Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages « < 4 5 6 
Reply to this topicStart new topic

Outline · [ Standard ] · Linear+

Laguna 3 GT 2.0T 4Control, tehnologie japoneza ... putere franceza ...

gastorro
post 14 Jun 2019, 16:20
Post #151


Membru


Group: Members
Posts: 184
Joined: 27 September 15




QUOTE(mars @ 14 Jun 2019, 13:07)
Nu, GT nu inseamna Grandtour (adica break)...
Gata, m-am prins..! Intre timp m-am mai documentat si singur despre rear wheel steering si acum stiu ca Renault la numit 4Control
Totusi nu-mi este clar daca cea mai scumpa varianta de Laguna3 (initiale) are si 4Control ? asa zic unii vanzatori de initiale pe mobile.de , ca ar avea si 4Control
Cele 6 versiuni de Laguna3:
1) Expression,
2) Black Edition,
3) Eco Business,
4) Bose,
5) GT 4Control
6) Initiale


--------------------
Renault Megane2 facelift 1.4 16v K4J740 2006.12 - CYO-274
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 14 Jun 2019, 17:05
Post #152


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




GT inseamna automat 4Control (si face toti banii). Din cate stiu, Initiale putea avea 4Control ca optional, dar sunt pe net brosuri in care doar GT avea. Oricum, varianta GT nu era cu nimic mai prejos decat Initiale, dimpotriva. Ba chiar costa mai mult.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 14 Jun 2019, 17:55
Post #153


Membru


Group: Members
Posts: 4.435
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




Exista initiale cu 4control dar si fara. IN functie de tara de provenienta era disponibil ca optional.


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gastorro
post 14 Jun 2019, 22:08
Post #154


Membru


Group: Members
Posts: 184
Joined: 27 September 15




QUOTE(mars @ 14 Jun 2019, 17:05)
...Din cate stiu, Initiale putea avea 4Control ca optional, dar sunt pe net brosuri in care doar GT avea.
Oricum, varianta GT nu era cu nimic mai prejos decat Initiale; dimpotriva, costa mai mult. (???)

QUOTE(St @ 14 Jun 2019, 17:55)
Exista initiale cu 4control dar si fara; in functie de tara (??), era disponibil ca optional.

Din cate inteleg, linia GT inseamna sport (adica mai robusta, suspensii rigide si cu motor mai puternic)
Iar eu vreau o Laguna3 in care sa ma simt ca intr-o barca, adica sa nu simt nici o denivelare si liniste inauntru (+piele).
Din ce spuneti, rezulta ca ce vreau eu poate fi oferit doar de o Initiale care are si 4Control .
Dar daca vanzatorul de Initiale uita sa mentioneze ca are si 4Control, eu cum imi dau seama? (e vreo smecherie?)

This post has been edited by gastorro: 14 Jun 2019, 22:10


--------------------
Renault Megane2 facelift 1.4 16v K4J740 2006.12 - CYO-274
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 14 Jun 2019, 22:34
Post #155


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Da, are stickere cu 4Control sau scrie pe capacul de pe consola centrala. GT are arcuri mai tari, posibil ca si Initiale cu 4Control sa aiba la fel. Daca faci rost de VIN, poti afla daca are sau nu 4Control.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gastorro
post 14 Jun 2019, 23:17
Post #156


Membru


Group: Members
Posts: 184
Joined: 27 September 15




Am scormonit din nou pe mobile.de dar de data asta am completat doar doua campuri:
Marke (cu Renault) si Variant (cu 4Control) si a gasit 82 de Lagune din care foarte multe sunt Bose ! (deci s-a pus 4control chiar si pe Bose ..)
Rezulta ca in brosuri a fost confuzie mare.. Oricum am de unde alege.. intre €5000 (probabil accidentate & dezdoite) pana la €10000

This post has been edited by gastorro: 14 Jun 2019, 23:19


--------------------
Renault Megane2 facelift 1.4 16v K4J740 2006.12 - CYO-274
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 15 Jun 2019, 07:53
Post #157


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Eu nu cred ca va fi o barca in care sa nu simti nimic. In primul rand va avea, cel mai probabil, jante pe 18” (anvelope cu talon 45 si presiune 2.6), deci o sa simti orice pietricica. In al doilea rand, e doar un Renault, deci partea cu linistea si rularea fina pica. Bordul vibreaza by default si are greierasi, mai ales daca iei tractor, dar exista solutii.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 15 Jun 2019, 08:28
Post #158


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




solutia este muzica mai tareee.


