cp - cu nr absolut normal
Daca vreodata ai impresia ca nu mai exista nimeni caruia sa-i pese daca mai traiesti, incearca sa nu platesti cateva rate la banca.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 19 Apr 2018, 13:35
Post #42


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.440
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




shit! unsure.gif blush.gif

This post has been edited by Ov: 19 Apr 2018, 13:36


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UXE
post 19 Apr 2018, 13:37
Post #43


Modelator


Group: Members
Posts: 6.727
Joined: 21 June 06
From: Bucuresti




Cate ai de primit ? tongue.gif


--------------------
Renault Symbol 2006 1.4 8v - UXE
Subaru Forester 2.5 XT - 230 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crisolro
post 19 Apr 2018, 13:39
Post #44


Posts: 1.435.866


Group: Members
Posts: 1.884
Joined: 9 November 07
From: Bucuresti




asta ma ingrijora si pe mine blink.gif
da' nu cred ca-s multe in afara localitatilor pe drumurile lor ... cred
iar eu am fost cuminte in localitati si pe unde stiam ca stau la ciupeala ... dar nu stiam de camere/radare fixe in afara
cu pistolul te mai intelegi radmasa.gif

This post has been edited by crisolro: 19 Apr 2018, 13:40


--------------------
Renault Clio IV Life 2015, 1.2 16V/75 cp Ford Ecosport 2018, 1.0 125cp - cu nr absolut normal
Daca vreodata ai impresia ca nu mai exista nimeni caruia sa-i pese daca mai traiesti, incearca sa nu platesti cateva rate la banca.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UXE
post 19 Apr 2018, 13:43
Post #45


Modelator


Group: Members
Posts: 6.727
Joined: 21 June 06
From: Bucuresti




Eu am facut cam 5000 de km anul trecut prin bukgaria... duamne ajuta!


--------------------
Renault Symbol 2006 1.4 8v - UXE
Subaru Forester 2.5 XT - 230 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 19 Apr 2018, 14:15
Post #46


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.824
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Si daca nu le platesti ce iti fac ? te cauta la oua ?


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crisolro
post 19 Apr 2018, 14:19
Post #47


Posts: 1.435.866


Group: Members
Posts: 1.884
Joined: 9 November 07
From: Bucuresti




teoretic da ... practic, probabilca nu dar nici n-as vrea sa fiu primul caci mai devreme sau mai tarziu va incepe si ctrl-ul la oua
adica, ma gandesc ca nu au datele mele cele mai recente de la Mama Campina ci de la Polutia Romana, asadar primul pas in vederea controlului la oua a fost facut ... spre deosebire de olandezi, vad ca se implica sa primesti notificarea in limba materna (o fi la fel in HR si CV?? icon_mrgreen.gif )

citez ZF.ro

Pentru o amendă de circulație primită în UE, statul român poate recurge la executare silită.

Legea nr. 5 prevede că în caz de neplată a amenzii executarea sancțiunilor de natură financiară aplicate cetățenilor români sau persoanelor cu domiciliul, reședinta sau rezidența pe teritoriul României, care au bunuri ori o sursă de venit în acest stat, de catre autoritatile competente din alte state membre, se face de autoritățile judiciare române de executare, în conditiile Legii nr. 302/2004 (privind cooperarea judiciară internațională în materie penală).

Prevederile directivei transpuse prin Legea nr. 5/2014 privesc un număr limitativ de încălcări ale normelor de circulație care afectează siguranța rutieră:

a) excesul de viteză – depășirea limitei de viteză în vigoare în statul membru în care s-a săvârșit încălcarea pentru sectorul de drum respectiv și pentru tipul de vehicul în cauză;

cool.gif nefolosirea centurii de siguranță – încălcarea obligației de a purta centura de siguranță sau de a folosi dispozitive de siguranță pentru copii;

c) nerespectarea semnificației culorii roșii a semaforului – conducerea fără oprire la culoarea roșie a semaforului sau la orice alt semnal de oprire echivalent, astfel cum este definit în dreptul statului membru în care s-a săvârșit încălcarea;

d) conducerea sub influența alcoolului – conducerea sub influența alcoolului, așa cum este definită în dreptul statului membru în care s-a săvârșit încălcarea;

e) conducerea sub influența stupefiantelor – conducerea sub influența stupefiantelor sau a altor substanțe cu efecte similare, astfel cum este definită în dreptul statului membru în care s-a săvârșit încălcarea;

f) nefolosirea căștii de protecție – nepurtarea căștii de protecție, astfel cum este definită în dreptul statului membru în care s-a săvârșit încălcarea;

g) utilizarea unei benzi interzise – utilizarea ilegală a unui sector de drum (precum o bandă de urgență, o bandă rezervată transportului public sau o bandă închisă temporar din motive de congestionare sau ca urmare a desfășurării unor lucrări), astfel cum este definită în dreptul statului membru în care s-a săvârșit încălcarea;

h) utilizarea ilegală a unui telefon mobil sau a altor dispozitive de comunicare în timpul conducerii – utilizarea ilegală a unui telefon mobil sau a altor dispozitive de comunicare în timpul conducerii, astfel cum este definită în dreptul statului membru în care s-a săvârșit încălcarea.

