Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Vopsire la Serus, DEZASTRU, asa consider eu

renderman
post 14 Sep 2006, 17:51
Post #31


Membru incepator


Group: Members
Posts: 21
Joined: 25 February 06




QUOTE(sorin.aldea @ 12 Sep 2006, 17:50)
Cred ca din cauza aglomeratiei apar problemele astea. Au foarte multi clienti (pe mine vroiau sa ma programeze dupa 2 saptamani cand m-am dus la ei) si cred ca din cauza asta calitatea mai lasa uneori de dorit.
*


Io cred ca din lipsa de profesionalism si lipsa de respect fata de clienti. La preturile care le practica n-au absolut nici o scuza.


--------------------
Renault Symbol Expression 1.4 8V 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dantee
post 16 Sep 2006, 08:29
Post #32


Membru


Group: Members
Posts: 143
Joined: 7 December 05




Mai fratilor nu va mai plingeti atita voi nu stiti ca in tara asta toate SERVICE-urile mari fac traba proasta, uitati-va la Porche ( intrati si pe forumul de la VW) si vedeti citi se pling si acolo. In alta ordine de idei in carnetul de garantii si pe site-ul Renault mai exista si alte service-uri in care poti sa iti repari masina nu numai SERUS IPSO sau MERIDIAN .
Eu personal am fost la Filaret pentru revizie si cu 2 masini si baietii au fost la inaltime si sa nu mai zic de faptul ca acum suni la ei si miine sau cind vrei te programeaza la revizie si pe deasupra si la ce ora vrei. Asa ca studiati mai bine problema.

Iar in legatura cu micile zgirieturi poate nu stiati exista polish la culoare pentru retus adica la culoarea masinii, se gaseste la magazinele de vopsele auto sau in tirg in Vitan si va zic ca face minuni ( asta nu inseamna ca repara si zgirieturilecare sunt in profunzime sau pina la tabla) iar ca pret e in jur de 45 ron.


--------------------
Renault Megane III 2010 / Sport Tourer / Privilege - B21HIM
Megane III Sport Tourer Privilege 1.5dci 105cp 2010
MeganeII Privilege 1.6 16v 2005
Clio Symbol Fidji 1.5dci 85cp 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
renderman
post 18 Sep 2006, 11:16
Post #33


Membru incepator


Group: Members
Posts: 21
Joined: 25 February 06




QUOTE(Dantee @ 16 Sep 2006, 09:29)
Mai fratilor nu va mai plingeti atita voi nu stiti ca in tara asta toate SERVICE-urile mari fac traba proasta
*



E un lucru nou pentru mine, pana acum chiar n-am avut tangente cu service-urile decat la revizii. Daca stiam dinainte iti dai seama ca nu mai mergeam la ei. Ar fi bine de facut o lista neagra a service-urilor din bucuresti sa evitam surprizele neplacute pe viitor.


--------------------
Renault Symbol Expression 1.4 8V 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Luka
post 25 Sep 2006, 16:44
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 340
Joined: 3 May 05




Si eu am avut de vopsit o parte din dreapta spate.
Am facut-o la Serus si a iesit foarte bine. Cand am mers sa iau masina, am studiat indelung si la un moment dat ma gandeam ca nu mai stiu unde si cum era zgariata.
Deci, eu sunt multumit atat de lucrarea in sine, cat si de felul in care s-a comportat tipul de acolo, inginer Arsenescu daca intereseaza pe careva.


--------------------
Renault Laguna II 2002, Privilege, 2.0 benzina, 134 CP
Francezii nu s-au gandit la pietele unde drumurile sunt denumite asa din lipsa de imaginatie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Florin_A4
post 30 Mar 2007, 11:29
Post #35


Membru


Group: Members
Posts: 195
Joined: 21 February 07




Ma adaug si eu pe lista, contra Serus.