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 15 Jun 2019, 08:31
Post #159


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Atunci neaparat cu Bose radmasa.gif.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 15 Jun 2019, 09:10
Post #160


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Dacă lași bose-ul mai încet îi poți auzi personalitatea blush.gif


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MyKe89
post 15 Jun 2019, 10:05
Post #161


Membru RFG


Group: Members
Posts: 3.013
Joined: 16 December 07
From: Bucuresti




QUOTE(gastorro @ 14 Jun 2019, 23:08)
Iar eu vreau o Laguna3 in care sa ma simt ca intr-o barca, adica sa nu simt nici o denivelare si liniste inauntru (+piele).
Din ce spuneti, rezulta ca ce vreau eu poate fi oferit doar de o Initiale care are si 4Control un Citroen C5 cu Hydractive.
*




--------------------
'23 Honda CR-V e:HEV
‘23 Honda NC750XA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gastorro
post 15 Jun 2019, 16:06
Post #162


Membru


Group: Members
Posts: 184
Joined: 27 September 15




intr-una din diminetile lui Aprilie 2019, dupa ce se terminase oficial iarna din Suedia, ca de obicei si pentru a mia oara,
sotia mea conducea un Sandero1 spre munca insa pentru prima data a prins polei si a
fost aruncata pe contrasens cu 90Km/h in parapetul/briul metalic de protectie.
Ca prin minune, a scapat fara nici o zgarietura, desi airbagurile nu s-au declansat !
Banuiesc ca a prins o fasie de polei doar sub roata (rotile) din dreapta, care din cauza diferentialului a
inceput sa se invarta mult mai repede decat cea de pe stanga (care avea aderenta) iar cand fasia de polei
s-a terminat si roata dreapta a recapatat aderenta, din cauza ca se invartea mult mai repede, a impins/virat
masina spre stanga, pe contrasens, in gard.
Asta este motivul pentru care vreau o masina care sa simta si sa corecteze automat tractiunea & directia in caz de polei
Sandero1-cannot-sense-black-ice.jpg
Am prins si eu polei cu Megane-ul dar ABS-ul lui a simtit si ma avertizat (a piuit o alarma si s-a
aprins un bec albastru in bord) si am reactionat luand piciorul de pe acceleratie.

Am vazut in videoclipul asta cum 4Control te ajuta sa treci peste polei in curba (mai ieftin... fata de Audi, BMW si altele care 'stiu polei')

This post has been edited by gastorro: 15 Jun 2019, 16:13


--------------------
Renault Megane2 facelift 1.4 16v K4J740 2006.12 - CYO-274
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 15 Jun 2019, 17:12
Post #163


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Esti sigur ca ESP nu e suficient?


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marian-j
post 15 Jun 2019, 18:58
Post #164


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.580
Joined: 10 January 08
From: Timișoara




QUOTE(mars @ 14 Jun 2019, 23:34)
Da, are stickere cu 4Control sau scrie pe capacul de pe consola centrala. GT are arcuri mai tari, posibil ca si Initiale cu 4Control sa aiba la fel. Daca faci rost de VIN, poti afla daca are sau nu 4Control.
*



Droaga mea are 4C, dar nu are nici stikere, nici scris pe consola.
Pt. conformitate:
IMG_20180911_113008.jpg ( Size: 714.17k ) Number of downloads: 430


--------------------
--- --- ---
Cupeu cu dop
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 15 Jun 2019, 19:17
Post #165


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Stickerele alea se scot usor. Era una la un dealer, acum cativa ani, cand cautam eu, si, in interval de o saptamana, a ramas fara. Probabil si le-a dorit careva ca amintire smile.gif. Tot VIN-ul si inspectia vizuala raman de baza.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marian-j
post 15 Jun 2019, 20:03
Post #166


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.580
Joined: 10 January 08
From: Timișoara




Tot ce-i posibil, nu te contrazic.
Daca leguma mea a fost orfana de stikere, un "pasionat" si-a dorit mult o "piedica in calea uitarii", asa ca m-a lasat fara capacul inferior al montantului oglinzii retrovizoare din dreapta. A trebuit sa cumpar o oglinda intreaga de cupeu ca sa pun capacelul ala inapoi.
Am mai zis, dar cred ca e util sa repet: nu va luati dupa anunturile de pe net care spun ca oglinzile de pe L3 hatch si break se pot monta si pe cupeu. Nu este adevarat! Intre hatch si break, da, este ok. Pe coupe, nu se potrivesc!