This post has been edited by crisolro: 19 Apr 2018, 14:25


--------------------
Renault Clio IV Life 2015, 1.2 16V/75 cp Ford Ecosport 2018, 1.0 125cp - cu nr absolut normal
Daca vreodata ai impresia ca nu mai exista nimeni caruia sa-i pese daca mai traiesti, incearca sa nu platesti cateva rate la banca.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 19 Apr 2018, 15:48
Post #48


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.327
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Macar n-au stat la pandeala in boschet....e camera....de obicei e anuntata pe waze.....si eu as fi platit.
Bine...si eu am facut vreo 2000 km in BG anul trecut....deci ..... si eu sunt pe stand by. tongue.gif

De pandeala la boschet o sa radeti, dar m-a iertat un politist bulgar. Si aveam ceva peste limita.
Eram intr-adevar in camp, limitare pusa fara rost, eu singur pe drum.....dar daca voia sa ma arda ma ardea grav. A iesit in mijlocul drumului......dar s-a uitat la numarul masinii si mi-a facut semn sa merg mai departe. Nu am inteles ce si cum, nu mai era nimeni altcineva pe drum....dar am zis "Blagodaria" in sinea mea si am mers mai departe.

Si de vigneta m-a iertat la vama....a venit la control, o aveam, era valabila, dar nu era lipita in locul specificat ci infipta jumatate sub cheder in cu totul alt loc....deci conform legii, nula. N-a comentat. S-a uitat daca e valabila si mi-a facut semn ca e ok si pot sa plec.

Asa ca daca o fur din cauza de camera fixa marchez banu' si tac din gura.
Am si leva in caz de ..... biggrin.gif


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crisolro
post 20 Apr 2018, 06:26
Post #49


Posts: 1.435.866


Group: Members
Posts: 1.884
Joined: 9 November 07
From: Bucuresti




sincer, io-s cam 50% ateu in treaba asta: cred in amenda pe jumate si jumatea doi imi zice ca trimit si ei cat mai multe la pocneala si care pune botu si plateste pune, care nu ... nu; nu cred ca demareaza complicatii prea mari sa duca la capat treaba cu recuperatul banilor, cel putin deocamdata
da' am investit 40 eur in linistea mea, mai ales ca ma declar vinovat, nu e ceva ce n-am facut
sper sa nu mai vina altele acu ca au gasit un bun-platnic radmasa.gif


--------------------
Renault Clio IV Life 2015, 1.2 16V/75 cp Ford Ecosport 2018, 1.0 125cp - cu nr absolut normal
Daca vreodata ai impresia ca nu mai exista nimeni caruia sa-i pese daca mai traiesti, incearca sa nu platesti cateva rate la banca.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SandelBS
post 20 Apr 2018, 09:50
Post #50


Membru autentic


Group: Members
Posts: 941
Joined: 5 December 09




Am primit si eu ceva notificari, recomandate de la posta la fosta adresa insa n-am avut cum sa ma duc sa le ridic. Am o vaga impresie ca despre astea o fi vorba. Am zis ca daca nu ma opreste politistul la fata locului sau la vama...noi sa fim sanatosi.

Cand m-a prins la fata locului a zis ca suntem prieteni, ce sa ne mai complicam cu amenzi, eu am vrut proces-verbal da ei nu.


--------------------
Renault Koleos 2013, 2.0 dci 173 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crisolro
post 20 Apr 2018, 10:13
Post #51


Posts: 1.435.866


Group: Members
Posts: 1.884
Joined: 9 November 07
From: Bucuresti




ok, interesant si bine de stiut
Cand au sosit acele recomandate neridicate? 2016? 2017?


--------------------
Renault Clio IV Life 2015, 1.2 16V/75 cp Ford Ecosport 2018, 1.0 125cp - cu nr absolut normal
Daca vreodata ai impresia ca nu mai exista nimeni caruia sa-i pese daca mai traiesti, incearca sa nu platesti cateva rate la banca.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SandelBS
post 20 Apr 2018, 10:50
Post #52


Membru autentic


Group: Members
Posts: 941
Joined: 5 December 09




2017. Dar sper sa nu fie cazul, ultima data am trecut prin Bulgaria in iulie 2017, ar mai fi ceva din termenul ala de care se vorbeste mai sus.

Dar nu cred ca ar fi mult de plata, ca n-am mers cu mai mult de 20-30 km peste limita.


--------------------
Renault Koleos 2013, 2.0 dci 173 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 13 May 2018, 23:20
Post #53


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




Daca tot mi-am luat-o poate este util sa afle si altii despre ce e vorba si sa nu se arda.

Concret, in luna martie anul curent cand am fost in Franta mi-am luat o amenda rutiera, radar fix pe autostrada, conducand o masina inchiriata.
Amenda am primit-o acasa prin posta. Am gasit plicul in cutia postala de la bloc, fara DHL / similar, confirmare de primire, etc.

Cel mai tare este ca amenda este scrisa direct in limba romana. Se observa din poza de mai jos toate detaliile.