De cca o saptamana un sobolan a intrat la motor si mi-a ros conducta de benzina. De atunci si pana astazi nimeni nu stie ce cod are conducta si nici cat mai dureaza. Am facut tot ce era de facut, am sunat peste tot, m-am interesat de piese eu, am cerut masina cu care sa merg cat timp sta masina la ei in service. Nu am obtinut nimic, absolut nimic.
Basca ca acea conducta nu intra nici pe garantie si nici pe casco, in plus mi-au facturat si platforma, tot.

E ireal ce se intampla acolo....e ireal.

Later edit:

Am fost sunat si mi s-a pus la dispozitie o masina cu care sa merg pana se rezolva a mea. Este un gest frumos.

This post has been edited by Florin_A4: 30 Mar 2007, 17:02


--------------------
Renault Laguna 2006 - Pack Authentique
Laguna 2006 - 1.6 - 16V - 115 HP - Bucuresti
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razvan273
post 29 Oct 2007, 02:05
Post #36


Membru incepator


Group: Members
Posts: 72
Joined: 22 April 07
From: Bucuresti




Am si eu o problema cu Serus: am avut un accident si a trebuit sa schimb bara fata, capota si aripile fata, iar dupa vopsire culoarea lor difera de restul masinii (au o nuanta mai inchisa). Ce as putea face ?


--------------------
Renault Megane II.2 Expression 1.6 16V 2006 - B-65-FVI
Climatronic, Xenon, scaune incalzite, vopsea metalizata, jante aliaj 16", Subwoofer
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 29 Oct 2007, 09:10
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Scandal, ce sa faci!
Reclami manopera si le zici ca nu iei masina pana nu o fac ca lumea! mad.gif


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Zetu
post 29 Oct 2007, 10:37
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 633
Joined: 18 December 04




Da ..asa e astora de la serus nu prea le ies culorile, am stat si eu sa astept masina de la service si m-am uitat prin curte, tocmai scosesera de la vopsit un clio alb, se vedeau de la o posta usa si aripa vopsite. Nici macar la alb nu-i iese mi se pare bataie de joc. Se si uita mandru mecanicu care a scos-o afara ..la lucrarea pe care o facuse.


--------------------
NISSAN QASHQAI 1.3 dct Tekna 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razvan273
post 29 Oct 2007, 17:55
Post #39


Membru incepator


Group: Members
Posts: 72
Joined: 22 April 07
From: Bucuresti




Problema este ca masina am luat-o de o saptamana, dar de-abia ieri am spalat-o si am obs diferenta de culoare.


--------------------
Renault Megane II.2 Expression 1.6 16V 2006 - B-65-FVI
Climatronic, Xenon, scaune incalzite, vopsea metalizata, jante aliaj 16", Subwoofer
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dack
post 29 Oct 2007, 18:12
Post #40


Membru cu atitudine


Group: Members
Posts: 607
Joined: 1 September 06
From: Bucuresti




Trebuie mers inapoi, cautat un inginer si reclamat. Neaparat! Banuiesc ca ai o hartie din care sa reiasa ca ei au vopsit masina... E ca si cum ti-au montat o piesa gresita, trebuie sa reclami lucrul asta!

Sper ca iti dai seama care va fi valoarea masinii tale la revanzare daca ramai asa!

PS. Eu am patit acelasi lucru cu un Logan la Auto Marcu's Grup (anul asta). M-am dus inapoi la maistru, s-a uitat pe masina si pe culori si au revopsit-o perfect...
Nu trebuie sa ai retineri!

This post has been edited by dack: 29 Oct 2007, 18:14


--------------------
Renault Megane Sedan 1.5dCI 126CP Privilege, martie 2007
Fiat Stilo Dynamic, 1.9 MJT 148CP, 2006
Riding on the wind.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mav3rick
post 3 Nov 2007, 02:31
Post #41


Membru incepator


Group: Members
Posts: 41
Joined: 24 October 07
From: Bucuresti




Pentru vopsitoria de la Serus am numai cuvinte de lauda. Am vopsit la ei : bara fata, bara spate (de 2 ori), haion, oglinzi, bandouri si ornamente si toate au iesit ireprosabil. E vorba de Serus-ul de langa Carrefour Militari, nu de cel din bd-ul Timisoara cu ei n-am avut tangente...