--------------------
--- --- ---
Cupeu cu dop
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 15 Jun 2019, 20:15
Post #167


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Legile fizicii nu ți le schimba nimeni, indiferent de prețul plătit.


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gastorro
post 16 Jun 2019, 00:44
Post #168


Membru


Group: Members
Posts: 184
Joined: 27 September 15




QUOTE(dizzy @ 15 Jun 2019, 17:12)
Esti sigur ca ESP nu e suficient?

Sincer, nu stiu cum ar fi cu ESP (nu-l am nici pe Megane). Insa acum ca m-ai facut curios si am citit ce face,
(ESP uses the vehicle's braking system to “steer” the vehicle back on track) cred ca ar fi prevenit accidentul ala..
Am crezut ca toate acronimele astea sunt doar smecherii marketing menite sa-ti goleasca buzunarul.
Totodata am aflat si despre TCS (sau ASR) iar acum le vreau pe toate in viitoarea rabla. Merci mult dizzy !


--------------------
Renault Megane2 facelift 1.4 16v K4J740 2006.12 - CYO-274
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 16 Jun 2019, 00:56
Post #169


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Ca masina sa franeze in relatie cu drumul trebuie sa existe aderenta. Pe polei nu exista aderenta. Nu exista masina de niciun fel, chiar si senilata, care sa poata face ce vrei tu.
Pune-te la curent cu fizica si cu tehnologiile existente.


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 16 Jun 2019, 06:51
Post #170


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




@gastorro: ma bucur ca ți-am putut fi de folos
ESP nu încalcă legile fizicii.
În cazul în discuție, ESP ar fi detectat ca patinează roata dreapra, adică se învârte mai repede decât cea din stânga fără sa fie în viraj, ar fi redus puterea motorului și ar fi frânat roata dreapta pana la o turație apropiata de cea din stânga.
Ar fi frânat selectiv celelalte roti încercand sa tina dreapta traiectoria.


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 16 Jun 2019, 08:55
Post #171


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Dacă există ceva care ar putea ajuta în situația aia (în limitele fizicii, bineînțeles), atunci ESP-ul e acela.
Dincolo de limitele ESP-ului... doar norocul te mai salvează.

This post has been edited by VladSoare: 16 Jun 2019, 08:56


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 16 Jun 2019, 09:30
Post #172


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Nici nu stiam ca ESP se foloseste si de 4Control, cel putin asa rezulta din filmul de mai sus. Interesant! Oricum, ESP e de baza in situatii nasoale. Nici Megane-ul meu (2007) nu avea, ca nu se putea pune, abia pe Laguna II l-am descoperit si am simtit de ce e in stare. Pe Laguna III cred ca e standard.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
demin2609
post 16 Jun 2019, 09:31
Post #173


iuzar


Group: Members
Posts: 329
Joined: 20 December 08
From: Craiova




Salut, sunt și eu pasionat al derapărilor controlate.
Dacă mașina are 2 roti (cele de pe dreapta, sau cele de pe stânga) pe gheață, mașina își va păstra direcția de deplasare. Problema intervine atunci când prinde gheață sub cele 2 roți pe o singură axă, atunci nu mai există nici un fel de control pe axa respectivă. Ceea ce nu se întâmplă în primul caz.
Cel mai periculos este în situația în care temperaturile sunt pe la 0 grade, asfaltul este uscat și poți să mergi mai rapid. La trecerea peste vre-un canal, podeț, pod sau mai știu eu ce trecere care permite aerului rece să treacă pe sub asfalt, atunci sunt cele mai mari șanse să se formeze gheață (alba sau neagră - mai periculoasă că nu o vezi) și implicit să fii aruncat în direcția inertială a deplasării vehiculului.
Indiferent de sistemele de siguranță, de anvelope, la orice viteză, acestea nu fac față gheții.
Singurul lucru care te mai poate scăpa într-o asemenea situație este cauciucul cu ținte. Dar acela nu este permis pe porțiunile uscate sau în multe țări.