01.jpg ( Size: 95.04k ) Number of downloads: 193


Pe verso-ul avizului de contraventie este explicat foarte clar cum s-a calculat viteza pentru care am fost sanctionat, precum si modalitatea in care pot cere dovezi.

02.jpg ( Size: 61.86k ) Number of downloads: 183


Despre detaliile de plata.

03.jpg ( Size: 80.63k ) Number of downloads: 150
04.jpg ( Size: 33.03k ) Number of downloads: 126


Posibilitatea de contestare.

05.jpg ( Size: 67.48k ) Number of downloads: 112
06.jpg ( Size: 50.98k ) Number of downloads: 36


Plata [45 de Euro] am facut-o cu cardul [de debit, in Lei] pe site-ul indicat in cadrul detaliilor de plata.

07.jpg ( Size: 95.32k ) Number of downloads: 47


Confirmarea platii a venit imediat si cam asa arata.

08.jpg ( Size: 86.12k ) Number of downloads: 70


A fost exact ca la orice plata facuta pe Internet, fara niciun fel de complicatie.

Asadar, aveti grija cum conduceti prin UE si mai ales la limitele de viteza. Dupa cum se vede din pozele de mai sus, sistemul de aplicare a amenzilor este foarte bine pus la punct.
Presupun ca si amenzile pentru parcat aiurea se trimit la fel.

Nu stiu cum se proceda in cazul in care as fi condus o masina inmatriculata in RO, insa nu m-ar mira ca la nivel de UE sa existe o comunicare stransa intre autoritatatile care se ocupa cu inmatricularea vehiculelor, identificarea proprietarului, etc.

Daca are cineva vreo intrebare, cu cea mai mare placere.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
drrond
post 14 May 2018, 10:48
Post #54


Membru autentic


Group: Members
Posts: 329
Joined: 8 June 07
From: Ramnicu Valcea




Pai am scris eu in postul #21. Exact la fel ca la tine (pâna si hartiile arata la fel, ca sa nu zic ca si suma). Pe mine ma astepta plicul in cutia postala cand m-am intors acasa din concediu, de unde se vede ca francezii sunt extrem de operativi.


--------------------
BMW X2, 2018 (fost proprietar de Dacia Logan, 2005, Ambition)
NIHIL SINE DEO!
CARPE DIEM!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UXE
post 14 May 2018, 11:09
Post #55


Modelator


Group: Members
Posts: 6.727
Joined: 21 June 06
From: Bucuresti




Dar eu nu inteleg, fiind in concediu unde va grabiti? Luati-va mai multe zile daca nu va ajung.


Intr-adevar locurile de parcare in anumite zone pot ridica probleme. Eu de ex cand o sa plec la sarbi nu-sh pe unde o sa parchez , dar vad eu acolo.

Deja la bulgari mi-am cam facut o idee cum e cu parcarile...


Pe scurt, in oncediu esti obligat sa parchezi , dar nu sa si depasesti limita de viteza tongue.gif



--------------------
Renault Symbol 2006 1.4 8v - UXE
Subaru Forester 2.5 XT - 230 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 14 May 2018, 11:12
Post #56


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.824
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Poate ca omul a crezut ca este cu +10 ca la noi si in FR la 91 km/h pe limita de 90 ti-o furi .... nu trebuie sa fie intentionat ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 14 May 2018, 12:06
Post #57


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




@UXE

La varsta mea nu mai cred in semne.

Acum serios, n-am stat cu ochii beliti dupa indicatoare, nu mi-am pus problema ca pe autostrada ar putea exista restrictii de viteza de 80 km/h.

Probabil era intr-o zona muntoasa mai accidentanta. Nu-s vitezoman, insa daca era un tronson in linie dreptata nu as fi avut motive sa merg cu 93 km/h.

Acum asta e, data viitoare voi beli ochii mai bine.

Sau, si mai simplu, merg cu bicicleta (nu pe autostrada). Asa sigur nu ma mai ard cu radarul fix.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Leoayca18
post 20 Jul 2018, 22:40
Post #58


Membru autentic


Group: Members
Posts: 244
Joined: 19 October 08
From: Cluj-Napoca




Buna! Cum se plateste amenda din Austria?


--------------------
Renault Noul Symbol 2008/Expression 1.4 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 21 Jul 2018, 20:37
Post #59


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




QUOTE(UXE @ 14 May 2018, 12:09)
Dar eu nu inteleg, fiind in concediu unde va grabiti?  Luati-va mai multe zile daca nu va ajung.
*

Știi și tu foarte bine, că doar ești șofer, că graba n-are nici o legătură. E vorba de confort și de efort. E îngrozitor de enervant și obositor să te forțezi să mergi cu o viteză absurd de mică pentru sectorul de drum respectiv.


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gotty
post 23 Jul 2018, 09:43
Post #60


fagocer™ haituit


Group: Members
Posts: 4.627
Joined: 20 August 07
From: oriunde vreti voi....




Careva care a gasit amenda de parcare in geam la fratii nostri greci?


--------------------
Private Spice Member
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages < 1 2 3 4 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 19:45
Dacia