Bine asta probabil pentru ca unul dintre vopsitori, cel care mi-a facut mie masina, imi este prieten. Totusi, de la el am inteles ca oricum ei sunt baieti seriosi si-si fac treaba bine...



--------------------
Renault Clio 3 2006 Authentique 1.5 dCi - B-xx-xxx
Pensii Private ING!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razvan273
post 3 Nov 2007, 21:22
Post #42


Membru incepator


Group: Members
Posts: 72
Joined: 22 April 07
From: Bucuresti




Multumesc frumos pentru sfaturi ! Sa vad acum cum o sa fac cu timpul....

Inca ceva... masina am reparat-o pe Casco, iar de la Serus nu am primit absolut nimic dupa ce am luat-o din service. E normal ?

This post has been edited by razvan273: 3 Nov 2007, 21:23


--------------------
Renault Megane II.2 Expression 1.6 16V 2006 - B-65-FVI
Climatronic, Xenon, scaune incalzite, vopsea metalizata, jante aliaj 16", Subwoofer
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mav3rick
post 4 Nov 2007, 00:25
Post #43


Membru incepator


Group: Members
Posts: 41
Joined: 24 October 07
From: Bucuresti




Nu e normal pentru ca dupa reparatii, inainte de livrare ei ar trebui sa faca o verificare a masinii (partea electrica, nivelul uleiului..) ca sa se asigure ca nu lipseste nimic din masina si nici n-a fost nimic avariat in timpul reparatiei. Dupa ce fac chestia asta (e bine sa fii si tu de fata) ar trebui sa-ti dea o hartie care sa dovedeasca verificarea facuta. Cel putin mie asa mi-au dat si reparatiile le-am facut exclusiv pe casco...
Ah si vezi ca sunt si obligati sa ti-o spele daca iti lasa o urma cat de mica pe ea..
Sa te uiti si cati km ai cand o iei d-acolo pentru ca au avut mari scandaluri cu niste clienti care s-au plans ca masinile lor au fost rulate cam 2-300 km cat au stat in service...


--------------------
Renault Clio 3 2006 Authentique 1.5 dCi - B-xx-xxx
Pensii Private ING!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
invader
post 13 Nov 2007, 12:49
Post #44


Membru incepator


Group: Members
Posts: 57
Joined: 24 March 07
From: Bucuresti




Sunt pro Serus - nu am avut nici o problema referitoare la vopsire. Totul a iesit f ok. As dori sa vedeti cum arata masina dupa 4 1/2 ani cu anumite elemente revopsite. Nu se vede nici o diferenta de nuanta. Trebuie sa mentionez ca am avut grija de vopsitori si m-am exprimat corespunzator.

Parerea mea e ca nu trebuie facut scandal pt oricum nu putem schimba anumite lucruri ci doar trebuie rezolvate eventualele probleme. Pt asta este necesar sa te "exprimi" vis-a-vis de vopsitori. Sticlele deschid multe usi. Nu mi-o luati in nume de rau - este doar un sfat.


--------------------
renault megane 2 2003/bicorps
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 13 Nov 2007, 13:10
Post #45


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Adica ti-au facut bine masina din cauza ca ai dat spaga!
Nu ca asa TREBUIAU ei sa faca in mod normal!


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
invader
post 13 Nov 2007, 15:33
Post #46


Membru incepator


Group: Members
Posts: 57
Joined: 24 March 07
From: Bucuresti




Ca multe lucruri in tara asta, ai dreptate e de datoria lor sa-mi faca masina asa cum trebuie - dar eu am oferit o rezolvare a problemei. Nu incerc sa schimb tara pt ca nu se poate asa ceva, cu scandal nu ajungi la cine stie ce rezultat dar se pare ca spaga a avut un efect pozitiv asupra lor si mi-au facut masina f f bine. Asta e tara, astia sunt oamenii - nu ai ce face.