A avut mare noroc ca nu a venit nimeni din contrasens, ca să lovească partea ei (tot cu 90 km/h - deci 180 km/h în momentul teoretic al impactului, altfel rezultatul final ar fi fost total altul.

Îmi aduc aminte de niște întâmplări sa spunem, mai puțin amuzante.
Prima, traversam orașul, gheață și polei pe jos, circulam prudent, maxim 30 km/h in liniile drepte. Am oprit mașina în spatele alteia ușurel, drumul avea o înclinație mică spre dreapta și spre intersecția în care mă îndreptam eu. Efectiv cu cele 2 mașini din față și eu a 3-a, după ce se s-au oprit complet pentru a da prioritate, mașinile au început să o ia la vale, repet toate cele 3 mașini se opriseră, înclinația foarte mică!
Ce este de făcut? Cei din față, șoferii, au deschis ușa ca să oprească mașina cu piciorul... And that's fucking wrong! Dacă venea unul din spate și rădea portierele? Sau alunecau sub mașină?

A 2-a situație: drum tot prin oraș, zăpadă bătătorită bine, se circula tot așa prudent. Cauciucuri iarnă față, intermediare spate (wrong again), toate trebuie să fie la fel! Într-o curbă lejeră la stânga, drum cu sens unic, deci destul de lat în zona respectivă, viteza e deplasare aproximativ 30 km/h, am avut încredere în anvelopele de iarnă... De pe față... Logic că mașina a plecat de spate! Viteza nu era mare, la un moment dat s-a redresat/oprit din alunecat, norocul meu că nu am îndoit tabla celor ce parcau mașinile în zona respectivă. Din acel moment am spus clar, cele mai bune anvelope trebuie folosite în asemenea situații! Desigur am aruncat anvelopele că deja trecuseră de 6 ani!

Și o a treia chestie, ai lanțuri și zbori cu mașina pe zăpadă... nu ajungi la serviciu, ci direct în service!

Cu stimă.

This post has been edited by demin2609: 16 Jun 2019, 18:16


--------------------
Renault F4P-B7-22 Mégane éxpression
[B]live high, have fun, and don t do anything stupid![/B]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gastorro
post 16 Jun 2019, 14:10
Post #174


Membru


Group: Members
Posts: 184
Joined: 27 September 15




QUOTE(demin2609 @ 16 Jun 2019, 09:31)
... Singurul lucru care te mai poate scăpa într-o asemenea situație este cauciucul cu ținte ...

Masina avea cauciucuri cu tinte ! Accidentul asta poate fi dat ca exemplu de ' Lipsa ESP '

QUOTE(dizzy @ 16 Jun 2019, 06:51)
ESP nu încalcă legile fizicii.
În cazul în discuție, ESP ar fi detectat ca patinează roata dreapra, adică se învârte mai repede decât cea din stânga fără sa fie în viraj,
ar fi redus puterea motorului și ar fi frânat roata dreapta pana la o turație apropiata de cea din stânga.

Chiar vroiam sa va intreb daca ESP ar fi facut si asta, adica "sa-i ia piciorul de pe acceleratie"
automat.. caci chiar si fara ESP dar cu o minima avertizare sonora de patinare din partea ABS-ului
(exact ca la Megane-ul meu fara ESP), daca lua piciorul de pe acceleratie n-ar fi deviat atat de tare.
De ce n-au adaugat in softul lui Sandero1 si avertizarrea de patinare din moment ce informatia este oricum
disponibila caci vine de la senzorii (de pe roti) ai ABS-ului ? (exista oare un firmware update cu asta?)

This post has been edited by gastorro: 16 Jun 2019, 14:56


--------------------
Renault Megane2 facelift 1.4 16v K4J740 2006.12 - CYO-274
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bicicleta galbena
post 16 Jun 2019, 15:34
Post #175


Sunt nembru, domnule!


Group: Members
Posts: 2.063
Joined: 29 January 13
From: Bucuresti




QUOTE(gastorro @ 16 Jun 2019, 15:10)
De ce n-au adaugat in softul lui Sandero1 si avertizarrea de patinare din moment ce informatia este oricum
disponibila caci vine de la senzorii (de pe roti) ai ABS-ului ?
*


Masina cea mai ieftina, trei stele din cinci siguranta la vremea ei... ring a bell?