--------------------
renault megane 2 2003/bicorps
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragos_p
post 2 Jun 2008, 11:28
Post #47


Membru incepator


Group: Members
Posts: 53
Joined: 22 March 07




Anul trecut in aprilie am vopsit si eu aripa dreapta spate la Serus. Acum, dupa 13 luni a inceput sa sara vopseaua si sa se cojeasca. Ce ma sfatuiti sa fac? Ma duc la ei cu scandal? Incerc sa o fac pe garantie la alt service?


--------------------
Renault Megane II.2 Lux Privilege, 1.6 16v, 110CP, Clima Automata, Mp3 player, Full airbags, 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mitza_p
post 28 Jun 2010, 10:02
Post #48


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 19 September 09




salut!mi-am agatat masina in parcare pe aripa stanga.Am fost la casco si m-am programat pentru vopsire la serus de pe centura.Din cate am citit pe aici nu prea e lumea multumita...ce sfaturi imi dati?ms!


--------------------
renault megane bicorp 2006 - PH-84-PUR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DanCVA
post 28 Jun 2010, 10:12
Post #49


Membru care arde gazu'... accelerand


Group: Members
Posts: 4.262
Joined: 23 December 07
From: Bucuresti




Poti sa te duci unde vrei, dar totul este sa fii atent cand iei masina. Sa semnalezi pe loc toate neconformitatile. Ulterior iti va fi greu de dovedit ca vopseaua nu a fost aplicata corespunzator sau ca au aparut lovituri de care nu stiai.
Ia-ti timp si uita-te cu atentie la masina. Altfel, la prima spalare o sa-ti para rau.
Bafta!


--------------------
Renault Megane Sedan 2007/Expression/Keyless-Go/MP3/6CD Changer/Autolights/CC/Heated seats/Tuxedo/1.6 16V - B 82 KVA
Repar oglinzile de Megane 2, Senic 2 si Clio 3.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adila16
post 5 Jul 2010, 00:24
Post #50


mecanic aero (sau aerian?)


Group: Members
Posts: 848
Joined: 14 October 06




Oameni buni, pana in prezent, eu, unul, is multumit de prestatiile vopsitorilor de la SERUS...

Kurulina din semnatura a beneficiat in iunie 2008 de vopsea noua pe spoilerul spate. Dupa doi anisori, fara probleme de exfoliere sau eventuale semne prevestitoare de asa ceva (pana in prezent) ori diferente de nuanta...

Iar acum doua saptamani am scos de la ei o alta sanioara, non-Reno, gri metalizat, care a fost "spoita" pe intreaga aripa dreapta-spate si spoilerul aferent...Masina fabricata in 2003...La fel, fara diferente de nuanta sau profunzime de metalizare...
In acest caz este prematur sa discutam de exfoliere sau alte asemenea aspecte de ordin ... mecanic.
Dar, promit sa va tin la curent.

Plus ca, la recuperarea ambelor, am fost surprins in mod placut de faptul ca le-am luat...spalate si curatate absolut gospodareste (cred ca mai bine decat daca as fi facut eu trebusoara asta!!), mai putin in compartimentul motor... wink.gif

LE: Fara niciun fel de interventie, pila, spaga sau alta "atentie".
Fara scandal sau alte mijloace/metode de a-i determina sa isi faca treaba.


This post has been edited by Adila16: 5 Jul 2010, 00:29


--------------------
Renault Megane BiCorp 1.6 16v Confort Dinamique / Beige Angora (TEA19) 2004 - / aka Kurulina
...The more I get to know people, the more I like my dog...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 01:11
Dacia