This post has been edited by Bicicleta galbena: 16 Jun 2019, 15:35


--------------------
Peugeot 407 1.8 16v 2005 , ex-Dacia Solenza 1.4 Mpi 2003
____________________________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4x4
post 16 Jun 2019, 15:50
Post #176


Übermensch


Group: Members
Posts: 3.394
Joined: 24 March 07




QUOTE(gastorro @ 15 Jun 2019, 16:06)
intr-una din diminetile lui..... .......
Am vazut ... te ajuta sa treci peste polei in curba (mai ieftin... fata de Audi, BMW si altele care 'stiu polei')
*



1. Nevasta conducea ca o ciubota, in momentul in care o roata pierde aderenta si tu ii dai gaz pana incepi sa o turezi in gol, cred ca si cel mai prost sistem tcs clipeste in bord si iti taie puterea pana cand incep ambele roti sa se invarta cu aceeasi viteza, deci ramai pe o traiectorie rectilinie. Probabil pe langa gaz a incercat sa ii dea si ceva manevre de countersteering, nu prea bine potrivite.

2. Pe polei daca o dai suficient de nasol cu mucii in fasole, nu te mai salveaza nici un sistem, pur si simplu aderenta e prea mica ca sa mai poata controla masina din o manevra prea proasta, adica, maxim ai sa te izbesti mai incet in ce urma sa te izbesti singur si neasistat destul de zdravan.

3. Pe FWD o singura data a plecat curu si am ajuns sa ma uit la parapet, in timp ce franam prea entuziasmat la vale in mijlocul unei curbe cu piciorul stang. Accelerand in linie dreapta, pare imposibil, dar sunt soferi, si soferi. Cu RWD, cu sisteme bune active de prin anii 2000, nu am reusit sa intorc masina dar era sa o dau in bordura de cateva ori pana leam oprit cu totul, sunt bune la derapaje mici, dar cand pleaca de tot, tot nu o pot opri, si mai rau fac pentru ca nu te lasa sa accelerezi cand trebuie si mai si franeaza aiurea, ai sanse mari sa pierzi controlul complet in loc sa faci un powerslide frumos.



QUOTE(gastorro @ 16 Jun 2019, 00:44)
Sincer, nu stiu cum ar fi cu ESP (nu-l am nici pe Megane). Insa acum ca m-ai facut curios si am citit ce face,
(ESP uses the vehicle's braking system to “steer” the vehicle back on track) cred ca ar fi prevenit accidentul ala..
Am crezut ca toate acronimele astea sunt doar smecherii marketing menite sa-ti goleasca buzunarul.
Totodata am aflat si despre TCS (sau ASR) iar acum le vreau pe toate in viitoarea rabla.  Merci mult dizzy !
*



Nu sunt doar marketing, pot fi utile, dar nu sunt super puteri, daca o dai nasol faci accident.
Mai degraba investesti in niste ore de condus, ca sa nu o dai nasol si in orice caz stii cum sa tii masina pe drum.


--------------------
W S S
Attere Dominatum!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
demin2609
post 17 Jun 2019, 19:10
Post #177


iuzar


Group: Members
Posts: 329
Joined: 20 December 08
From: Craiova




Aici sunt de acord cu colegul de mai sus.

Oricum polițaiul, cel puțin în ro, o să scrie: "neadaptarea vitezei la condițiile de trafic".

Oricum ar fi, sunt sigur ca nu ești tu cel mai sărac cu mașina respectivă, și toți ceilalți au numai volvo și Mercedes nu? Poate ma înșel...

Și eu încă merg cu bunicul lui Săndel (Mégane 1), am avut destule situații în care anticiparea a făcut diferența dintre un accident urât, sau pur și simplu o alta zi din viață.


--------------------
Renault F4P-B7-22 Mégane éxpression
[B]live high, have fun, and don t do anything stupid![/B]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 19 Jun 2019, 07:36
Post #178


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.896
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




hsbp, s-a dus de rapa si jurnalul asta. Dar niste cursuri de conducere defensiva, din alea cu simulator de derapaj nu incercati voi? ca oricum sunteti pilaf la condus, nu ar tebui sa fie exclusiv treaba masinii sa compenseze.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
6 Pages « < 4 5 6
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 18th April 2024 - 02:59
Dacia